Strona główna

Chcą przebiec ponad 100 kilometrów i to pod ziemią

5
Napisany dnia: 08.03.2018, 11:42 , Tagi: Brak

Panowie, Włodzimierz, Marek, Janusz i Mieczysław swoim metrykom śmieją się w twarz. Stając w szranki z biegaczami, którzy mogliby być ich synami,  już w sobotę przystąpią do morderczego 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego w Bochni.

Każdy z nich pomimo upływu czasu nie wyobraża sobie dziś życia bez aktywności fizycznej. Sport stał się dla nich sposobem na spędzanie wolnego czasu, stanowiąc doskonałą odskocznię od domowych obowiązków oraz pracy zawodowej.  Szlakiem amatorskich imprez biegowych i innych pokonują setki, jeżeli nie tysiące kilometrów rocznie. Marek Zajchowski oraz Włodzimierz Foryś odnoszą niemałe sukcesy przywożąc medale z imprez rangi mistrzowskiej, jak choćby 26 Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w lekkiej atletyce, które odbyły się w ubiegłym roku w Toruniu, gdzie reprezentowali klub ULKS Technik Trzcinica.

Na zdjęciu, od lewej: Marek Zajchowski i Włodzimierz Foryś 

Wciąż szukają jednak nowych wyzwań, aby móc dopisywać kolejne rozdziały do historii, zapoczątkowanej przed kilkoma laty. Włodzimierz Foryś z Jasła rozpoczął swoją przygodę z bieganiem blisko 5 lat temu. Dziś tak wspomina moment, kiedy zdecydował się wstać z przysłowiowego fotela. – Kilka lat temu stwierdziłem, że nadszedł najwyższy czas, aby zacząć się odchudzać. To było kilkanaście kilogramów temu. Najpierw był spacer. Potem zacząłem biegać, co zaprowadziło mnie na pierwsze zawody. – mówi.

Marek Zajchowski wspomnieniami wraca do czasów szkolnych, kiedy w jednych murach przyszło mu pobierać naukę wraz z Włodzimierzem Forysiem. – Razem trenowaliśmy w szkole średniej biegi krótkodystansowe i lekką atletykę. Po zakończeniu nauki nie widzieliśmy się blisko trzydzieści lat, po czym zupełnie przypadkowo spotkaliśmy się na ulicy. Włodek wiedział, że brałem udział w jednym z biegów ulicznych. Namówił mnie do tego, abyśmy wspólnie zaczęli trenować. Wówczas zaczęła się ta nasza przygoda. Jeździliśmy na zawody biegowe oraz lekkoatletyczne. – wspomina.

Historia trójki bohaterów niniejszego artykułu zdaje się mieć wiele wspólnych mianowników, przy czym nie chodzi jedynie o wiek miłośników biegania. Tak postawioną tezę zdaje się potwierdzać Janusz Woźniak ze Skołyszyna. – Podobnie jak Włodek miałem troszkę zbyt dużo kilogramów. Musiałem coś z tym zrobić. Postawiłem na bieganie. Nie oszukujmy się, każdy powinien mieć jakąś odskocznię, pozytywnego świra. Z Markiem i Włodkiem bardzo często spotykamy się na zawodach. – wyjaśnia.

Pasja do biegania zaprowadziła ich do Bochni, gdzie od 2005 roku z okazji obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza odbywa się Podziemny Bieg Sztafetowy. W morderczej, dwunastogodzinnej próbie czteroosobowe sztafety walczą o pokonanie możliwie najdłuższego dystansu. Czwórka w składzie: Włodzimierz Foryś, Marek Zajchowski, Janusz Woźniak oraz dokooptowany w ramach zastępstwa Mieczysław Cichowski zamierza przebiec ponad 120 kilometrów! To plan minimum. Według prostego rachunku to ponad 30 kilometrów na głowę.

Na zdjęciu, od lewej: Marek Zajchowski i Włodzimierz Foryś 

Wyzwanie wydaje się ekstremalne. Trasa biegu prowadzi, bowiem zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli 212 metrów pod ziemią. Pętla liczy 2420 metrów. W biegu startują zarówno zawodowcy, jak również amatorzy z całej Polski oraz kilku krajów europejskich. Już w najbliższą sobotę do rywalizacji przystąpi 60 sztafet (240 biegaczy) w tym sztafeta z powiatu jasielskiego o zagadkowej nazwie 200+, która to nazwa nawiązuje do sumy wieku czwórki zapaleńców.

Na trasę wyruszą o godzinie 10:00. W Bochni zameldują się jednak już w piątek, aby noc spędzić w pod ziemią.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ z przed telewizora na fotelu:)
dnia 08.03.2018, 12:05. Identyfikator użytkownika: 6rvx4Sq6ZNXQ
Ocena
komentarza:
7
Powodzenia panowie i czekamy na zwycięstwo!!!
pozdrowienia dla pana Włodka!!
@ Niesamowite
dnia 08.03.2018, 17:45. Identyfikator użytkownika: o4VL1BPMf7iN
Ocena
komentarza:
5
Niesamowite, 30 kilometrów chcą przebiec, toż to przekracza ludzkie
możliwości. To normalnie jakieś cyborgi!!!
@ As
dnia 08.03.2018, 20:53. Identyfikator użytkownika: uUE9YAwnZO7x
Ocena
komentarza:
5
Brawo Panowie! Świetny przykład i mobilizacja dla innych. Gratuluję i podziwiam. Powodzenia.
@ Mario
dnia 09.03.2018, 20:55. Identyfikator użytkownika: ICDfh8w76Ap9
Ocena
komentarza:
4
Brawo Panowie. Biegacze z Jasla trzymaja kciuki. POWODZENIA.
@ Bohater ostatniej akcji
dnia 13.03.2018, 19:16. Identyfikator użytkownika: 7R0BpdWvIN25
Ocena
komentarza:
1
Niech moc będzie z Wami!!!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Praca, doradztwo zawodowe, szkolenia i staże w Młodzieżowym Centrum Kariery w Jaśle

 • Walka o władze bez PiS?

  Wczoraj do godziny 24.00 komitety wyborcze miały czas na zgłaszanie list kandydatów na radnych. Choć protokół z posiedzenia miejskiej komisji nie trafił jeszcze do komisarza w Krośnie, to pojawiły się nieoficjalne informacje, że PiS nie uzyskał poparcia określonej liczby głosów wyborców.

 • Jasielski budżet obywatelski – zakończył się nabór wniosków

   

  33 projekty mieszkańców zostały zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Ich łączna wartość wynosi 2 mln 893 tys. zł. Wnioski, które spełnią wymagane kryteria, zostaną poddane głosowaniu. Te, które otrzymają największe poparcie i zmieszczą się w wyznaczonej kwocie 300 tys. zł, będą realizowane w przyszłym roku.

 • Darmowe uprawnienia UDT i SEP dla wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego

   

  Firma szkoleniowa INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projekcie „Twoje nowe kwalifikacje zawodowe”.

 • Konrad! Obudź się

   

  Wczoraj mogliśmy przekonać się, że powiedzenie, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie nie jest jedynie pustym sloganem. Dowiedli tego organizatorzy charytatywnego koncertu, który odbył się na przystanku „Kwiatowa”. Wszystko po to, aby pomóc Konradowi, przebywającemu w śpiączce.

 • Studia podyplomowe

 • Buziak i w drogę tylko przy „Czwórce”

  Pod koniec wakacji przy trzech jasielskich szkołach podstawowych miały powstać miejsca postojowe „kiss and ride”. Okazuje się jednak, że w tym roku strefa ta powstanie tylko przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle.

 • Ponowne kłopoty ze śmieciami

   

  Już w lipcu br. na Podkarpaciu pojawił się problem z odbiorem śmieci przez kilka wyznaczonych do tego celu zakładów, tzw. instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Z tego powodu w trudnej sytuacji znalazły się, nie tylko Jasło i inne miejscowości powiatu jasielskiego, ale także te z dalszych regionów Podkarpacia. Teraz sytuacja zaczyna się powtarzać. W najbliższych dniach w Jaśle i okolicznych gminach mogą wystąpić problemy z odbieraniem śmieci.

 • Laser Light sheer na stałe usunie niechciane owłosienie

   

  Laser diodowy Light Sheer Duet w Gabinecie Medycyny Estetycznej w Jaśle na stałe usuwa niechciane owłosienie.

 • Kierowcy uciekają przed muldami

  Kierowcy nie mają warunków do poruszania się po drodze powiatowej przy ul. Mickiewicza w Jaśle. Najgorsze jej odcinki są popękane i pofałdowane. Ten tragiczny stan drogi, szczególnie na zakręcie w kierunku Dąbrówki sprawia, że kierowcy uciekają na drugą stronę jezdni...

 • Gabinet Psychoterapeutyczny dr Marek Janiak

   

  Drugiego lipca w miejscowości Cieklin -Józefów otworzyłem dla Państwa gabinet psychoterapii. Wielkie jest moje zaskoczenie olbrzymią liczbą pacjentów.

 • Wracają pociągi do Krakowa

   

  Po wakacyjnej przerwie, wkrótce do rozkładu jazdy powrócą pociągi Jasło – Kraków – Jasło. Połączenie uruchomione w ubiegłym roku głównie z myślą o studentach biło rekordy popularności. W zbliżającym się roku akademickim może być podobnie, choć ze względu na prace modernizacyjnie zmianie ulegnie trasa przejazdu pociągu.

 • Bezpłatne badanie wzroku 11 i 25 września w VISION OPTYK!

   

  Rozpoczął się nowy rok szkolny. To dobry moment aby zbadać wzrok swojego dziecka i sprawdzić czy przypadkiem nie potrzebuje okularów.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105