Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czy to koniec kryzysu śmieciowego?

57

Problemy z zagospodarowaniem śmieci z terenu powiatu jasielskiego, które pojawiły się w lipcu i wrześniu br. sprawiły, że sejmik województwa podkarpackiego zwiększył liczbę instalacji do przetwarzania odpadów z czterech do ośmiu dla regionu południowego.

Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami przyjęty przez sejmik województwa podkarpackiego w 2012 r. miał uporządkować gospodarkę śmieciową w regionie. Po pięciu latach dokument ten został zaktualizowany, a jego zapisy weszły w życie 1 lipca br. Tymczasem jeszcze w tym samym miesiącu na terenie powiatu jasielskiego pojawiły się problemy z zagospodarowaniem odpadów zmieszanych. Zgodnie z WPGO Jasło zostało przypisane do regionu południowego, dla którego wyznaczono instalację regionalną (RIPOK) w Krośnie. Odbiór śmieci został w niej jednak ograniczony ze względu na jej modernizację. Instalacja ponadregionalna, którą jest spalarnia w Rzeszowie jest w fazie rozruchu, a instalacje zastępcze w Przemyślu i Paszczynie wstrzymały tymczasowo przyjmowanie zmieszanych odpadów komunalnych. Władze miasta stojąc przed obliczem poważnego problemu, podjęły końcem lipca decyzję o odbiorze śmieci od mieszkańców Jasła i złożeniu ich na pewien czas na punkcie przeładunkowym przy ul. Żniwnej. Pomysł ten nie znalazł zrozumienia wśród jaślan, którzy byli przekonani o tym, że powstaje tam nielegalne dzikie wysypisko. Po kilku dniach w sierpniu rozpoczęto wywóz zgromadzonych ok. 190 Mg odpadów z terenu miasta. - Powodem okresowego wstrzymywania przyjmowania zmieszanych odpadów komunalnych przez instalacje wskazane w WPGO dla naszego regionu było wyczerpanie wyznaczonych limitów oraz ograniczone możliwości dalszego zagospodarowania tzw. frakcji nadsitowej oraz problemy technologiczne – wyjaśnia Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle. Ten sam problem pojawił się we wrześniu, kiedy ponownie wstrzymano odbiór odpadów. Dopiero po dwóch dniach wszystko wróciło do normy.

Spór o racje?

Władze Jasła stoją na stanowisku, że problemy z odbiorem śmieci nie miały by miejsca, gdyby wcześniej wzięto pod uwagę ich propozycje dotyczące większej konkurencyjności w przerabianiu odpadów. Instalacje w Ustrzykach Dolnych i Wolicy mogły zmieszane odpady komunalne przyjmować tylko do końca czerwca br. m. in. ze względu na zapisy w planie wojewódzkim. Od tamtej pory firma Ekomax zajmuje się jedynie odbiorem śmieci z miasta i pozostałych gmin, nie może natomiast być instalacją zastępczą dla powiatu jasielskiego, gdyż nie posiada statusu RIPOK-a dla innych regionów. - Żaden wniosek nie został uwzględniony przez marszałka województwa podkarpackiego, np. wnioskowano, aby samorządową instalację w Kozodrzy (koło Dębicy) wyznaczyć jako instalację zastępczą dla naszego regionu, gdyż we wcześniejszych okresach gminy powiatu jasielskiego wielokrotnie przekazywały tam swoje odpady. Po wystąpieniu sytuacji z okresowym brakiem możliwości przetwarzania odpadów władze Jasła interweniowały w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim zarówno pisemnie jak i telefonicznie – dodaje rzecznik A. Koba. Władze wojewódzkie mają odmienne zdanie. Przypominają, że w świetle obowiązujących przepisów od 2012 r. budowa, utrzymanie oraz eksploatacja własnych lub wspólnych z innymi gminami regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Podkreślają również, że przy tworzeniu WPGO w 2012 r. zakładano funkcjonowanie instalacji w powiecie jasielskim, jak również w Ustrzykach Dolnych. – Gmina Ustrzyki pomimo wielokrotnie składanych deklaracji na etapie opracowania planu dotychczas nie podjęła inwestycji. Również funkcjonowanie instalacji w powiecie jasielskim było zakładane już przy tworzeniu WPGO w 2012 roku. Gminy powiatu jasielskiego ani po przyjęciu planu w sierpniu 2012 roku ani po jego aktualizacji w styczniu 2017 nie podjęły skutecznych działań w celu zrealizowania obowiązku ustawowego jakim jest budowa, utrzymanie i eksploatacja regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych - podkreśla Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. - Trudno było przewidzieć na etapie opracowywania WPGO w jakim terminie instalacja RIPOK w Krośnie będzie modernizowana, jak również tego w jakim stopniu ograniczy przyjmowanie odpadów. Nie zakładano również, że instalacje w Ustrzykach i w okolicach Jasła nie zostaną zrealizowane – dodaje.

Więcej instalacji rozwiąże problem?

Po wielokrotnych interwencjach samorządów oraz firm odbierających odpady komunalne marszałek województwa podkarpackiego postanowił zmienić uchwałę Sejmiku w sprawie wykonania Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022 w zakresie wyznaczenia większej liczby instalacji zastępczych, do których będą mogły być przekazywane zmieszane odpady komunalne. Na sesji nadzwyczajnej dla regionu południowego zwiększono liczbę instalacji z czterech do ośmiu. Wśród nowo wyznaczonych instalacji zastępczych jest również wnioskowana przez gminy powiatu jasielskiego na etapie aktualizacji WPGO instalacja w Kozodrzy, do której obecnie trafia część odpadów z miasta Jasła. Poza instalacją w Kozodrzy, zostały również wskazane instalacje w Stalowej Woli, Giedlarowej (koło Leżajska) i w Sigiełkach (powiat niżański). - Podjęte i podejmowane przez samorząd województwa działania nie zapewniają natychmiastowego rozwiązania problemów z zagospodarowaniem odpadów, ale w dłuższej perspektywie, po rozpoczęciu funkcjonowania instalacji w Rzeszowie w pełnej mocy przerobowej z czasem powinno doprowadzić do stabilizacji sytuacji w zakresie przetwarzania odpadów. Natomiast rozwiązanie tego problemu w skali województwa można oczekiwać po zrealizowaniu przez PGE S.A. drugiej linii instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii, zlokalizowanej w Rzeszowie ITPOE, zwiększającej całkowitą wydajność instalacji do 180 tys. Mg/rok – wyjaśnia T. Leyko.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 08.10.2018, 09:24

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Kierowca
dnia 15.10.2018, 18:35 · Zgłoś
Na tym zdjęciu są także i twoje śmieci.
Odpowiedz
0
@ Wspólnota
dnia 11.10.2018, 12:18 · Zgłoś
Ranking prestiżowego pisma Wspólnota i wykorzystanie środków unijnych. Warto poczytać.

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/pliki/Andrzej_Gniadkowski/Ranking_UE/Ranking_-_Fundusze_europejskie.pdf
Odpowiedz
-2
@ Kierowca
dnia 09.10.2018, 15:40 · Zgłoś
Uważam, żeby ograniczyć ilość śmieci w Jaśle należy przede wszystkim
zmniejszyć wielkość produkowania śmieci przez nas samych.
A tu jest proste rozwiązanie.
Nie stosować opłatę miesięczną, która napędza wielkość gromadzonych śmieci.
Zastosować opłatę za kubeł, która to taryfa już była w przeszłości.
Natomiast opłatę za kubeł podnieść trzykrotnie.
Sukces gwarantowany. Będzie jeden kubeł na miesiąc.
Odpowiedz
7
@ Kenek
dnia 09.10.2018, 09:08 · Zgłoś
Sprawa wygląda tak że Jasło powinno wybudować swoją instalacje do utylizacji śmieci ale tego nie robi. Duża w tym wina obecnej Pani Marszałek. I gdyby to była decyzja kogoś innego to by powiedziała że chodzi do marszałka Ortyla, prosi, stara się ale województwo słusznie chce abyśmy swoje śmieci ogarniali u siebie. Niestety ani Pani Marszałek tak nie powie bo wytknie się jej to zaniedbanie ani obecny samorząd nie pali się do takiej inwestycji bo kasa idzie na dofinansowanie szpitala który jest jakiś "dziwne" zarządzany.
Odpowiedz
-1
@ ObywatelG
dnia 09.10.2018, 14:07 · Zgłoś
Kenek , wiesz o czym mówisz? Jaka wina Pani Marszałek? Chyba tylko taka że poparła protest mieszkańców osiedla Gamrat. Czy Ty chciałbyś wąchać smród taki jak w Wolicy gdybyś mieszkał na tym osiedlu ? No proszę wypowiedz się !
Odpowiedz
5
@ oki
dnia 08.10.2018, 23:21 · Zgłoś
w Jedliczu jeszcze jest,sprawdź kto tam pali. jeszcze są cementownie ,które spalają aż miło i ciekawe czy dadzą sobie ot tak zabrać kasę .A jak była by spalarnia w Jaśle ,Krośnie, jest w Jedliczu to czym będziesz palił .Fachowcy obliczyli już dawno że zabraknie,a jeszcze nie otwarta jest w Rzeszowie(PGE). To co będzie stała pusta .Kolego my z Jasła ,krosna najwyżej je tam zawieziemy a oni wezmą kasę.
Odpowiedz
-3
@ Wyborca
dnia 08.10.2018, 22:52 · Zgłoś
W Tarnowcu na terenie b. Veritasu jest śmieciarnia, jest też komin pieca brakuje, ale w Jedliczu na tereni b. rafinerii działa podmiot, który spalaniem odpadów się zajmuje, może tam ???
Odpowiedz
6
@ Wyborca
dnia 08.10.2018, 22:50 · Zgłoś
Kogo wybrać, no kogo, kogo obdarzyć swoim głosem, no kogo, w czyje ręce powierzyć swój los, no w czyje. Czy pozostać w domu i później marudzić przez 5 lat, że źle wybrali, oto jest pytanie ???, a może jednak ...
Odpowiedz
7
@ oki
dnia 08.10.2018, 19:15 · Zgłoś
zbudujecie spalarnię tak jak i w Krośnie .O tym decyduje się o wiele wyżej niż nawet województwie, za duża kasa ze śmieci żeby palić je w Jaśle czy Krośnie
Odpowiedz
9
@ do oki
dnia 08.10.2018, 22:17 · Zgłoś
Masz 100% racji. Jasłu i Krosnu pozostaje płacić za odpady do Rzeszowa lub jeszcze dalej.Aby robić duże pieniądze trzeba dużą kasę mieć lub załatwić monopol na taką usługę.
Biednemu pozostaje: płacz i płać.
Jeżeli biedny jest jeszcze niemądry (delikatnie mówiąc) to płaci podwójnie.
Nie wybudował własnej instalacji, gdy była taka możliwość, to płaci także za to zaniechanie.
Jak widać po niektórych komentarzach nawet po szkodzie niektórzy nic się nie nauczyli.
Odpowiedz
20
@ git
dnia 08.10.2018, 19:11 · Zgłoś
Śmieci to dzisiaj doskonały biznes , tylko dureń nie buduje dzisiaj spalarni z segregacją odpadów ale bazpieczniej jest nie budować bo można się narazić mieszkańcom w pobliżu takiego zakładu. Dzisiaj wiadomo że nowoczesne zakłady utylizacji odpadów generują mniej toksyn niż kotłownia miejska . Przybyło by miejsc pracy a powiat zarabił dodatkowe pieniądze za przyjmowanie odpadów z poza rejonu. Przy wyborach rozliczcie Państwo radnych miejskich , powiatowych , burmistrza i starostów !!! Zobaczcie jak zarabia firma EKOmax , dlaczego nie może zarobić miasto i powiat ??? Przypomnę że skutecznie zablokowana została budowa przez Marię Kurowską !!! Dzisiaj rozliczmy ich za to zo zrobili a raczej co nie zrobili...
Odpowiedz
13
@ cytryna kwasna
dnia 08.10.2018, 14:13 · Zgłoś
Liczyć do 150 nie potrfia - a wy chcecie żeby zakład na śmieci wybudowali?
Odpowiedz
6
@ winogrono słodkie
dnia 08.10.2018, 19:08 · Zgłoś
to prawda - trochę tych śmieci trzeba wywieźć
Odpowiedz
6
@ bik
dnia 08.10.2018, 13:14 · Zgłoś
wraca ripok w Jasle po decyzji SN i problem odbioru odpadów komunalnych pewnie zniknie
Odpowiedz
6
@ Lewar
dnia 08.10.2018, 11:24 · Zgłoś
Pracowałeś na śmieciach ? Ja znam skutki takiej pracy syfy na ryju i ciele po rafinerii , mimo rękawic bi nie masz maski jak do lotu na kosmos żeby krył ryj i ciało , do kosztu powinni płacić szkodliwe
Odpowiedz
31
@ Kierowca
dnia 08.10.2018, 11:13 · Zgłoś
Jaślanie gadu gadu a w Krośnie koło wytwórni amortyzatorów buduje się
nową sortownię śmieci.
Gdy na terenie Gamratu kupił inwestor teren i hale na wybudowanie sortowni
śmieci to poprzednia ekipa rządząca sprzedała sąsiednie działki wraz z drogami dojazdowymi tak, że postawiono szlaban i odcięto jego działkę od dojazdu.
Więc zrezygnował z budowy sortowni.
W Jaśle choć jest inwestor z pieniądzmi to i tak stwarza się inwestorom problemy
i przeszkody a mieszkańcy sprzeciwy i demonstracje.
W Jaśle nie ma klimatu i społeczeństwa pozytywnie nastawionego do nowych
inwestycji i rozbudowy miasta.
Odpowiedz
3
@ Bullitt
dnia 08.10.2018, 11:50 · Zgłoś
Kolejność była dokładnie odwrotna - to firma od śmieci kupiła działkę jako ostatnia a nie jako pierwsza. A wcześniejsze działki były już dawno wyznaczone.
Odpowiedz
-3
@ ObywatelG
dnia 08.10.2018, 14:10 · Zgłoś
Szanowny Panie pisząc o Gamracie pewnie Pan myśli że tam to 150 hektarów lasu i tyle, a zapomina Pan o osiedlu mieszkaniowym gdzie mieszka 2 tysiące ludzi. I co, tam wybudować sortownię ? Taką śmierdzącą jak w Wolicy ? Jestem przekonany , że gdyby Pan mieszkał na Gamracie to zupełnie inaczej by Pan gadał!
Odpowiedz
3
@ Sunia
dnia 08.10.2018, 15:39 · Zgłoś
No to życzę charyzmy radnemu
Odpowiedz
7
@ Świadomość G
dnia 08.10.2018, 18:46 · Zgłoś
Jeżeli przyjąć za normę wiedzę o zagospodarowaniu odpadów i świadomość ekologiczną jak u Obywatela G, to mamy najlepszą odpowiedź dlaczego nic i nigdzie się nie wybuduje w tym temacie i to nie tylko w powiecie jasielskim.
Na pewno odpisze mi abym zgodził się na przetwarzanie odpadów na moim własnym podwórku.
Cudem udało się uchwalić plan przestrzenny z zapisem o zakładzie zagospodarowania odpadów na terenie Gamratu i jest to cenny zapis na tym terenie czekający na normalne, techniczne a nie populistyczne działanie.
Może kiedyś doczekamy.
Na razie należy pokiwać z politowaniem głową nad takimi poglądami jak u G i obciążać jak największymi kosztami za odpady (niestety wszystkich). Czasem przez kasę można trafić do rozumu.
Odpowiedz
8
@ Nikki
dnia 08.10.2018, 19:07 · Zgłoś
Pytanie tylko czy znajdzie się na terenie powiatu lokalizacja, w co wątpię. No i drobny problem - skąd na to wziąć pieniądze. Z budżetu miasta? Teraz dopiero widać, jak wielkim i kosztownym błędem burmistrz Kurowskiej była rezygnacja z przyznanych już pieniędzy na budowę zakładu w Gamracie. Za to oczywiście Jaślanie wybiorą ją na kolejną kadencję do sejmiku, mogę iść o zakład.
Odpowiedz
0
@ ObywatelG
dnia 09.10.2018, 07:35 · Zgłoś
Do Pana ŚwiadomośćG , a raczej do Pana dyletanta. Nie bardzo rozumie co mają poglądy do tego , że nie lubię smrodu ??? Weź człowieku przejedź się do Wolicy i powąchaj,a przestaniesz pouczać innych na co powinni się godzić, a na co nie.Jeśli nic nie poczujesz to idź szybko do laryngologa.
Odpowiedz
-1
@ ObywatelG
dnia 09.10.2018, 07:41 · Zgłoś
Do Nikki. Te pieniądze były ale na papierze tylko. Jeśli chodzi o winę kogoś to zastanów się człowieku kto jest bardziej winny ,. Czy ten co zablokował śmierdzący interes czy ten kto nie potrafił przekonać mieszkańców że nie będzie śmierdziało !?
Odpowiedz
-4
@ Rubisch
dnia 09.10.2018, 21:44 · Zgłoś
I tak tam sam syf
Odpowiedz
3
@ Lewar
dnia 08.10.2018, 11:01 · Zgłoś
Odpowiesz pani redaktor jak to możliwe ? Czy jesteś już do reszty jak oni
Odpowiedz
15
@ Lewar
dnia 08.10.2018, 10:53 · Zgłoś
Czy ktoś mi wytłumaczy czemu na internecie nie ma słowa o zrezygnowaniu usług pks na trasie Jasło - Rzeszów ? Ufo porwało z map Jasła Rzeszów ? Czy tu w tej wsi bo inaczej tego nie nazwę już , skoro z Rzeszowa jeżdżą nad morze , a tu nawet do Rzeszowa nie i nikt nie raczy napisać nic
Odpowiedz
4
@ stankiewicz felix
dnia 08.10.2018, 12:58 · Zgłoś
Weszła konkurencja jak Nowex czy Marcel.Jest czy dojechać do Rzeszowa.W okolicach Jasła bryluje Barbara i Erbus.Duży wybór.
Odpowiedz
31
@ Bolec
dnia 08.10.2018, 10:41 · Zgłoś
Dlaczego jasielski MPWiK nie wieźmie , kredytu, dotacji i nie wybuduje instalacji z prawdziwego zdarzenia ???

Tylko pobierają po 20 tys wynagrodzenia
Odpowiedz
16
@ ii
dnia 08.10.2018, 11:01 · Zgłoś
sam sobie odpowiedziałęs.,po co brac kredyt jak sie pobiera 20 tys,ryzykowac
Odpowiedz
2
@ Galanonim:-)
dnia 08.10.2018, 13:13 · Zgłoś
1.W jaśle nie ma takiej firmy jak MPWiK?
2.Jeżeli chodzi ci o MPGK to ta firma nie zajmuje się śmieciami.
3.Gospodarką śmieciami zajmuje się w Jaśle MZGO.
Odpowiedz
7
@ Jan12
dnia 08.10.2018, 10:31 · Zgłoś
Śmieci,to problem wielu gmin w Polsce i mówienie,że pan Czarnecki rozwiąże tę sprawę jest głupie i nieodpowiedziane.Władze wojewódzkie mają problem i po modernizacji Krosna i Rzeszowa sytuacja powoli wróci do normy.Jeszcze raz powtarzam,ani pan Pabian,a tym bardziej pan Czarnecki nie mają kompetencji do rozwiązywania problemów leżących w gestii województwa.
Odpowiedz
13
@ X
dnia 08.10.2018, 10:29 · Zgłoś
Warto tu zauważyć,iż podatki płacą wszyscy niezależnie od przynależności partyjnej.Więc niestosowne argumenty że jedna partia ma być Panem i Władcą od zzarządzania
Odpowiedz
3
@ Bel
dnia 08.10.2018, 10:10 · Zgłoś
Problem jest na terenie wszystkich gmin powiatu jasielskiego czyli polityka tu mie ma znaczenia tylko ...
Odpowiedz
-39
@ kiero
dnia 08.10.2018, 09:51 · Zgłoś
oj nie liczy sie nikt z burmistrzem pabianem . trzeba poprzeć ludzi z którymi władze wojewódzkie i centralne chcą i będą rozmawiać i pomagać.
Odpowiedz
88
@ thisissparta
dnia 08.10.2018, 09:58 · Zgłoś
Psim obowiązkiem urzędu marszałkowskiego, ze świętą Marią na czele, jest praca na korzyść ludzi zamieszkujących województwo. Wszystkie śmieci trzeba było zawieźć do gabinetu tej, dzięki ktorej ta sytuacja powstała. Głupie teksty, mające poprzeć wybór Czerneckiego i jego balas(t) w postaci posła i senatorzyny, nie mają sensu.
Odpowiedz
-35
@ kiero
dnia 08.10.2018, 10:05 · Zgłoś
widzisz jak sie nie ma poparcia to nawet tak prosta sprawa przerasta załatwienie jej przez obecnego burmistrza z którym nikt sie nie liczy. Ja nie popieram żadnego z kandydatów , ale dla mieszkanca jest chyba logiczne na kogo zagłosuje aby blokada ustapiła. Taka jest polityka i taki jest świat . Mamy takich a nie innych ludzi w centrali czy województwie i dla dobra miasta trzeba zyc w zgodzie z nimi choc zapewne wielu to sie nie podoba.
Odpowiedz
28
@ cimek
dnia 08.10.2018, 10:08 · Zgłoś
Święta prawda. Władze samorządowe na poziomie województwa z zasady winny współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego na poziomie powiatów i gmin, dla dobra lokalnych społeczności. Niestety, tęgie głowy, dla których partykularne interesy górują nad interesem ogółu zdają się zapominać o tym, że to mieszkańcy całego województwa z mocy ustawy tworzą regionalną wspólnotę samorządową. Tłumaczenie, że należy poprzeć danego kandydata, bowiem on gwarantuje, że Jasło otrzyma wsparcie z tak zwanej góry obraża inteligencję wyborców. Jeżeli jednak faktycznie tak jest i Pabian przez połowę kadencji zmuszony był do znoszenia tego rodzaju niechęci, ze szkodą dla nasz wszystkich, to ludzie odpowiedzialni za taki, a nie inny stan rzeczy powinni odejść w polityczny niebyt, czego im serdecznie życzę.
Odpowiedz
45
@ Woytazz
dnia 08.10.2018, 10:08 · Zgłoś
Jaką masz gwarancję, że Czernecki tego poparcia nie straci - tak samo, jak ze strony tych samych ludzi stracił je Pabian?

Naprawdę wierzysz w jakiekolwiek zapewnienia tych pseudokatolików bez kręgosłupa moralnego, zdolnych opluć i zgnoić każdego, kto myśli inaczej niż oni?
Odpowiedz
53
@ Do kiero
dnia 08.10.2018, 10:13 · Zgłoś
A może najwyższy czas,aby obalić te układy i układziki bo ludzie już mają dość tych układów i popierań.My chcemy normalności a nie klanów rodzinnych
Odpowiedz
16
@ kiero
dnia 08.10.2018, 10:26 · Zgłoś
Jedno pytanie bo jestem na tak, jak chcesz to uczynić gdy w wyborach startują farbowane lisy wszelkiej maści prawie wszystkie wywodzące się z tego samego drzewa? Wiesz mnie jako mieszkańca nie powinna interesować wojenka ludzi na górze mnie powinno interesować to ze miasto sie rozwija i żyje sie mieszkańcom dobrze. To czy z klanami czy bez nich jest dla mnie bez znaczenia. Ważne aby człowiek na stanowisku burmistrza miasta miał parcie na tzw. szkło i siłe argumentów po swojej stronie a obecnie tak nie jest.
Odpowiedz
18
@ Wyborca
dnia 08.10.2018, 10:39 · Zgłoś
Smutne to ,bo już w przeszłości mieliśmy włodarzy,z parciem na szkło i co z tego mamy wszyscy widzimy
Odpowiedz
-66
@ zofia
dnia 08.10.2018, 11:04 · Zgłoś
Pani Maria Kurowska to wzór samorządowca. Bardzo kompetentna i oddana służbie dla dobra mieszkańców województwa podkarpackiego, a w szczególności Jasła i okolic. Ma poparcie Zbigniewa Ziobry ze Solidarnej Polski, dzięki czemu jest w stanie dużo dobrego zrobić.
Odpowiedz
23
@ TW Tadek
dnia 08.10.2018, 11:13 · Zgłoś
Św. Maria spod krzyża ma swoich pupili i chce z nimi robić interesy ale nie zawsze się da?
Odpowiedz
43
@ Kotulak
dnia 08.10.2018, 11:40 · Zgłoś
Jaki problem?Nie głosujcie na Marię a tym bardziej na Wojciecha Zająca i będzie po sprawie!!!Bo wreszcie trzeba zrobić porządek z układami i rodzinnymi oligarchiami!
Odpowiedz
17
@ ggd
dnia 08.10.2018, 11:57 · Zgłoś
to prawda, że w Wolicy przy śmieciach ludzie na czarni robią i zarabiają mniej niż najniższa krajowa?
Odpowiedz
13
@ Do kiero
dnia 08.10.2018, 12:14 · Zgłoś
Pani Rzecznik Koba jest do bólu szczerą.W tych sprawach wysłano do Urzędu Marszałkowskiego wiele pism.Dzwoniono wiele razy.I co błąd popełnił Marszałek Ortyl,ze po takich interwencjach nie zajął się osobiście gospodarką śmieciowa w Jaśle. Zarówno P.burmistrz Pabian,jak i P
P. PrezeS Czernecki z fundacji Czysta Wisłoka zapomnieli,że są odpowiedzialni za ekologię i służą spolecznosci jasielskiej i ze ważne sprawy załatwia się osobiście gnebiac wizytami wladnych w pozytywnym załatwianiu .Ale oni na glowie mieli i mają ważniejsze sprawy.
Odpowiedz
25
@ bazalt
dnia 08.10.2018, 12:41 · Zgłoś
Proste wnioski - nowy starosta, burmistrzowie i wójtowie powiatu powinni stanąć na głowie, żeby wrócić do planu budowy zakładu utylizacji w Gamracie. A Maryję z Dąbrówki - jeśli znowu rzucałaby kłody - zasypać śmieciami z okolicy.
Głosowanie na takich kandydatów którzy "być może będą mieli poparcie u góry", świadczy tylko o tym że ktoś kto tak twierdzi, jak również owa "góra" nie ma bladego pojęcia co do sedna demokracji. Przeszła jak i obecna sytuacja popierania lub nie popierania świadczy o tym, że - było nie było - NASI delegaci do województwa i Sejmu nie są warci funta kłaków, skoro przedkładają interes partii (a szczególnie swój) ponad potrzeby obszaru z którego pochodzą i ludzi którzy ten teren zamieszkują. I to nie starosta, burmistrz, wójt, radny powinien podporządkowywać się stojącemu wyżej w hierarchii, ale zupełnie odwrotnie. I sądzę że przynajmniej średnio rozgarnięty mieszkaniec powiatu nie zagłosuje na kandydatów partii jako żywo przypominającej mafijną strukturę.
Odpowiedz
6
@ stankiewicz felix
dnia 08.10.2018, 12:43 · Zgłoś
Tak.Z parciem na szkło typu lampiony,znicze i lampki do wina. Jest szeroka gama kandydatów,jest w czym wybierać.Jest tylko pytanie,czy większość rządząca jaką stworzą w poszczególnych samorządach potrafi spełnić te obiecanki z kampanii wyborczej ?
Odpowiedz
8
@ hanka
dnia 08.10.2018, 14:23 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
6
@ Jan12
dnia 08.10.2018, 16:13 · Zgłoś
A to prawda!
Odpowiedz
1
@ Jan12
dnia 08.10.2018, 16:15 · Zgłoś
Amen
Odpowiedz
3
@ Tic-Tac
dnia 08.10.2018, 17:46 · Zgłoś
@bazalt. Nie można się zgodzić z wywodami nt.odpowiedzialności za zaniedbane gospodarowanie odpadami i brakiem zainteresowania przebudową kanalizacja ogolnosplawna w Jaśle. Należy się przygladnac jaki kawał roboty w tych tematach zrobili prezydenci Krosna i Rzeszowa .Jest to wyłączną ich zasługa, Co ludzie działali skutecznie wedle powiedzenia Człowieku pomóż sobie sam , a Pan Bóg Ci dopomoze .A tutaj od wielu,wielu lat te tematy zamiatano pod dywany.Wylazl głośno temat odpadów, W niedługim czasie wylezie kanalizacja ogolnosplawna trujaca rzekę Wisloke nadmiarowymi sciekami wypuszczonymi przez Oczyszczalnie Ścieków w Jaśle
Odpowiedz
3
@ Zdzich
dnia 08.10.2018, 17:58 · Zgłoś
Popieram. Znam osobiście, wielu ludziom pomaga, czego nie można powiedzieć o innych "waznych" z Jasła, którzy myślą tylko o tym jak się nahapać. Piszę, bo mimo klikania na plus liczby stoją w miejscu
Odpowiedz
7
@ do Pani od wiatrów
dnia 08.10.2018, 18:33 · Zgłoś
W tej sprawie należy się udać do osoby, która uwaliła jedyną możliwą lokalizację takiego zakładu w powiecie jasielskim i w całym województwie tj. na terenie Gamratu (zgodnie z obowiązującymi nadal zapisami planu przestrzennego dla tej lokalizacji- innej lokalizacji o takim zapisie nie znajdziecie).
Argumentacja o niekorzystnej różą wiatrów i zapewnienie, że są inne lokalizacje dla takiego przedsięwzięcia - to czysty blef skutkujący obecną sytuacją w tym temacie.
Wszelkie zarzuty w tej mierze należy składać do autora pomysłu o zaniechaniu budowy własnej instalacji zagospodarowania odpadów.
Odpowiedz
6
@ thisissparta
dnia 08.10.2018, 19:08 · Zgłoś
Towarzyszył jej wtedy poseł Rzońca...
Odpowiedz
9
@ 1971
dnia 08.10.2018, 21:24 · Zgłoś
Maria powinna od nas zobaczyc gest papapapapa. Niech wroci skad przyszla i niech ram zostanue a wszyscy odczuja poprawe
Odpowiedz
1
@ Rubisch
dnia 09.10.2018, 21:41 · Zgłoś
Pracują za 7 zł na godzinę na czarno
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657