Strona główna

2018 rok rekordowy w polskich kinach

0
Napisany dnia: 05.03.2019, 13:55 , Tagi: Brak

Polskie kino ma się znakomicie – nie tylko jeśli chodzi o nowe produkcje, podbijające nawet Hollywood, o czym świadczy Oscar dla „Idy” Pawlikowskiego, ale i o wyniki dotyczące sprzedaży biletów. Nawet ich rosnące ceny nie szkodzą kinom. Rok 2018 można uznać za rekordowy w Polskich kinach. Sprawdźmy dlaczego.

Ponad 59 mln sprzedanych biletów

Stowarzyszenie Filmowców Polskich podsumowało rok 2018 i podało do wiadomości publicznej, że polskie kina sprzedały aż 59,7 milionów biletów – o wiele więcej niż w 2017 roku. Statystycznie rzecz ujmując, każdy Polak był przynajmniej raz w kinie w ciągu 12 miesięcy 2018 roku. Niestety, nie każdego jednak na to stać.

Średnia cena biletu do kina ukształtowała się w ubiegłym roku na poziomie 18,81 zł. Co ciekawe, to mniej o kilkanaście groszy niż w 2017 roku. Kina w Polsce zarobiły 1,12 mld zł, z czego polskie filmy przyniosły przychód na poziomie 380,4 mln zł wobec 249,1 mln zł w 2017 roku.

Kto i jak często chodzi do kina?

Badania Kantar Media dla Filmwebu pokazały, że około 25 proc. widzów z grupy badawczej 1,5 tys. osób to tzw. heavy userzy. W ten sposób w badaniu zdefiniowano ludzi, którzy bywają w kinach regularnie – minimum raz na miesiąc. Łatwo policzyć, że osoby te odbyły szacunkowo po 12 seansów w ciągu roku.

Wielu Polaków nie stać na taki luksus, jak oglądanie filmów w kinie, zwłaszcza całą rodziną. Takie wyjście kosztuje niestety niemało, a do tego bardzo często najmłodsi widzowie lubią przegryźć sobie coś na seansie – popcorn czy inne przekąski – oraz wypić gazowane napoje. Za bilety i jedzenie w kinie przy jednokrotnym wyjściu 4-osobową rodziną można zapłacić grubo ponad 100 zł, zwłaszcza w przypadku seansów w weekendy i święta, a właśnie wtedy rodzice mają najwięcej czasu na wspólne wypady z rodziną.

Rozwiązaniem dla takich osób pozostaje czekanie na premierę kinowego hitu w telewizji. Wykupując pakiet internet i telewizja w UPC, łącznie z HBO GO, uzyskają stosunkowo niskim kosztem dostęp do kilkuset filmów i seriali, a także hitów kinowych w krótkim czasie od premiery.

Które filmy były najchętniej oglądane?

Zdecydowanie sukcesem w produkcjach filmowych w 2018 roku w Polsce okazał się kontrowersyjny film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, demaskujący, jak sam reżyser powiedział, patologię polskiego Kościoła. Dystrybutorem „Kleru” było KINO ŚWIAT. Film swoją premierę miał 28 września 2018 roku, a do kin poszło na niego 5 153 080 widzów. Lepszymi wynikami frekwencji w kinach mogły pochwalić się tylko dwa inne filmy po 1989 roku – „Ogniem i mieczem” oraz „Pan Tadeusz”, oba z premierami w 1999 roku.

Na kolejnych miejscach zestawienia 20 najpopularniejszych filmów na polskich ekranach w 2018 roku (Boxoffice.pl) znalazły się takie dzieła, jak:

 •    „Kobiety mafii” – produkcja Polska, 2 037 202 widzów, premiera 22 lutego 2018 r.;
 •    „Planeta singli 2” – produkcja Polska, 1 685 864 widzów, premiera 9 listopada 2018 r.;
 •    „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” – produkcja Polska/Wielka Brytania, 1 516 443 widzów, premiera 31 sierpnia 2018 r.;
 •    „Iniemamocni 2” – produkcja USA, 1 446 260 widzów, premiera 13 lipca 2018 r.;
 •    „Cudowny chłopak” – produkcja USA/Hong Kong, 1 376 894 widzów, premiera 19 stycznia 2018 r.;
 •    „Nowe oblicze Greya” – produkcja USA, 1 364 357 widzów, premiera 9 lutego 2018 r.

Wyraźnie widać, że polskie filmy cieszą się sporą popularnością wśród widzów. Chodzimy na nie chętniej i częściej niż na zagraniczne produkcje, których bez wątpienia nie brakuje. Dziwić może jedynie to, że takie filmy, jak chociażby nominowana do Oscara „Zimna wojna”, miały gorsze wyniki oglądalności w kinach niż „Pitbull. Ostatni Pies” Władysława Pasikowskiego czy komedie romantyczne „Podatek od miłości” i „Narzeczony na niby”. Polskiego pretendenta do Oscara obejrzało od premiery 8 czerwca 2018 roku 931 339 widzów, podczas gdy trzy wcześniejsze propozycje oglądało ponad 1 mln widzów.

Najlepsze wyniki po 1989

Podsumowanie roku 2018 w polskich kinach wygląda bardzo dobrze. W Polsce na filmy poszło w ciągu 365 dni ostatniego roku więcej ludzi niż kiedykolwiek po 1989 roku. Trudno powiedzieć, czy 2019 rok będzie tak samo korzystny dla kin i multipleksów. Wydaje się, że wszystko zależeć będzie od zaproponowanego repertuaru.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105