Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

21

W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną, które zwracały uwagę na niuanse dnia codziennego, które mają wpływ na nasze zdrowie. „Zadbaj o siebie. Jak nie ty to kto, jak nie dziś to kiedy?” - apelują.

Na sali treningowej My Fitness Gym w Jaśle odbyło się spotkanie Babskie Sprawy skierowane tylko do kobiet, które miały okazję otrzymać zastrzyk dobrej wiedzy na temat tego, w jaki sposób zadbać o mięśnie dna miednicy i dlaczego jest to takie ważne. Nie brakowało również rad dla kobiet po okresie ciąży. Chęć szybkiego powrotu do figury może okazać się zbyt przedwczesna i nieść za sobą przykre konsekwencje. O tym mówiła fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz.

Nieprawidłowe nawyki, postawa przyczyniają się do złej pracy dna miednicy. Bardzo ważne jest, aby zwracać większą uwagę na sposób wstawania z łóżka, podnoszenia np. dziecka, czy pchanie wózka – to wszystko wpływa na to, jak działa nasze ciało. Świadomość kobiet w tym zakresie rośnie i bardzo mnie to cieszy, coraz częściej pojawiają się u mnie panie, które wiedzą z czym mają problem. W sytuacji, kiedy następuje obniżenie dna miednicy, to zawsze odsyłam do lekarza ginekologa, który to diagnozuje. Ja natomiast wspomagam, aby te mięśnie pracowały prawidłowo. Stosuje terapię manualną, daje ćwiczenia, ale przede wszystkim jest to zadanie domowe dla pacjentki. Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć codziennie - wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz. - Do niepokojących objawów należą m.in. nietrzymanie moczu przy wysiłku, uczucie ciążenia, kulki w pochwie, przesilenia, bóle w okolicy miednicy oraz kręgosłupa, niestabilność tułowia – przypomina.

Powrót do formy po porodzie

Nie zabrakło również przydatny rad dla kobiet po porodzie, które często jednak sięgają po pasy poporodowe, bieliznę wyszczuplającą bądź zbyt ciasne ubrania. Okazuje się, że nie jest to zalecany sposób na wzmocnienie mięśni brzucha. Co więcej stają się one słabsze i rozleniwiają się. - Pasy poporodowe spychają narządy w dół, przez co cierpi dno miednicy. Pasy są stosowane w ciężkich przypadkach np. rozejścia spojenia łonowego, gdzie zachodzi potrzeba jego ustabilizowania – ostrzega J. Czerkiewicz. Sport po porodzie? Z tym jednak bywa różnie. Jak zaznacza fizjoterapeutka są kobiety, które mogą rozpocząć budowę swojej sylwetki po trzech miesiącach od porodu, inne po sześciu miesiącach. Ważna jest jednak postawa i rodzaj aktywności fizycznej. Zalecany jest rower miejski, który pozwoli utrzymać nam prostą sylwetkę, a przy tym nie obciążać dna miednicy. Pływanie jest dozwolone pod warunkiem silnej ściany przedniej brzucha. Z kolei trening na siłowni zalecany jest pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego.

Bądź świadoma, dbaj o siebie

Drugą część warsztatów poprowadziła Małgorzata Buba, położna rodzinna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, która przypomniała kobietom, dlaczego ważne jest samobadanie piersi i w jaki sposób prawidłowo je wykonać. W swojej pracy zawodowej nierzadko spotyka się z kobietami, które mają z tym problem. I chociaż wydaje się, że w dzisiejszych czasach przy tak wielu kampaniach profilaktycznych, nagłośnionych w mediach kobiety powinny być w tych sprawach ekspertkami, to jednak nadal widać potrzebę pogłębiania wiedzy w tym zakresie. - Naszym marzeniem było zawsze przeprowadzić takie warsztaty. Jeżeli to spotkanie przyczyni się do tego, że kobiety zaczną się badać i w sytuacji, gdy wykryją coś niepokojącego zgłoszą się do lekarza, będzie to dla nas informacja, że warto takie spotkania organizować, bo dzięki temu być może uratujemy komuś życie – podkreśla M. Buba. Samobadanie piersi powinno się rozpocząć od 20 roku życia, ale warto już wcześniej poznać swoje piersi i znać zasady ich samobadania. - Kobieta powinna badać piersi do dziesiątego dnia od wystąpienia pierwszej miesiączki. Panie, które nie miesiączkują lub są w ciąży powinny wyznaczyć sobie jeden dzień każdego miesiąca, aby wykonać takie badanie. Na początku należy oglądnąć piersi, aby sprawdzić, czy nie zaszły w nich niepokojące zmiany np. asymetria piersi, zaczerwienienie, skórka pomarańczowa, wyciek z brodawki, wciągnięta brodawka, wgłębienie piersi, zmiana jej kierunku, czy obrzęk. Podczas samobadania nie zapominajmy o miejscach nad i podobojczykowych oraz dołach pachowych, ponieważ badanie nie dotyczy tylko stricte gruczołu piersiowego – przypomina położna Małgorzata Buba.

Zachęca również wszystkie panie do korzystania z pomocy położnych, które nie tylko są do dyspozycji kobiet w trakcie ciąży i po porodzie. Położna rodzinna opiekuję się kobietą w każdym okresie jej życia. Z ich pomocy mogę korzystać także mamy z dorastającymi córkami. Warto, aby młode dziewczyny dowiedziały się jak najwięcej na temat zmian, które zachodzą w ich ciele. Kobiety w okresie przekwitania, mogą także śmiało zgłosić się do położnej rodzinnej. Pani Małgorzata jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny przygotowuje również kobiety do prawidłowego postępowania w laktacji, udziela im pomocy i wsparcia w czasie karmienia piersią, nawet w najtrudniejszych problemach.

Pomysł zorganizowania spotkania pt. „Babskie Sprawy” był strzałem w dziesiątkę. Wszystkie panie otrzymały materiały promocyjne oraz przygotowano na tę okazję poczęstunek, a także konsultacje kosmetyczne na temat piękna zewnętrznego. W czasie warsztatów uczestniczki wymieniały się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wiele z nich było pozytywnie zaskoczonych tym, czego dowiedziały się podczas spotkania. Kobiety wypełniły ankiety, z których wynika, że stopień zadowolenia był bardzo wysoki. „Było super! Chcę więcej”, „Liczę na kolejne spotkanie w ramach projektu „Babskie Sprawy”, „Piękna inicjatywa. Zorganizujcie jeszcze jakieś” - pisały uczestniczki warsztatów.

Położna rodzinna Małgorzata Buba i fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Czerkiewicz mają wiele pomysłów na kolejne spotkania dla kobiet. Kierunkiem w działaniu będą wszystkie sugestie uczestniczek. Jednym z nich jest zorganizowanie ćwiczeń dla mam z dziećmi na sali fitness. Kobiety, które nie mają z kim zostawić swoich pociech będą mogły przyjść z nimi na zajęcia. - Bardzo dziękujemy pani Joli Warchoł, która udostępniła nam salę, Urzędowi Miasta za materiały, które mogłyśmy rozdać uczestniczkom warsztatów, a przede wszystkim paniom, które wzięły udział w naszym spotkaniu. Jest to bardzo budujące. Wśród kobiet dostrzegam ogromną potrzebę rozmawiania o swojej kobiecości – podkreśla M. Buba.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 13.03.2019, 18:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ @jaślanka
dnia 16.03.2019, 22:03 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Arnold
dnia 14.03.2019, 16:36 · Zgłoś
Ostatnie zdjęcie najlepsze
Odpowiedz
6
@ kawosz
dnia 14.03.2019, 13:16 · Zgłoś
Pani Małgorzata Buba jak zawsze ładnie ubrana i pięknie pani kochana wygląda się nie mogę napatrzyć na Panią aż dech w piersiach zatyka :) super. Nie było mnie na tych warsztatach bo nie jestem kobieta a taka szkoda, nie zapomniane chwilę móc byc na takich zajęciach.
Pozdrawiam
Odpowiedz
4
@ Ona.
dnia 14.03.2019, 08:00 · Zgłoś
Nareszcie coś w tych tematach... oby więcej takich spotkań.
Życzę powodzenia i w pełni popieram.
Odpowiedz
5
@ ciekawy
dnia 13.03.2019, 20:55 · Zgłoś
kurcze..wreszcie jakis powazny temat...
Odpowiedz
3
@ Objawy
dnia 13.03.2019, 20:09 · Zgłoś
Najlepiej czuć motylki,a nie kulki.
Odpowiedz
5
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:26 · Zgłoś
"kulki w pochwie" są właśnie do ćwiczenia mięśni Kegla, a nie objawem problemów :-D
Odpowiedz
5
@ abc
dnia 13.03.2019, 19:34 · Zgłoś
Jeżeli mówi Pani o tzw kulkach gejszy - to już dawno nieaktualne i niepolecane
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:41 · Zgłoś
Można wiedzieć dlaczego?
Odpowiedz
4
@ Do abc
dnia 13.03.2019, 19:47 · Zgłoś
Bo należy nosć wąskie spódnice i stąpać drobnymi kroczkami?
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:50 · Zgłoś
To już lepsze kulki :-D
Odpowiedz
3
@ abc
dnia 13.03.2019, 19:50 · Zgłoś
Podobnie jak trampoliny
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 13.03.2019, 19:58 · Zgłoś
Pytałam dlaczego i skąd ta wiedza? Czy są jakieś nowsze, nieoperacyjne sposoby?
Odpowiedz
0
@ Sposoby
dnia 13.03.2019, 20:04 · Zgłoś
Można samej ćwiczyć te mięśnie,napinając i rozluźniając,ale to wymaga samodyscypliny.
Odpowiedz
1
@ Do abc
dnia 13.03.2019, 20:06 · Zgłoś
Faktycznie,ale najlepszy rower.
Odpowiedz
0
@ U
dnia 13.03.2019, 20:20 · Zgłoś
Tak, są takie sposoby, aparaty, ćwiczenia.
Odpowiedz
3
@ Men
dnia 14.03.2019, 15:50 · Zgłoś
Najlepszy ,, sposób" to chłop.
Odpowiedz
1
@ hanka
dnia 14.03.2019, 16:02 · Zgłoś
Niestety nikt nie mowi o tym , że chociażby nietrzymanie moczu, to chroniczny brak wit. D.
,
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657