Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Chętni są a internetu nie ma!

26

Mieszkańcy Świątkowej Wielkiej sądzili, że zostaną podłączeni do internetu szerokopasmowego. Tymczasem zostali pominięci w projekcie przez firmę Expro z Krakowa, która wybudowała sieć światłowodową w wybranych miejscowościach w powiecie jasielskim. - Jak nie dojdzie do takiego finału jak oczekujemy, to mamy zamiar wystąpić do sądu. Będziemy walczyć o to, aby mieć internet jak ludzie w cywilizowanym świecie – mówią mieszkańcy.

Wykluczeni cyfrowo

Mieszkańcy Świątkowej Wielkiej liczyli na to, że firma Expro, która uzyskała dofinansowanie do inwestycji związanej z budową sieci światłowodowej doprowadzi linię do ostatniego klienta. Według założeń, Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej miała zapewnić dostęp do internetu na obszarach zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”. W ramach tej inwestycji powstało 49,5 km sieci światłowodowej w wybranych miejscowościach powiatu jasielskiego, w tym jak podkreśla firma Expro w Świątkowej Wielkiej i Polanach.

Największe jednak kontrowersje wzbudza fakt, że część mieszkańców Świątkowej Wielkiej nadal jest bez dostępu do internetu. Podobna sytuacja ma miejsce w Polanach. - Skoro firma dostała dofinansowanie, to powinna tę linię dokończyć. Tutaj ludzie mieszkają i chcą korzystać z takich samych warunków jak w innych miejscowościach. Taka możliwość powstała dzięki dofinansowaniu z UE i to powinni nam zapewnić – zaznacza radny Wiesław Kmiecik, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju gminy Krempna. Sołtys Polan podkreśla, że ani jeden abonent z tego projektu nie został do tej pory podłączony.

- Bulwersuje mnie to, że pomimo zapewnień firmy Expro rok temu światłowodu w Polanach było o 1 km więcej, później go zwinęli i zostały wieszaki na słupach oraz puszki łączeniowe. W tej chwili światłowód kończy się na głównym skrzyżowaniu w Polanach. Jest pocięty i wisi. To antywizytówka firmy Expro -wyjaśnia Sławomir Joachimiak.

Mieszkańcy mają wątpliwości, czy zadanie zostało wykonane zgodnie wnioskiem aplikacyjnym. Uważają, że takie miejscowości jak Grab, Wyszowatka, Huta Polańska i Ożenna specjalnie zostały usunięte z projektu, ze względu na wysokie koszty, jakie firma musiałaby ponieść w związku z podłączeniem ich do internetu.

- Ubolewamy nad tym, że nas ominięto jakbyśmy byli wyrzutkami, a najwięcej biznesu przynosimy, podatki płacimy i zatrudniamy ludzi. Jestem rozczarowany podejściem firmy i czekamy na jakieś rozwiązanie – dodaje Jan Gracoń, przedstawiciel spółki Mareszka i Gastronomii Małej Świątkowa Wielka.

Miejscowi ludzie teraz burzą się, bo firma owszem podłączy im internet, ale jak twierdzą dopiero za odpłatnością. - Mieszkańcom górnej części wsi Świątkowa Wielka, którzy wyrazili chęć przyłączenia się do sieci, firma zaproponowała wybudowanie jej odpłatnie. Na sesji rady gminy przedstawiciel firmy Expro pan Adam Wójcik zapewnia, że jeżeli pojawią się chętni to linia światłowodowa zostanie doprowadzona do ostatniego klienta – przypomina W. Kmiecik.

Jak zapewnia nas Adam Wójcik, dyrektor ds. rozwoju firmy Expro inwestycja została wykonana zgodnie z założeniami projektu, a miejscowości Ożenna, Grab, Wyszowatka i Huta Polańska nie były nim objęte. -Według naszej wiedzy są włączone do obecnie prowadzonego drugiego konkursu prowadzonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa pn. „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 – tłumaczy. - Expro otrzymała dofinansowanie inwestycji, której celem było wybudowanie 49,5 km sieci światłowodowej w wybranych miejscowościach powiatu jasielskiego, w tym w Świątkowej Wielkiej i Polanach. Inwestycja ta został zrealizowana, a obecnie trwa proces instalacji przyłączy do poszczególnych gospodarstw domowych oraz uruchamiania usług, zgodnie z umowami podpisywanymi przez klientów – dodaje.

Firma wyjaśnia, że w górnej części Świątkowej Wielkiej znajduje się 9 domów, a przyłączeniem do sieci światłowodowej zadeklarowały rodziny sześciu z nich. W całej miejscowości do sieci przyłączonych jest obecnie 11 abonentów przy zaplanowanych 19. Firma dokonuje analiz warunków technicznych i szacuje koszty podłączenia pozostałych domów z górnej części Świątkowej Wielkiej. Wstępne kalkulacje wskazują koszt na poziomie ok. 4 tys. zł na jeden dom. - Poszukujemy w tej chwili rozwiązań technicznych i finansowych, które mogłyby uczynić to zadanie opłacalnym biznesowo – czytamy w piśmie przesłanym przez firmę Expro.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 29.03.2017, 13:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Ubaw
dnia 02.04.2017, 21:54 · Zgłoś
A gdzie jest wójt i przewodniczący rady? Znowu ludzie zostali sami sobie z problemem? A świątkowianie tak kochają Kazika i ciągle na niego głosują a Kazik znowu
wystawił na nich swoje 4litery haha
Odpowiedz
2
@ Baca
dnia 31.03.2017, 15:55 · Zgłoś
A nie pitolta się ino zabijta tom dziure dechami i bendzieta mieli święty spokój, hej!
Odpowiedz
4
@ edek
dnia 29.03.2017, 21:33 · Zgłoś
to już po polsku nie umiecie pisać , to wypad , w Jaśle jeszcze piszemy po polsku
Odpowiedz
1
@ yoł
dnia 29.03.2017, 21:21 · Zgłoś
w Swiątkowej może neta ni ma ale zima trzyma!!!:P

Warunki na stoku: bardzo dobre
Pokrywa śnieżna: 65 cm
Widoczność: bardzo dobra
Aktualizacja: (29-03-2017)

http://www.mareszkaski.pl/aktualnosci/
Odpowiedz
1
@ mally
dnia 29.03.2017, 20:29 · Zgłoś
Jan w zielonym to pewnie i do kościoła chodzi ;)
Odpowiedz
0
@ Gazo
dnia 29.03.2017, 19:14 · Zgłoś
Mi TELGAM z Jasła wybudował przyłącze światłowodowe. Jestem
bardzo zadowolony. Do tego mam tym łączu telewizję .
Teraz przenoszę komórkę dobTelgam i mam wszystko w kupie.
Lokalizacja Skołyszyn.
Odpowiedz
0
@ hmmm
dnia 29.03.2017, 19:49 · Zgłoś
Ja również. Jestem już prawie rok w telgamie.To niebo a ziemia co może światłowód a co radiówka.
Odpowiedz
3
@ dajta spokój
dnia 30.03.2017, 20:33 · Zgłoś
Powiedzmy,że to powyżej to nie reklama: Skołyszyn to jednak jest chyba nieco większa miejscowość,więcej abonentów itd.Dlatego i tylko dlatego mogła być różnica. Radiówka = działa dobrze,jak nie korzysta z niej równocześnie nie wiadomo ile osób.Inaczej zaburzenia sygnału i pracy przekaźnika robią swoje i są lagi na łączu.
Odpowiedz
4
@ Abnegat
dnia 29.03.2017, 18:05 · Zgłoś
Z artykułu wynika, jakby w tej chwili w Świątkowej Wielkiej nie mieli żadnego internetu, w co trudno uwierzyć, bo przecież we wsi są telefony i zapewne jest internet oparty na łączach telefonicznych. Ale tak to już jest, że każdy chciałby być "młody, zdrowy i bogaty", jak również mieć dostęp do internetu na światłowodach, a przy tym jeszcze nic za podłączenie nie płacić.

Podłączanie każdego domostwa do światłowodu jest technicznie bez sensu, gdyż wystarczy doprowadzić do wsi jeden światłowód do koncentratora, natomiast podłączenia użytkowników końcowych realizować przy pomocy kabli UTP (skrętki) i repeaterów. Przecież nawet na osiedlach bloków mieszkalnych nie jest tak, że do każdego mieszkania dochodzi światłowód - on dochodzi tylko do wspólnego koncentratora w bloku, skąd następuje rozgałęzienie kablami UTP do poszczególnych mieszkań.
Odpowiedz
0
@ sw3
dnia 30.03.2017, 11:58 · Zgłoś
UTP niekoniecznie byłoby tańsze. Czasy się zmieniają i światłowód wcale nie jest już taki drogi. Urządzenia droższe ale kabel już niekoniecznie. Na dłuższych dystansach chyba nawet wychodzi taniej niż skrętką. Ważną zaletą światłowodu, zwłaszcza w przypadku linii napowietrznych, jest odporność na wyładowania atmosferyczne.
Przy dużych odległościach po prostu każde łącze przewodowe jest drogie.
Odpowiedz
5
@ czort
dnia 29.03.2017, 17:57 · Zgłoś
Przecież tam nawet diablica od młodych uciekła a oni chcą internet.
Odpowiedz
2
@ kkk
dnia 29.03.2017, 17:44 · Zgłoś
mocny nadajnik internetu ma plej , w salonie plej w jasle kupuje sie internet za niewielka oplata abonament miesieczny ,
Odpowiedz
5
@ dajta spokój
dnia 29.03.2017, 16:48 · Zgłoś
Socjalizm bohatersko walczy z problemami nie znanymi w innym ustroju. "Bo dotacja to się należy".Dobra dobra. Pewnie,że socjalistyczna (ł)unia trwoni kasę,ale po kiego grzyba im ten światłowodowy internet ? Ani uzasadnienia ekonomicznego (bo drogo te kable kłaść i dużo trzeba płacić) ani praktycznego - bo to nie są takie duże miejscowości,żeby im radiowy zwalniał aż tak ze względu na kolizje (wiele sygnałów od różnych użytkowników itd).

Że niby "internet będzie szybszy" ? [...]. Żadne światłowody czy kable lepsze niż kat5e do zwyklego pcta czy laptopa za dużo nie zmienią,bo karta sieciowa czy router z tych tańszych i powszechnych uciągnie zwykle max 20-25 mb/s, a niektóre (te USB) to nawet ledwo 4-5 mb/s max.To "wąskie gardło" i tyle - większego transferu nie przełknie.Trzeba by chyba kupić router i kartę za kilka tysięcy,by było szybciej (o ile by pasowały do tych komputerów) - tylko PO CO ? Jak ktoś serwera firmowego nie stawia to to jest bez sensu !

Realnie to ograniczenia operatorów i serwerów z którymi się człowiek łączy są takie,że nawet ściągając pliki to 1 czy tam 2 mb/s to maksimum na 1 komputer (a kto ma w domu więcej jak 5 komputerów).Onet czy allegro też dużo szybciej się nie wczytają.

Internet radiowy może być zbyt wolny tylko jak ma zbyt wielu użytkowników,albo przez ukształtowanie terenu.Dorzucić antenę przekaźnikową w innym kierunku i po problemie.
No chyba,że ktoś mieszka w jakimś leju jak po wielkiej bombie - to takiemu już nic oprócz kabla nie pomoże.
Odpowiedz
0
@ sw3
dnia 30.03.2017, 12:04 · Zgłoś
Takie czasy, że byle strona z kilkoma zdaniami tekstu waży czasem nawet kilka MB więc szybsze łącze dobrze mieć. Ale więcej niż kilkanaście Mbps rzeczywiście nie trzeba.
Odpowiedz
-1
@ telgam
dnia 29.03.2017, 16:39 · Zgłoś
Nawet w Trzcinicy graniczącej z Jasłem firma "Telgam" [ biuro w Jaśle na ul. Floriańska]
obiecywali jeszcze na 2015 sieć światłowodową, ( chodzili zbierali dokumentację)
Ale obiecanki cacanki część miejscowości po lewej stronie drogi = w stronę torów kolejowych, mimo spisanych dokumentów, " NIE jest ujęta " na razie w planach ( dopytywaliśmy w biurze)
i... Nie wiadomo kiedy będzie i czy w ogóle
Są równi i równiejsi !
Odpowiedz
3
@ ixi
dnia 29.03.2017, 15:32 · Zgłoś
A Myscowa ? Krempna ?
Odpowiedz
21
@ xxx
dnia 29.03.2017, 15:21 · Zgłoś
W mojej gminie jakieś 3 lata temu budowali sieć internetu światłowodowego i jeżeli pozwolicie Drodzy mieszkańcy Światkowej to podzielę się swoimi uwagami.
Otóż światłowodowy to chyba tylko z nazwy. Główna linia tak, ale przyłącza do domów to nadal miedź i szybkość taka jak na miedzi, a nie jak na światłowodzie. Po drugie, po uruchomieniu przez rok byłem w Orange na niby światłowodzie i wróciłem na internet radiowy, bo wcale nie szybciej, a nawet wolniej, ale za to znaczni drożej.
Nie pieńcie się, bo nie znacie realiów, pojedźcie do gmin, gdzie te tzw. światłowody funkcjonują i popytajcie. Będziecie ogromnie zaskoczeni tym co usłyszycie.
Odpowiedz
-2
@ dajta spokój
dnia 29.03.2017, 16:55 · Zgłoś
Przede wszystkim,to nawet z miedzi nie da się osiągnąć teoretycznego maksimum,bo raz: router i karta sieciowa mają swoje ograniczenia,dwa - serwery po drugiej stronie i operator mają swoje ograniczenia.Światłowód ma tylko jedno uzasadnienie: dużo ludzi i kolidujące sygnały.Wtedy jest wolno i światłowód załatwia sprawę.Inaczej: PO CO ?!
Odpowiedz
-12
@ n
dnia 29.03.2017, 14:54 · Zgłoś
trzeba wam internet akurat,tyle madrzejsi bedziecia :)
Odpowiedz
5
@ offline
dnia 29.03.2017, 17:24 · Zgłoś
Dokładnie, powinni sie cieszyc bo internet to coraz większy zalew debilizmem
Odpowiedz
12
@ ela
dnia 29.03.2017, 19:45 · Zgłoś
zależy, co się z niego wybiera
Odpowiedz
-11
@ hmmm
dnia 29.03.2017, 19:48 · Zgłoś
Tak w ogole to ma ktos jeszcze ten szajs radiówke w tych czasach??
Odpowiedz
8
@ do - n
dnia 29.03.2017, 21:46 · Zgłoś
Jak piszesz, że internet nie potrzebny to po co korzystasz bo piszesz głupie komentarze w tym masz racje, że internet ogłupia bo korzystasz i głupi jesteś.
Odpowiedz
9
@ twtp
dnia 29.03.2017, 22:02 · Zgłoś
Nie trzeba daleko szukac wystarczy wejsc na jaslo4u i komentarze pod artykułami, to bardzo dobry przykładna to jakie zidiocenie panuje w internecie.
@ela sęk w tym że coraz truudniej wybrac bo wchodzisz w miejsce gdzie chcesz poważnie podyskutować wymienić poglądy a spotykasz zalew chamstwa.
Odpowiedz
4
@ Fan
dnia 30.03.2017, 09:15 · Zgłoś
Zdziwiłbyś się ja nie narzekam na radiówkę inni przeszli na światłowód i gitara śmiga teraz jeszcze lepiej.
Odpowiedz
28
@ sw3
dnia 29.03.2017, 14:06 · Zgłoś
To pokazuje, że wszelkie socjalistyczne "wyrównywania szans", likwidowania "wykluczenia" itp. są bez sensu bo i tak tych najbardziej wykluczonych nie obejmują.
Oczywiste jest, że przy małej gęstości zaludnienia budowa sieci kablowych jest nieopłacalna. W takiej sytuacji racjonalny inwestor wybiera rozwiązanie bezprzewodowe. Po postawieniu punktu dostępowego można podłączyć wszystkich w zasięgu bez extra kosztów przy każdym kolejnym kliencie.
Ale pojawiły się dotacje, naobiecywano cuda na kiju, światłowód do każdego domu, no to firma wzięła dotację, położyła światłowód tam gdzie było najtaniej i część mieszkańców została z niczym.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657