Strona główna

Dokonali niemożliwego

14
Napisany dnia: 12.12.2018, 12:50 , Tagi: Brak

Mówiono im, że ta wyprawa to czyste szaleństwo. Na przekór sceptykom, pewni swoich atutów, a zarazem świadomi własnych słabości Weronika i Sławek pokonali zimą ponad 2000 kilometrów w górskim terenie. Dziś opowiadają o tym, co wydarzyło się podczas 89 dni pieszej wędrówki „Łukiem Karpat”.

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki po raz pierwszy pokonali morderczą trasę w 2015 r. Wówczas w ciągu 116 dni przemierzyli trasę wiodącą przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację. Sęk w tym, że eskapada odbyła się w lecie. Przed dwójką śmiałków czynu tego dokonało poczynając od lat 80. ubiegłego wieku ponad dwadzieścia osób. Postanowili więc zrobić, coś, na co nikt wcześniej nie potrafił się zdobyć. W ich głowach zrodziła się koncepcja przejścia „Łuku Karpat” zimą. Pionierska wyprawa zakończyła się sukcesem. Dziś para z pasją dzieli się wrażeniami z niewiarygodnej eskapady, spotykając się z miłośnikami górskich wędrówek i nie tylko w różnych zakątkach Polski. Na mapie wspomnianych spotkań nie mogło rzecz jasna zabraknąć Jasła, którego są mieszkańcami. Oboje podkreślają, iż mocno związani są z miastem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wśród sponsorów wyprawy znalazły się Miasto Jasło oraz Powiat Jasielski.

Wczoraj Weronika i Sławek zaprosili mieszkańców Jasła i okolic na blisko godzinne spotkanie, podczas którego zrelacjonowali emocjonujące a zarazem inspirujące wydarzenia z przełomu 2017/2018 r. W sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury zasiadło ponad stuosobowe audytorium głodne fascynujących opowieści, liczące również na to, że podróżnicy zdradzą najdrobniejsze szczegóły zimowej przeprawy przez Karpaty.

Zgromadzona publiczność nie mogła poczuć się rozczarowana. Weronika i Sławek na przemian snuli barwną opowieść o wyczerpującej, prowadzonej w surowych, zimowych warunkach wędrówce. Nie szczędzili zachwytów nad pięknem otaczającej ich przez ponad trzy miesiące natury, czego dowodem był bogaty materiał fotograficzny.

Zaczęli od najbardziej prozaicznych kwestii, takich jak choćby przygotowania do wyprawy. Z minuty na minutę narracja stawała się jednak coraz bardziej fascynująca, a słuchacze mimowolnie stali się współtowarzyszami morderczej wyprawy, choć pod ich stopami nie skrzypiał śnieg, a wieczorna pora nie obligowała do rozbicia biwaku w absolutnej głuszy. Kontrast pomiędzy tym, czego dokonali podczas zimowej wyprawy „Łukiem Karpat” a sielankową atmosferą, jaka towarzyszyła wczorajszemu spotkaniu, zdawała się zacierać pasja do gór jako cecha wspólna wszystkich osób, które w poniedziałkowy wieczór zdecydowały się odwiedzić Jasielski Dom Kultury.

Nie zabrakło, rzecz oczywista pytań do dwójki śmiałków. Wśród nich znalazło się to, dotyczące planów na kolejną wyprawę. W enigmatycznej odpowiedzi, jego autor usłyszał jedynie, że owe plany przewidują konieczność uzyskania wizy. Co to oznacza? Po odpowiedź zapraszamy do lektury wywiadu z Weroniką i Sławkiem, który już niebawem ukarze się na naszym portalu. W nim nasi czytelnicy będą mogli poznać także szczegóły zimowej wyprawy „Łukiem Karpat”.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Znający temat
dnia 12.12.2018, 14:32. Identyfikator użytkownika: eCdPWiuA9ajL
Ocena
komentarza:
-19
Se poszli, to se poszli, tak mnie to interesuje jak ostatnio gołoledź !
@ Robbo
dnia 12.12.2018, 15:52. Identyfikator użytkownika: II27SbI6R5sB
Ocena
komentarza:
-18
Już się mam zachwycać czy jeszcze nie?
@ adam
dnia 12.12.2018, 21:27. Identyfikator użytkownika: VoQCHYHfFgfL
Ocena
komentarza:
-15
brawo...ale po co?
@ Sesese
dnia 13.12.2018, 06:22. Identyfikator użytkownika: gmQ3Rgvj0ouX
Ocena
komentarza:
0
Taka ich pasja-fajnie. Pytanie czy robią to dla siebie, czy na pokaz by teraz opowiadać o tym i czekać na oklaski. Trochę to tak jak bezdomni z wyboru -mają extremalne warunki życia ale czy należy z każdym robić wywiady i spotkania? ( przypominam bezdomny z wlasnego wyboru). Chcieli isc w trudnych warunkach, kawał drogi ok. To tak jak dieta dla otyłego a moze ta nawet jest wiekszym wyzwaniem, tylko czy miasto jasło zasponsoruje mi wizyty u dietetyka i karnet na silownie? Fajnie ze Ci ludzie robią to co lubia,oby to nie bylo na pokaz. Pozdrawiam
@ łodyniec
dnia 13.12.2018, 07:04. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-14
Pokazowka za cudze pieniadze. Gdyby nie robili tego dla slawy i kasy to :
1. Wyruszyliby bez oklaskow i publikowania tego gdzie tylko sie da
2. Oplacili by podroz za swoje pieniadze,nie proszac NAS o sponsoring
3. Po powrocie nie szukali by poklasku i usciskow dlon.

Znajac zycie ,juz nie dlugo wyrusza w inna trase,oczywiscie nie za swoje.
@ dragoness
dnia 13.12.2018, 09:40. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
8
Każdy może to zrobić, malkontenci też. Tylko czy mają dość odwagi? Wątpię.
@ łodyniec
dnia 15.12.2018, 12:15. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-3
Nie wiem czy odwagą jest wycoaganie reki po czyjes pieniadze na swoje zachcianki. To ma inna nazwe.
@ dragoness
dnia 15.12.2018, 12:36. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
1
No to proszę wyciągnąć. Ktoś broni?
@ kaj
dnia 13.12.2018, 08:25. Identyfikator użytkownika: SqF5dg46yIbm
Ocena
komentarza:
16
poszli dla siebie ,opowiadali dla tych co słuchali
@ kaj
dnia 13.12.2018, 08:26. Identyfikator użytkownika: SqF5dg46yIbm
Ocena
komentarza:
13
poszli dla siebie bo mają taką pasję - opowiadali dla tych co słuchali
@ łodyniec
dnia 15.12.2018, 12:16. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-1
Poszli za swoje?
@ Aaa
dnia 13.12.2018, 09:26. Identyfikator użytkownika: xaTAhIUnsE5X
Ocena
komentarza:
12
A wszystkim komentujacym zal d..e sciska bo na tyle ich tylko stac haha
@ Mari
dnia 13.12.2018, 12:38. Identyfikator użytkownika: II27SbI6R5sB
Ocena
komentarza:
-6
Moja pasją jest stanie co pół godziny gdzie mogę o ty opowiedzieć
@ Habemus papam
dnia 17.01.2019, 07:34. Identyfikator użytkownika: R7QsJFmvPO6z
Ocena
komentarza:
0
Cytuję:

" Po odpowiedź zapraszamy do lektury wywiadu z Weroniką i Sławkiem, który już niebawem ukarze się na naszym portalu. W nim nasi czytelnicy będą mogli poznać także szczegóły zimowej wyprawy „Łukiem Karpat”.

UkaRZe się? A kogo portal jaslo4u.pl będzie karał? Kto tam pracuje? Kto pisze z bykami i kto puszcza do edycji teksty z tak rażącymi błędami???
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Paraliż w pracowni RTG. Pracownicy na L4

  Technicy elektroradiologii jasielskiego szpitala są na zwolnieniach lekarskich. Sytuacja jest bardzo trudna. Z jednej strony dyrekcja zachęcała pracowników do powrotu do pracy, z drugiej zaś strony będąc pod ścianą podpisała umowy z ościennymi szpitalami oraz technikami w celu zapewnienia pacjentom możliwości wykonywania badań.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

 • Nowoczesny bank spółdzielczy. NASZ, PODKARPACKI!

   

  Rozmowa z  RAFAELEM LELITO, wiceprezesem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku.

 • Zadbaj o wygląd i zdrowie z dietetykiem

   

  Efektywne odchudzanie, które niesie ze sobą poprawę zdrowia i samopoczucia to prawdziwe sztuka. Większość z nas ma za sobą wiele diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nawet jeśli udawało się nam schudnąć, to zazwyczaj po jakimś czasie pojawiał się efekt jo-jo. Co więc zrobić, by utrata wagi okazała się długotrwała?

 • Alma Harmony Dye-VL – laserowe zamykanie naczynek

   

  Alma Harmony Dye-VL™ to nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych

   

  Od 1 stycznia 2019 r. będzie Ci łatwiej przechowywać akta pracownicze pracowników i zleceniobiorców.

 • Niepokoi cię zachowanie twojego dziecka?

   

  Jest nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, nie reaguje na ból, nie mówi, jest nadpobudliwe, impulsywne, nie bawi się z rówieśnikami, a jego twarz nie wyraża emocji?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105