Strona główna

Akcja „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” w Jaśle!

4
Napisany dnia: 13.07.2017, 10:05 , Tagi: Brak

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” od 2011 roku inspiruje lokalne społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczołowatych, poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom. Organizatorzy programu, chcą również wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością.

Myślisz: „Pszczoły = miód”, ale to nie wszystko! Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Nie można zapominać o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych oraz o kwiatach, które  co roku wyrastają z nasion. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków!

W Polsce żyje aż 470 gatunków owadów pszczołowatych, z czego 222 jest zagrożone wyginięciem. Pszczołom brakuje bezpiecznych miejsc do życia, a można im pomóc zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom. Wystarczy posadzić w ogrodzie lub na balkonie przynajmniej dwa rodzaje roślin miododajnych, najlepiej takich, których kwitnienie odbywa się w różnych okresach. A jest w czym wybierać! Do roślin przyjaznych pszczołom zalicza się między innymi aksamitka, lawenda, pysznogłowka, jeżówka, onętek, przegorzan kulisty, słonecznik, wrzos, poziomki i truskawki i wiele innych. Są to również drzewa i krzewy: malina, jeżyna, jabłoń, śliwa, wiśnia, lipa. Całą listę roślin wraz z terminarzem kwitnienia znajdziesz na stronie: www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

W lipcu przypada kwitnienie między innymi: aksamitki, nachyłka, onętka, lawendy, przegorzana kulistego, jeżówki, dziurawca, mięty pieprzowej, maliny, jeżyny, późnych odmian truskawki i poziomki.

Warto jest też dbać o to, aby nie wykaszać roślin w trakcie ich kwitnienia, aby owady miały jak najwięcej czasu na zbieranie pokarmu. Bardzo ważne jest używanie nawozów naturalnych, nie wypalanie liści i traw, a także pozostawianie miejsc półdzikich, w których żyją owady i rosną rośliny miododajne.

Albert Einstein miał powiedzieć, że jeśli pszczoły wyginą, ludziom pozostanie 4 lata życia. Nie brzmi to dobrze, więc warto pomóc naszym małym przyjaciołom, bo pszczoły to nie tylko miód. Stwórz Miejsce Przyjazne Pszczołom, w tym roku celem akcji jest stworzenie 20 000 takich miejsc! A może posiadasz już takie miejsce, a nawet o tym nie wiesz? Wejdź na stronę www.pomagamypszczolom.pl i zgłoś swoje miejsce już dziś.

Rośliny przyjazne pszczołom możesz kupić u Oficjalnego Partnera Akcji w Pracowni Nat Kwiaty Natalia Brągiel, znajdującej się przy ulicy Czackiego 7 w podwórzu.

Natalia Brągiel

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Miodunka
dnia 13.07.2017, 18:41. Identyfikator użytkownika: l2rJGGZ2G4k2
Ocena
komentarza:
16
Piękna akcja,godna kontynuowania.Smutkiem napawa fakt,że giną polskie ogrody z przeróżnymi kwiatami.Lubują się w trawnikach i zagranicznych kwiatach doniczkowych(trucicielach).Opryski niszczą pszczoły,a bez nich zagłada.Ratujmy pracowite pszczółki i polskie kwiaty i zioła.Niezwykłe jest krwawe ziele/dziurawiec/leczy depresję,wzmacnia-dlatego diabeł ze złości podziurawił mu listki,stąd nazwa.
@ ikimi
dnia 14.07.2017, 09:56. Identyfikator użytkownika: zFlEweCtp0vr
Ocena
komentarza:
7
Ratujmy pszczoly dobra akcja , ale tak nie jest jeden drugiemu truje zywnosc na polach dzialkach ogrodach wode i prz tym pszczoly i nne pszczolopodobne i w pierwszwj lawce siedzi w kosciele .
@ Ratujmy
dnia 14.07.2017, 11:07. Identyfikator użytkownika: 7PMWORMHeRSe
Ocena
komentarza:
2
Ludzie sami sobie szkodzą, a tych,co dobrze radzą,podejmują akcje,ignorują,lub widzą w nich głupków.Pora wrócić do naturalnej żywności,ekologicznych upraw i hodowli.Zamiast oprysków,używać pokrzywy,ratować rodzime stare drzewa owocowe,gdyż nowe gatunki bez oprysków nie wydadzą owoców.Dla biznesu szkodzą zdrowiu i sprzyjają nagminnemu szerzeniu się cywilizacyjnych chorób.Pojechać do Centrum Zdrowia Dziecka-malutkie już z dziurami na jelitach.Jeść kebaby,Mc Donald i nabijać im kasę- lepiej "U Wojtka"czytam że serwuje zdrową,wartościową żywność(świecidełkowej oprawy brak)rozsądku ludziom brak.
@ kalinka
dnia 24.07.2017, 08:02. Identyfikator użytkownika: muC39xwfpyDE
Ocena
komentarza:
-1
no na podkarpaciu miejsc półdzikich a nawet dzikich nie brakuje, dzików również
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wicestarosta jasielski aniołem stróżem

  Szpitale muszą dbać o sprzęt niezbędny do wykonywania diagnostyki na wysokim poziomie, jak również innych urządzeń przydatnych w poradniach. Do tego potrzebne są także dobre dusze, które pomogą w osiągnięciu celu...

 • Czy komendant Krzyżak odejdzie ze służby?

  Komendant jasielskiej policji zwrócił się do swojego przełożonego z prośbą o zwolnienie go ze służby w związku z nabyciem praw emerytalnych. Decyzję w tej sprawie podejmie szef Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Ma na to trzy miesiące.

 • Nowy sprzęt pozwoli dostrzec najmniejsze zmiany chorobowe!

  Od niedawna w Pracowni Endoskopii jasielskiego szpitala wykonywane są badania na nowym urządzeniu najnowszej generacji. To kolejny sprzęt zakupiony w ostatnich latach, dzięki któremu skuteczniej będzie można diagnozować pacjentów.

 • Czołowe zderzenie toyoty z chevroletem w Wolicy

   

  W Wolicy doszło dziś rano do groźnego wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Wśród poszkodowanych jest dziecko.

 • Czarni postawieni pod ścianą

  Władze Jasła przyznały dotację na realizację przedsięwzięć sportowych w bieżącym roku. Największe kontrowersje wzbudziła kwota 150 tys. zł dla Jasielskiego Klubu Sportowego Czarni 1910 Jasło. Okazuje się, że to za mało, aby mogli dokończyć sezon w rozgrywkach wiosennych. Zarząd Czarnych walczy o klub, a wspierają go w tym jego sympatycy, przedsiębiorcy i byli zawodnicy.

 •  

  Zapraszamy  na bezpłatne szkolenia komputerowe składające się z 5 bloków tematycznych, w których zawiera się m.in. obsługa komputera z MS Windows, Internet, email, MS Excel, MS Word, podstawowe programy graficzne, wyszukiwanie informacji, bezpieczeństwo i rozwiązywanie problemów z komputerem.

 • Inwestują w oczyszczalnię ścieków i kanalizują gminę

  W tym roku zakończy się budowa nowego sekwencyjnego reaktora biologicznego oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Nowym Żmigrodzie. W ramach tej inwestycji powstała nowa sieć kanalizacji z przyłączami w Mytarzy, Mytarce i Nowym Żmigrodzie...

 • Atrakcyjna nieruchomość w sercu Beskidu Niskiego

   

  Krempna - wyjątkowa miejscowość w Beskidzie Niskim, zachwycająca krajobrazami i nienaruszoną przyrodą. Siedziba Magurskiego Parku Narodowego, słynna także z z zalewu na rzece Wisłoka a także bezcennych zabytków i pamiątek przeszłości. W tej oto turystycznej miejscowości mamy do sprzedania atrakcyjną działkę o powierzchni około 1,6 hektara położoną w cichej i spokojnej okolicy.

 • Duże rodziny mogą więcej

   

  W ostatnich latach polityka prorodzinna państwa weszła w okres dojrzałości. Przede wszystkim na szczególną opiekę liczyć mogą rodziny, z co najmniej dwójką dzieci oraz wielodzietne. Jednym z programów, którego uruchomienie okazało się sukcesem jest Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Polacy jednak nie zawsze wiedzą jak i gdzie mogą z niej korzystać.

 • Nowoczesne wnętrza w niepowtarzalnym stylu

   

  Stylowe i nowoczesne wnętrza nie muszą być jedynie marzeniem. Zachwyć nowym trendem, coraz częściej wybieranym przez projektantów. Spraw, aby Twój dom nabrał wyjątkowego charakteru.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105