Strona główna

Duże rodziny mogą więcej

26
Napisany dnia: 12.02.2018, 13:07 , Tagi: Brak

W ostatnich latach polityka prorodzinna państwa weszła w okres dojrzałości. Przede wszystkim na szczególną opiekę liczyć mogą rodziny, z co najmniej dwójką dzieci oraz wielodzietne. Jednym z programów, którego uruchomienie okazało się sukcesem jest Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Polacy jednak nie zawsze wiedzą jak i gdzie mogą z niej korzystać.

Prawie 3 miliony osób objętych programem

Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny (OKDR) rząd wprowadził w 2014 r. Stanowi ona system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Od 1 stycznia 2018 r. oprócz formy tradycyjnej (plastikowa karta) dostępna jest również w formie elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych). Z programu OKDR korzysta obecnie blisko 520 tys. rodzin wielodzietnych. W skali całego kraju daje to ok. 2,7 mln osób.

W samym Jaśle do końca stycznia 2018 r. liczba rodzin posiadających przynajmniej jedną zamówioną kartę wynosiła 322. Łącznie liczba osób, którym przyznano kartę, to 1633, w tym 1023 dzieci.

Szczególnie wygodne rozwiązanie stanowi oddana niedawno do użytku posiadaczom OKDR aplikacja mobilna. Nawet, jeżeli tradycyjna – plastikowa pozostanie w domu bądź mieszkaniu w każdej chwili można skorzystać z aplikacji mKDR, którą honorują partnerzy. Ułatwia ona wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek. Jak z niej korzystać wyjaśnia za pomocą filmu instruktażowego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Partnerzy poszukiwani

Zniżek mogą udzielać nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Przystąpienie do programu daje obopólną korzyść. Rodziny korzystają z atrakcyjnych zniżek w każdy zakątku Polski. Przedsiębiorcy zaś dzięki zaangażowaniu w OKDR mogą budować swój prestiż oraz kreować pozytywny wizerunek firmy.

Od stycznia 2018 r. po raz kolejny pozyskiwaniem nowych partnerów OKDR zajmie się Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” (ZDR3+). Umowa obowiązywać będzie do końca 2019 r. W całej Polsce zadanie to realizują specjalnie przeszkoleni negocjatorzy. – Zdarza się, że firmy do programu zgłaszają się same. W tym przypadku musi zostać spełniony podstawowy warunek, otóż muszą one mieć wiedzę na jego temat. Może okazać się, że sami są posiadaczami takiej karty, wobec czego chcą podzielić się dobrami z innymi. Naszym zadaniem, jako negocjatorów jest pozyskiwanie nowych partnerów. Podstawowym argumentem, którym się posługujemy jest przeświadczenie o tym, że na programie, tak naprawdę zyskuje każdy. Firmy widoczne są na stronach ministerialnych, gdzie w łatwy sposób posiadacze kart mogą sprawdzić, gdzie skorzystać mogą ze zniżek. To doskonała forma reklamy. Przedsiębiorcy decyzję o przystąpieniu do programu mogą zdyskontować wizerunkowo. Ich firmy pozytywnie postrzegane są nie tylko przez beneficjentów karty, lecz również przez wszystkich klientów. – wyjaśnia Anna Pniak, negocjator ds. partnerów lokalnych w regionie podkarpackim.

Miejsca, w których honorowane są OKDR znajdują się na stronie >> https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr

Negocjatorzy doskonale orientują się, jakie są potrzeby rodzin wielodzietnych. Często są ich członkami. Oferty kierują więc przede wszystkim do partnerów, z usług, których rodziny wielodzietne mogłyby korzystać. W powiecie jasielskim zarejestrowanych jest 56 partnerów OKDR. Jej posiadacze mogą skorzystać ze zniżek w m.in.: sklepach wielobranżowych, marketach budowlanych, restauracjach, galeriach handlowych, księgarniach, salonach telefonii komórkowej, sklepach z odzieżą i artykułami dziecięcymi i wielu innych. W samym województwie podkarpackich zarejestrowanych jest ponad 600 partnerów.

Zainteresowane przystąpieniem do programu firmy oraz instytucje, danych kontaktowych do negocjatorów szukać mogą na stronie https://rodzina.gov.pl/sites/default/files/plik_do_edycji_-_20.11.17_wykaz_kontaktow_do_negocjatorow_kdr.pdf

 „Trzy Plus” – to ma sens

OKDR nie jest jedynym elementem, z którego korzystać mogą rodziny wielodzietne. Oprócz programów realizowanych przez stronę rządową w przestrzeni publicznej działa szereg organizacji pozarządowych, których celem jest organizowanie dla nich wsparcia. Jedną z nich jest ogólnopolski ZDR3+. Związek podejmuje działania na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych rodzin wychowujących dzieci, w szczególności tych dużych. Za cel stawia sobie również budowanie solidarności rodzin, czy też propagowanie pozytywnego obrazu rodziny jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka.

W całym kraju ZDR3+ posiada swoje oddziały i koła. Na terenie województwa podkarpackiego (oddział) działają dwa koła w Sanoku i Padwi Narodowej. Lokalne, jasielskie środowisko rodzin wielodzietnych liczy na to, że w niedalekiej przyszłości uda się utworzyć koło w Jaśle. – Bardzo zależy nam na tym, aby rodziny wielodzietne miały swoje koło w Jaśle. Zachęcam rodziny do tego, aby zgłaszały swoją kandydaturę do związku. W ramach kół organizowane są spotkania integracyjne, festyny oraz wspólne wyjazdy. Skuteczniej mogą występować do samorządów z różnorakimi wnioskami. – mówi Anna Pniak.

Założenie koła wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy, że zarejestruje się pięć rodzin z minimum trójką dzieci. Rejestracji, członkowie mogą dokonać na stronie internetowej związku rejestracja.3plus.pl. Jako organizacja pozarządowa, koło ZDR3+ starać się może o fundusze gminne i inne przeznaczając ja na spotkania, pikniki, wyjazdy, szkolenia i warsztaty. Wszystko zależy od potrzeb samych zainteresowanych. ZDR jest Organizacją Pożytku Publicznego, nie prowadzi działalności komercyjnej. Środki na działalność pozyskuje z dotacji, składek członkowskich, wpłat celowych na konkretne przedsięwzięcia i działalność statutową oraz z wpłat z tytułu 1% podatku.

O tym, jakie korzyści związek daje członkom, mówi Sylwia Skóra, Koordynator Działań Społecznych w ZDR3+. – Jesteśmy organizacją integrującą środowisko. Formułujemy opinie na temat powstających ustaw i rozporządzeń. Jesteśmy uczestnikami debat na tematy związane z polityką rodzinną na różnych szczeblach, staramy się wpływać na kształt tej polityki, na tyle na ile jest to możliwe. Walczymy ze stereotypem rodziny wielodzietnej pojmowanej jako patologia. Dzięki naszym działaniom coraz częściej duża rodzina jest postrzegana jako pozytywny wybór życia pełnego trudów, ale przede wszystkim pełnego radości i szczęścia a polityka rodzinna przestała być terminem niezrozumiałym. Wciąż – od kiedy powstaliśmy – mamy nadzieję, że Polska stanie się krajem życzliwym dla rodzin wielodzietnych. Chcemy stawać się organizacją coraz liczniejszą, aby wszystkie cele realizować skutecznie, dlatego przystępowanie dużych rodzin do ZDR, daje im samym możliwość wpływania na najważniejsze obszary ich życia. Ponadto jesteśmy środowiskiem wymiany doświadczeń, nawiązywania relacji i przyjaźni pomiędzy rodzinami, środowiskiem wzajemnie się wspierających i rozumiejących dużych rodzin. Warto wstępować do ZDR i zakładać lokalne koła ZDR3+.­- wyjaśnia.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Czy zamożniejsi też mogą korzystać?
dnia 12.02.2018, 13:42. Identyfikator użytkownika: XRJ5Il6TB9kG
Ocena
komentarza:
27
Wraz z żoną mamy trójkę dzieci. Pracujemy dużo aby niczego nam nie brakowało w związku z tym mamy ponad przeciętne dochody. Czy karta dużej rodziny jest też dla takich rodzin jak nasza, czy tylko dla "biednych", którzy pracują na czarno lub nie pracują wcale a pobierają zasiłki z Mopsu i innych instytucji tego typu dojąc państwo (czyli mnie uczciwego podatnika) jak tylko się da z każdej strony?
@ rolnik sezonowy
dnia 12.02.2018, 13:48. Identyfikator użytkownika: JQhetxj2tmR7
Ocena
komentarza:
24
niestety mam dwójkę,muszę starą wziąść na warsztat wieczorem to sie nam za 9 miesięcy podniesie standard zycia,pikniki,festyny,wyjazdy
@ pozycjonista
dnia 12.02.2018, 14:12. Identyfikator użytkownika: t9pj1dVGetP8
Ocena
komentarza:
13
tylko w katolickiej pozycji, powodzenia
@ palisander
dnia 12.02.2018, 14:22. Identyfikator użytkownika: DgGlHDSQGMSG
Ocena
komentarza:
11
Warto taką kartę mieć !!! Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny wydawana jest niezależnie od dochodów i bezpłatnie www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/karta-duzej-rodziny/jak-zalozyc-karte/komu-przysluguje-karta/. Zajmują się tym Urzędy Gmin i Miast, GOPS i MOPS. w Jaśle UG na ul.Słowackiego 4 oraz UM Rynek 12.
@ Ola
dnia 12.02.2018, 14:59. Identyfikator użytkownika: bESdhj4kWGvb
Ocena
komentarza:
8
potrzytaj regulamin a potem pisz !! możesz zarabiać 100000 ale jak masz dużo dzieci jak piszesz troje to możesz korzystac !!!
@ hmm
dnia 12.02.2018, 21:51. Identyfikator użytkownika: rvJK58FD6ovd
Ocena
komentarza:
5
zapomniales dodac ze coraz wiecej kobiet zwalnia sie albo pracodawcy musza kombinowac z umowami aby zarobki nie przekroczyły oraz o tym że młode dziewczyny nie podejma pracy, nie przystosowane do zycia społecznego, a potem przed 40 tka ie nadrobia tego co było przez 10 lat..a co dopiero 20
@ Emigrant
dnia 12.02.2018, 15:43. Identyfikator użytkownika: 8iKEcii980cz
Ocena
komentarza:
-1
Pomyslal ktos wogule o tym ze naszej ziemi jest przeludnienie
@ Anjia
dnia 12.02.2018, 16:58. Identyfikator użytkownika: L51KvQtLvnIa
Ocena
komentarza:
3
Ale nie w Polsce, my mamy problem demograficzny.
@ Tak
dnia 15.02.2018, 06:44. Identyfikator użytkownika: k1hTB5YPsGrd
Ocena
komentarza:
2
mamy za duzo ludzi i ci ludzie polowa wyjechala a ci co xostaki godnej pracy nie dostanà.wiec robmy dzirvi !
@ zuszek
dnia 12.02.2018, 17:23. Identyfikator użytkownika: CfW3s9EzWucN
Ocena
komentarza:
21
Dzieci ma się chyba z miłości a nie dla pieniędzy? Z każdej strony roszczenia - bo ja mam trójkę, ja czwórkę, a ja piątkę... - mi się należy - zniżki, faktury do odliczenia, ulgi, paczki, socjale i Bóg wie co jeszcze - i to wszystko z pretensją! A co mają powiedzieć Ci, którzy nie mają dzieci wcale lub mają jedno - Państwo łupie ich z każdej strony aby dać tym potencjalnie biednym i roszczeniowym. Rzygać się chce - jedni pracują, żeby coś mieć a inni tylko: daj i daj bo ja ma czwórkę lub piątkę i to często każde z i innym...
@ Marusia
dnia 12.02.2018, 23:42. Identyfikator użytkownika: iowcFQc9VjWi
Ocena
komentarza:
-10
Aż przykro czytać... skąd tyle zawiści? Kiedy świat zrozumie, że można mieć więcej dzieci bo tak się poprostu chce? Nie dla 500+...zasiłków...a poprostu z miłości? Mam trzech synów. Zatem wiem z praktyki jak to jest mieć jedno...a potem dwoje ...a potem troje dzieci... umiem zauważyć różnicę... ale nigdy nie ferowałabym wyrokow ani oceniała rodzin ktore mają więcej dzieci... bo nie wiem jak to jest mieć czworkę...piątkę ...szóstkę... Więc może i rodzice jedynakow...i dwojki dzieci...zastanowcie sie czy macie podstawy oceniac i mnie...
@ Czółkiem Telewizyjne Baranki !
dnia 12.02.2018, 17:53. Identyfikator użytkownika: DdErpnfTPgJT
Ocena
komentarza:
13
Jest to ewidentna dyskryminacja małych rodzin albo małżeństw bezdzietnych. Wg mnie ich tez powinno się wspierać ale nie rozdawnictwem pieniędzy gdzie dwóch pośredników urzędniczych na tym sowicie zarabia a zwykłymi odpisami od podatku (ulga podatkowa).
@ ksiądz Mateusz
dnia 12.02.2018, 18:03. Identyfikator użytkownika: zxBkdzrh0yUp
Ocena
komentarza:
7
A ja jestem singlem i z takiej karty nie skorzystam zresztą to nie jest opłacalne.
@ Czytelniczka
dnia 12.02.2018, 18:31. Identyfikator użytkownika: y9bT1tBXB8y9
Ocena
komentarza:
2
Szkoda tylko że Gmina Jasło nic nie robi w tym kierunku,
radni i wójt mają tą gdzieś. A w końcu w Gminie Jasło też żyją
rodziny wielodzietne które by z chęcią skorzystały z dziećmi
z jakiś dobrodziejstw.
@ ac
dnia 12.02.2018, 21:38. Identyfikator użytkownika: dM3x4CTd9zw2
Ocena
komentarza:
5
Jaki pan taki kram jaki gospodarz taka gmina
@ Mama
dnia 12.02.2018, 20:40. Identyfikator użytkownika: 38dpWQrxveA9
Ocena
komentarza:
7
Dzieci są najważniejsze. Prawdą jest jednak że rodziny wielodzietne są bardzo roszczeniowe. A przecież dziecko to owoc miłości a nie maszynka do zarabiania kasy i robienia odpisów podatkowych
@ T W
dnia 12.02.2018, 21:11. Identyfikator użytkownika: a0Rmx1BJ9IIC
Ocena
komentarza:
2
Wszystko pięknie, tylko proszę podać miejsca gdzie ta karta w Jaśle jest honorowana, bo np na basenie tylko jasielska uprawnia do zniżki !
@ Wielodzietna
dnia 12.02.2018, 21:34. Identyfikator użytkownika: uzWDWS3ifM6v
Ocena
komentarza:
5
No przecież w treści jest adres strony ministerialnej z linkiem trzeba wpisać Jasło i znaleźć ja mam aplikacje w telefonie nazywa się Karta Dużej Rodziny i sama wyszukuje miejsca ze zniżką.
@ Święte słowa T W
dnia 16.02.2018, 10:24. Identyfikator użytkownika: IA681UatmNGB
Ocena
komentarza:
1
DUŻE RODZINY MOGĄ WIĘCEJ - ale nie w Jaśle. Jeżeli nie masz meldunku w Jaśle to np. na tutejszym basenie (chyba największej atrakcji dla dzieci w okolicy) nie obejmuje Cię Karta Dużej Rodziny - jesteś gorszym obywatelem - wieśniakiem niestety :(, ale podatki płacisz te same.
Pytaliśmy dlaczego tak jest to odpowiedź brzmiała: Ponieważ Główna Księgowa nie wie jak rozliczać osoby korzystające z pływalni, które posiadają KDR a nie mają meldunku w mieście (inne przeliczniki są dla osób z miasta a inne z poza).
Wszędzie są ludzie i ludziska a niesprawiedliwość zawsze była i będzie!!!
Pozdrawiam i życzę wszystkim dużo zdrowych dzieci, bo dzieci to radość i bo dzieci życie !!!
@ Wielodzietna
dnia 12.02.2018, 21:30. Identyfikator użytkownika: uzWDWS3ifM6v
Ocena
komentarza:
4
Do tej pory rodziny wielodzietne często traktowane były jak patologia, a tak wcale nie jest! znam wiele osób z wyższym wykształceniem posiadających czworo czy więcej dzieci, to jest kwestia wyboru. Wychowują przyszłych obywateli i płatników składek na ZUS. Ponoszą ogromne koszty utrzymania dużej rodziny i faktycznie pracują więcej i płacą większe podatki. Dopiero od niedawna dzięki staraniom samych rodzin z organizacji pozarządowych polityka państwa zaczęła dostrzegać ten trud. Pojawiły się ulgi podatkowe, KDR czy 500+. Nie jest to absolutnie POMOC SOCJALNA ! Jedynie wsparcie rodzin i nie pokrywa kosztów utrzymania i wychowania dzieci. Ale trzeba samemu mieć dzieci, aby o tym co kolwiek wiedzieć. Czego wszystkim serdecznie życzę
@ hmm
dnia 12.02.2018, 21:54. Identyfikator użytkownika: rvJK58FD6ovd
Ocena
komentarza:
1
ze słowem ,,absolutnie" to troche nieprawdziwe...przyznaj szczerze.
@ Wielodzietna
dnia 12.02.2018, 22:13. Identyfikator użytkownika: uzWDWS3ifM6v
Ocena
komentarza:
4
Prawdziwe. choć wielu by chciało inaczej. Ulga podatkowa rosnaca z liczbą dzieci ma sens jeśli zarabiasz dobrze albo bardzo dobrze :) KDR przyznawana jest bez względu na dochód i możesz mięć taniej koszulę Wólczanki o 10% 500+ na 2 i kolejne jest bez progu dochodowego więc cóż to wszystko może mięć wspólnego z socjalem? Oczywiście dla najbiedniejszych 500+ pozwala wyjść z ubóstwa. Ale żadne z tych mechanizmów nie jest pomocą socjalną w samej rzeczy!
@ hmm
dnia 12.02.2018, 22:48. Identyfikator użytkownika: rvJK58FD6ovd
Ocena
komentarza:
1
(...) nie pokrywa kosztów utrzymania i wychowania dzieci . w takim razie co robi kwota np 1500 lub 2000 zł samego 500 + , nie uwzględniając innych dodatków, rodzinnego itd.?
@ hmm
dnia 12.02.2018, 22:49. Identyfikator użytkownika: rvJK58FD6ovd
Ocena
komentarza:
2
Wychowują przyszłych obywateli i płatników składek na ZUS - nie koniecznie...
@ dragoness
dnia 13.02.2018, 06:40. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-3
[Komentarz nie na temat]
@ Tak
dnia 15.02.2018, 06:48. Identyfikator użytkownika: k1hTB5YPsGrd
Ocena
komentarza:
0
to 500 plus to nsmawianie glupich psnienek do siedzenia w domu.tylko 500 odbiora a wyedy czeka pusty gsrnek plus ziemniaki i brak pracy dla dzoeci :-)))
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Otwarcie salonu firmowego Carlson i Piechocki

   

  Już w najbliższą sobotę, 26 maja odbędzie się otwarcie salonu firmowego Carlson i Piechocki w Jaśle. Teraz ramki do fotografii, lustra oraz oprawy obrazów będą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wszystko w cenach producenta.

 • Kuchnia Twoich marzeń nie musi być droga - leddo.pl podpowiada jak odmienić wnętrze światłem.

   

  Marzysz o pięknej, przestronnej i jasnej aranżacji swojej kuchni? Z leddo.pl to żaden problem. Nie ważne czy Twój kulinarny raj przeszedł właśnie kapitalny remont czy dopiero powstaje projekt. A może jest to tylko mała kuchnia w niewielkim mieszkaniu na poddaszu? Wielkość nie ma znaczenia - liczy się oświetlenie.

 • 50-latek spłonął żywcem

  W jednym z bloków mieszkalnych przy ul. Kościuszki w Jaśle doszło do tragedii. 50-letni mężczyzna zmarł w wyniku samopodpalenia.

 • Bezpłatne badanie wzroku 28 maja!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Zderzenie poloneza z citroenem na "Pohulance"

   

  Na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Wojska Polskiego doszło dziś do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Do szpitala trafiła pasażerka poloneza.

 • Walczyła ze Stasiowską. Teraz musi jej zwrócić pieniądze

  Magdalena Stasiowska złożyła zażalenie na postanowienie sądu I instancji. Małgorzata Salacha prawomocnym postanowieniem Sądu Apelacyjnego musi zwrócić radnej 6537 zł.

 • Myjnia pod oknami to nieporozumienie – mówią mieszkańcy

  Na osiedlu Gamrat w odległości kilkunastu metrów od bloku budowana jest jednostanowiskowa myjnia samochodowa. Mieszkańcy obawiają się hałasu, wzmożonego ruchu, środków chemicznych i oparów wydostających się z myjni. Inwestor zapewnia, że będzie to obiekt zamknięty.

 • Otwórz drzwi Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105