Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Amatorzy fotografii docenieni za uchwycenie detali Jasła

9

„Piękno Jasła ukryte w detalach” – takie hasło przyświecało XIX edycji konkursu fotograficznego „Jasło – moje miasto”, którego organizatorami są Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. W środę 5 lutego poznaliśmy jego tegorocznych laureatów.

Komisja konkursu – organizowanego rokrocznie od dziewiętnastu lat – otrzymała do oceny około 100 fotografii autorstwa łącznie 33 osób. Poziom tych prac jest bardzo wysoki. Powiedziałbym nawet, iż tego roku nadesłane zostały najlepsze zdjęcia w całej historii konkursu – powiedział nam Andrzej Gawlewicz, architekt pełniący funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz członek konkursowego jury. Za ocenę prac odpowiadali również dr Wacław Mendys z sekcji fotograficznej SMJiRJ oraz Tomasz Kasprzyk – fotografik, działacz Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego i członek Zarządu SMJiRJ.

Na wstępie uroczystości podsumowania konkursu, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Burmistrz Miasta Jasła Wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Małgorzata Piotrowska przywitała wszystkich jej uczestników. Następnie – w ramach tzw. „części artystycznej” – na scenie zaprezentowały się młode wokalistki, podopieczne instruktora muzycznego MDK Małgorzaty Czeluśniak. Po przybliżeniu przez Wiesława Hapa – Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – skrótowej historii konkursu ogłoszone zostały jego wyniki. Laureaci otrzymali wartościowe nagrody, skromnymi podarunkami obdarowani zostali również wszyscy ci, których prace nie zostały wyróżnione przez jury. Wręczyli je Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski, Wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle Małgorzata Piotrowska oraz Prezes SMJiRJ Wiesław Hap. Wśród obecnych na uroczystości gości oprócz Wiceburmistrza znalazł się m.in. Mateusz Smyka, Podinspektor Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle.

Małgorzata Piotrowska i Dariusz Tęcza – instruktor fotografii MDK    
(Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle)

Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

Uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech odrębnych kategoriach. Wśród uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Syrek (MDK w Jaśle), drugie Szymon Rybka (SP nr 6 w Jaśle) a trzecie Jakub Fortuna (MDK w Jaśle). Wyróżnieni zostali Weronika Syrek (MDK w Jaśle), Bartosz Goleń (SP nr 4 w Jaśle), Jagoda Jachym (MDK w Jaśle) oraz Gabriela Olbrot (SP nr 4 w Jaśle). W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Piotr Pawlik (MDK w Jaśle), drugie miejsce przypadło Milenie Rzońcy (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), trzecie Angelice Stój (ZS nr 4 w Jaśle). Wyróżnienia odebrali: Piotr Pikos (MDK w Jaśle), Lena Czajka (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), Filip Kuźma (MDK w Jaśle), Magdalena Moskal (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), Elżbieta Pisz (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), Adam Głąb (Gimnazjum nr 4 w Jaśle), Karol Wasłowicz (MDK w Jaśle) oraz Sylwia Rybka (Gimnazjum nr 2 w Jaśle). W nowej kategorii skupiającej osoby dorosłe pierwszą nagrodę otrzymał Mariusz Madej, drugą Anna Benkhaled, trzecią – Zbigniew Dranka. Wyróżnione zostały Barbara Czajka oraz Inga Marczyńska.

Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

Jasło jest bardzo trudne do fotografowania, zwłaszcza w detalu. To piękno, które mieliśmy ukryte w architekturze z przełomu XIX i XX wieku zostało bezpowrotnie zniszczone w czasie II wojny światowej. Niewiele z niego zostało – uczestnicy konkursu wykazali się jednakże niezwykłą spostrzegawczością i umiejętnością wyszukania ciekawych detali. Wykonali bardzo interesujące ujęcia, ich kadry są na całkiem przyzwoitym poziomie, charakteryzuje je czytelność, dobre światło. Prace te po prostu dobrze się ogląda, widać w nich pewną świadomość fotografujących – takimi refleksjami podzielił się z nami Tomasz Kasprzyk, który ma nadzieję, iż przynajmniej część spośród wyróżnionych w konkursie prac zostanie opublikowana w planowanym wydaniu katalogu zdjęć o tematyce jasielskiej.

Tomasz Kasprzyk

Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski swoje wrażenia na temat konkursowych fotografii odniósł do samej idei tegorocznej edycji przedsięwzięcia, czyli uchwycenia obiektywem aparatu tego, co w architekturze naszego miasta na pierwszy rzut oka wydaje się niedostrzegalne: Spacerując jasielskimi ulicami łatwo można przeoczyć wszelkie detale tego, co mijamy. Te zdjęcia pokazują prawdziwe piękno Jasła, które wciąż jest polem do popisu dla wielu fotografów a dla organizatorów różnego rodzaju konkursów może stanowić prawdziwą inspirację. Na pytanie, czy zachęcanie młodych jaślan do fotografowania swojego miasta jest formą nauki patriotyzmu Burmistrz odpowiedział: Wydaje mi się, że tak – przecież dzięki takim przedsięwzięciom jak konkurs, którego rozstrzygnięcie właśnie nastąpiło odkrywamy piękno ukryte w naszym mieście. Duża część architektury Jasła to elementy historyczne, które autorzy konkursowych fotografii wspaniale potrafili wychwycić. Mimo, iż wśród prac znaleźć można zdjęcia przyrody czy ujęcia typowo współczesne – przeważająca ich ilość, poprzez ukazanie detali architektonicznych, ma odniesienie do przeszłości.

Leszek Znamirowski

Do tej pory konkurs był skierowany tylko do dzieci i młodzieży – tego roku po raz pierwszy mogły wziąć w nim udział również osoby dorosłe. Mając na uwadze wysoki poziom prac ocenianych w nowej kategorii, wydaje się, że jej utworzenie było dobrym pomysłem – uważa Andrzej Gawlewicz. Wiceprezes SMJiRJ zdradził nam, czym przy ocenie fotografii kierowało się jury. Ważniejsza była sama koncepcja ujęcia, czy może jednak aspekty techniczne fotografii? Oba te czynniki braliśmy pod uwagę. Niemniej jednak większe znaczenie miał dla nas pomysł, spostrzegawczość autora. Mówi się, że fotografia powstaje w głowie, gdyż człowiek najpierw musi mieć wizję konkretnego ujęcia i stara się, by było oryginalne – technika idzie jak gdyby za tym, jest tego uzupełnieniem. Dla mnie w fotografowaniu najważniejszy jest pomysł i myślenie. W trakcie uroczystości rozdania nagród przytoczyłem cytat Roberta Bressona „Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Myślę, że każdy z uczestników konkursu odpowiedział w jakiś sposób na to motto.

Andrzej Gawlewicz

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap na łamach naszego portalu chce raz jeszcze pogratulować laureatom konkursu „Jasło – moje miasto” i wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kolejnej już jego edycji: W imieniu organizatorów konkursu wszystkim jego laureatom i uczestnikom gratuluję bardzo udanych i ciekawych fotografii, w wielu przypadkach oryginalnych i wręcz artystycznych ujęć. Panu Burmistrzowi dziękuję za patronat i za ufundowanie głównych nagród dla uczniów, Paniom i Panom z MDK-u za wszelką pomoc organizacyjną, przygotowanie wystawy najlepszych zdjęć oraz za piękną część artystyczną, a Panom jurorom za zaangażowanie w ramach pracy w komisji konkursowej.

Wiesław Hap
(Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle)

W przyszłym roku konkurs „Jasło – moje miasto” obchodzić będzie swój okrągły jubileusz. Prezes SMJiRJ liczy na to, iż jaślanie znów zaskoczą jury kreatywnością i pomysłem a liczba nadesłanych prac będzie jeszcze większa niż w tym roku: Już dzisiaj zapraszam wszystkich pasjonatów fotografii i miłośników Jasła do wzięcia udziału w jubileuszowej XX edycji tego wartościowego przedsięwzięcia. Temat przewodni i regulamin konkursu poznamy w czerwcu. Tymczasem fotografie tegorocznych jego uczestników można będzie podziwiać w holu Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle do końca lutego.

Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

 Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

Fotografia ze zbiorów MDK w Jaśle

Jakub Hap

Napisany dnia: 06.02.2014, 23:26

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-9
@ taki se
dnia 10.02.2014, 11:27 · Zgłoś
a przy okazji jest to NAJTANSZY sposob pozyskania zdjec zrobic konkurs dac [...]owe nagrody a pozniej dysponowac zdjeciami za friko do WOLI !!! GRATUALCJE
Odpowiedz
8
@ czytający
dnia 10.02.2014, 12:32 · Zgłoś
jesli cię kto zmuszał do oddania za friko zdjęć na konkurs, albo i cię w jakoweś inny sposób na fotografiach okpił do właściwych organów się udaj, aby dłoń pomocną podały. To masz pewne.
Odpowiedz
3
@ czytający
dnia 10.02.2014, 08:46 · Zgłoś
Małe uzupełnienie. A może łącznie z XX konkursem zrobić dużą, przeglądową wystawę tego, co do tej pory udało się w pokazywaniu Jasła osiągnąć. Mikulski, Wieteska, Maczuga, Kasprzyk, trochę tego już jest ! Tworząc nowe, nie zapominajmy o tym, co już dokonane. Dziękuję fotoentuzjastce za upoetyzowanie mojego wpisu. Zawsze to miłe przeczytać, że ktoś stara się do pieknej myśli dorzucić piękne, choć trochę wysilone słowo. Pozdrawiam.
Odpowiedz
6
@ foto entuzjastka
dnia 09.02.2014, 18:13 · Zgłoś
wspaniała impreza godna wielu lat kontynuowania, brawo uczestnicy i organizatorzy, umożliwiacie swoją pasją poznać Jaślanom piękno miasta. Prosimy utrzymać ten konkurs w następnych latach i zapraszać nadal młodych i dorosłych do odkrywania perełek naszego pięknego miasta z bardzo tragiczną historią, to nasze korzenie.
Odpowiedz
8
@ ulli
dnia 09.02.2014, 10:27 · Zgłoś
no właśnie, fajnie byłoby zobaczyć zwycięskie foty tutaj na stronie, zamiast fot włodarzy :)
Odpowiedz
10
@ czytający
dnia 09.02.2014, 03:36 · Zgłoś
Ten konkurs to jedno z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych w Jaśle. Uczy doceniać własne miasto i tworzy nową jakość jego przeżywania. Brawo Miłośnicy, brawo MDK, brawo burmistrz Znamirowski. Pozostaje mieć nadzieję, że XX będzie przełomowy. Utrzymać kategorię dorosłych i zrobić konkurs dla PROFESJONALISTÓW!!! Nawet z duzymi nagrodami. Fajnie byłoby zobaczyć takie foty.
Odpowiedz
8
@ artysta
dnia 07.02.2014, 09:06 · Zgłoś
... www.czasgentlemanow.pl : "Jeśli ktoś już decyduje się na noszenie kapeluszy, jest z pewnością świadomym modowo i pewnym siebie mężczyzną ...Niestety wielu miłośników klasycznych nakryć głowy traktuje kapelusze jak jakiś manifest i mają nieodpartą potrzebę obnoszenia się z nim w każdej możliwej okazji... Niemniej jeśli już nosimy kapelusz, na ulicy pozostaje on nietknięty aż do momentu wejścia do jakiegoś pomieszczenia lub spotkania znajomego."...
... www.savoir-vivre.com.pl : "Kapelusz oraz wszelkie nakrycia głowy z daszkiem czy rondem zdejmujemy z głowy przy powitaniu zawsze tą ręką, która jest zewnętrzna w stosunku do tego komu się kłaniamy... Mężczyzna zdejmuje oczywiście nakrycie głowy, gdy wchodzi do jakiegoś pomieszczenia" ...
Ale jesteśmy w Jaśle... Tutaj to jest Kultura przez "K" (duże K) jak widać ...
Odpowiedz
8
@ uczestnik
dnia 07.02.2014, 08:52 · Zgłoś
Dziękujemy , tak trzymać !
Odpowiedz
15
@ Jaslo
dnia 07.02.2014, 08:37 · Zgłoś
Gratulacje! Ciekawe zdjęcia.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657