Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

90. urodziny Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

27

10 kwietnia 2018 r. dziewięćdziesiąte urodziny obchodzi jeden z najbardziej znanych muzyków i kompozytorów polskich XX stulecia - Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. To świetny artysta muzyk, saksofonista, kompozytor polskiej muzyki filmowej i pionier powojennego ruchu jazzowego.

Mały Jerzy z ojcem we Lwowie - pocz. lat 30 XX w. (z arch. J. Matuszkiewicza)

Urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle, gdzie przyjechali jego rodzice z Lwowa do rodziny Leżoniów, rodziców mamy Jerzego - Jadwigi. Jego ojciec Tadeusz Matuszkiewicz, tak jak i mama,  pochodził z Jasła, zdał maturę w miejscowym gimnazjum, a w 1926 r. skończył prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Dostał tam posadę jako prawnik w dyrekcji kolejowej we Lwowie i został sekretarzem dyrektora. Dziadek Jerzego, ojciec jego matki, Jan Leżoń, był jednym z zamożniejszych kupców jasielskich. Prowadził sklep i masarnię w środkowej kamienicy pierzei zachodniej Rynku jasielskiego. Po kilku miesiącach po urodzeniu chłopca, mama wróciła z nim do ojca, do Lwowa. Wszystkie wakacje i święta późniejszy muzyk i kompozytor spędzał w Jaśle u dziadków Leżoniów. Tu w Jaśle narodziły się jego zainteresowania muzyczne, gdyż dziadek grywał na okarynie, a wujek Władysław, najmłodszy brat jego matki -  na skrzypcach i fortepianie.

Jak więc widać, od wczesnej młodości pasją przyszłego artysty  stała się muzyka. Dużo grał na pianinie.  W czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej, do kwietnia 1944 r. przebywał we Lwowie, gdzie w domu dużo ćwiczył grę na pianinie i fotografował.  Gdy do Lwowa zbliżał się front, z całą rodziną i dobytkiem przybył do Jasła, do braci jego matki - do wujów Władysława i Henryka. Dziadkowie Leżoniowie już nie żyli, babcia zmarła w 1938 r., a dziadek w 1941 r. Zostali pochowani w rodzinnym grobowcu, na jasielskim Starym Cmentarzu. Jak wspominał Jerzy Matuszkiewicz w wywiadzie udzielonym Tomaszowi Kasprzykowi: „Wuj Władysław miał w Jaśle przyjaciela, pana Łukaczyńskiego, który był właścicielem sklepu i zakładu fotograficznego w Rynku. W  tym zakładzie jako 16-letni młodzieniec wykonywałem pracę laboranta i fotografa do września 1944r., do momentu wysiedlenia, przed zburzeniem Jasła. Ojciec pracował w niemieckim zakładzie transportowym, mama nie pracowała. Często chodziłem z ojcem kąpać się nad rzekę Jasiołkę, pod „most żelazny”.

Jerzy Matuszkiewicz przeżył z rodziną gehennę wysiedlenia Jasła i jego zniszczenia. Utracili tu cały dobytek przewieziony ze Lwowa. Po wysiedleniu jego rodzina udała się do Krakowa. Tam zaczął grać na klarnecie i saksofonie oraz rozwijał swój talent kompozytorski. Napisał muzykę do około dwustu filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, filmów krótkometrażowych i animowanych. Tworzył lekkie utwory, piosenki   i formy symfoniczne. Jest słusznie uważany za pioniera powojennego ruchu jazzowego w Polsce.

Z zespołem Melomani w 1958 r. (z saksofonem) z arch. SPATIF

W 1947 r. rozpoczął współpracę z big bandem Kazimierza Turewicza, a rok później założył krakowski „Jazz Club”. Po jego rozwiązaniu studiował w łódzkiej „filmówce” na wydziale operatorskim. Był również współzałożycielem zespołu „Melomani”. Odegrał istotną rolę przy organizacji „Zaduszek Jazzowych” w Krakowie w 1954 r. Jego autorstwa jest hejnał prestiżowego festiwalu Jazz Jamboree. Po ukończeniu studiów na stałe przeniósł się do Warszawie, gdzie mieszka do dziś. W stolicy szczególnie mocno związał się z klubem „Hybrydy”. W trakcie swojej kariery występował na wielu festiwalach jazzowych oraz pełnił funkcje jurorów, m.in. konkursu „Złota Tarka”.

Jest kompozytorem mnóstwa przebojów muzyki filmowej, między innymi seriali: „Stawka większa niż życie”, „Czterdziestolatek”, „Janosik”, „Wojna domowa”, „Alternatywy 4”, „Barbara i Jan”,  „Kolumbowie”,   „Podróż za jeden uśmiech”, „Przygody psa Cywila”, „Siedlisko”, „Stawiam na Tolka Banana”. Komponował do filmów, między innymi takich jak: „Małżeństwo  z rozsądku”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Zaklęte rewiry”, „Wierna rzeka”. Dorobek Jerzego Matuszkiewicza obejmuje też kilkadziesiąt piosenek pisanych do tekstów tak znanych twórców jak Agnieszka Osiecka, Ludwik Jerzy Kern, czy Wojciech Młynarski.

Jest autorem muzyki wielu przebojowych piosenek, między innymi: „Jeszcze w zielone gramy”, „Łagodnie płynę w Twych ramionach”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”, „Miłość złe humory ma”, „Nie bądź taki Szybki Bill”, „Piosenka z przedmieścia”, „Tak bym chciała kochać już”, „Tylko wróć”, „W siną dal”, „Zakochani są wśród nas”.

Za swoją wybitną działalność muzyczną był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 2006 r. został odznaczony przez krakowski „Jazz Club” medalem Złoty Helikon oraz przez krakowską Piwnicę pod Baranami brązową statuetką Baranka Jazzowego. W 2008 r. otrzymał Złotego Fryderyka. Otrzymał tez szereg nagród filmowych. Za całokształt twórczości otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu w Opolu w 2002 r. i nagrodę specjalną Pegaz w 2003 r. W 2012 r. na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego otrzymał przyznany przez Radę Miasta w Jaśle tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, rok później został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2015 r. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przyznało mu tytuł „Honorowego Członka Stowarzyszenia”. 

Jest też patronem corocznego festiwalu JasMaty - Jasielskie Jazzowe Klimaty oraz fundatorem Nagrody im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Otrzymują ją  młodzi twórcy wybitnie uzdolnieni muzycznie, związani z Jasłem. Nagroda ta ma na celu wyróżnienie i uhonorowanie osób związanych z Jasłem, które nie ukończyły 25 lat, a mają wybitne osiągnięcia i dorobek artystyczny w dziedzinie muzyki. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz ma cały czas kontakt ze swoim rodzinnym miastem, wsparł również niebagatelną sumą zakup koncertowego fortepianu najwyższej klasy dla Jasielskiego Domu Kultury. Jakiś czas temu członek Zarządu SMJiRJ Tomasz Kasprzyk zaproponował władzom miejskim pomysł postawienia w naszym mieście „Ławeczki Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza”.

Wiesław Hap  /SMJiRJ/

Napisany dnia: 10.04.2018, 08:41

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ real
dnia 30.12.2020, 15:14 · Zgłoś
Mam taką ulubioną zagadkę, którą czasami zadaję wśród znajomych w towarzystwie: kto to jest J.D. Matuszkiewicz. Dla ułatwienia dodaję, że to polski współcześnie żyjący mistrz jakich mało i wszyscy dobrze znają to co stworzył. Wierzcie mi, mało kto zna odpowiedź. Dopiero jak powiem, że jest twórcą muzyki do "Janosika", "Stawki większej niż życie", czy" Jak rozpętałem II Wojnę Światową" i wielu innych znanych filmów i przebojów to wszyscy są zdziwieni, że o nim nie wiedzą.
Odpowiedz
6
@ ewa
dnia 12.04.2018, 09:36 · Zgłoś
Ja też czekam na laweczkę
Odpowiedz
7
@ CYNGIEL
dnia 11.04.2018, 16:14 · Zgłoś
Ławeczka to dobry pomysł.
Odpowiedz
8
@ Powrót kolejek
dnia 11.04.2018, 19:18 · Zgłoś
Chętnych do posiedzenia na ławeczce Dudusia będzie ogrom.To piękne,że mamy tak słynnego i znakomitego Jaślanina.To prawda,muzyka leczy,koi ból i smutek,jest lekiem na wszelkie zło.Wielu lekarzy stosuje muzykoterapię.Dziwi mnie jednak,że utarło się życzyć 100 lat,a przecież ludzie żyją ponad setkę.Często rozważam też,jaki ślad zostawię po sobie,gdyż Duduś Swoją twórczością osiąga szczyty,które przetrwają wszystko.
Odpowiedz
16
@ :)
dnia 11.04.2018, 08:17 · Zgłoś
Człowiek, który naprawdę utożsamia się z Jasłem, wielki JAZZMAN i Kompozytor:)
Czekam na ,,ławeczkę z Dudusiem" fajna sprawa!
Odpowiedz
6
@ łodyniec
dnia 10.04.2018, 14:23 · Zgłoś
Kto nie zna jego chocby jednego kawalka ;)

łohohohohohoho
Odpowiedz
-10
@ ...
dnia 10.04.2018, 13:34 · Zgłoś
Nie moje klimaty
Odpowiedz
1
@ qaz
dnia 10.04.2019, 07:17 · Zgłoś
boś głupi jak but !!!
Odpowiedz
-23
@ RonyRon
dnia 10.04.2018, 11:32 · Zgłoś
Kto to?
Taki znany a pierwszy raz slysze o tym panu.
Odpowiedz
22
@ sx
dnia 10.04.2018, 11:35 · Zgłoś
Książek nie czytasz, muzyki, oprócz disco polo, nie słuchasz, to i Dudusia nie znasz
Odpowiedz
-10
@ RonyRon
dnia 10.04.2018, 11:42 · Zgłoś
Ja nie prosiłem o psychoanalizę tylko o odpowiedz kto to.
Serio nie znam.Pierwszy raz slysze to nazwisko.
Ty za to czytasz książki, słuchać muzyki klasyfikowaniem jako kultura wyższa a mimo to chamstwo z Ciebie jeszcze nie wyszło.
Czytaj dalej w takim razie.
Odpowiedz
18
@ lelek
dnia 10.04.2018, 13:38 · Zgłoś
Wystarczy przeczytać artykuł, kolego.
Odpowiedz
11
@ Człowiek z lasu
dnia 10.04.2018, 16:32 · Zgłoś
Może ja odpowiem. To człowiek, który napisał muzykę do jedynych polskich utworów znanycg w świecie, oprócz melodii Góralu, czy ci nie żal, Chopina i Kiepury.
Odpowiedz
22
@ Nagroda+
dnia 10.04.2018, 11:09 · Zgłoś
Na pewno jakaś nagroda się należy!
Odpowiedz
16
@ sos
dnia 10.04.2018, 11:58 · Zgłoś
W nagrodach dobry jest inny znany jaślanin, może on sypnie groszem 65100 jeśli mu starczy do pierwszego. Tylko jak będzie w Jaśle to niech nie parkuje na miejscu dla inwalidów.
Odpowiedz
30
@ Warez
dnia 10.04.2018, 11:08 · Zgłoś
Mistrz w wielkim wydaniu! Muzyka filmowa która tworzy klimat do wspaniałych obrazów...
Odpowiedz
40
@ Kiri
dnia 10.04.2018, 10:58 · Zgłoś
Proszę o zrobienie na płycie rynku ławeczki imieniem Dudusia wszystkiego najlepszego 100 lat dla słynnego Jaślanina.
Odpowiedz
39
@ ixi
dnia 10.04.2018, 10:52 · Zgłoś
Wspaniały jaslanin, który powinien mieć pomnik w rodzinnym mieście. Wszystkiego najlepszego !
Odpowiedz
-28
@ antypis
dnia 10.04.2018, 13:42 · Zgłoś
pisowski ciemny grajdołek, tylko pomniki w głowach
Odpowiedz
20
@ antypis
dnia 10.04.2018, 20:23 · Zgłoś
trochę racji masz ale wole taki pomnik dla moim zdaniem wybitnej osoby, niż nic nie wnosząca tablica za 50 tysięcy złotych, chociażby upamiętniająca polityka który niczym się nie wyróżnił w tym zad*piu.

Jestem za postawienia takiej ławeczki bo znałem te utwory ale nie wiedziałem kto był ich kompozytorem, natomiast byłoby to ciekawe pokazanie tejże osoby - na pewno też estetyczne i pożyteczne.
Odpowiedz
1
@ Tak tak
dnia 13.04.2018, 18:22 · Zgłoś
Wspanialy jaś(lanin) o ktorym nikt nic nie wie w miejscu urodzenia i zapewne by nie wiedzial gdyby nie ogolnopolskie informacje , swoja droga co on zrobil dla jasla ? Po pan Go..n tez towar eksportowybz jasla tylko rodakom szkodzi
Odpowiedz
-1
@ Tak tak
dnia 13.04.2018, 18:24 · Zgłoś
Zgadzam sie pisowski grajdol nic wiecej
Odpowiedz
45
@ 10
dnia 10.04.2018, 09:18 · Zgłoś
Mistrzu 100 Lat +VAT...
Odpowiedz
54
@ Abc
dnia 10.04.2018, 09:18 · Zgłoś
Naprawdę wspaniały i wieki muzyk. Jego utwory wszyscy znamy ale mało kto jest świadomy, że On je stworzył.
Odpowiedz
39
@ Gen
dnia 10.04.2018, 09:47 · Zgłoś
Wszystkiwgo Najlepszego!:)
Odpowiedz
20
@ Tic-Tac
dnia 10.04.2018, 14:04 · Zgłoś
Wielki ,skromny .Tak można krótko określić. W przeciwieństwie do małych, nic nie znaczących ani On ,ani jego rodzina nie domaga się stawiania mu pomników, krzyzykow.Nie domagają się jak wielu,wielu sławnych jaslan organizowania
corocznych imprez ulicznych.Ale jest to cecha Wielkich rodów.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657