Strona główna

Egzamin z degustacji zaliczony!

12
Napisany dnia: 17.12.2018, 13:32 , Tagi: Brak

Akademicy PAW zaliczali pierwszą część egzaminu dyplomowego. Zrobione przez siebie w ciągu roku wina zabrali do domów.

Na końcowy egzamin dyplomowy w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa składa się zaliczenie egzaminu z podstaw degustacji i oceny wina, test sprawdzający wiedzę zdobytą w drugim semestrze a także zaprezentowanie do oceny zrobionych na zajęciach praktycznych win.

Egzamin z degustacji słuchacze rocznika 2018 zaliczyli tydzień temu. Za zadanie mieli rozpoznać odmianę z jakiej zostało wyprodukowane wino i dokonać jego oceny technicznej, określić barwę, aromat, smak oraz typowość cech rozpoznanej odmiany, a także ewentualne wady wina. - O tym, jak radzą sobie nasi słuchacze z oceną wina mielimy okazję przekonać się już nieraz podczas licznych zajęć degustacyjnych w ciągu roku. Teraz musieli wykazać się zdobytą wiedzą podczas zaliczenia - mówi Ewa Wawro, dyrektor PAW. - Jedni robili to już profesjonalnie inni muszą jeszcze się tego wciąż uczyć. Dobrym degustatorem nie zostaje się od razu, trzeba dużo ćwiczyć i pracować nad zdobyciem tej umiejętności na wysokim poziomie. Egzamin był doskonałym tego potwierdzeniem. Jeszcze kilka miesięcy temu nasi słuchacze nie robili tego z taką świadomością, przygotowaniem i wiedzą, jak teraz. To dla nas powód do zadowolenia i satysfakcji.

Egzamin prowadzony przez Romana Myśliwca, Wojciecha Bosaka i Ewę Wawro przebiegł sprawnie, zaliczyli go wszyscy. Dla akademików był nie tylko sprawdzianem własnej wiedzy , ale także interesującym przeżyciem.

- Na ostatnim zjeździe dowiedziałam się, że z winem czujemy się już świadomie wszystkimi zmysłami. Do kieliszka egzaminacyjnego dostałam płyn o jasnym kolorze, jeszcze rok temu tak bym to powiedziała. A na egzaminie? Dzięki wielu degustacjom oraz pracy wykładowców, żmudnej i cierpliwej, nauczyłam się, że wino jest żywe, otwiera się w kieliszku i warto za nim podążać. Przez rok nauki moje horyzonty winiarskie nabrały szerokości, długości i ciekawości tego co jest dalej. Zdałam egzamin opisując moje spotkanie z Rieslingiem – relacjonuje swoje wrażenia Dorota Mazur z Ciężkowic (pow. tarnowski).

Wciągu roku akademicy PAW mieli możliwość praktycznego przygotowania się do zawodu winiarza. Każdy z nich musiał samodzielnie przycinać krzewy na wiosnę, sadzić młode rośliny, pielęgnować winnicę w ciągu roku, zbierać dojrzałe owoce i wykonać z nich poprawnej jakości wino. W ramach ostatnich zajęć w przetwórni słuchacze SPW 2018 mieli za zadanie przygotować swoje wina do oceny technicznej, zaplanowanej na ostatni zjazd w styczniu przyszłego roku. Wyprodukowane przez siebie wino, zabrali do domów.

- Nasza podgrupa zabrała się do pracy i po kolei zrealizowaliśmy wcześniej zamierzony cel. Specjalne butelki, nalewarka oraz przygotowane przez nas etykiety z napisem „alfa” miały podkreślić niepowtarzalność naszego produktu. I tak się rzeczywiście stało - nie kryjąc zadowolenia mówi dominikanin z Sandomierza, ks. Marek Grubka.

Zajęcia praktyczne odbywały się w ciągu roku w Winnicy Jasło oraz udostępnionej na potrzeby PAW przetwórni Winnicy Golesz w Jaśle. – Z wielką przyjemnością obserwuję zapał i zaangażowanie z jakim słuchacze podchodzą do zajęć. Czuje się w nich winiarską pasję i chęć robienia czegoś wyjątkowego – podkreśla Roman Myśliwiec. – Mocna, zaangażowana grupa ludzi, którzy dokładnie wiedzą po co do nas przyjeżdżają z odległych zakątków Polski.

Sobotni wieczór był kolejną okazją do szkolenia umiejętności degustacyjnych. Grupa odwiedziła Winnicę Chodorowa k. Grybowa. Oprócz degustacji była wspólna kolacja i „techniczne” rozmowy z właścicielami winnicy.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja Galicja Vitis

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ ksiądz Mateusz
dnia 17.12.2018, 15:01. Identyfikator użytkownika: VeFLPbc08tBB
Ocena
komentarza:
-2
Nie jeden w Jaśle chciałby mieć egzamin z picia wina.
@ Gonzo
dnia 17.12.2018, 17:51. Identyfikator użytkownika: 2Tn6ofIcIKMU
Ocena
komentarza:
0
Ja oblałem bo piłem z gwinciocha :(
@ .
dnia 18.12.2018, 16:41. Identyfikator użytkownika: 9OeYzC9c2T4M
Ocena
komentarza:
10
Nie jestem winiarzem, ale zauważyłem jedną zależność. Ktokolwiek chce cokolwiek pożytecznego uczynić w Jaśle, spotyka się z krytykanctwem i komentarzami wyjętymi z księżyca.
Prawda jest taka, że trzeba docenić trud czyjegoś wysiłku i inicjatywy. Czapki z głów za organizację i za to, że do Jasła przyjeżdżają ludzie z całego kraju, aby uczyć się winiarstwa.
@ łodyniec
dnia 17.12.2018, 20:05. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
1
Czy akademie moze otworzyc kazdy kto ma jakies hobby i w niej innych " uczyc" tego hobby?
@ Ajajajjjj
dnia 17.12.2018, 22:12. Identyfikator użytkownika: kTr2DdjWEzHB
Ocena
komentarza:
-1
Alkohol pod każdą postacią jest trucizną!!! Po co to propagować i dolewać oliwy do ognua w i tak już ogromnie rozpitym społeczeństwie?
@ Ja
dnia 17.12.2018, 23:11. Identyfikator użytkownika: qaI466azkfxK
Ocena
komentarza:
0
Który to jest ks. Marek Grubka?, to może ten najgrubszy na zdjęciu?
@ Ja
dnia 17.12.2018, 23:16. Identyfikator użytkownika: qaI466azkfxK
Ocena
komentarza:
1
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło. BRAWO DLA WŁADZ JASŁA. TO OGROMNE OSIĄGNIĘCIE /oczywiście na miarę Jasła/. Czy tylko na to Was stać!
@ łodyniec
dnia 18.12.2018, 07:11. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-1
Czy moge otworzyc akademie numizmatyczna bo mam takie hobby i innych tego uczyc ,po czym drukowac im dyplomy ? Oczywiscie za kase $$$£££££€€€€€ . zdawalnosc egzaminow u mnie 100%
@ dragoness
dnia 18.12.2018, 08:44. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-3
Nie. Jeszcze musisz się na tym dobrze znać, niestety.
@ waw
dnia 18.12.2018, 09:48. Identyfikator użytkownika: 9ORfe4HoBrkI
Ocena
komentarza:
2
musisz przede wszystkim znaleźć chętnych, którzy Ci zapłacą za Twoją wiedzę.. hah
@ bazalt
dnia 18.12.2018, 15:53. Identyfikator użytkownika: QBTI4XhlyYRW
Ocena
komentarza:
-3
Jeśli masz na tyle duże doświadczenie i wiedzę, żeby zdobyć jakieś międzynarodowe uznanie. Jeśli wszyscy numizmatycy z Polski przyjeżdżać będą do ciebie po wiedzę, radę i doświadczenie - otwieraj. A! i jeszcze - załatw dla numizmatyków ustawę, i poświęć na to kawał życia.
@ kvlt
dnia 25.12.2018, 15:14. Identyfikator użytkownika: ghmAOkt8ekiy
Ocena
komentarza:
0
jabcokowa elyta ciemnogrodzka
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105