Strona główna

Chcą przebiec ponad 100 kilometrów i to pod ziemią

5
Napisany dnia: 08.03.2018, 11:42 , Tagi: Brak

Panowie, Włodzimierz, Marek, Janusz i Mieczysław swoim metrykom śmieją się w twarz. Stając w szranki z biegaczami, którzy mogliby być ich synami,  już w sobotę przystąpią do morderczego 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego w Bochni.

Każdy z nich pomimo upływu czasu nie wyobraża sobie dziś życia bez aktywności fizycznej. Sport stał się dla nich sposobem na spędzanie wolnego czasu, stanowiąc doskonałą odskocznię od domowych obowiązków oraz pracy zawodowej.  Szlakiem amatorskich imprez biegowych i innych pokonują setki, jeżeli nie tysiące kilometrów rocznie. Marek Zajchowski oraz Włodzimierz Foryś odnoszą niemałe sukcesy przywożąc medale z imprez rangi mistrzowskiej, jak choćby 26 Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w lekkiej atletyce, które odbyły się w ubiegłym roku w Toruniu, gdzie reprezentowali klub ULKS Technik Trzcinica.

Na zdjęciu, od lewej: Marek Zajchowski i Włodzimierz Foryś 

Wciąż szukają jednak nowych wyzwań, aby móc dopisywać kolejne rozdziały do historii, zapoczątkowanej przed kilkoma laty. Włodzimierz Foryś z Jasła rozpoczął swoją przygodę z bieganiem blisko 5 lat temu. Dziś tak wspomina moment, kiedy zdecydował się wstać z przysłowiowego fotela. – Kilka lat temu stwierdziłem, że nadszedł najwyższy czas, aby zacząć się odchudzać. To było kilkanaście kilogramów temu. Najpierw był spacer. Potem zacząłem biegać, co zaprowadziło mnie na pierwsze zawody. – mówi.

Marek Zajchowski wspomnieniami wraca do czasów szkolnych, kiedy w jednych murach przyszło mu pobierać naukę wraz z Włodzimierzem Forysiem. – Razem trenowaliśmy w szkole średniej biegi krótkodystansowe i lekką atletykę. Po zakończeniu nauki nie widzieliśmy się blisko trzydzieści lat, po czym zupełnie przypadkowo spotkaliśmy się na ulicy. Włodek wiedział, że brałem udział w jednym z biegów ulicznych. Namówił mnie do tego, abyśmy wspólnie zaczęli trenować. Wówczas zaczęła się ta nasza przygoda. Jeździliśmy na zawody biegowe oraz lekkoatletyczne. – wspomina.

Historia trójki bohaterów niniejszego artykułu zdaje się mieć wiele wspólnych mianowników, przy czym nie chodzi jedynie o wiek miłośników biegania. Tak postawioną tezę zdaje się potwierdzać Janusz Woźniak ze Skołyszyna. – Podobnie jak Włodek miałem troszkę zbyt dużo kilogramów. Musiałem coś z tym zrobić. Postawiłem na bieganie. Nie oszukujmy się, każdy powinien mieć jakąś odskocznię, pozytywnego świra. Z Markiem i Włodkiem bardzo często spotykamy się na zawodach. – wyjaśnia.

Pasja do biegania zaprowadziła ich do Bochni, gdzie od 2005 roku z okazji obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza odbywa się Podziemny Bieg Sztafetowy. W morderczej, dwunastogodzinnej próbie czteroosobowe sztafety walczą o pokonanie możliwie najdłuższego dystansu. Czwórka w składzie: Włodzimierz Foryś, Marek Zajchowski, Janusz Woźniak oraz dokooptowany w ramach zastępstwa Mieczysław Cichowski zamierza przebiec ponad 120 kilometrów! To plan minimum. Według prostego rachunku to ponad 30 kilometrów na głowę.

Na zdjęciu, od lewej: Marek Zajchowski i Włodzimierz Foryś 

Wyzwanie wydaje się ekstremalne. Trasa biegu prowadzi, bowiem zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli 212 metrów pod ziemią. Pętla liczy 2420 metrów. W biegu startują zarówno zawodowcy, jak również amatorzy z całej Polski oraz kilku krajów europejskich. Już w najbliższą sobotę do rywalizacji przystąpi 60 sztafet (240 biegaczy) w tym sztafeta z powiatu jasielskiego o zagadkowej nazwie 200+, która to nazwa nawiązuje do sumy wieku czwórki zapaleńców.

Na trasę wyruszą o godzinie 10:00. W Bochni zameldują się jednak już w piątek, aby noc spędzić w pod ziemią.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ z przed telewizora na fotelu:)
dnia 08.03.2018, 12:05. Identyfikator użytkownika: 6rvx4Sq6ZNXQ
Ocena
komentarza:
8
Powodzenia panowie i czekamy na zwycięstwo!!!
pozdrowienia dla pana Włodka!!
@ Niesamowite
dnia 08.03.2018, 17:45. Identyfikator użytkownika: o4VL1BPMf7iN
Ocena
komentarza:
6
Niesamowite, 30 kilometrów chcą przebiec, toż to przekracza ludzkie
możliwości. To normalnie jakieś cyborgi!!!
@ As
dnia 08.03.2018, 20:53. Identyfikator użytkownika: uUE9YAwnZO7x
Ocena
komentarza:
6
Brawo Panowie! Świetny przykład i mobilizacja dla innych. Gratuluję i podziwiam. Powodzenia.
@ Mario
dnia 09.03.2018, 20:55. Identyfikator użytkownika: ICDfh8w76Ap9
Ocena
komentarza:
5
Brawo Panowie. Biegacze z Jasla trzymaja kciuki. POWODZENIA.
@ Bohater ostatniej akcji
dnia 13.03.2018, 19:16. Identyfikator użytkownika: 7R0BpdWvIN25
Ocena
komentarza:
2
Niech moc będzie z Wami!!!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grudzień miesiącem promocji!

   

  W ofercie naszego salonu Visionoptyk mamy dla Państwa wiele ciekawych promocji. Zapraszamy także na bezpłatne badanie wzroku, które odbędzie się  18.12.2018 r.

 • KONKURS! Wygraj płytę z najpiękniejszymi kolędami

   

  Wraz z zespołem HIT Sanok przygotowaliśmy dla naszych Czytelników świąteczny konkurs, w którym do wygrania jest dziesięć płyt z najpopularniejszymi kolędami. Zasady konkursu są bardzo proste. Sprawdźcie sami.

 • Pracuj w Hucie Szkła w Jaśle – zdobywaj nowe kwalifikacje!

 • Z pomocą dla rodziny Labutów

  Państwo Alicja i Józef Labut z Bączala Dolnego, którym dwa dni temu doszczętnie spalił się dom potrzebują wsparcia i pomocy. Małżeństwo w podeszłym wieku nie marzy o niczym innym, jak o jego odbudowie.

 • Utrudnienia w ruchu na ulicy Czackiego w Jaśle

   

  Od 8 do 11 grudnia br. na ul. Czackiego odbędzie się wycinka drzew, spowodowana ich złym stanem biologicznym, zagrażającym bezpieczeństwu przechodniom i użytkownikom drogi. W związku z tym, w tych dniach nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu ul. Czackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Kołłątaja i 3-go Maja. AKTUALIZACJA

 • Stracili dom i dorobek całego życia

  W kilka chwil życie państwa Labutów z Bączala Dolnego zamieniło się w istny koszmar. Ogień strawił cały ich dom, w którym wychowały się ich dzieci. To właśnie w nim każdego roku cała rodzina spotykała się w święta. Po pożarze, który wybuchł wczoraj popołudniu pozostało tylko pogorzelisko.

 • Rada wybrała prezydium i składy komisji

  Radni Rady Miejskiej Jasła wybrali dzisiaj dwóch wiceprzewodniczących rady. Krzysztof Czeluśniak zgłosił Elżbietę Bernal. Bogusława Wójcik, Andrzeja Dybasia, Henryk Rak zaś Lecha Polaka. Wszyscy zgłoszeni wyrazili zgodę na kandydowanie. Głosowanie przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie: Mariola Mazur, Małgorzata Rymarz, Izabela Jankowska-Zawada, Jan Pierzchała (przewodniczący komisji).

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105