Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Chwytają ptaki w Myscowej

10

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w V Konferencji Ekologicznej poświęconej ptakom i ich ochronie w Beskidzie Niskim organizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. Dzięki części teoretycznej dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat migracji ptaków, na sposobie ich chwytania oraz obrączkowania. W Myscowej mieli okazję zobaczyć jak wygląda to w praktyce.<<FOTOGALERIA>>

Konferencja Ekologiczna przede wszystkim była skierowana do młodzieży ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli biologii i przyrody z Jasła. W tym roku tematem konferencji były “Ptaki i ich ochrona w Beskidzie Niskim”. Marian Stój z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków mówił o ochronie ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem natury 2000 Beskid Niski.

Damian Nowak z Magurskiego Parku Narodowego swój wykład poświęcił orlikowi krzykliwemu i jego migracji. Grzegorz Cierlik, prezes Stowarzyszenia Carpatica oraz Edyta Jost, członek stowarzyszenia opowiadali o 15 latach swojej działalności.

- Badamy migracje ptaków. Polega to na odłowach ptaków migrujących w specjalne sieci ornitologiczne, ich obrączkowaniu, zebraniu wszystkich potrzebnych pomiarów, a następnie ptak jest wypuszczany na wolność. Te dane, które uzyskujemy w wyniku obrączkowania pozwalają nam określić trasy migracji ptaków, długość życia na wolności, a także ocenić na podstawie dodatkowych badań np. kondycję ptaków migrujących. Chwytamy wszystkie ptaki drobne ponieważ nasze sieci stoją na wysokości 3 metrów. Najliczniej łapią się rudziki, pierwiosnki, piecuszki i kapturki, ale chwytają się też bardzo ciekawe. Mieliśmy kilka ptaków drapieżnych takie jak myszołowy, krogulce, sowy oraz dzięcioły - wyjaśnia Grzegorz Cierlik, prezes Stowarzyszenia Carpatica.

Przez 15 lat zaobrączkowanych zostało 60 tysięcy ptaków. Wiele z nich powraca do Myscowej, gdzie zostały zaobrączkowane po kilku latach. Rekordzistami są te ptaki, które przylatują nawet po 7 latach.

 Po części teoretycznej wszyscy wsiedli w autobus i pojechali do stacji badawczej Stowarzyszenia Carpatica w Myscowej, czyli obozu ornitologicznego, w którym przeprowadzane są badania migracyjne ptaków wróblowatych.

Co roku prace rozpoczynają się od sierpnia i trwają przez trzy miesiące, aż do końca października. Sławomir Czyżowicz opowiedział młodzieży o sposobie obrączkowania ptaków, a następnie wszyscy udali się na obchód w celu odłowienia ptaków, które złapały się w rozstawione sieci. Najbardziej uważni uczestnicy potrafili rozpoznać schwytane gatunki ptaków.

Więcej informacji na temat Akcji Carpatica należy szukać na stronie www.carpatica.org.

V Konferencję Ekologiczną pn. Ptaki i ich ochrona w Beskidzie Niskim zorganizowali: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS. Konferencja odbyła się pod patronatem starosty jasielskiego. Współorganizatorami byli: powiat jasielski, Stowarzyszenie Carpatica i Powiatowy Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Jaśle. Partnerem głównym wydarzenia była Grupa LOTOS S.A.

Patronat medialny sprawował portal Jaslo4u.pl

(icz)

Napisany dnia: 11.10.2013, 09:58

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ hehe
dnia 14.10.2013, 11:36 · Zgłoś
a rzyznał sie Nowak co stało sie z trzema orlikami, które w zeszłym roku miały założone nadajniki?
Odpowiedz
0
@ Warez
dnia 12.10.2013, 22:44 · Zgłoś
No wreszcie coś konkretnego
Odpowiedz
2
@ kiks
dnia 12.10.2013, 11:29 · Zgłoś
brawo super bardzo fajne akcja! cieszymy sie!
Odpowiedz
6
@ wowo
dnia 12.10.2013, 08:53 · Zgłoś
Racja,Marek Jędra to był odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu.Jako sympatyk akcji odwiedzałem to miejsce czesto i panowała tam fajna atmosfera.Niestety teraz to miejsce traktuje się nie jako placówka naukowa, a w weekendy zamienia się w rodzinne zjazdy(chmara ludzi,duzo wrzasku) i milknie spiew ptaków.
Odpowiedz
6
@ zorientowany
dnia 12.10.2013, 06:28 · Zgłoś
Największe zasługi dla Carpatici ma Marek Jędra. To on był głównym inicjatorem i założycielem obozu obrączkarskiego w Myscowej. Włożył w tę akcję dużo serca, trudu i poświęcenia, a przede wszystkim własnych środków na rozkręcenie i prowadzenie obozu przez wiele lat. A obecny prezes otrzymał w spadku wszystko jak na talerzu. Szkoda, że przy omawianiu 15 lat Stowarzyszenia Carpatici, na Konferencji Ekologicznej w MDK w Jaśle, nie wspomniano ani razu o Marku.
Odpowiedz
1
@ Ja
dnia 11.10.2013, 12:19 · Zgłoś
Ale błysnąłeś @omg bystrzaku, właśnie ze w Myscowej.
Odpowiedz
-5
@ omg...
dnia 11.10.2013, 12:39 · Zgłoś
o jezu jezu nie [...] sie;) bystrzaku;D
Odpowiedz
-6
@ obserwator
dnia 11.10.2013, 11:42 · Zgłoś
a co sie stało z tym co łapał ptaki w parku i zarabiał po 1500 zł
Odpowiedz
-30
@ omg...
dnia 11.10.2013, 11:32 · Zgłoś
majscowej! nie myscowej...!
Odpowiedz
12
@ nc
dnia 11.10.2013, 13:13 · Zgłoś
Dobrze jest, bo to chodzi o Myscową w gm. Krempna, a nie Majscową w gm. Dęcbowiec.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657