Strona główna

Fatalny stan jakości powietrza w całej Polsce!

68
Napisany dnia: 09.01.2017, 13:13 , Tagi: Brak

W ostatnich dniach zostały przekroczone poziomy pyłu PM 10 w powietrzu na terenie województwa podkarpackiego. Obecnie zaobserwowano ich znaczny spadek, jednak prognozy meteorologiczne na najbliższe dni wskazują, że wysokie zanieczyszczenie w powietrzu będzie nadal występować.

W kraju powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Choć dzisiaj na stacjach pomiaru odnotowano znaczny spadek pyłu PM 10 to wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć jeszcze do czynienia z występowaniem wysokich wartości tego zanieczyszczenia. Jak podaje Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, najwyższe stężenie zanotowano w minioną niedzielę ( 8 stycznia br.) na stacji pomiarowej przy ul. Sikorskiego w Jaśle. Już w sobotę nad Jasłem można było wyczuć nieprzyjemny zapach unoszący się w powietrzu.

- W dniach 7-8 stycznia br. stwierdzono bardzo wysokie stężenia pyłu PM10 na wszystkich stacjach pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego. Na wszystkich stacjach zanotowano przekroczenia poziomów średniodobowych. Najwyższe średniodobowe stężenia pyłu PM10 na poziomie 201 μg/m3 (402% wartości dopuszczalnej) zanotowano w dniu 8 stycznia na stacji pomiarowej w Jaśle przy ul. Sikorskiego. Tak wysokie stężenia pyłu PM10 na terenie województwa, a także całej Polski, związane są przede wszystkim z występowaniem niekorzystnych warunków meteorologicznych (bardzo niskie temperatury powietrza, brak wiatru, warunki inwersyjne) – czytamy w komunikacie WIOŚ.

W stolicy normy zanieczyszczeń zostały przekroczone o kilkaset procent. W Krakowie, Katowicach i Kielcach było znacznie gorzej. Władze Warszawy i Krakowa w związku z wysokim stężeniem zanieczyszczeń zapowiadają wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej. Prezydent Rybnika zawiesił zajęcia w szkołach i przedszkolach w najbliższych dniach z powodu złej jakości powietrza.

W sytuacjach występowania wysokiego stężenia pyłów należy unikać wychodzenia z domów, wietrzenia mieszkań, a także uprawiania sportów na zewnątrz. Przebywanie na powietrzu powinny unikać przede wszystkim dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. 

W niektórych miastach np. w Krakowie, czy Rzeszowie strażnicy miejscy uzyskali uprawnienia do wejścia na prywatną posesję oraz do ich domów bez zgody właściciela w celu sprawdzania mieszkańców, czym palą w piecach. Straż Miejska w Jaśle idąc ich przykładem ubiega się o wykonywanie tych czynności, które także wiążą się z pobieraniem próbek pyłu do badań. 

- W tym roku otrzymaliśmy kilka zgłoszeń dotyczących spalania śmieci i materiałów niedozwolonych. Strażnicy miejscy bez problemu zostali wpuszczeni na teren posesji. Żadne z otrzymany zgłoszeń nie potwierdziło się. Podczas kontroli sprawdzamy, czy mieszkańcy płacą za  wywożenie śmieci oraz czy są przez nich segregowane – poinformował Paweł Szynal, komendant Straży Miejskiej w Jaśle.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Dda
dnia 09.01.2017, 13:32. Identyfikator użytkownika: DrXmrUagnhGr
Ocena
komentarza:
45
Jaslanie palą plastikiem...i to niestety prawda
@ Jaslanin
dnia 09.01.2017, 14:41. Identyfikator użytkownika: cATwxfOC0Ttk
Ocena
komentarza:
17
Debowczanie płytami meblowymi.
@ yoł
dnia 09.01.2017, 15:36. Identyfikator użytkownika: KORZqMpT65zC
Ocena
komentarza:
42
a tabor jasielskiego MKS-u jeździ chyba na przepalonym oleju z frytek!!!
nie wiem jak oni przeglądy przechodzą i gdzie jest policja?
wszystkie dowody rejestracyjne do zatrzymania!!!
@ Pusta jak każda Mariola
dnia 09.01.2017, 18:36. Identyfikator użytkownika: u5ktBpmn2q43
Ocena
komentarza:
30
Z bogactwa palimy styropianem,butami i oponami??
@ Przyczyny
dnia 09.01.2017, 18:59. Identyfikator użytkownika: ngAGE3pc0obW
Ocena
komentarza:
19
Nareszcie nieco więcej o przyczynach tego zjawiska czyli niskej emisji z kotłowni domowych ogrzewanych byle czym, nawet śmieciami. Problem nasila się w zimie, w sezonie grzewczym. Największe skażenie występuje w czasie znacznych mrozów, przy bezwietrznej pogodzie, gdy powietrze "stoi" i pył opada jako smog. W większych miastach znacząco dokłada się ruch samochodowy. W jaśle w dni bez mrozu nie ma smogu więc wychodzi jednak kopcenie byle czym jak w slumsach.
Łatwo jest winić mieszkańców - trudniej stworzyć warunki aby mogli kupić lepsze paliwo. Czyli ekonomia - apele i kontrole nic tu nie pomogą. Są to działania pozorowane, liczone na efekt medialny.

Jak widać nie jest to tylko problem lokalny. Mała z tego pociecha.
Praktyczna rada: w czasie mrozów, przy bezwietrznej pogodzie lepiej siedzieć w uszczelnionym mieszkaniu. Spacer jest wtedy niezdrowy, nawet dla psa.
@ Wrażliwy
dnia 10.01.2017, 08:31. Identyfikator użytkownika: zZqLSXGEPdOt
Ocena
komentarza:
16
Rząd apeluje nie palcie byle czym,niech dadzą tanie ekologiczne paliwo,gaz ile kosztuje bez akcyz,watu,abonametów,przesyłowych,itd. Będzie tanie ekologicze paliwo nie będzie smogu!
@ stary
dnia 10.01.2017, 17:54. Identyfikator użytkownika: 0ia0MQo2L1xC
Ocena
komentarza:
6
powinni zakazać palenia wynalazkami a gaz jeszcze podrożyć !!! wtedy dziady umarzną i będzie spokój,a bogaci będą żyć długo i szczęśliwie tylko kto będzie na nich robił ???
@ Lukrecjusz
dnia 10.01.2017, 23:26. Identyfikator użytkownika: NtGFpll8Li3E
Ocena
komentarza:
4
Dawniej każdy zakład miał kotłownię
każda szkoła jeździły parowozy
i ludzie żyli i nikomu to nie przeszkadzało
aż do czasów unii.Dajcie ludziom zarobki
takie jak w unii a będziemy palic gazem.
@ duda
dnia 11.01.2017, 07:45. Identyfikator użytkownika: rxSFONAc0t2L
Ocena
komentarza:
4
Tu nie chodzi o palenie węglem, tylko śmieciami, odpadami meblowymi, kurtkami i butami, nie mówiac o plastikach wszelakich. I wcale nie z biedy.
@ ula
dnia 09.01.2017, 13:44. Identyfikator użytkownika: 5HflmvOqif4P
Ocena
komentarza:
7
jak wulkany wybuchaja jeszcze gorzej smierdzi i jest to naturalny proces na ziemi i nie zagraza , ale jak ludzie nie maja czym palic bo bieda i pomocy z nikad znam talkie rodziny to pala czym popadnie by sie ogrzac , najwiekszymi trucicielami sa zaklady i brak filtrow , w niemczech nie smierdzi , na pobliskiej slowacji nie smierdzi bo dbaja i o obywatela i o srodowisko, po paru dniach pobytu za granica przyjedz do polski to wszedzie cuchnie
@ pis w ruinie
dnia 09.01.2017, 14:13. Identyfikator użytkownika: GXO3tV8RnjWw
Ocena
komentarza:
18
G prawda, zakłady mają montowane filtry i ich udział w truciu jest minimalny na poziomie poniżej 10%. Truje ten co smrodzi dizlem i ten co kopci w domowym piecu odpadami węgla.
@ mix
dnia 09.01.2017, 15:53. Identyfikator użytkownika: 0p1mrHUWKZ6I
Ocena
komentarza:
9
Szkodzi dym a śmieci niedawno odkryli na nielegalnym śmietnisku i jest ok 500 zł mandatu i niby nie ma skażenia .
@ Ciemnota
dnia 09.01.2017, 19:13. Identyfikator użytkownika: ngAGE3pc0obW
Ocena
komentarza:
17
Ciemnota ekologiczna jest jedną z przyczyn powyższego stanu. Spalarnie są w całym kraju jak widać rozproszone - w niektórych domowych kotłowniach. Spróbował by ktoś jednak znaleźć lokalizację na centralną spalarnię wg standardów unijnych - takie budowane są w cywilizowanym świecie. Został by natychmiast zlinczowany i posądzony o zamiar wytrucia otoczenia (jak było na przykładzie zamierzonej budowy zakładu utylizacji odpadów np. W Gamracie). W pierwszym rzędzie protestowali by osobnicy aktualnie spalający śmieci w swoich domowych kotłowniach ponieważ myślą, że było by to samo co mają w swoim kotle tylko byłoby tego dużo więcej.
I co protestujący?
Trujecie się teraz sami. Naiwnie myślicie, że ktoś skontroluje kilkaset lokalnych kotłowni np. w Jaśle? Centralny zakład tego rodzaju lub spalarnia byłby kontrolowany - tak jak wszystkie zakłady przemysłowe.
Znowu zatem pobudka z ręką w nocniku...
@ N.S.
dnia 09.01.2017, 19:18. Identyfikator użytkownika: hTsH35OqfJr3
Ocena
komentarza:
-10
Chłopie co ty opowiadasz mają filtry?,wyliczył bym kilkanaście dużych firm gdzie filtry to pic na wadę ,skrócili tylko kominy żeby nie było widać z daleka i ognia np.Nowy Styl widać zwłaszcza nocą i nad ranem a w dzień pewnie filtry działają.
@ dragoness
dnia 09.01.2017, 13:47. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
13
Dopóki niektórzy będą traktować piece centralnego jak spalarnie odpadów, tak bedzie.
@ mieszkaniec
dnia 09.01.2017, 15:21. Identyfikator użytkownika: lq3TUZkpq9Cj
Ocena
komentarza:
5
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ anty mieszkaniec
dnia 09.01.2017, 15:46. Identyfikator użytkownika: bDeLfql8qlOc
Ocena
komentarza:
-6
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Fiat 126 p
dnia 09.01.2017, 14:14. Identyfikator użytkownika: 02cTBHwjqL2S
Ocena
komentarza:
6
jasło>>> wyniki na dziś>>> na pierwszm miejscu na podkarpaciu !!!
stan alarmowy !!!
@ Ortoniliusz
dnia 09.01.2017, 14:18. Identyfikator użytkownika: RD80TNrsH5iP
Ocena
komentarza:
21
Osiedle XX lecia zagłębie pyłu, Gądki epicentrum, Kaczorowy smolarnia, Ulaszowice spalarnia śmieci itd.

Niestety palenie byle czym jest w naturze ludzi z Jasła i okolic, bieda i sknerstwo doprowadziło do tego że wydali na stare graty z Niemiec zwane samochodami, a nie na nowe piece kondensacyjne na gaz.

Efekt krótkowzroczności i głupoty jak na dłoni. Zresztą nie tylko w Jaśle.
@ Ortoniliusz
dnia 09.01.2017, 14:19. Identyfikator użytkownika: RD80TNrsH5iP
Ocena
komentarza:
15
A później zdziwieni ..

A skąd te choroby ? A ska ten RAK ??? Skąd zawały???

głupi ludzie ..szczególnie starsi przyzwyczajeni do starych pieców na wszystko !
@ Mm
dnia 09.01.2017, 21:15. Identyfikator użytkownika: XgvK4ojVkxMu
Ocena
komentarza:
10
Dasz na gaz a ty będziesz wiecznie młody
@ khgf
dnia 09.01.2017, 14:23. Identyfikator użytkownika: FY4No3GF06WG
Ocena
komentarza:
1
A ja jestem przekonany,ze chodzi oto by zlikwidowac piece, kopalnie i palic ruskim gazem. I dlatego sieja taka propagande, bysmy byli uzaleznieni od jednego.
@ Ortoniliusz
dnia 09.01.2017, 14:24. Identyfikator użytkownika: RD80TNrsH5iP
Ocena
komentarza:
0
Od razu podłącz sie do rury wydechowej
@ Krzysztof Nowosielski
dnia 09.01.2017, 19:45. Identyfikator użytkownika: Z5C1uZqTc3To
Ocena
komentarza:
1
Ja też myślę że to propaganda pod likwidację. Normalne że są mrozy to się więcej pali i więcej emituje pyłów.
@ Ortoniliusz
dnia 09.01.2017, 14:29. Identyfikator użytkownika: RD80TNrsH5iP
Ocena
komentarza:
-2
trzeba donosić na trucicieli !!!
@ Jaslanin
dnia 09.01.2017, 14:42. Identyfikator użytkownika: cATwxfOC0Ttk
Ocena
komentarza:
-1
Ale do kogo?
@ hh
dnia 09.01.2017, 14:52. Identyfikator użytkownika: 4JYPGEi8Pvfk
Ocena
komentarza:
8
do SM, Policji, Wioś...
@ Pusta jak każda Mariola
dnia 09.01.2017, 19:04. Identyfikator użytkownika: u5ktBpmn2q43
Ocena
komentarza:
2
Do sołtysa..
@ ja
dnia 10.01.2017, 15:05. Identyfikator użytkownika: Nw4qJhytvyzO
Ocena
komentarza:
-2
A co rudy jesteś żeby donosić ?
@ Fiat 126 p
dnia 09.01.2017, 14:51. Identyfikator użytkownika: 02cTBHwjqL2S
Ocena
komentarza:
2
JAK NA CHWILE ZAPARKUJESZ I JAKŚ dobrodziej zadzwoni do sm. to zaraz są !!!
to już wiesz gdzie to dzwoń i niech się zjawią tam gdzie trzeba >>>bo to donich należy a nie tylko jak ktoś zadzwoni .
a patrolu pieszego w mieście nie widziałem.
POWODZENIA I NAPISZ JAK TO SIE POTOCZY .
@ Ortodulisz
dnia 09.01.2017, 15:16. Identyfikator użytkownika: oQMLnzAPkVJ6
Ocena
komentarza:
0
W przypadku zdarzenia wymagającego natychmiastowej interwencji Straży Miejskiej
informacje prosimy przekazywać:

• Pod bezpłatny numer alarmowy (całodobowo): 986
• Pod numer stacjonarny: 13 44 86 370 – dyżurka
w godz. 6.00-22.00 od poniedziałku do soboty
@ Ortodulisz
dnia 09.01.2017, 15:20. Identyfikator użytkownika: oQMLnzAPkVJ6
Ocena
komentarza:
8
Gdy truje cię sąsiad, powiadom Straż Miejską


Gdy zaobserwujemy śmierdzący dym wydobywający się z komina, można to zgłosić telefonicznie do Straży Miejskiej.
Gdy zaobserwujemy śmierdzący dym wydobywający się z komina, można to zgłosić telefonicznie do Straży Miejskiej.
PODKARPACIE. Skutki smogu mogą spowodować nawet śmierć.
To, czym palimy i to, w czym palimy, bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia. Za zanieczyszczone powietrze każdy zapłaci ze swojej kieszeni 100 zł rocznie. Dodatkowo zapłacimy też zdrowiem.
Czym się pali w piecach na Podkarpaciu? Popularne są tzw. bomby, czyli butelki PET zapchane szmatami wcześniej nasączonymi starym olejem silnikowym. Niektórzy do swoich pieców wkładają nawet stare opony. Duże zanieczyszczenie powoduje także spalanie mokrego drzewa iglastego, które ma dużo żywicy.
Śmiertelne powietrze
- Takie praktyki powodują emisję niebezpiecznych dla zdrowia substancji – informuje dr inż. Ewa J. Lipińska z Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Cechą charakterystyczną emisji z sektora komunalno-bytowego jest to, że następuje ona z kominów o małej wysokości, co powoduje, że przy zwartej zabudowie mieszkaniowej, zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca ich powstawania, stając się poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym lokalnych społeczności – informuje dr Lipińka. Ludzie zdrowi przebywający latami w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zaczynają chorować na przewlekłe obturacyjne choroby płuc. U osób już chorych może to doprowadzić do szybszego zgonu.
Walczyć ze smrodem
Co robić, gdy zaobserwujemy śmierdzący dym wydobywający się z komina? – Można to zgłosić telefonicznie do Straży Miejskiej – mówi Jadwiga Jabłońska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie. – Dzwoniąc, należy podać ulicę i numer budynku, z którego wydobywa się śmierdzący dym. Ewentualnie w przybliżeniu lokalizację takiej nieruchomości. Można zrobić zdjęcie lub filmik, ale nie jest to konieczne. Jeżeli będziemy mieć zdjęcie, to trzeba je dostarczyć do Straży Miejskiej – informuje Jadwiga Jabłońska. Osoby palące śmieci podlegają surowym karom, do nakładania których na terenie Rzeszowa uprawniona jest Straż Miejska. – Funkcjonariusze mają prawo samodzielnie lub z rzeczoznawcą wejść do domu i pobrać do badań popiół. Nie wpuszczając w takiej sytuacji strażnika miejskiego, właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo zagrożone w kodeksie karnym karą do trzech lat więzienia (z art. 225.), a strażnik może wezwać na miejsce policję. Z kolei za spalanie w piecu odpadów grozi grzywna do 5 tys. zł – informuje dr inż. Ewa J. Lipińska.
Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie zgłasza się takich spraw. WIOŚ jedynie po otrzymaniu informacji ze Straży Miejskiej pobiera próbki i sprawdza, czym właściciel domu pali w piecu i jak bardzo zanieczyszcza powietrze.
@ mix
dnia 09.01.2017, 15:59. Identyfikator użytkownika: 0p1mrHUWKZ6I
Ocena
komentarza:
18
Strażnik Miejski może sobie .Zajmijcie sie opisywanym niedawno śmietniskiem w Szebniach
@ Fiat 126 p
dnia 09.01.2017, 15:31. Identyfikator użytkownika: 02cTBHwjqL2S
Ocena
komentarza:
9
prawda wj jaśle i nie tylko jest taka widać przeciesz czym kto pali i co wydobywa sie z komina i co dosłownie nic się z tym nie robi.
a jesli wejdziesz w konflikt ze sasiadęm to do konca życia masz przechlapane >>>prawda.
@ xxx
dnia 09.01.2017, 15:46. Identyfikator użytkownika: N73fymB4REri
Ocena
komentarza:
4
Na Liwoczu super .
@ ida
dnia 09.01.2017, 15:54. Identyfikator użytkownika: OfMklhe8jlOV
Ocena
komentarza:
12
jednym dadza po 30 meteow drzewa , drugiemu nie i musi sobie kupic zeby sie ogrzac i jeszcze mu smrodow napouszcza i wtedy jest to dobrze
@ jaslanin
dnia 09.01.2017, 17:11. Identyfikator użytkownika: j51eRKKrajMA
Ocena
komentarza:
1
Burmistrz i Rada Miasta moze by sie pochylila nad tym problemem i doprowadzi do wprowadzenia dotacji na wymiane piecy weglowych na gazowe. Jezeli byla by taka mozliwosc to ja wymienil bym dzisiaj zeby powietrze bylo czysciejsze.PANIE BURMISTRZU JEST TO PROPOZYCJA NIE DO ODRZUCENIA.
@ mexo
dnia 09.01.2017, 23:23. Identyfikator użytkownika: fBuWuRqwUcox
Ocena
komentarza:
11
My kupimy sami takie piece niech nam zapłacą
za gaz.
@ jaslanin
dnia 09.01.2017, 17:11. Identyfikator użytkownika: j51eRKKrajMA
Ocena
komentarza:
-2
Burmistrz i Rada Miasta moze by sie pochylila nad tym problemem i doprowadzi do wprowadzenia dotacji na wymiane piecy weglowych na gazowe. Jezeli byla by taka mozliwosc to ja wymienil bym dzisiaj zeby powietrze bylo czysciejsze.PANIE BURMISTRZU JEST TO PROPOZYCJA NIE DO ODRZUCENIA.
@ Gaz
dnia 09.01.2017, 17:34. Identyfikator użytkownika: CQ2NzbINq8RS
Ocena
komentarza:
29
obniżyć cenę gazu i po problemie!!!
@ Ju pisałem kilka dni temu
dnia 09.01.2017, 18:01. Identyfikator użytkownika: hEVuCOmt7tVi
Ocena
komentarza:
5
Za jakość powietrza odpowiadają przede wszystkim palący węglem. Taką Polskę, od węgla uzależnioną dostaliśmy w spadku po PRL. Dotyczy to nie tylko Jasła, ale i wszystkich okolicznych miejscowości. Szczególnie ostatnio przy niskich temperaturach z czym w naszym klimacie zawsze występuje bezruch powietrza, nad wsiami rozciągają się dymy węglowe. Człowiek czuje się jak w kotłowni.
Niestety żaden rząd nie ma zamiaru tym się zająć, bo dba o głosy wyborcze górników i w różny, często ukryty sposób dopłaca do źle zarządzanych państwowych kopalni, gdzie związki zawodowe robią co chcą.
Co do palących śmieciami, to owszem są takowi, ale w znacznej mniejszości. Od razu czuć inny zapach. Na przykład w mojej okolicy już tylko sporadycznie spotyka się przypadki smrodu z petów i innych plastików.
@ tik
dnia 11.01.2017, 10:04. Identyfikator użytkownika: TllntvD8dhak
Ocena
komentarza:
4
Za PRL-u to ja opalałem dom gazem a teraz to mam dwa piece na gaz i paliwo stałe ale palę węglem i drzewem a czemu -przecież to proste.
@ Orator
dnia 09.01.2017, 18:05. Identyfikator użytkownika: i7BJhOh6bHPg
Ocena
komentarza:
6
Urzad Miasta znów nic nie zrobił
@ nb
dnia 09.01.2017, 18:24. Identyfikator użytkownika: XHuVjLz7NNWh
Ocena
komentarza:
9
Dziś na Grota Roweckiego dom przylegający do apteki Arnika palili chyba oponami ,czarny ,smolowaty dym leciał wprost na osiedle Kopernika .Przechodząca obok dziewczyna z dzieckiem na wózku poprosiła żeby jej pomóc przenieść wózek na 2 stronę bo dziecko tak się dusiło i kaszlało że aż łzy mu leciały.Wracała z przychodni.SAMO ZDROWIE !!!
@ herbatke se pije
dnia 09.01.2017, 20:38. Identyfikator użytkownika: Qyzn5eG16dD4
Ocena
komentarza:
-1
Oczywiście obywatelski obowiązek spełniłeś i doniosłeś komu trzeba ?
@ dragoness
dnia 10.01.2017, 09:23. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-2
Wystarczyło zadzwonić po SM.
@ sq
dnia 09.01.2017, 18:47. Identyfikator użytkownika: U9Md86xUXkoR
Ocena
komentarza:
0
POLECAM wpisać w google czyste ogrzewanie i poczytać gdyby każyd tak palił temat wymogu w Polsce przestaŁ by istnieć
@ edek
dnia 09.01.2017, 19:02. Identyfikator użytkownika: 7MCPyLFbRFMz
Ocena
komentarza:
12
popieram ja tak palę od dawna i dymku nie widać, kolegów namawiałem bardzo długi czas ale w końcu dali się przekonać i dziś mówią że jest to rewalacja ,palenie od góry i tylko od góry
@ anonim
dnia 09.01.2017, 19:11. Identyfikator użytkownika: 38c10Qsnbpe5
Ocena
komentarza:
18
Dajcie ludziom ogrzewać się gazem w normalnych stawkach i tego nie będzie, zarobki znikome, koszt opału wysoki i się dziwicie?
@ KAROL
dnia 09.01.2017, 19:53. Identyfikator użytkownika: lPjbYaJfOm6O
Ocena
komentarza:
6
Dziadostwo z jakim mają do czynienia polskie rodziny zmusza ich do palenia byle czym i byle jak.By przynajmniej d...nie zamrozić...Kto winien??? No przecież nie Kowalski,a ci co go w nędzę wprowadzili,a teraz na czas zimy stąd spieprzyli
@ WEGIEL
dnia 09.01.2017, 20:39. Identyfikator użytkownika: pzXY9Z8czZjj
Ocena
komentarza:
15
Jak bym miał wypłate jak Wójt albo Burmistrz to bym palił gazem
@ niki
dnia 09.01.2017, 20:57. Identyfikator użytkownika: vzrOTkBX5El2
Ocena
komentarza:
0
do sołtysa ktoś pisze hahaha jak sołtys też pali odpadami i śmieciami nawet wsiowy biznes śmieci nie oddaje tylko spala bo to taniej tez się zastanawiam kto może zareagować jak goście 24h/dobę palą odpadami proszę o info kto może w takiej sytuacji pomóc do kogo się zwrócić by ukrócić ten proceder
@ niki
dnia 09.01.2017, 21:02. Identyfikator użytkownika: vzrOTkBX5El2
Ocena
komentarza:
0
Palenie śmieci szkodzi Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich najbliższych, zanieczyszcza środowisko, w którym mieszkasz !!!
Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez Ciebie i Twoje dzieci. Substancje te kumulują się w organizmie uszkadzając komórki oraz narządy wewnętrzne i wcześniej czy później dadzą o sobie znać np. w postaci chorób nowotworowych.
PAMIĘTAJ!

W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
W piecu domowym możesz spalać tylko:
• węgiel, koks,
• drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi,
• odpady z kory i korka,
• papier i tekturę, karton.
DOBRZE WIEDZIEĆ!!!
Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru Twojego domu.
UWAGA !
W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara może wynieść nawet 5.000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

coś takiego znalazłem
PYTANIE KTO TO MOŻE W NASZYM REJONIE KONTROLOWAĆ
@ Odyr
dnia 09.01.2017, 22:15. Identyfikator użytkownika: ASy9Kk2r7R3G
Ocena
komentarza:
-12
Nie dajcie sie w h... robic..niedługo wam wcisna ciemnote ze za wszystko odpowiadaja mieszkajacy na prywatnych posesjach..a panstwowe zakłady to cacy ...
@ do Odyr
dnia 10.01.2017, 08:39. Identyfikator użytkownika: 3f2E7uC1pIpj
Ocena
komentarza:
11
Wytłumacz dlaczego mimo, że w Jaśle jest coraz mniej przemysłu, to skażenie powietrza rośnie i największe jest w czasie silnych mrozów , przy bezwietrznej pogodzie? Nie tylko w Jaśle - tak jest w całej Polsce. W lecie przemysł pracuje, samochody jeżdżą, a takiego skażenia powietrza nie ma. Włącz myślenie, weź to na logikę i nie rób nikogo w ...
Porównaj np. komin w Rafinerii (wysokość =70 m) z kominem kotłowni domowej tj. kilka metrów. Z którego będziesz wdychał smog?
Kominów z przemysłu jest w Jaśle kilka - kominów domowych ze spalaniem odpadów może kilkaset.
Jeżeli będzie nagonka na resztę przemysłu w Jaśle, to nawet ci co dzisiaj palą lepszym paliwem (bo mają gdzie zarobić), po zlikwidowaniu następnych zakładów pracy palić będą odpadami- no bo czym? Za co kupią eko-groszek czy gaz?
Wtedy w zimie, w czasie mrozu, na ulicy nie zobaczysz nawet psa na spacerze.
Myśl - to nie boli... Takie są fakty.
@ jasiu
dnia 10.01.2017, 19:21. Identyfikator użytkownika: ahkp1gA07zmJ
Ocena
komentarza:
-4
Z ceramicznego komina wytwórni sadz w rafinerii wypływają spaliny o bardzo znikomej zawartości pyłów,bardzo małej zawartości dwutlenku węgla i bardzo małej zawartości NOx
@ do nie zorientowanego jasia
dnia 10.01.2017, 21:05. Identyfikator użytkownika: rM2zJ0LcvWaT
Ocena
komentarza:
6
Komin ceramiczny z dawnej kotłowni Rafinerii jest już od paru lat nieczynny. Tak jak i kotłownia. Idź tam i sprawdź - albo zapytaj , np. zatelefonuj. Nr telefonu bez problemu znajdziesz. Nie pisz głupot bo się kompromitujesz.
@ jasiu
dnia 11.01.2017, 08:44. Identyfikator użytkownika: L1JZpbjf1LIW
Ocena
komentarza:
-4
Ja ni piszę o kominie spalin z kotłów rusztowych OR-32 które są już zlikwidowane,to był komin z cegły,ja piszę o kominie z kotów utylizacyjnych , który jest betonowy i wyłożony na pewnej dolnej wysokości wewnątrz ceramiką.Żadnych głupot zacny człowieku nie piszę
@ czarny
dnia 09.01.2017, 22:32. Identyfikator użytkownika: 7e30SXlVjKy8
Ocena
komentarza:
0
juz ja przechodzilem raz kolo Sikorskiego gdzie bloki i domy jednorodzinne .Normalnie nie szlo oddychac.karac tych trucicieli i to surowo !!!.
@ Warez
dnia 09.01.2017, 22:42. Identyfikator użytkownika: fHlr4e5z0qkR
Ocena
komentarza:
12
Zakazać palenia węglem i drewnem - dozwolony tylko GAZ !!! - zajadą średnią i niską klasę... /mnie też.../
@ yy
dnia 10.01.2017, 07:52. Identyfikator użytkownika: MVGkkeaZJ2fF
Ocena
komentarza:
12
Dokąd tylko się da będę palił węglem
Bo nie stać mnie na gaz i docieplenie domu.
Inna kwestia to przekonanie tych których stać
a palą bodaj czym poprostu z przyzwyczajenia.
@ do palących inaczej
dnia 10.01.2017, 10:56. Identyfikator użytkownika: fhA8ouv1T2s3
Ocena
komentarza:
6
Nie zwalajcie na biednych, bo tym g.wnianym węglem palą właśnie najbogatsi. Wystarczy się przejechać po okolicznych wsiach, a zobaczycie, że im większa chałupa, tym większy węglowy dym z komina. Kasa jest na co innego, na 50 calowe TV, 4 auta w każdym domu, itd, ale na ogrzewaniu oszczędzają.
Problemem jest kompletny brak świadomości. Pod tym względem jesteśmy kompletnie zacofanym narodem.
@ czarny
dnia 10.01.2017, 13:02. Identyfikator użytkownika: Q982YMCv6bSn
Ocena
komentarza:
4
nie wazne biedny czy bogaty kazdy powinien nie zatruwac powietrza palac jakimis odpadami czy syfami.A im bogatszy i tak robi tym surowsza kara.
@ roll
dnia 10.01.2017, 22:42. Identyfikator użytkownika: yiGIH9fqukqt
Ocena
komentarza:
1
Oj tam, oj tam, jak ktoś pali papierochy to dopiero ma przekeroczone stężenia. Inna sprawa że ci co nie palą mogą być źli.
@ ciekawy
dnia 10.01.2017, 23:17. Identyfikator użytkownika: pTe73SmJqwXv
Ocena
komentarza:
-5
ja sie grzeje pradem..drogo ale fajnie...i co cwaniaczki ,glupio wam..trujcie mnie weglem,drzewem i gazem...
@
dnia 11.01.2017, 00:06. Identyfikator użytkownika: JUka1b74zZDS
Ocena
komentarza:
3
To ja jestem lepszy
Ogrzewam się spirytusem :D
@ dobra rada
dnia 12.01.2017, 08:22. Identyfikator użytkownika: MptmI6u2Y4vF
Ocena
komentarza:
1
Uważaj na wątrobę
@ benek47
dnia 15.01.2017, 22:49. Identyfikator użytkownika: tSqSNiPdJ6nj
Ocena
komentarza:
0
dopóki gaz i prąd będzie taki drogi to ludzie będą palić czym popadnie -spróbujcie policzyć ile kosztuje ogrzewanie gazem -każdy chciałby nim palić a nie [...] się z tym popiołem ale ludzi po prostu nie stać -był taki okres kiedy sprowadzano błoto węglowe -ile tam było siarki a ile wsadziłeś prawie tyle samo się wyciągało popiołu-gaz też pozostawia wiele do życzenia kiedy płomień pali się na żółto zamiast na niebiesko -dobrze by było w końcu coś zrobić z tą ekologią -powietrze zatrute ,żywność nafaszerowana chemią a ludzi będzie kończył rak
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Porozmawiajmy o Podkarpaciu!

   

  O niespełnionych obietnicach PiS, dopłatach dla rolnictwa i służbie zdrowia. O naszej przyszłości.

 • Kibicuj Polakom w strefie kibica!

 • Jak radzić sobie z problemami?

  "Co druga osoba goniąca za sukcesem potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej. Po pomoc, taka osoba powinna się zgłosić wówczas, kiedy zauważy u siebie, że jego gorszy stan zdrowia psychicznego nie jest już chwilowy". O tym, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, mówi w rozmowie z portalem dr Marek Janiak. 

 • „Czwórka” ma nowoczesne boisko do gier zespołowych

  Przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu sportowego sfinansowanego w całości z budżetu miasta. Przebudowa wielofunkcyjnego boiska wyniosła ponad pół miliona złotych. - Mam nadzieje, że boisko przez wiele lat będzie służyło obecnym i przyszłym pokoleniom – powiedziała Anna Kamińska-Grzesiak, dyrektor SP nr 4 w Jaśle.<FOTOGALERIA>

 • Dni Jasła „nie” dla OTOZ Animals

  Za pasem jedna z największych imprez w Jaśle, na której chcieli pojawić się działacze z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals” istniejący od niemal roku na terenie naszego miasta. Ich entuzjazm ostudził jednak dyrektor JDK-u. Uważa, on bowiem, że to wydarzenie nie jest miejscem dla takich organizacji.

 • Mniej pijanych kierowców a więcej reakcji

  W Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyła się II Konferencja "Przeciw Pijanym Kierowcom", w której uczestniczyli przede wszystkim pracownicy służb mundurowych, którzy na co dzień stykają się z tym problemem, ale również młodzież szkolna...

 • Muzyczna i taneczna uczta na jasielskim rynku

   

  Tłum jaślan z zapartym tchem podziwiał wczoraj występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Plac jasielskiego rynku dosłownie pękał w szwach, a każdy element wspaniałego widowiska, w wykonaniu ponad stu artystów zespołu nagradzany był przez publiczność gromkimi brawami.

 • Wracają pociągi z Jasła do Rzeszowa

   

  Na trasę Jasło-Rzeszów już wkrótce powrócą pociągi. Końca dobiega, bowiem modernizacja linii kolejowej 106 na odcinku Boguchwała-Czudec, w ramach, której powstaną nowe przystanki, w tym Jasło Fabryczna.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105