Strona główna

Akcja „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” w Jaśle!

3
Napisany dnia: 13.07.2017, 10:05 , Tagi: Brak

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” od 2011 roku inspiruje lokalne społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczołowatych, poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom. Organizatorzy programu, chcą również wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością.

Myślisz: „Pszczoły = miód”, ale to nie wszystko! Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Nie można zapominać o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych oraz o kwiatach, które  co roku wyrastają z nasion. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków!

W Polsce żyje aż 470 gatunków owadów pszczołowatych, z czego 222 jest zagrożone wyginięciem. Pszczołom brakuje bezpiecznych miejsc do życia, a można im pomóc zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom. Wystarczy posadzić w ogrodzie lub na balkonie przynajmniej dwa rodzaje roślin miododajnych, najlepiej takich, których kwitnienie odbywa się w różnych okresach. A jest w czym wybierać! Do roślin przyjaznych pszczołom zalicza się między innymi aksamitka, lawenda, pysznogłowka, jeżówka, onętek, przegorzan kulisty, słonecznik, wrzos, poziomki i truskawki i wiele innych. Są to również drzewa i krzewy: malina, jeżyna, jabłoń, śliwa, wiśnia, lipa. Całą listę roślin wraz z terminarzem kwitnienia znajdziesz na stronie: www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

W lipcu przypada kwitnienie między innymi: aksamitki, nachyłka, onętka, lawendy, przegorzana kulistego, jeżówki, dziurawca, mięty pieprzowej, maliny, jeżyny, późnych odmian truskawki i poziomki.

Warto jest też dbać o to, aby nie wykaszać roślin w trakcie ich kwitnienia, aby owady miały jak najwięcej czasu na zbieranie pokarmu. Bardzo ważne jest używanie nawozów naturalnych, nie wypalanie liści i traw, a także pozostawianie miejsc półdzikich, w których żyją owady i rosną rośliny miododajne.

Albert Einstein miał powiedzieć, że jeśli pszczoły wyginą, ludziom pozostanie 4 lata życia. Nie brzmi to dobrze, więc warto pomóc naszym małym przyjaciołom, bo pszczoły to nie tylko miód. Stwórz Miejsce Przyjazne Pszczołom, w tym roku celem akcji jest stworzenie 20 000 takich miejsc! A może posiadasz już takie miejsce, a nawet o tym nie wiesz? Wejdź na stronę www.pomagamypszczolom.pl i zgłoś swoje miejsce już dziś.

Rośliny przyjazne pszczołom możesz kupić u Oficjalnego Partnera Akcji w Pracowni Nat Kwiaty Natalia Brągiel, znajdującej się przy ulicy Czackiego 7 w podwórzu.

Natalia Brągiel

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Miodunka
dnia 13.07.2017, 18:41. Identyfikator użytkownika: l2rJGGZ2G4k2
Ocena
komentarza:
16
Piękna akcja,godna kontynuowania.Smutkiem napawa fakt,że giną polskie ogrody z przeróżnymi kwiatami.Lubują się w trawnikach i zagranicznych kwiatach doniczkowych(trucicielach).Opryski niszczą pszczoły,a bez nich zagłada.Ratujmy pracowite pszczółki i polskie kwiaty i zioła.Niezwykłe jest krwawe ziele/dziurawiec/leczy depresję,wzmacnia-dlatego diabeł ze złości podziurawił mu listki,stąd nazwa.
@ ikimi
dnia 14.07.2017, 09:56. Identyfikator użytkownika: zFlEweCtp0vr
Ocena
komentarza:
6
Ratujmy pszczoly dobra akcja , ale tak nie jest jeden drugiemu truje zywnosc na polach dzialkach ogrodach wode i prz tym pszczoly i nne pszczolopodobne i w pierwszwj lawce siedzi w kosciele .
@ Ratujmy
dnia 14.07.2017, 11:07. Identyfikator użytkownika: 7PMWORMHeRSe
Ocena
komentarza:
2
Ludzie sami sobie szkodzą, a tych,co dobrze radzą,podejmują akcje,ignorują,lub widzą w nich głupków.Pora wrócić do naturalnej żywności,ekologicznych upraw i hodowli.Zamiast oprysków,używać pokrzywy,ratować rodzime stare drzewa owocowe,gdyż nowe gatunki bez oprysków nie wydadzą owoców.Dla biznesu szkodzą zdrowiu i sprzyjają nagminnemu szerzeniu się cywilizacyjnych chorób.Pojechać do Centrum Zdrowia Dziecka-malutkie już z dziurami na jelitach.Jeść kebaby,Mc Donald i nabijać im kasę- lepiej "U Wojtka"czytam że serwuje zdrową,wartościową żywność(świecidełkowej oprawy brak)rozsądku ludziom brak.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Malują fresk pod okiem mistrza

  Od wczoraj w budynku kina Syrena artyści z Jasła pod okiem Vico Calabro tworzą dzieło w trudnej i zapomnianej już technice malarskiej. Prace nabierają tempa a fresk koloru.

 • Żądają likwidacji firmy. Celpap odpowiada

  Mieszkańcy ul. Leśnej domagają się, aby firma Celpap przeniosła produkcję w inne miejsce. Prezes zarządu firmy uznała ich żądania za pozbawione podstaw faktycznych i prawnych.

 • Wjechał w ogrodzenie, by oszczędzić kota

  Dzisiaj przed godziną 12 na ul. Piotra Skargi w Jaśle doszło do zdarzenia drogowego. Motocyklista chcąc uniknąć zderzenia z kotem uciekł na chodnik, gdzie uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji.

 • Skazani walczą z nałogiem

  Osadzeni uczestniczą w terapiach, które mają im pomóc uwolnić się od nadużywania alkoholu. - Duży nacisk kładziemy na to, żeby pokazać im, że alkohol bezpośrednio przekłada się na przestępczość – wyjaśnia kpt. Lilianna Polak, kierownik działu terapeutycznego w Zakładzie Karnym w Jaśle.

 • Zmarł Bogusław Wójcik - były wójt Tarnowca

  Wczoraj rano po długiej i ciężkiej chorobie zmarł wieloletni samorządowiec, były wójt gminy Tarnowiec. Bogusław Wójcik miał 64 lata.

 • WYPRZEDAŻY u „Leona” ciąg dalszy!

   

  „Leon” wciąż zaskakuje niskimi cenami! W ofercie wyprzedażowej znajdziecie płytki już od 13 zł/m2.

 • Ostatnia szansa na studia

   

  Już tylko kilka dni zostało, by wybrać wymarzone studia i dobrą uczelnię. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jak co roku przygotowała atrakcyjną ofertę edukacyjną. Czas na studia, które zapewnią bezpieczną przyszłość i ciekawe życie studenckie. Rekrutacja trwa do 31 lipca 2017 roku.

 • Krzyczał z bólu. Nie wahali się, aby mu pomóc

   

  Policjant wcale nie musi kojarzyć się z mandatem. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Brzysk, któremu w szybkim dotarciu do szpitala pomogli funkcjonariusze drogówki. Oby więcej takich policjantów, którzy spieszą, aby udzielić innym pomocy w nagłych wypadkach – mówi z przejęciem Pan Paweł.

 • „Żądamy obwodnicy poza miastem”

  „Nie dla drogi KG2”, „ nie dla tirów przez Jasło” – mówią jaślanie mieszkający w centrum miasta. Grupa blisko 50 mieszkańców ul. Konopnickiej i 17 Stycznia protestowała wobec inwestycji drogowej planowanej w przyszłym roku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105