Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czekają, aż się to wszystko obsunie – mówią myscowianie

36

Ogromne osuwisko w Myscowej budzi obawy wśród mieszkańców. Boją się, bo to jedyna droga dojazdowa dla tej części wsi. Jeśli władze powiatu nie pochylą się nad tym problemem, osuwisko pogłębi się, a myscowianie pozostaną bez żadnej pomocy. - W sytuacji, gdyby doszło do pożaru, którędy strażacy wozami dojadą? Sprawa w tej kwestii jest przegrana – mówi zrezygnowana Małgorzata Mroczka.

Myscowa to niewielka miejscowość położona w środkowej części Beskidu Niskiego w dolinie rzeki Wisłoki. To niezwykle spokojne, urokliwe miejsce, w którym czas jakby wolniej płynie. Większość mieszkańców wsi prowadzi własne gospodarstwa rolne i głównie z tego się utrzymują, zwłaszcza, że mleczarnie zaopatrują się u nich w mleko.

Jedyna droga dojazdowa

Jednak w ubiegłym roku część drogi powiatowej w Myscowej obsunęła się w kierunku rzeki. Miejscowi podkreślają, że pierwsze pęknięcia pojawiły się 3-4 lata temu, ale nikt nie zwracał na to szczególnej uwagi aż do teraz, kiedy powstało ogromne osuwisko na górze. - Jesienią ubiegłego roku osuwisko zaczęło się pogłębiać. Wtenczas postawiono znak i pachołki, które odgradzały tę część jezdni. W tym roku na wiosnę cały brzeg jezdni zaczął osuwać się w kierunku Wisłoki i nadal to postępuje. Służby drogowe widząc co się dzieje postawiły w miejscu osuwiska barierę i znak „zakaz ruchu”, bo tak jest najprościej. Po interwencji mieszkańców znaki zostały zdjęte, a poza tym w tej sprawie nic więcej się nie dzieje – tłumaczy radny Tadeusz Sanicki z Myscowej. - Jeśli nadal droga będzie się obsuwać, wówczas mieszkańcy zostaną odcięci od świata, bo nie ma innej drogi dojazdowej – dodaje.

Problem niecierpiący zwłoki

Zaledwie kilka lat temu odcinek tej drogi został odbudowany ze środków UE. Całość zadania opiewała łącznie na kwotę ponad 11 mln zł. Niestety, obecnie potrzebne są kolejne pilne prace, które zatrzymają proces osuwania się ziemi. Myscowianie nie mają alternatywnej drogi dojazdu. Przez wiele lat przy niskim poziomie wód na Wisłoce od strony Kątów przejeżdżali przez płyty na Wisłoce. Obecnie nie jest to możliwe. - Często zostawiamy samochody przy ławie, gdyż jest to nasze jedyne wyjście z tej trudnej sytuacji. Wszystko jednak jest do czasu. Nasze pojazdy narażamy także na zniszczenia, których dokonują osoby przebywające blisko ławy. Sprawa była zgłaszana na policję, ale nie ma nikogo, kto mógłby na to zwrócić uwagę – zaznacza Małgorzata Mroczka, mieszkanka Myscowej. - Jesteśmy gospodarzami, oddajemy mleko, chowamy bydło – z tego żyjemy. Co zrobimy z mlekiem, jeśli chłodnia nie przyjedzie i go nie zabierze? Każdy się boi, że zostaniemy odcięci od reszty gminy. Ciągle słyszymy, że nic nie będzie robione, bo powstanie zapora. A jej jak nie było tak nie ma. Czy my do tej pory mamy żyć w takich warunkach jak w tej chwili? - mówi zbulwersowana Teresa Nawracaj.

Zdaniem wójta gminy Krempna osuwisko powstało samoczynnie bez względu na rzekę Wisłokę. Zna te tereny bardzo dobrze. Wspomniał, że w latach 80-tych w Myscowej nie było żadnej drogi, a mieszkańcy przedostawali się na drugą stronę gminy przez rzekę. Dopiero w 1985 r. wybudowano most. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby mieszkańcom została odcięta droga przejazdu. Co więcej, nie ma możliwości wykonania innej drogi. W tej chwili przejazd przez płyty na Wisłoce jest bardzo niebezpieczny, gdyż powstało tam osuwisko żwirowe, z którym nie można nic zrobić – wyjaśnia wójt Kazimierz Miśkowicz.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie podkreśla, że sytuacja, która ma miejsce w Myscowej nie jest spowodowana działaniem rzeki. - Mamy do czynienia z osuwiskiem, czyli ze zjawiskiem geologicznym. Rzeka nie ma na to żadnego wpływu. Na tym samym odcinku w innych miejscach jest po prostu utrzymana linia brzegowa, natomiast w tym przypadku wygląda to zupełnie inaczej ze względu na obsuwanie się góry – zaznacza Konrad Myślik, rzecznik prasowy RZGW w Krakowie.

Wicestarosta Tadeusz Gorgosz podkreślił, że zadanie związane z usunięciem osuwiska w Myscowej na chwilę obecną znajduje się na czwartej pozycji najważniejszych zadań do wykonania. Niedawno została założona karta osuwiskowa dla tego miejsca. Zdanie władz powiatu jest odmienne do tego, które przedstawiło RZGW w sprawie przyczyny powstania osuwiska - Chcemy jak najszybciej to zrobić. To rzeka niszczy te drogi. Gdyby RZGW inaczej podchodziło do tego tematu, nie mielibyśmy tego problemu. Ludzie są ważniejsi niż ekologia. Będę się starał o dodatkowe środki na to zadanie u wiceministra Zielińskiego. Mam nadzieje, że w tym roku uda się zakończyć przygotowywanie dokumentacji – komentuje wicestarosta T. Gorgosz.

To niejedyne miejsce w Myscowej, gdzie zaczyna obsuwać się ziemia. W dalszej części wsi powstaje kolejne osuwisko. Na chwilę obecną teren jest zabezpieczony.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 09.05.2017, 13:32

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
6
@ do Abnegat
dnia 12.05.2017, 19:05 · Zgłoś
Pomyliłeś dziedziny nauki. Tu nie chodzi o logikę tylko o
geologię, hydrogeologię i geotechnikę, a na tym znasz się średnio.
Odpowiedz
0
@ Do do Abnegat
dnia 14.05.2017, 23:19 · Zgłoś
Właśnie logiczne myślenie Abnegata jest trafne,a nie Twoje nauki(ile było katastrof pod nadzorem takich naukowców).
Odpowiedz
8
@ do Abnegat
dnia 11.05.2017, 16:15 · Zgłoś
Tym razem się nie popisałeś. Piszesz straszne niedorzeczności
nie znając sytuacji. Na 100% jest to wina podmywania skarpy
przez rzekę. Reszta to tylko skutki.
Odpowiedz
-5
@ Abnegat
dnia 12.05.2017, 00:35 · Zgłoś
Nie upieram się, ale logika podpowiada, że gdyby to było od rzeki, to poniżej nie miałyby prawa rosnąć drzewa i krzewy, które musiałyby się wcześniej obsunąć, zanim doszło do naruszenia konstrukcji drogi. Chyba, że mówimy o procesie rozłożonym na lata, ale teraz nie ma to istotnego znaczenia - trzeba za wszelką cenę ratować drogę, aby nie dopuścić do odcięcia miejscowości od świata.
Odpowiedz
-3
@ Abnegat
dnia 11.05.2017, 06:09 · Zgłoś
Tutaj potrzebne są działania o charakterze ratunkowym, a nie dywagacje na temat przyczyn i odpowiedzialności. To tak, jakby strażacy, zamiast gasić pożar, zastanawiali się nad jego przyczyną. Osuwisko to też żywioł, chociaż - wbrew pozorom - niemający w tym przypadku nic wspólnego z rzeką, która płynie przecież kilkanaście metrów poniżej i jej poziom nigdy tak wysoko nie sięga. Przyczyną osuwiska może być ciek podziemny, którego też trzeba jakoś opanować. Najlepszym rozwiązaniem doraźnym (a być może i docelowym) byłoby zabezpieczenie osuwiska ścianką szczelną z płyt Larsena - tylko kiedy i czy w ogóle do tego dojdzie?

Na marginesie tej sprawy, nie sposób oprzeć się pewnej refleksji. Wiemy już od jednego z prominentnych przedstawicieli poprzedniej władzy, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie. Omawiana tutaj sytuacja prowadzi do wniosku, że teoretycznie istnieje również polski samorząd.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 11.05.2017, 08:33 · Zgłoś
Szczególnie jasielski. I siedzibę ma nie tam, gdzie się wszystkim wydaje.
Odpowiedz
2
@ yoł
dnia 10.05.2017, 14:17 · Zgłoś
a pan Stanisław?
Odpowiedz
4
@ leon
dnia 10.05.2017, 08:34 · Zgłoś
Takie osuwisko dla Gorgosza to małe piwo po śniadaniu!On nie takie sprawy załatwia?
Odpowiedz
2
@ ucho prezesa
dnia 10.05.2017, 01:14 · Zgłoś
Musicie jeszcze czekać 2 lata, bo dopiero wtedy będą wybory i lokalne nieudaczniki sobie przypomną abyście jakoś mogli dojechać do urny i wrzucić swoje poparcie oczywiście za pisiem. Może jeszcze przekroczą próg wyborczy i będą mieli 5 i pół %.
Odpowiedz
10
@ mieszkaniec
dnia 09.05.2017, 21:06 · Zgłoś
A co na to władze Starostwa w Jaśle. Pan nowo wybrany Starosta i Wice Starosta nie wypowiadają sie na temat budowy drogi. ???
Chciałbym usłyszeć co starosta Pawluś i jego Zastępca Gorgosz mówią na temat tego usuwiska.
Odpowiedz
10
@ burek
dnia 09.05.2017, 21:47 · Zgłoś
Oni się pochylają...
Odpowiedz
5
@ dragoness
dnia 11.05.2017, 20:00 · Zgłoś
Nasi lokalni politycy nie mają czasu pochylać się nad sprawami istotnymi, bo sie pochylają nad sygnetem jasielskiego capo di tutti capi. Jak ktoś się nie pochyli, to wylatuje ze stanowiska, czego przyklad oglądaliśmy ostatnio w powiecie.
Odpowiedz
18
@ fach
dnia 09.05.2017, 19:30 · Zgłoś
Każdy trochę zorientowany wie, że to rzeka podmywa skarpę.
Nikt jeszcze nie słyszał, żeby Zarząd Gospodarki Wodnej przyznał
się do czegoś. Czas najwyższy przewietrzyć tą instytucję.
Odpowiedz
-5
@ g
dnia 09.05.2017, 14:43 · Zgłoś
"myscowianie wiemy jak woda na nas dziala" :)
Odpowiedz
-36
@ Myscowa?
dnia 09.05.2017, 14:36 · Zgłoś
Zalać ich i bedzie spokój
Odpowiedz
9
@ czytnik
dnia 09.05.2017, 14:36 · Zgłoś
Trza ustabilizować brzeg i będzie fajnie
Odpowiedz
30
@ Mik
dnia 09.05.2017, 14:11 · Zgłoś
Ludzie powinni mieć możliwość normalnego dojazdu i żyć normalnie.
Gordi nie być chamski, postaw się w ich sytuacji.
Odpowiedz
23
@ pede
dnia 09.05.2017, 14:10 · Zgłoś
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie jest znany ze swoich decyzji, pamiętamy co robił ws. spuszczenia wody na Klimkówce.
Odpowiedz
3
@ żeka do Opozycjonisty
dnia 09.05.2017, 16:20 · Zgłoś
Jesteś w opozycji - ale do ortografii. Jak żyję nie widziałem takiego słowa: "żeka".
Chyba kończyłeś podstawówkę na tajnych kompletach i to jeszcze w czasie I wojny...
Chociaż wtedy niektórzy po podstawówce (jeżeli nie drzemali na lekcjach) mieli więcej wiedzy niż dzisiaj niektórzy po studiach.
Odpowiedz
0
@ buhahahahaha
dnia 09.05.2017, 17:22 · Zgłoś
Za to masz kłopoty z inną sprawą, bo w komentarzu @pede brak takiego wyrazu jak "żeka".
Tak że nie wypominaj innym wykształcenia bo sam masz chyba jakieś lewe.
Odpowiedz
10
@ KIerownik robót
dnia 09.05.2017, 19:17 · Zgłoś
Ludzie za 4 litery brać projektanta który zaprojektował drogę co się po kilku latach osunęła ... 11 mln śmiech na sali ... za tyle to się wybuduje kilometr autostrady
Odpowiedz
-50
@ Gordi
dnia 09.05.2017, 13:53 · Zgłoś
Ilu tam jest tych mieszkancow? Wszyscy na foto?
Odpowiedz
37
@ kiedyś Jasło
dnia 09.05.2017, 14:12 · Zgłoś
Wbrew pozorom, trochę ludzi tam mieszka. Osobiście bardzo lubię to miejsce, fajnei się tam wybrać w lecie nad rzekę, jestem przeciwna zalewowi bo zniszczy tę okolicę. To punkt widzenia niedzielnego turysty. Tyle że jakbym miała 2 razy dziennie przedostawać się po tych płytach na drugą stronę i się tak tłuc samochodem... serdecznie współczuję mieszkańcom. Walczcie ludzie bo mieszkacie w pięknym miejscu, ale trochę cywilizacji też się wam należy.
Odpowiedz
31
@ xx
dnia 09.05.2017, 14:42 · Zgłoś
Wladze samorzadowe powinny byc wybierane co dwa lata. No zawsze przed wyborami cos robia, to kawalek drogi, to cos wyremontuja.. i tak co 4 lata.. gdyby wybory byly czesciej bardziej by im zalezalo na utrzymaniu sie przy wladzy i cos by robili... a tak to rok przed wyborami coś dygnie, a po wyborach 3 lata sielanki i nic nie robią.
Odpowiedz
16
@ OPOZYCJONISTA
dnia 09.05.2017, 15:59 · Zgłoś
Znowu słyszę (Będę się starał o dodatkowe środki na to zadanie ) Zamiast na wypłaty zróbcie kawałek drogi żeka pełna kamienia i żwiru tylko chęci a na wypłaty pozyskają sobie środki urzędnicy póżniej
Odpowiedz
26
@ Rej Mikołaj
dnia 09.05.2017, 16:10 · Zgłoś
Ksiądz pana wini, pan księdza,
A nam prostym zewsząd nędza,.

Klasyczny przykład spychologii i arogancji "możnych" polityków wybieranych oczywiście przez "prostych". Dziw, że ciągle wybieranych i najczęściej tych samych: złotoustych przy kampanii wyborczej i olewających wyborców w trakcie trwania kadencji.

Czy rzeka wpływa na drogę czy odwrotnie? "Tęgie" umysły na pewno tego nie rozstrzygną ale jest wielkie pole do spychologii i tłumaczenia nicnierobienia.
Wybierajcie ich dalej... tych samych...tylko kupcie kajaki lub tratwy bo będziecie się bawić w Jerzego Gondola znad Wisły.
Odpowiedz
31
@ bhp
dnia 09.05.2017, 16:15 · Zgłoś
Gdyby były zagrożone interesy tego Pana jak chociaż by wybudowana forteca na dawnym skwerku przy pl.Żwirki i Wigury w Jaśle to byłoby zadanie pieewszoplanowe.Natomiast gdy dorwalo koryta publicznego to interesy pilne dot.zbiorowości ludzkiej odkladane są na 4-Ty plan.Takich ludzi przy władzy potrzeba.
Odpowiedz
7
@ KIerownik robót
dnia 09.05.2017, 19:17 · Zgłoś
Ludzie za 4 litery brać projektanta który zaprojektował drogę co się po kilku latach osunęła ... 11 mln śmiech na sali ... za tyle to się wybuduje kilometr autostrady
Odpowiedz
1
@ jasiu
dnia 09.05.2017, 21:43 · Zgłoś
Aleś palnął do bulu tego ortografa żecznego i dziwi mnie,ze nie zauważyłeś czerwonego wężyka.Wężykiem opozycjonisto wężykiem
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 09.05.2017, 22:26 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Żwirek
dnia 10.05.2017, 06:42 · Zgłoś
Zna pisownię,ale zasugerował się żwirem,zresztą słownik zmienia wyrazy w trakcie wysyłania.
Odpowiedz
2
@ Do Jasiu
dnia 10.05.2017, 06:49 · Zgłoś
Bólu,bo boli-pamiętaj!
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 10.05.2017, 07:14 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ jasiu
dnia 10.05.2017, 08:26 · Zgłoś
Przecież ja specjalnie napisałem bul , bo żeka jest bulem
Odpowiedz
0
@ jasiu
dnia 10.05.2017, 08:45 · Zgłoś
Oto właśnie mi chodziło
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657