Strona główna

Internet stacjonarny czy mobilny? Z czego korzystają Polacy?

1
Napisany dnia: 05.03.2019, 15:53 , Tagi: Brak

Urząd Komunikacji Elektronicznej, w skrócie UKE, opublikował wyniki badania konsumenckiego, jakie zostało przeprowadzone w 2017 roku. Można na jego podstawie wysnuć wnioski, w jaki sposób Polacy korzystają na co dzień z usług telekomunikacyjnych, w tym z internetu. Czy częściej łączymy się z siecią przy użyciu internetu stacjonarnego, czy cenimy wolność, jaką daje nam internet mobilny?

Ponad 70 proc. Polaków z internetem stacjonarnym

Według badania UKE 70,2 proc. Polaków pod koniec 2017 roku miało dostęp do internetu stacjonarnego, a 25,5 proc. do internetu mobilnego. Niemal 50 proc. respondentów odpowiedziało, że posiada internet mobilny w telefonie i z niego korzysta. Ponad połowa badanych uważa, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany internetu stacjonarnego na rzecz mobilnego. Przeciętnie na internet stacjonarny Polacy wydawali wówczas 52,7 zł miesięcznie.

W 2017 roku dostępu do internetu nie miało 45,9 proc. respondentów, ale twierdzili oni, że nie mają po prostu potrzeby łączenia się z siecią. Ponad 36 proc. badanych wskazało na brak umiejętności korzystania z internetu. Na drugim biegunie znajdowali się ci, którzy do sieci logują się codziennie. 49,2 proc. respondentów w badaniu UKE powiedziało, że w 2017 roku codziennie przeglądało strony WWW, a prawie 36 proc. każdego dnia korzystało z portali społecznościowych.

Spośród różnych usług telekomunikacyjnych 64,5 proc. respondentów w 2017 roku korzystało z internetu, przy czym 68 proc. z internetu stacjonarnego, a 64 proc. z internetu mobilnego. Najwięcej Polaków internet mobilny posiada w telefonie komórkowym. 59 proc. użytkowników internetu tego rodzaju powiedziało, że nic nie jest w stanie skłonić ich do zmiany na rzecz internetu stacjonarnego. Wysoko cenią sobie większą mobilność i możliwość korzystania z sieci poza domem. Na internet mobilny osoby te wydają średnio 43,3 zł miesięcznie. Maksymalna prędkość posiadanego internetu mobilnego wynosiła wówczas 74,5 Mb/s.

Perspektywy rozwoju dla internetu mobilnego

Nieco inne dane niż UKE zaprezentowała firma Gemius, która przeprowadziła badania dotyczące preferencji korzystania z sieci internetowej w lutym 2018 roku. Gemius podkreśla, że 90 proc. osób, które łączyły się w tym czasie z internetem, do tego celu wykorzystywało komputer osobisty lub laptop, a 80 proc. użyło do połączenia także urządzenia mobilnego:

 •    smartfona – wybór 21,6 mln internautów,
 •    tableta – wybór 3,8 mln internautów.

Sprawiedliwa ocena wyników badania Gemius pokazuje, że większość Polaków korzysta z internetu zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego.

Dlaczego Polacy wybierają internet stacjonarny?

Tym, co decyduje o niesłabnącej popularności internetu stacjonarnego w Polsce, jest jego stabilność i mała awaryjność. Nie ma problemu, aby korzystać z niego w całym domu i móc uzyskiwać przy tym wysokie prędkości przesyłu danych. Stacjonarny internet domowy w ofercie UPC o prędkościach nawet 1 Gb/s zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Modem Connect Box umożliwi stworzenie w domu sieci Wi-Fi i podłączenie do niej wielu urządzeń w tym samym czasie.

Potencjał internetu mobilnego

Znaczna część Polaków korzysta z mobilnego dostępu do internetu, zwłaszcza tych, którzy stale chcą mieć możliwość połączenia z siecią. Decydując się na zakup oferty mobilnego internetu, należy mieć świadomość ograniczeń pakietów danych w ofertach. Kiedy transfer zostanie przekroczony, operator zablokuje internet lub znacznie spowolni jego działanie. Można będzie uzyskać na powrót połączenie, jeśli zapłaci się za dodatkowe MB danych.

Uwaga! Nawet te oferty, które zapewniają nielimitowany internet mobilny, w rzeczywistości także mogą mieć limity. W warunkach korzystania z usługi może znaleźć się informacja o zmianie prędkości internetu na niższą po wykorzystaniu określonej liczby danych. Internet mobilny przeznaczony jest dla osób, które korzystają z sieci do przeglądania serwisów społecznościowych czy stron informacyjnych. Jeśli jednak chcemy za jego pośrednictwem grać np. w gry online lub przeglądać treści wideo, lepiej skorzystajmy z tańszego i zwykle szybszego internetu stacjonarnego, najlepiej światłowodowego.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Borys
dnia 06.03.2019, 07:14. Identyfikator użytkownika: wC51YuBIcAVu
Ocena
komentarza:
3
W Jasle i okolicach najlepszy internet ma Telgam
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105