Strona główna

Chcą przebiec ponad 100 kilometrów i to pod ziemią

5
Napisany dnia: 08.03.2018, 11:42 , Tagi: Brak

Panowie, Włodzimierz, Marek, Janusz i Mieczysław swoim metrykom śmieją się w twarz. Stając w szranki z biegaczami, którzy mogliby być ich synami,  już w sobotę przystąpią do morderczego 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego w Bochni.

Każdy z nich pomimo upływu czasu nie wyobraża sobie dziś życia bez aktywności fizycznej. Sport stał się dla nich sposobem na spędzanie wolnego czasu, stanowiąc doskonałą odskocznię od domowych obowiązków oraz pracy zawodowej.  Szlakiem amatorskich imprez biegowych i innych pokonują setki, jeżeli nie tysiące kilometrów rocznie. Marek Zajchowski oraz Włodzimierz Foryś odnoszą niemałe sukcesy przywożąc medale z imprez rangi mistrzowskiej, jak choćby 26 Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w lekkiej atletyce, które odbyły się w ubiegłym roku w Toruniu, gdzie reprezentowali klub ULKS Technik Trzcinica.

Na zdjęciu, od lewej: Marek Zajchowski i Włodzimierz Foryś 

Wciąż szukają jednak nowych wyzwań, aby móc dopisywać kolejne rozdziały do historii, zapoczątkowanej przed kilkoma laty. Włodzimierz Foryś z Jasła rozpoczął swoją przygodę z bieganiem blisko 5 lat temu. Dziś tak wspomina moment, kiedy zdecydował się wstać z przysłowiowego fotela. – Kilka lat temu stwierdziłem, że nadszedł najwyższy czas, aby zacząć się odchudzać. To było kilkanaście kilogramów temu. Najpierw był spacer. Potem zacząłem biegać, co zaprowadziło mnie na pierwsze zawody. – mówi.

Marek Zajchowski wspomnieniami wraca do czasów szkolnych, kiedy w jednych murach przyszło mu pobierać naukę wraz z Włodzimierzem Forysiem. – Razem trenowaliśmy w szkole średniej biegi krótkodystansowe i lekką atletykę. Po zakończeniu nauki nie widzieliśmy się blisko trzydzieści lat, po czym zupełnie przypadkowo spotkaliśmy się na ulicy. Włodek wiedział, że brałem udział w jednym z biegów ulicznych. Namówił mnie do tego, abyśmy wspólnie zaczęli trenować. Wówczas zaczęła się ta nasza przygoda. Jeździliśmy na zawody biegowe oraz lekkoatletyczne. – wspomina.

Historia trójki bohaterów niniejszego artykułu zdaje się mieć wiele wspólnych mianowników, przy czym nie chodzi jedynie o wiek miłośników biegania. Tak postawioną tezę zdaje się potwierdzać Janusz Woźniak ze Skołyszyna. – Podobnie jak Włodek miałem troszkę zbyt dużo kilogramów. Musiałem coś z tym zrobić. Postawiłem na bieganie. Nie oszukujmy się, każdy powinien mieć jakąś odskocznię, pozytywnego świra. Z Markiem i Włodkiem bardzo często spotykamy się na zawodach. – wyjaśnia.

Pasja do biegania zaprowadziła ich do Bochni, gdzie od 2005 roku z okazji obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza odbywa się Podziemny Bieg Sztafetowy. W morderczej, dwunastogodzinnej próbie czteroosobowe sztafety walczą o pokonanie możliwie najdłuższego dystansu. Czwórka w składzie: Włodzimierz Foryś, Marek Zajchowski, Janusz Woźniak oraz dokooptowany w ramach zastępstwa Mieczysław Cichowski zamierza przebiec ponad 120 kilometrów! To plan minimum. Według prostego rachunku to ponad 30 kilometrów na głowę.

Na zdjęciu, od lewej: Marek Zajchowski i Włodzimierz Foryś 

Wyzwanie wydaje się ekstremalne. Trasa biegu prowadzi, bowiem zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli 212 metrów pod ziemią. Pętla liczy 2420 metrów. W biegu startują zarówno zawodowcy, jak również amatorzy z całej Polski oraz kilku krajów europejskich. Już w najbliższą sobotę do rywalizacji przystąpi 60 sztafet (240 biegaczy) w tym sztafeta z powiatu jasielskiego o zagadkowej nazwie 200+, która to nazwa nawiązuje do sumy wieku czwórki zapaleńców.

Na trasę wyruszą o godzinie 10:00. W Bochni zameldują się jednak już w piątek, aby noc spędzić w pod ziemią.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ z przed telewizora na fotelu:)
dnia 08.03.2018, 12:05. Identyfikator użytkownika: 6rvx4Sq6ZNXQ
Ocena
komentarza:
7
Powodzenia panowie i czekamy na zwycięstwo!!!
pozdrowienia dla pana Włodka!!
@ Niesamowite
dnia 08.03.2018, 17:45. Identyfikator użytkownika: o4VL1BPMf7iN
Ocena
komentarza:
5
Niesamowite, 30 kilometrów chcą przebiec, toż to przekracza ludzkie
możliwości. To normalnie jakieś cyborgi!!!
@ As
dnia 08.03.2018, 20:53. Identyfikator użytkownika: uUE9YAwnZO7x
Ocena
komentarza:
5
Brawo Panowie! Świetny przykład i mobilizacja dla innych. Gratuluję i podziwiam. Powodzenia.
@ Mario
dnia 09.03.2018, 20:55. Identyfikator użytkownika: ICDfh8w76Ap9
Ocena
komentarza:
4
Brawo Panowie. Biegacze z Jasla trzymaja kciuki. POWODZENIA.
@ Bohater ostatniej akcji
dnia 13.03.2018, 19:16. Identyfikator użytkownika: 7R0BpdWvIN25
Ocena
komentarza:
1
Niech moc będzie z Wami!!!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Europosłanka PO o niespełnionych obietnicach PiS

   

  Miało być o Podkarpaciu i powiecie jasielskim. Tymczasem, spotkanie z eurodeputowaną Elżbietą Łukacijewską dotyczyło głównie polityki krajowej. Polityk platformy Obywatelskiej poddała miażdżącej krytyce dotychczasowe poczynania rządu PiS, przez niemal godzinę mówiąc o niezrealizowanych obietnicach partii Jarosława Kaczyńskiego.

 • To będzie mecz o życie. Kibicuj biało-czerwonym w strefie kibica!

   

  W niedzielę Polacy zagrają na mistrzostwach świata mecz o wszystko. Tym razem rywalem biało-czerwonych będzie Kolumbia. Kibicuj reprezentacji w strefie kibica „Na Kwiatowej”.

 •  

  Miło nam poinformować , iż na terenie naszego powiatu rozpoczyna się rekrutacja do nowego projektu dla osób, które ukończyły 30 rok życia , są chętne do wzięcia udziału w kompleksowym przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, odbyciem  6 miesięcznego, płatnego stażu a w rezultacie podjęciem pracy.

 • „ Bijemy się w piersi”

  Radni miejscy długo dyskutowali na temat ustalenia zasad przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia w nauce dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych oraz nagród rzeczowych. Największe obawy wśród radnych wzbudzały zapisy w regulaminie, które nie obejmowały klas VII. - Bijemy się w piersi, stało się jak się stało. Szukajmy rozwiązania – powiedział podczas sesji burmistrz Ryszard Pabian.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna czwartą edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Emocje w Trzcinicy wzięły górę!

  Mieszkańcy przysiółków Dąbrowy i Barzykówka domagają się ze strony władz gminy Jasło większego zaangażowania w poprawę nawierzchni dróg, które są w fatalnym stanie. Chociaż wielokrotnie zgłaszali ten problem, to jak podkreślają ich interwencje odbijają się jak groch o ścianę.

 • Bezpłatne badanie wzroku 27 czerwca!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Uratowali niemowlę uwięzione w aucie

  Tuż przed godziną 11 na parkingu przy ul. Jana Pawła II w Jaśle policjanci podjęli natychmiastową interwencję w sprawie zatrzaśniętego w pojeździe kilkumiesięcznego dziecka. Funkcjonariusze bez chwili wahania widząc płaczące w rozgrzanym pojeździe niemowlę wybili szybę i wydostali je z samochodu.

 • Czy akty wandalizmu to ich sprawka?

  Po wielu miesiącach niepewności i skandalicznych zachowań, które niejednokrotnie miały miejsce w gminie Tarnowiec, policjanci ustalili trzy osoby, mające związek z chuligańskimi wybrykami, o których pisaliśmy na łamach naszego portalu.

 • Porozmawiajmy o Podkarpaciu!

   

  O niespełnionych obietnicach PiS, dopłatach dla rolnictwa i służbie zdrowia. O naszej przyszłości.

 • Jak radzić sobie z problemami?

  "Co druga osoba goniąca za sukcesem potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej. Po pomoc, taka osoba powinna się zgłosić wówczas, kiedy zauważy u siebie, że jego gorszy stan zdrowia psychicznego nie jest już chwilowy". O tym, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, mówi w rozmowie z portalem dr Marek Janiak. 

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105