Strona główna

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

16
Napisany dnia: 26.02.2019, 11:59 , Tagi: Brak

1 marca, po raz dziewiąty, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła władza komunistyczna. Mimo grożących im represji nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Program powiatowych obchodów wygląda następująco:

10:00 – uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych (skwer przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle - Plac Żwirki i Wigury):

- przywitanie gości, hymn państwowy, apel pamięci, składanie kwiatów

10:30 - konferencja naukowa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych (aula Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle):

wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych w pieśni, prozie i poezji,

referat: „Działalność Żołnierzy Niezłomnych w Regionie Jasielskim i okolicznych” – dr hab. Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

18:00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych (Kolegiacka Parafia  pw.  Wniebowzięcia  Najświętszej  Maryi  Panny  w  Jaśle - FARA)

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Burmistrzu
dnia 26.02.2019, 17:02. Identyfikator użytkownika: drO1qRwzHHyu
Ocena
komentarza:
1
Czy Miasto Jasło też uroczyście obchodzi ten dzień?
Chyba nie bo na stronie Miasta nic o tym nie piszą.
Wojna z Pawlusiem ciągle trwa?
@ uważny
dnia 27.02.2019, 06:15. Identyfikator użytkownika: MZcXrw1gPGSO
Ocena
komentarza:
4
od tygodnia na tym samym portalu jest plakat Miasta, teraz już chyba na 4 stronie
@ dragoness
dnia 26.02.2019, 17:11. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
4
Miejmy nadzieję, że na cokole wirtualnego pomnika zostanie przy tej okazji poprawiony błąd ortograficzny.
@ Optymista
dnia 26.02.2019, 18:17. Identyfikator użytkownika: ED3uzOatykBr
Ocena
komentarza:
7
A co tu świętować? Jest wiele niejasności wokół działania tej grupy ludzi. Może i byli bohaterowie, ale także mordercy. Lepiej poczekać na niezależne badania historyków, ale takich prawdziwych niezwiązanych z obecna władzą.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 08:28. Identyfikator użytkownika: FcIfFnQOw2jg
Ocena
komentarza:
-2
Co za brednie...
@ dragoness
dnia 27.02.2019, 14:17. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
4
Nie brednie, tylko fakt, tak jak z Polakami i Żydami, jedni ratowali, inni wydawali.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 17:03. Identyfikator użytkownika: VQBOgeUAa65d
Ocena
komentarza:
-4
Nie, jak na razie to opinia.
@ No nie
dnia 05.03.2019, 00:17. Identyfikator użytkownika: XCVQEEcfkPQL
Ocena
komentarza:
0
Jacy Polacy wydawali żydów.?"A może to żydzi wydawali żydów? Taki Rumkowski albo judenraty. Czemu o tym milczą autorytety wszechwiedzace z tego portalu?
@ do "no nie"
dnia 07.03.2019, 12:17. Identyfikator użytkownika: Ro0I4Ip4l5BF
Ocena
komentarza:
0
Tacy jak ty!
@ Optymista
dnia 27.02.2019, 17:06. Identyfikator użytkownika: ED3uzOatykBr
Ocena
komentarza:
1
Obywatel Miasta Jasła naukę i badania uważa za brednie. Otóż szanowny Panie tylko nauka i badania pchają ten świat do przodu. A jeśli chodzi o niezależność to proszę zapoznać się chociażby z opiniami niedawnych popleczników PIS prof. Staniszkis, prof. Bugaja, dr hab. Kowala, dr hab. Migalskiego. Ludzie prawdziwie inteligentni zawsze potrafią się przyznać do błędu. Życzę więcej rozumu.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 18:16. Identyfikator użytkownika: VQBOgeUAa65d
Ocena
komentarza:
-1
Proszę przeczytać dyskusję i pomyśleć jeszcze raz - to nie boli.
I owe osoby pisały na temat Żołnierzy Niezłomnych? To jest dopiero optymistyczna brednia!
@ Optymista
dnia 27.02.2019, 20:28. Identyfikator użytkownika: ED3uzOatykBr
Ocena
komentarza:
0
Obywatelu czytaj ze zrozumieniem. Tego uczą od początku podstawówki. Jak widać niektórzy do końca życia nie posiądą tej umiejętności. Nie napisałem, że ci ludzie na ten temat coś pisali bo nie wiem. Mówiłem o nich w kontekście niezależności. Nie jestem polonistą, ale rozbiór zdania to chyba VI klasa podstawówki.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 21:46. Identyfikator użytkownika: VQBOgeUAa65d
Ocena
komentarza:
-1
To poczytaj sobie o czym jest dyskusja i wypowiadaj się w dyskusji, bo Twoje opinie na temat tzw. niezależnych badaczy mnie nie interesują i nijak mają się do prowadzonej dyskusji. Zatem jeśli pouczas kogoś o czytaniu ze zrozumieniem to może warto zacząć od siebie. Bo widać jesteś chyba bardziej tępy niż drewniana pała.
@ do "obywatela"
dnia 07.03.2019, 12:21. Identyfikator użytkownika: Ro0I4Ip4l5BF
Ocena
komentarza:
1
To że coś ciebie nie interesuje nie dowodzi niczego poza twoją indolencją.
@ bn
dnia 27.02.2019, 20:34. Identyfikator użytkownika: SlxSgnHWfxnZ
Ocena
komentarza:
3
Tyle lat ku czci "wyzwolicieli" z Armii Czerwonej śpiewaliście pieśni czołobitnie stali w apelach ,składali kwiaty (pomimo że gwałcili ,mordowali i rabowali) a synów Tej Ziemi walczących najpierw z Niemcami potem z najezdzcami czerwonymi mordowanymi i przesladowanymi przez wladzę milicję i ruskich ODMAWIACIE po tylu latach uczczenia choćby jednym dniem ?? Wdzięczność to w tym narodzie cecha nieznana ...a jeżeli chodzi o jednostki popełniające zbrodnie to niemało ich było wszędzie ...a nikt w czambuł nie potępia wszystkich
@ js
dnia 07.03.2019, 12:32. Identyfikator użytkownika: Ro0I4Ip4l5BF
Ocena
komentarza:
0
Ja nie należałem do partii, nie chodziłem ani na akademie, pochody, czyny partyjne i miewałem z tego powodu nieprzyjemności ale to nie powód do tego, by czcić bandytów a co gorsze idiotów wierzących że wycieńczony Zachód rozpęta III wojnę bo nie ma innych zmartwień niż sprawa polska. Więkscość tych milicjantów i oromowców to nie byli żadni komuniści, bo byli zbyt niedouczeni i głupi by czytać działa Marksa czy Lenina tylko chłopaki ze wsi którzy tam poszli by bronić swoich domów przed świniokradami.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105