Strona główna

„Dwunastka” mówi STOP telefonom komórkowym w szkole

Napisany dnia: 14.12.2018, 07:00 , Tagi: Brak

Do tej pory w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie lekcji. Od lutego przyszłego roku uczniowie nie będą mogli używać telefonów oraz innych urządzeń elektronicznych również w czasie przerw. „Dwunastka", jako jedna z pierwszych w Jaśle, bierze przykład z wielu innych polskich szkół, w których już taki przepis wprowadzono.

Podstawą do wprowadzenia nowych zasad były wyniki ogólnopolskich badań dotyczących nałogowego korzystania z telefonów komórkowych przeprowadzone przez Fundację DBAM O MÓJ Z@SIĘG oraz codzienne obserwacje dotyczące negatywnych skutków nadużywania przez dzieci i młodzież mediów elektronicznych. Celem podejmowanych przez szkołę działań jest nauka odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych oraz pokazanie młodym ludziom, że oprócz telefonu i komputera istnieje świat realny, który jest światem ciekawym, pełnym ludzi i aktywności, w które warto się zaangażować.

- Nie jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która wprowadza takie rozwiązanie. Podobne zapisy funkcjonują już w innych szkołach i znakomicie się to sprawdza. Uczniowie przede wszystkim zaczynają ze sobą rozmawiać, a dodatkowo, jak wynika z przeprowadzonych badań, może to przyczynić się do osiągania przez nich lepszych wyników w nauce - mówi Aleksandra Zajdel-Kijowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle.

Według  badań przeprowadzonych przez London School of Economics, uczniowie szkół, w których zabronione jest korzystanie z komórek, osiągają wyniki lepsze o ponad 6,4% od uczniów uczących się w szkołach, gdzie korzystanie z telefonów jest dozwolone.

Pokolenie pochylonych głów

Dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w świecie cyfrowych mediów. Z tego powodu nazywani są pokoleniem pochylonych głów lub pokoleniem „ALWAYS ON”. Konsekwencją tego są problemy z nauką, koncentracją  uwagi, mową, a także spadek aktywności szkolnych jak i pozaszkolnych. - Również bezsenność, depresja i uzależnienie od nowych mediów to niebezpieczne konsekwencje nieodpowiedniego korzystania z cyfrowych mediów. Liczne badania pokazują silną zależność między uzależnieniem od internetu a depresją - mówi Anna Jagielska, psycholog szkolny.

Zdaniem Elżbiety Buglewicz, pedagoga szkolnego, poważnym problemem związanym z elektronicznymi mediami jest również wykorzystywanie ich do stosowania przemocy. - Rozpowszechniona mobilność współczesnych urządzeń przyczynia się do tego że ewentualne przejawy cyberprzemocy mają miejsce szybciej i częściej. Z rozmów z uczniami wynika, że z jedną z najczęściej przez nich doświadczanych form cyberprzemocy jest zachowanie związane z robieniem zdjęć i filmów bez ich pozwolenia.

Rodzice za zmianami

W szkole problem nadużywania mediów elektronicznych był dostrzegany już od dawna. W związku z tym podejmowane były różnorodne działania. Motywacją do wprowadzenia radykalnego rozwiązania była inicjatywa Rady Rodziców, której członkowie wskazali konieczność uregulowania zasad korzystania z telefonów na terenie szkoły. Wielu rodziców młodszych uczniów zwracało uwagę, że ich dzieci, jeżeli nawet nie chcą używać telefonu w szkole, to i tak go przynoszą, bo albo czują się gorsze, albo nie mają z kim porozmawiać, czy pobawić się na przerwach.

W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali pozostałym rodzicom swoje refleksje dotyczące skutków niekontrolowanego używania przez dzieci i młodzież mediów cyfrowych oraz propozycję ograniczenia czasu spędzanego przez nich w sieci. - Nie była to łatwa decyzja, bo chociaż rodzice zgadzali się z naszymi argumentami, to wiedzieli, że ich dzieci nie będę z tego zakazu zadowolone. To tym bardziej utwierdzało nas w tym, że wprowadzane przez nas zmiany wpłyną na tych uczniów, którzy utracili wewnętrzną równowagę w życiu z powodu nałogowego korzystania z mediów cyfrowych - opowiada dyrektorka szkoły.

Pilny kontakt z rodzicem lub opiekunem

W szkole przypominają, że w momencie przekroczenia przez dzieci i młodzież murów szkolnych, to właśnie szkoła przejmuje za nich odpowiedzialność. Jeśli uczeń będzie musiał pilnie skontaktować się z rodzicami bądź opiekunami, to może ze swojego telefonu za zgodą wychowawcy, bądź szkolnego pedagoga lub psychologa. Może skorzystać również z telefonu stacjonarnego znajdującego się w sekretariacie szkoły. Działa to również w drugą stronę. Jeżeli rodzic chce porozmawiać z dzieckiem może zadzwonić do sekretariatu, a stąd informacja zostanie przekazana uczniowi, bądź uczeń zostanie poproszony do telefonu.

Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonów

Zdaniem wielu specjalistów smartfony bardzo mocno zmieniły życie nie tylko w szkole, ale w codziennym życiu każdego dorosłego człowieka.Od września tego roku minister edukacji Francji zadecydował, że używanie telefonów komórkowych na terenie francuskich szkół podstawowych i średnich jest całkowicie zabronione. W Polsce na razie nikt nie zdecydował o odgórnym rozwiązaniu tej kwestii. O sposobie korzystania z telefonów przez uczniów w szkołach decydują zatem dyrektorzy.Tak stało się właśnie w jasielskiej "Dwunastce".

Urząd Miasta w Jaśle/SP nr 12

Artykuł sponsorowany

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105