Strona główna

Dyplomy rozdane. To był dobry rok dla PAW

8
Napisany dnia: 16.01.2019, 12:00 , Tagi: Brak

Kolejna trzydziestoosobowa grupa słuchaczy PAW odebrała dyplomy ukończenia Studium Praktycznego Winiarstwa oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu na drukach MEN.

Zakończenie rocznego kursu połączone z uroczystym rozdaniem dyplomów PAW było miłym akcentem podsumowującym miniony, bardzo udany rok dla Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Po pierwsze PAW wpisana została na listę placówek kształcenia ustawicznego. Decyzją Podkarpackiego Kuratora Oświaty uzyskaliśmy także akredytację dla całości prowadzonego kształcenia. - Decyzje te poświadczają wysoki poziom prowadzonych zajęć i uprawniają nas do wystawiania zaświadczeń o ukończeniu rocznego kursu na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówi Ewa Wawro, dyr. PAW.

To jednak nie jedyne nasze sukcesy w 2018 r. Jako Fundacja Galicja Vitis, prowadząca PAW, wydaliśmy dwie części popularno-naukowej książki „Winorośl i Wino. Wiedza i praktyka”, stanowiącej kompendium wiedzy dla winiarzy i winoogrodników. Autorami poszczególnych rozdziałów są wykładowcy PAW, najlepsi w Polsce specjaliści w swoich dziedzinach. Ofertę wydawniczą uzupełnia wydana rok wcześniej książka „Ochrona winorośli”.

- Niewątpliwie naszym sukcesem jest także rosnące wciąż zainteresowanie ofertą edukacyjną PAW. Nie mamy problemu z naborem na kolejne roczniki, lista przyjętych na 2019 zamknięta była już we wrześniu ub.r., lista chętnych na rok 2020 jest już pełna, aktualnie wpływają już zapisy na rocznik 2021 – podkreśla E.Wawro.

Nasza rodzina absolwentów PAW wciąż się powiększa, a wkład naszej szkoły w rozwój polskiego winiarstwa jest co raz bardziej widoczny. - Trafiają do nas ludzie, którzy chcą coś więcej w życiu osiągnąć, chcą ciekawie i zarazem pożytecznie spędzać czas. To dla mnie duża przyjemność, że mogę z nimi pracować. Doskonale ich rozumiem, bo pasja i ciekawość świata była i jest także treścią mojego życia – mówi Roman Myśliwiec, przewodniczący Rady Fundacji Galicja Vitis. - Działania PAW są coraz bardziej znane w Polsce, co utrwala wizerunek miasta Jasła jako kolebki polskiego współczesnego winiarstwa – dodaje prekursor odradzającego się polskiego winiarstwa.

W ramach ostatniego, 20. zjazdu SPW 2018 akademicy zdawali swój egzamin dyplomowy, na który składało się omówienie i zaprezentowanie przygotowanego przez siebie w ramach zajęć wina dyplomowego oraz napisanie testu sprawdzającego poziom zdobytej wiedzy. Do tego na poprzednim zjeździe słuchacze musieli zaliczyć egzamin praktyczny z degustacji i oceny technicznej wina.

Uroczyste wręczenie dyplomów PAW i zaświadczeń MEN poprzedziło wieczorne biesiadowanie przy wspólnym stole. Jak zgodnie wszyscy deklarowali, to jednak nie koniec spotkań w tym gronie.

W ciągu roku zawiązały się przyjaźnie, które zapewne zaowocują korzystną współpracą w winiarskiej profesji.

W ostatnim dniu zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa odbyło się szkolenie sommelierskie, prowadzone przez Monikę Bielkę-Vescovi, dyrektor Szkoły Sommelierów w Krakowie. - Zajęcia sommelierskie wprowadziły absolwentów PAW w świat obsługi konsumentów wina, przyszłych enoturystów, rozwijając jednocześnie umiejętności doboru win do osobistej preferencji konsumentów, jak również doboru win do potraw – wyjaśnia M. Bielka-Vescovi.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ WALEC
dnia 16.01.2019, 14:05. Identyfikator użytkownika: 1Da1trr7xJRc
Ocena
komentarza:
-7
Tak trzymać Panie Myśliwiec. Myślę, że miasto powinno powiększyć kilkukrotnie winnicę i rozbudować szkołę winiarstwa, przejąć dawny Pektowin i działać na skalę światową..
@ do WAlEC
dnia 16.01.2019, 17:48. Identyfikator użytkownika: MJWTM6dgNaGS
Ocena
komentarza:
-7
[Komentarz nie na temat]
@ Do..
dnia 18.01.2019, 08:56. Identyfikator użytkownika: 3DsoTPSMNxAr
Ocena
komentarza:
-3
Wielka inicjatywa. Zgoda Kuratora Oświaty, teraz
starać się o stworzenie klasy o tym
profilu w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych.
@ Do@Do..
dnia 21.01.2019, 07:37. Identyfikator użytkownika: 1u4UkexgAvth
Ocena
komentarza:
2
Teraz isc za ciosem.Utworzyc klasy profilowane w szkolach branzowych
Zaczac zalatwiac nowy kierunek studiow na Wyzszej Szkole Zawodowej
Niech Jaslo winem plynie
@ Luc
dnia 17.01.2019, 07:59. Identyfikator użytkownika: LLf6IJG2i0AD
Ocena
komentarza:
-10
Brawo Panie Romanie.
@ Jaślanin
dnia 18.01.2019, 13:59. Identyfikator użytkownika: hBMuL1pNDlHn
Ocena
komentarza:
11
Za swoją kasę się bawcie w winiarzy bo miasto nic z tego nie ma. Wino stało się rozrywką dla nowobogackich - cena nie idzie w parze z jakością. A dotacje ciągle ktoś zbiera.
@ Pytanie
dnia 20.01.2019, 00:35. Identyfikator użytkownika: rCz6qScLdHQR
Ocena
komentarza:
3
Jakie miasto ma korzyści z działania tego PAW-ia?
Jakie mieszkańcy mają z tego korzyści?
Ile na to idzie pieniędzy z budżetu?
Mogłaby redakcja zdobyć odpowiedzi na w/w pytania?
@ jeszcze będzie przepięknie
dnia 20.01.2019, 08:24. Identyfikator użytkownika: ybxb5ti2wnsL
Ocena
komentarza:
1
Ten jeden z dyplomem wielkim jak płachta nieźle już dziabnięty. Uśmiech od ucha do ucha.
Jasło miastem wina, a wino ma alkohol który jest najtwardszym narkotykiem na ziemi.
Tak trzymać jaślanie .
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Adrian stoi przed wielką szansą

  Adrian Bałucki z Jasła przeszedł do finału programu muzycznego drugiej edycji "The Voice Kids" emitowanego w TVP 2, który będziemy mieli okazję oglądać 23 lutego. 15-letni jaślanin od początku zyskał uznanie wśród trenerów, szczególnie Cleo, która jak podkreśliła widzi w nim siebie.

 • Miał świadomość, że pies cierpi

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie oskarżonego Stefana P. z Zarzecza, który w  ubiegłym roku pozostawił swojego psa na kilkustopniowym mrozie i przyczynił się do jego śmierci. Mężczyzna został uznany za winnego.

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105