Strona główna

Espresso macchiato - jak przyrządzić ten aromatyczny napój?

1
Napisany dnia: 13.12.2018, 21:40 , Tagi: Brak

Kawa jest jednym z ulubionych napojów wielu z nas. Szczególnie chętnie pijemy ją rano, aby odpędzić resztki snu i przygotować się na dzień pełen wyzwań. Jednak kochamy ją nie tylko ze względu na właściwości pobudzające, lecz także doskonały smak. Każdy ma swój ulubiony. Jedni wolą intensywne, włoskie espresso, inni delikatne cappuccino czy caffe latte. Podstawowe opcje Cię nie satysfakcjonują i poszukujesz nowych smaków? Dowiedz się, czym jest espresso macchiato i jak je przyrządzić!

Espresso macchiato - dla prawdziwych smakoszy

Kawa espresso macchiato to doskonała propozycja dla osób, które marzą o kremowym, intensywnym w smaku napoju z odrobiną miękkiego, puszystego mleka. „Macchiato” w języku włoskim znaczy „poplamiony”, dlatego nazwa tego napoju oznacza właśnie kawę zaledwie poplamioną mlekiem. Jej sekretem jest delikatne nałożenie spienionego mleka na mocne espresso, bez rozcieńczania naparu. Taka technika przygotowania kawy pozwala uzyskać naprawdę niezwykły smak.

Espresso - kawa z charakterem

Postawą espresso macchiato jest intensywne, aromatyczne espresso. Odpowiedniej jakości napar można uzyskać jedynie za pomocą ekspresu ciśnieniowego. Taka opcja dostępna jest właściwie w każdym jego modelu, tych domowych, profesjonalnych czy przygotowujących kawę do biura. Jego objętość wynosi najczęściej od 25 do 30 gramów, ale nawet taka ilość potrafi zagwarantować efekt pobudzenia. Swoją nazwę espresso wzięło od włoskiego „espressivo”, co oznacza „wyrazisty” i taka właśnie jest ta kawa. Po prawidłowym przygotowaniu na powierzchni espresso powstaje delikatna pianka, charakterystyczna dla tego napoju. Stanowi on również bazę dla wielu innych rodzajów kawy, jak cappuccino, espresso lungo czy właśnie espresso macchiato.

Espresso macchiato - idealna, mleczna pianka

Choć postawę espresso macchiato stanowi mocne, aromatyczne espresso, to właśnie dobrze spienione mleko nadaje tej kawie niepowtarzalny smak. Najlepszą metodą na stworzenie lekkiej i puszystej mlecznej pianki będzie skorzystanie z dyszy parowej, zamontowanej przy większości ekspresów. Potrzebne będzie mleko o zawartości przynajmniej 2% tłuszczu i niewielki dzbanuszek, najlepiej metalowy, ewentualnie plastikowy. Najpierw należy wlać zimne mleko tak, aby sięgało maksymalnie do połowy dzbanka. Następnie lekko przechylić naczynie i zatopić w nim dyszę. Na koniec, gdy na wierzchniej części utworzy się pianka, należy nieco bardziej zatopić dyszę, aby spienić także dolne partie mleka. Jego idealna temperatura to 65 do 70℃. Jeżeli nie dysponujesz specjalnym termometrem, zakończ spienianie, gdy poczujesz, że dzbanuszek staje się nieco zbyt gorący, aby bez trudu go utrzymać. Można również zakupić spieniacz oddzielnie. Najlepiej sprawdzają się elektryczne. Są nieco droższe od ręcznych, jednak efekt, jaki można za ich pomocą osiągnąć, jest znacznie lepszy.

Espresso macchiato - jak je podawać?

Aby uzyskać idealny efekt, należy przede wszystkim pamiętać, że to espresso gra tu pierwsze skrzypce. Wystarczy nałożyć na nie dosłownie odrobinę spienionego mleka, które służy tu jedynie do przełamania smaku kawy. Espresso macchiato najlepiej podawać w niewielkiej, eleganckiej filiżance, o pojemności ok 45-50ml. Zwykle nie ma też potrzeby słodzenia kawy. Dzięki podgrzaniu mleka zyskuje ono delikatny, słodkawy posmak. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na stole cukierniczkę dla gości, warto jednak najpierw skosztować napoju, który potrafi zaskoczyć smakiem. Dobrym dodatkiem będą natomiast ciasteczka, które można położyć na talerzyku, na który podamy filiżankę. Nie tylko stanowią przyjemną dekorację, lecz także doskonale komponują się ze smakiem tej niezwykłej kawy. Najlepszym wyborem będą ciasteczka korzenne, chociaż można podać również inne, np. zwykłe maślane.

Kawa espresso macchiato to niezwykły smak w małej filiżance. Spróbuj przyrządzić ją w domu, a sam się o tym przekonasz!

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Ajajajjjj
dnia 17.12.2018, 22:15. Identyfikator użytkownika: kTr2DdjWEzHB
Ocena
komentarza:
0
W temacie jak przyrządzić a odpowiedź to... kup se ekspres!!! Masakra nie artykuł!!!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Paraliż w pracowni RTG. Pracownicy na L4

  Technicy elektroradiologii jasielskiego szpitala są na zwolnieniach lekarskich. Sytuacja jest bardzo trudna. Z jednej strony dyrekcja zachęcała pracowników do powrotu do pracy, z drugiej zaś strony będąc pod ścianą podpisała umowy z ościennymi szpitalami oraz technikami w celu zapewnienia pacjentom możliwości wykonywania badań.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

 • Nowoczesny bank spółdzielczy. NASZ, PODKARPACKI!

   

  Rozmowa z  RAFAELEM LELITO, wiceprezesem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku.

 • Zadbaj o wygląd i zdrowie z dietetykiem

   

  Efektywne odchudzanie, które niesie ze sobą poprawę zdrowia i samopoczucia to prawdziwe sztuka. Większość z nas ma za sobą wiele diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nawet jeśli udawało się nam schudnąć, to zazwyczaj po jakimś czasie pojawiał się efekt jo-jo. Co więc zrobić, by utrata wagi okazała się długotrwała?

 • Alma Harmony Dye-VL – laserowe zamykanie naczynek

   

  Alma Harmony Dye-VL™ to nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych

   

  Od 1 stycznia 2019 r. będzie Ci łatwiej przechowywać akta pracownicze pracowników i zleceniobiorców.

 • Niepokoi cię zachowanie twojego dziecka?

   

  Jest nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, nie reaguje na ból, nie mówi, jest nadpobudliwe, impulsywne, nie bawi się z rówieśnikami, a jego twarz nie wyraża emocji?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105