Strona główna

Akademicy z wizytą u winiarzy

15
Napisany dnia: 07.07.2017, 09:12 , Tagi: Brak

Na zakończenie pierwszego semestru słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 wzięli udział w szkoleniu wyjazdowym do kilku winnic. Mieli nie tylko okazję zobaczyć jak prowadzone są odwiedzane winnice i jak wyglądają przetwórnie. Elementem szkoleniowym były także rozmowy z winiarzami i degustacje szkoleniowe produkowanych tam win. Słuchacze musieli zaliczyć test na zakończenie pierwszego semestru.

Pierwszego dnia odwiedzili winnicę dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego, potem Gospodarstwo Agroturystyczne Koziarnia w Smykaniu, w którym zaplanowany był nocleg. Jadąc pod drodze odwiedzili młodą winnicę swojego kolegi z grupy, gdzie odbyło się krótkie szkolenie dotyczące przycinania i selekcji zielonych pędów winorośli.

Przed wieczorną degustacją szkoleniową, a potem integracyjnym wieczorem przy ognisku, pisali test sprawdzający zdobytą w pierwszym semestrze wiedzę. Łatwo nie było, ale na szczęście wszyscy zdali.

W niedzielę całą grupą odwiedzili Winnicę Chodorowa. Kolejny wyjazd studyjny, tym razem do Egeru na Węgrzech zaplanowany jest na wrzesień.

Następny lipcowy zjazd, dostępny dla osób spoza grupy słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa 2017, to ciąg dalszy produkcji wina. Tym razem będzie o fermentacji jabłkowo-mlekową, pielęgnacji młodego wina po fermentacji, dojrzewaniu wina, zastosowaniu beczek przy wyrobie wina, butelkowaniu wina, higienie i bezpieczeństwie przy wyrobie wina., itp., itd.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Zgłoszenia chętnych na roczne zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa już trwają. Przypominamy, że liczba miejsc ograniczona do 30 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Ewa Wawro

prezes Fundacji Galicja Vitiswro

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Klejnot Nilu
dnia 07.07.2017, 15:38. Identyfikator użytkownika: iAiB3NUoxZnZ
Ocena
komentarza:
7
Super. Jak się już wyedukujecie za miejskie pieniądze w miejskich winnicach to będzie miał kto zalesić i obsadzić winogronami tę pustoszejąca z roku na rok krainę.
@ kazex
dnia 08.07.2017, 09:02. Identyfikator użytkownika: YtOW6rOMsBcR
Ocena
komentarza:
8
Ile miasto zyskało z winnic ile dają miejsc pracy?
@ Klejnot Wiedzy
dnia 12.07.2017, 19:36. Identyfikator użytkownika: jBdnW7ONOcXT
Ocena
komentarza:
0
Przecież ci ludzie płacą sami za naukę a nie miasto. Po co robisz dym?
@ podatnik
dnia 07.07.2017, 22:33. Identyfikator użytkownika: DC5I9k4AczeZ
Ocena
komentarza:
4
W Egerze to winiarze z jasełka mogą beczki myć...w Dolinie Pięknej Pani
znajdą zajęcie
@ Winne lizaki
dnia 08.07.2017, 13:40. Identyfikator użytkownika: ftVCqYSBvE0T
Ocena
komentarza:
4
Nie wolno pić wina w miejscach publicznych,to może lizaki z wina.
@ jasełko
dnia 09.07.2017, 20:09. Identyfikator użytkownika: SjbspSjTG4Fs
Ocena
komentarza:
7
dać ich do Pektowinu, tam się nauczą winiarstwa , jabłka spady wycisk i wino, to jest wino dla Jasła , jabłka tu były nawet z Grójca, pamiętacje te kolejki koło pektowinu i dzieci z bloków na przyczepach , to był raj
@ Edzio
dnia 11.07.2017, 21:28. Identyfikator użytkownika: LYSN3HmJisx2
Ocena
komentarza:
-3
znawca Tam juz wina nie robią takze mogą sie nauczyć od meneli
@ anonimowy alkoholik
dnia 10.07.2017, 16:59. Identyfikator użytkownika: Hzk9CKOwHTjy
Ocena
komentarza:
0
A ja uważam, że to dobry pomysł z tą akademią. ludzie często produkują jakieś bełty itp. Teraz jest możliwość poznania całego procesu produkcji wina. Brawo dla organizatorów.
@ LuckyLooser
dnia 13.07.2017, 15:20. Identyfikator użytkownika: OVho9Q70QU16
Ocena
komentarza:
6
A niech się bawią. Nasz lokalne wina to nawet przy włoskiej najniższej półce wstyd postawić ale to dopiero początki nauki i winiarstwa w Jaśle, za jakieś 300 lat powinnismy mieć wina, które z czystym sumieniem można podać do obiadu. Nie ta gleba nie ten klimat na winiarstwo ale co to komu szkodzi, że się ludzie bawią?
Nie rozumiem tylko skąd pomysł na promocje miasta przez winiarstwo?
Jakiś symbol nieudolności w zarządzaniu miastem, brak całkowity pomysłu na jego rozwój.
@ Czlowiek z lasu
dnia 15.07.2017, 08:37. Identyfikator użytkownika: Vkcf71M1PxxS
Ocena
komentarza:
-3
Po Twoim komentarzu w Szampanii zaczeli masowo sprzedawac dzialki pod budowe. Maja podobna glebe i klimat.
@ Don Kichot
dnia 13.07.2017, 19:01. Identyfikator użytkownika: HMiROQC96Pbe
Ocena
komentarza:
-1
Piszecie, że organizując Dni Wina w Jaśle nie ma się czym chwalić.
A sami wiecie, że są słynące na całą Europę i świat pobliskie miasta
takie jak na przykład Tokaj, które rozsławiły je produkowane własne wina.
Wyjeżdżając do rodziny i znajomych w Polskę zabieram nasze Jasielskie
wina. Jest ciekawy temat do rozmowy i są smakowe wrażenia.
@ Laszlo Nagy
dnia 17.07.2017, 14:09. Identyfikator użytkownika: dCyh0tbTGwvq
Ocena
komentarza:
5
I serio pijecie razem te kwaśne szczyny?
To już lepiej kup Kadarkę i powiedz, że to jasielskie wino. Pewnie chcą być mili i udają, że im smakuje.
@ pektyna
dnia 17.07.2017, 17:17. Identyfikator użytkownika: zWDlWScK6teW
Ocena
komentarza:
1
a kto z was pił wino bieszczady z Pektowinu za dobrych czasów , to było wino , wiele akademi winiarstwa w Jaśle jeszcze musi powstać aby żrobić takie wino
@ winiarz
dnia 19.07.2017, 14:50. Identyfikator użytkownika: zmXJpLZRWOIr
Ocena
komentarza:
0
ja piłem, to było coś.
@ moro
dnia 20.07.2017, 09:26. Identyfikator użytkownika: 8WBH9RlxMtms
Ocena
komentarza:
0
To było wino? Współczuję gustu.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Mieszkańcy nie mają wstydu! Wysypują odpady na „dziko”

  Na prywatnej działce w Warzycach przy drodze wojewódzkiej w kierunku Rzeszowa powstało niemałe wysypisko śmieci. Ktoś najwyraźniej postanowił zrobić sobie remont domu. Nie chciał płacić za odbiór odpadów to postanowił materiały budowlane podrzucić komuś innemu. Jeśli jednak w przyszłości zostanie złapany na gorącym uczynku może za to słono zapłacić.

 • Czym jest prezbiopia?

   

  O prezbiopii możemy mówić, kiedy różne sytuacje życia codziennego stają się coraz bardziej uciążliwe ze względu na niewyraźne widzenie.

   

 • Nie odwołano przewodniczącego Rady Powiatu, bo nie było kworum

  Robert Snoch nadal jest i wszystko na to wskazuje, że będzie przewodniczącym Rady Powiatu w Jaśle. Dzisiaj temat ten miał zostać podjęty na sesji nadzwyczajnej. Ze względu na brak wymaganego kworum rady, nie doszło do jej obrad.

 • Nauka sztuki prezentacji w Słowenii

   

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Święcanach uczestniczący w projekcie „Youth to Business Enterprise” (Młodzi w przedsięwzięciu biznesowym) wzięli udział w przedostatniej już mobilności w ramach projektu. Tym razem uczyli się sztuki prezentacji, zarówno tej graficznej, jak i tego jak należy zachować się podczas prowadzenia pokazu.

 • Komenda na miarę XXI wieku wygląda już z wykopów

   

  W 2020 r. mają zakończyć się prace przy budowie nowego budynku komendy jasielskiej policji. Dziś w związku z realizowaną inwestycją uroczyście wmurowano akt erekcyjny. Jej wartość szacowana jest na blisko 26 mln zł.

 • Świadek wycofał zeznania obciążające Janusza G.

  Wśród składających zeznania było dwóch współwięźniów oskarżonego Janusza G., byłego męża kobiety, z którym siedzieli w jednej celi aresztu śledczego w Sanoku. Jeden z nich wycofał zeznania podkreślając, że był pod naciskiem policjantów, drugi zasłaniał się niepamięcią.

 • „Nie jesteśmy tacy źli, jak mówi się o nas na mieście”

   

  Dyskusji na temat klubu JKS Czarni 1910 Jasło od kilku już lat towarzyszą duże emocje. Szczególnie wówczas, kiedy mowa jest o pieniądzach. Czy jego oblicze odmieni wkrótce tajemniczy inwestor? O tym, jaka przyszłość rysuje się przed jasielskim klubem w rozmowie z portalem opowiedział Piotr Samborski, członek zarządu.

 • Do sprzedania wyjątkowy dom w Harklowej

   

  Do sprzedania wyjątkowy dom w Harklowej, niedaleko Jasła. Położony na przestronnej i zagospodarowanej, około 60 arowej działce z bardzo malowniczym widokiem. Budynek mieszkalny murowany, kryty blachą, jednopiętrowy, podpiwniczony.

   
 • Żyje ostatni więzień obozu pracy w Breslau z Błażkowej

  Spośród dwudziestu więźniów z Błażkowej, którzy zostali zabrani przez Niemców do obozu pracy przymusowej w Breslau żyje ostatni świadek tamtych wydarzeń. Władysław Łukowicz w sierpniu br. skończy 90 lat. 5 stycznia 1945 r. jako 16-letni chłopiec został zmuszony opuścić rodzinny dom...

 • Do końca nie znali prawdy…

   

  Kiedy jeńcy wojenni z obozów w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie opuszczali je w asyście funkcjonariuszy NKWD nie wiedzieli, że konwojowani są na miejsce kaźni. Pragmatyzm i skuteczna akcja dezinformacyjna oprawców, w obliczu zbrodni popełnionej przez sowietów przed 78 laty, potęgują tragizm położenia Polaków skazanych na bestialską śmierć. Ich pamięć uczczono dziś w Jaśle pod pomnikiem „Golgoty Wschodu”.   

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105