Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czy to koniec waśni między parkiem a mieszkańcami?

40

Nowy dyrektor MPN dr Marian Stój musi stawić czoła wielu wymagającym zadaniom i problemom, jakie narastały w ostatnim czasie w związku z konfliktem między parkiem a miejscową ludnością. - Chciałbym, żeby ludzie byli zadowoleni, dumni z tego terenu i nie narzekali na życie w sąsiedztwie parku – podkreśla dyrektor.

Do dzisiaj największe kontrowersje w gminie Krempna wzbudza plan ochrony Magurskiego Parku Narodowego, który nie został jeszcze zatwierdzony przez ministra środowiska, a będzie obowiązywał przez 20 lat. Zapisy, jakie pojawiły się w projekcie planu dotyczące m. in. stref buforowych i korytarzy migracyjnych wywołały burzę wśród miejscowej ludności, która sprzeciwia się ograniczaniu im prowadzenia działalności na swojej własności.

- Ludzi najbardziej rozgniewało to, że nie konsultowano i nie uzgadniano z nimi zapisów w projekcie planu, który dotyczył także ich własności, a o niekorzystnych dla nich zapisach dowiadywali się często z drugiej ręki – podkreśla dyrektor parku Marian Stój. - Wykonawca zamieścił w projekcie strefy buforowe w odległości do 200 m od granicy parku. Kolejny sprzeciw wywołało wyznaczenie korytarzy migracyjnych dla zwierząt, które przebiegały przez ich prywatne działki. Ludziom nie spodobało się, że będą ograniczenia w postaci zakazu budowy, czy wykonania ogrodzenia. – dodaje.

Dyrektor Stój nie ukrywa, że część tych zapisów jest zbyt rygorystyczna i może być uciążliwa dla mieszkańców gminy. Zdaniem miejscowej ludności w nowym planie zaproponowano za dużo obszaru do ochrony ścisłej i dlatego obawiają się, że przez to m. in. nie będą mogli zaopatrywać się w opał. Ponadto ludzie chcą, aby przywrócono szlak turystyczny przez dolinę Ciechani, która została wyłączona za pierwszego dyrektora w 2005 r. - Uważam, że niektóre zapisy powinny pozostać, a z niektórych można zrezygnować. Braliśmy pod uwagę głosy mieszkańców. Postanowiliśmy odstąpić od strefy buforowej oraz z części korytarzy migracyjnych szczególnie tych przebiegających blisko zabudowy- zaznacza dyrektor Stój.

Dyrekcja parku nie widzi przeszkód w połączeniu ochrony przyrody z działalnością człowieka. Jego zdaniem, obie strony mogą czerpać z tego faktu korzyści. Jeśli mieszkańcy będą zadowoleni i nie ograniczani, wówczas będą lepiej chronić przyrodę. - Walory przyrodnicze parku promują gminę i nasz region. Tym samym przyciągają turystów, co jest na rękę miejscowej ludności, gdyż na turystyce będą zarabiać. Chcę, aby powstało więcej szlaków, ścieżek, dlatego postanowiłem m.in. przywrócić szlak przez dolinę Ciechani. Nasz park jest w 95% zalesiony, w odróżnieniu od innych parków np. tatrzańskiego, czy bieszczadzkiego– mówi Marian Stój.

MPN to jeden z tych parków, w którym jest bardzo duże bogactwo gatunkowe zwierząt. To właśnie dzięki ludziom, którzy kiedyś zamieszkiwali te tereny nastąpiło zróżnicowanie siedlisk. Jak podkreśla dyrektor Stój zwierzęta lubią takie strefy ekotonowe (na styku różnych środowisk- przyp. red.). Dyrekcji parku zależy na utrzymaniu go w takim stanie jak jest obecnie dodając, że ich obowiązkiem jest ochrona różnorodności biologicznej. - Parki są dla ludzi i powinni je zwiedzać, uczyć się przyrody, podziwiać ją, wypoczywać. Ludzie odbierają moje przyjście z nadzieją, że ich relacje z MPN się poprawią. Będę dążył do tego, aby tak było – powiedział na koniec dyrektor MPN.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 23.03.2017, 08:53

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
24
@ Och
dnia 01.04.2017, 12:29 · Zgłoś
Widzę pseufoekologów na portal. Zwarli szyki bo zabierane są im zabaweczki na terenie MPN. Jak mi przykro. Będzie jeszcze większy nalot, bo Zenusuiowi zabrali ,,Wróblówkę " na Ciechani
Odpowiedz
-4
@ Trebor
dnia 26.03.2017, 22:55 · Zgłoś
Wiekszosc turystow i tak jezdzi do Folusza
Odpowiedz
14
@ ixi
dnia 26.03.2017, 10:35 · Zgłoś
Tu jakies ekoterrorystyczne lobby sie panoszy i minusuje. Nie zakrzyczycie
Odpowiedz
-16
@ Romantiska
dnia 26.03.2017, 12:20 · Zgłoś
Człowiek człowiekowi wilkiem-i dziwią się możni tego świata skąd tyle kataklizmów i chorób,bo niszczą przyrodę tworząc betonowy świat.Mam wielki szacunek dla wiejskich LUDZI mają więcej mądrości niż rządzący a Pan Stój ratuje wszystkich przed nieuniknioną zagładą-docenić GO-w póki czas
Odpowiedz
24
@ dixi
dnia 28.03.2017, 00:42 · Zgłoś
Dokładnie tak - siedzą kucykowcy i klikają - tylko to im pozostało. W swoich zideologizowanych mózgach nie są w stanie pojąć na czym polega równowaga! Nie chodzi bowiem o zniesienie ochrony ale o stworzenie realnych możliwości doświadczania tej przyrody. Dyrektor słusznie zauważył - parki narodowe powinny chronić dziedzictwo i je upowszechniać - edukując i uświadamiając. Zamknięcie i ogrodzenie parku na realizację tych zadań nie pozwoli. Zrozumiałe są ograniczenia na obszarach ścisłej ochrony - tyle, że te obszary muszą być zaplanowane z rozsądkiem - czyli w granicach koniecznych i wystarczających, a nie dowolnych i przesadnych.
Odpowiedz
23
@ Och
dnia 01.04.2017, 12:35 · Zgłoś
Kucykowcy pseudoekolodzy. Wczoraj tatuś takiego jednego zapalonego ekologa wywoził [...]ówkę i rozlewał po polach! Świadomie skaził środowisko!
Odpowiedz
28
@ Romantiska
dnia 25.03.2017, 20:48 · Zgłoś
Gratuluję ratujmy Ziemię i życie w zgodzie z naturą-
Pan Stòj jest BENE MERITUS
Odpowiedz
23
@ anna
dnia 25.03.2017, 19:36 · Zgłoś
Pan Stój przywraca wiarę w zgodne funkcjonowanie parku i lokalnej społeczności ...da się ??? da ...tylko trzeba chcieć i nie traktować tych co żyją i pracują na roli jako wrogów przyrody parku itp ..patrzenie z góry na "ciemnych" wieśniakow i pokazywanie "jakim to wykształconym ekologiem-lesnikiem i biologiem się jest ...a jakim zerem jest "wieśniak"...doprowadziło do wojny między MPN a miejscowymi ...Brawo p.Marianie ,życzę wytrwałości i siły.
Odpowiedz
12
@ Wojtek
dnia 25.03.2017, 18:25 · Zgłoś
Do Leny dlaczego tak bronisz tej Ciechani? pewnie żeby wam nikt konopi nie wydeptał?i nikt się nie poczęstował, nie bądzcie tacy samolubni
Odpowiedz
0
@ Ryś
dnia 24.03.2017, 15:02 · Zgłoś
Chłop sam nic nie zrobi bo do tanga trzeba dwojga pozdrawiam mieszkańców gminy Krempna
Odpowiedz
-4
@ ixi
dnia 24.03.2017, 12:57 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
43
@ Lenia
dnia 24.03.2017, 10:40 · Zgłoś
Najlepiej wpuścić hołotę- co tam przyroda, to nic, że to jedno z ostatnich miejsc w okolicy gdzie zwierzęta mają względny spokój. Najlepiej pod publiczkę dać zadeptać las- wszak- czyńcie sobie ziemię podwładną... Bydło ludzkie często nie potrafi zachować się- drą pyski, schodzą ze szlaków, rozrzucają śmieci. Wyremontować drogę przez Żydowskie, naprawić mostki, powycinać drzewa-wszak stwarzają zagrożenie dla kierowców a i przy naprawie dróg będą przeszkadzać- i już będzie miło- wszędzie będzie słychać samochody, motory, rozdartych pseudo turystów. Po co nam wataha wilków, po co ryś, po co jelenie? Mam małą nadzieję, że niektórych pogoni ostro niedźwiedź, który krąży ostatnio w tamtych okolicach. No chyba, że jego załatwią przyjaciele szyszki...
Odpowiedz
-45
@ ixi
dnia 24.03.2017, 12:58 · Zgłoś
To zachowuj się jak człowiek , nie jak cholota. To nie będzie problemu..
Odpowiedz
86
@ L
dnia 24.03.2017, 13:26 · Zgłoś
Jeśli już komentujemy-to sprawdźmy najpierw zasady pisowni.
Odpowiedz
-81
@ Abnegat
dnia 24.03.2017, 20:13 · Zgłoś
Rozumujesz jak były dyrektor TPN, niejaki Gąsienica-Byrcyn, który chciał w ogóle wstrzymać wszelki ruch turystyczny na terenie Parku, aby świstaki mogły spokojnie kopulować.
Odpowiedz
21
@ Lenia
dnia 25.03.2017, 09:19 · Zgłoś
Nie myślę o całkowitym zamknięciu parku dla turystów. Jest dużo ciekawych tras w Magurskim i nie widzę powodu aby jeszcze przez Ciechanię szedł szlak. Można przejść się z Huty Polańskiej przez Mazgalice na Baranie albo szlakiem wzdłuż granicy. Można przejść się na Wysokie czy na Żydowskie- fajne widoki, duże prawdopodobieństwo zobaczenia np. jeleni. A Ciechanię zostawić w spokoju.
Odpowiedz
27
@ Byla jaslanka
dnia 26.03.2017, 01:20 · Zgłoś
Lenia- do Ciechani mam osobisty sentyment, a to dlatego ze bylam tam jeszcze jako calkiem mloda dziewczynka zmoim wspanialym Tata ktory do dzis kocha te tereny- uwierz mi ani ja,ani moja rodzina nie jest z tych ktorzy rycza i smieca, sami takich nie tolerujemy. Uwazam ze pewne zakazy, nakazy i ograniczenia powinny byc a ruch samochodowy w tych supermiejscach byc wylaczony bo parki rozrywki sa gdzie indziej, prawda ? Chodzi o to ze wreszcie dyrektorem parku zostal czlowiek ktory potrafi to wszystko ogarnac a nie wchodzic z jednej skrajnosci w druga . Pozdrawiam.
Odpowiedz
34
@ L
dnia 26.03.2017, 10:00 · Zgłoś
Co do ruchu samochodowego w parku to nie będzie wyłączony tylko zwiększony-
nowy dyrektor obiecał, że droga powiatowa nr 1909 R z Krempnej przez Żydowskie do miejscowości Grab będzie dostępna dla wszystkich...
Odpowiedz
22
@ sa
dnia 26.03.2017, 20:12 · Zgłoś
Czy byłaś na szlaku Ciechań Huta Polańska ja jeszcze zdążyłem natomiast moja Żona i Dzieci nie.
Odpowiedz
17
@ Byla jaslanka
dnia 27.03.2017, 16:49 · Zgłoś
Ja tak- ale maz i dzieci juz nie
Odpowiedz
20
@ Och
dnia 01.04.2017, 12:37 · Zgłoś
Ty Lenka sama pokazałaś kto jest prawdziwą hołota. Kto poniża i wyzywa ludzi. Piękniej odsłonić się nie mogłaś. Brawo!
Odpowiedz
12
@ Olaboga
dnia 01.04.2017, 22:29 · Zgłoś
Uderz w stół...
Odpowiedz
-15
@ Abnegat
dnia 24.03.2017, 06:47 · Zgłoś
Rzeczywiście, wygląda na to, że przyszedł odpowiedni człowiek na to stanowisko. Może nastał też czas, aby władze lokalne podjęły działania i współpracę w zakresie rozwoju turystyki kwalifikowanej na terenie MPN, może przynajmniej jedno schronisko typu bacówka na Małej Rawce? To byłaby najlepsza (i stosunkowo niedroga) promocja regionu, jak również samego Parku.
Odpowiedz
14
@ Byla jaslanka
dnia 23.03.2017, 15:54 · Zgłoś
Mam lzy wzruszenia za przywrocenie doliny Ciechani , jak czytam te slowa, to po prostu sie wzruszam bo nic sie Pan nie zmienil. Mam szczegolny plan przywiezc swoje dzieci i pokazac im kawal pieknej przyrody polskiej bo tak wyszlo ze jeszcze tam nie byly choc juz duzo zwiedzily w Stanach. Zycze dalszych madrych decyzji, sukcesow, sily i zdrowia-byla uczennica z lo .
Odpowiedz
13
@ Staszek
dnia 23.03.2017, 15:16 · Zgłoś
Marianie, znamy się od około 40 lat. Dziś jak patrzę na Twój wizerunek i na to co robisz to dochodzę do wniosku, że wreszcie znalazłeś się na właściwym miejscu. Zawsze lubiący las, przyrodę, ptaki i zwierzęta, a przy tym człowiek o łagodnym usposobieniu znalazł się tam gdzie był przeznaczony od urodzenia. Nawet to przebranie i okularki pasują do Cibie.
Pozdrawiam Cię. Kolega z naszych młodych lat.
Odpowiedz
7
@ xc
dnia 23.03.2017, 13:31 · Zgłoś
No i wreszcie ktoś, kto myśli logicznie, brawo! Tylko poprzez zgodę można rozwijać turystykę w regionie. Skorzysta i park i ludzie. Ja jeszcze czekam na zgodę w sprawie remontu mostka na drodze Krempna-Ożenna przez Żydowskie.
Odpowiedz
-75
@ bhp
dnia 23.03.2017, 12:46 · Zgłoś
Tworzenie w Polsce co raz to nowych Parków Narodowych to chyba wymyśl jakiegoś nawiedzonego.Od zarania dziejów człowiek żył w pełnej zgodzie z naturą. Tworzenie o ogromnych powierzchniach wydzielonych stref zakazowych dla człowieka tylko dlatego że ten ktoś bierze ogromne gaze za byle pisane wypociny .Niekiedy nadmierną nadgorliwosc przynosi więcej strat jak pożytku
Odpowiedz
10
@ Roki
dnia 24.03.2017, 11:02 · Zgłoś
Wiesz kiedy powstał ostatni PN w Polsce. W 2001r. A wiesz jaki procent kraju zajmują? Niecały 1%. Są to jedyne miejsca w Polsce gdzie prawdziwie chroni się przyrodę. Prawie wszystkie lasy w Polsce są pod administracją LP. Wystarczy pojechać do Puszczy Białowieskiej by przekonać się na czym polega różnica pomiędzy PN a życie w ,,zgodzie z naturą" według LP. Więc nie pieprz jak nie wiesz o czym piszesz.
Odpowiedz
0
@ mg
dnia 03.04.2017, 09:55 · Zgłoś
Gdzie prawdziwie jest ochrona jest jeszcze mniej obszaru. Każdy PN oprócz obszarów ściśle chronionych ma inne gdzie gospodaruje swoimi zasobami, patrz na pozysk drewna w MPN.
Odpowiedz
-63
@ Sven
dnia 23.03.2017, 11:46 · Zgłoś
Ci w tym parku to prawdziwe świry powinni ich ludzie rozliczyc za dziadostwo jakie im stworzyli...Żabka wyszła na ulice,krogulec krzywo zapiał to już jest jasny sygnał do podniesienia alarmu to,że ludzie mają źle to jest ich wina...Po Krempnie druga taka ostoja dziadostwa są Jaśliska.
Odpowiedz
-44
@ turysta
dnia 23.03.2017, 12:11 · Zgłoś
Pytanie serio dlaczego Jaśliska przecież to piękny teren. Dolina Ciechani to jeden z ładniejszych szlaków w MPN jeżeli Pan Dyrektor to zrobi to czapka z głowy. Po szlakach nie chodzą kłusownicy czy drwale tylko ludzie którzy są zafascynowani przyrodą.
Odpowiedz
-54
@ Sven
dnia 23.03.2017, 15:05 · Zgłoś
Turysta na terenie Jaślisk nakręcono film pt.,,Wino truskawkowe''tylko dlatego,że reżyser potrzebował kontrastu w postaci dziadostwa i w całej ,,Polsce''znaleziono te miejsce właśnie w Jasliskach.W Krempnej powinni nakręcić film pt.Krempski bród i smród jako skansen przeszłości w nowożytnych czasach''
Odpowiedz
25
@ obserwator
dnia 23.03.2017, 10:55 · Zgłoś
Odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Powodzenia
Odpowiedz
15
@ Jacek
dnia 23.03.2017, 12:44 · Zgłoś
Powinien być od początku dyrektorem. Jeszcze jako nasz nauczyciel w I LO opracowywał zagadnienia awifauny projektowanego MPN jak również jest autorem koncepcji herbu parku.
Odpowiedz
26
@ podatnik
dnia 23.03.2017, 10:37 · Zgłoś
Czyli można jeszcze w tym kraju znaleźć osoby kompetentne.
Powodzenia.
Odpowiedz
20
@ .
dnia 23.03.2017, 09:24 · Zgłoś
Oby za słowami poszły działania. Powodzenia, Marianie!
Odpowiedz
12
@ g
dnia 23.03.2017, 09:04 · Zgłoś
niech pan tak uczyni panie marjanie,pan sie nie boi 236 osob za panem stoi ;)
Odpowiedz
-45
@ rower
dnia 24.03.2017, 10:12 · Zgłoś
Koniecznie należy pozwolić na przejazd rowerem z Folusza do Świątkowej, przecież jest droga. To również idealne miejsce na skitury.
Odpowiedz
-30
@ lolek
dnia 24.03.2017, 13:03 · Zgłoś
Przecież można, jest trasa rowerowa...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657