Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

3% populacji choruje na depresję, 50% podejmuje leczenie

8

W lutym obchodzono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Postanowiliśmy się dowiedzieć nieco więcej o tej chorobie od Agaty Kwarciany, psychologa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle oraz Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Jaśle.

Red. : Po czym rozpoznać depresję?

Agata Kwarciany: W potocznym języku pod określeniem „depresja” rozumiemy obniżenie nastroju, przygnębienie. W znaczeniu lekarskim często mówi się o zespole depresyjnym na określenie wielu objawów, wśród których zasadniczym jest długotrwałe, stale utrzymujące się przygnębienie. Często towarzyszy mu obniżenie zdolności przeżywania przyjemności, pesymizm, obniżenie aktywności życiowej, zaburzenia snu, łaknienia, popędu płciowego.

Red. : Co jest najczęstszą przyczyną depresji?

A. K. : Przyczyny depresji mogą mieć bardzo różny charakter, począwszy od czynników natury biologicznej, genetycznej, poprzez wpływ różnych chorób somatycznych, zaburzeń hormonalnych czy przyjmowania leków, aż po czynniki natury psychologicznej.

Red. :Czy konieczna jest rozmowa z psychiatrą, czy wystarczy pomoc psychologa?

A. K. : Biorąc pod uwagę szerokie spektrum przyczyn i objawów depresji uważam, że konieczna jest specjalistyczna diagnoza lekarza psychiatry. Od rodzaju czynnika wywołującego depresję będzie zależało dalsze postępowanie lecznicze. Bardzo często konieczna jest farmakoterapia czyli przyjmowanie leków, często też wskazana jest psychoterapia. Powinna być ona traktowana jako środek wspomagający, a nie główna i jedyna metoda leczenia.

Red. : Jak długo trwa proces leczenia depresji? Jakie są metody?

A. K. : Powodzenie leczenia depresji zależy od czynnika, który ją wywołał. Niekorzystnie na proces zdrowienia wpływają takie czynniki jak: starszy wiek, współistnienie z depresją jakiegoś zaburzenia osobowości, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, późne rozpoczęcie leczenia, liczne wydarzenia stresowe. Leczenie farmakologiczne depresji przebiega w pewnych fazach, w zależności od zaostrzenia objawów może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niekiedy depresja przechodzi w postać przewlekłą czyli występują coraz dłuższe nawroty choroby a poprawa bywa chwilowa. Prowadzi to do utrzymującego się inwalidztwa.

Red. : Co należy zrobić, by się przed nią uchronić?

A. K. : Należy dbać o swój stan psychiczny na bieżąco, zachowywać równowagę pomiędzy relaksem i dbaniem siebie a równymi formami aktywności życiowej. Myślę, że bardzo ważne jest wsparcie otoczenia, rodziny, przyjaciół, pielęgnowanie więzi z innymi ludźmi oraz pozytywny stosunek do świata i ludzi – ale przede wszystkim do siebie. Ważne by nauczyć się zwracać uwagę na swoje emocje, umieć je nazywać i wyrażać. W przeciwnym wypadku gromadzimy je, kumulujemy i oddajemy im kontrolę nad własnym życiem.

Red. : Kto najczęściej wpada w tę chorobę? Kto najbardziej jest na nią narażony i dlaczego?

Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu depresji zalicza się: płeć żeńską, niedostateczne wsparcie społeczne, nagromadzenie w krótkim okresie czasu niekorzystnych wydarzeń życiowych. Czyli na depresję bardziej narażone są kobiety, osoby samotne, osoby, które gorzej radzą sobie ze stresem, mają niską samoocenę, poczucie małego wpływu na zmianę swojej sytuacji życiowej, a przy tym nie posiadają należytego wsparcia w otoczeniu.

Red. : Czy Polacy często muszą się leczyć na depresję, czy tylko niewielki procent ludzi ma z tym problemy?

A. K. : Depresja jest chorobą występującą bardzo często. Roczną zachorowalność ocenia się na około 3% populacji. Ocenia się jednak, że spośród osób z depresją tylko ok. 50% szuka fachowej pomocy. Znacznie częściej choroba dotyka kobiety niż mężczyzn.

Red. : Jak powinny się zachowywać osoby z otoczenia chorego na depresję?

A. K. : Jeżeli podejrzewamy depresję u kogoś z naszych bliskich to przede wszystkim powinnyśmy nakłaniać taką osobę do kontaktu z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Pamiętajmy, że depresja związana jest ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności wynikającym z dokonywanych przez chorych prób samobójczych. Dlatego nie można lekceważyć objawów choroby. Osoby w najbliższym otoczeniu chorego na depresję często muszą uzbroić się w cierpliwość, wykazywać zrozumienie i empatię wobec trudnych objawów choroby.

Dziękuję za rozmowę.

Ilona Czarnecka

[email protected]

Napisany dnia: 27.02.2013, 12:44 , Tagi: Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ basia
dnia 01.03.2013, 07:48 · Zgłoś
ciekawy artykuł
Odpowiedz
1
@ i
dnia 12.03.2013, 06:11 · Zgłoś
tak jest...:)
Odpowiedz
0
@ l.
dnia 28.02.2013, 08:06 · Zgłoś
"Teraz to każdy ma depresję, z braku pieniądza i sytuacji oraz rządzenia ludzi w rządzie i w mieście to można nie jednej choroby się nabawić."

Oj ludzie ludzie no nie wiem czy każdy taki człowiek ma od razu depresję mimo wszystko.
Obniżenie nastroju i nerwowość - owszem.Ale do depresji to jeszcze jest trochę drogi...
Co to jest Depresja:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne
Odpowiedz
4
@ ja
dnia 27.02.2013, 21:39 · Zgłoś
W gminie Kołaczyce dużo osób choruje na depresje z powodu osób rządzących gminą szczególnie dwóch osób przy władzy-zgadniecie kto to? a niedługo zniszczą kolejne rodziny szukając za wszelką cenę oszczędnosci
Odpowiedz
0
@ T.
dnia 27.02.2013, 14:03 · Zgłoś
Znam dużo ludzi z możliwą depresją, m.in w moim otoczeniu jest starsza kobieta z tym problemem. Pomijając jej podejście, że wszyscy w około wiedzą wszystko gorzej, utyskuje i żali się na swoje życie (a można powiedzieć że ma wszystko, poza spełnionymi ambicjami z czasów młodości)
Rodzina w miarę zdrowa, dzieci mają juz dzieci, piękny dom, dochód miesięczny w granicach 3000 (a jest emerytką!!!)

Nie ma szansy żeby ją wysłać do psychologa. Odbierze to jako próbę poniżenia - nie wiem jak z nią rozmawiać. Problem w tym że depresja jest trochę jak alkoholizm - wiele osób nie pozwoli sobie tego nawet uświadomić.
Odpowiedz
2
@ łodyniec
dnia 28.02.2013, 08:09 · Zgłoś
wyślij do niej psychologa przebranego za listonosza :P babcia musi więcej do fryzjerek chodzić ,ponoć to one są najlepszymi psycholoszkami :)
Odpowiedz
17
@ aro
dnia 27.02.2013, 13:38 · Zgłoś
Teraz to każdy ma depresję, z braku pieniądza i sytuacji oraz rządzenia ludzi w rządzie i w mieście to można nie jednej choroby się nabawić.
Kogo my wybieramy, ludzi co myślenie bardzo boli, decyzje 2-u latka i żyją tylko dla siebie, aby im tylko było dobrze.
Odpowiedz
6
@ ZYCIE TO ....********
dnia 28.02.2013, 08:53 · Zgłoś
Macie rodzinę,dzieci-mozecie byc kochani i kochacie---TO PIELEGNUJCIE TO!!!
Olejcie pieniadze,sa wazne,ich brak jest czynnikiem wywolujacym problemy---ale one Wam zycie zniszczą!!!
Szanujcie sie jesli mozecie kogos kochac,a ktos was tez bedzie,jak utracicie to nigdy nie odzyskacie do smierci,to gorsze niz choroba nieuleczalna,bo wowczas przynajmniej wiesz ze wkrotce koniec,a zyc bedac martwy to gorsze niz smierc.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657