Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„Czas leśnych kurierów” . Film nagrodzony gromkimi brawami

14

„Czas leśnych kurierów” to fabularyzowany film dokumentalny wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Opowiada on mało znaną historię beskidzkich kurierów, którzy niejednokrotnie narażali swoje życie przekradając się przez granice przenosząc meldunki, dokumenty i broń. Film został pozytywnie przyjęty przez zgromadzonych widzów.

Film dokumentalny „Czas leśnych kurierów” powstał w ramach cyklu filmów pod nazwą "Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Opowiada on losy kurierów beskidzkich w czasie II wojny światowej, którzy działając w konspiracji przenosili meldunki, dokumenty i broń oraz przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt z rządem na uchodźstwie. Niektórzy z nich m.in. Jan Łożański pseudonim „Orzeł” przekroczył granicę aż 45 razy. Aleksander Rybicki pseudonim „Jacek” wykonał około 30 misji kurierskich na trasie Sanok-Budapeszt, za co został skazany na 10 lat Łagrów. Po wyjściu na wolność powrócił do kraju z pomysłem stworzenia skansenu w Sanoku.

O produkcji filmu opowiadał jego reżyser, szef Telewizji Obiektyw Bogdan Miszczak. - Historię Jana Łożańskiego poznałem kilka lat temu, kiedy została wytyczona trasa „Jaga-Kora”. Wówczas miałem okazję poznać również jego córkę i wnuka. Przez Krystynę Chowaniec ( komendant Hufca ZHP Ziemi Sanockiej, regionalistka – przyp. red.) dowiedziałem się czegoś więcej o historii kurierów – wyjaśnia B. Miszczak. - Na początku miały być tylko cztery sceny fabularyzowane. W momencie, gdy zacząłem gromadzić dokumentację, okazało się, że nie ma zdjęć. Co robić? Przyjaciele zgodzili się wystąpić w filmie, dzięki temu mogliśmy odpowiednio przedstawić te osoby – dodaje.

W filmie zagrali profesjonalni aktorzy, statyści oraz grupa rekonstrukcji historycznej z Sanoka. Sceny do filmu były kręcone m.in. w Rymanowie, w okolicach Jasiela i Balnicy, a także w sanockim skansenie.

Pierwszym filmem z cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia” była produkcja pt. Rzeczpospolita Iwonicka - warto wiedzieć, trzeba zobaczyć”. Film został wyróżniony nagrodą przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Ponadto film zostanie zaprezentowany na targach filmów dokumentalnych w Cannes w kwietniu br.

Bogdan Miszczak, właściciel Telewizji Obiektyw szykuje dla nas niespodziankę. Chciałby nakręcić kolejny film, tym razem o akcji „Pensjonat” pt. „Zdobyć więzienie”. Jaślanie od dawna czekają na taką produkcję, ale do tej pory nikt nie chciał się podjąć tego wyzwania. Teraz pojawiła się szansa na to, by już w sierpniu odbyła się jego premiera, na której byłby sam Stanisław Dąbrowa-Kostka, żołnierz Armii Krajowej, który brał udział w rozbiciu więzienia w Jaśle w sierpniu 1943 r.

Samorządowcy, w tym Maria Kurowska wicemarszałek podkarpacki i burmistrz Ryszard Pabian wyrazili chęć udzielenia pomocy finansowej przy tworzeniu filmu. Jeśli dotrzymają słowa, w sierpniu w rocznicę słynnej akcji będziemy mieli okazję zobaczyć kolejną realizację, tym razem oczami jedynego żyjącego uczestnika i świadka tamtych wydarzeń.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 31.01.2016, 21:48

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Giowan
dnia 14.12.2016, 17:50 · Zgłoś
Co to za muzyczka leciała w tle ??
Odpowiedz
1
@ Turon
dnia 14.12.2016, 17:53 · Zgłoś
Ja też przyłączam się do powyższego pytania
Odpowiedz
4
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 01.02.2016, 22:40 · Zgłoś
Należałoby nakręcić film o 25 latach degradacji znaczenia regionu, czy likwidacji przemysłu i zaprosić do obejrzenia tych co odczuli to na własnej skórze - trudno się dziwić "budżetowcom" i ich poczuciu patriotyzmu wyrażającego się jedynie w oklaskach... Popatrzcie do czego te elyty doprowadziły w tym czasie - z pominięciem "jedynie własnej racji bytu czy swoich przywileji"...
Odpowiedz
-4
@ dragoness
dnia 01.02.2016, 18:20 · Zgłoś
Czy jest możliwość wyświetleń dla szkół?
Odpowiedz
-7
@ ooooo
dnia 01.02.2016, 16:23 · Zgłoś
To teraz wiemy, że Pabian nasze podatników pieniądze finansuje na media zamiast na remonty dróg i pomoc rodzinom biednym bezrobotnym.
Odpowiedz
-4
@ PIETER
dnia 01.02.2016, 14:30 · Zgłoś
Miasto dało pieniądze na film ANTOŚ dlaczego go nikt nie puszcza w kinie?Był puszczony raz i co inni nie mają szans zobaczyć?
Odpowiedz
4
@ PIETER
dnia 01.02.2016, 14:24 · Zgłoś
I co stare kino sie przydało ?Zle się ogląda w starym kinie?Foteliki wygodne?
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 10.02.2016, 23:15 · Zgłoś
Niestety, bardzo niewygodne.
Odpowiedz
0
@ widziałam dokument
dnia 01.02.2016, 11:37 · Zgłoś
Byłam, widziałam znakomity dokument. Gratulacje dla szefa TV Obiektyw w Krośnie oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania filmu. Dziękuję.
Odpowiedz
1
@ Koko
dnia 01.02.2016, 10:43 · Zgłoś
Byłam,widziałam i czegoś mi brakowało...czułam niedosyt.Dla kogoś kto Żadnej wiedzy na ten temat nie miał - zadawalające,frekwencja w Jaśle niska...
Brawa za pomysł i kreacje aktorskie dla naszych aktorów...
Odpowiedz
-4
@ dobry człowiek
dnia 01.02.2016, 14:15 · Zgłoś
ej ty koko spoko piwa ci brakowało i wódkii dobrego jedzenia
Odpowiedz
2
@ Koko
dnia 01.02.2016, 16:39 · Zgłoś
Myślałam raczej o duchowej strawie ...
Odpowiedz
-3
@ ANTYELITY
dnia 03.02.2016, 08:26 · Zgłoś
no tak, jak tylko elity wiedziały to kto miał przyjść???
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657