Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Będą walczyć o odzyskanie praw miejskich

99
Dębowiec, Osiek Jasielski i Nowy Żmigród to kolejne, po Kołaczycach, miejscowości, które będą się ubiegać o odzyskanie praw miejskich. Co stracą, a co zyskają – na te pytania starali się  nam odpowiedzieć wójtowie tych gmin.




- Chciałbym w tym roku rozpocząć starania o to, ale najpierw muszą wypowiedzieć się mieszkańcy – mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec. W ubiegłym roku, kiedy Dębowiec obchodził 660. rocznicę nadania prawa miejskich wójt zaczął myśleć nad przywróceniem miejscowości statusu miasta. - Dzisiaj w tym uroczystym dniu mam nadzieję, że historia zatacza koło, ponieważ zamierzamy rozpocząć procedurę odzyskania praw miejskich dla Dębowca. Jestem przekonany, że zaangażowanie i dobra współpraca naszego samorządu oraz zaradność i aktywność naszych mieszkańców w niedługim czasie doprowadzi do tego, że Dębowiec znów będzie miastem – mówił w sierpniu ubiegłego roku Staniszewski.



Pierwsza wzmianka, która pojawiła się o Dębowcu w 1346 roku (a według innej wersji w 1328) dotyczyła tutejszego kościoła parafialnego. Pierwszy oficjalny dokument z15 sierpnia 1346 r. o posiadłości królewskiej stanowi akt przeniesienia miasta przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego z prawa polskiego na magdeburskie. Początkowo miejscowość występuje w dokumentach pod nazwą Dambowdzal, względnie Dambowidzal tj. Dębowy Dział, co tłumaczyć można jako  miejsce położone na dębowym wzgórzu. Obecna nazwa pojawiła się w literaturze jednak znacznie później, a mianowicie za czasów Jana Długosza. Przywilej królewski z roku 1349, który nadaje Mikołajowi z Bakowa dziedziczne wójtostwo (servum mittere cum balistam equo) wraz 8 łanami ziemi, określa miejscowość już jako civitas (in civitate regia Dambowdzyal), a w odniesieniu do samych mieszkańców posługuje się niejednolicie określeniem cives et cmethones względnie cives et incolae.  Prawa miejskie Dębowiec utracił po I wojnie światowej. Czy jest szansa na ich odzyskanie? Co mogą stracić albo zyskać jego mieszkańcy?


– Dębowiec, który liczy obecnie ok. 2 tys. mieszkańców, jako miasto zyskałby niewątpliwie prestiż. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w Związku Gmin Wiejskich Powiatu Jasielskiego, a jako miasto moglibyśmy zapisać już do innego stowarzyszenia. Byłaby to także promocja tej miejscowości, inna i lepsza. Staramy się na tyle promować, żeby potencjalni inwestorzy wiedzieli gdzie jest Dębowiec, ale myślę, że dzięki naszemu Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej też jest duża promocja –
mówi Zbigniew Staniszewski.

Zanim jednak spotka się z mieszkańcami wsi, chce poznać dokładnie wszystkie zalety i wady przekształcenia wsi w miasto. - Robię także rozpoznanie, próbuję rozmawiać z innymi burmistrzami, np. z burmistrz Salachą z Kołaczyc, jakie są „za” i „przeciw”, bo chciałbym te informacje przekazać naszym mieszkańcom, co zyskają, a co ewentualnie stracą. Chciałbym, żeby te informacje trafiły do jak najszerszej ilości ludzi – tłumaczy wójt.

Radni są  przychylni, natomiast ostateczna decyzja i tak należy do mieszkańców Dębowca. Dlatego wójt planuje spotkanie z nimi, a potem przeprowadzenie referendum, w którym będą mogli się wypowiedzieć, czy chcą mieszkać w mieście, czy na wsi.



W podobnej sytuacji jest Nowy Żmigród, który na mocy reformy administracyjnej z 1934 roku utracił prawa miejskie. Krzysztof Augustyn, wójt gminy zapewnia, że będzie zabiegał o przywrócenie statusu miasta. - Żmigród prawa miejskie miał przez kilkaset lat i znaczące miejsce na tym terenie. Za miejscowością, która ubiega się o prawa miejskie powinna być jakaś historia, tradycje i my to mamy. Jeśli Nowy Żmigród zostanie miastem to nie odcina nas od funduszy przeznaczonych na obszary wiejskie, a równocześnie z tego tytułu prawa miejskie otwierają przed nami nowe możliwości – tłumaczy Augustyn.




Nowy Żmigród jako miasto zapisane zostało w spisie kościołów w 1326 r. Lokowany był za panowania Kazimierza Wielkiego na szlaku z Sandomierza przez Karpaty na Węgry, na prawie magdeburskim z polską nazwą „Żmigród”. Był to stary gród przygraniczny, przy którym pobierano cło. Wzmianki o Żmigrodzie pochodzą z 1331 roku, kiedy to Jan XXII ze względu na dużą tu ilość wiernych daje zezwolenie dla polskiego prowincjała oo. Dominikanów na założenie klasztoru w Nowym Żmigrodzie. Prawo miejskie ustanowił w 1332 r. Władysław Łokietek, a Kazimierz Wielki nadał takie prawo dla Nowego Żmigrodu w 1345 r. Po blisko 600 latach miejscowość te prawa utraciła, teraz jednak pojawiła się szansa na ich przywrócenie. Jako miasto, miejscowość zyskałby więcej możliwości.

- Nowy Żmigród może przyciągnąć inwestorów wieloma rzeczami. Tu krzyżują się drogi wojewódzkie i jest bardzo duży ruch w kierunku przejścia granicznego. Trwa modernizacja drogi Jasło - Nowy Żmigród- Dukla, co świadczy o tym, że ta droga jest konieczna i na pewno spowoduje natężenie ruchu. W tym roku zostanie uruchomiona droga w kierunku Bardejova przez Ożenną i z całą pewnością ruch się nasili. Wkrótce będzie uzbrojony teren w linię energetyczną, ponieważ polskie sieci energetyczne planują tu budowę rozdzielni. Żmigród i okolice będą skanalizowane, co też jest zachętą dla inwestorów. Powstaje sieć gospodarstw agroturystycznych i ma tendencję wzrostową. Wzrasta także ilość ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają. Okolice są piękne, my mamy nawiązaną bardzo dobrą współpracę z Węgrami. Bycie miastem stwarza wiele możliwości, a status miasta wzmacnia markę –
wylicza Krzysztof Augustyn.




Prawa miejskie mocą tej samej reformy administracyjnej z 1934 roku utracił  także Osiek Jasielski. W 1365 roku Kazimierz Wielki nadał miejscowości magdeburskie prawa miejskie, a jako królewszczyzna otrzymała różne przywileje handlowe i celne. Osiek nie stał się jednak ośrodkiem rzemiosła i handlu, a jego mieszkańcy utrzymywali się z uprawy roli. Prawa miejskie utracił w 1934 roku, gdy liczba mieszkańców spadła poniżej 3 tysięcy. Teraz jednak temat powraca.


- Będziemy się ubiegać o odzyskanie praw miejskich, ale chyba nie w tym roku. Nie mogę się wypowiadać w imieniu mieszkańców. Nie robiłem referendum, spotkań, ale myślę, że mieszkańcy byliby za tym, aby przywrócić te prawa Osiekowi
– mówi nam krótko wójt Osieka Jasielskiego Mariusz Pykosz.
 

Katarzyna Pacwa-Wilk
Napisany dnia: 01.02.2010, 16:10

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Albert
dnia 13.03.2011, 10:47 · Zgłoś
Dobrze, że nowe miejscowości starają się o prawa miejskie. Brdów, w powiecie kolskim, również powinien je uzyskać.
Odpowiedz
0
@ zbitarz
dnia 30.03.2010, 20:18 · Zgłoś
Zawsze dziwiłem się dlaczego Nowy Żmigród nie ma praw miejskich. A byłem w nim kilka razy. Popieram was w staraniach. Mam certyfikat potwierdzający pobyt we WSZYSTKICH MIASTACH POLSKI wg stanu za 2009 rok. Życzę powodzenia. Mam nadzieję, iż złożyliście odpowiednie dokumenty do końca marca. pozdrawiam
Zbigniew Tarnowski
Odpowiedz
0
@ lol
dnia 20.02.2010, 15:59 · Zgłoś
miasta po 2 tys mieszkańców to da się przeżyć. Nie daleko Radomia jest miasto o ok 0,75 tys!!! jakim cudem!!! Za to Kurów z Brzozową Gacią miałby ok 4 tys, a jest wsią!
Odpowiedz
0
@ swoj
dnia 07.02.2010, 23:55 · Zgłoś
Teraz czas nadac prawa miejskie WOLICY
Odpowiedz
0
@ olo
dnia 05.02.2010, 17:40 · Zgłoś
To coś na Żmigrodzkim rynku to nie żadna rabatka to po prostu publiczna toaleta dla psów i kotów.
Odpowiedz
0
@ xx
dnia 04.02.2010, 21:15 · Zgłoś
to dobre posuniecie
Odpowiedz
1
@ PiS-man
dnia 04.02.2010, 17:44 · Zgłoś
Logik - na odnowionym rynku miała być fontanna ale zrobiono rabatkę; miały być zaznaczone zarysy dawnego ratusza, co obiecywał - jak zawsze prawdomówny - wójt K. Augustyn, ten sam, który już 3 kadencję buduje most w Kątach :D Kanalizację w gminie zaczyna się robić dopiero teraz, gdy ościenne gminy to już kończą w ramach "Czystej Wisłoki" :D Nie ma hali sportowej, którą wójt znów obieca wybudować a nawet publicznej toalety a ktoś pieprzy bzdury o "świetnym rozwoju" :D
Odpowiedz
0
@ STS
dnia 04.02.2010, 17:22 · Zgłoś
ludzie nie róbcie z siebie takich idiotów, co wy za bzdury wypisujecie,nie poniżacie sami siebie.
Odpowiedz
0
@ ok
dnia 04.02.2010, 13:13 · Zgłoś
a teraz mi liczcie ***** ile zrobiłem byków.Można wami manipulować na wszystkie strony wystarczy parę błędów a temat zmieniony buhaha.
Odpowiedz
0
@ ok
dnia 04.02.2010, 13:10 · Zgłoś
Zrubcie miastem folósz dóląbkę juzefuf .
Odpowiedz
0
@ awe
dnia 04.02.2010, 13:05 · Zgłoś
Jak duląbka to i wiszowatkę zrubcie miastem.
Odpowiedz
0
@ Osieczanin...
dnia 04.02.2010, 09:23 · Zgłoś
Panie Wójcie... czy pan mało zarabia?? chce pan podwyżki podatków żeby mieć czym napchać swoje kieszenie bez dna?? mało panu że zarabia Pan ponad 10tys. zł?? podatki z Wioski już nie starczają?? ja jestem za tym żeby wioski zostały wioskami!! po co pchać kasę na urzędasów co i tak nic nie robią... żeby umówić się z jakimś urzędasem to trzeba czekać w wyimaginowanej kolejce... a na końcu i tak nie ma czasu na rozmowy... Osiek był miasteczkiem... ale nie zasługuje na miasto teraz... może za kilkanaście lat jak w końcu znajdzie się jakiś przedsiębiorczy wójt i zacznie coś w gminie robić a nie tylko siedzieć i pić kawę. Skupcie się nad rozpoczętymi projektami!! typu przebudowa dróg!! Osiek jest wsią w której znajduje się gmina a ma najgorsze drgi... od początku kadencji miał pan się za to zabrać a póki co to wywaliłeś sobie asfalt pod dom!! panie Wójcie nie licz na ponowną kadencje!! nic nie zrobiłeś... ooo przepraszam... zapomniałem... było coś... podwyżki dla siebie... za nic nie robienie!!
Odpowiedz
0
@ maggi
dnia 04.02.2010, 00:06 · Zgłoś
a co z Duląbką nie zostawiajcie jej a wsi niech i ona bedzie miastem.
Odpowiedz
0
@ Schlesier
dnia 03.02.2010, 22:53 · Zgłoś
Tak naprawdę poza prestiżem nic się nie zmienia. Podatki uchwalają miejscowi radni i nie jest to zależne od statusu miejscowości. Bzdurą jest, że istnieją jakiekolwiek przepisy określające liczbę mieszkańców miasta. Pewne jest, że miejscowość, w której mieszka 600 osób, o statusie miasta może pomarzyć.
Odpowiedz
0
@ logik
dnia 03.02.2010, 21:52 · Zgłoś
PIS-man, masz problemy ze zrozumieniem tego co czytasz:-) Toć Kuba pisze: "Jestem za tym by wrócono prawa NASZEJ pięknej miejscowości" więc chyba tam mieszka:-) Radzę Tobie się przejechać z Jasła na wieś, Wielki Teoretyku
Odpowiedz
0
@ PiS-man
dnia 03.02.2010, 19:50 · Zgłoś
Kuba - po treści twojego postu widać, że dawno nie byłeś w Żmigrodzie :D
Odpowiedz
0
@ kosiu
dnia 03.02.2010, 19:09 · Zgłoś
ludzie prosze was...
Odpowiedz
1
@ Pietras1988
dnia 03.02.2010, 17:55 · Zgłoś
Dałem linka do mojej statystyki miast i wsi w Polsce, więc nie pieprzcie, że Osobnica jest największa w Waszym woj. (ma dopiero ok. 10 miejsce), co do podatków, to podatki się nie zmieniają, bo to zależy od Rady Gminy/Miasta. Najpierw zobaczcie jakie są wymogi bycia miastem, a potem piszcie (mimo zniesienia limitu ludności, pan wójt z Osieka chyba jest niedouczony, bo nie ma szans żeby wioska mająca 600 osób była miastem - chyba, że przyłączy kilka wsi)...
Odpowiedz
1
@ wiesniak.
dnia 03.02.2010, 13:28 · Zgłoś
jo chce dali wozic gnoj w kolaczycach a tero ni moge bo mi zabronili bo w miesnie sie nawozy sztuczne sieje i nie smierdzi k.. wasza mac
Odpowiedz
-1
@ awe
dnia 03.02.2010, 12:28 · Zgłoś
Zawadkę osiecką zrobić miastem.Tam zakład pracy ma każdy w domu robią kosze opałki i produkcja na całego,chyba że kto ma zęby słabe do darcia łyk to już jego problem .Zawadka górą.
Odpowiedz
-1
@ kuba
dnia 03.02.2010, 10:51 · Zgłoś
Nowy Żmigród jest miejscowością , która kilkaset lat było ważnym ośrodkiem handlowym i strategicznym, Tu przybywali kupcy udajac się szlakiem na Węgry. Tu były obwarowania obronne. Zmigród posiada zabudowe niejska z pięknyk odnowinym rynjkiem. Obecnie w budowie jest kanalizacja oraz oczyszczalnia ścieków. W 1934 roku Żmigród utracił prawa miejskie. Obecnie ta mała miejscowość świetnie sie rozwija i odbudowuje, Nie zdziwił bym sie gdyby w przyszłym roku rozpoczęto starania o prawa miejsjie. Jestem za tym by wrócono prawa naszej pięknej miejscowości
Odpowiedz
-1
@ widziałam
dnia 03.02.2010, 08:51 · Zgłoś
Panie Pyrkosz jak chcesz pan rządzić miastem to szyyyyyyyybko na jakiś kurs kultury sie zapisz :DDDDDDDDDDDDDD
Odpowiedz
1
@ suczka
dnia 02.02.2010, 22:53 · Zgłoś
Osobnica jest największą wioską w powiecie jasielskim i pewnie w całym województwie też. Ma ponad 3,5 tys mieszkańców ok 1050 nr domów i ok 25km kwad. powierzchni o zróbcie z tej miejscowości miasto a nie z jakiś malutkich wiosek
Odpowiedz
-1
@ mieszkam na wsi
dnia 02.02.2010, 22:49 · Zgłoś
zazdroszczą mieszczuchy chcieli by mieszkać na wsi a tak zostaje im cztery ściany i smrud ha ha ha
Odpowiedz
1
@ obserwator-neutralny
dnia 02.02.2010, 22:16 · Zgłoś
ok panowie wójtowie róbcie te miasta ale jak ktoś wyżej napisał lepiej mieszkać w dobrej wsi niż w beznadziejnym mieście. Może najpierw pomyślcie o miejscach pracy dla mieszkanców bo gyby tak w każdej gminie wybudowano mały zakład produkcujny liczacy około 100 pracowników i w pierwszej kolejnosci by mogli tam pracowac tylko mieszkancy danej gminy to by bezrobocie spadło a co za tym idzie standart zycia by się poprawił a niech by gmina była włascicielem tego zakładu i wtedy by kasy było więcej na rózne niespodziewane wydatki a i szybko by można wtedy myśleć o założeniu miasta bo wiadomo ze tak to jest ze ludzie ze wsi jezdza do miasta do pracy a nie z miasta na wieś :) czy to aż taki problem założyć wiekszy tartak bo wiem ze jest sporo w tamtej okolicy czy jakąs głupią firme produkującą chociaz by pudełka co nie wymaga wielkich inwestycji, wtedy to az miło by było jechac do takiego miasteczka a tak to po co? gdyby powstał taki jeden wiekszy zakład mogło by to pociągnąc za sobą coś jeszcze..chyba kiedyś w przyszłości zostane wójtem swoej gminy szerzyny:) hi hi
Odpowiedz
1
@ sexii
dnia 02.02.2010, 21:54 · Zgłoś
ooojej staniszewski stara się haha strach pomyśleć co będzie dalej:P!!!!!:D:D:D:D
Odpowiedz
-1
@ x
dnia 02.02.2010, 21:39 · Zgłoś
ja też jestem mieszkanką Osieka i w zupełności zgadzam się z ,,miasto"!
Odpowiedz
-1
@ x
dnia 02.02.2010, 21:35 · Zgłoś
ja też jestem mieszkanką Osieka i w zupełności zgadzam się z ,,miasto"!
Odpowiedz
1
@ CHCE BYC ZE WSi
dnia 02.02.2010, 21:14 · Zgłoś
chce byc ze wsi
Odpowiedz
-1
@ UP
dnia 02.02.2010, 21:01 · Zgłoś
Jakby Hitler zyl to by Osiekowi nadal ale wywozke do Oswiecimia chyba , to same Zydy sa ,
Odpowiedz
1
@ gamraciak
dnia 02.02.2010, 20:00 · Zgłoś
Osiedle GAMRAT powinno odłączyć się od Jasła i stać się samodzielnym miastem. Ma przecież około 1400 mieszkańców i miejski wygląd. Dość zaniedbywania przez Jasło ! Sami damy sobie lepiej radę, gdy GAMRAT inne okoliczne firmy będą płacić podatki do naszej kasy !!!
Odpowiedz
1
@ młoda
dnia 02.02.2010, 19:42 · Zgłoś
ha ha śmieszne dębowiec miatem oj co wy juz nie wymyślicie było wioska i niech tak bedzie jest gmina i niech mu to wystarczy a nie zaraz podwyżka podatkó itd. jestem na nie!!!!!!!!!!1
Odpowiedz
2
@ PiS-man
dnia 02.02.2010, 19:40 · Zgłoś
Czy w powiecie jasielskim pozostanie jakaś wieś (oprócz Jasła, oczywiście), gdzie mógłbym się wyprowadzić? :D
Odpowiedz
1
@ Pietras1988
dnia 02.02.2010, 19:38 · Zgłoś
Dębowiec - 1905 osób, Nowy Żmigród - 1411, Osiek - 697. Najmniejsze miasto w Polsce ma 855 osób. Odsyłam do mojego zestawienia: http://kurow-wiki.openhosting.pl/wiki/U%C5%BCytkownik:Pietras1988/Najludniejsze_miasta_i_wsie_w_Polsce - statystyka miast i wsi mających minimum 2800 osób , tak więc kilkaset wsi ma więcej ludzi niż te wiochy, które chcą być miastem! Wg mnie miasto powinno posiadać 2 000 osób, lecz niestety rok temu zmieniono ustawę o tym...
Odpowiedz
-1
@ miasto
dnia 02.02.2010, 19:20 · Zgłoś
Ci, którzy się wypowiadają na ten temat, zapewne mają kompleksy. Jeśli niegdyś Osiek, Dębowiec czy Nowy Żmigród były miastami, czemu o tym nie pamiętać? I niestety moi mili "Wieśniacy" żadne Wasze lamenty i głupie komentarze nie zmienią faktów historycznych. A jeśli taka Wasza wola - połączona z goryczą i zazdrością ( zupełnie nie wiem dlaczego ), proponuję wybudować wille w którejś z tych "wiosek - nie wiosek" i zażywać drobnomieszczańskiego życia. I jeszcze jedno - mieszkam we wsi Osiek i nie czuję się ani lepszy, ani gorszy z tego powodu. Większość piszących te bzdety, mieszka zapewne na terenie owych gmin i czuje się ... ? gorszymi. Cóż, proponowałbym wizytę u psychologa. Nota bene - bardzo modne u "Mieszczuchów".
Odpowiedz
1
@ żal;/
dnia 02.02.2010, 18:48 · Zgłoś
Żmigród miastem hahaha KŁAPUTY!!! xD
Odpowiedz
1
@ osieczanin
dnia 02.02.2010, 18:14 · Zgłoś
prawa miejskie dla Osieka po co chyba żeby płacić większe podatki bo po za tym chyba nic się nie zmieni oprócz żuli w parku to nie będzie wiejski żul tylko miejski a tak samo śmierdzi
Odpowiedz
-1
@ mieszkaniec
dnia 02.02.2010, 17:19 · Zgłoś
Osiek ma bardzo ładny rynek !
Odpowiedz
1
@ mieszkanka
dnia 02.02.2010, 16:58 · Zgłoś
Augustyn zrobi z Lezyn miasto, a Zmigrod pozostanie wsia.
Odpowiedz
1
@ fikszu
dnia 02.02.2010, 15:45 · Zgłoś
a jo szłyszołem że ło prowa mijskie ubiego sie naszo Zowadka Łosiecko jo niewiem dak żem słyszołi pewnie dosztanimy te prawa najpirsi bo jak nie to żabijemy .
Odpowiedz
-1
@ semek
dnia 02.02.2010, 15:04 · Zgłoś
ale tu bardziej chodzi o stworzenie wiekszych mozliwosci niz o to czy wioska ma sie stac miastem, i widze jak ludzie z miasta pisza na tych z malych miejscowosci, chiaelibyscie mieszkac na wsi, w ciszy i domu z ogrodkiem a nie w klatkach zamknieci w smierdzacych blokach, pozdrawiam !
Odpowiedz
-1
@ ale
dnia 02.02.2010, 14:34 · Zgłoś
Jo cie !! Nowy Żmijgród miastem-ubaw po pachy samego Pana wójta-czyli nieduży....
Odpowiedz
-1
@ xxx2x
dnia 02.02.2010, 13:40 · Zgłoś
hej ty obserwator neutralny..skoro jestes "aż" takim obserwatorem to może najpierw nauczyłbyś sie kodów pocztowych tych miejscowości zamiast pisac glupie komentarze...:-P
Odpowiedz
-1
@ ooo
dnia 02.02.2010, 12:51 · Zgłoś
to jest kierowane do aaa Osiek musi byc miastem cykmalu
Odpowiedz
1
@ ewelina
dnia 02.02.2010, 12:30 · Zgłoś
Jest takie przysłowie że każdy Polak rodzi sie do korony , ale nie przesadzajmy nie każda wieś musi być od razu miastem. Władze poskromcie swoje chore ambicje my wolimy byc porządną wsią niż byle jakim miastem .Dębowiec 2.02.2010r.
Odpowiedz
1
@ KRYNIO19
dnia 02.02.2010, 12:19 · Zgłoś
tak i jeszcze swierchowa miastem i zawadka i moze folusz no bo tam osrodki sa!!!!!!!!!paranoja ale probujcie.
Odpowiedz
1
@ Kieras
dnia 02.02.2010, 11:48 · Zgłoś
A tak naprawdę to tylko wójtom zależy żeby zdobyć prawa miejskie zamiast około 10 tyś brutto będą brać 12 tyś i jeszcze im premia skapnie :) tak to działa
Odpowiedz
-1
@ xxxx
dnia 02.02.2010, 11:12 · Zgłoś
Widze ,że duża ilość społeczeństwa jest strasznie wścipska i zazdrosna.Umieją tylko negatywnie komentować poczynania, a zarazem starania szeregu ludzi, którzy chcą zrobić krok do przodu.Ale cóż głupota ludzka i zazdrość ludności przede wszystkim której to s nie dotyczy jak zwykle ma najwięcej do powiedzenia.
Odpowiedz
1
@ chcę być ze wsi
dnia 02.02.2010, 10:58 · Zgłoś
Poeta kiedyś mówił: "W mieście którego nazwy nie powiem było bram cztery ułomki klasztorów dziesięć i gdzie niegdzie domki" Parafrazując można powiedzieć, że właśnie takie to miasta będą walczyć o przywrócenie praw. SWOJĄ DROGA PRAKTYKA PANÓW WÓJTÓW mądra biorąc pod uwagę kampanię wyborczą. Spełnić marzenia ludzi a jak nie wyjdzie to będzie już po wyborach i kadencja czteroletnia na SUPER KASIE i tak zapewniona.Ja chcę pozostać na wsi. Za czyje pieniądze rządzący chcą to robić ? A kochani za Wasze za pieniądze podatników a podatki w górę i pobory urzędników i wójtów w górę!!!!!!! POWOZDENIA
Odpowiedz
1
@ szyszka250
dnia 02.02.2010, 09:56 · Zgłoś
To juz lekka przesada.Poprostu chore ambicje, hmmm ciekawe czy Zimna Woda bedzie sie tez starac o prawa miejskie yhy.
Odpowiedz
1
@ bob norek
dnia 02.02.2010, 09:48 · Zgłoś
panie Zbigniewie a może tak najpierw drogi,chodniki,parkingi....pierwsze w Dębowcu pasuje zrobić,a nie walczyć o prestiż.
Odpowiedz
1
@ Aleksander
dnia 02.02.2010, 09:30 · Zgłoś
A ja chcę, by Jareniówkę przyłączyć do Jasła
Odpowiedz
1
@ ja
dnia 02.02.2010, 09:04 · Zgłoś
Nowy ZMigórd niech najpierw zrobi toalety publiczne,a nie stara sie o prawa miejskie,bo to wstyd,że XXI wieku niektórzy za swoimi potrzebami idą za Pocztę!
Odpowiedz
1
@ kubek
dnia 02.02.2010, 08:31 · Zgłoś
To chyba jakieś żarty!!!!
Odpowiedz
1
@ ciekawy
dnia 02.02.2010, 08:22 · Zgłoś
TO ZAWADKA OSIECKA TEŻ BĘDZIE MIASTEM ?.PRZECIE MIESZKAŃCY SĄ ZNANI OD POKOLEŃ W CAŁEJ EUROPIE I AMERYCE A KTO ZGADNIE Z CZEGO ?????????
Odpowiedz
1
@ schizmatyk
dnia 02.02.2010, 08:11 · Zgłoś
Dębowczanie nie dajcie sobie zrobić miasta. Zaraz utworzą straż miejską z fotoradarem i będą was nękać dzień i noc. :D

A poważnie, to czy jest się ze wsi czy z miasta nie ma w obecnych czasach znaczenia. Można być wieśniakiem z miasta lub być postrzeganym jako mieszczuch, a mieszkać na wsi. Dajcie sobie spokoj z prawami miejskimi, to tylko dodatkowe koszty. :)
Odpowiedz
1
@ czikita
dnia 02.02.2010, 07:58 · Zgłoś
OOOO apokalipso!
Odpowiedz
1
@ ja
dnia 02.02.2010, 00:49 · Zgłoś
zadzwonic po rydzyka
Odpowiedz
1
@ Leonid
dnia 01.02.2010, 23:39 · Zgłoś
A może by tak Ziemię Jasielską uczynić odrębnym państwem,skoro nam tak przybywa aglomeracji i mamy tak wysublimowaną nie wiadomo skąd mądrość...Tylko kto nas do Unii zagomi po kasę????
Odpowiedz
1
@ zawadczanin
dnia 01.02.2010, 23:03 · Zgłoś
doszly mnie sluchy że również Zawadka Osiecka walczy o prawa miejskie... Nie chca juz byc zasciankiem miasta Osiek :D Chca promować swoje produktu wiklinowe na caly swiat, a Osiek im tylko psuje wizerunek! :D :D :D
Odpowiedz
1
@ Harry Brown
dnia 01.02.2010, 22:51 · Zgłoś
obserwując ogólnopolską centralizację rynku pracy, powtórne nadanie praw miejskich nie sprawi, że w tych miejscach powstaną nowe miejsca pracy. Dlatego po co to komu? chyba po to żeby na n-k w pustym polu 'miejcowość' z dumą wpisać: Dębowiec, czy Osiek Jasielski
Odpowiedz
-1
@ odonkor17
dnia 01.02.2010, 22:14 · Zgłoś
słyszałem, że Dobrynia także walczy o prawa miejslkie ;)
Odpowiedz
-1
@ Cytryn Kwas
dnia 01.02.2010, 21:48 · Zgłoś
Każda miejscowość która utraciła prawa miejskie ma prawo stać się miastem! Życzena sukcesu dla Wszystkich co się starają.
Odpowiedz
1
@ kmieć
dnia 01.02.2010, 21:46 · Zgłoś
Najlepszym prawem dla wymienionych miejscowości by uzyskać prawa miejskie jest prawo średzkie gdzie etaty wójta i sołtysa są dziedziczone. Tak trzymać
Odpowiedz
-1
@ przodownik
dnia 01.02.2010, 21:14 · Zgłoś
Ja bym mogła być komendantem straży miejskiej w Osieku jasielskim,i jestem za pobieraniem opłat za parkowanie w centrum mojego miasta.
Odpowiedz
1
@ miasto
dnia 01.02.2010, 21:00 · Zgłoś
Staniszewaugustynpykosz miasto nr 1 w polsce
Odpowiedz
1
@ aaaaaaaaaaaaaauuuuuu
dnia 01.02.2010, 20:51 · Zgłoś
Panowie, będziecie dalej wójtami, ponieważ wieś umie liczyć i wie, że miasta są po to, by utrzymywać "biedną" wieś.
Odpowiedz
1
@ PEPE
dnia 01.02.2010, 20:49 · Zgłoś
Krempna nie stara się o prawa miejskie,a to że jesteśmy zadupiem to nikt nie musi nam przypominać bo sami o tym wiemy.
Odpowiedz
1
@ PiS-man
dnia 01.02.2010, 20:29 · Zgłoś
Znając nieco podejście wójta Augustyna Krzysztofa do Nowego Żmigrodu można być pewnym, że w XXI wieku Żmigród pozostanie wsią :D
Odpowiedz
-1
@ Heros
dnia 01.02.2010, 20:21 · Zgłoś
A ty spin-ie nie pośmiewaj się z naszych Brzysk. Wszyscy dobrze wiedzą ze Brzyska są THE BEST. I na pewno będą miastem jak tylko Papciak nadal bedzie wójtem. Już podobno pytał wójcine z Kołaczyc jak napisać podanie i do kogo o przydzielenie praw miasta Brzyskom. Ty nie wytykaj kanalizacji i innych dupereli bo bez tego my żyli i dobrze było. Tak fajnie i wesoło jak teraz to jeszcze nigdy u nas nie było. Żałujcie ze nie mieszkacie wszyscy w Brzyskach.
Odpowiedz
-1
@ Jaślanin
dnia 01.02.2010, 20:15 · Zgłoś
"Nie przenoście nam stolicy do Krakowa"-śpiewał Andzej Sikorowski.A mnie stolica w Kakowie by odpowiadała,wymienione miejscowości z prawami miejskimi nie przeszkadzają i mam nadzieję że przyszły zastępca P.Kurowskiej powiększy obecne granice Jasła.I za powrotem do województwa krakowskiego też tęsknie.
Odpowiedz
1
@ derew
dnia 01.02.2010, 20:11 · Zgłoś
Nowy Żmigród- ok rozumiem, nawet prędzej niż Kołaczyce.
Ale Dębowiec????? takiego żartu to by nawet Górski nie wymyślił, a Osiek?? pffff kpina kpina kpina!!!
Odpowiedz
1
@ witt
dnia 01.02.2010, 20:04 · Zgłoś
Co za pomysł aby z Dębowca robić miasto , czy jest wam żle jak jest w tej sytuacji. Czy komuś marzą się większe pobory w UG Dębowiec, nie moge tego zrozumieć czyżby komuś na tym zależało. Mam nadzieje iż wiecie jeżeli Dębowiec uzyska prawa miejskie to momentalnie podatki pójdą do "góry"na miejskie.Zastanówcie się nadtym do czego dążycie.
Odpowiedz
1
@ AAA
dnia 01.02.2010, 20:02 · Zgłoś
Co takiego dobrego miałby zyskać Nowy Żmigród prócz tego że zwiększyła by się armia urzędników w tutejszym Urzędzie Gminy,których my zwykli podatnicy musimy utrzymywać?
Odpowiedz
1
@ gazda
dnia 01.02.2010, 20:00 · Zgłoś
te miasta potrzebne jak ***** majtki , może odsnieżcie drogi (miejskie)
Odpowiedz
1
@ ohmygod
dnia 01.02.2010, 19:59 · Zgłoś
Osiek J. miastem hmm z całym szacunkiem ale hahahahahahahahahahahah biorę oddech Buahahaahhaahahahahahahahhaahahhaahhahahahaahhahahahahahaahah biorę oddech ahahahahahaahahahahahaahahahahaahahahah
Odpowiedz
1
@ obserwator-neutralny
dnia 01.02.2010, 19:54 · Zgłoś
witam ja mieszkam w gminie szerzyny woj. małopolskie ale znam wszystkie wymienione miejscowosci bardzo dobrze gdyż pracuje w pow. Jasielskim od 20 lat. powiem krótko jeśli to ma mieć jakiś sens to Zmigród niech ma prawa miejsckie, osiek jasielski to wies liczaczaca zaledwie 600 mieszkanców a w mojej gminie wszystkie miejscowosci licza znacznie wiecej bo szerzyny 2,5 tys, ołpiny 2,6 tys , Czermna 2 tys, Zurowa 1 tys i najmniejsza swoszowa 0,6 tys mieszkanców. Interesuje sie od jakiegos czasu topografia oraz etymologią miejscowości regionu jasielskiego i doskonale wiem ze gdyby głebiej poszperac w papierach to sporo miast by sie znalazło a z tego wyczodzi ze w mojej gminie by na dzien dzisiejszy mogło byc przynajmnie 3 miasta bo szerzyny , czermna i ołpiny miały kiedys przez krótki okres prawa miejskie. i mam jedną prosbe nie róbcie jaj bo co z tego ze miastem sie nazywac chcecie jak za gminą obornik macie, na nie jednej wsi jest mniej wiesniaków niz w takim miescie jak osiek jasielski ,
pozdrawiam!

Jan Kowalski
38-200 Osiek Jasielski
ul. Błotna, nr ???? (zachlapany)
Odpowiedz
1
@ sdf
dnia 01.02.2010, 19:47 · Zgłoś
mam takie pytanie: czy to ze np Osiek bedzie miastem przyczynie sie do czegos innego niz tylko do ilosci wypłaty przeznaczonej dla osób pracujacych w wiekszej liczbie urzedów????
Odpowiedz
-1
@ zzzzz
dnia 01.02.2010, 19:38 · Zgłoś
jeszcze powinna sie domagac Dobrynia
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 01.02.2010, 19:21 · Zgłoś
Czy to naprawdę taki wstyd na wsi mieszkać? Wieśniak jak i blondynka to nie kwestia miejsca zamieszkania, czy koloru włosów. A małe pipidówki z pretensjami do bycia miastem to gorsze niż porządne zadbane wsie.
Odpowiedz
-1
@ mieszczuch
dnia 01.02.2010, 19:16 · Zgłoś
Szanownym Panom Wójtom życzę odważnych decyzji a mieszkańcom właściwego wyboru w konsultacjach społecznych;najważniejsze,nie przejmować się głupimi komentarzami,,niby-mędrców" w tych sprawach,bo oni niewiele wiedzą i w ich wypowiedziach jest mało prawdy albo wcale jej nie ma-powodzenia.
Odpowiedz
1
@ osiek nie !!!!!!
dnia 01.02.2010, 19:07 · Zgłoś
no właśnie za co osiek przecież to wioska za chwile niegłowiące albo ciekli będzie się starał za dębowce jestem z Żmigrodem tak ale absolutnie osiek ludzie !!!
Odpowiedz
1
@ ja we wlasnej osobie
dnia 01.02.2010, 18:54 · Zgłoś
proponuje wprowadzic komune i dac wszystkim wsiom pokroju Duląbki poprzez Osobnice na Bieździedzy kończąc prawa miejskie
Odpowiedz
-1
@ ...AN
dnia 01.02.2010, 18:54 · Zgłoś
z tych czterech gmin to największe szanse ma chyba Nowy Żmigród,bo mają największą liczbe mieszkańców no i wygląd jaki taki,natomiast Krępna to chyba jakieś nieporozumienie,wiocha z jednym sklepem i krzyżówką na środku,śmiechu warte ha,ha.
Odpowiedz
2
@ cgh
dnia 01.02.2010, 18:49 · Zgłoś
po co robić na siłe Dębowiec miastem przecież nam jest dobrze a jak bedziemy w mieście to za wszystko większe opłaty ludzie opanujcie sie
Odpowiedz
1
@ mary
dnia 01.02.2010, 18:45 · Zgłoś
Co to za miasto jak fura z gnojem jedzie
Odpowiedz
1
@ Jaślaninininin
dnia 01.02.2010, 18:42 · Zgłoś
dębowiec z tych wymienionych jest najstarszy jest starszy od jasła ale reszta, pierwsze ślady że ktoś mieszkał w dębowcu pochodzą z 660 roku wiec jest dużo starszy od jasła
Odpowiedz
1
@ dcdc
dnia 01.02.2010, 17:54 · Zgłoś
zal ............. z osieka zrobia miasto a jaslo zmienia na wioche
Odpowiedz
1
@ pytający
dnia 01.02.2010, 17:42 · Zgłoś
Czy nie jest to rok wyborczy, stąd te "ciekawe" pomysły ?
Odpowiedz
-1
@ Super,
dnia 01.02.2010, 17:34 · Zgłoś
Popieram, bo wtedy będziemy mieli naszą własną jasielską aglomerację :)
Wszak aglomeracja to z definicji nagromadzenie kilku miast położonych obok siebie, gdzie jedno jest największe i dominujące, otoczone kilkoma mniejszymi.

A w tym,że miasteczka te będą małe, nie ma niczego złego. W wielu krajach miasteczko może mieć 150 mieszkańców (tyle co mój blok). Jeśli status miasta ma poprawić sytuację ludności, to tylko się trzeba cieszyć.
Odpowiedz
1
@ x-man
dnia 01.02.2010, 17:07 · Zgłoś
Dębowiec i Nowy Żmigród jeszcze ujdą ale Osiek i miasto??? Ludzie z motyką na księżyc się porywacie??? Warto zauważyć, że tak buńczuczne wypowiedzi pojawiają się w roku wyborów na urząd wójta :)
Odpowiedz
1
@ bob
dnia 01.02.2010, 17:05 · Zgłoś
To chyba żarty, kolejne wioski chcą być miastami haha
Odpowiedz
1
@ spin
dnia 01.02.2010, 17:05 · Zgłoś
A Brzyska to co? Wójcie rozpocznij też starania o nadania praw miejskich. Byłbyś takim pięknym burmistrzem że tamci to niech się chowają. A my bylibyśmy obywatelami miasta Brzyski. Ale byłoby super. Olej jakąś tam kanalizacje, wyciąg na Liwocz, darmowy internet czy stadnine koni. Na cholerę nam to, my chcemy do miasta. Brzyska miastem i to jeszcze w tej kadencji!
Odpowiedz
1
@ gruby
dnia 01.02.2010, 17:04 · Zgłoś
porażka, nowy żmigród to bym sie jeszcze zgodził, ale osiek i dębowiec? następna będzie bieździedza sowina sieklówka i lubla, a zapomniałem jeszcze o osobnicy
Odpowiedz
1
@ Robson
dnia 01.02.2010, 16:56 · Zgłoś
Same miasta będą w okolicy, same miasta :)
Odpowiedz
1
@ Wacław
dnia 01.02.2010, 16:43 · Zgłoś
Ja słyszałem,ze Jasło czyni starania o nadanie praw przysiółka Kołaczyc,i poddanego wszelkim gminom,którym się zachciało z pastwiska zrobić San Franciska...Golec Orkiestra live na ziemi jasielskiej i w praktyce....
Odpowiedz
1
@ Sven
dnia 01.02.2010, 16:41 · Zgłoś
To by należało się spytać księdza bo przecież oni tam rządzą prawda...
Odpowiedz
1
@ AAA
dnia 01.02.2010, 16:33 · Zgłoś
OSIEK MIASTEM to chyba jakiś żart
Odpowiedz
1
@ Ares
dnia 01.02.2010, 16:19 · Zgłoś
To już są jaja. Paranoja i chore ambicje. Proponuję likwidować wioski a dać w zamian prawa miejskie. Lepiej nie będzie ale śmieszniej na pewno.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657