Strona główna

Akcja „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” w Jaśle!

4
Napisany dnia: 13.07.2017, 10:05 , Tagi: Brak

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” od 2011 roku inspiruje lokalne społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczołowatych, poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom. Organizatorzy programu, chcą również wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością.

Myślisz: „Pszczoły = miód”, ale to nie wszystko! Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Nie można zapominać o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych oraz o kwiatach, które  co roku wyrastają z nasion. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków!

W Polsce żyje aż 470 gatunków owadów pszczołowatych, z czego 222 jest zagrożone wyginięciem. Pszczołom brakuje bezpiecznych miejsc do życia, a można im pomóc zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom. Wystarczy posadzić w ogrodzie lub na balkonie przynajmniej dwa rodzaje roślin miododajnych, najlepiej takich, których kwitnienie odbywa się w różnych okresach. A jest w czym wybierać! Do roślin przyjaznych pszczołom zalicza się między innymi aksamitka, lawenda, pysznogłowka, jeżówka, onętek, przegorzan kulisty, słonecznik, wrzos, poziomki i truskawki i wiele innych. Są to również drzewa i krzewy: malina, jeżyna, jabłoń, śliwa, wiśnia, lipa. Całą listę roślin wraz z terminarzem kwitnienia znajdziesz na stronie: www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

W lipcu przypada kwitnienie między innymi: aksamitki, nachyłka, onętka, lawendy, przegorzana kulistego, jeżówki, dziurawca, mięty pieprzowej, maliny, jeżyny, późnych odmian truskawki i poziomki.

Warto jest też dbać o to, aby nie wykaszać roślin w trakcie ich kwitnienia, aby owady miały jak najwięcej czasu na zbieranie pokarmu. Bardzo ważne jest używanie nawozów naturalnych, nie wypalanie liści i traw, a także pozostawianie miejsc półdzikich, w których żyją owady i rosną rośliny miododajne.

Albert Einstein miał powiedzieć, że jeśli pszczoły wyginą, ludziom pozostanie 4 lata życia. Nie brzmi to dobrze, więc warto pomóc naszym małym przyjaciołom, bo pszczoły to nie tylko miód. Stwórz Miejsce Przyjazne Pszczołom, w tym roku celem akcji jest stworzenie 20 000 takich miejsc! A może posiadasz już takie miejsce, a nawet o tym nie wiesz? Wejdź na stronę www.pomagamypszczolom.pl i zgłoś swoje miejsce już dziś.

Rośliny przyjazne pszczołom możesz kupić u Oficjalnego Partnera Akcji w Pracowni Nat Kwiaty Natalia Brągiel, znajdującej się przy ulicy Czackiego 7 w podwórzu.

Natalia Brągiel

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Miodunka
dnia 13.07.2017, 18:41. Identyfikator użytkownika: l2rJGGZ2G4k2
Ocena
komentarza:
16
Piękna akcja,godna kontynuowania.Smutkiem napawa fakt,że giną polskie ogrody z przeróżnymi kwiatami.Lubują się w trawnikach i zagranicznych kwiatach doniczkowych(trucicielach).Opryski niszczą pszczoły,a bez nich zagłada.Ratujmy pracowite pszczółki i polskie kwiaty i zioła.Niezwykłe jest krwawe ziele/dziurawiec/leczy depresję,wzmacnia-dlatego diabeł ze złości podziurawił mu listki,stąd nazwa.
@ ikimi
dnia 14.07.2017, 09:56. Identyfikator użytkownika: zFlEweCtp0vr
Ocena
komentarza:
7
Ratujmy pszczoly dobra akcja , ale tak nie jest jeden drugiemu truje zywnosc na polach dzialkach ogrodach wode i prz tym pszczoly i nne pszczolopodobne i w pierwszwj lawce siedzi w kosciele .
@ Ratujmy
dnia 14.07.2017, 11:07. Identyfikator użytkownika: 7PMWORMHeRSe
Ocena
komentarza:
2
Ludzie sami sobie szkodzą, a tych,co dobrze radzą,podejmują akcje,ignorują,lub widzą w nich głupków.Pora wrócić do naturalnej żywności,ekologicznych upraw i hodowli.Zamiast oprysków,używać pokrzywy,ratować rodzime stare drzewa owocowe,gdyż nowe gatunki bez oprysków nie wydadzą owoców.Dla biznesu szkodzą zdrowiu i sprzyjają nagminnemu szerzeniu się cywilizacyjnych chorób.Pojechać do Centrum Zdrowia Dziecka-malutkie już z dziurami na jelitach.Jeść kebaby,Mc Donald i nabijać im kasę- lepiej "U Wojtka"czytam że serwuje zdrową,wartościową żywność(świecidełkowej oprawy brak)rozsądku ludziom brak.
@ kalinka
dnia 24.07.2017, 08:02. Identyfikator użytkownika: muC39xwfpyDE
Ocena
komentarza:
-1
no na podkarpaciu miejsc półdzikich a nawet dzikich nie brakuje, dzików również
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zalewa im działki, a powiat nic z tym nie robi

  Plac targowy i pobliskie posesje na osiedlu Kaczorowy są stale zalewane przez wody deszczowe. Mieszkańcy od kilku lat zabiegają o dokończenie budowy ofosowania w kierunku rzeki Wisłoki. Do chwili obecnej jednak bezskutecznie...

 • Zadbaj o swój wzrok! Bezpłatne badanie wzroku 30.11.2017

   

  Suchość i zaczerwienienie oczu, a także pogorszenie ostrości widzenia to objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekrany zapominamy o tym, że prawidłowe ich nawilżenie można utrzymać dzięki częstemu mruganiu – od 15 do 20 razy na minutę.

 • Burmistrz musi mieć „grubą skórę”. Wypowiedź radnej uznana za dopuszczalną.

  Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie naruszenia dóbr osobistych burmistrz Małgorzaty Salachy przez radną Magdalenę Stasiowską. Sąd oddalił w całości pozew włodarza gminy Kołaczyce, a jednocześnie odstąpił od obciążania jej kosztami postępowania sądowego, o które wnosiła pozwana.

 • Poznaj bogate portfolio żarówek Philips LED - Najlepsza cena w sklepie Leddo.pl w Jaśle

 • Kiedy powstanie most?

  Mieszkańcy Jasła coraz częściej pytają o zapowiadaną przez burmistrza inwestycję mostową, która ma połączyć ul. Szopena z ul. Gądki w Jaśle...

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rekord został pobity! Popłynęli dla Patryka.

   

  Tegoroczne Nocne Charytatywne Pływanie w Jaśle zapamiętane zostanie jako noc rekordów. Uczestnicy imprezy przepłynęli łącznie 434 kilometry i 125 metrów. Pływacy bili również rekordy indywidualne. Najważniejszy jest jednak cel morderczego wysiłku, którym była pomoc dla Patryka Jamuły.

 • Stanisław Zając został członkiem Zarządu Powiatu w Jaśle

  Dzisiaj na sesji nadzwyczajnej rady powiatu w Jaśle przyjęto rezygnację radnego Mateusza Lechwara z członkostwa w Zarządzie Powiatu. Starosta jasielski Adam Pawluś rekomendował na jego miejsce Stanisława Zająca, dotychczasowego wiceprzewodniczącego rady. Radni większością głosów poparli tę kandydaturę.

 • W Jaśle powstaje obelisk

  W centrum miasta rozpoczęły się prace związane z budową obelisku poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom podziemia antykomunistycznego. Obiekt został zaprojektowany przez światowej sławy Andrzeja Pityńskiego, autora rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

 • Jeśli jesteś mieszkańcem Jasła lub okolic, koniecznie przeczytaj!

   

  Medyczno Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle przygotowało na semestr zimowy (od stycznia 2018) ofertę edukacyjną przemyślaną tak, aby skutecznie sprostać oczekiwaniom rynku pracy. 

 • 22-latek zginął od ciosu nożem

  Do tragedii doszło w niedzielę w Bedburgu. Jak poinformowały media ogólnopolskie i regionalne 22-letni mieszkaniec Nowego Glinika został śmiertelnie ugodzony nożem w klatkę piersiową. Podejrzanym o zabójstwo jest 39-letni Polak. Obaj pochodzą z powiatu jasielskiego.

 • Proces przeciwko radnej z Kołaczyc zmierza ku końcowi

  Burmistrz Małgorzata Salacha wystąpiła przeciwko radnej na drogę sądową za naruszenie dóbr osobistych. Od Magdaleny Stasiowskiej żąda przeprosin i 12 tys. zł zadośćuczynienia. W minioną środę odbyła się ostatnia rozprawa w procesie z powództwa cywilnego.

 • Eyelinery, które pokocha każda kobieta – TOP 3

   

  Zgrabnie podkreślone oczy potrafią całkowicie odmienić damski wizerunek. Masz ochotę przejść błyskawiczną metamorfozę w zaledwie kilka minut? Te eyelinery zagwarantują Ci perfekcyjne wykończenie make-upu, a nie kosztują więcej niż 30 zł!

 • Jasło świętuje 11 listopada

   

  W całym kraju odbywają się dziś obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbyły się również w Jaśle. Zapoczątkowała je Msza św. w intencji Ojczyzny. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105