Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Gdzie trafią nasze śmieci?

62

Regionalna instalacja w Krośnie nie przyjmuje już śmieci z Jasła. Na chwilę obecną odpady trafiają do instalacji zastępczej w Wolicy, ale sprawa utworzenia w powiecie jasielskim RIPOK-a jest nadal otwarta.

Władze miasta podjęły działania mające na celu utworzenie w powiecie jasielskim Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. W ogłoszonym przez miasto przetargu zostanie wyłoniona firma, która albo podejmie się budowy nowej instalacji albo dostosuje już istniejącą do wymogów dla RIPOK-a. Szczegółowe informacje dotyczące warunków, które będzie musiał spełnić partner zostaną przedstawione w ogłoszeniu o przetargu oraz na etapie negocjacji.

Od początku czerwca br. śmieci zmieszane z terenu powiatu jasielskiego trafiają do instalacji zastępczej w Wolicy i mogą być przyjmowane nie dłużej niż do 1 lipca 2018 r. Jeśli w Jaśle nie powstanie regionalna instalacja bądź inna istniejąca nie spełni jej wymogów, wówczas odpady z naszego terenu zostaną przekazane do instalacji zastępczych w Paszczynie, Przemyślu lub do mającej powstać spalarni w Rzeszowie. To z kolei może generować kolejne koszty odbioru, przetwarzania odpadów, a w konsekwencji wpłynąć na wysokość opłat.

- Powstanie jeszcze jednej regionalnej instalacji w regionie południowym zabezpieczy niezbędne moce przerobowe do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych wytwarzanych w naszym regionie. Ograniczy również zbędny transport odpadów do instalacji zastępczych oddalonych od Jasła o kilkadziesiąt kilometrów i wprowadzi konkurencję w przetwarzaniu zmieszanych odpadów w naszym regionie – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Przypominamy, że 5 stycznia br. radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego uchwalili plan gospodarki odpadami z którego wynika, że w regionie południowym, do którego należy powiat jasielski mogą funkcjonować trzy instalacje przetwarzające zmieszane odpady w tym, regionalna w Krośnie, zastępcza w Ustrzykach Dolnych pod warunkiem jej rozbudowy oraz w powiecie jasielskim.

id

Napisany dnia: 02.08.2017, 18:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Ekolog
dnia 28.08.2017, 12:48 · Zgłoś
I bedziemy protestpwac jak ekolodzy z jasla przeciw
Rozbudowie w krosnie
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 06.08.2017, 02:35 · Zgłoś
Sztuczna produkcja śmieci i zatruwanie środowiska. Dawniej były szklane butelki wielokrotnego użytku, pakowanie towaru w papierowe torebki i było o wiele mniej śmieci. Teraz wszędzie te folie i plastiki i nie wiadomo co z tym zrobić. Czy nie można wrócić do starych dobrych ekologicznych opakowań i skupu butelek.
Odpowiedz
5
@ Efekt
dnia 06.08.2017, 07:20 · Zgłoś
Ilość śmieci zwiększa się z rozwojem cywilizacji i nikt nie wróci do czasów, gdy śledzia zawijano w szary papier lub w gazetę.
Jednocześnie rozwijają się technologie zbierania, przetwarzania (segregacja, recykling, odzysk surowców wtórnych itd.) odpadów.
Nie nadąża z tym przeciętny i myślący stereotypowo mieszkaniec, który produkując odpady nie pozwala na ich utylizację. Ma taką możliwość organizując czy biorąc udział w protestach często kreowanych przez "ekoterrorystów" dla różnych celów, niekoniecznie związanych z ochroną środowiska.
Osoba o minimalnej świadomości ekologicznej wie, że są technologie przetwarzania odpadów i cały cywilizowany świat je stosuje. Jest to działalność przemysłowa - po prostu zakład jak wiele innych.
Efektem działania pseudoekologów (brak instalacji, coraz droższe opłaty) jest pokątne spalanie części odpadów w domowych piecach lub wywóz dla lasu czy na dzikie wysypiska.
Tylko tyle i aż tyle.
Odpowiedz
8
@ hello
dnia 04.08.2017, 23:49 · Zgłoś
bo śmieci to śmierdzący problem , który jest bardzo dochodowy
Odpowiedz
14
@ Oland
dnia 03.08.2017, 15:37 · Zgłoś
EEE tam, po prostu zawieźć do Krosna w nocy, wikiprować i noga.
Odpowiedz
16
@ ekoludek
dnia 03.08.2017, 16:05 · Zgłoś
To dawaj lecisz podziel sie wrazeniami
Odpowiedz
3
@ Prawnik ze Świata
dnia 03.08.2017, 12:14 · Zgłoś
Cóż to za przetarg skoro wiadomo kto złoży i kto wygra. Czy to nie jest sprawa dla Prawnika ? Jak można tak sprzyjać jednej firmie ???
Odpowiedz
9
@ tlen
dnia 03.08.2017, 11:16 · Zgłoś
Jak powszechnie wiadomo, chłopi wyrzucają zbędne domowe odpady do LASU.
Odpowiedz
16
@ Hehe
dnia 03.08.2017, 11:10 · Zgłoś
No i proszę a tak Pan Przewodniczący Rak blokował wszystko i teraz proszę
Odpowiedz
2
@ Pracownik
dnia 03.08.2017, 10:19 · Zgłoś
Co do zarobkow, to bym sie nie zgodzil. Napewno sa lepsze niz, na fabrykach Nowy Styl i przynajmniej atmosfera jest nie napieta, a nie to, co na fabrykach, ze poty z d..y sie leja.
Odpowiedz
25
@ Nikki
dnia 03.08.2017, 07:47 · Zgłoś
Sprawa RIPOK nie jest otwarta, jest zamknięta, z czego władze miasta Jasła doskonale zdaja sobie sprawę. RIPOK może powstać jedynie w Wolicy. Faktycznie, 5 stycznia br. radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego uchwalili plan gospodarki odpadami. Dlaczego władze miasta nie informowały mieszkańców, że na etapie konsultacji planu zgłosiły uwagi o treści:

„Uwzględnienie naszej opinii z 29.01.2016 r. do projektu WPGO tj. zmianę obecnego zapisu w projektowanym regionie południowym, o treści „Instalacja mechaniczno - biologicznego przetwarzania odpadów zlokalizowana w powiecie jasielskim (instalacja może uzyskać status RIPOK po jej zrealizowaniu w oparciu o zapisy art. 3 oraz3 a Ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz po spełnieniu wymogów prawnych i technicznych)” na zapis o treści „Instalacja mechaniczno - biologicznego przetwarzania odpadóww Wolicy k / Jasła zarządzana przez P.H.U. EKOMAX”.

Uwagę o powyższej treści wniósł konwent wójtów i burmistrzów Powiatu Jasielskiego oraz między innymi Zarządy Osiedli: Jasło - Kaczorowy, Żółków, Ulaszowice, Śródmieście, Sobniów, Rafineria, Niegłowice, Mickiewicza, Krajowice, Kopernika, Hankówka, Gądki, Gamrat, Brzyszczki, Bryły.
Uwagę o podobnej treści wniosła także sama firma P.H.U. EKOMAX.

Obydwie uwagi nie zostały uwzględnione, cyt.:
„WPGO przewiduje instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, która będzie zlokalizowana w powiecie jasielskim i powstanie w oparciu o art. o art. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”.

Dlaczego autorem wniosku nie byli – zgodnie z logiką – najbardziej zainteresowani, czyli Urząd Miasta Jasła i Rada Miejska Jasła? Myślę, że dlatego, by informacje o tym, że planuje się utworzenie RIPOK w Wolicy nie przedostały się za wcześnie do mieszkańców Jasła. A planowane to było co najmniej od stycznia 2016 roku – jak wynika z treści wniosku do planu podanego powyżej.

Opowiadanie więc bajek, że „W ogłoszonym przez miasto przetargu zostanie wyłoniona firma, która albo podejmie się budowy nowej instalacji albo dostosuje już istniejącą do wymogów dla RIPOK-a” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. RIPOK może powstać jedynie w Wolicy, na bazie istniejącej instalacji EKOMAX-u. Do pierwszego lipca 2018 roku nie ma nawet teoretycznych szans na znalezienie innej lokalizacji, uzyskanie decyzji środowiskowych, itd., itp. I z tego władze miasta też doskonale zdają sobie sprawę.
A wszystkie te problemy Jasło zgotowało sobie na własne życzenie, wycofując się z realizacji Zakładu Utylizacji Odpadami w Gamracie. Ale to już inna historia.

Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego wraz z załącznikami (w tym listą składanych wniosków stanowiącą załącznik nr 2 ) jest dokumentem jawnym i znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego:
http://www.bip.podkarpackie.pl/index.php/informacja-o-srodowisku/gospodarka-odpadami/3067-plan-gospodarki-odpadami-2017
Odpowiedz
-16
@ do Abnegat
dnia 03.08.2017, 05:58 · Zgłoś
Twoje uwagi są cenne, ale wiesz jak zwykle tylko trochę.
Po pierwsze nie można wydać decyzji o lokalizacji inwestycji
celu publicznego jak jest plan przestrzenny. Po drugie
jeśli plan przewiduje możliwość instalacji mogącej oddziaływać
na środowisko, a na rafinerii pewnie tak jest, to w czym problem.
Co do jednego zgoda. Jest to bardzo dobra lokalizacja.
Odpowiedz
24
@ do Abnegata
dnia 03.08.2017, 07:01 · Zgłoś
Jeżeli wiesz dużo więcej, to podejdź do władzy miejskiej i zaproponuj takie działanie, a nie puszczaj kaczki, czyli dobre rady i pomysły, w świecie wirtualnym.
Są rzeczy (w moim przekonaniu i doświadczeniu) niemożliwe do zrobienia - co nie znaczy, że należy przeszkadzać komuś, kto podejmuje się takie działanie wykonać.
Powodzenia.
Na początek zacznij od konsultacji z mieszkańcami osiedla rafineryjnego: już widzę ten entuzjazm...
Zapewnij sobie na wszelki wypadek bezpieczną drogę ucieczki, bo na dyskusji może się nie skończyć. Możesz doświadczyć na własnej skórze jak działa ciemnogród ekologiczny i moralność Kalego.
Dobrych lokalizacji było i jest kilkanaście. Został tylko Gamrat. To jest konkret. Tylko tu można zrobić projekt i uzyskać pozwolenie na budowę. Reszta to fantazje.
Bez odzewu.
Odpowiedz
22
@ hejka
dnia 02.08.2017, 23:20 · Zgłoś
Nie bierzcie sobie tego do główki, to są problemy dla mądrzejszych ludzi. :)
Odpowiedz
27
@ Abnegat
dnia 02.08.2017, 23:05 · Zgłoś
Chocholi taniec w tej sprawie nadal trwa i nic nie wskazuje na to, aby miał nastąpić jakiś przełom. Na tego rodzaju inwestycje najlepiej nadają się tereny przemysłowe. Nie wyszło z Gamratem - to może warto było już kilka lat temu rozważyć lokalizację na terenie Rafinerii? To jest dzisiaj biznes jak każdy inny i nie wiadomo, czy nie doszłoby do jakichś pozytywnych rozstrzygnięć. Tym bardziej, że istnieje już podobne rozwiązanie, na terenie Rafinerii w Jedliczu - zakład utylizacji odpadów przemysłowych i medycznych Raf-Ekologia Sp. z o.o.

http://www.rafekologia.pl

RIPOK czy spalarnia to nie jest sprawa jednego powiatu, tylko co najmniej województwa. Czy wojewódzkie "elyty" rządowe i samorządowe wykazały dotychczas w tej kwestii jakąkolwiek skuteczność?
Odpowiedz
27
@ Nobel
dnia 02.08.2017, 23:32 · Zgłoś
Dostaniesz nagrodę lokalnego Nobla jeżeli powiesz jak wprowadzić lokalizację np. w Rafinerii do planu zagospodarowania przestrzennego - co udało się kilka lat temu w Gamracie. Oczywiście inną "nagrodę" otrzymasz od mieszkańców terenów przy Rafinerii - patrz powyżej na "mentalność Kalego".
Nie dość, że trudny problem to ciemnogród ekologiczny, czyli całkowita porażka edukacji ekologicznej. Hasło : odpady kojarzy się ze szczurami, smrodem, klęską i zamachem na zdrowie a nawet i życie mieszkańców.
Co nie znaczy, że niektórzy odpady spalają - ale tylko w zimie...wtedy wolno i nie czuć.
Odpowiedz
-16
@ Abnegat
dnia 03.08.2017, 02:35 · Zgłoś
Nie wiem, czy budowa na terenie przemysłowym instalacji przetwarzania odpadów rzeczywiście wymaga zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli nawet - to pozostaje jeszcze tryb decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Jeżeli można było w Jedliczu, to można by było i w Jaśle. Minęło już kilka lat od niepowodzenia projektu w Gamracie i jakieś konkretne działania w tym zakresie należało podjąć.

Nie chodzi o to, żeby Urząd Miasta miał samodzielnie budować obiekt na terenie Rafinerii - należało po prostu podjąć próbę znalezienia inwestora, który byłby zainteresowany tego rodzaju działalnością gospodarczą, dającą pewny zysk, co jednocześnie rozwiązałoby ten nabrzmiały od lat problem. Ale to wymaga zdolności menadżerskich, których polityczni nominaci raczej nie posiadają.

A co do "mentalności Kalego" - akurat w przypadku Rafinerii, okoliczni mieszkańcy od kilku pokoleń są przyzwyczajeni do różnego rodzaju niezbyt przyjemnych zapachów i nie sądzę, aby instalacja przetwarzania odpadów była pod tym względem gorsza.
Odpowiedz
30
@ Ciemnogród ekologiczny c.d.
dnia 03.08.2017, 05:48 · Zgłoś
Wszelkie próby lokalizacji takiego zakładu (a było ich kilkanaście w powiecie jasielskim) kończą się protestami społecznymi i to nie tylko w Jaśle czy w Krośnie - generalnie w skali całego kraju. W przypadku np. Rafinerii w Jaśle oczywiście, że będą i to już na etapie zamiaru wprowadzenia takiej inwestycji do planu przestrzennego - obowiązujące tam dziś zapisy tego planu tego nie przewidują.
Tym cenniejsza jest lokalizacja w Gamracie, bo jest w planie przestrzennym i nikt, nawet M.K., nie odważył się zmienić tych zapisów. Jest to jedyna lokalizacja takiego zakładu w skali województwa podkarpackiego - co dodatkowo świadczy o ciemnogrodzie ekologicznym i mentalności Kalego w tej dziedzinie. Protesty czasem bywają inspirowane przez władze - co jak w przypadku działania M.K. (na początku jej kadencji jako burmistrza miasta) jest ewenementem.
Już widzę entuzjazm na osiedlu rafineryjnym i np. programy z p. Jaworowicz, a z drugiej strony władzę miasta, która będzie tego chciała, na dodatek w roku przedwyborczym. Wystarczy poczytać niektóre komentarze do tego tematu -np. Kalego z Sobniowa.
Porzućcie wszelką nadzieję - nic z tego nie będzie. To tylko fantazje, mrzonki i mieszanie ludziom w głowie. Pewne są tylko podwyżki.
Odpowiedz
15
@ malkontent
dnia 02.08.2017, 21:44 · Zgłoś
Do Haha jak podniosą zarobki i słusznie to więcej płacić będziemy za odbiór odpadów,
Odpowiedz
22
@ TT
dnia 02.08.2017, 21:15 · Zgłoś
Prezesie jak żyć? Może prezes przyjedzie do Jasła i odpowie? Nie? Nie przyjedzie?
No tak, nie przyjedzie, bo w tym roku nie ma wyborów!
Odpowiedz
19
@ leśmian.pl
dnia 03.08.2017, 13:37 · Zgłoś
Są w Jaśle,powiecie i województwie władze wybrane w wyborach demokratycznych,część nawet w JOW i to do nich żale i pretensje.Jedni "protestowali" pod sądami,inni świętowali z godnej przyczyny.Marsze,msze,procesje i jakoś brak czasu dla pracy merytorycznej.Nie mniej jednak pensje i diety na konta wpływają,ale niedługo przyjdzie dzień rozliczeń i ponownych wyborów.I z czym staniecie przed wyborcami ?
Odpowiedz
-3
@ hello
dnia 04.08.2017, 23:35 · Zgłoś
Oj Leśmian ,PAN Burmistrz Pabian ma sporo w zanadrzu do pokazania... wyremontowany JDK , Mops na Szkolnej ,Hala sportów walki , Kronospan { podobno ok 70 miejsc pracy } , termomodernizacja szkół i UM i boisk sportowych i KG2 i droga Od ronda do ronda ... Centrum informacji i kino na poziomie Jasła____ kto stanie przeciw w wyborach ? TEN TYLKO STRACI PIENIĄDZE NA KAMPANIĘ WYBORCZĄ
Odpowiedz
3
@ też demokrata
dnia 05.08.2017, 17:23 · Zgłoś
Ta wyliczanka może przekonać jedynie pracownikow UM oraz prezesów i dyrektorów podległych jadnostek organizacyjnych wraz z rodzinami.Niebawem podrożeje woda i wywóz śmieci,a wyborcy zapytają:co pan zrobił bezpośrednio dla nas,mieszkańców Jasła ?
Odpowiedz
8
@ Ja
dnia 02.08.2017, 21:05 · Zgłoś
Miasto powinno wybudować swoje instalacje i po problemie a ta
we Wolicy sprawdzić bo kierowcy Sieradza za kierownica i po
20godzin za marne grosze i w samochodach które powinny
być dawno na złomowisku bo sie nie nadają do niczego bez
hamulców z każdego sie leje jakieś świństwa po całej drodze
I smród niesamowity wiem co mówię były kierowca
Odpowiedz
31
@ Lenin Włodzimierz
dnia 02.08.2017, 20:36 · Zgłoś
DO towarzyszki redaktorki : Jeśli miało to być piarowskie przygotowanie mieszkańców Jasła na podwyżkę cen śmieci to chyba się to nie udało. Numer w stylu : Staraliśmy się ja nigdy a wyszło jak zawsze no bo do Paszczyny nie wolno, bo to złe Krosno ceny podniosło ( i tak to są jedne z najwyższych cen na Podkarpaciu już teraz i nic się z tym nie robi bo wola boża i tak już musi być), bo mieszkańcy Wolicy, bo mieszkańcy okolicy ... jakoś mnie nie przekonują.
Odpowiedz
26
@ Lenin Włodzimierz
dnia 02.08.2017, 20:29 · Zgłoś
A to mnie towarzysze zaskoczyli ... od kiedy to można śmieci wywozić poza region Południowy? Paszczyna toż to przecież region Zachodni. Należy stwierdzić ponadto że w regionie Południowym jest Ripok w Krośnie i Ustrzyki Dolne więc śmieci jest gdzie wozić. To że w ciągu najbliższych 11 miesięcy powstanie w okolicach Jasła instalacja przetwarzania odpadów komunalnych to zwykłe urban legend jest. W 2006 Jasło podobno dostało DOTACJĘ 50 000 000 na budowę zakładu utylizacji i segregacji odpadów ale róża wiatrów była niewłaściwa i Gamrat sprzedano prywatnej firmie :-)
Odpowiedz
-3
@ Mieszkaniec dzielnicy Sobniów
dnia 02.08.2017, 19:50 · Zgłoś
No i wszystko jasne,dlaczego od kilkunastu dni tak śmierdzi jak jest wiatr od strony Wolicy.Coś mi się wydaje,że trzeba będzie się organizować,jak tak dalej pójdzie.Wieczorem nie da się przejść koło domu a co dopiero posiedzieć przy grillu nie mówiąc o zjedzeniu kiełbaski.
Odpowiedz
18
@ Hipokryzji ciąg dalszy
dnia 02.08.2017, 20:44 · Zgłoś
Wszyscy protestujący przeciwko budowie takiego zakładu wyznają zasadę Kalego:
„Gdy Kali ukraść krowę, to dobrze, gdy Kalemu ukraść krowę, to źle”.
Czyli niech będzie zakład byle jak najdalej ode mnie, w sąsiedztwie kogoś innego.
To są WASZE odpady, przez WAS a nie przez Burmistrza wyprodukowane. Jeżeli żąda się od niego czy od władz miasta, rozwiązania tego problemu, to nie protestujcie przy lokalizacji takiego zakładu, bo na księżyc te odpady nie wyśle - nie stać go, chyba, że radykalnie podniesie opłaty.
To drugie oblicze hipokryzji i braku myślenia w kategoriach wspólnego rozwiązywania problemów. Za to też przyjdzie zapłacić...
Czekam na minusy - ciekawe ile jest poglądów typu Kali?
Odpowiedz
-7
@ Mieszkaniec dzielnicy Sobniow
dnia 02.08.2017, 20:57 · Zgłoś
Tak,zasada Kalego,ale w Wolicy miała być jedynie sortownia odpadów segregowanych a nie zwozka wszystkich odpadów.Zresztą nikt wtedy nie pytał się o zgodę na lokalizację mieszkańców osiedla Sobniow,bo obiekt nie miał być uciążliwy.Jeśli chcesz,to zapraszam wieczorem na inchalacje.
Odpowiedz
-14
@ Mieszkaniec dzielnicy Sobniow
dnia 02.08.2017, 21:43 · Zgłoś
Do hipokryzji ciąg dalszy-podaj,tak w przybliżeniu miejsce swojego zamieszkania a ja zalatwie kilka samochodów tego,co jest założone do Wolicy i wysypie aby sobie przy tych upalach polezalo kilka dni.Wtedy pogadamy o zasadzie Kalego,może w tych odpadach będą także i Twoje?
Odpowiedz
11
@ Inchalacje
dnia 02.08.2017, 22:10 · Zgłoś
do Mieszkaniec:

Poćwicz najpierw pisownię bez byków ortograficznych, a potem zapraszaj w gości: na INHALACJE!
Odpowiedz
-9
@ Mieszkaniec osiedla Sobniow
dnia 03.08.2017, 05:53 · Zgłoś
Fakt,byk,przepraszam.Ale może jakiś konkret podasz,bo jak się nie ma co napisać,to tylko pozostaje atak?
Odpowiedz
48
@ Kit
dnia 02.08.2017, 19:13 · Zgłoś
Z wcześniejszej (w dn.20.01.2017r) wypowiedzi : Chcemy, aby w powiecie jasielskim także była regionalna instalacja, która zapewni konkurencyjność oraz bliskość wywożenia odpadów do miejsca ich przetwarzania. Samorząd ma możliwość albo wybudowania własnego zakładu albo wskaże instalację istniejącą do odbioru odpadów z miasta i gmin. - podkreśla Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
To się nazywa hipokryzja: najpierw uniemożliwić budowę w jedynie możliwej (wg planu przestrzennego) lokalizacji tj. na terenie Gamratu, a potem głosić , że popiera budowę takiego zakładu w powiecie jasielskim.
Oczywiście popiera wirtualną budowę, bo bez lokalizacji. Ktokolwiek głosi, że będzie budował taki zakład jest tak samo wiarygodny jak przy deklaracji budowy zbiornika w Kątach.
Nie ma i nie będzie LOKALIZACJI - jedyna realna i możliwa została zablokowana przez M.K.
Takie są fakty. Reszta to bajki z mchu i paproci i opowieści dziwnej treści - dla naiwnych.
Inne zdarzenie nieuniknione to podwyżka cen za odpady. To będzie rachunek za błędy sprzed paru lat.
Kit i błędy sprzedawane jako sukces - co jest nagminne u polityków.
Odpowiedz
25
@ szkoda gadać
dnia 02.08.2017, 19:10 · Zgłoś
10
@ dragoness
dnia 02.08.2017, 19:14 · Zgłoś
Do niektórych i tak nie dotrze. Oni oczyma duszy widzą po prostu krematorium.
Odpowiedz
-7
@ Bullitt
dnia 02.08.2017, 20:00 · Zgłoś
A czy znasz wartość inwestycji, oraz koszt eksploatacji spalarni w Austrii?
To jak poznasz to powiedz kto takie pieniądze ma w Jaśle.
Pozdrawiam "zorientowanych w temacie".
Odpowiedz
17
@ dragoness
dnia 02.08.2017, 20:03 · Zgłoś
Wtedy można było starać się o dofinansowanie. Teraz nie, niestety, i dlatego skończy się na Wolicy.
Odpowiedz
15
@ szkoda gadać
dnia 02.08.2017, 20:26 · Zgłoś
Jak to często bywa ,a w zasadzie zawsze !! Jesteś tym co potrafią przeczytać to co nie zostało napisane i nie przeczytać to co jest napisane.

Nie napisałem że mamy w jaśle wybudować taką spalarnię !
Nie napisałem że taka spalarnia jest tania w budowie czy eksploatacji !

Podałem tylko link to zdjęć spalarni ! aby ludzie którzy są wystraszeni zobaczyli jak taka spalarnia może wyglądać i gdzie może być zlokalizowana.

Przed laty można było zrobić spalarnie na gamracie adaptując istniejącą infrastrukturę ale po co ?? sam sobie odpowiedz na to pytanie
Odpowiedz
9
@ CYNGIEL
dnia 03.08.2017, 11:26 · Zgłoś
Jak pierwszy raz byłem w Wiedniu i powiedziano mi,że to spalarnia śmieci przeżyłem szok.
Odpowiedz
8
@ leśmian.pl
dnia 03.08.2017, 13:01 · Zgłoś
Nie porównujmy budżetu Jasła,czy województwa podkarpackiego do możliwości finansowych Wiednia.Istnieje wiele nowoczesnych technologii w tej dziedzinie i wiele bogatych regionów europejskich z nich korzysta.Poza finansami,czesto o wyborze decyduje lobby,niewiedza i korupcja...
Odpowiedz
0
@ nie trzeba szukac tak daleko..
dnia 07.08.2017, 20:48 · Zgłoś
najbliżej spalarnia jest w Krakowie, w pierwszych dniach rozruchu była odczuwalna w najbliższej okolice ale teraz jest spokój.
https://khk.krakow.pl/pl/ekospalarnia/
I uprzedzając to nie ona jest przyczyna smogu, był zanim ja wybudowano.
Odpowiedz
-18
@ xxxxx
dnia 02.08.2017, 19:00 · Zgłoś
dragoness zbuduj sobie sam spalarnie koło swojego domku.
Odpowiedz
33
@ dragoness
dnia 02.08.2017, 19:06 · Zgłoś
Zakład utylizacji, geniuszu. Nie prowizorkę jak w Wolicy tylko miał być porządny i nowoczesny. P. Kurowska, p. Rzońca (słynny dziś niezmiernie) i p. senatorzyna zrobili wszystko, aby nie powstał. No to może teraz zrobią między sobą zrzutkę?
Odpowiedz
-30
@ Krośniak
dnia 02.08.2017, 22:15 · Zgłoś
To ciekawe co mówisz. Wiesz ze w Krosnie interes padł własnie dlatego ze mieszkańcy nie wyrazili zgody zeby smieci z regionu przyjeżdzały im pod nos? Dorze XXXXX napisał jak chcesz to buduj u siebie pod domem
Odpowiedz
27
@ podatnik
dnia 02.08.2017, 18:59 · Zgłoś
w związku z powyższym gmina Dębowiec podniosła opłaty o 2 zł od osoby...i znów się zaroi nad rzeką od worków a z kominów unosić się będą czarne chmury...
Odpowiedz
29
@ dragoness
dnia 02.08.2017, 18:23 · Zgłoś
A może zapytamy o to panią wicemarszałkinię Kurowską, ktora swojego czasu zablokowała budowę zakładu utylizacji odpadów?
Odpowiedz
4
@ 10
dnia 02.08.2017, 18:20 · Zgłoś
Władze miasta podjęły działania mające na celu utworzenie w powiecie jasielskim Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. W ogłoszonym przez miasto przetargu zostanie wyłoniona firma,???komedia !!!ile tych firm jest w powiecie jasielskim do wyłonienia ,koszty beda takie same mydla .ludziom oczy chca na siłe przepchac ale czego sie nie robi dla kasy,tylko po co wciskac kit ze tu ze to ze najlepiej w Wolicy.
Odpowiedz
24
@ demokryt
dnia 02.08.2017, 19:03 · Zgłoś
Instalacja tego typu jest potrzebna od lat.Nie da się półśrodkami tego problemu rozwiązać.
"10" już krytykuje,a nie wie jaki to ma być przetarg (ograniczony,czy nieograniczony),kto może być partnerem prywatnym,lokalizacja ?
Odpowiedz
3
@ bhp
dnia 03.08.2017, 10:16 · Zgłoś
Czy w Jaśle wybranychi do rządzenia przyspawali do stołków i są odporni na wiedzę. Nie zainteresują się wieloma technologiami utylizacji odpadów komunalnych tylko ciągle powtarzają ze segregacja to instalacja do utylizacji.Ponadto uważają że spalarnia odpadów to jedyna docelowa technologia.Takimi pomysłami tylko się blaznia i drażnią mieszkańców.Odsyłam do Grodziska Mazowieckiego gdzie funkcjonuje utylizacja odpadów metodą biologicznej przyspieszone biokompostowni.Cała instalacja zautomatyzowane z gniazdami odzielenia gruzu metali .Po 10-ciu dniach przeróbki w hermetyczny bebnie obrotowym dopuszczamy jest kompost do dojrzewania na placu po czym posiada wszystkie zezwolenia dla rolnictwa.Zainstalowana instalacja antyodorowa jest tak skuteczna ze na hali nie czuję się smrodu.Instalacja obsługuje Grodzisk Piaseczno i Pruszków. Warto podglądać jak inni coś dobrego robią
Odpowiedz
10
@ do bhp
dnia 03.08.2017, 20:25 · Zgłoś
Problem jest zupełnie gdzie indziej. Nie w technologii czy braku wiedzy jak to zrobić. Nie odkryłeś Ameryki. Pytanie podstawowe:GDZIE to, czy coś podobnego, usytuować i jak przekonać do tego otoczenie.
Problem nie jest techniczny lecz socjologiczny. Chociażbyś miodem wysmarował lub ozłocił taką czy inną instalację to i tak otoczenie będzie jej przeciwne, ponieważ "znafcy" wszystko lepiej wiedzą, a władza dąży do wytrucia ludzi smrodem, szczurami i innym syfem. Taka jest rzeczywistość.
Odpowiedz
4
@ bhp
dnia 04.08.2017, 15:43 · Zgłoś
Nie można i nie wolno za nieslownosc za bylejakość urzędników obwiniać mieszkańcowi .Należy pamiętać ze naród raz oszukany nie da się powtórnie nabrać. Można się obrażać za mocne słowa ale należy wpierw zrewidowac własne postępowanie. To może tym razem odesle naszych urzędników do Rzeszowa. To nie przykład ale ciągle te same sytuacje.P.Prezydent jeśli wzywany jest przez mieszkańców osiedla to nie odmawia ale umawia termin.Przyjeżdża przygotowany.Z nim przyjezdzaja dyr.wydz.i tam powstają pisane ustalania i tam się wykonuje i tam się ludzi szanuje. Dlatego też ten Pan jest piąta kadencje. Dlatego tam oprotestowane zamiary budowy dróg są wycofywane.Dlatego tam zapylonych osiedli się nie zostawia się niepoważnie tłumacząc. Tam gminy ufają Prezydentowi i miasto się poszerza i rozwija.Jeszcze jedna informacja.Mianowicie tam nowo wybudowane mieszkania są zasiedlane przez ludzi z Zamojszczyzny z Przeworska bo gdzie chleb tam ojczyzna. A Jasło się wyludnia a starsze pokolenie niema zdrowia na utarczki z urzędnikami którzy silowo chcieli wprowadzić spalarnie śmieci na os.Gamrat..
Odpowiedz
10
@ do BHP - czyli do Kalego
dnia 04.08.2017, 19:52 · Zgłoś
Jasło się wyludnia m. inn. dzięki takim poglądom jak prezentujesz, tj. zakazać , zabronić, oprotestować, opluć urzędników itp. itd.
Jak w takim otoczeniu poważny Inwestor będzie chciał tworzyć miejsca pracy?
Po co się kopać z koniem? Znajdzie otoczenie rozumne i przyjazne dla inwestycji to będzie inwestował.
Jest takie powiedzenie: Czemuś biedny - boś niemądry (delikatnie mówiąc).
Urzędnicy wprowadzili zgodnie z prawem zapis w planie przestrzennym Gamratu o możliwości budowy zakładu zagospodarowania odpadów na terenie dawnych wydziałów A i B. Nie "siłowo", bo nie ma możliwości aby urzędnik siłą , czyli np. kolanem, czy z kopyta wprowadził taki zapis. Jest na to procedura i przepisy.
Do dziś ten zapis jest i nikt, nawet M.K. go nie zmieniła. Nit też nie wprowadzi takiego zapisu na inny teren, który by się nadawał - a takich terenów jest wiele.
Nie chcecie tego zakładu? O.K. Jest takie powiedzenie:
Nie chcecie manny -będziecie mieli g...o spod wanny.
Szykujcie kasę - trzeba płacić rachunki za brak myślenia.
Odpowiedz
7
@ hello
dnia 04.08.2017, 23:23 · Zgłoś
Świetny komentarz , popieram . Otwartych umysłów to miasto potrzebuje , cieszę się , że nie wszystkie wyjechały .
Odpowiedz
-2
@ bhp
dnia 05.08.2017, 07:59 · Zgłoś
Potwierdza się opinia ze za bylejakość urzędników za upadajace miasto Jasło odpowiedzialni mieszkańcy jego.Uwagi internautów odbierane są jako atak.i tłumaczenie ze to odstrasza inwestorów. Miasto z 40-tu tys.mieszkańców wyludnilo się wg.danych GUS do 36.5 tys.Sami są sobie winni.Inwestor jeśli zobaczy infrastrukturę kolejową i ogromny ruch kolejowy to wpadnie w euforię. Inwestor jesli na dzień dobry usłyszy ze musi uiszczac ogromne opłaty placowe i dachowe za wody opadowe bo niema w Jaśle kanalizacji burzowej to spakuje majątki i nie będzie dyskutowal. Natomiast odpowiedzialni tłumaczą z zadowoleniem ze wystarczy plan przestrzennego zagospodarowania .Zauważyć należy że żadna z odpowiedzi nie wyjaśnia przyczyny tego stanu i to trwa będzie trwać.
Odpowiedz
6
@ Przyczyny
dnia 05.08.2017, 09:43 · Zgłoś
Przyczyną jest zawsze MYŚLENIE lub jego brak. Wbrew pozorom nie pieniądze, bo wiele kasy wydawane jest bezmyślnie.
Wprowadzenie inwestycji do planu przestrzennego to pierwszy krok dla jej realizacji. Jeżeli tu już są protesty, to sprawa w sposób oczywisty upada już na tym etapie i dalej to już są tylko pobożne życzenia czy gdybania.
Powtarzam jeszcze raz: MYŚLENIE, czyli to co człowiek ma w głowie - jego wiedza i świadomość - niekoniecznie wykształcenie, ponieważ w tym temacie nauczycielka (czyli osoba, która powinna mieć minimum świadomości ekologicznej) protestowała przeciwko budowie tego zakładu. Czy to, że mieszka niedaleko Gamratu ma znaczenie? Co w zamian zaproponowała? NICO - czyli podpuchę, że można budować nie mając lokalizacji.
Czego zatem wymagać od przeciętnego mieszkańca?

Jeżeli narzekacie na bylejakość urzędników czy polityków, to ich zmieńcie np. przy wyborach. Na pewno wybierzecie tych samych...i będziecie dalej narzekać.
Odpowiedz
0
@ bhp
dnia 05.08.2017, 10:56 · Zgłoś
Ostatnia słuszna uwaga Oponenta .Nie wybierać ludzi niepewnych.Tylko w Jaśle są tacy
kameleoni jak radny Lech P.nauczyciel z 4-ki który startował z PO.Teraz przebył krótkie nawrócenie i jest w PiSie.inny oryginał to P.Janusz P.z JSM z
zatwardzialy SLD-owiec ale po ostatniej spowiedzi przeniósł się do PiS.Tacy i podobni im ludzie kreują jasielska przyszłość .
Był kiedyś program kanareciarzy Piaseckiego i Rewinskiego pt.Szkoda gadać Został zdjęty z TV.ale kontynuowany jest w Jaśle
Odpowiedz
-6
@ FFG
dnia 02.08.2017, 18:08 · Zgłoś
Państwowa Inspekcja Pracy i Sanepid powinni skontrolować segre[...] w Wolicy i to jakie tam są warunki pracy.
Odpowiedz
-24
@ Dla donosicieli
dnia 02.08.2017, 19:15 · Zgłoś
Moje do pieca, latem na ciepłą wodę.
Odpowiedz
23
@ Gosc
dnia 03.08.2017, 06:48 · Zgłoś
A ty na onkologię
Odpowiedz
9
@ KOLO
dnia 03.08.2017, 16:59 · Zgłoś
A co ze śmietnikiem w Szebniach ?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657