Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Depresja - porozmawiajmy o niej.

9

Osobie cierpiącej z powodu depresji potrzebne jest wsparcie. Są jednak takie słowa, których lepiej takiej osobie nie mówić. Chory potrzebuje towarzyszenia bliskich w jego bólu. Tym zwykle jest trudno patrzeć na stan chorego. Chcą pomóc i w dobrej wierze dają "dobre rady".

Najczęściej chorzy słyszą:

"Nie przejmuj się, inni mają gorzej",

"Weź się w garść";

"Wszyscy miewają doły";

„Trzeba żyć dalej”;

„Masz dzieci, więc musisz sobie poradzić”;

Niestety, wbrew intencjom takie rady i opowieści nie pomagają. Dlaczego? Człowiek chory na depresję cierpi z powodu poczucia winy, czuje się wyobcowany, ma zaburzone funkcje poznawcze, a wskutek tego ma tendencję do widzenia wszystkiego w czarnych kolorach. „Dobre rady” jedynie pogłębiają ten stan.

Wysłuchaj chorego na depresję

Lepiej starać się bliskiego wysłuchać i go nie oceniać, przyznać, że cierpi i starać się namówić go na specjalistyczną pomoc. Nie należy „leczyć” depresji alkoholem lub wyciąganiem na siłę na zajęcia sportowe czy inne – alkohol powoduje pogłębienie stanów depresyjnych i a jego zażywanie w czasie depresji odznacza się wysokim ryzykiem uzależnienia, zaś na wiele aktywności chory po prostu nie ma siły.

Kiedy chandra, a kiedy depresja?

Nie każde gorsze samopoczucie oznacza od razu chorobę. Jednak jeśli trwa kilka tygodni, towarzyszą mu problemy ze snem, brak apetytu i apatia, lepiej poszukać pomocy specjalisty. Być może nie jest to zwykła chandra, ale depresja.

Depresja może być też maskowana innymi objawami: somatycznymi (np. kołatanie serca, duszności), ciągłą irytacją i skłonnością do wybuchów złego humoru.

Epidemia depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą społeczeństw (po chorobach układu krążenia, raku, cukrzycy). Średnio co roku na tą chorobę zapada ok 6 – 10 proc. całej populacji. Kobiety zapadają na nią statystycznie dwa razy częściej niż mężczyźni. Taka duża przewaga spowodowana jest kwestią występowania u kobiet depresji poporodowej. Szacuje się że częstość występowania zaburzeń depresyjnych w połogu waha się od 10 do 30 proc.. Według WHO nawet co 5. rodząca kobieta może borykać się z depresja poporodową.

Najlepsze rezultaty w leczeniu daje farmakoterapia połączona z psychoterapią. Leki trzeba przyjmować tak długo, jak zaleca to lekarz; przerwanie terapii po początkowej poprawie może być groźne.

PSSE w Jaśle

Napisany dnia: 24.03.2017, 12:57

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-3
@ Nel
dnia 25.03.2017, 18:15 · Zgłoś
Najlepiej namówić na leczenie i znaleźć jakieś zajęcie. Depresja dopada głównie ludzi bezczynnych. Jednak takie osoby potrzebują na co dzień bliskiej osoby, najlepiej partnera czy partnerki. Problem tkwi w tym, że tą osobę zawłaszczają w całości dla siebie i oczekują bardzo często takiego wsparcia jakiego im nikt nie jest w stanie dać. Oczekują czułości, wyręczania z pracy i z załatwień- finansowania i bardzo często nikt im nie jest w stanie dogodzić i dać wszystko aby byli szczęśliwi. To bardzo trudne - bo osoba chcąca im pomóc sama wkrótce zachoruje. Dużo depresyjnych osób potrafi wyssać wszystkie siły witalne z opiekuna i nadal będzie im wszystko źle. To przeważnie osoby które same nic nie robią w kierunku pozbycia się depresji- izolują się od ludzi i wiele takich osób ma taki charakter, że ludzie ich unikają. Są wśród nich tacy co znają jedną stronę medalu tj. - co im się należy od innych, ale odwrotnej strony już nie uznają co oni mogliby zrobić dla innych.
Odpowiedz
11
@ czlowiek z lasu
dnia 25.03.2017, 19:39 · Zgłoś
Mylisz depresje z czyms innym. Obserwowalem zapadanie sie w depresje u kilku osob mega-aktywnych., ambitnych i pracowitych. To jest stan gdy zawali sie w zyciu wiecej niz mozesz zniesc. Gdy mimo walki nic nie idzie ku dobremu i trwa to dlugo, zaczynasz sie zapadac w pulapke umyslu. To choroba ludzi inteligentnych, dobrych, wrazliwych i odpowiedzialnych.
Odpowiedz
5
@ czlowiek z lasu
dnia 25.03.2017, 19:48 · Zgłoś
I jeszcze jedno. Ludzie. W tym stanie nigdy o tym nie mowia, na. Sugestie zaprzeczaja, nie szukaja pomocy. Dlatego bywa, ze konczy.sie to tragicznie. Lekarze na zachodzie sa uczuleni, by wylapywac przypadki choroby zanim ona zabije, w czasie badan pracownikow. . Bo zabija. Nie mieszac tego z leniami.
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 25.03.2017, 20:10 · Zgłoś
Nel myli faktycznie depresję z apatią, czy biernością. W Polsce depresja to coś, z czym ani spoleczeństwo, ani lekarze sobie nie radzą.
Odpowiedz
5
@ kasia
dnia 26.03.2017, 23:51 · Zgłoś
Depresja to choroba ludzi samotnych, zostawionych samym sobie z własnymi problemami
I nie chodzi o samotność w znaczeniu bycia singlem czy rozwodnikiem. Czesto najboleśniejsza jest samotność ludzi zyjących w związkach wypalonych emocjonalnie. I wtedy czesto bez grupy wsparcia trudno sie obejść. Moze sie myle bo nie sprawdzałam tego ale mam wrazenie, ze łatwiej alkoholikowi znalezć pomoc niz osobie w depresji. A przecieź alkoholik zachorował ma własne zyczenie, poniekąd. A depresja atakuje znienacka
Odpowiedz
12
@ miumiu
dnia 25.03.2017, 08:08 · Zgłoś
sa tacy ze jeszcze cie dobija jak masz depresje i czekaja kiedy to im sie uda , zamiast pomoc zdoluja itp i itd
Odpowiedz
9
@ racja
dnia 25.03.2017, 13:47 · Zgłoś
To prawda. I jeszcze będą wmawiać, że wymyślasz, robić Ci się nie chce.
Odpowiedz
13
@ Czlowiek z lasu
dnia 24.03.2017, 18:35 · Zgłoś
Kap-kap, tik-tak. Czas stanal w miejscu. Spogladasz za chwile na zegarek. Jest Czwarta rano. Czas isc do pracy. Stales bez ruchu 9 godzin. Nie ma znaczenia kiedy spales i jadles. Dla alkoholikow, dda i innych nieszczesnikow sa programy, szkolenia, drogi wyjscia, Grupy wsparcia. Dla ich cichych ofiar tylko pogarda, bo depresja jest niby choroba umyslu. Lepiej nic nie mowic. Nie ma zreszta po co. Jest wyjscie z tego stanu. Swiat jest potem jeszcze piekniejszy. Uwierz w to, choc wiem, ze trudno.
Odpowiedz
0
@ hangjiii
dnia 13.02.2018, 00:11 · Zgłoś
świat nie jest pieknyi nie ma co się oszuiwać. co rusz słuszy się o jakiś tragediach tu nastolatka została zgwałcona tam ktoś kogoś okał albo zabił. czy to jest piekne? jakoś mi się nie wydaje
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657