Strona główna

Inwestują w oczyszczalnię ścieków i kanalizują gminę

31
Napisany dnia: 13.02.2018, 08:49 , Tagi: Brak

W tym roku zakończy się budowa nowego sekwencyjnego reaktora biologicznego oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Nowym Żmigrodzie. W ramach tej inwestycji powstała nowa sieć kanalizacji z przyłączami w Mytarzy, Mytarce i Nowym Żmigrodzie. To jednak nie koniec, bo wkrótce powstanie kolejnych 27 km sieci kanalizacji w Starym Żmigrodzie oraz Nienaszowie.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęto rozbudowę i modernizację istniejącej oczyszczalni ścieków w Nowym Żmigrodzie oraz budowę odcinków sieci kanalizacji sanitarnej w gminie. Realizacja zadania jest możliwa dzięki przyznanemu dofinansowaniu z RPO w kwocie ponad 4 mln zł. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi blisko 6 mln zł.

- Będzie to jedna z największych gminnych oczyszczalni ścieków w powiecie jasielskim. Wszystkie przepompownie ścieków, prace oczyszczalni są monitorowane przez Internet. Dzięki temu pracownik ma podgląd do panelu sterowniczego i w każdym momencie może zmienić cykl napełniania, napowietrzania itp. W razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii jesteśmy w stanie usunąć usterkę poprzez zdalne sterowanie – wyjaśnia prezes zarządu spółki Radosław Czyrkiewicz z Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Nowym Żmigrodzie. - Obecnie powstaje dwukomorowy reaktor, ponieważ przyłączane są kolejne miejscowości do sieci kanalizacji. Oczyszczalnia ścieków, która została oddana do użytku w 2010 r. byłaby więc nie wystarczająca, aby przyjąć ścieki powstające na tym terenie – dodaje prezes.

W ramach tej inwestycji zostanie wykonana termomodernizacja obiektu, jak również przykryte zostaną zbiorniki w celu m.in. eliminacji uciążliwego fetoru. Komora reaktora będzie wyposażona w dodatkowe pompy osadu. Ponadto wyeksploatowane urządzenia zostaną wymienione, a główna przepompownia zautomatyzowana. Na oczyszczalni zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Ponadto projekt obejmował budowę 3 km sieci kanalizacyjnej w Mytarzy, Mytarce i Nowy Żmigrodzie. Do sieci przyłączonych zostało prawie 30 domów.

- Uznałem, że te prace należy wykonywać dwutorowo. Z jednej strony został przygotowany projekt na rozbudowę oczyszczalni, a jednocześnie projektowaliśmy przyłącze do sieci kanalizacyjnej dla miejscowości Nienaszów, Nienaszów-Sośnina, Grabanina i Stary Żmigród. Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Nowym Żmigrodzie wnioskowało o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i otrzymało pieniądze na ten cel. Jesteśmy już po przetargu, w związku z czym rozpoczynają się prace związane z budową kanalizacji w Nienaszowie i Starym Żmigrodzie – powiedział Grzegorz Bara, wójt gminy Nowy Żmigród.

Budowa 27 km sieci kanalizacji w Nienaszowie i Starym Żmigrodzie, a także przebudowa 1 km odcinka wodociągu w Nowym Żmigrodzie opiewa na ponad 6 mln zł, z czego blisko 2 mln zł pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu gminy. W ramach tego zadania podłączonych zostanie 345 gospodarstw domowych.

Mieszkańcy Nienaszowa-Sośniny i Grabaniny będą musieli jeszcze poczekać. Władze gminy będą aplikować o kolejną dotację na ten cel, gdy tylko nadarzy się okazja.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Zawodowy Plebaniarz
dnia 13.02.2018, 09:36. Identyfikator użytkownika: Q9QUu8shbGfL
Ocena
komentarza:
5
W końcu jakiś sensowny projekt: kanalizują gminę czyli co wszystkie kanalie urzędnicze w kanał ?
@ Tic-Tac
dnia 13.02.2018, 11:31. Identyfikator użytkownika: NgM0VAYnZ1BW
Ocena
komentarza:
16
Jeśli gm.Nowy Żmigród planuje wykonanie ok.20km.sieci kanalizacyjnej sanitarnej,to należy się duży szacunek dla włodarzy za ekologię i pozyskiwanie funduszy celowych.W Jaśle w ok.70-ciu proc.działa przedwojenna dziurawa,wylamana kanalizacja ogolnosplawna i nikt wcześniej, ani obecnie,ani w przyszłości nie miał i niema zamiaru jej przebudowywac.Cała masa wód roztopowych i opadowych zmieszanych ze sciekami sanitarnymi kierowana jest do oczyszczalni,tylko po to?azeby bez oczyszczenia jako nadmiarowe przepompowac do rzeki Wisloki.Ale to ma swoje uzasadnienie.Wyremontowano nawierzchnie jezdni.Ułożono na chodnikach kostkę brukową .Ale nie pomyslano o przebudowie kanalizacji.Dzisiaj niema odważnego aby podjął ryzyko niszczenia wyremontowanych ulic.Taki stan pozostanie wielu pokoleniom.
@ Zawodowy Plebaniarz
dnia 13.02.2018, 12:38. Identyfikator użytkownika: E4JoDuFgDnMM
Ocena
komentarza:
-11
Mi osobiście jako obywatelowi takie rozwiązanie NIE PASUJE. To jest monopol urzędników który skazuje mnie na korzystanie z ICH kanalizacji. W wolnym kraju na końcu rury kanalizacyjnej jest kilka przedsiębiorstw oczyszczających ścieki których to ja sobie DOBROWOLNIE wybieram. Teraz takiego wyboru nie mam a "włodarze" których to niby mam tak za chwalać za chwilę podniosą cenę kanalizacji czterokrotnie i kto im to zabroni ? Nie mają konkurencji w postaci Kowalskiego, Malinowskiego czy Nowaka firmy, to mają mnie w głębokim poważaniu. Płacz i płać, no i jak się okazuje chwal tylko za co ? Wydawać czyjeś pieniądze każdy głupi potrafi.
@ Nie podoba się?
dnia 13.02.2018, 18:24. Identyfikator użytkownika: nVq7rgitu5Ot
Ocena
komentarza:
4
Zbuduj swoją oczyszczalnię ścieków i używaj do woli
@ KRISs
dnia 13.02.2018, 09:41. Identyfikator użytkownika: HDbwippkwn1c
Ocena
komentarza:
18
W gminie Tarnowiec dalej nie ma kanalizacji wszędzie a miało byc tak pięknie.21wiek ludzie w kosmos latają a kanalizacji dalej nie ma.
@ Dfg
dnia 13.02.2018, 19:44. Identyfikator użytkownika: BIQ1avqSVxO8
Ocena
komentarza:
9
A w Osieku będzie zabawa zamiast oczyszczalni dla kolejnych miejscowości. Tu to dopiero trzeba chyba Anity Gargas.
@ What?
dnia 14.02.2018, 21:59. Identyfikator użytkownika: 1zguTGFRRiuT
Ocena
komentarza:
0
Kim jest Anita Gargas?
@ pik
dnia 13.02.2018, 09:49. Identyfikator użytkownika: j9olPqBsSsNj
Ocena
komentarza:
5
Gratuluję. Świetna robota. Pozdrawiam
@ z przysiółka
dnia 13.02.2018, 10:30. Identyfikator użytkownika: b8DMn4rINwx0
Ocena
komentarza:
7
Jeszcze daleka droga do skanalizowania całej gminy. Całe "góry" zostały i wiele innych miejscowości. Nie budujmy jeszcze pomników.
@ sympatyczny optymista
dnia 13.02.2018, 14:48. Identyfikator użytkownika: GfqtDzA39Pjp
Ocena
komentarza:
-8
Miną jeszcze dwie następne kadencje wójty Bary a i tak cała gmina nie będzie jeszcze skanalizowana! Takie są opóźnienia zostawione przez poprzednika!
@ Obserwator
dnia 13.02.2018, 10:05. Identyfikator użytkownika: ngZVtzfBw5Tn
Ocena
komentarza:
19
Witam.A w gminie Brzyska jak zwykle przed wyborami samorządowymi znów (nomen omen) wypłynie temat budowy wodociągu i kanalizacji.Po wyborach jak zwykle nie da się nic w tym temacie zrobić.Ale historia zatoczy koło tak jakoś w 2022 roku.Zgadnijcie przy jakiej okazji.Nie pozdrawiam "władz" gminy,ale pozdrawiam racjonalnie myślących.
@ brudas
dnia 13.02.2018, 22:51. Identyfikator użytkownika: 6j8HayxtMApD
Ocena
komentarza:
7
W Gminie Brzyska dbamy by się wyróżniać! Jesteśmy wyjątkowi- zero kanalizacji :)
@ tadziu norek
dnia 13.02.2018, 10:07. Identyfikator użytkownika: VwWGV51uzYUt
Ocena
komentarza:
1
Przyszłość jest w kanałach a wójt Bara pobiera uczciwie zarobione pieniądze u podatników
@ Zatroskany
dnia 13.02.2018, 10:51. Identyfikator użytkownika: S2t8xAejl5Wi
Ocena
komentarza:
-9
Dawniej we wsiach nie było kanalizacji, wodociągów i ludzie żyli długo i szczęśliwie. A teraz ?
@ do Zawodowy Plebaniarz
dnia 13.02.2018, 17:20. Identyfikator użytkownika: rvJK58FD6ovd
Ocena
komentarza:
2
wspaniały komentarz, jakże prawdziwy! brawo
@ Ja
dnia 13.02.2018, 10:54. Identyfikator użytkownika: 0LXGgpnA0nbQ
Ocena
komentarza:
13
Jeszcze lepiej byłoby gdyby w tych wsiach ,w których jest już kanalizacja podłączyli wszystkie gospodarstwa,bo co niektórzy w swoim zakresie wypompowują ścieki,a warto się przyjrzeć co z nimi robią!
@ Obserwator
dnia 13.02.2018, 12:15. Identyfikator użytkownika: UVKz37OT6lMW
Ocena
komentarza:
17
Ja,masz rację,bo świadomość ekologiczna a raczej jej brak,tak jak u wyżej podpisanego pana Zatroskanego,jest na bardzo niskim poziomie.
No bo "śwagier już downo puszczo do potoka i nikt nie wi",i tak to się odbywa i długo się będzie odbywało.
A jeszcze gdyby ,tak jak piszesz przyjrzeć się kto i gdzie pozbywa się ścieków to sanepid i ochrona środowiska złapali by się za głowy.Bo właśnie chyba chodzi bardziej o to KTO.
A co do potoków,to wystarczy krótki spacer brzegiem takowego w dzień upalny i od razu od zapaszków odechciewa się wszystkiego.No i te rury wystające co kawałek z brzegu,dziwnym trafem na wprost posesji.
@ TOJA
dnia 13.02.2018, 13:36. Identyfikator użytkownika: VIEiT2QubT5P
Ocena
komentarza:
4
Ale jesteś tępy! Kto odpowiada za gospodarkę odpadami, ściekami? Wójt i Gmina! Poczytaj ustawy w wolnej chwili, a potem pisz i dyskutuj! Do usłyszenia po lekturze.
@ leon
dnia 13.02.2018, 13:32. Identyfikator użytkownika: Koi8ISsWLntH
Ocena
komentarza:
1
Działanie wójta to pełny profesjonalizm najmniej kasy zarabia w powiecie a najwięcej zrobił dla gminy sala gimnastyczna remont przedszkola i kanalizacja kilka lat wstecz jak nie było kanalizacj to śmierdziało a teraz to czysto i nikt nie pompuje po nocach szamba jest bardzo dobrze inne gminy dębowiec to projekty przepadły i nic się nie dzieje tylko capi
@ sympatyczny optymista
dnia 13.02.2018, 14:46. Identyfikator użytkownika: GfqtDzA39Pjp
Ocena
komentarza:
4
Wystarczy juz tego chwalenia! Przecież i tak każdy rozsądny człowiek w tej gminie wie, że będzie tylko jeden kandydat na wójta i wybory wygra Grzegorz Bara!
@ Jasło 15 lat do tyłu...
dnia 13.02.2018, 16:33. Identyfikator użytkownika: V8WvBVHT0Rzl
Ocena
komentarza:
5
W Krośnie z tego co pamiętam wybudowano nowoczesną oczyszczalnię 15 lat temu. Później jeszcze ją zmodernizowało na nowe standardy chwalili się że jest najnowocześniejsza w województwie. I tyle Jasło jest do tyłu... 15 lat... Kolejny dowód zacofania Jasła nie ma też własnego wysypiska i przetwarzania odpadów.
@ Nikki
dnia 13.02.2018, 17:16. Identyfikator użytkownika: du5kEzwarCQG
Ocena
komentarza:
-1
Najbardziej kosztochłonny i nieekonomiczny sposób kanalizowania terenów wiejskich. Zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) zastosowanie scentralizowanego systemu kanalizacyjnego jest uzasadnione wówczas, gdy na jeden kilometr sieci kanalizacyjnej (z wyłączeniem przykanalików) przypada nie mniej niż 120 mieszkańców. Tutaj mamy informację, że w wyniku wykonania 3 kilometrów kanalizacji przyłączono prawie 30 domów. Prawie, czyli ile?
Wady takiego rozwiązania:
- konieczność budowy kilometrów kosztownych kolektorów (nie licząc przyłączy), by podłączyć do sieci kilka lub kilkanaście domów,
- ze względu na różnice poziomów gruntu konieczność budowy przepompowni, nie tylko drogich w budowie, ale i w bieżącym utrzymaniu (zużycie prądu, nadzór, konserwacja, naprawy, itd.),
- naruszanie gospodarki wodnej danego obszaru – jeśli woda pozyskiwana jest lokalnie, a ścieki odprowadzane ileś tam kilometrów dalej, to efektem są problemy z dostępnością wody,
- problemy większości oczyszczalni komunalnych związane z małą ilością ścieków, (budowane są bowiem „na wyrost”), a co za tym idzie, z uzyskaniem odpowiednich parametrów.
Kto za to zapłaci? Mieszkańcy rzecz jasna. I tu są dwa warianty. Albo opłaty zostaną przerzucone na mieszkańców bezpośrednio, albo gmina (tj. burmistrz/wójt i rada) bojąc się reakcji mieszkańców zastosują dopłaty z budżetu gminy, czyli i tak z pieniędzy mieszkańców.
Jaka jest alternatywa? Znana od lat, stosowana na zachodzie (szczególnie np. Dania, Holandia), dużo tańsza i efektywniejsza. Czyli oczyszczalnie dla poszczególnych wsi, przysiółków, przydomowe. Dzisiejsza technologia pozwala na osiągnięcie takich samych parametrów oczyszczania, jak „centralne” oczyszczalnie, przy kosztach do 2 – 3 razy mniejszych.
Dlaczego gminy takiego rozwiązania nie chcą?
@ Jasło pany
dnia 13.02.2018, 19:12. Identyfikator użytkownika: uhjwkjWBv0zA
Ocena
komentarza:
5
[Komentarz nie na temat]
@ Rsf
dnia 13.02.2018, 19:48. Identyfikator użytkownika: BIQ1avqSVxO8
Ocena
komentarza:
2
Brawo, tak właśnie jest.
@ pielucha
dnia 13.02.2018, 19:56. Identyfikator użytkownika: IdkPG3RUbDJQ
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Nikki
dnia 13.02.2018, 20:32. Identyfikator użytkownika: KNBQjNs7KvKf
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Psrt
dnia 13.02.2018, 21:29. Identyfikator użytkownika: RJg5o8kFCIXm
Ocena
komentarza:
5
Lans przedwyborczy
@ zc
dnia 13.02.2018, 22:21. Identyfikator użytkownika: cEg1bEe8l8Xx
Ocena
komentarza:
5
Brawo, brawo, a na Mytarzy z niektórych gospodarstw wprost do rzeki jest puszczona [...]ówka i nic się z tym nie robi. Wystarczy mały spacer ścieżką i wszystko widać jak na dłoni.
@ Jasło pany
dnia 14.02.2018, 07:11. Identyfikator użytkownika: jnnEj8MjgeaY
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ mieszkaniec brzysk
dnia 14.02.2018, 08:56. Identyfikator użytkownika: 08pqwBTrzReB
Ocena
komentarza:
3
brawo dla bary taki wójt powinien być w gminie brzyska bo papciak to tylko obiecuje i mydli oczy swoimi kazaniami z niego byłby dobry ksiądz a nie wójt
także jest rok wyborczy i zastanówcie się drodzy mieszkańcy gminy brzyska kogo
wybierzecie
@ wojtek1987
dnia 14.02.2018, 09:09. Identyfikator użytkownika: jicce1bHm5oG
Ocena
komentarza:
2
A gmina debowiec dalej w d..ie.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Radni i burmistrz rozpoczęli swoją misję

   

  Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej Jasła, która zainaugurowała nową, pięcioletnią kadencję tego gremium. Radni złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano także przewodniczącego rady.

 • Dzisiaj pierwsza sesja Rady Miejskiej na żywo

  Dzisiaj o godzinie 16.00 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Miejskiej VIII kadencji. Mieszkańcy Jasła od teraz będą mogli oglądać przebieg obrad online.

 • Aleksandra Tocka powaliła swym głosem na kolana!

  „Wielka Dama” Anny Jantar w wykonaniu wokalistki z Jasła – Aleksandry Tockiej zapewnił 21-letniej jaślance udział w drugim odcinku półfinału na żywo. W przyszłą sobotę odbędzie się kolejny etap, w którym widzowie wybiorą finalistów programu „The Voice of Poland”.

 • Zespół OMEGA Tomasza Berkowicza – Mistrzami Świata!

   

  Zespół OMEGA zdobył Mistrzostwo Świata! W tym roku wywalczyli oni Mistrzostwo Polski oraz pierwsze wicemistrzostwo Europy, wczoraj natomiast zdobyli Mistrzostwo Świata!

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Docenieni za pracę i zaangażowanie na rzecz jasielskiej społeczności

  W Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia pośmiertnie tytułów „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” na ręce rodziny Karola Głowy oraz Stanisława Zubla, a także tytuł „Zasłużony dla Miasta Jasła” przyznany Stanisławowi Zającowi.

 • Minęła siódma kadencja Rady Miejskiej Jasła

  Na ostatniej sesji radni oraz władze miasta podziękowali sobie za cztery lata wspólnej, ale niełatwej pracy. Mimo wielu różnic i poglądów potrafili niejednokrotnie podejmować jednomyślnie decyzje w ważnych dla miasta sprawach.

 • Sylwester w Jaśle!

  Po dwóch latach posuchy na jasielskim rynku odbędzie się skromny Sylwester. Pomysł na organizację imprezy wyszedł od grupy młodych ludzi. Wygląda na to, że będzie to dyskoteka pod gwiazdami.

 • Tak się bawi młodzież w Lublicy

   

  Porozbijane butelki po piwie, wódce, kartony po sokach, opakowania z papierosów – tak wygląda co weekend ogólnodostępna altana we wsi Lublica. Imprez organizowanych przez młodzież nie widać końca. Na to pobojowisko patrzą dzieci idące do szkoły, czy korzystające z pobliskiego placu zabaw.

 • TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU I TERAPIA BÓLU KRĘGOSŁUPA w Centrum Zdrowia dr Mastej

   

  Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym, który dotyka głownie kobiety, a ryzyko jego występowania wzrasta z wiekiem.

 • Zabiegi laserowe – LIGHT SHEER

   

  LightSheer Desire to niekwestionowany lider polecany przez najlepszych w branży. Cechuje go zaawansowana technologia, najwyższa skuteczność i bezpieczeństwo.

 • Na chirurgii ma być jak w domu

   

  Oddział chirurgii w części żeńskiej zostaje poddany gruntownemu remontowi. Dzięki temu warunki dla pacjentów zmienią się diametralnie. Będzie bardziej intymnie i komfortowo. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. - Standard na oddziale podniesie się nie tylko dla pacjentów, ale również i dla personelu pracującego w szpitalu – podkreśla dr n. med. Szymon Niemiec, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej jasielskiego szpitala.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105