Strona główna

Akcja „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” w Jaśle!

4
Napisany dnia: 13.07.2017, 10:05 , Tagi: Brak

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” od 2011 roku inspiruje lokalne społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczołowatych, poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom. Organizatorzy programu, chcą również wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością.

Myślisz: „Pszczoły = miód”, ale to nie wszystko! Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Nie można zapominać o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych oraz o kwiatach, które  co roku wyrastają z nasion. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków!

W Polsce żyje aż 470 gatunków owadów pszczołowatych, z czego 222 jest zagrożone wyginięciem. Pszczołom brakuje bezpiecznych miejsc do życia, a można im pomóc zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom. Wystarczy posadzić w ogrodzie lub na balkonie przynajmniej dwa rodzaje roślin miododajnych, najlepiej takich, których kwitnienie odbywa się w różnych okresach. A jest w czym wybierać! Do roślin przyjaznych pszczołom zalicza się między innymi aksamitka, lawenda, pysznogłowka, jeżówka, onętek, przegorzan kulisty, słonecznik, wrzos, poziomki i truskawki i wiele innych. Są to również drzewa i krzewy: malina, jeżyna, jabłoń, śliwa, wiśnia, lipa. Całą listę roślin wraz z terminarzem kwitnienia znajdziesz na stronie: www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

W lipcu przypada kwitnienie między innymi: aksamitki, nachyłka, onętka, lawendy, przegorzana kulistego, jeżówki, dziurawca, mięty pieprzowej, maliny, jeżyny, późnych odmian truskawki i poziomki.

Warto jest też dbać o to, aby nie wykaszać roślin w trakcie ich kwitnienia, aby owady miały jak najwięcej czasu na zbieranie pokarmu. Bardzo ważne jest używanie nawozów naturalnych, nie wypalanie liści i traw, a także pozostawianie miejsc półdzikich, w których żyją owady i rosną rośliny miododajne.

Albert Einstein miał powiedzieć, że jeśli pszczoły wyginą, ludziom pozostanie 4 lata życia. Nie brzmi to dobrze, więc warto pomóc naszym małym przyjaciołom, bo pszczoły to nie tylko miód. Stwórz Miejsce Przyjazne Pszczołom, w tym roku celem akcji jest stworzenie 20 000 takich miejsc! A może posiadasz już takie miejsce, a nawet o tym nie wiesz? Wejdź na stronę www.pomagamypszczolom.pl i zgłoś swoje miejsce już dziś.

Rośliny przyjazne pszczołom możesz kupić u Oficjalnego Partnera Akcji w Pracowni Nat Kwiaty Natalia Brągiel, znajdującej się przy ulicy Czackiego 7 w podwórzu.

Natalia Brągiel

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Miodunka
dnia 13.07.2017, 18:41. Identyfikator użytkownika: l2rJGGZ2G4k2
Ocena
komentarza:
16
Piękna akcja,godna kontynuowania.Smutkiem napawa fakt,że giną polskie ogrody z przeróżnymi kwiatami.Lubują się w trawnikach i zagranicznych kwiatach doniczkowych(trucicielach).Opryski niszczą pszczoły,a bez nich zagłada.Ratujmy pracowite pszczółki i polskie kwiaty i zioła.Niezwykłe jest krwawe ziele/dziurawiec/leczy depresję,wzmacnia-dlatego diabeł ze złości podziurawił mu listki,stąd nazwa.
@ ikimi
dnia 14.07.2017, 09:56. Identyfikator użytkownika: zFlEweCtp0vr
Ocena
komentarza:
7
Ratujmy pszczoly dobra akcja , ale tak nie jest jeden drugiemu truje zywnosc na polach dzialkach ogrodach wode i prz tym pszczoly i nne pszczolopodobne i w pierwszwj lawce siedzi w kosciele .
@ Ratujmy
dnia 14.07.2017, 11:07. Identyfikator użytkownika: 7PMWORMHeRSe
Ocena
komentarza:
2
Ludzie sami sobie szkodzą, a tych,co dobrze radzą,podejmują akcje,ignorują,lub widzą w nich głupków.Pora wrócić do naturalnej żywności,ekologicznych upraw i hodowli.Zamiast oprysków,używać pokrzywy,ratować rodzime stare drzewa owocowe,gdyż nowe gatunki bez oprysków nie wydadzą owoców.Dla biznesu szkodzą zdrowiu i sprzyjają nagminnemu szerzeniu się cywilizacyjnych chorób.Pojechać do Centrum Zdrowia Dziecka-malutkie już z dziurami na jelitach.Jeść kebaby,Mc Donald i nabijać im kasę- lepiej "U Wojtka"czytam że serwuje zdrową,wartościową żywność(świecidełkowej oprawy brak)rozsądku ludziom brak.
@ kalinka
dnia 24.07.2017, 08:02. Identyfikator użytkownika: muC39xwfpyDE
Ocena
komentarza:
-1
no na podkarpaciu miejsc półdzikich a nawet dzikich nie brakuje, dzików również
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Mieszkańcy nie mają wstydu! Wysypują odpady na „dziko”

  Na prywatnej działce w Warzycach przy drodze wojewódzkiej w kierunku Rzeszowa powstało niemałe wysypisko śmieci. Ktoś najwyraźniej postanowił zrobić sobie remont domu. Nie chciał płacić za odbiór odpadów to postanowił materiały budowlane podrzucić komuś innemu. Jeśli jednak w przyszłości zostanie złapany na gorącym uczynku może za to słono zapłacić.

 • Czym jest prezbiopia?

   

  O prezbiopii możemy mówić, kiedy różne sytuacje życia codziennego stają się coraz bardziej uciążliwe ze względu na niewyraźne widzenie.

   

 • Nie odwołano przewodniczącego Rady Powiatu, bo nie było kworum

  Robert Snoch nadal jest i wszystko na to wskazuje, że będzie przewodniczącym Rady Powiatu w Jaśle. Dzisiaj temat ten miał zostać podjęty na sesji nadzwyczajnej. Ze względu na brak wymaganego kworum rady, nie doszło do jej obrad.

 • Nauka sztuki prezentacji w Słowenii

   

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Święcanach uczestniczący w projekcie „Youth to Business Enterprise” (Młodzi w przedsięwzięciu biznesowym) wzięli udział w przedostatniej już mobilności w ramach projektu. Tym razem uczyli się sztuki prezentacji, zarówno tej graficznej, jak i tego jak należy zachować się podczas prowadzenia pokazu.

 • Komenda na miarę XXI wieku wygląda już z wykopów

   

  W 2020 r. mają zakończyć się prace przy budowie nowego budynku komendy jasielskiej policji. Dziś w związku z realizowaną inwestycją uroczyście wmurowano akt erekcyjny. Jej wartość szacowana jest na blisko 26 mln zł.

 • Świadek wycofał zeznania obciążające Janusza G.

  Wśród składających zeznania było dwóch współwięźniów oskarżonego Janusza G., byłego męża kobiety, z którym siedzieli w jednej celi aresztu śledczego w Sanoku. Jeden z nich wycofał zeznania podkreślając, że był pod naciskiem policjantów, drugi zasłaniał się niepamięcią.

 • „Nie jesteśmy tacy źli, jak mówi się o nas na mieście”

   

  Dyskusji na temat klubu JKS Czarni 1910 Jasło od kilku już lat towarzyszą duże emocje. Szczególnie wówczas, kiedy mowa jest o pieniądzach. Czy jego oblicze odmieni wkrótce tajemniczy inwestor? O tym, jaka przyszłość rysuje się przed jasielskim klubem w rozmowie z portalem opowiedział Piotr Samborski, członek zarządu.

 • Do sprzedania wyjątkowy dom w Harklowej

   

  Do sprzedania wyjątkowy dom w Harklowej, niedaleko Jasła. Położony na przestronnej i zagospodarowanej, około 60 arowej działce z bardzo malowniczym widokiem. Budynek mieszkalny murowany, kryty blachą, jednopiętrowy, podpiwniczony.

   
 • Żyje ostatni więzień obozu pracy w Breslau z Błażkowej

  Spośród dwudziestu więźniów z Błażkowej, którzy zostali zabrani przez Niemców do obozu pracy przymusowej w Breslau żyje ostatni świadek tamtych wydarzeń. Władysław Łukowicz w sierpniu br. skończy 90 lat. 5 stycznia 1945 r. jako 16-letni chłopiec został zmuszony opuścić rodzinny dom...

 • Do końca nie znali prawdy…

   

  Kiedy jeńcy wojenni z obozów w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie opuszczali je w asyście funkcjonariuszy NKWD nie wiedzieli, że konwojowani są na miejsce kaźni. Pragmatyzm i skuteczna akcja dezinformacyjna oprawców, w obliczu zbrodni popełnionej przez sowietów przed 78 laty, potęgują tragizm położenia Polaków skazanych na bestialską śmierć. Ich pamięć uczczono dziś w Jaśle pod pomnikiem „Golgoty Wschodu”.   

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105