Cyklokarpaty w Kluszkowcach

6

Maratony Cyklokarpaty z swą drugą rundą zawędrowały do Kluszkowców k/Czorsztyna. W dniu 15 maja odbyła się tam edycja tego cyklu zawodów i była jedną z wielu imprez Joy Ride Bike Fest odbywającego się w tym samym czasie.

Osoby interesujące się światem rowerowym mieli do wyboru bogatą ofertę programową jak również mogli dopingować zawodników w różnych konkurencjach na trasach zjazdowych oraz maratonowych, a w sobotni wieczór zaznać kultury na tzw Bike Party. Kluszkowce znajdujące się u podnóża pasma górskiego Gorce, w opinii zawodników charakteryzowały się zawsze ciężkimi trasami z dużą ilością przewyższeń. Dodatkowo trasy charakteryzują się przepięknymi widokami na Gorce, Pieniny, Podhale, Zalew Czorsztyński i Tatry, więc zawodnicy mogą podziwiać piękno tego regionu południowej małopolski. W tym roku organizator zawodów podniósł poprzeczkę, urozmaicając trasę o nowe odcinki, na których znalazły się bardzo ciężkie i karkołomne zjazdy. Wielu zawodników, którzy dotarli na metę w skrócie komentowało: „podjazdy były makabryczne ale zjazdy jeszcze gorsze. Jednak trasa była piękna- prawdziwe ciężkie i techniczne MTB z najwyższej półki”. Dodatkową trudność techniczną sprawiła pogoda, a w szczególności intensywny deszcz padający dzień wcześniej. Każdy wie, że wspinając się na Lubań, nachylenie stoku jest tak duże, że przednie koło można poczuć w pobliżu brody, natomiast zjeżdżając z niego, często wyprzedzić rower. Tym razem do tych atrakcji doszło też błoto i przeszywające zimno w maksymalny sposób sprawdzając wytrzymałość sprzętu i zawodników. Wielu zawodników nie ukończyło zawodów, gdyż sprzęt nie wytrzymał trudów trasy. Z chwili wytchnienia można było zaczerpnąć na bufetach zorganizowanych przez MPM Jasielska Sieć Sklepów, ulokowanych w kilku miejscach na trasach zawodów. Oprócz wody, napój izotonicznych, owoców i słodkości, zawodnicy mogli skorzystać z smarowidła, które przez krótki okres czasu utrzymało się na łańcuchach, do kolejnych przejazdów przez błotka i potoczki.

Na trasie zawodów nie zabrakło też zawodników Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów.

Dystans Hobby o długości 29 km i 740 m przewyższeń wybrało 6 osób z JSC.

W kategorii HM1 czwarte miejsce zajął Piotr Gryzło, zaś piąte miejsce osiągnął Kamil Cygan w kategorii HM2. Również piąte miejsce ale w kategorii HM3 zajął Damian Faryj, zaś na dziesiątym pozycji przyjechał Mateusz Bienias. Tomasz Kwilosz uplasował się na 44 miejscu. W kategorii HM4 czwarte miejsce zostało zdobyte przez Tomasz Gardzinę.

Na dystansie MEGA o długości 53 km i sumie przewyższeń 1920 m pojawiło się 7 zawodników JSC.

W kategorii MK4 na trzecim miejscu uplasowała się Katarzyna Czepiel-Rak.

Wśród mężczyzn w kategorii MM3 na 17 miejscu przyjechał Artur Gorczyca, zaś Mateusz Dachowski był 35. Jerzy Reczek pojawił się na 48 miejscu kilka minut za Mateuszem.

W kategorii MM4 Łukasz Rak zajął 12 miejsce, zaś Robert Śliwowski przyjechał na 45 miejscu. Wiktor Wiśniewicz zajął 17 miejsce w kategorii MM5.

Najdłuższy i najcięższy dystans GIGA, który miał 82 km i 2620 m przewyższeń, często nazywany królewskim dystansem, wybrało go 4 zawodników JSC.

W kategorii GM3 na 3 miejscu przyjechał Tomasz Leśniak, zaś Jakub Gryzło zdobył 4 miejsce. Jakub Zbiegień zajął 15 miejsce.

W kategorii GM5 trzecie miejsce zdobyte zostało przez Marka Gorczycę.

W kategorii drużynowej po dwóch edycjach Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów zajmuje 1 miejsce.

Oprócz wymienionych trzech tras, swoje zmagania mogli zaprezentować najmłodsi zawodnicy. Organizator przygotował dla nich trasę o długości 4,3 km tzw. „wycieczka rodzinna z MTB Academy”, która ulokowana była w okolicach wyciągu narciarskiego Kluszkowce-Ski. Również zorganizowane zostały zawody XC dla dzieci. W tym roku podczas każdej edycji Cyklokarpat, będą tego typu zawody dla najmłodszych.

Kolejna edycja Cyklokarpat odbędzie się w Jaśle w dniu 28 maja. Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów oraz MPM Jasielska Sieć Sklepów zapraszają do wzięcia udziału jak również kibicowaniu.