Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Dotkliwy brak kandydatów na studia

7
Tak źle nie było od początku istnienia Politechniki Rzeszowskiej. Aż na 10 z 15 kierunków proponowanych przez uczelnię zabrakło kandydatów.

Ze względu na niż demograficzny z roku na rok mniej osób zdaje maturę. W tym roku co piąty maturzysta oblał egzamin. Efekt? Na rzeszowskich uczelniach publicznych jest o 15-20 proc. mniej kandydatów niż jeszcze przed rokiem. Dla jednych, np. dla Uniwersytetu Rzeszowskiego, nie stanowi to większego problemu. - W ubiegłym roku mieliśmy blisko 10 tys. kandydatów, w tym jest 8-8,5 tys. Obserwujemy mniejsze zainteresowanie kierunkami przyrodniczymi i ścisłymi, np. na matematyce w ubiegłym roku były trzy osoby na jedno miejsce, a teraz - jedna. Mniej było też kandydatów na prawo - trzy osoby na miejsce, a bywało 10. Ale dodatkowy nabór robimy tylko na fizyce - mówi Maria Rączy-Jamróg, kierownik działu toku studiów na UR.

Dużo gorzej jest na Politechnice Rzeszowskiej. Tam wprawdzie liczba kandydatów spadła tylko o 600, ale to oznacza spadek zainteresowania uczelnią o 20 proc. W dodatku wzrosła liczba miejsc proponowanych chętnym, a zainteresowanie maturzystów skupiło się w zasadzie tylko na pięciu kierunkach. Miejsca zostały zapełnione jedynie na informatyce, budownictwie, lotnictwie i kosmonautyce, elektronice i telekomunikacji oraz - najmłodszej - biotechnologii.

Uruchomienie tego kierunku przez uczelnię okazało się strzałem w dziesiątkę. - Zainteresowanie było tak duże, że zwiększyliśmy limit miejsc z 75 do 135 - mówi Leszek Woźniak, prorektor ds. nauczania PRz.

Aż 10 z 15 proponowanych przez uczelnię kierunków w dalszym ciągu czeka na chętnych. Są to:

* Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska

- inżynieria środowiska

* Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa

- automatyka i robotyka

- fizyka techniczna

- mechanika i budowa maszyn

- zarządzanie i inżynieria produkcji

* Na Wydziale Chemicznym

- inżynieria materiałowa

- technologia chemiczna

* Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki

- elektrotechnika

* Na Wydziale Zarządzania i Marketingu

- matematyka

- zarządzanie i marketing

Termin składania podań na te kierunki upływa 15 września. Władze uczelni są dobrej myśli: - Jakoś uzupełnimy limity - ma nadzieję prorektor Woźniak, ale też jest zaniepokojony tą sytuacją: - Może to dlatego, że w tym roku wprowadziliśmy elektroniczną rekrutację? - zastanawia się.


Uczelnie techniczne brak zainteresowania proponowanymi przez siebie kierunkami zrzucają na karb tego, że matura z matematyki nie jest obowiązkowa. Jak sprawdziliśmy, w tym roku na Podkarpaciu jako obowiązkowy przedmiot wybrało ją o pół tysiąca mniej maturzystów niż w ubiegłym. - Bo w ubiegłym roku matura z matematyki była trudna, dlatego teraz wiele osób zrezygnowało z podchodzenia do tego egzaminu - przypomina Marek Kondziołka, dyrektor wydziału monitorowania i wspomagania edukacji w rzeszowskim kuratorium.

Władze politechniki już teraz się głowią, co zrobić, by w przyszłym roku przyciągnąć kandydatów: - Potrzebna jest bardziej agresywna reklama, także informacja, jak atrakcyjną pracę można uzyskać po skończeniu naszych studiów. Trzeba też rozszerzać współpracę ze szkołami. Myślałem o stworzeniu klastra edukacyjno-przemysłowego i planowaniu już uczniom ścieżki edukacji i rozwoju zawodowego - wylicza Leszek Woźniak. Politechnika chce także proponować kandydatom specjalności poszukiwane na rynku pracy.

Prof. Monika Hardygóra, prorektor Politechniki Wrocławskiej

- Niestety, liczba kandydatów spada u nas od trzech lat. W tym roku mamy ich o tysiąc mniej niż w ubiegłym, a to oznacza spadek 10-12 proc. To i tak mniej niż przed rokiem, kiedy w naborze lipcowym mieliśmy ponad 20-procentowy spadek. Sądzę, że odniosła skutek kampania promocyjna Wrocławia. Mamy o 10 proc. więcej niż w ubiegłych latach kandydatów spoza województwa dolnośląskiego.

Co zrobić, żeby przyciągnąć kandydatów? Najskuteczniejsza jest ankieta, którą już drugi rok przeprowadzamy zaraz po rozpoczęciu roku akademickiego wśród studentów pierwszego roku. Pytamy w niej, co przyciąga ich do studiowania u nas, skąd zdobywają informacje. Okazuje się, że podstawowym źródłem wiadomości o uczelni jest internet. Na naszej stronie są regularnie zamieszczane oferty pracy dużych firm dla absolwentów. Mamy także bardzo dużą wymianę zagraniczną studentów.

(Gazeta Wyborcza. Rzeszów)
Napisany dnia: 02.08.2006, 07:45

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ :p
dnia 03.06.2008, 12:11 · Zgłoś
tyle że jak ktoś jużskończy politechnikę rzeszowską to ma oferty pracy z wszystkich stron. jestsm na 4 roku automatyki i robotyki i z pracą ... dobrze płatną nie będzie żadnego problemu.... już dziś mam kilka ofert...także uwagi odnośnie rzeszowa zostawcie dla siebie... gdyż to miasto bardzo szybko sie rozrasta i w ostatnim czasie powstało tutaj kilka bardzo ciekawych firm z branży budowy maszyn B)B):lol:
Odpowiedz
0
@ rozek12
dnia 29.10.2007, 13:20 · Zgłoś
reszów jest w deche
;)
Odpowiedz
0
@ as
dnia 03.08.2006, 21:19 · Zgłoś
patrzcie jaki wielkomiejski wieśniaczek ! beskidnik zapewne z beskidu niskiego...z uścia gorlickiego...:lol:
Odpowiedz
0
@ LOL
dnia 03.08.2006, 13:21 · Zgłoś
Beskidnik - zarzucaj dowcipem!:D
Odpowiedz
0
@ beskidnik
dnia 02.08.2006, 17:33 · Zgłoś
rzeszow to nie jest ciekawe miejsce do studiowania :) kto by chcial tam studiowac, wszyscy biegna do dobrych szkol w wiekszych miastach... hehe a ktos slyszal kawal o rzeszowie.. (zberezny)
Odpowiedz
0
@ LOL
dnia 02.08.2006, 15:31 · Zgłoś
... tam miało być trochę słabszych studentów ...
Odpowiedz
1
@ LOL
dnia 02.08.2006, 15:30 · Zgłoś
Hiehiehie - jak słyszę POLITECHNIKA RZESZOWSKA to nie wiem czemu, ale mam dziwny odruch wymiotny. Sorry, ale jeśli na kierunku informatyka oblewanych jest 50-60% ludzi na dodatkowym przedmiocie zwanym historią to wybaczcie!!!! Byłem tam pół roku i to co najgorszego mówią o studiach tam realizowane jest w 100%. Obecnie jestem na innej uczelni - wcale nie gorszej poziomem i jakoś szczęśliwie kończę 4 rok bez DAWANIA W ŁAPĘ i SŁUCHANIA BLUZG ze strony wykładowców czy ćwiczeniowców w stronę trochę studentów. Politechnika Rzeszowska = :no:
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657