Strona główna

Biesiadne zwyczaje na świecie, czyli jak ucztuje się w Gruzji

2
Napisany dnia: 19.12.2018, 16:34 , Tagi: Brak

Co kraj, to obyczaj. Kilka elementów, bez względu na szerokość geograficzną, jest właściwie obowiązkowych: świetne jedzenie w obfitych ilościach, życzliwa, przyjacielska atmosfera i mnóstwo dobrej zabawy. Ale ludzie w każdym kraju bawią się trochę inaczej, a regionalne biesiadne zwyczaje nadają każdej uczcie niepowtarzalny charakter. Jak biesiaduje się w Gruzji? Kto wygłasza toasty? Jak wypada zachowywać się przy stole?

Gruzińskie uczta, czyli supra, to coś więcej niż tylko centrum życia towarzyskiego Gruzinów – to jeden z najważniejszych elementów kultury tego kraju. Cechujące Gruzinów zamiłowanie do biesiadowania i zabawy znalazło nawet odzwierciedlenie w legendzie, opowiadającej o powstaniu tego państwa. Głosi ona, że kiedy Bóg dzielił ziemię między różne narody, zrodziło się straszne zmieszanie i każdy głośno domagał się jak najlepszego skrawka lądu dla siebie.

Tylko Gruzini nie brali w tym rejwachu udziału i zamiast przepychać się i wykłócać, schronili się w cieniu drzewa i otworzyli beczułkę wina. Gdy już wszystkie krainy zostały rozdane, Bóg odwiedził ucztujących Gruzinów i z miejsca bardzo ich polubił. Zapragnął dać im jakiś ładny kawałek świata, ale żaden takowy już mu nie pozostał, westchnął więc tylko i ofiarował im ten, który zarezerwował dla siebie…

Najważniejszą postacią na gruzińskiej uczcie jest tamada, którego można określić jako przewodnika stołu czy wodzireja. Tamada jest wybierany demokratycznie spośród uczestników biesiady, zazwyczaj jednak zostaje nim dojrzały mężczyzna, cieszący się szacunkiem i znany ze swoich oratorskich zdolności. Do głównych zadań tamady należy bowiem pilnowanie porządku biesiady, wznoszenie toastów (kwiecistych, pełnych pochwał i szacunku) i udzielanie głosu innym (słowami: alawerdi szentan war).

Tamada wyznacza moment, w którym chwyta się za kielichy i wysłuchuje toastu, oraz wygłasza komendę: „gaumardżos”, co oznacza, że przyszedł czas, by napić się wina. Zazwyczaj można upić tylko tyle, na ile ma się ochotę, wyjątkiem są toasty zakończone zawołaniem „bolombe”, czyli do dna. Opróżniony w całości czy tylko częściowo kielich zawsze należy ponownie napełnić, bo toasty można wznosić jedynie pełnym naczyniem. Warto pamiętać, że na gruzińskiej biesiadzie nie pije się między toastami!

Niezależnie od tego, czy jest to biesiada gruzińska czy w jakimś zupełnie innym stylu, na przyjęciu nigdy nie może zabraknąć dobrego jedzenia. A kto może zatroszczyć się o to lepiej niż sieć restauracji ze słowem „biesiada” w nazwie….

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ ksiądz Mateusz
dnia 21.12.2018, 16:26. Identyfikator użytkownika: VeFLPbc08tBB
Ocena
komentarza:
2
We Lwowie przy kościele Dominikanów jest fajna gruzińska restauracja.
@ sakartwelo
dnia 27.12.2018, 13:34. Identyfikator użytkownika: aLKQAkAvSkw3
Ocena
komentarza:
2
ჯანმრთელობისთვის! - janmrtelobistvis! - Na zdrowie !
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105