Strona główna

Akademicy z wizytą u winiarzy

15
Napisany dnia: 07.07.2017, 09:12 , Tagi: Brak

Na zakończenie pierwszego semestru słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 wzięli udział w szkoleniu wyjazdowym do kilku winnic. Mieli nie tylko okazję zobaczyć jak prowadzone są odwiedzane winnice i jak wyglądają przetwórnie. Elementem szkoleniowym były także rozmowy z winiarzami i degustacje szkoleniowe produkowanych tam win. Słuchacze musieli zaliczyć test na zakończenie pierwszego semestru.

Pierwszego dnia odwiedzili winnicę dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego, potem Gospodarstwo Agroturystyczne Koziarnia w Smykaniu, w którym zaplanowany był nocleg. Jadąc pod drodze odwiedzili młodą winnicę swojego kolegi z grupy, gdzie odbyło się krótkie szkolenie dotyczące przycinania i selekcji zielonych pędów winorośli.

Przed wieczorną degustacją szkoleniową, a potem integracyjnym wieczorem przy ognisku, pisali test sprawdzający zdobytą w pierwszym semestrze wiedzę. Łatwo nie było, ale na szczęście wszyscy zdali.

W niedzielę całą grupą odwiedzili Winnicę Chodorowa. Kolejny wyjazd studyjny, tym razem do Egeru na Węgrzech zaplanowany jest na wrzesień.

Następny lipcowy zjazd, dostępny dla osób spoza grupy słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa 2017, to ciąg dalszy produkcji wina. Tym razem będzie o fermentacji jabłkowo-mlekową, pielęgnacji młodego wina po fermentacji, dojrzewaniu wina, zastosowaniu beczek przy wyrobie wina, butelkowaniu wina, higienie i bezpieczeństwie przy wyrobie wina., itp., itd.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Zgłoszenia chętnych na roczne zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa już trwają. Przypominamy, że liczba miejsc ograniczona do 30 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Ewa Wawro

prezes Fundacji Galicja Vitiswro

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Klejnot Nilu
dnia 07.07.2017, 15:38. Identyfikator użytkownika: iAiB3NUoxZnZ
Ocena
komentarza:
7
Super. Jak się już wyedukujecie za miejskie pieniądze w miejskich winnicach to będzie miał kto zalesić i obsadzić winogronami tę pustoszejąca z roku na rok krainę.
@ kazex
dnia 08.07.2017, 09:02. Identyfikator użytkownika: YtOW6rOMsBcR
Ocena
komentarza:
8
Ile miasto zyskało z winnic ile dają miejsc pracy?
@ Klejnot Wiedzy
dnia 12.07.2017, 19:36. Identyfikator użytkownika: jBdnW7ONOcXT
Ocena
komentarza:
0
Przecież ci ludzie płacą sami za naukę a nie miasto. Po co robisz dym?
@ podatnik
dnia 07.07.2017, 22:33. Identyfikator użytkownika: DC5I9k4AczeZ
Ocena
komentarza:
4
W Egerze to winiarze z jasełka mogą beczki myć...w Dolinie Pięknej Pani
znajdą zajęcie
@ Winne lizaki
dnia 08.07.2017, 13:40. Identyfikator użytkownika: ftVCqYSBvE0T
Ocena
komentarza:
4
Nie wolno pić wina w miejscach publicznych,to może lizaki z wina.
@ jasełko
dnia 09.07.2017, 20:09. Identyfikator użytkownika: SjbspSjTG4Fs
Ocena
komentarza:
7
dać ich do Pektowinu, tam się nauczą winiarstwa , jabłka spady wycisk i wino, to jest wino dla Jasła , jabłka tu były nawet z Grójca, pamiętacje te kolejki koło pektowinu i dzieci z bloków na przyczepach , to był raj
@ Edzio
dnia 11.07.2017, 21:28. Identyfikator użytkownika: LYSN3HmJisx2
Ocena
komentarza:
-3
znawca Tam juz wina nie robią takze mogą sie nauczyć od meneli
@ anonimowy alkoholik
dnia 10.07.2017, 16:59. Identyfikator użytkownika: Hzk9CKOwHTjy
Ocena
komentarza:
0
A ja uważam, że to dobry pomysł z tą akademią. ludzie często produkują jakieś bełty itp. Teraz jest możliwość poznania całego procesu produkcji wina. Brawo dla organizatorów.
@ LuckyLooser
dnia 13.07.2017, 15:20. Identyfikator użytkownika: OVho9Q70QU16
Ocena
komentarza:
6
A niech się bawią. Nasz lokalne wina to nawet przy włoskiej najniższej półce wstyd postawić ale to dopiero początki nauki i winiarstwa w Jaśle, za jakieś 300 lat powinnismy mieć wina, które z czystym sumieniem można podać do obiadu. Nie ta gleba nie ten klimat na winiarstwo ale co to komu szkodzi, że się ludzie bawią?
Nie rozumiem tylko skąd pomysł na promocje miasta przez winiarstwo?
Jakiś symbol nieudolności w zarządzaniu miastem, brak całkowity pomysłu na jego rozwój.
@ Czlowiek z lasu
dnia 15.07.2017, 08:37. Identyfikator użytkownika: Vkcf71M1PxxS
Ocena
komentarza:
-3
Po Twoim komentarzu w Szampanii zaczeli masowo sprzedawac dzialki pod budowe. Maja podobna glebe i klimat.
@ Don Kichot
dnia 13.07.2017, 19:01. Identyfikator użytkownika: HMiROQC96Pbe
Ocena
komentarza:
-1
Piszecie, że organizując Dni Wina w Jaśle nie ma się czym chwalić.
A sami wiecie, że są słynące na całą Europę i świat pobliskie miasta
takie jak na przykład Tokaj, które rozsławiły je produkowane własne wina.
Wyjeżdżając do rodziny i znajomych w Polskę zabieram nasze Jasielskie
wina. Jest ciekawy temat do rozmowy i są smakowe wrażenia.
@ Laszlo Nagy
dnia 17.07.2017, 14:09. Identyfikator użytkownika: dCyh0tbTGwvq
Ocena
komentarza:
5
I serio pijecie razem te kwaśne szczyny?
To już lepiej kup Kadarkę i powiedz, że to jasielskie wino. Pewnie chcą być mili i udają, że im smakuje.
@ pektyna
dnia 17.07.2017, 17:17. Identyfikator użytkownika: zWDlWScK6teW
Ocena
komentarza:
1
a kto z was pił wino bieszczady z Pektowinu za dobrych czasów , to było wino , wiele akademi winiarstwa w Jaśle jeszcze musi powstać aby żrobić takie wino
@ winiarz
dnia 19.07.2017, 14:50. Identyfikator użytkownika: zmXJpLZRWOIr
Ocena
komentarza:
0
ja piłem, to było coś.
@ moro
dnia 20.07.2017, 09:26. Identyfikator użytkownika: 8WBH9RlxMtms
Ocena
komentarza:
0
To było wino? Współczuję gustu.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zalewa im działki, a powiat nic z tym nie robi

  Plac targowy i pobliskie posesje na osiedlu Kaczorowy są stale zalewane przez wody deszczowe. Mieszkańcy od kilku lat zabiegają o dokończenie budowy ofosowania w kierunku rzeki Wisłoki. Do chwili obecnej jednak bezskutecznie...

 • Zadbaj o swój wzrok! Bezpłatne badanie wzroku 30.11.2017

   

  Suchość i zaczerwienienie oczu, a także pogorszenie ostrości widzenia to objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekrany zapominamy o tym, że prawidłowe ich nawilżenie można utrzymać dzięki częstemu mruganiu – od 15 do 20 razy na minutę.

 • Burmistrz musi mieć „grubą skórę”. Wypowiedź radnej uznana za dopuszczalną.

  Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie naruszenia dóbr osobistych burmistrz Małgorzaty Salachy przez radną Magdalenę Stasiowską. Sąd oddalił w całości pozew włodarza gminy Kołaczyce, a jednocześnie odstąpił od obciążania jej kosztami postępowania sądowego, o które wnosiła pozwana.

 • Poznaj bogate portfolio żarówek Philips LED - Najlepsza cena w sklepie Leddo.pl w Jaśle

 • Kiedy powstanie most?

  Mieszkańcy Jasła coraz częściej pytają o zapowiadaną przez burmistrza inwestycję mostową, która ma połączyć ul. Szopena z ul. Gądki w Jaśle...

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rekord został pobity! Popłynęli dla Patryka.

   

  Tegoroczne Nocne Charytatywne Pływanie w Jaśle zapamiętane zostanie jako noc rekordów. Uczestnicy imprezy przepłynęli łącznie 434 kilometry i 125 metrów. Pływacy bili również rekordy indywidualne. Najważniejszy jest jednak cel morderczego wysiłku, którym była pomoc dla Patryka Jamuły.

 • Stanisław Zając został członkiem Zarządu Powiatu w Jaśle

  Dzisiaj na sesji nadzwyczajnej rady powiatu w Jaśle przyjęto rezygnację radnego Mateusza Lechwara z członkostwa w Zarządzie Powiatu. Starosta jasielski Adam Pawluś rekomendował na jego miejsce Stanisława Zająca, dotychczasowego wiceprzewodniczącego rady. Radni większością głosów poparli tę kandydaturę.

 • W Jaśle powstaje obelisk

  W centrum miasta rozpoczęły się prace związane z budową obelisku poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom podziemia antykomunistycznego. Obiekt został zaprojektowany przez światowej sławy Andrzeja Pityńskiego, autora rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

 • Jeśli jesteś mieszkańcem Jasła lub okolic, koniecznie przeczytaj!

   

  Medyczno Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle przygotowało na semestr zimowy (od stycznia 2018) ofertę edukacyjną przemyślaną tak, aby skutecznie sprostać oczekiwaniom rynku pracy. 

 • 22-latek zginął od ciosu nożem

  Do tragedii doszło w niedzielę w Bedburgu. Jak poinformowały media ogólnopolskie i regionalne 22-letni mieszkaniec Nowego Glinika został śmiertelnie ugodzony nożem w klatkę piersiową. Podejrzanym o zabójstwo jest 39-letni Polak. Obaj pochodzą z powiatu jasielskiego.

 • Proces przeciwko radnej z Kołaczyc zmierza ku końcowi

  Burmistrz Małgorzata Salacha wystąpiła przeciwko radnej na drogę sądową za naruszenie dóbr osobistych. Od Magdaleny Stasiowskiej żąda przeprosin i 12 tys. zł zadośćuczynienia. W minioną środę odbyła się ostatnia rozprawa w procesie z powództwa cywilnego.

 • Eyelinery, które pokocha każda kobieta – TOP 3

   

  Zgrabnie podkreślone oczy potrafią całkowicie odmienić damski wizerunek. Masz ochotę przejść błyskawiczną metamorfozę w zaledwie kilka minut? Te eyelinery zagwarantują Ci perfekcyjne wykończenie make-upu, a nie kosztują więcej niż 30 zł!

 • Jasło świętuje 11 listopada

   

  W całym kraju odbywają się dziś obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbyły się również w Jaśle. Zapoczątkowała je Msza św. w intencji Ojczyzny. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105