Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Agrarny ambaras

62

Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty. Nie da się przez to nic uprawiać. Mam działkę 25 arową i z jednej strony jest las a z drugiej odłóg – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

W Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie z rolnikami z powiatu jasielskiego zorganizowane przez Radę Powiatową Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle, w którym uczestniczyli m. in. senator Alicja Zając, władze powiatu jasielskiego, przedstawiciele Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jaśle oraz dyrektor Zarządu Zlewni w Jaśle. Tematem rozmów były problemy, z którymi borykają się rolnicy. Zwracali oni uwagę na fakt, iż coraz więcej działek będących w sąsiedztwie pól uprawnych stanowią uciążliwe nieużytki. Rosnące tam chaszcze i samosiejki są dla nich utrapieniem.

 fot. Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle

- Grunty są również zalesiane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, często bez konsultacji z rolnikiem, który uprawia rolę w sąsiedztwie. Pokazałem wszystkim zdjęcia mojej działki, gdzie obok grunt jest zalesiony. Ja nie zostałem nawet o tym poinformowany nawet przez wójta – wyjaśnia Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle, delegat na Walne Zgromadzenie. - To są dla nas ogromne straty. Jeżeli las osiągnie wysokość dziesięciu metrów to od południowej strony mam straty co najmniej na hektarze, który przylega do lasu około 15 procent w zbożu. Nie da się przez to nic uprawiać - dodaje rozgoryczony.

Kłody pod nogi

Rolnicy apelują o zmianę przepisów, bo wkrótce możemy znaleźć się w takiej rzeczywistości, że tereny Podkarpacia będą jednym wielkim lasem. Na swojej drodze borykają się z wieloma trudnościami, chociażby w zobligowaniu sąsiada, na którego działce porastają chaszcze i inne zakrzaczenia. O swoich kłopotach opowiedział pan Artur, rolnik z Dębowca. - Część ludzi wyczyściła swoje grunty, ale znalazł się taki, który najpierw oddał sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło decyzję wójta w sprawie wyczyszczenia terenu z „dzikich” zalesień. Sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stanął po stronie właściciela gruntu. Uznał bowiem, że skoro teren zarósł samoistnie, to tak ma pozostać. Gwoździem do trumny dla mnie była przeprowadzona modernizacja ewidencji gruntów. Kupiłem działkę od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i została ona zmieniona na las bez mojej wiedzy i zgody. Sąsiad się ze mnie śmieje i szykuje się do sadzenia lasu. W jednym roku miałem 50 arów straty, nie zbieram praktycznie nic – skarży się pan Artur.

fot. Piotr Kędrek, zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Specyfikę pracy geodety, który przeprowadza modernizację ewidencji gruntów wyjaśnił Piotr Kędrek, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. - W ramach modernizacji wykonywana jest aktualizacja klasyfikacji gruntów i użytków. Klasyfikator, który wykonuje te działania nie ma możliwości manewru i interpretowania, czy jest to samosiejka czy to zasadzenie. Za teren leśny uważa się obszar o powierzchni powyżej 10 arów, na którym występuje roślinność leśna, czy to wysoka, czy niska. Będąc w terenie nie ma możliwości inaczej tego zakwalifikować. Ta procedura jest w obecności właściciela., który jest o tym zawiadamiany. To nie przesądza, sprawy, bo zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych, skoro istnieje możliwość zalesienia gruntów rolnych, można je również wylesiać. Należy wówczas wystąpić o zmianę przeznaczenia gruntu leśnego na rolny – wyjaśnił geodeta wojewódzki.

Rada Powiatowa Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle wystąpi z wnioskiem do senator Alicji Zając oraz posła Bogdana Rzońcy o wspieranie rolników poprzez zmianę przepisów, które uprzykrzają im życie i stają się prawdziwą drogą przez mękę.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 19.02.2019, 14:15

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ do Ep
dnia 22.02.2019, 11:31 · Zgłoś
Bidulka 3arów nie chce mu się skosic ja kosze 60arow i nie narzekam więc kup sobie kose spalinowa i koś będziesz zdrowszy jak przestaniesz siedzieć przed komputerem
Odpowiedz
0
@ Ep
dnia 22.02.2019, 18:26 · Zgłoś
Tez jestes na rencie to masz duzo czasu. Ja pracuje to szukam zeby dac komus zarobic. A chodzilo o 37 arow.
Odpowiedz
0
@ Ep
dnia 22.02.2019, 11:06 · Zgłoś
Na wsi tacy rolnicy są że jak jednemu chciałem zapłacić żeby mi 3 arów skosil żeby trawy nie rosły to mi powiedział że się mu nie opłaca ciągnika że stodoły wyciągać bo jest na "ryncie" i teraz jaka to melodia ogląda. Taką mentalność ludzi. Od państwa będzie brał za nic a zarobić nie chce.
Odpowiedz
1
@ marek
dnia 21.02.2019, 20:10 · Zgłoś
juz wam pomogli oni waszye problemy maja w d...
Odpowiedz
11
@ Soly(niez)darnosc
dnia 20.02.2019, 09:07 · Zgłoś
Głosujcie tak dalej" a cały ten powiat będzie się nadawał do zalesienia.
Co konkretnie zrobili dla Jasla pani senator Zając i poseł Rzoniec ???
Odpowiedz
-6
@ tolek
dnia 20.02.2019, 13:17 · Zgłoś
A ty co zrobiłeś dla Jasła lub mieszkańców, sąsiadów(oczywiście społecznie). Zrób rachunek sumienia, a później rzucaj kamieniem.
Odpowiedz
1
@ Oby do wiosny
dnia 20.02.2019, 08:41 · Zgłoś
Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska
wieś ... upojna.
Odpowiedz
2
@ truskawkowe wino
dnia 19.02.2019, 21:15 · Zgłoś
Gorzej jak za Niemców ,co kogo obchodzi co sadzę ,co mam w piecu,świnie kolczykowane ,,,krowy,,Ja mam ochotę na las i posadzę, jak sąsiadowi szkodzi to mi może szkodzić ze sąsiad sadzi pszenicę i kropi randapem lub innym opryskiem
Odpowiedz
5
@ Randap
dnia 19.02.2019, 22:08 · Zgłoś
Litości,to najgorszy zabójca ludzi,nie stosujcie randapu!
Odpowiedz
2
@ Leśniak Biezdziedza
dnia 19.02.2019, 22:15 · Zgłoś
Mniej ludzi mniej problemów
Odpowiedz
7
@ milka
dnia 19.02.2019, 20:59 · Zgłoś
Ciekawe czy ktoś poruszył temat przeznaczania gruntów ornych III kl. pod wydobycie żwirów na terenie pow. jasielskiego patrz gm. Dębowiec i tego co po tym pozostaje ( czyli dziura w ziemi i ugory z chwastami dookoła . Podobno po rekultywacji.
Odpowiedz
-1
@ hmm
dnia 19.02.2019, 20:54 · Zgłoś
tytuł bombowy, chociaż raz przykuwa uwagę
Odpowiedz
3
@ Max Szyderko
dnia 19.02.2019, 20:52 · Zgłoś
A radny Lechwar nie pomoże ?
Odpowiedz
0
@ edek
dnia 19.02.2019, 20:47 · Zgłoś
a ja mam 47 ar. i właśnie poszły ładnie samosiejki będzie las i czyste powietrze, a co rośnie na mojej działce to wyłącznie moja sprawa do puki płacę podatki
Odpowiedz
10
@ Wowo
dnia 19.02.2019, 20:34 · Zgłoś
25 aròw? To co to za rolnik? Co można uprawiać na 25 garach? Szczypiorek? Buhahaha
Odpowiedz
2
@ ixi
dnia 19.02.2019, 19:40 · Zgłoś
Jest ziemia, więc niech kilku rolników się połączy i niech produkują i sprzedają jeden lub dwa produkty. Wystarczy chcieć, pomyśleć i zakasać rękawy. Można produkować mleko, wołowina, wieprzowina, warzywa, można otworzyć winnice.. Powodzenia
Odpowiedz
10
@ do ixi
dnia 19.02.2019, 21:01 · Zgłoś
Patrzysz na życie w sposób prosty, zatem twoja rada jest prosta, a nawet prostacka.
Wytłumacz zatem dlaczego aktualna demokracja w krótki czasie rozłożyła rolnictwa, podczas gdy nie udało się to komunie przez dziesięciolecia?
Może dlatego, że aktualnie rolnikom nie chce się chcieć, myśleć i robić?
Przy tak duże ilości odłogów możesz nabyć np. 10 ha (na początek) i dać przykład gospodarzenia.Nie tylko doradzać - bez żadnej odpowiedzialności- ale z dużym mniemaniem o sobie. Jeżeli chcesz i myślisz to na pewno zakaszesz rękawy. Powodzenia!
P.S. Osoby, które tylko doradzają nazywane są: Wujek Dobra Rada.
Odpowiedz
4
@ znawca
dnia 20.02.2019, 09:25 · Zgłoś
Obecna władza rozłozyła rolnictwo...

I przestałem czytać, bo iduiotów nie lubię!
Odpowiedz
-6
@ ixi
dnia 20.02.2019, 18:08 · Zgłoś
Glupis kolego. Pomylily ci się pojęcia i miotasz się "mędrco" p
omiędzy demokracja, biurokracja, kapitalizm i ekonomia. Na całym świecie tak się robi interesy, ale żeby to zobaczyć trzeba wyjść z mentalne go bunkra POstkomuny.. Coś jeszcze?
Odpowiedz
1
@ do pixsidiksi
dnia 20.02.2019, 18:26 · Zgłoś
Wedlug ciebie tak sie robi interesy to znaczy trzeba byc cwaniakiem kretaczem umiec kogos przewalic wyzyskac i do cna okrasc w bialych rekawiczkach prawo ustalaja wszelkiej masci politycy pod siebie palestra lekarze a ustawy kupuja oligarchowie
Odpowiedz
4
@ Tag
dnia 20.02.2019, 18:54 · Zgłoś
Jakoś w pow.Debickim i okolicach Rzeszowa władza nie zepsuła rolnictwa.
Odpowiedz
-1
@ ixi
dnia 20.02.2019, 20:52 · Zgłoś
Co ty będziesz?!?!?!? To że tobie robienie interesów kojarzy się z cwaniactwem potwierdza że jesteś prosty i prymitywny i patrzysz na świat przez wąska szparke. Można robić interesy uczciwie i sprawiedliwie, ale do tego potrzeba solidnego prawa które nie każe i nie karcie na każdym kroku a ułatwia i pomaga przedsiębiorca... Boszzzeee ale beton.
Odpowiedz
2
@ do pixsidiksi
dnia 20.02.2019, 21:14 · Zgłoś
Znalazl sie ekonom hehe wyszedl z bunkra i wlazl do strefy biznes co ty bredzisz kogo ty chcesz nabrac znam to od podszewki slyszales o gosciu z N Sacza od komputrow chcial legalnie skonczyli go zaczal nowy biznes jak sam mowi trche musi krecic i dzielc
Odpowiedz
0
@ do pixsidiksi
dnia 20.02.2019, 21:15 · Zgłoś
Komputerow mialo byc
Odpowiedz
14
@ keller
dnia 19.02.2019, 19:33 · Zgłoś
a kto ma gospodarzyć ,młodzi pojechali na zmywaki zostały same stare babki , weżmy taką Duląbkę jeden gospodarz z tartaku dierżawi albo wykupuje za parę złotych pola i to wszystko.Unia za co płaci ? za nie uprawianie pola.
Odpowiedz
9
@ keller
dnia 19.02.2019, 22:42 · Zgłoś
to powinno być karalne ,sprzedać za 160 pln -1ar pola. Państwo powinno odkupić za godziwą cenę jeśli ktoś chce się pozbyć pola. Zamienisz pole na kilka siatek zakupów w biedronce ?!
Odpowiedz
0
@ Uj
dnia 21.02.2019, 16:08 · Zgłoś
Franek jest mistrzem...jak patrzę na jego czyny to sie piekła nie boję..bo piekła nie ma .
Prawda wielebni?
Odpowiedz
15
@ ja
dnia 19.02.2019, 18:31 · Zgłoś
Cel jest jeden...zalesić całe Podkarpacie.
Odpowiedz
14
@ Riki
dnia 19.02.2019, 19:09 · Zgłoś
Już się wilki i niedźwiedzie pojawiły, będziemy siedzieć w miastach jak w klatkach bo strach będzie gdzie kolwiek wyjść
Odpowiedz
5
@ YOZEF
dnia 19.02.2019, 21:08 · Zgłoś
zgadzam sie i wtedy bedzie szwajcaria wspanialy pomysl z tym zalesieniem podkarpacia
Odpowiedz
8
@ @z
dnia 19.02.2019, 18:21 · Zgłoś
W Debowcu tylko nieuzytki i bagna po tzw. zwirowniach.
Odpowiedz
1
@ Tag
dnia 20.02.2019, 18:53 · Zgłoś
Tak było zawsze to lenie z dziada pradziada.Nic im się nie opłaca.
Odpowiedz
2
@ Marian
dnia 19.02.2019, 17:39 · Zgłoś
Lasy są potrzebne. To dzięki drzewom powietrze jest czyste.
Wiec nie ma co narzekać. Zieleni nigdy dość.
Odpowiedz
34
@ Lesniak
dnia 19.02.2019, 17:05 · Zgłoś
To Starostwo powoduje upadek Jasła i okolic
Odpowiedz
10
@ sss3
dnia 19.02.2019, 16:05 · Zgłoś
Nie można bez pozwolenia ściąć swojego drzewa a teraz nie będzie można też posadzić. Co by tu jeszcze uregulować...
Odpowiedz
1
@ znawca
dnia 20.02.2019, 09:23 · Zgłoś
A akcje #stopwycincedrzew# jeszcze pamiętasz?
Odpowiedz
6
@ Otóż Drodzy Państwo...
dnia 19.02.2019, 16:03 · Zgłoś
Pewnie każdy słyszał jak to u nas ekologicznie, jakie rolnictwo... ale ZARAZ!
Niech mi ktoś wskaże palcem gospodarstwo rolne, które np. w sezonie potrzebuje ze stu ludzi do roboty. Nie ma. Dlaczego? Otóż nie istnieje coś takiego jak rolnictwo w sensie biznesowym w tym grajdole. Natomiast pewnie nawet zarząd powiatu ze starostą na czele nie wie, że ma narzędzia w postaci scalania rozczłonkowanych gruntów rolnych, tak, właśnie dlatego, żeby nie było takich sytuacji. A ci "rolnicy" też widać zainteresowani swoimi problemami. Coś na ten temat znajdziecie tutaj: http://www.carpatiabiznes.pl/wydarzenia_i_aktualnosci,podkarpacie_otrzymalo_najwiecej_w_kraju_unijnych_funduszy_na_scalenia_gruntow_rolnych.html

PS numer konta za konsultację prześlę Starostwu. ELO NIEUKI :)
Odpowiedz
-6
@ mieszkaniec powiatu
dnia 19.02.2019, 17:46 · Zgłoś
Jakbys był taki hej do przody to byś wiedział, że powiat przystąpił do programu. Więc kasy za konsultację nie będzie.
Odpowiedz
2
@ ad vocem
dnia 19.02.2019, 17:49 · Zgłoś
A efekty opisano w powyższym artykule.
Odpowiedz
4
@ ...
dnia 19.02.2019, 18:21 · Zgłoś
puknij się w łeb w tym grajdole są gospodarstwa biznesowe, nie jeden rolnik żyje na lepszym poziomie niż ty. Nie dogonimy wielkopolski czy zachodniopomorskiego nigdy, nie ta specyfika gospodarstw, ale z takim ignorantem jak ty szkoda polemizować.
Odpowiedz
3
@ Odpowiadam: "..."
dnia 19.02.2019, 19:55 · Zgłoś
Nie dość, że bieda w domu to jeszcze intelektualna. Jak chcesz "ROLNIKÓW" z 25 arami pola stawiać mi za wzór biznesu, to wybacz, pewnie smutno ci się zrobiło jak napisałem o tej dziewczynie, bo za takim nędzarzem nie obejrzy się nawet brudna, tania, k...
Odpowiedz
-8
@ Deweloper Fan
dnia 19.02.2019, 16:01 · Zgłoś
W wolnych terenach wybudować dwie piramidy. Będzie jak znalazł na balangi dla pisowców.
Odpowiedz
31
@ demo-kryt
dnia 19.02.2019, 15:52 · Zgłoś
Zjedli paluszki,popili wodą,pogadali.Stwierdzono też,że klasyfikator "nie ma możliwości manewru i interpretowania,czy to samosiejka czy zasadzenie". Izba wystąpi także do pani senator i pana posła o zmianę... itd ...itp...
Odpowiedz
53
@ Marian
dnia 19.02.2019, 17:53 · Zgłoś
Nie żartujcie, do tych państwa /Pani Zając i Pana Rzońcy/ szkoda się zwracać z jakąkolwiek
prośbą. Oni mają swoich wyborców daleko z tyłu.
Odpowiedz
-33
@ Marco
dnia 19.02.2019, 19:31 · Zgłoś
Daj namiary to zwrócimy się do Ciebie,na pewno masz większe możliwości i załatwisz sprawę bardzo szybko.
Odpowiedz
20
@ Uj
dnia 19.02.2019, 19:34 · Zgłoś
Rzońca jest dwójką w wyborach do eurokołchozu tak że chwilowo ma co innego
do roboty
Odpowiedz
-35
@ Gratulacje dla posła B.Rzońcy
dnia 19.02.2019, 20:16 · Zgłoś
Należy się cieszyć, iż Jasło zostało - w osobie pana posła, po raz kolejny docenione.
Życzmy wszyscy B.Rzońcy zdrowia i sukcesów w reprezentowaniu Polski.
Odpowiedz
21
@ YOZEF
dnia 19.02.2019, 21:05 · Zgłoś
mylisz sie posel RZONCAjest 2 na liscie do paramentu europejskiego i znowu mu sie siknie ,,,oj wyborc wyborcy ,kiedy przejrzycie na oczy ,,, tak ze nie ma on wszystkich daleko w tylu on dba o swoje interesy
Odpowiedz
10
@ oszołomiony
dnia 20.02.2019, 07:04 · Zgłoś
Proszę nie obrażać tych osób, oni dużo mogą. Wiecie ile mszy zaliczyli i i le wstęg przecięli? To są wzory prawdziwych katolików.
PS Chyba kawa była za mocna, tak mi się pierdzieli z rana, wybaczcie.
Odpowiedz
39
@ Tic-Tac
dnia 19.02.2019, 15:16 · Zgłoś
I to jest zupełna prawda,że tylko w powiecie jasielskim występują odlogi rolne..Poprzez puste gadanie nic ani jeden,ani drugi P.Piotr nie zdziała.Trzeba powiedzieć prawdę. Otóż rodzice będący kiedyś rolnikami za otrzymaną emeryturę z KURS przekazali swoim dzieciom.Dzieci natomiast najczęściej sa w Anglii nie dbając o przekazaną im ziemię, ale rodzice emeryci płacą im groszowe w KRIS-ie składki ubezzpieczeniowe i latka do emeryturki za nic nie robienie na roli się ma.Należy sprawdzić w KRUS-ie i te fakty się potwierdzają .Zbliża się wiosenny sezon podpalen ugorow.I dalsze ogromne straty z gaszeniem celowo wzniecontch pożarów
Odpowiedz
4
@ kazdy hektar to miejsce pracy
dnia 20.02.2019, 14:05 · Zgłoś
http://www.sekowa.pl/scalanie-gruntow/ w gminie Sekowa prowadzone sa scalenia gruntów dlaczego unas nie mozna ???
Odpowiedz
1
@ guc
dnia 22.02.2019, 09:41 · Zgłoś
na gminie tarnowiec jest to już prowadzone
Odpowiedz
22
@ BUDZIK
dnia 19.02.2019, 15:04 · Zgłoś
dragoness nie śpij!
Odpowiedz
4
@ p.o. cd
dnia 19.02.2019, 20:12 · Zgłoś
a cóż w tym złego? dlaczego Państwo minusujecie ten post?
Odpowiedz
24
@ phi
dnia 19.02.2019, 20:31 · Zgłoś
Jaki przemysł ? Przejdźże się po Jaśle. Do wynajęcia,do wynajęcia, do wynajęcia ...
Odpowiedz
7
@ Zmagania
dnia 19.02.2019, 20:36 · Zgłoś
Stefan Kisielewski założyciel UPR powiedział: "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju".
Tu jest podobnie:
1. Nieznany podmiot, powiedzmy X, stworzył prawo, z którym należy w sposób bohaterski walczyć, bo uwiera.
2. Walczą poszkodowani, tu akurat rolnicy - lecz nie dają rady.
3. Wzywają posiłki - prominentne osoby.
4. Wiadomo, że wezwane osoby pomogą.
5. Nie wiadomo jak pomogą - ale nieraz już pomogły.
6. Wskazano, zaapelowano, wezwano - no to do zobaczyska! Nara!
Odpowiedz
5
@ @@
dnia 19.02.2019, 22:08 · Zgłoś
Jedyne inwestycje np. w gminie Debowiec to przeznaczanie gruntow ornych kl lll na zwirownie.Ot takie wielkie.ambitne inwestycje, ktore po kilku latach zamieniaja sie w duze niezagosoodarowane, niebezpieczne bajora.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657