Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Higiena intelektualna podstawą sukcesu

11

Iza Boruch – uczennica ILO w Jaśle - 22 marca 2013 r. w etapie okręgowym XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, zdobyła I miejsce. Reprezentując powiat jasielski w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, zakwalifikowała się do etapu centralnego. Olimpiada odbyła się w Podkarpackim Oddziale Okręgowym PCK w Rzeszowie.

Inicjatorem olimpiady jest Zarząd Główny PCK w Warszawie, który stawia sobie za cel wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony.

W ramach przygotowań do etapu okręgowego Iza przeprowadziła akcję prozdrowotną pod hasłem „Higiena intelektualna – jak usprawnić pracę mózgu?”. Celem akcji było uświadomienie rówieśnikom, jak ważną kwestią jest dbanie o higienę pracy mózgu i jakich zasad należy przestrzegać, by mózg funkcjonował prawidłowo.

Okazją do zaprezentowania tematu były lekcje wychowawcze, podczas których młodzież otrzymała ulotki dotyczące zagadnień: Dieta na myślenie i dobrą pamięć – co jeść, by poprawić pracę mózgu? Gimnastyka mózgu kluczem do zachowania dobrej pamięci, jak synchronizować obie półkule mózgu?

Opiekunem metodycznym Izy jest Monika Madejczyk – nauczyciel j.angielskiego i opiekun szkolnego koła PCK. Izie serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie centralnym.

 (ILO w Jaśle)

_____________________________________________________

Higiena intelektualna – jak usprawnić pracę mózgu?

Temat wydaje się interesującym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, dobrze funkcjonujący mózg to dobrze funkcjonująca „centrala dowodzenia całego organizmu.” Każdy z nas powinien poszerzać swoją wiedzę dotyczącą specyfiki pracy mózgu, jego potrzeb i możliwości, bo dzięki temu jesteśmy w stanie zadbać odpowiednio o jego właściwe działanie. Niestety młodzi ludzie bardzo często lekceważą kwestie związane z prawidłową dietą, aktywnością fizyczną, co w rezultacie źle wpływa na ich sprawność intelektualną. Konsekwencją mogą być trudności z zapamiętywaniem, koncentracją oraz przyswajaniem materiału.

I.Dieta – co jeść, by poprawić pracę mózgu?

Jednym z bardzo ważnych czynników, które wpływają na nasz umysł i pamięć jest, bez wątpienia, dieta. Ucząc się, rzadko kiedy trzymamy się zasad zdrowego odżywiania. Tymczasem naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między możliwościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. Sprawność intelektualna zależy więc od właściwej diety. To pokarmy uruchamiają setki mechanizmów wpływających na intelektualne funkcje mózgu. Stymulują produkcję enzymów, hormonów i chemicznych substancji zwanych neuroprzekaźnikami. Zwłaszcza neuroprzekaźniki odgrywają znaczącą rolę w procesach zapamiętywania i przypominania. Są to substancje chemiczne potrzebne do przesyłania sygnałów między komórkami nerwowymi – neuronami – bez tych impulsów niemożliwe byłoby myślenie, kojarzenie i przyswajanie wiedzy. Na ich szybkość i skuteczność wpływa to, co mamy w swoim menu.

Co powinno znaleźć się w naszym jadłospisie?

Aby prawidłowo komponować posiłki, należy zdać sobie sprawę z tego, które substancje wpływają pozytywnie na nasz mózg i zdolność do nauki. Mózg, to centrum dowodzenia - stale odbiera, przetwarza i przesyła miliony informacji. Choć niewielki ( u osoby dorosłej 2 proc. masy ciała), jest bardzo energochłonny. Zużywa aż 20 – 25 proc. energii dostarczanej organizmowi, a jego pokarmem są glukoza i tlen.

Dla prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędne są:

Węglowodany

Źródłem energii dla naszego mózgu jest glukoza, którą organizm może pozyskiwać z węglowodanów i tłuszczów. Nośnikiem energii, który najlepiej zaspokoi potrzeby mózgu będą węglowodany złożone, przyswajane stopniowo, przez dłuższy czas. Można je znaleźć w :

pieczywie z pełnego przemiału makaronach pełnoziarnistych

otrębach owsianych

dzikim ryżu

kaszy

fasoli

soczewicy

Słodycze, co prawda, dostarczają duże ilości energii i poprawiają nastrój, jednak na bardzo krótki czas, po którym następuje gwałtowny spadek formy.

Kwasy Omega-3

Kwasy Omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu człowieka. Poprawiają jego ukrwienie, od nich też zależy sprawność myślenia i zapamiętywania. Najwięcej dobroczynnych kwasów Omega-3 zawierają:

ryby – łosoś, sardynki, śledzie, makrele, szprotki, dorsz, tuńczyk

orzechy i nasiona (np. słonecznik)

Witaminy i składniki mineralne

Szczególnie ważne dla rozwoju umysłowego są witaminy z grupy B, które pomagają przekształcić węglowodany w energię, metabolizować ważne dla mózgu tłuszcze, a także budować i utrzymywać w zdrowiu komórki nerwowe.

Źródłem witamin z grupy B są:

fasola, groch

produkty pełnoziarniste

orzechy

wieprzowina, wołowina, drób, wątroba

jajka

szpinak

Dobrze też zadbać o obecność w posiłkach takich pierwiastków jak :

żelazo – orzechy, rośliny strączkowe, owoce pestkowe, warzywa liściaste, rodzynki,

magnez – rośliny strączkowe, orzechy, kakao, morele, figi, banany

potas – winogrona, banany, pomarańcze, morele, awokado, brzoskwinie, pomidory, ziemniaki

fosfor – ryby

cynk – ostrygi, pestki dyni.

Warzywa i owoce dostarczają witamin i składników mineralnych, które wspomagają proces zapamiętywania oraz są źródłem przeciwutleniaczy, czyli substancji, które chronią komórki mózgu przed atakami wolnych rodników będących przyczyną przedwczesnego starzenia się mózgu. Dieta bogata w przeciwutleniacze w znacznym stopniu redukuje ryzyko utraty takich zdolności jak umiejętność oceniania, rozumowania, koncentracji czy też zapamiętywania faktów.

Bogatym ich źródłem są:

szpinak, brokuły, papryka

świeże zioła

czarne i czerwone owoce

orzechy

cynamon

Lecytyna

Stanowi podstawowy składnik błon komórek mózgowych i włókien nerwowych. Jej rolą jest przenoszenie impulsów nerwowych, przyczynia się również do polepszenia pamięci. Należy jej szukać w produktach takich jak:

żółtka jaj

soja

kiełki pszenicy

orzeszki ziemne

Dbając o swoją dietę należy z ostrożnością podchodzić do spożycia kawy, mocnej herbaty, coli i napojów energetyzujących, które są zastrzykiem energii, ale niestety ich działanie jest bardzo krótkotrwałe. Produkty te wypłukują z organizmu wapń i magnez, a pite w nadmiarze osłabiają koncentrację i zaburzają sen. Zastąp je więc herbatą ziołową lub świeżo wyciskanymi sokami z owoców.

Warto natomiast pamiętać o piciu dużej ilości wody, najlepiej mineralnej (ok. 6-8 szklanek dziennie), która wspomaga przemiany biochemiczne mózgu i która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Naukowcy twierdzą, że również palenie może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu. Może prowadzić do osłabienia pamięci, co utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia naukę i pracę twórczą, jest więc szczególnie szkodliwe dla młodzieży uczącej się.

II. Aktywność fizyczna i jej wpływ na pracę mózgu

Kolejnym czynnikiem wpływającym na stan naszego umysłu jest wysiłek fizyczny, który dotlenia mózg i sprawia, że czujemy się zrelaksowani - badania wykazały, iż ćwiczenia fizyczne sprawiające nam przyjemność powodują wydzielanie się endorfin, czyli hormonów poprawiających nastrój, dzięki czemu nasza praca i nauka stają się bardziej efektywne.

Aktywność fizyczna sprzyja neurogenezie, czyli zdolności organizmu do produkowania nowych neuronów, chroni również przed stresem i rozładowuje napięcie, które odbiera motywację i niszczy pamięć. Warto więc przed nauką pobiegać, pojeździć na rowerze, gimnastykować się albo chociaż zrobić kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie. Wskazane są też przerwy w nauce – warto mieć na uwadze, że nasz mózg jest maksymalnie skoncentrowany jedynie przez ok. 30 minut - 40 min.

III.„Gimnastyka mózgu”

Jednym ze sposobów usprawnienia pracy mózgu jest jego trening. Według mistrza świata w zapamiętywaniu, laureata Mind Sports Olympiad, Dominica O’Brein: „Mózg można rozwijać tak jak ćwiczy się mięśnie; im częściej się nim posługujemy, tym jest sprawniejszy.” Jak więc dbać o naszą sprawność intelektualną? Tak jak trening fizyczny utrzymuje ciało w dobrej kondycji, tak ćwiczenia pamięciowe uelastyczniają i poprawiają funkcjonowanie mózgu. Warto więc uczyć się nowych rzeczy na pamięć, np. listy zakupów, numerów telefonów, języków obcych, wierszy. Dzięki zapamiętywaniu, tworzeniu skojarzeń, mapy myśli, graniu w szachy lub warcaby, rozwiązywaniu krzyżówek i łamigłówek w naszym mózgu powstają neurotrofiny. Zwiększają one ilość neuronów oraz siłę ich działania. Trzeba również unikać stresu, a zwłaszcza stresu chronicznego, który ma destrukcyjny wpływ na pamięć. Ponadto nasz mózg działa lepiej, gdy jesteśmy zrelaksowani, gdy przeważają w nim fale alfa. W takim stanie jesteśmy dwa razy na dobę: gdy zasypiamy i gdy budzimy się.

By usprawnić pracę mózgu, zwiększyć możliwości poznawcze oraz zdolność zapamiętywania i kojarzenia informacji musimy zsynchronizować lewą i prawą półkulę. Lewa półkula to część logiczna, nasz policjant i cenzor. Odpowiada za poczucie czasu, porządku, mowę, myślenie logiczne, czytanie, pisanie i układanie zdań. Za to prawa półkula to nasz błazen i artysta. Odpowiada za poczucie rytmu, zdolności kreatywne i artystyczne, myślenie obrazami, poczucie humoru i zachowanie spontaniczne. Kiedy się uczymy, zapamiętujemy, obie półkule mózgu powinny pracować synchroniczne. By tak się stało należy zastosować proste ćwiczenia, np.:

pisz i rysuj obiema rękami jednocześnie

wchodź tyłem po schodach

pisz lewą ręką (jeśli jesteś praworęczny), włączaj nią światło, myj zęby

sięgaj za siebie prawą ręką do lewej stopy i odwrotnie

naucz się żonglować trzema piłeczkami.

IV. Sen a praca mózgu

Sen to kolejny czynnik poprawiający naszą pamięć. Podczas snu wzmacniają się połączenia miedzy neuronami, nasz mózg się dotlenia i odpręża. Nocny wypoczynek sprawia, że informacje, które zdobyliśmy w ciągu dnia zostają posegregowane i zapamiętane. Nie należy więc zarywać nocy, bo przynosi to zwykle więcej szkody niż pożytku. Należy również pamiętać, że trzy dni bez snu może mieć destrukcyjny wpływ na nasz mózg.

Iza Boruch

Napisany dnia: 18.04.2013, 09:06 , Tagi: Szkoła, Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ cyberchłop
dnia 24.04.2013, 07:17 · Zgłoś
Mądrość Kaczki i Maciara sprowadza się do tego, że potrafia takim patriotom nie aprzedawczykom robic wode zmózgownicy
Odpowiedz
1
@ kiki
dnia 20.04.2013, 13:41 · Zgłoś
do cyberchlop myśle że Kaczynski i Macierewicz ma wiecej rozumu niz ty i twoi koledzy , nigdy nie posluchałes jak przemawia Kaczynski , oczywiscie Lech byl rowniez bardzo wartosciowy i madry człowiek ale został zgnojony przez takich jak ty i w tym kraoju tylko sprzedawczyki i złodzieje rządza
Odpowiedz
5
@ dragoness
dnia 18.04.2013, 14:20 · Zgłoś
Ciekawe, jakie są kryteria usuwania komentarzy? Jeszcze raz gratulacje dla Izy!
Odpowiedz
1
@ stary
dnia 18.04.2013, 13:04 · Zgłoś
wspaniała młodzież a nie ciekawa przyszłość,jedyne wyjście aby godnie żyć uciekać z tego kraju,bo tu zostaną tylko politycy kler i nieudacznicy...
Odpowiedz
0
@ do stary
dnia 20.04.2013, 09:32 · Zgłoś
to wspanialy piekny kraj tylko prawo przestrzegaj i kupy po pieskach sprzataj...
Odpowiedz
0
@ cyberchłop
dnia 18.04.2013, 12:53 · Zgłoś
to widać że na Podkarpaciu sie nie stosują do tej diety skoro największe poparcie ma PIS, duce Kaczor, kapłan ciemności Rydzyk i ekspert od wypadków lotniczych Macierewicz ha ha ha ha
Odpowiedz
3
@ anka
dnia 18.04.2013, 16:09 · Zgłoś
tylko ziemniaki i kapustę żrą ...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657