Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

100 lat Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej

27

W tym roku mija sto lat od chwili, kiedy w Jaśle założono Orkiestrę Kolejową Stacji PKP. Jej losy pisane były momentami chwały oraz ogromnych trudności. Wczoraj w Jaśle odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej. Zakończył je koncert w Jasielskim Domu Kultury.

Zobacz fotorelację > FOTOGALERIA

Orkiestra Kolejowa Stacji PKP w Jaśle założona została w 1918 r. Inicjatorami jej powstania byli pracownicy PKP Jasło. Dzięki przychylności ówczesnego naczelnika stacji, Otokara Tuczka, 33 członków orkiestry zaopatrzonych w zakupione za składek instrumenty, pod kierownictwem kapelmistrza Józefa Maleczka rozpoczęło bogatą jej historię, która trwa do dziś. Debiut orkiestry ściśle związany był z wydarzeniami towarzyszącymi chwilom odzyskania przez Polskę niepodległości. Kiedy bowiem jaślanie wiwatując strącali austriackiego orła z budynku Starostwa Powiatowego, czynili to przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, odegranego przez orkiestrę. Do dziś gra Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej towarzyszy jasielskim obchodom świąt państwowych i kościelnych.

W opisanej powyżej formule orkiestra przetrwała do 1998 r. Następnie zarząd nad nią przejęło Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kolejarz” w Jaśle. Patronat ten sprawuje nad nią do dziś. Istotny przełom w jej funkcjonowaniu przypadł na 1 stycznia  2007 r. Wówczas połączono Miejską Orkiestrę Dętą, działającą przy Jasielskim Domu Kultury Orkiestrą Dętą PKP Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kolejarz”. Tym samym postał nowy twór, który przyjął nazwę Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej w Jaśle. Mecenat nad zespołem sprawuje do dziś Miasto Jasła. Obecnym dyrygentem i zarazem kierownikiem artystycznym jest Ireneusz Fatyga.

Jubileuszowe obchody stulecia Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej w Jaśle rozpoczęły się Mszą św. w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Fara). Liturgii odprawionej w intencji muzyków oraz wszystkich osób związanych z orkiestrą, również tych, którzy zmarli w ostatnich latach odprawił biskup senior diecezji rzeszowskiej, Kazimierz Górny. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się do Jasielskiego Domu Kultury.

Zaproszonych gości oraz publiczność zgromadzoną w Sali widowiskowej JDK przywitał Mieczysław Kogut, prezes Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kolejarz”. W kilkuminutowym wystąpieniu przedstawił również krótką historię orkiestry. – Jesteśmy dumni, że jubileusz przypada na rok jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza wiekowa orkiestra przechodziła różne koleje losu jak nasza ojczyzna. Tak jak Rzeczpospolita trwa i rozwija się dzięki pracy i zaangażowaniu ludzi. – mówił.

Głos zabrał również Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Parokrotnie padało tutaj hasło nawiązujące do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnych urodzin orkiestry. To chyba nie jest przypadek, bowiem nie ma wydarzenia patriotycznego, czy też państwowego w Jaśle bez udziału Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej. Inaczej nie wyobrażamy sobie uroczystości, kiedy hymn grany przez orkiestrę powoduje nasze wzruszenie, kiedy maszerujemy za orkiestrą ulicami miasta. Grze orkiestry towarzyszy często ogromne wzruszenie. – podkreślał.

Ryszard Pabian

Wkładu, jaki orkiestra wnosi w pejzaż kulturalny Jasła nie omieszkała podkreślić Alicja Zając, senator RP. – Orkiestra jest wizytówką naszego miasta. Na trwałe wpisała się w jego historię. Ksiądz biskup powiedział, że śpiewają tylko dobrzy ludzie, ale śpiewają i grają ludzie szczególnie utalentowani. Jasło ma wielkie szczęście do talentów muzycznych, tych sprzed lat i tych współczesnych. Wiele z nich wychowanych zostało przez nasze wspaniałe szkoły muzyczne, państwową i prywatną. Ludzie ci od lat zasilają szeregi naszej orkiestry. To piękny talent. Ja mogę coś na ten temat powiedzieć. Przez lata uczono mnie gry na pianinie. Potrafię grać, lecz tylko z nut. Zawsze jednak podziwiałam tych, którzy zasiadali do instrumentu i mogli grać z głowy, którą dał im stwórca. Głowy, w której muzyka sama się rodzi. – mówiła.

Alicja Zając

Kulminacyjnym punktem niedzielnych uroczystości jubileuszowych był koncert w sali widowiskowej JDK. Orkiestra zaprezentowała utwory o najróżniejszej stylistyce, poczynając od muzyki klasycznej po rozrywkową. Publiczność mogła usłyszeć marsze, mazury, polonezy, utwory tradycyjne i folklorystyczne. Nie zabrakło również przebojów musicalowych. Swój talent wokalny zaprezentowała również Aleksandra Czarny, która w orkiestrze gra na saksofonie altowym.

Jako redakcja, pragniemy złożyć Miejsko-Kolejowej Orkiestrze Dętej najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, życząc jednocześnie kolejnych stu lat działalności, a jej muzykom nieprzerwanego czerpania radości i satysfakcji z gry.  

MD

Napisany dnia: 24.09.2018, 11:28

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ ixi
dnia 27.09.2018, 11:14 · Zgłoś
Mundury maja tandetne.
Odpowiedz
3
@ zeniu
dnia 26.09.2018, 09:39 · Zgłoś
Oczywiście uroczystość orkiestry została poprzedzona tradycyjnie mszą świętą
Odpowiedz
0
@ luki
dnia 29.09.2018, 13:38 · Zgłoś
A biskup pewnie przyjechał gratis.
Odpowiedz
0
@ luki
dnia 29.09.2018, 13:39 · Zgłoś
Wzieli by wikarego i by było za pół darmo.
Odpowiedz
3
@ Janek
dnia 25.09.2018, 11:49 · Zgłoś
Akurat występy tej dziewczyny to sobie mogła orkiestra darować... Ale co do reszty jubileuszu to nie mam zastrzeżeń. Gratulację dla kapelmistrza i całej orkiestry.
Odpowiedz
3
@ ADOLF
dnia 25.09.2018, 09:54 · Zgłoś
Łorkiestra piykno a dziewuszki jeszcze piykniyjsze gratulacje dla wszystkich.
Odpowiedz
-3
@ Muzyk
dnia 24.09.2018, 20:43 · Zgłoś
Czy ta dziewczyna nie słyszy, że fatalnie śpiewa?
Odpowiedz
8
@ Pajac
dnia 24.09.2018, 18:52 · Zgłoś
Ładne nogi dziewczyny mają, glatuluje
Odpowiedz
17
@ WIDZ
dnia 24.09.2018, 17:30 · Zgłoś
Świetny koncert, bardzo szeroki wszechstronny repertuar, miły dla ucha i prawdziwy balsam na serducho. Niech żałują Ci co nie przyszli i zobaczyli na żywo wspaniałego koncertu. Gratulacje dla wszystkich członków orkiestry na czele z Panem Dyregentem !!!
Powodzenia na dalszej drodze muzycznej i rozwoju młodych talentów!
Odpowiedz
17
@ sza
dnia 24.09.2018, 14:50 · Zgłoś
Ogromne gratulacje dla calej wspanialej orkiestry:)Dzieki za piekny koncert:)Pozdrawiam
Odpowiedz
2
@ ala
dnia 24.09.2018, 13:26 · Zgłoś
Tic-tac daj spokój z tym pupą zajmij się lepiej jego związkami z burym kotem???
Odpowiedz
0
@ Tic -Tac
dnia 24.09.2018, 14:18 · Zgłoś
@ala Krótka piłka i odpowiedź prosta .Jeśli P.senator Pupa ma coś za uszami,tz Burymi to należy to uporzadkowac ,to po pierwsze.Po drugie jeśli próbuje się tłumaczyć ogrom miasta jego zaludnieniem, a nie potencjałem gospodarczym.To cóż z tego,ze m.Jasło liczy ok.36.tys.ludności,w tym 30procent zatrudnionych,reszta,to renciści i emeryci.Natomiast Sędziszów Mlp.ma zaludnienie ok.8 tys.i 80procent ma dobrze platna pracę. Ogrom ludzi z okolic ma dobre zatrudnienie.Niespotykane,ze małe miasto ma status powiatu.M.Kolaczyce również powinny się starać o utworzenie powiatu jasielsko -kolaczyckiego..Co na plus należy przypisać
1.nowy dworzec PKP
2.nowy dworzec PKS
3.dobrze prosperujace zakłady i tworzenie nowych
4.w cuglach przejął senatorowanie po marszalku ortylu
Czym m.Jasło dorownalo?.zniszczeniem dworców PKP i PKS, znisczeniem dobrze prosperujacyvh zakładów .wyludnieniem .
Jasło miało i ma wielu sprawców tego stanu w jakim się znajduje.A może taki Pupa zrobiłby porzadeczek i rozliczonko.
Odpowiedz
11
@ Tic-Tac
dnia 24.09.2018, 13:18 · Zgłoś
Skoro P.senator A.Zajacowa rzadko ,bo tylko w chwilach imprez pokazuje się publicznie,to ma swoje uzasadnienie.Dobrze znane nazwisko wieloletniego posła,PiS obecnie senatora P.Zdzisława Pupa wpisało się wielkimi literami w pow.ropczycko-sedziszowski.Dzięki jego ogromnej pracy z grajdolka,jakim był Sędziszów Mlp.rozbudowano go do i rozmiarów niegdysiejszego M..Jasła Ntomiast M.Jasło sprowadzono do grajdolka, jakim był Sędziszów Mlp.- Tutaj wyraźnie można przypisać powiedzenie."nie potrafisz, nie pchaj się na afisz ".
Odpowiedz
0
@ <;;;>
dnia 24.09.2018, 13:51 · Zgłoś
"Sędziszów MŁP. rozbudowano do rozmiarów niegdysiejszego M. Jasła" Tzn., do którego okresu nawiązujesz? Bo [...] liczy ok. 36 000 ludzi a przed wstąpienie do EU liczyło blisko 40 000. Natomiast w Sędziszowie obecnie mieszka 7 700 osób.
Odpowiedz
0
@ bojaki
dnia 24.09.2018, 13:12 · Zgłoś
Gdzie można znaleźć relację z obchodów 150 lecia I LO w Jaśle?
Odpowiedz
5
@ Baczny obserwator
dnia 24.09.2018, 16:27 · Zgłoś
Wszystko pięknie, orkiestrze wraz z jej dyrygentem za dotychczasowe osiągnięcia należy się wzmianka na jasielskim portalu z okazji okrągłego Jubileuszu. Natomiast zupełnie nie rozumiem totalne ,,olanie" przez redakcję jaslo4u - 150-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, które było obchodzone z wielką pompą w dniach 14 i 15 września br. A przecież jasielski ,,ogólniak" ukończyło wiele tysięcy absolwentów i wielu z nich swoimi dalszymi osiągnięciami rozsławiło Jasło w Polsce i na świecie.
Odpowiedz
0
@ bojaki
dnia 25.09.2018, 12:57 · Zgłoś
Czy to nie są jakieś osobisto-polityczne rozgrywki małych ludzi?
Odpowiedz
0
@ Stein
dnia 24.09.2018, 12:29 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
15
@ Bhp
dnia 24.09.2018, 12:25 · Zgłoś
Ci ludzie,którzy nie przegapia żadnej okazji,aby zaistnieć na szkle niech się uczą od muzykow pracowitosci, uczciwości i sluzeniu tym,którzy im wiele razy zaufali.
Odpowiedz
-3
@ Znajacy temat
dnia 24.09.2018, 12:22 · Zgłoś
Pięknie grajom, pięknie się prezentują z taka mała dygresją panienki (panie) nie powinny występować w spodniach i butach typu sandały, peep toe bo to całkowicie dewauluje prezencję. Tylko w czółenka na obcasie ale bez branzolety.
W roku jubileuszu orkiestra powinna zrobić tourne po powiecie i zagrać w każdej gminie albo wiosce
Odpowiedz
30
@ Ed gorczynski
dnia 24.09.2018, 12:18 · Zgłoś
Serdeczne gratulacje dla wszystkich orkistrantow. Jesteście wspaniali i piękni. Grajcie dalej ku pokrzepieniu serc i radości ducha. Szczególne ukłony dla Pana Fatygi. Pozdrowienia ode mnie i syna,który był jednym z was.
Odpowiedz
16
@ jogi
dnia 24.09.2018, 12:18 · Zgłoś
Jasielski PIS nie mat talentu matematycznego bo do 150 nie potrafią liczyć. Weźcie się za grę na trąbce a nie rządzenie w samorządzie
Odpowiedz
19
@ mix
dnia 24.09.2018, 12:16 · Zgłoś
Tak Pani Senator do talentów muzycznych Jasło ma talent szkoda że politycy tacy mizerni
Odpowiedz
2
@ Gra
dnia 24.09.2018, 22:30 · Zgłoś
A pianino ino ino..się trzyma.Najlepsze życzenia dla całej orkiestry.
Odpowiedz
0
@ Stein
dnia 24.09.2018, 11:39 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
10
@ robson
dnia 24.09.2018, 16:17 · Zgłoś
Orkiestra kolejowa ma 100 lat a kasa biletowa zamknieta i 3 pociagi jadą od roku
Odpowiedz
0
@ luki
dnia 29.09.2018, 13:34 · Zgłoś
Pani Senator (150) PiS Jasło ma wielkie szczęście do talentów muzycznych, a najwiekszym jest Michal Szpak. (czy on rownież terminowal w tej prkiestrze?). Zaraz wszyscy politycy stwierdzą że przczyczynili sie do rozwoju tej orkiestry a Rzońca, Pec, Zającowa, Kurowska wręcz ją założyli. chacha
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657