Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Dobra wkrętarka – na jakich parametrach się skupić przy wyborze?

9

Wśród podstawowych elektronarzędzi, jakie powinny się znaleźć w każdym domu, wymienić można wkrętarkę. To poręczne urządzenie jest niezwykle przydatne, nawet jeśli korzystamy z niej sporadycznie. Warto zatem wiedzieć, jaka wkrętarka sprawdzi się najlepiej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wkrętarki?

Na rynku dostępnych jest wiele wkrętarek różnego typu. Aby wybrać urządzenie, które będzie najlepiej dopasowane do naszych indywidulanych preferencji oraz rodzaju i natężenia wykonywanych nią prac, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów przesądzających o funkcjonalności sprzętu. Oto najważniejsze parametry:

1. Zasilanie – uwzględniając rodzaj zasilania, wyróżnić możemy dwa podstawowe modele wkrętarek:

  • wkrętarki akumulatorowe – w porównaniu z wkrętarkami sieciowymi mają mniejszą moc, a co za tym idzie także i ograniczoną skuteczność, jednak są lżejsze oraz łatwiejsze w obsłudze. Ich podstawowym atutem jest to, iż nie wymagają stałego dostępu do źródła zasilania (gniazdka elektrycznego). Są zatem opcją, która szczególnie dobrze sprawdzi się podczas prac w trudno dostępnych miejscach. Musimy jednak pamiętać o systematycznym ładowaniu baterii, co i tak nie daje gwarancji, iż przy długotrwałym użytkowaniu akumulator nie rozładuje się, przerywając w ten sposób pracę. Warto zatem zdecydować się na urządzenie wyposażone w akumulator litowo-jonowy, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi – szybko się ładuje i stosunkowo wolno traci energię. Innym korzystnym rozwiązaniem jest zakup drugiego akumulatora. Gdy pierwszy zawiedzie, będziemy mogli kontynuować pracę, korzystając z drugiego. Wybierając ten model, warto przyjrzeć się mocy urządzenia. Niektóre sprzęty wyposażone w akumulator oferują bowiem bardzo niską moc, co przekłada się na ich pogorszoną skuteczność. Co więcej, przed zakupem należy również sprawdzić orientacyjny czas ładowania akumulatora oraz czas pracy. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio rozplanować sobie korzystanie z urządzenia.
  • wkrętarki sieciowe – jej zaletą jest to, iż jest zawsze gotowa do pracy. Wystarczy bowiem podłączyć kabel do gniazdka. Gwarantuje wyższą moc oraz wyższy moment obrotowy. Jest zatem przeznaczona do bardziej wymagających prac i częstego użycia. Wadą sprzętu tego typu jest przede wszystkim większa masa, co może utrudnić długotrwałe stosowanie urządzenia. Ponadto, jeżeli wybierzemy wkrętarkę o zbyt krótkim kablu, konieczne będzie zastosowanie przedłużacza. Z drugiej strony zbyt długi przewód będzie się plątał. Podstawową kwestią warunkującą komfort użytkowania sprzętu sieciowego jest zatem właściwy dobór długości kabla.

2. Moc – to niezwykle ważny parametr. Decyduje bowiem o długości pracy urządzenia bez przegrzania oraz rodzaju materiałów, jakie można będzie poddawać obróbce. Im wyższa moc sprzętu, tym w twardszym tworzywie można wiercić.

To, jaką moc będzie miało urządzenie zależy od napięcia. Im wyższe ono będzie, tym szybciej zakończymy pracę. Oznacza ono również cięższe urządzenie, gdyż baterie muszą mieć większą pojemność. Zazwyczaj wyróżniamy cztery poziomy napięcia:

  • 3.6 do 4.8 V – tego typu wkrętarka sprawdzi się podczas skręcania mebli czy też sprzętu AGD,
  • 6.5 do 10 V – sprzęt o takim napięciu będzie przydatny podczas mało wymagających prac remontowych i do hobbystycznego majsterkowania,
  • 9.6 do 14 V – napięcie to sprawdzi się podczas wykonywania intensywniejszych prac, gdyż umożliwia wkręcanie w różnych materiałach,
  • 18 V i więcej – urządzenia o tym napięciu przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań.

3. Moment obrotowy – jest to parametr determinujący siłę wkręcania śruby (wkrętu), a co za tym idzie także to, jak głęboko będzie osadzona. Podawany jest w Nm. Zazwyczaj na opakowaniu produktu wskazywane są dwie różne wartości dotyczące:

  • wiercenia miękkiego – jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do materiałów miękkich. W tym wypadku moment obrotowy rośnie równomiernie wraz z głębokością wkręcanego wkrętu.
  • wiercenia twardego – dotyczy materiałów twardych. Początkowo moment obrotowy rośnie bardzo wolno, zwiększa się dopiero w fazie końcowej.

4. Akcesoria – nie są konieczne jednak zwiększają funkcjonalność urządzenia, sprawiając, że staje się ono bardziej wszechstronne i profesjonalne. Oto najczęściej spotykane akcesoria:

  • lampka – jest wbudowana we wkrętarkę. Pozwala oświetlić obrabiany materiał, dzięki czemu możemy sprawnie i bezpiecznie pracować nawet w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie ma odpowiedniej ilości światła.
  • magnetyczny uchwyt – ułatwia utrzymywanie końcówek wkrętakowych i śrub. Dzięki temu nie musimy się obawiać, iż podczas pracy jakąś zgubimy.
  • ogranicznik głębokości – jest istotny podczas wykonywania precyzyjnych prac. Pozwala nam ustawić określoną głębokość otworu.
  • przycisk blokujący – jest szczególnie istotny w trakcie długotrwałego wkręcania. Zwiększa komfort pracy poprzez tłumienie drgań.
  • dodatkowy akumulator – to akcesorium może okazać się niezwykle przydatne, jeśli jesteśmy posiadaczami wiertarki akumulatorowej. Pozwoli nam bowiem na kontynuowanie pracy, gdy pierwszy akumulator się wyładuje,
  • szybka ładowarka – pozwala na szybkie naładowanie wkrętarki – nawet w pół godziny. Sprawdzi się zatem doskonale podczas długotrwałych prac.
  • walizka – nie tylko pozwoli na uporządkowanie sprzętu i wszystkich akcesoriów, ale również ułatwi przechowywanie zestawu i jego transport. Zabezpieczy go również przed zniszczeniem i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Aby można było wygodnie nosić walizkę, warto zwrócić uwagę na jej uchwyt. Ergonomiczna, antypoślizgowa rękojeść to najlepsze rozwiązanie.

Dobrej jakości wkrętarka będzie oferowała również możliwość zmiany prędkości, co jest szczególnie istotne, jeśli zamierzamy pracować z materiałami o różnej wytrzymałości. Dzięki temu urządzenie będzie bardziej wszechstronne i wytrzymałe.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 28.09.2017, 09:03

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
dnia 30.09.2017, 14:35 · Zgłoś
akurat na zdjęciu widzimy wkrętarke sieciową marki Dewalt która też pochodzi z chin odradzam zakup tego sprzętu
Odpowiedz
0
@ ...
dnia 30.09.2017, 20:39 · Zgłoś
Dewalt jest z USA
Odpowiedz
3
@ >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
dnia 30.09.2017, 22:38 · Zgłoś
tak tak a makita z Japoni celma z Polski bosch z niemiec a i tak wszystko z chin jedzie :)
Odpowiedz
1
@ Aqq
dnia 02.10.2017, 16:37 · Zgłoś
W chinach też dobre rzeczy robią, kwestia ceny.
Odpowiedz
1
@ Rufen
dnia 02.10.2017, 22:42 · Zgłoś
Na zdjęciu jest wkrętaka do płyt KG która średnio nadaje się do wkręcania śrub w drewno
Odpowiedz
3
@ mid
dnia 29.09.2017, 18:28 · Zgłoś
szkoda ze wiertarka nie mozna wykrecac glupoty i itp a wkecac to co dobre , jak do tej pory jedni drugich wkrecaja w dno, ... w kazdym sklepie mozemy kupic dobre wiertarki , itp
Odpowiedz
4
@ łodyniec
dnia 28.09.2017, 19:13 · Zgłoś
Buhahaha i tyle
Odpowiedz
1
@ xx
dnia 29.09.2017, 00:00 · Zgłoś
ja kupiłem chińczyka za 49zł i mam już 2 lata.
Odpowiedz
2
@ Max Szyderko
dnia 30.09.2017, 22:37 · Zgłoś
..w szafie na półce...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657