Strona główna

Dokonali niemożliwego

14
Napisany dnia: 12.12.2018, 12:50 , Tagi: Brak

Mówiono im, że ta wyprawa to czyste szaleństwo. Na przekór sceptykom, pewni swoich atutów, a zarazem świadomi własnych słabości Weronika i Sławek pokonali zimą ponad 2000 kilometrów w górskim terenie. Dziś opowiadają o tym, co wydarzyło się podczas 89 dni pieszej wędrówki „Łukiem Karpat”.

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki po raz pierwszy pokonali morderczą trasę w 2015 r. Wówczas w ciągu 116 dni przemierzyli trasę wiodącą przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację. Sęk w tym, że eskapada odbyła się w lecie. Przed dwójką śmiałków czynu tego dokonało poczynając od lat 80. ubiegłego wieku ponad dwadzieścia osób. Postanowili więc zrobić, coś, na co nikt wcześniej nie potrafił się zdobyć. W ich głowach zrodziła się koncepcja przejścia „Łuku Karpat” zimą. Pionierska wyprawa zakończyła się sukcesem. Dziś para z pasją dzieli się wrażeniami z niewiarygodnej eskapady, spotykając się z miłośnikami górskich wędrówek i nie tylko w różnych zakątkach Polski. Na mapie wspomnianych spotkań nie mogło rzecz jasna zabraknąć Jasła, którego są mieszkańcami. Oboje podkreślają, iż mocno związani są z miastem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wśród sponsorów wyprawy znalazły się Miasto Jasło oraz Powiat Jasielski.

Wczoraj Weronika i Sławek zaprosili mieszkańców Jasła i okolic na blisko godzinne spotkanie, podczas którego zrelacjonowali emocjonujące a zarazem inspirujące wydarzenia z przełomu 2017/2018 r. W sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury zasiadło ponad stuosobowe audytorium głodne fascynujących opowieści, liczące również na to, że podróżnicy zdradzą najdrobniejsze szczegóły zimowej przeprawy przez Karpaty.

Zgromadzona publiczność nie mogła poczuć się rozczarowana. Weronika i Sławek na przemian snuli barwną opowieść o wyczerpującej, prowadzonej w surowych, zimowych warunkach wędrówce. Nie szczędzili zachwytów nad pięknem otaczającej ich przez ponad trzy miesiące natury, czego dowodem był bogaty materiał fotograficzny.

Zaczęli od najbardziej prozaicznych kwestii, takich jak choćby przygotowania do wyprawy. Z minuty na minutę narracja stawała się jednak coraz bardziej fascynująca, a słuchacze mimowolnie stali się współtowarzyszami morderczej wyprawy, choć pod ich stopami nie skrzypiał śnieg, a wieczorna pora nie obligowała do rozbicia biwaku w absolutnej głuszy. Kontrast pomiędzy tym, czego dokonali podczas zimowej wyprawy „Łukiem Karpat” a sielankową atmosferą, jaka towarzyszyła wczorajszemu spotkaniu, zdawała się zacierać pasja do gór jako cecha wspólna wszystkich osób, które w poniedziałkowy wieczór zdecydowały się odwiedzić Jasielski Dom Kultury.

Nie zabrakło, rzecz oczywista pytań do dwójki śmiałków. Wśród nich znalazło się to, dotyczące planów na kolejną wyprawę. W enigmatycznej odpowiedzi, jego autor usłyszał jedynie, że owe plany przewidują konieczność uzyskania wizy. Co to oznacza? Po odpowiedź zapraszamy do lektury wywiadu z Weroniką i Sławkiem, który już niebawem ukarze się na naszym portalu. W nim nasi czytelnicy będą mogli poznać także szczegóły zimowej wyprawy „Łukiem Karpat”.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Znający temat
dnia 12.12.2018, 14:32. Identyfikator użytkownika: eCdPWiuA9ajL
Ocena
komentarza:
-19
Se poszli, to se poszli, tak mnie to interesuje jak ostatnio gołoledź !
@ Robbo
dnia 12.12.2018, 15:52. Identyfikator użytkownika: II27SbI6R5sB
Ocena
komentarza:
-18
Już się mam zachwycać czy jeszcze nie?
@ adam
dnia 12.12.2018, 21:27. Identyfikator użytkownika: VoQCHYHfFgfL
Ocena
komentarza:
-15
brawo...ale po co?
@ Sesese
dnia 13.12.2018, 06:22. Identyfikator użytkownika: gmQ3Rgvj0ouX
Ocena
komentarza:
0
Taka ich pasja-fajnie. Pytanie czy robią to dla siebie, czy na pokaz by teraz opowiadać o tym i czekać na oklaski. Trochę to tak jak bezdomni z wyboru -mają extremalne warunki życia ale czy należy z każdym robić wywiady i spotkania? ( przypominam bezdomny z wlasnego wyboru). Chcieli isc w trudnych warunkach, kawał drogi ok. To tak jak dieta dla otyłego a moze ta nawet jest wiekszym wyzwaniem, tylko czy miasto jasło zasponsoruje mi wizyty u dietetyka i karnet na silownie? Fajnie ze Ci ludzie robią to co lubia,oby to nie bylo na pokaz. Pozdrawiam
@ łodyniec
dnia 13.12.2018, 07:04. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-14
Pokazowka za cudze pieniadze. Gdyby nie robili tego dla slawy i kasy to :
1. Wyruszyliby bez oklaskow i publikowania tego gdzie tylko sie da
2. Oplacili by podroz za swoje pieniadze,nie proszac NAS o sponsoring
3. Po powrocie nie szukali by poklasku i usciskow dlon.

Znajac zycie ,juz nie dlugo wyrusza w inna trase,oczywiscie nie za swoje.
@ dragoness
dnia 13.12.2018, 09:40. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
8
Każdy może to zrobić, malkontenci też. Tylko czy mają dość odwagi? Wątpię.
@ łodyniec
dnia 15.12.2018, 12:15. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-3
Nie wiem czy odwagą jest wycoaganie reki po czyjes pieniadze na swoje zachcianki. To ma inna nazwe.
@ dragoness
dnia 15.12.2018, 12:36. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
1
No to proszę wyciągnąć. Ktoś broni?
@ kaj
dnia 13.12.2018, 08:25. Identyfikator użytkownika: SqF5dg46yIbm
Ocena
komentarza:
16
poszli dla siebie ,opowiadali dla tych co słuchali
@ kaj
dnia 13.12.2018, 08:26. Identyfikator użytkownika: SqF5dg46yIbm
Ocena
komentarza:
13
poszli dla siebie bo mają taką pasję - opowiadali dla tych co słuchali
@ łodyniec
dnia 15.12.2018, 12:16. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-1
Poszli za swoje?
@ Aaa
dnia 13.12.2018, 09:26. Identyfikator użytkownika: xaTAhIUnsE5X
Ocena
komentarza:
12
A wszystkim komentujacym zal d..e sciska bo na tyle ich tylko stac haha
@ Mari
dnia 13.12.2018, 12:38. Identyfikator użytkownika: II27SbI6R5sB
Ocena
komentarza:
-6
Moja pasją jest stanie co pół godziny gdzie mogę o ty opowiedzieć
@ Habemus papam
dnia 17.01.2019, 07:34. Identyfikator użytkownika: R7QsJFmvPO6z
Ocena
komentarza:
0
Cytuję:

" Po odpowiedź zapraszamy do lektury wywiadu z Weroniką i Sławkiem, który już niebawem ukarze się na naszym portalu. W nim nasi czytelnicy będą mogli poznać także szczegóły zimowej wyprawy „Łukiem Karpat”.

UkaRZe się? A kogo portal jaslo4u.pl będzie karał? Kto tam pracuje? Kto pisze z bykami i kto puszcza do edycji teksty z tak rażącymi błędami???
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105