Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Czy walka z gawronami to walka z wiatrakami?

48
Rozpoczęto kolejny sezon walki o uwolnienie jasielskiego parku od gawronów. Kto będzie górą? 



Albo gawrony albo spacer


Już od kilku lat miasto próbuje zagwarantować spacerowiczom komfort przechadzania się po parku. Jest on bowiem naruszany przez gawrony, które owo miejsce okupują.





- Problem z pewnością istnieje. Z tego co zauważyłem za dnia ptaki opuszczają park, zapewne gdzieś się stołują, jednak podczas wieczornych spacerów nietrudno zrozumieć sens powiedzenia "parasol noś i przy pogodzie" - żartuje jeden z napotkanych przechodniów.  

Metoda


Miasto chce pozbyć się gawronów z parku poprzez zniechęcenie ich do gniazdowania na parkowych drzewach i skłonienie do zmiany miejsca na inne. W tym celu regularnie strąca się gniazda tych ptaków.




- Regularnie wchodzimy na drzewa i usuwamy gniazda. Jednak jak Pan widzi na drzewach, które oczyściliśmy wczoraj już widać efekty pracy gawronów. - mówią pracownicy firmy Diamond Tech, która się tym zajmuje. - Dla uniknięcia nieporozumień dodajmy, że naszym celem nie jest likwidacja gawronów, lecz uwolnienie od nich parku.

Strącanie gniazd to nie jedyna metoda walki z gawronami. Na terenie parku zamontowano również swego czasu urządzenia emitujące odgłosy drapieżników. Mają one odstraszać gawrony.  

Szanse na powodzenie

Czy jest szansa, że podejmowane działania przyniosą zamierzony efekt?

- Jeśli gniazda będą codziennie (wszystkie) strącane, część par zniechęci się na tyle, że poszukają miejsca na gniazdo gdzieś, gdzie jest spokój, na przykład w Parku Zabytkowym przy szpitalu  - ul. Lwowska, albo na wysokich drzewach w innej części miasta, np. obok Kościoła Farnego, I Liceum lub też na Górce Klasztornej. Tym samym kolonia może się rozrzedzić i gawrony staną się mniej uciążliwe. - mówi dr Marian Stój, ornitolog.  

Pełny sukces nie jest jednak możliwy. - Część par będzie zawzięcie, codziennie odbudowywać  gniazdo, aż uda się im złożyć jaja. Szansą dla gawronów są np. kilkudniowe przerwy w strącaniu gniazd w weekendy lub w okresie Świąt Wielkanocnych.  

Dr Stój zaznacza jednak, że w porównaniu z poprzednimi latami, gawronów jest w Parku Miejskim mniej. - Być może zniechęciło je strącania gniazd w ubiegłym roku, a może nie przeżyły zimy? Ta ostatnia była bardzo surowa i dała się we znaki nie tylko gawronom.

Gdy idzie o stosowanie straszaków, ornitolog jest bardziej sceptyczny. - To niepotrzebnie wydane pieniądze. Gawrony, jak i wszystkie krukowate, to najinteligentniejsze z ptaków, szybko się uczą, analizują emitowane  odgłosy ptaków drapieżnych i rannych osobników swojego gatunku i po chwili zupełnie nie zwracają na nie uwagi. Dochodzi do tego, że budują gniazda nawet bardzo blisko (kilka metrów) od  takiego głośnika.  

Dodajmy, że w wybitność krukowatych wątpić może tylko ten, kto nigdy nie widział kruka kręcącego w powietrzu beczki i wykonującego inne akrobacje. To jedne z najzdolniejszych lotników wśród ptaków.  

Pamiętajmy: gawrony nie są szkodnikami


Warto zaznaczyć, że drastyczniejsze pozbywanie się gawronów byłoby bezpodstawne, nie są to bowiem szkodniki, a nawet: bywają pożyteczne.  

- Gatunek ten pełni w przyrodzie i gospodarce człowieka rolę pozytywną. Po pierwsze nie penetruje gniazd mniejszych gatunków ptaków, nie wykrada jaj z kurnika, nie zabiera piskląt drobiu hodowlanego, jak to  czynią  niejednokrotnie sroki, wrony lub jastrzębie. - mów dr Stój. - Jest też obojętny dla łowiectwa, gdyż nie zabija młodych zajączków oraz nie niszczy lęgów kuropatw i bażantów. 

Jaka jest natomiast korzyść z obecności gawronów? - Są one pożyteczne, gdyż zjadają wiele szkodników pól uprawnych, np. pędraki chrabąszcza, drutowce, gryzonie polne itp. Istnieje nawet ludowe przysłowie: "pomóżcie w zimie gawronom, pędraki zniszczą pod broną". Oczyszczają też osiedla ludzkie z resztek porzuconego pokarmu, zjadają padlinę zwierząt potrąconych przy drogach przez samochody, pełniąc tym samym rolę sanitarną. Są wskaźnikiem czystości miast i tam gdzie gospodarka odpadami jest prawidłowo prowadzona występuje ich niewiele lub nie gniazdują wcale. - zaznacza ornitolog.  

Dr Stój dodaje, że ten ostatni fakt może kierować nas do odpowiedzi na pytanie o zmniejszającą się w Jaśle populację tych ptaków. - Może to być efekt poprawy czystości środowiska naszego miasta, gdyż w Jaśle funkcjonuje z prawdziwego zdarzenia oczyszczalnia ścieków, zlikwidowano wysypisko śmieci, a kontenery na śmieci są zamykane i regularnie opróżniane.

Krótki apel: gawron to nie wrona!

Dodajmy na koniec, że gawron często bywa błędnie nazywany wroną. Wrona siwa, to zupełnie inny gatunek ptaka, z gawronem   nie łączy się w pary, ani nie mogłyby wydać płodnego potomstwa. Wrona siwa różni się od gawrona kolorem upierzenia - jest jasnopopielata (poza skrzydłami, głową i okolicami głowy), podczas gdy gawron jest cały czarny z fioletowym połyskiem.


Kamil Sokołowski
[email protected]


Napisany dnia: 08.03.2010, 16:12

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Karol
dnia 13.06.2021, 23:42 · Zgłoś
Te gawrony to zgroza roznoszą pasożyty [...] hałas robią niemożna spać odpocząć hyba ktoś głuchy lubi to dziadostwo a samochody kupa załatwione balkony ci co je dokarmiają niech przyjdą umyć mi samochód i balkon i niech im w domu skrzeczy ten hałas naród będzie głuchy melony niszczą jabłka to szkodnik
Odpowiedz
0
@ antygawron
dnia 16.06.2016, 19:01 · Zgłoś
Teren szpitala,ul Słowackiego w Przemyślu,chorzy i terminalnie chorzy ludzie,wokół piękna zieleń,wysokie drzewa i od świtu do nocy posępne krakanie gawronów...Czy któryś z obrońców tej prawem chronionej przyrody chciałby się w takim miejscu leczyć,albo nie daj Boże umierać???
Odpowiedz
1
@ antygawron
dnia 16.06.2016, 18:53 · Zgłoś
Mieszkam w takim miejscu,że od rana,co tam od rana,od świtu słyszę tylko to potworne krakanie tych okropnych ptaków,budzą mnie budzą codziennie i nie raz nóż mi się otwiera w kieszeni,kiedy je słyszę.Lubię zwierzęta,ale w te potwory strzelałbym z wiatrówki jak nic.[...] na całej ulicy,śmiecą też gałęziami po chodnikach.Trudno przejść i nie zostać przez nie namaszczony.Czy to święte ptaki?Samorządy wydają miliony na sokolników i to pomaga tylko na chwilę,albo przenoszą się w inne rejony miasta.Gniazd coraz więcej,to nie jest normalny ekosystem.Plaga jakaś.Dlaczego dozwolony jest odstrzał nadmiernej populacji wilków,dzików,lisów,a gawronów w miastach nie???
Odpowiedz
1
@ czlowiek tez czlowiek
dnia 27.09.2014, 06:59 · Zgłoś
rozumiem ekologow ale...to, ze gawrony, wrony i inne czarne ptaki zjadaja jakies tam szkodniki to raczej trudno onie w miastach skoro nie ma w nich pol uprawnych... poza tym oddam pileczke w druga strone... a co z drzewami, ktore pomiotem ptaki zanieczyszczaja nie wspomne i ludziach, lawkach i o smrodzie. w jednym z miast zaczeto scinac drzewa , kasztanowce bo zalatwily je wlasnie gawrony i im podobni. drzewa zaczela intensywnie chorowac az w koncu pousychaly. gdzie wtedy znajdowali sie tzw ekolodzy? przeciez bronia takze drzew. a przepraszam, w koncu mieszkajac w miescie to czlowiek ma pierszenstwo a nie chmara ptakow bo o takiej sie mowi a nie o grupce prtakow. rzeczywiscie sa uciazliwe w duzych grupach bo nie dosc , ze halasuja od wczesnych godzin porannych to zanieczyszczaja drzewa, ulice, pojazdy i niszcza drzewa. to moze wyprowadzmy sie wszyscy z miast zeby moglo sobiemieszkac ptactwo. uwazam, iz wszytsko musi byc w umiarze i po prostu powinno sie odstzrliwac owe ptactwo, zadnego pozytku w nich nie widze.
Odpowiedz
1
@ kita
dnia 28.03.2013, 11:36 · Zgłoś
moim zdanie powinno miasto mnie wynająć a ja bym te ptaki od szczelił i by był już spokój tak jak robią to w innych państwach ptaki nie powinny mieszkać w miastach
Odpowiedz
1
@ Zdzisław Tomczak 62-700 Turek Łakowa8
dnia 20.11.2012, 19:42 · Zgłoś
Mieszkam czterysta metrów od Parku Miejskiego im .Ż.Składkowskiej w Turku . Po wiosennym zasiewie zboża - mieszanki na polu o powierzchni 1,38 ha przez okres 3 tygodni uganiałem się z kolegą strasząc czarne ptactwo .Stwierdziłem że szkoda zdrowia . One się nas prawie nie bały. Siadały po 150 do 200 sztuk na części pola (około 10 arów,lub ustawiały się rzędem na całej szerokości pola około 26 metrów i penetrowały w ziemi Tak było codziennie od 5,00-19,00i to od kilkunastu lat.. Nie zostało ani kawałka ziemi żeby nie było zbronowane .Chodnik przy parku od kwietnia do września zaścielony guanem ptasim ,jak tam chodzić, czy ludzie tez mają fruwać. Poradżcie .Urząd Miasta (trzy wydziały) umywają ręce . Za co ja płacę podatki?
Odpowiedz
0
@ NIENAWIDZĘ GAWRONÓW
dnia 16.06.2011, 12:10 · Zgłoś
No i bardzo dobrze że odje bał te frańce, sam mam ochotę to samo zrobić, te frańce się zagnieździły na pobliskich drzewach tuż koło bloku i nie idzie już wytrzymać tego głośnego, wstrętnego i przenikliwego krakania i nikt nic z tym nie robi. Od rana do wieczora, dzień po dniu wysłuchiwać jak drą te szkaradne japy to idze w szpitalu psychiatrycznym wylądować. Już od 4 rano całe stado drze te mordy aż do 9 wieczór i tak w kółko. Kra kra kra bez przerwy normalnie idzie ohu jeć. I żeby nie było że mi byle hałas przeszkadza, bo np. obok jest ulica dużo samochodów, klaksony, ryk silników i mi nie przeszkadza, jest też wiele innych ptaków które tu pięknie śpiewają np. sowy pohukują, jaskółki ćwierkają i inne miłe dla ucha ptaki które wogóle mi nie przeszkadzają ale tego krakania nie idzie znieść - ma ono tak drażniącą i przenikliwą charektyrystykę dźwiękową która doprwadza do szału, nawet przez stopery słychać. I niech nikt nie nazywa tego wrednego krakania śpiewem, bo darcie szkaradnego ryja nie ma z nim nic wspólnego. Siedzą na tych drzewach i kraczą całymi dniami i co one sobie myślą że wszyscy wokoł mają je wysłuchiwać ? Że też one się nie zmęczą tylko tak cały dzień drą te szkaradne japy. Wybić te kraczące szkarady a ich pierdo lonych obrońców razem z nimi, bo zamiast bronić człowieka przed wylądowaniem w szpitalu psychiatrycznym przez to krakanie, to bronią te kraczące frańce dobijając umęczonych ludzi. Mam propozycje dla tych upośledzonych obrońców kraczących frańc, jak wolą ptaki od ludzi to niech się wdrapią na drzewa, siądą se na gałęzi, razem z tymi ptaszyskami kraczą to wtedy was odstrzelimy razem z ptaszyskami i nastanie święty spokój. Bo mięso wpier dalacie - kotleciki na obiad, kurczaki z rożna i wam to nie przeszkadza że zabito kurczaki czy krowy które nikomu nie przeszkadzały, szczury jak przeszkadzają to też trujecie, ale jak ktoś zabija te durne hałasujące ptaki które drą japy całymi dniami to nagle was sumienie łapie. Robicie święte krowy z tych gawronów, które są gorsze od szczurów. Banda hipokrytów i świętoszków obrońców. ! No i czy nie jesteście upośledzeni. Po raz ostatni mówię - odstrzelić te ścierwa gawrony !! Amen.
Odpowiedz
2
@ Aż żal was czytać.
dnia 29.03.2010, 16:08 · Zgłoś
I jeszcze chcę dodać, że głośnik w parku to TOTALNA PORAŻKA, mieszkam koło parku i przez cały dzień wrzeszczy, skrzeczy to coś. Już wolę słuchać ochrypniętych gawronów niż tego pudła, z którego ptaki sobie nic nie robią. Widziałam kiedyś, jak gawron siedział sobie na tym głośniku i go dziobał.
Odpowiedz
0
@ Aż żal was czytać.
dnia 29.03.2010, 16:05 · Zgłoś
Teoretycznie człowiek jest najinteligentniejszą istotą na Ziemi, więc dlaczego nie potraficie zdobyć się na wysiłek i POMYŚLEĆ TROCHĘ? Może doszlibyście do wniosku, że nie jesteśmy sami na tej planecie, i nie jest ona naszą własnością. Nie macie prawa zabijać gawrona tylko dlatego, że obszczała wam te puste łby, co wam się bezwzględnie należało. Ilość gawronów w Jaśle to wasza wina. Dbajcie o środowisko, segregujcie odpady, nie rzucajcie śmieci na ulice, nie zanieczyszczajcie wód, a ptaki nie będą miały co jeść, same się wyniosą i nikt nie będzie poszkodowany, a Jasło na tym skorzysta. Gdyby nie zwierzęta typu gawrony, byłoby niesamowicie dużo chorób zakaźnych, smród, brud i wszędzie padlina. Bo ciężko jest się zastanowić, poszukać dobrych stron życia w zgodzie z przyrodą. Przecież łatwiej jest wytknąć wady. Człowiek dla środowiska nie robi NIC dobrego, więc to jego trzeba w pierwszej kolejności wytępić, wtedy gawrony nie będą nikomu przeszkadzały.
Odpowiedz
3
@ marsik
dnia 11.03.2010, 22:45 · Zgłoś
cieszcie się, żę krowy nie mają skrzydeł i nie umieją latać to byłby szok dla społeczeństwa
Odpowiedz
0
@ GAWRON
dnia 09.03.2010, 18:16 · Zgłoś
CIEKAWE KIEDY CIE MOJA RODZINA ZWALI Z TEGO DRZEWA
Odpowiedz
1
@ pola
dnia 09.03.2010, 18:13 · Zgłoś
Mariusz nie błaznij sie????????? na tych drzewach
Odpowiedz
-2
@ Do "Ptaszarnia"
dnia 09.03.2010, 14:56 · Zgłoś
Marian Stój akurat tu nie ma nic do powiedzenia, bo to nie on występował do Wojewody o likwidację gawronów w parku i nie on je likwiduje.
Odpowiedz
0
@ Wyjaśnienie
dnia 09.03.2010, 14:29 · Zgłoś
Gawron jako gatunek ptaka jest objęty ochroną prawną i nie można ich strzelać, zezwolenie wydane przez Wojewodę Podkarpackiego dotyczy tylko stącania gniazd, aby nie dopuścić do zniesienia jaj, a jeśli zatrudniona firma nie nadąży ze strącaniem i gawrony mimo to zniosą jaja, to akcję należy natychmist przerwać, takie są obostrzenia Pana Wojewody. Metoda strzelania przez myśliwych byłaby napewno skuteczniejsza, ale UE nigdy na to nie pozwoli, bo Europa Zachodnia, to ludzie wykształceni i wiedzą, że wszystkie oraganizmy w przyrodzie są potrzebne do harmonijnego jej funkcjonowania. Nasz kraj jest pod tym względem jeszcze zacofany, nie wpominając o Galicji, to wynika nawet z poziomu znacznej części komentujących.
Odpowiedz
-1
@ Lobo
dnia 09.03.2010, 13:41 · Zgłoś
Lepiej było by poprostu zrobić odstrzał troche by padło, a reszta by się tu nie pokazywała. Po ostatnim takim odstrzale nie było ich kupe czasu. A tak wydawajcie pieniądze na dźwięki drapieżników i dzrzewołazów, zamiast zapłacić paru gościom z kółka łowieckiego i by się uwineli w tydzień.

I tak gawrony zjadają szkodniki no brawo, a reszta ptaków tylko żre trawe albo kury z obejścia. Co z tego, że zjadają jak później te szkodniki lądują komuś na głowie. Jeszcze jak się stadko z niegłowic ruszy rano do parku to jest poprostu wspaniale.
Odpowiedz
-1
@ ola wisniowska
dnia 09.03.2010, 13:32 · Zgłoś
moze teraz nie beda mi min na głowe puszczac
Odpowiedz
1
@ do nikoś
dnia 09.03.2010, 13:31 · Zgłoś
a ja na twoim miejscu wstydziłabym się wypowiadać na temat, na którym się nie znasz. !ABERRACJE!
Odpowiedz
-1
@ Ptaszarnia
dnia 09.03.2010, 13:01 · Zgłoś
Taa, pan Marian Stój będzie tak te ptaszyska liwidował, że w rezultacie się rozmnożą. Nie chodzi chyba o to, żeby przenieść problem w spokojniejsze dla ptaszorów miejsca, tylko żeby się go pozbyć. Jest ich stanowczo za dużo. Są głośne, brudne i srają gdzie popadnie. Nie można już powiedzieć, że to nieszkodliwa kolonia. Lubię przyrodę, ale może wreszcie czas przyznać, że człowiek to też jej część i należy mu się ochrona.
Odpowiedz
-1
@ pies cywil
dnia 09.03.2010, 12:23 · Zgłoś
Gawronowate rozrosły się w olbrzymie stada i wyparły niemal całkowicie wróblowate,a te są przyjemniejsze dla ucha i mniej uciążliwe w mieście.Z doświadczenia wiem,ze huk strzałów i petard płoszy je skutecznie.Być moze zasiedlenie okolicy ptakami drapieżnymi byłoby naturalną,skuteczną metodą.Np: sokołom dałoby się stworzyć warunki na wyższych budynkach, tak jak jest w duzych miastach.Szczurów myszy miałyby tez pod dostatkiem.
Odpowiedz
0
@ Rada dla UM
dnia 09.03.2010, 09:48 · Zgłoś
Te ogromne kwoty wydawane przez UM lepiej zainwestować w naprawę dróg na terenie miasta które wyglądają tragicznie i pomoc ludziom ciągle zalewanym na ulicach Kolejowej, B.Prusa. Gawronów można pozbyć się szybko i tanio wystarczy poprosić o pomoc funkcjonujące na terenie miasta Koła Łowieckie. Myśliwi to ludzie którzy mają w tym aspekcie doświadczenie i wiedze, zrobią porządek za niewielkie pieniądze.Polecam się z nimi skontaktować.
Odpowiedz
-1
@ Topola
dnia 09.03.2010, 07:40 · Zgłoś
Popieram słowa Estetki i Ona !!!!! Nie mogę pojąć takich ludzi co to czują się Panami wszystkiego i zabawę mają z zabijania i niszczenia. Gdzie to się "uchowało" ?
Odpowiedz
-1
@ Sven
dnia 08.03.2010, 23:26 · Zgłoś
Biedne ptaki nawet na drzewach komuś przeszkadzają...
Powinni wystrzelać urzędasów albo kleryków większy byłby z tego pożytek dla ludzkości...
Odpowiedz
-1
@ nikoś
dnia 08.03.2010, 23:14 · Zgłoś
Masakryczne abberacje chromatyczne. Wstydziłbym sie taki materiał pokazywać.
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 08.03.2010, 22:21 · Zgłoś
gawrony sa ok..pod warunkem ze nie beda zalatwialy swoich potrzeb fizjologicznych na moj samochod...
Odpowiedz
0
@ jaa
dnia 08.03.2010, 22:21 · Zgłoś
szkoda, że nie jestem gawronem. Bo niektórym z was aż miło narobić na łeb :P
Odpowiedz
0
@ gawron
dnia 08.03.2010, 22:19 · Zgłoś
wy pewno kwiatkami sracie??? to woda w rzekach zapewne różami usłana płynie...
Odpowiedz
0
@ do onej
dnia 08.03.2010, 22:08 · Zgłoś
Jeżeli uważasz, że ważniejszy jest komarek widliszek czy żuczek gnojarek od człowieka to zaproś ich do swojej siedziby, oczywiście wraz z gawronami niech ci produkują to dobro w mieszkaniu - zapach i zaraza gwarantowane. Jest wiele miejsc dla ptaków poza parkiem - jeśli dochodzić bedzie do przegięć w zakresie tzw. niby ochrony wszystkiego co żyje , z wyjątkiem oczywiście człowieka, to należałoby pozwolić myśliwym na selektywny odstrzał ludzi. Może doczekasz, że będziesz zygzakiem uciekać przed odstrzałem.......Najwięcej szkody w środowisku robią tzw. zieloni, w znacznej części przekupni eko-szantażyści, podobni zwolennikom teorii globalnego ocieplenia, którzy tej zimy nagle chwilowo zamilkli.
Odpowiedz
1
@ alutka
dnia 08.03.2010, 21:55 · Zgłoś
toć to filmik rodem z Hitchcocka, brrrr.... "PTAKI", uuuu...
Odpowiedz
1
@ Do "ona"
dnia 08.03.2010, 21:24 · Zgłoś
Słuszny komentarz, człowiek jest rzeczywiście winny wszelkiego zła w przyrodzie.
Odpowiedz
-1
@ puszczyk
dnia 08.03.2010, 20:42 · Zgłoś
Spostrzeżenia ornitologa dr Stój co do zmniejszenia uciążliwośći kolonii gawronów gniazdujących w parku Jasło wydaje się być słuszna,zwłaszcza dotyczące czystośći miasta,gawrony b. często odwiedzają wysypiska śmieci i pozytywnej roli tego gatunku ptaków w przyrodzie. Gawron oprócz już wymienionych cech posiada nagą białawą nasadę dzioba.
Odpowiedz
-1
@ Jo - olaptany gównem
dnia 08.03.2010, 20:30 · Zgłoś
Oj tam macie problemy xD
Nawet sam doświadczylem uprzejmości tych ptaszków :D Ide sobie ide a tu taka ładna kupa przedemną spadła:D Normalnie aż popatrzylem w niebo a tu nagle trach cos mi olaptało plecak i kaptur :D No że tak powiem delikatnie cisnienie mi skoczylo i sie wk*rwi*em.

Kupić wiatrówek petard itp. pozniej użądzić sobie z nich strzelnice a jak nie to strzelać petardami zeby sie przestarszyly ;p
Odpowiedz
-1
@ ona
dnia 08.03.2010, 19:50 · Zgłoś
każdy gatunek jest potrzebny i spełnia swoją rolę w przyrodzie. A jedynym, który nie nadaje się do niczego wydaje się być niestety tylko człowiek
Odpowiedz
-1
@ Gawron
dnia 08.03.2010, 19:28 · Zgłoś
Wypraszam sobie ;P
Odpowiedz
-1
@ Estetka
dnia 08.03.2010, 19:17 · Zgłoś
A ze slonce swieci to wam nie przeszkadza ??? Pytanie skierowane do geniuszy, ktorzy stoja za ta akcja pozbywania sie gawronow. Zalatwcie wroble, bo male i wredne, golebie, bo nigdy nie nazarte, jaskolki, bo za nisko lataja, slowiki, jakies takie dziewczece (IYKWIM), itp., itd.
Odpowiedz
1
@ Aga1
dnia 13.05.2018, 08:48 · Zgłoś
Piszesz od rzeczy.Ciekawe czy byś pisał takie głupoty jak codziennie od 3godz był byś budzony krakaniem ogromnego stada tych obrzydliwych ptaków.tak codzień od 3 do 8 godz.to jednak inny hałas niż np.wróble czy inne..Więc nie wypowiadaj się oczymś o czym nie masz zielonego pojęcia a ludzie mają Poważny problem z utrapieniem
Odpowiedz
1
@ jj
dnia 08.03.2010, 19:14 · Zgłoś
przegonić to raz na zawsze!!!
to skandal żeby nie ,można było iść z dzieckiem do parku żeby sobie pobiegało bo trzeba uciekać miedzy kupskami tych ptaków. idąc przez park czuje sie jak na wojnie - trzeba uciekać między minami z powietrza....
Odpowiedz
-1
@ jaś
dnia 08.03.2010, 19:07 · Zgłoś
Uwolnijcie Jasło od kaczorów i zająców bo to jest prawdziwa zaraza.
Odpowiedz
0
@ X-men
dnia 08.03.2010, 17:49 · Zgłoś
A mogę sobie potrenować strzelectwo na nich i nie tylko ????
Odpowiedz
2
@ ptasiek
dnia 08.03.2010, 17:46 · Zgłoś
kiedys padłem ofiarą gawroniej defekacjii i to natchneło mnie do wyrażenia swegj dezaprobaty fraszką

Koprorym

Gawronie –Szoszonie
Na przyrody łonie
Obsrałeś brutalnie
Mą odzież i skronie

Więc nikt nie ma prawa
Odmówić mi racji
Żem padł ofiarą
Podłej defekacji
Odpowiedz
1
@ cudowny mariusz
dnia 08.03.2010, 17:45 · Zgłoś
walka zgawronami to walka to zastępczy temat bezrobocia
Odpowiedz
0
@ jaślanka
dnia 08.03.2010, 17:33 · Zgłoś
park piękny, ale co z tego kiedy nie wiadomo kiedy co spadnie na głowę, a po deszczu aż się robi niedobrze taki smród....
Odpowiedz
0
@ ktos
dnia 08.03.2010, 17:16 · Zgłoś
Co wam te ptaki przeszkadzją ,gdzies muszą życ!
Odpowiedz
0
@ Tomek
dnia 13.06.2021, 23:34 · Zgłoś
To zabierz kolego je do siebie do domu hałasują wywołują stres nie można spać śmieci rozciągają odchody na balkonach wszędzie pasożyty w kale roznoszą samochody kupa załatwione weź je do siebie kolego pewnie głuchy jesteś to ci nie przeszkadzają niszczą melony jabłka to jeszcze malo
Odpowiedz
-3
@ Cytryn Kwas
dnia 08.03.2010, 16:59 · Zgłoś
Pożyteczny ptak, a kala w gniazdo swoje!
List otwarty do niego napisać.
Odpowiedz
-2
@ Rinin
dnia 08.03.2010, 16:56 · Zgłoś
hmmm lepiej mieć zasrany park i śmierdzoncy pierzem ... troszkę populacji mogli by odszczelić to my powiniśmy kontyrować środowisko...
Odpowiedz
1
@ ;p
dnia 08.03.2010, 16:37 · Zgłoś
interesujący film jak całe 4u!
Odpowiedz
-2
@ jhgiur
dnia 08.03.2010, 16:35 · Zgłoś
smierdzi tylko w tym parku i tyle.
Odpowiedz
0
@ Monika
dnia 24.06.2021, 17:19 · Zgłoś
Masz rację też uważam że śmierdzi w tym parku Polska od 5 lat to hory kraj dba się o zwierzęta a nie ludzi kto rządzi ta polską na szkodę cierpienie ludzi chyba ich to bawi nie myślą o nas czas wymienić was że stołków
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657