Strona główna

„Dwunastka” mówi STOP telefonom komórkowym w szkole

Napisany dnia: 14.12.2018, 07:00 , Tagi: Brak

Do tej pory w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie lekcji. Od lutego przyszłego roku uczniowie nie będą mogli używać telefonów oraz innych urządzeń elektronicznych również w czasie przerw. „Dwunastka", jako jedna z pierwszych w Jaśle, bierze przykład z wielu innych polskich szkół, w których już taki przepis wprowadzono.

Podstawą do wprowadzenia nowych zasad były wyniki ogólnopolskich badań dotyczących nałogowego korzystania z telefonów komórkowych przeprowadzone przez Fundację DBAM O MÓJ Z@SIĘG oraz codzienne obserwacje dotyczące negatywnych skutków nadużywania przez dzieci i młodzież mediów elektronicznych. Celem podejmowanych przez szkołę działań jest nauka odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych oraz pokazanie młodym ludziom, że oprócz telefonu i komputera istnieje świat realny, który jest światem ciekawym, pełnym ludzi i aktywności, w które warto się zaangażować.

- Nie jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która wprowadza takie rozwiązanie. Podobne zapisy funkcjonują już w innych szkołach i znakomicie się to sprawdza. Uczniowie przede wszystkim zaczynają ze sobą rozmawiać, a dodatkowo, jak wynika z przeprowadzonych badań, może to przyczynić się do osiągania przez nich lepszych wyników w nauce - mówi Aleksandra Zajdel-Kijowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle.

Według  badań przeprowadzonych przez London School of Economics, uczniowie szkół, w których zabronione jest korzystanie z komórek, osiągają wyniki lepsze o ponad 6,4% od uczniów uczących się w szkołach, gdzie korzystanie z telefonów jest dozwolone.

Pokolenie pochylonych głów

Dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w świecie cyfrowych mediów. Z tego powodu nazywani są pokoleniem pochylonych głów lub pokoleniem „ALWAYS ON”. Konsekwencją tego są problemy z nauką, koncentracją  uwagi, mową, a także spadek aktywności szkolnych jak i pozaszkolnych. - Również bezsenność, depresja i uzależnienie od nowych mediów to niebezpieczne konsekwencje nieodpowiedniego korzystania z cyfrowych mediów. Liczne badania pokazują silną zależność między uzależnieniem od internetu a depresją - mówi Anna Jagielska, psycholog szkolny.

Zdaniem Elżbiety Buglewicz, pedagoga szkolnego, poważnym problemem związanym z elektronicznymi mediami jest również wykorzystywanie ich do stosowania przemocy. - Rozpowszechniona mobilność współczesnych urządzeń przyczynia się do tego że ewentualne przejawy cyberprzemocy mają miejsce szybciej i częściej. Z rozmów z uczniami wynika, że z jedną z najczęściej przez nich doświadczanych form cyberprzemocy jest zachowanie związane z robieniem zdjęć i filmów bez ich pozwolenia.

Rodzice za zmianami

W szkole problem nadużywania mediów elektronicznych był dostrzegany już od dawna. W związku z tym podejmowane były różnorodne działania. Motywacją do wprowadzenia radykalnego rozwiązania była inicjatywa Rady Rodziców, której członkowie wskazali konieczność uregulowania zasad korzystania z telefonów na terenie szkoły. Wielu rodziców młodszych uczniów zwracało uwagę, że ich dzieci, jeżeli nawet nie chcą używać telefonu w szkole, to i tak go przynoszą, bo albo czują się gorsze, albo nie mają z kim porozmawiać, czy pobawić się na przerwach.

W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali pozostałym rodzicom swoje refleksje dotyczące skutków niekontrolowanego używania przez dzieci i młodzież mediów cyfrowych oraz propozycję ograniczenia czasu spędzanego przez nich w sieci. - Nie była to łatwa decyzja, bo chociaż rodzice zgadzali się z naszymi argumentami, to wiedzieli, że ich dzieci nie będę z tego zakazu zadowolone. To tym bardziej utwierdzało nas w tym, że wprowadzane przez nas zmiany wpłyną na tych uczniów, którzy utracili wewnętrzną równowagę w życiu z powodu nałogowego korzystania z mediów cyfrowych - opowiada dyrektorka szkoły.

Pilny kontakt z rodzicem lub opiekunem

W szkole przypominają, że w momencie przekroczenia przez dzieci i młodzież murów szkolnych, to właśnie szkoła przejmuje za nich odpowiedzialność. Jeśli uczeń będzie musiał pilnie skontaktować się z rodzicami bądź opiekunami, to może ze swojego telefonu za zgodą wychowawcy, bądź szkolnego pedagoga lub psychologa. Może skorzystać również z telefonu stacjonarnego znajdującego się w sekretariacie szkoły. Działa to również w drugą stronę. Jeżeli rodzic chce porozmawiać z dzieckiem może zadzwonić do sekretariatu, a stąd informacja zostanie przekazana uczniowi, bądź uczeń zostanie poproszony do telefonu.

Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonów

Zdaniem wielu specjalistów smartfony bardzo mocno zmieniły życie nie tylko w szkole, ale w codziennym życiu każdego dorosłego człowieka.Od września tego roku minister edukacji Francji zadecydował, że używanie telefonów komórkowych na terenie francuskich szkół podstawowych i średnich jest całkowicie zabronione. W Polsce na razie nikt nie zdecydował o odgórnym rozwiązaniu tej kwestii. O sposobie korzystania z telefonów przez uczniów w szkołach decydują zatem dyrektorzy.Tak stało się właśnie w jasielskiej "Dwunastce".

Urząd Miasta w Jaśle/SP nr 12

Artykuł sponsorowany

 • Wiosenna promocje w punktach nc+ w Jaśle

   

  WIOSENNE PROMOCJE w punktach nc+ w Jaśle - odbierz DEKODER 4K ZA 1 ZŁ MIESIĘCZNIE i ciesz się telewizją w najwyższej jakości!

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Zmarł Józef Biernacki wieloletni prezes JKMiRJ

  We wtorek 12 marca br. zmarł w wieku 70 lat Józef Biernacki, współzałożyciel Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle oraz jego wieloletni prezes. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • Podróżnicy z Jasła wyróżnieni na festiwalu "Kolosy"

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy w minionym roku zakończyli zimowy trawers Karpat, otrzymali wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" w Gdyni...

 • Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Kraków - Jasło

   

  Podróżni, którzy korzystają z oferty połączeń kolejowych Kraków – Jasło – Kraków wkrótce mogą spodziewać się utrudnień w ruchu pociągów. Ich powodem są planowane prace modernizacyjne na linii 108, które mają rozpocząć się już niebawem.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105