Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Archeolodzy odkryli ludzkie szczątki

56

Prace konserwatorskie przy kapliczce u zbiegu ulic Jagiełły, Bednarskiej i PCK rozpoczęły się w październiku bieżącego roku. Jej istnienie potwierdzają źródła z 1654 r. Kapliczka to istotny element dziejów Jasła, który pozwala na nowo odkryć historię miasta.

Pracom renowacyjnym towarzyszyły badania archeologiczne. Ku zaskoczeniu archeologów podczas prac ziemnych odsłonięte zostały ludzkie pochówki. Wśród szczątków znajdują się szkielety zarówno osób dorosłych jak również dzieci. Pierwsze z odsłoniętych pochówków znajdowały się zaledwie 20-25 cm pod warstwą humusu (warstwa organiczna ziemi). Jak się okazuje, kilka z grobów zostało wprost wkopanych we wcześniejsze pochówki przez co zostały one naruszone. W efekcie kości ulegały przemieszczeniu.

 

W grobach zmarłych nie stwierdzono wyposażenia w postaci przedmiotów osobistych czy też dewocjonaliów. Nie odkryto również  śladów po trumnach. Prawdopodobnie zmarłych owijano w całuny. Położenie szkieletów wpisuje się w chrześcijański kanon grzebania zmarłych. Większość z nich  usytuowana była na linii wschód-zachód z głową umieszczoną na zachodzie. Ciała zmarłych położone były wyprostowane na wznak lub, sporadycznie, na boku z podkurczonymi nogami.

Groby w zdecydowanej większości znajdowały się po wschodniej i zachodniej stronie kapliczki. Po stronie północnej natknięto się na 2 pochówki. W części południowej znajdują się schody. Teren ten został naruszony przez współczesne wkopy powstałe przy remoncie muru oporowego i wspomnianych schodów.  W tej części znaleziono kości osób dorosłych bez układu anatomicznego.

Na obecnym etapie badań nie jest możliwe określenie, z jakiego dokładnie okresu pochodzi cmentarz. Za granicę końcową możemy przyjąć rok 1784 w którym, na zarządzenie władz austriackich  powstał cmentarz komunalny w Jaśle i zabroniono chowania zmarłych w obrębie miasta. Zastanawia brak źródeł informujących o opisywanym cmentarzu. Pamięć o nim zatarła się w pamięci mieszkańców.

Badaczy nurtuje przede wszystkim jedno pytanie, kto został pochowany pod kapliczką Matki Boskiej?

Światopogląd ówczesnych ludzi zabraniał grzebania nie ochrzczonych dzieci na cmentarzach. Grzebano je w stajniach, na polach, na granicach miejscowości, czasami wkopywano w istniejące już kurhany lub cmentarzyska średniowieczne. Po założeniu cmentarzy komunalnych, tuż poza jego murami. W 1 poł. XV w. Mikołaj Koźla zalecał grzebanie takich dzieci w stajni lub na polu. - wyjaśnia Joanna Pilszyk, archeolog.

Nieco więcej światła na znalezisko z Jasła rzucają odkrycia z innych zakątków kraju. Z Żukowa, gm. Naruszewo, pow. Płońsk pochodzi wzmianka: "miejsca osobnego dla chowania dzieci niechrzczonych nie masz, lecz w przypadku chowają się pod figurą za wsią stojącą". Ciekawego odkrycia dokonano także w Wyszatycach, gm. Żurawica, pow. Przemyśl. W miejscowości tej, tuż przy kapliczce odkryto szkielety zmarłych dzieci znajdujące się w glinianych naczyniach. Wart wzmianki, jest fakt, ze czasami potajemnie grzebano dzieci pod okapem kościoła aby spadająca z dachu woda uświęciła dzieci.

Na cmentarzach przy kościelnych odmawiano pochówku samobójcom, notorycznym grzesznikom a od XVI wieku także innowiercom. Warto dodać, że w niedalekiej odległości znajduje się Dwór Obronny zwany "Kocim Zamkiem". Być może siedziba starosty niegrodowego Joachima Lubomirskiego - żarliwego wyznawcy kalwinizmu.

Mapa Jasła z 1827 r.

Badania archeologiczne w miejscu Dworu Obronnego zwanego Kocim Zamkiem oraz ostatnie odkrycia przy kapliczce stanowią zaledwie przyczynek do rozpoznania miasta Jasła. Pokazują białe plamy w jego historii. Obrazują również potrzebę dalszych badań archeologicznych oraz konieczność uczestniczenia archeologa przy wszelkich pracach ziemnych na terenie Jasła.

JP/PS

Napisany dnia: 28.10.2016, 08:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Piotr
dnia 04.11.2016, 09:48 · Zgłoś
Zainteresowanych tematem polecam publikację która ukazała się materiałach wydanych przez muzeum w Krośnie. Pod artykułem znajdą Państwo dalszą literaturę.

Miechowicz Ł.
2007 Późnośredniowieczne i nowożytne pochówki dzieci w naczyniach glinianych na
przykładzie znaleziska z Wyszatyc, gm. Żurawica, pow. Przemyśl; Późne średniowiecze w Karatach polskich, Krosno str. 517-535.
Odpowiedz
0
@ Marek.
dnia 02.11.2016, 19:55 · Zgłoś
Zapytajcie ludzi starych, ktorzy mogą jeszcze pamiętać Jasło sprzed 90 lat. Mam 104 letniego Dziadzia z bardzo dobrą pamięcią. Zapytajcie jego...może coś pomoże. ...
Odpowiedz
0
@ Guess
dnia 02.11.2016, 06:44 · Zgłoś
W latach 50 60 koło kapliczki znajdował się cmentarz została tam pochowana rodzina
Odpowiedz
2
@ kasia
dnia 01.11.2016, 14:04 · Zgłoś
Eureka. Po Pana długim wpisie wiem już kim Pan jest Szanowny Panie Kropko. Powiem nieskromnie, że osób, które mają w głowie "coś tam coś tam" jest w Jaśle tak niewiele, że w większości się znamy, tak jak np. my się znamy, ale podpowiem Panu, nasza znajomość jest oficjalna i nie jesteśmy na Ty.
Ale ma Pan możliwości zawodowe, jak i potencjał intelektualny do tego, żeby zebrać wokół siebie ( i instytucji, w której Pan pracuje) grupę osób zainteresowanych historią Jasła. Mógłby Pan np. założyć stowarzyszenie, są na to różne fundusze zewnętrzne, jest na tym polu wiele do zrobienia i choćby po tej dyskusji widać, że chętnych do zaangażowania się by nie brakło. A z seksizmem to Pan sprowokował swoim komentarzem:-)
Odpowiedz
0
@ .
dnia 01.11.2016, 15:55 · Zgłoś
Pudło! Od lat nie jestem związany z Jasłem i nie pracuję też w żadnej instytucji. Ale nadal lubię to miasteczko, chociaż bywam tam niestety bardzo rzadko.
Odpowiedz
3
@ kasia
dnia 30.10.2016, 09:13 · Zgłoś
Kazdy pozostanie przy swoim ale miło sie dyskutowało.
Odpowiedz
6
@ ma-ha
dnia 31.10.2016, 20:53 · Zgłoś
Kapitalny wątek... - takie rozmowy o Jaśle chciałabym tu widzieć , a nie jakieś bzdety plus inwektywy... Czekam na więcej takich rozmów o Jaśle...
Odpowiedz
3
@ .
dnia 01.11.2016, 09:22 · Zgłoś
Rzeczywiście, całkiem miło, nawet biorąc pod uwagę oskarżeniem o seksizm ;-)
No to podsumujmy kwestie tunelowe. Kiedy takie budowle powstawały? W średniowieczu, w czasach budowy murowanych obwarowań, przed upowszechnieniem broni palnej. Obóz ewentualnego oblegającego zakładano 100-200 m od murów. Zdarzało się więc przygotowanie podziemnego korytarza o długości kilkuset metrów, który omijał zagrożone miejsce. Rzadko tak robiono, bo było to wielce kosztowne i trudne do ukrycia, więc nawet jak już, to w bardziej oddalonych od siedzib ludzkich zamkach, a nie miastach. W czasach późniejszych technika wojskowa (artyleria) odsunęła oblegających dalej. Nie są znane w Polsce żadne wielokilometrowe tunele łączące różne miejscowości. Zauważyć też trzeba, że pomiędzy Jasłem a Goleszem jest jeszcze rzeka, ogromna techniczna trudność nie tylko 500 lat temu. Czym innym są turystyczne „trasy podziemne” - Sandomierz, Przemyśl, Rzeszów – powstałe z połączenia starych piwnic w dużych, murowanych ośrodkach.
I tu dochodzimy do rzeczy najbardziej drażliwej. Czym było Jasło w średniowieczu? Maleńkim, na poły rolniczym miasteczkiem, z drewnianą zabudową (pod takimi domami piwnic nie robiono, były obok - tylko na pół zagłębione w ziemi. Murowanych budynków było niewiele – kościół, dwór („koci zamek”), może jeszcze kilka kamienic. Nawet klasztor karmelitów (XVII w.) długo był drewniany. Obwarowania też najprawdopodobniej były w znacznej części drewniano-ziemne (wał z drewnianym parkanem). Takie są znane ślady, takie umocnienia były w tych czasach w dużo większym Pilźnie.
Murowane Jasło to dopiero czasy po strasznym pożarze z 1826 r., a na większą skalę dopiero lata 70. i 80. XIX w. Pamiętajmy, że nasze Jasło jest kreacją austriacką, tu ulokowano urzędy i garnizon w ramach polityki dyskryminowania starych ośrodków,powiatowych takich jak Biecz i Pilzno.
A w wieku XIX tuneli tu z pewnością nie budowano. Za to powstała kanalizacja, murowana z cegły.
Odpowiedz
3
@ *
dnia 03.11.2016, 21:56 · Zgłoś
Fantastyczna i bezcenna wiedza nt miasta, ktora moglaby pomoc miejscowym kultywatorom kultury na odtworzenie historii. Zaluje, ze do tej pory nikt nie uswiadomil sobie iz to miasto tylko w formie zabytku moze miec racje bytu i czerpac dodatkowe pieniadze na swoje utrzymanie
Odpowiedz
11
@ Ciekawy
dnia 29.10.2016, 17:48 · Zgłoś
Faktycznie chyba pierwszy raz komentarze są interesujące.
Odpowiedz
1
@ kasia
dnia 29.10.2016, 22:29 · Zgłoś
Niepotrzebna złośliwość i głupie seksistowskie teksty o tym, co sobie starsze panie opowiadają. Akurat O tunelu odkrytym pod koniec wojny, gdy niemcy wysadzali w powietrze miejskie kamienice opowiadał starszy pan, który wtedy był nastoletnim chłopcem. Zdarzenie miało miejsce tuz po wysadzeniu kościoła franciszkanów, który się mieścił tam, gdzie obecnie jest KRUS. Siła wybuchu zmiotła nawierzchnie drogi, pod nią ukazało się wejście do tunelu. Chłopaki ciekawe weszły i szli tym tunelem na wyczucie w stronę rynku. Tunel był b. stary, częściowo pozawalany, potworna wilgoś i zmurszałe ściany. Chłopcy byli pewni, że od dziesięcioleci, jeśli nie dłużej, nikt w jego wnętrzu nie był. Nie pokrywa się ta opowieść z opinią eksperta od złotego publikującego powyżej, że tunel został wybudowany 10 czy 20 lat wcześniej. Owszem, w latach 30. wybudowano w Jaśle wodociąg, ale miasto było skanalizowane długo wcześniej.
Odpowiedz
1
@ .
dnia 30.10.2016, 07:18 · Zgłoś
Tak, chłopcy tuż po wysadzeniu kościoła Franciszkanów byli w mieście. Pomagali niemieckim saperom?
Owszem, w tym rejonie ul. Mickiewicza były liczne stare piwnice. W czasach z przed wynalezienia lodówki musiały być pod każdą kamienicą. Odsłonięto je i zasypywano na przykład przy budowie bloków po lewej stronie ulicy (lata 60. XX w.). Stara jasielska kanalizacja ogólnospławna też jest pod ziemią, a tunele w urban legend.
Odpowiedz
11
@ kasia
dnia 29.10.2016, 16:06 · Zgłoś
Nieważne, do czego służyły podziemne korytarze. Czy pełniły funkcję obronną i pozwalały podczas oblężenia miasta bezpiecznie się z niego wydostać, a na to wskazywałoby połączenie podziemne z podzamczem, czy były zwykłą kanalizacją, tak czy tak są unikalnym zabytkiem. W innych miastach jak Rzeszów czy Kraków służą za atrakcję turystyczną, u nas porównywane są, jak przez pana Kropkę powyżej do zdobycznego nocnika hetmana. Każdy się podnieca czym chce. Podczas robót budowlanych w centrum Jasła pewien mieszkaniec znalazł pod ziemią stare żelazko, dzbanek i parę przedmiotów użytkowych sprzed dziesięcioleci. Dla jednych to zardzewiałe skorupy, dla innych, w tym dla mnie, wartościowe pamiątki po ludziach, którzy tu żyli. Ale nikt nikomu nie ustawi priorytetów. Ale te niech nie ocenia.
Odpowiedz
1
@ .
dnia 29.10.2016, 18:33 · Zgłoś
Kanalizacja z lat ok 1910-1930 jako unikalny zabytek? A połączenie podziemne z zamkiem Golesz istniało tak samo jak znany z innych opowieści starszych pań korytarz podziemny z Biecza na górę Liwocz, którym królowa Jadwiga uciekała przed Tatarami.
Odpowiedz
12
@ Jasło
dnia 29.10.2016, 15:14 · Zgłoś
Na początku lat 70 budowano schody za Urzędem Miejskim od strony ul. Basztowej i podczas prac koparka odkryła wejście do podziemi pod rynkiem jasielskim. Niestety nikt nie zainteresował się tym odkryciem. Wejście zostało zabetonowane.
Odpowiedz
1
@ Jaślanin
dnia 29.10.2016, 00:10 · Zgłoś
Te tunele drodzy państwo to tylko stara kanalizacja.Nie ma się czym podniecać.
Odpowiedz
4
@ kasia
dnia 29.10.2016, 00:21 · Zgłoś
Z opisu człowieka ktory był w tunelu nie wynika ze to kanalizacja. Zbudowany z solidnej cegły, łukowate sklepienia, wysokość ok. 150 cm. Zbyt solidne na kanalizacje.
Odpowiedz
1
@ .
dnia 29.10.2016, 07:56 · Zgłoś
Tak się właśnie wyglądała kanalizacja XIX/XX w. Podniecacie się, jak kozak w "Ogniem i mieczem" zdobycznym nocnikiem hetmana.
Odpowiedz
0
@ Tomek
dnia 14.09.2020, 09:40 · Zgłoś
Te tunele były budowane bardzo dawno, wątpię aby w zamierzchłych czasach w małym miasteczku ktoś budował kanalizację.Ponadto ten tunel poz ZUS-em był o wiele za głęboko jak na kanalizację.
Odpowiedz
34
@ RenkaSyrenka
dnia 28.10.2016, 22:57 · Zgłoś
Pierwszy raz z komentarzy można było wydobyć tyle ciekawych informacji na temat historii Jasła. Dobrze się czytało.
Odpowiedz
13
@ Krystian Pudzilla
dnia 29.10.2016, 06:42 · Zgłoś
Fajnie by to było zebrać w całość, założyć nawet jakiś wątek tutaj na forum :)
Odpowiedz
7
@ kasia
dnia 29.10.2016, 22:44 · Zgłoś
Załóż Krystianie taki wątek to będziemy dyskutować.
Odpowiedz
-14
@ Dobrze poinformowany
dnia 28.10.2016, 22:27 · Zgłoś
A ja słyszałem, jak dwie baby na starym rynku mówiły, że w tych tunelach pod rynkiem to nadal Żydzi od wojny się ukrywają. Czasami tylko wychodzą aby uczestniczyć w wyborach. żeby swoich do rządu przepchnąć. Mają tam z tych tuneli nawet bezpośrednie połączenie z Izraelem.
Odpowiedz
3
@ O dyr
dnia 29.10.2016, 15:56 · Zgłoś
Są w rządzie ..nie mają powodu się ukrywac
Odpowiedz
13
@ Jim
dnia 28.10.2016, 21:33 · Zgłoś
Ciężką i mozolną pracę wykonali ci archeolodzy dochodząc do końca prac.
Mam nadzieję że znajdą się pieniądze na babania archeogiczne w Jaśle i okolicach.
Najlepiej zredagowane wiadomości z regionu!!!
Odpowiedz
-3
@ jozek
dnia 28.10.2016, 20:02 · Zgłoś
do jaslak a ja mam kamienice w jaśle i nic nie mam zadnego wejśćia do podziemi
Odpowiedz
-5
@ CYC
dnia 28.10.2016, 19:17 · Zgłoś
dziwne ze na takiej głębokości psy nie odkopały tych kości
Odpowiedz
2
@ salome
dnia 28.10.2016, 17:26 · Zgłoś
Wielu jest dokkadnie poinformowanych o zydowskich sprawach .Fajnie by bylo miec wiecej wiadomoci o polskich sprawach.Problemem jest tez ,ze przy wladzy czesto mamy ignorantow ,ktorzy nie dbaja o prawdziwa historie Polski,albo celowo ja zaciemniaja.Zaciemniaja z jakichs im tylko wiadomych powodow .Jezeli byly takie tunele pod Jaslem,to znaczy ,ze wiele zydoiw moglo sie tam ukryc w czasie wojny,a pozniej bezpiecznie pod oslona nocy opuscic Jaslo.Swiadcza o tym dokumenty ktorymi dysponuja zagraniczni zydzi.Znaczy to ,ze musieli bezpiecznie wraz z papierami opuscic miasto.Na temat Losow Jasla I jego mieszkancow zydow mozna wiele znalezc w jezyku angielskim w internecine.
Odpowiedz
1
@ O dyr
dnia 29.10.2016, 15:14 · Zgłoś
Ciekawe tematy to...Paszport znaleziony w tel aviv...albo Prawdziwe nazwiska Polskich polityków. ..
Odpowiedz
0
@ O dyr
dnia 29.10.2016, 17:58 · Zgłoś
Wpisz na kompie
Odpowiedz
0
@ nie mam psełdonimu jestem Dominik
dnia 07.11.2016, 10:19 · Zgłoś
jako dziecko faktycznie chodziłem po tunelach w Jaśle jeden odcinek był pod dzisiejszym blokiem z aptekom na Mickiewicza. Zaczynał się jb. pod asfaltem a kończył się w połowie bloku. Odkryto go jak wybierano fundamenty tego bloku Bylem w nim może z 3 razy jeden z moich kolegów wydarł ze ściany metalową rzecz coś jak by uchwyt na pochodnie Tunel był wysoki jajowaty z kamienia. Drugi tunel był pod obecnym ZUSem ale był mniejszy, pamiętam że w niektórych miejscach nie miał nawet z 60 cm wysokości. Przez przypadek natrafiłem na tą stronę ale dobrze;/ Urodziłem się w Jaśle , dorastałem, jak moi rodzice i dziadkowie. Piszę o tym ponieważ interesuje mnie historia,a znam jeszcze parę ciekawostek które ktoś mógłby albo rozwiać, albo coś konkretnego napisać 1 sprawa jako dziecko widziałem na własne oczy studnię na Podzamczu- Golesz była jak dobrze kojarzę pomiędzy tymi dwoma głazami co jest przejście pomiędzy nimi, jednak że po wielu latach teraz nie mogę jej na mierzyć. 2 sprawa moja babcia rodowita jaślanka w czasie drugiej wojny światowej, za pół bochenka chleba i pół litra kawy zbożowej bez cukru pracowała dobrowolnie u hitlerowców, zbiórka była na placu Żwirki i Figury o 6 rano... I zawożono ją albo na Gamrat gdzie od czasu do czasu przydzielano ją do czyszczenia pocisków alteryjskich które jak babcia opowiadała były złożone w skrzyniach na polu po wyczyszczeniu wnosiły je do nowo wybudowanych bunkrów. Po wojnie babcia pracowała dalej w gamracie jednak że nigdy nie widziała aby ktoś to wywoził teraz rośnie tam las może ktoś coś wie o tym? Zawożono ją również do spichleża jasielskiego tam jak opowiadała były w podziemiach bunkry, wojsko niemieckie z cystern kolejowych spuszczało wężami pod własnym ciśnieniem paliwo ,były tam również magazyny z konserwami i bronią teraz plac jest wyrównany. Interesuje mnie również wiele innych spraw na które niema tu teraz czasu. Jedną z najważniejszych jest ostatni zrzut we Warzycach tajemnicza zawartość piwnicy już nie istniejącej na ul. Stasica i parę innych. Niech ktoś podęjmnie temat jak coś wie. za jakiś czas sprawdzę tę stronę
Odpowiedz
1
@ Człowiek Płci Żeńskiej
dnia 28.10.2016, 16:59 · Zgłoś
Gratulacje! Tak trzymać!
Odpowiedz
16
@ Jasło
dnia 28.10.2016, 11:34 · Zgłoś
Budowa Aron ha-Kodesz dla społeczności Forest Hill w Toronto. Cała budowla jest wzorowana na Wielkiej Synagodze w Jaśle. Oficjalne przeniesienie zwoju Tory do budynku nastąpiło 7-go września b.r.
Odpowiedz
2
@ jasielscy Żydzi
dnia 29.10.2016, 16:22 · Zgłoś
nie b.r. tylko w 2015 r.
Odpowiedz
5
@ Jasło
dnia 29.10.2016, 16:38 · Zgłoś
do Jasielscy Żydzi - zgadza się oczywiście że 2015 roku. Przepraszam za błąd jak to mówią techniczny
Odpowiedz
0
@ Karla
dnia 01.11.2016, 14:37 · Zgłoś
Przepiękny budynek. Wielka szkoda, że tak mało jest pozostałości po społecznosci żydowskiej w Jaśle. Mało kto pamięta :(
Odpowiedz
29
@ kasia
dnia 28.10.2016, 10:35 · Zgłoś
Kolejna perełka to Panorama wybudowana na miejscu dawnego Kociego zamku. Miejsce dotknięte podwójną klątwą. Wszyscy mieszkańcy zamku umierali w niewyjaśnionych okolicznościach, a po wielu latach gdy wybudowano tam synagogę, którą zburzyli niemcy, żydzi prosili by nie budować tam niczego, co ma związek z rozrywką, bo to zbeszcześci miejsce święte. Komuniści wybudowali tam knajpę a Żydzi nałożyli klątwę.
Odpowiedz
5
@ hanka
dnia 28.10.2016, 18:42 · Zgłoś
Kasia, kiedy zaczynano budowe Panoramy- jakies 1969? w moim domu uslyszalam rozmowe moich 2 dziadkow. Rozmawiali sobie na luzie a miedzyczasie uslyszalam takie oto slowa: zobaczysz, ze tam nic nie bedzie[w sensie blogoslawienstwa biznesu] bo jest to miejsce swiete. Jak widac do tej pory bylo tam juz wszystko. I dalej nic
Odpowiedz
5
@ kasia
dnia 28.10.2016, 20:07 · Zgłoś
Haniu Twoi dziadkowie byli mądrymi ludźmi. Rzeczywiście do dzisiaj ktokolwiek otwierał jakiś biznes w Panoramie, wcześniej czy poźniej bankrutował. Czy powodem była zydowska klątwa, nie wiem. Starzy jaślanie mowili mi o tej zydowskiej klątwie. Ale wiele lat wcześniej mieszkańcy tego skądinąd pieknego miejsca tez kończyli zycie w sposob daleki od naturalnego. Moze tam egzorcysta jest potrzebny? Moze trzeba poprosić jakiegoś wpływowego rabina o ściągniecie klątwy - nie wiem. Fascynuje mnie ta historia z zycia naszego miasta. Mogłabym ksiązke o tych historiach jasielskich napisac tylko kto by to kupił i sfinansował wydanie.
Odpowiedz
0
@ koks
dnia 28.10.2016, 21:23 · Zgłoś
Kiedy padnie SM?
Odpowiedz
73
@ Ludzia
dnia 28.10.2016, 09:59 · Zgłoś
To Jasło powinno zadbać o takie perełki historyczne i promować się takim wizerunkiem
Miasta ciekawego historycznie a nie winem i muzeum lizaków
Odpowiedz
7
@ cyc
dnia 28.10.2016, 16:36 · Zgłoś
i coraz szerszym asortymentem gwiazd :D
Odpowiedz
28
@ wojskowy
dnia 28.10.2016, 21:12 · Zgłoś
Majora Hubala odkopali.
Odpowiedz
-8
@ dic
dnia 30.10.2016, 08:09 · Zgłoś
Nieznane jest miejsce pochowanioa mjr."Hubala"
Odpowiedz
58
@ kasia
dnia 28.10.2016, 08:48 · Zgłoś
Jasło ma wiele niewyjaśnionych acz bardzo ciekawych zagadek historii. Jedną z nich jest tunel podziemny biegnący w poprzek ulicy Mickiewicza na wysokości starej przychodni zdrowia. Prawdopodobnie łączył miasto siecią podziemnych korytarzy z podzamczem, gdzie było centrum administracji w średniowieczu.
Odpowiedz
39
@ Jaślak
dnia 28.10.2016, 09:41 · Zgłoś
Jest jeszcze jeden tunel,przebiega z piwnic kamienic przebiega pod rynkiem i Zusem,wylot niedaleko schodów zBS.Jako młodzik z kolegami podczas budowy Zusu przeszliśmy pod rynkiem i wyszliśmy ze skarpy na przeciw niezamieszkałego,zielonego domu.Ale w tych czasach było to wielką tajemnicą.
Odpowiedz
42
@ Jasło
dnia 28.10.2016, 11:21 · Zgłoś
To prawda. Wejście było na starym rynku gdzie jest teraz mur oporowy przy Zusie.
Wchodziliśmy tam. Tunele ciągną się pod całym rynkiem. Teraz była by to atrakcja jak pod Sukiennicami i rynkiem w Krakowie
Odpowiedz
-19
@ Wampir
dnia 28.10.2016, 13:40 · Zgłoś
Pod poświęconym miejscem mogł byc tylko wampir pochowany.
Odpowiedz
17
@ kasia
dnia 28.10.2016, 13:47 · Zgłoś
Była okazja zbadać tunele pod rynkiem gdy ściągnięto nawierzchnię rynku za czasów niesławnej kadencji słusznie minionego burmistrza Czerneckiego. Podejrzewałam, że pod płytą znaleziono różne pamiątki i pytałam robotników, czy podczas kopania znaleźli coś ciekawego, ale wszyscy jak mantrę powtarzali, że nic nie znaleźli, a półgębkiem dodawali, że znalezienie czegokolwiek blokuje postęp prac i naraża inwestora na koszty.
Odpowiedz
-19
@ .
dnia 28.10.2016, 14:01 · Zgłoś
A złotego pociągu tam nie było? Może jeszcze z bursztynową komnatą w środku.
Odpowiedz
-7
@ jozek
dnia 28.10.2016, 20:04 · Zgłoś
a gdie te wejśćia bo u mnie z kamienicy nie mam albo nic o tym nie wiem
Odpowiedz
-2
@ a
dnia 30.10.2016, 16:46 · Zgłoś
U Paciaciakowej jest wejście
Odpowiedz
2
@ Tomek
dnia 30.10.2016, 17:44 · Zgłoś
Zgadza się, droga Kasiu. Inspirują mnie dwie tajemnice z dzieciństwa, mianowicie: tam gdzie są wykopaliska, jest komis aut, za tym komisem były (może jeszcze są) dwa włazy betonowe, będąc dzieckiem mówili mi, że tam jest bunkier. Druga zagadka to: co się kryje pod kościołem oo Franciszkanów, w latach 80 miało się religie w salce która była z boku a może "za" kaplicą św Maksymiliana. Prawie przy schodach głównych tylko pod budynkiem sakralnym, są drzwi zamknięte na klucz. Kolega z jakiejś tam wspólnoty mówił mi że z lewej strony kościoła za salkami młodzieżowymi też są drzwi ale zamknięte. A te kości ludzkie mnie nie dziwią bo w Jaśle były epidemie tyfusa czy jakaś innej choroby.
Odpowiedz
4
@ kasia
dnia 30.10.2016, 18:18 · Zgłoś
Tomku, bardzo ciekawe kwestie poruszasz. Teren, gdzie prowadzone są wykopaliska kryje pewnie niejedną tajemnicę. Mnie ciekawi jedno: bardzo blisko wykopalisk mieściło się w czasie wojny getto. Jakieś fragmenty zabudowy pozostały do dzisiaj. Czy pozostało może po tych ludziach coś w ziemi? Czy ktoś to badał? Są podstawy by zadać takie pytania, bo np. pewna jasielska rodzina podczas remontu rozbierała stary piec i w jego wnętrzu znaleziono plik przedwojennych dolarów. Zapewne ukrytych tam przez Żydów, bo rzecz miała miejsce w pożydowskiej kamienicy. Nie słyszałam by ktoś badał miejsce po byłym klasztorze karmelitów, który mieścił się na pl. Żwirki i Wigury, zagadką jest tzw. studnia św. Wojciecha pod kinem Syrena i z nią związana ponoć klątwa, bo ci, co do tej studni weszli, dotknięci zostali ponoć śmiertelną chorobą. I można by tak długo, ale pewnie warto przenieść się z tą dyskusją albo na forum albo w całkiem inne miejsce.
Odpowiedz
1
@ UkradliMILogin
dnia 27.11.2016, 18:05 · Zgłoś
Byłam ostatnio na wycieczce w tamtych okolicach pani nam mówiła że dlatego ciała były pochowane pod kapliczką żeby nie były blisko kościoła...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657