Strona główna

Akcja „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” w Jaśle!

4
Napisany dnia: 13.07.2017, 10:05 , Tagi: Brak

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” od 2011 roku inspiruje lokalne społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczołowatych, poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom. Organizatorzy programu, chcą również wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością.

Myślisz: „Pszczoły = miód”, ale to nie wszystko! Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Nie można zapominać o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych oraz o kwiatach, które  co roku wyrastają z nasion. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków!

W Polsce żyje aż 470 gatunków owadów pszczołowatych, z czego 222 jest zagrożone wyginięciem. Pszczołom brakuje bezpiecznych miejsc do życia, a można im pomóc zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom. Wystarczy posadzić w ogrodzie lub na balkonie przynajmniej dwa rodzaje roślin miododajnych, najlepiej takich, których kwitnienie odbywa się w różnych okresach. A jest w czym wybierać! Do roślin przyjaznych pszczołom zalicza się między innymi aksamitka, lawenda, pysznogłowka, jeżówka, onętek, przegorzan kulisty, słonecznik, wrzos, poziomki i truskawki i wiele innych. Są to również drzewa i krzewy: malina, jeżyna, jabłoń, śliwa, wiśnia, lipa. Całą listę roślin wraz z terminarzem kwitnienia znajdziesz na stronie: www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

W lipcu przypada kwitnienie między innymi: aksamitki, nachyłka, onętka, lawendy, przegorzana kulistego, jeżówki, dziurawca, mięty pieprzowej, maliny, jeżyny, późnych odmian truskawki i poziomki.

Warto jest też dbać o to, aby nie wykaszać roślin w trakcie ich kwitnienia, aby owady miały jak najwięcej czasu na zbieranie pokarmu. Bardzo ważne jest używanie nawozów naturalnych, nie wypalanie liści i traw, a także pozostawianie miejsc półdzikich, w których żyją owady i rosną rośliny miododajne.

Albert Einstein miał powiedzieć, że jeśli pszczoły wyginą, ludziom pozostanie 4 lata życia. Nie brzmi to dobrze, więc warto pomóc naszym małym przyjaciołom, bo pszczoły to nie tylko miód. Stwórz Miejsce Przyjazne Pszczołom, w tym roku celem akcji jest stworzenie 20 000 takich miejsc! A może posiadasz już takie miejsce, a nawet o tym nie wiesz? Wejdź na stronę www.pomagamypszczolom.pl i zgłoś swoje miejsce już dziś.

Rośliny przyjazne pszczołom możesz kupić u Oficjalnego Partnera Akcji w Pracowni Nat Kwiaty Natalia Brągiel, znajdującej się przy ulicy Czackiego 7 w podwórzu.

Natalia Brągiel

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Miodunka
dnia 13.07.2017, 18:41. Identyfikator użytkownika: l2rJGGZ2G4k2
Ocena
komentarza:
16
Piękna akcja,godna kontynuowania.Smutkiem napawa fakt,że giną polskie ogrody z przeróżnymi kwiatami.Lubują się w trawnikach i zagranicznych kwiatach doniczkowych(trucicielach).Opryski niszczą pszczoły,a bez nich zagłada.Ratujmy pracowite pszczółki i polskie kwiaty i zioła.Niezwykłe jest krwawe ziele/dziurawiec/leczy depresję,wzmacnia-dlatego diabeł ze złości podziurawił mu listki,stąd nazwa.
@ ikimi
dnia 14.07.2017, 09:56. Identyfikator użytkownika: zFlEweCtp0vr
Ocena
komentarza:
7
Ratujmy pszczoly dobra akcja , ale tak nie jest jeden drugiemu truje zywnosc na polach dzialkach ogrodach wode i prz tym pszczoly i nne pszczolopodobne i w pierwszwj lawce siedzi w kosciele .
@ Ratujmy
dnia 14.07.2017, 11:07. Identyfikator użytkownika: 7PMWORMHeRSe
Ocena
komentarza:
2
Ludzie sami sobie szkodzą, a tych,co dobrze radzą,podejmują akcje,ignorują,lub widzą w nich głupków.Pora wrócić do naturalnej żywności,ekologicznych upraw i hodowli.Zamiast oprysków,używać pokrzywy,ratować rodzime stare drzewa owocowe,gdyż nowe gatunki bez oprysków nie wydadzą owoców.Dla biznesu szkodzą zdrowiu i sprzyjają nagminnemu szerzeniu się cywilizacyjnych chorób.Pojechać do Centrum Zdrowia Dziecka-malutkie już z dziurami na jelitach.Jeść kebaby,Mc Donald i nabijać im kasę- lepiej "U Wojtka"czytam że serwuje zdrową,wartościową żywność(świecidełkowej oprawy brak)rozsądku ludziom brak.
@ kalinka
dnia 24.07.2017, 08:02. Identyfikator użytkownika: muC39xwfpyDE
Ocena
komentarza:
-1
no na podkarpaciu miejsc półdzikich a nawet dzikich nie brakuje, dzików również
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy-ochotnicy walczyli o miano najlepszej drużyny w powiecie

   

  W tym roku to Osiek Jasielski był gospodarzem X Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych. W zawodach udział wzięły 23 drużyny. Strażacy – ochotnicy mieli niepowtarzalną okazję do zaprezentowania zdobytych przez siebie w ramach treningów umiejętności zgromadzonej na miejscowym stadionie publiczności.

 • Studia podyplomowe dla nauczycieli - Integracja sensoryczna. Jedyne na południu Polski.

   

  Nauczycielu! Ukończ studia podyplomowe z integracji sensorycznej i uzyskaj niezbędną wiedzę specjalistyczną do pracy w szkole, placówce i otwórz własny gabinet specjalistyczny i rozpocznij pracę na własny rachunek.

 • Czołowe zderzenie dwóch osobówek w Osieku Jasielskim

   

  Kilka minut po godz 11. w miejscowości Osiek Jasielski na prostym odcinku drogi doszło do poważnego zderzenia się forda z seatem. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby.

 • Nowa droga poprawi komunikację w Jaśle

  Inwestycja znajdowała się na 43 miejscu listy rezerwowej i nie miała szans na realizację. A jednak pojawiło się zielone światło. Aby nie zaprzepaścić okazji, powiat udzieli pomocy finansowej dla województwa podkarpackiego na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle.

 • Oprawcy Szymona trafią za kratki

  Sąd Okręgowy w Krośnie uznał oskarżonych Bartosza K. i Jakuba B. i Paulinę R. za winnych wydarzeń, które rozegrały się 28 lutego br. w mieszkaniu Szymona K. w Jaśle. Oprawcy Szymona K. trafią do więzienia. Paulina R., która podżegała do pobicia i była prowodyrką całego zajścia została skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

 • Strażakiem się jest, a nie bywa

   

  Nie czujemy się bohaterami – mówi strażak Andrzej Walczyk, który wraz z Piotrem Źrebcem, kolegą z jasielskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej udzielił pomocy mężczyźnie poszkodowanemu w wypadku. Strażacy dali doskonały przykład, jak należy postępować w takich ekstremalnych sytuacjach. Ich postawę można stawiać za wzór do naśladowania.

 • Wygodnie, komfortowo i tanio pociągiem do Krakowa

   

  1 października ze stacji Jasło odjedzie pierwszy po decyzji o uruchomieniu połączenia ze stolicą województwa małopolskiego pociąg do Krakowa. Przewozy realizować będą Koleje Małopolskie sp. z o.o. O warunkach, w jakich będą się one odbywać oraz o perspektywach na przyszłość mówili podczas konferencji prasowej prezesi małopolskiej spółki.

 • Szpital otrzymał blisko 10 mln zł

  Dyrekcja jasielskiego szpitala może śmiało odetchnąć z ulgą, gdyż po wielu miesiącach starań o dotację na rozbudowę szpitala pieniądze zostały przyznane. Koniec z obawami o finanse. Nadszedł czas, aby inwestycja ruszyła z kopyta.

 • ŻAK zrobi z Ciebie fachowca w dziesięć miesięcy!

   

  Jeśli potrzebujesz nowych umiejętności i kwalifikacji, by znaleźć dobrze płatną pracę, możesz zdobyć je w dziesięć miesięcy. Taką możliwość daje Ci ŻAK.  To szkoła, dzięki której szybko zyskasz solidne wykształcenie w atrakcyjnych specjalnościach. Właśnie trwa letnia rekrutacja w ŻAKU.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105