Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Dzielnicowy ma być widoczny i rozpoznawalny

41

Zgodnie z założeniami programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. "Dzielnicowy bliżej nas", policjanci pracujący w rewirze dzielnicowych, wraz z początkiem roku odciążeni zostali od pracy biurowej. Dzięki temu będą mogli częściej spotykać się ze społeczeństwem, poznawać ich problemy i pomagać je rozwiązać.

Do niedawna dzielnicowi w ramach wykonywanych obowiązków realizowali wiele spraw i zadań, które pochłaniały ich znaczną część czasu pracy. Od 1 stycznia 2017 r. nie muszą już prowadzić m.in. czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia, a część tych zadań przejmie zespół ds. wykroczeń KPP w Jaśle. Tym samym dzielnicowi będą skuteczniej współpracować z samorządami, instytucjami i społeczeństwem.

Priorytetem policji jest, aby mieć lepszy kontakt z mieszkańcami i z nimi współpracować dla zwiększenia bezpieczeństwa. Pierwszym tego przejawem są mapy zagrożeń, dzięki którym możemy wspólnie z mieszkańcami lokalnych społeczności zarządzać bezpieczeństwem. Mieszkańcy mogą wskazywać nam miejsca zagrożone. Natomiast zadaniem funkcjonariuszy jest ich weryfikowanie czy faktycznie mają one miejsce i podejmowanie skutecznych działań, aby je wyeliminować. To  m.in. dzielnicowi propagowali mapy zagrożeń. Drugim aspektem jest podniesienie roli dzielnicowego – podkreśla st. asp. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. - Od 1 stycznia dzielnicowi nie prowadzą czynności sprawdzających i wyjaśniających w sprawach o wykroczenia. Te zadania absorbowały dzielnicowym dużo czasu, aby wezwać świadków czy sporządzić wniosek o ukaranie do sądu. Odciążenie ich od tych zadań z pewnością przełoży się na to, że będą częściej widywani w rejonie służbowym – dodaje.

Policjant pierwszego kontaktu

W powiecie jasielskim służbę pełni 18 dzielnicowych. Najczęściej są to funkcjonariusze z korpusu aspirantów. Często określani są mianem policjantów pierwszego kontaktu, do których mieszkańcy mogą zgłaszać się z problemami m.in. sięganiem dzieci po alkohol czy narkotyki, jak również z występowaniem przemocy w rodzinie.

Ten ostatni aspekt jest jednym z ważniejszych zadań realizowanych przez dzielnicowych. Bardzo często słyszymy o przemocy w rodzinie, nawet wobec najmłodszych. Dzielnicowy musi wykazać się szczególnym wyczuciem i zdecydowanie reagować na negatywne zjawiska w rodzinach – zaznacza asp. sztab. Grzegorz Stygar, kierownik Rewiru Dzielnicowych KPP w Jaśle. Dzielnicowi ściśle współpracują z Miejskim i Gminnym Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wraz z pracownikami MOPS-u i GOPS- u z Jasła i Dębowca, z którymi udało się stworzyć grupy robocze. Dokonują one kontroli rodzin objętych tzw. Niebieską Kartą – dodaje.

„Moja Komenda”

To kolejne narzędzie ułatwiające kontakt z dzielnicowym. Aplikacja, która powstała w 2014 r. a została zmodyfikowana w 2016 r.  i uzupełniona o szczegółowe dane dotyczące komend i komisariatów. Dzięki temu w prosty sposób można wyszukać jednostkę Policji, a tym samym dzielnicowych danego rejonu. Ponadto wyświetli się informacja dotycząca ulic, które obsługuje dzielnicowy, adres mailowy oraz numery telefonów stacjonarnych i komórkowych do dzielnicowych.

Dzielnicowi są wizytówką polskiej policji - mówił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

id

Napisany dnia: 08.02.2017, 15:04

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ascddsac
dnia 13.02.2017, 15:58 · Zgłoś
a abonament rtv płacą?
Odpowiedz
3
@ Kazimierz
dnia 10.02.2017, 12:07 · Zgłoś
Celowe wydaje się zapraszać na otwarte zebrania osiedlowe, dzielnicowych. Przedstawiciele Straży Miejskiej uczestniczą.
Odpowiedz
5
@ vv
dnia 10.02.2017, 07:51 · Zgłoś
To będzie można w końcu jak za dawnych lat
Obalić z dzielnicowym flachę :-)
Odpowiedz
1
@ hmmm
dnia 10.02.2017, 18:37 · Zgłoś
Czy nie sądzicie,że w ostatnim czasie nasza wolność osobista jest za bardzo inwigilowana?
Odpowiedz
11
@ monika
dnia 09.02.2017, 08:52 · Zgłoś
zawsze policjanci sa stronnniczy i jak te firanki na komendzie nie zmienia sie nic,
Odpowiedz
-1
@ Obiektywny
dnia 09.02.2017, 07:09 · Zgłoś
Abnegat nie wiesz co piszesz. Info o dzielnicowych
Jest dostępne dla wszystkich na stronie policji
Sprawdź. Są nawet ich zdjęcia i szczegółowo opisane ulice które obsługują
Odpowiedz
5
@ degas
dnia 09.02.2017, 07:12 · Zgłoś
Co to znaczy "obsługują"?
Odpowiedz
3
@ Abnegat
dnia 09.02.2017, 09:47 · Zgłoś
Obsługują na papierze - a w realu ich nigdy nie widać. A może chodzą po cywilnemu, dla zmylenia przeciwnika?
Odpowiedz
0
@ obywatel
dnia 09.02.2017, 07:00 · Zgłoś
Jak to? Nie po to im etat załatwiali żeby wykonywali swoje obowiązki, przecież to skandal
Odpowiedz
8
@ Abnegat
dnia 09.02.2017, 04:53 · Zgłoś
Od czasu tzw. "odzyskania wolności", dzielnicowy - to jest posada urzędnicza na 8 godzin, nikt nawet nie wie, jak się nazywa i jak wygląda, bo też nie ma żadnych publicznych informacji na ten temat, a kiedyś pamiętam, że były - w urzędach, administracjach osiedli czy nawet w blokach. Czy to się zmieni - wątpię, gdyż czasy są zupełnie inne niż przed rokiem 1990.

Sądzę, że przyczyną, dla której dzielnicowi "są, a jakoby ich wcale nie było" jest po prostu obawa przed atakiem ze strony zakapturzonych, rozwydrzonych wyrostków (nawet niekoniecznie przestępców), których podstawową maksymą życiową jest "je...ć policję". Kiedyś, mimo wszystko, był jakiś respekt przed milicją i taki dzielnicowy nie obawiał się wyjść w mundurze w teren i rozmawiać bezpośrednio z mieszkańcami swojego rejonu. Po "odzyskaniu wolności" nie jest to możliwe, gdyż tę wolność odzyskali również przestępcy i różne tzw. subkultury, a z drugiej strony - policja odziedziczyła jakby całe odium represyjności poprzedniego systemu, którą symbolizowała milicja.

A może funkcja dzielnicowego zwyczajnie się przeżyła i nie przystaje do dzisiejszych warunków bandytyzmu i bezczelności, nie tylko przestępców? Czy nie lepiej byłoby zamienić te urzędnicze etaty na funkcjonariuszy w uzbrojonych patrolach? Chociaż, jak się temu bliżej przyjrzeć, to tych patroli też jakoś nie widać na co dzień - przyczyna jw. Strach pomyśleć, co może być, gdyby do naszego kraju przyjechali kolorowi imigranci w większej liczbie? Chyba to samo, co w Szwecji, Francji czy w Niemczech.
Odpowiedz
9
@ J
dnia 08.02.2017, 20:30 · Zgłoś
Jak mało kiedy zgadzam się ze Svenem
Odpowiedz
0
@ j
dnia 08.02.2017, 20:27 · Zgłoś
a gdy potrzeba było interwencji to powiedzieli ze szoda czasu nic dodac nic ujac
Odpowiedz
1
@ 997
dnia 09.02.2017, 08:55 · Zgłoś
na pewno tak bylo...
Odpowiedz
-4
@ Sven
dnia 08.02.2017, 18:55 · Zgłoś
Wiecie co policjanci czego wam życzę POWIEM WAM imigrantów w ,,Polsce'' wówczas zrozumiecie jak bardzo pogardzaliście własnym narodem,który was żywił...A wiecie jaka jest filozofia prawdy i poznania ? Trywialna.Jak ją poznasz to jest już po wszystkim.Problem polega na tym,że wszyscy o niej wiedzą,a nikt jej nie rozumie.

Zapraszam policje do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=gZUGmXPL6vI
Odpowiedz
5
@ aa
dnia 08.02.2017, 22:09 · Zgłoś
Wiesz co? Tu nie chodzi o to aby ten film oglądali policjanci. Moim zdaniem oni nie gardzą Polskim narodem. Problem stanowią politycy którzy sprawiają że właśnie pollicjanci każą społeczeństwo, podchodzą do wykroczeń bardzo rysyrykcyjnie. To nie jest wina policji tylko rządu, choć ostatnio zauważam więcej wyrozumiałości. Kolejnym problemem są "mniejszości narodowe" którym sie delikatnie mówiąc kręci w głowie bo właśnie oni tzn. Geje czy jak to nazwać, lesbijki, transwestyci i inne dziwolongi od czasu wybrania moim zdaniem partii palukicia stały się pionierami zasad moralnych. Teraz nie liczy się demokracja -czyli większość, tylko mniejszość dziwolongów. To oni będąc jakimś małym procentem stali się w mediach większością. Media przyzwyczajają nas do takich patologii wpajając nam nowe zasady moralne-sprzeczne z zasadamj obowiązującymi od stuleci. Idąc takim tokiem myślenia za parę lat przyjadą do nas uchodźcy i jeśli ich tutaj wpuścimy to za kilkadziesiąt lat będą wybierać władze, które w końcu zaczną nas prześladować... a dlaczego? A dlatego, że Polak ma jedno , może dwójkę dzieci z uwagi na myśl że musi im zagwarantować wszystko. Obywatel Syrii i tym podobnych państw ma jedno dwójkę dzieci- z każdą z kobiet którą posiada.dlatego że on nie myśli o ich przyszłości bo jest przyzwyczajony do biedy a nawet z naszym socjalem ma half life. Reszte pozostawiam do refleksi. Sorki za błędy
Odpowiedz
18
@ edek
dnia 08.02.2017, 18:50 · Zgłoś
dzielnicowego zobaczysz jak będzie chciał żrobić wywiad na sąsiada
Odpowiedz
12
@ dragoness
dnia 08.02.2017, 18:43 · Zgłoś
Kiedy piesze patrole policji i SM poza centrum miasta? Kiedy spotkania dzielnicowego z mieszkańcami osiedli, żebyśmy chociaż mogli zobaczyć, jak wyglada?
Odpowiedz
-9
@ vv
dnia 09.02.2017, 06:47 · Zgłoś
Jak masz problem to dzwoń na komendę
Lub zamiast komentować na tym portalu
to wejdź na stronę policji
Zebrania osiedlowe nie są po to by
oglądać dzielnicowego :-)
Odpowiedz
10
@ degas
dnia 09.02.2017, 07:11 · Zgłoś
A właśnie, że ma rację. Powinien doopę ruszyć na osiedlowe zebranie, skoro patrolować mu się nie chce.
Odpowiedz
11
@ kezio
dnia 08.02.2017, 18:42 · Zgłoś
Czytam to co jakiś czas, a dzielnicowy jest jak Yeti... wszyscy o nim słyszeli, nikt nie widział.
Odpowiedz
6
@ edek
dnia 08.02.2017, 18:27 · Zgłoś
to czekam kiedy będzie u mnie dzielnicowy
Odpowiedz
5
@ PPPppppppppppppppppp
dnia 08.02.2017, 18:24 · Zgłoś
Kierowca zawodowy musi badania co 2 lata a Policjant powinien zaliczać sprawnościowe co 2 lata i z przepisów testy
Odpowiedz
-2
@ edek
dnia 08.02.2017, 16:54 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
1
@ 997
dnia 09.02.2017, 08:53 · Zgłoś
25 lat temu...
Odpowiedz
13
@ KOŚCIELNY
dnia 08.02.2017, 16:33 · Zgłoś
To są dzielnicowi w Jaśle ?
Odpowiedz
1
@ jajajaja
dnia 08.02.2017, 16:20 · Zgłoś
Powiem tak ...albo nic nie powiem
Odpowiedz
21
@ Nemo
dnia 08.02.2017, 16:13 · Zgłoś
Mieszkam w śródmieściu już 10 lat i też nie wiem jak nazywa się mój dzielnicowy, a nawet nie wiem jak wygląda. Jest wiele spraw w tej dzielnicy i wiele się działo różnych mniej lub bardziej przyjemnych rzeczy. Jednak nigdy nie widziałem zaangażowania dzielnicowego - jak już co, to tylko zwykły patrol przestraszonych młodych policjantów, którzy nie do końca czasem wiedzą jak się zachować w danej sytuacji.
Odpowiedz
10
@ Stary Glina
dnia 08.02.2017, 16:41 · Zgłoś
"Patrol przestraszonych młodych policjantów"- dokładnie tak. To jest właśnie wynik POprzedniej POlityki rządu w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa. POtrzebni byli POlicjanci bez szczególnego przygotowania, wiedzy merytorycznej ale za to nakręceni na robienie tzw. wyników czyli lepienie mandatów za co się do i nie tylko. Niestety ale na profesjonalną Policję będziemy musieli poczekać 5-10 lat.
Odpowiedz
8
@ PPPppppppppppppppppp
dnia 08.02.2017, 18:22 · Zgłoś
Najlepiej umarzają postępowania
Odpowiedz
13
@ mieszkanka
dnia 08.02.2017, 18:39 · Zgłoś
Kiedyś dzwoniłam o interwencję gdyż w okolicy przedszkola zapijaczona banda zachowywała się wulgarnie piła i załatwia swoje potrzeby pod krzaczkiem , na oczach dzieci.Wiecie jaka była pierwsza reakcja policji? Najpierw przesłuchali mnie w temacie danych osobowych i adresu zamieszkania...
Odpowiedz
-10
@ 997
dnia 09.02.2017, 08:52 · Zgłoś
nie przesluchali tylko wylegitymowali.
bylas zglaszajaca to co sie sapiesz?
chyba musza wiedziec co zglaszasz prawda???
Odpowiedz
9
@ demo-krytyk
dnia 09.02.2017, 10:30 · Zgłoś
Legitymowanie zgłaszającego to już inwigilacja.Nie mam zaufania do tej formacji,bo jak swego czasu przyjechali na interwencję,to najpierw się przywitali z podejrzanymi,pochichrali się z nimi,w tym czasie dwóch uciekło,a pozostałych trzech (chyba kolesi) wylegitymowali i podali sobie łapki na pożegnanie.Czy tak się buduje zaufanie do policji ?
Odpowiedz
4
@ Żona wojskowego
dnia 08.02.2017, 16:08 · Zgłoś
biedne dziewczyny mieszkające z rodzinami, nie wytrzymuja psychicznie terroru, pewnie Najgorzej mieszkac z mundurowym oni potrzebują psychologów, to zniszczeni, wypaleni ludzie, ale resort skąpi na etaty dla psychologów
Odpowiedz
13
@ Stary Glina
dnia 08.02.2017, 15:58 · Zgłoś
Idea Pana Ministra jest dobra o ile nie spierniczy jej policyjna wierchuszka jak to najczęściej bywa. Statystyki, mierniki,progi satysfakcji i tym podobna nowomowa - policjanci liniowi wiedzą o co chodzi.
Odpowiedz
36
@ mieszkaniec 65
dnia 08.02.2017, 15:29 · Zgłoś
od 25 lat nie widzialem dzielnicowego na osiedlu siedza w komendzie i pieniadze biora za nic
Odpowiedz
6
@ jasiu
dnia 08.02.2017, 15:20 · Zgłoś
Nic nowego,za tzw; komuny działali dzielnicowi i działali dobrze
Odpowiedz
8
@ luki
dnia 08.02.2017, 19:57 · Zgłoś
Dokładnie, nigdy nie miałem styczności z policją czy milicją ale za komuny wiedziałem kto jest dzielnicowym na moim osiedlu. Widac go było nie tylko jak cos sie działo ale najzwyczajniej na codzień. Pewnie wiedział duzo więcej o tym co sie dzieje w jego rejonie niz pózniej kiedy dzielnicowi nie wychodzili z komendy.
Odpowiedz
-22
@ Taaiemiec
dnia 08.02.2017, 15:18 · Zgłoś
Pierwszy Kurde
Odpowiedz
-8
@ Stefan
dnia 08.02.2017, 15:19 · Zgłoś
Drugi kurde
Odpowiedz
3
@ jacek placek
dnia 08.02.2017, 21:39 · Zgłoś
to niech się przebierze za klałna i robi psikusy, napewno będzie widoczny.
gratÓlacie TAAIEMIEC
Odpowiedz
12
@ bhp
dnia 09.02.2017, 08:43 · Zgłoś
Zalecenia założenia papier przyjmie.bo jest cierpliwy Nic się nie wspomina że dzielnicowi mają pieszo a nie jak dotychczas samochodami patrolowac podległe im okręgi.Niema się czym emocjonowac bo tego typu zalecenie będzie bezużyteczne.Dopóki nie będzie zdrowych zasad rozliczania z przejechanych kilometrów w obrębie miast a tylko będą zakupy coraz to nowych radiowozów i wydawane pieniądze na paliwo to tego rodzaju zalecenia nigdy nie wejdą w życie.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657