Strona główna

Jak dobrać źródło światła LED?

Napisany dnia: 14.11.2017, 07:30 , Tagi: Brak

Światło jest czynnikiem, który wymiernie wpływa na pracę naszego mózgu, nasze zdrowie oraz samopoczucie. Właściwy jego dobór ma, więc kluczowe znaczenie dla komfortu życia. Czym należy, zatem kierować się przy zakupie coraz popularniejszych LED-ów?

Nowoczesne źródła światła LED spełniają najnowsze wymogi efektywności energetycznej. Coraz częściej także potrafią sprostać wysokim wymaganiom użytkowników w zakresie estetyki. Najistotniejsze okazuje się jednak to, w jaki sposób światło LED wpływa na nasze życie. Pamiętajmy o tym, że światło jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pracę naszego mózgu, na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Właściwie dobrane światło zapobiega krótkowzroczności, pomaga w pracy i nauce. Kluczowy jest właściwy dobór stopnia jasności, rozproszenia oraz temperatury barwowej do każdego rodzaju oświetlenia i do potrzeb każdego odbiorcy.

Dlaczego lumeny a nie waty?

Źródła światła LED są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym mniej prądu. W klasycznej żarówce 100W zaledwie ok. 7% energii zostaje zamienione na światło, reszta generuje ciepło. Źródło światłą LED natomiast zamienia na światło prawie całą energię. Tylko około 2% zastaje „zmarnowane „ na ciepło.

Moc, jaką zobaczymy na opakowaniu źródła światłą LED, nic nam nie powie o ilości światła, jaką uzyskamy. Kluczowy w tym przypadku jest podany przez producenta strumień świetlny. Nie bójmy się zwrócić się o pomoc w wyborze obsługi sklepu czy też hurtowni elektrycznej. Zdajmy się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.

Pamiętajmy, że jeszcze dekadę temu ilość światła określaliśmy przez jej moc. Wiedzieliśmy, że na przykład w salonie potrzebujemy przysłowiowej „setki”. Gdzie indziej „sześćdziesiątki” lub „czterdziestki”. Idąc do sklepu, wiedzieliśmy, jakiej żarówki potrzebujemy. Dzisiaj, kiedy chcemy kupić źródło światła LED, które ma świecić jak nasza „setka” potrzebujemy porównania strumienia światła wyrażonego w lumenach między LED a tradycyjną żarówką. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Jeżeli klient potrzebuje pomocy w doborze źródła światła LED, zawsze jesteśmy do dyspozycji. – wyjaśnia Marcin Zoła z jasielskiego oddziału firmy Kaczmarek Electric.

Temperatura barwowa. O co w tym chodzi?

Mówiąc krótko, temperatura barwowa, wyrażana w kelwinach, określa barwę światła emitowaną przez jego źródło. Wyróżniamy trzy zakresy: barwę ciepłą, neutralną i zimną. Dobór temperatury barwowej światła zależy od miejsca wykorzystania źródła światła.

Przyzwyczailiśmy się do pomieszczeń oświetlanych światłem żarowym lub halogenowym. Takie oświetlenie miało zawsze ciepłą barwę, która zasadniczo zmienia odbiór kolorów. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do takiej barwy sztucznego oświetlenia. Źródła światła LED dają nam jednak możliwość zastosowania oświetlenia o różnej temperaturze barwy. Czym kierować się przy wyborze „żarówki” LED?

Każde źródło światła ma swoją temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach. Im niższa wartość, tym cieplejsze światło, a jego kolor podąża w stronę czerwieni. W pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym doradza się stosowanie oświetlenia o barwie ciepłej, które sprzyja relaksowi. W salonie, jadalni, przedpokoju, możemy użyć światła o barwie neutralnej lub ciepłej – w zależności od upodobań.

Zimne światło z kolei na działanie stymulujące. Dzięki większemu kontrastowi i wierności w oddawaniu barw, zaleca się jego wykorzystanie w miejscach pracy (biuro, gabinet) oraz tam, gdzie istotne znaczenie ma dobór barwy, np. nad lustrem, w garderobie, a także w salonach odzieżowych, meblowych itp.

Ważne są detale

Właściwy dobór strumienia świetlnego oraz temperatury barwowej jest kluczowy. Istotne są również inne kwestie, często związane z samą budową źródła światła LED. Zanim, więc udamy się do sklepu bądź hurtowni elektrycznej musimy wiedzieć, jaki rodzaj gwintu lub trzonka ma mieć „żarówka” LED. Warto zwrócić także uwagę na jego wymiary, które pozwolą sprawdzić, czy dane źródło zmieści się w określonym miejscu – czy pasuje do danej oprawy.

Dodatkowo, producenci, co może się dla nas okazać istotne określają żywotność źródła światła (minimalną, deklarowaną trwałość wyrażoną w godzinach), liczbę cykli włącz/wyłącz oraz zakres temperatur, który określa warunki, w jakich może być używane dane źródło światła.

Artykuł sponsorowany

 

 • Europosłanka PO o niespełnionych obietnicach PiS

   

  Miało być o Podkarpaciu i powiecie jasielskim. Tymczasem, spotkanie z eurodeputowaną Elżbietą Łukacijewską dotyczyło głównie polityki krajowej. Polityk platformy Obywatelskiej poddała miażdżącej krytyce dotychczasowe poczynania rządu PiS, przez niemal godzinę mówiąc o niezrealizowanych obietnicach partii Jarosława Kaczyńskiego.

 • To będzie mecz o życie. Kibicuj biało-czerwonym w strefie kibica!

   

  W niedzielę Polacy zagrają na mistrzostwach świata mecz o wszystko. Tym razem rywalem biało-czerwonych będzie Kolumbia. Kibicuj reprezentacji w strefie kibica „Na Kwiatowej”.

 •  

  Miło nam poinformować , iż na terenie naszego powiatu rozpoczyna się rekrutacja do nowego projektu dla osób, które ukończyły 30 rok życia , są chętne do wzięcia udziału w kompleksowym przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, odbyciem  6 miesięcznego, płatnego stażu a w rezultacie podjęciem pracy.

 • „ Bijemy się w piersi”

  Radni miejscy długo dyskutowali na temat ustalenia zasad przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia w nauce dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych oraz nagród rzeczowych. Największe obawy wśród radnych wzbudzały zapisy w regulaminie, które nie obejmowały klas VII. - Bijemy się w piersi, stało się jak się stało. Szukajmy rozwiązania – powiedział podczas sesji burmistrz Ryszard Pabian.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna czwartą edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Emocje w Trzcinicy wzięły górę!

  Mieszkańcy przysiółków Dąbrowy i Barzykówka domagają się ze strony władz gminy Jasło większego zaangażowania w poprawę nawierzchni dróg, które są w fatalnym stanie. Chociaż wielokrotnie zgłaszali ten problem, to jak podkreślają ich interwencje odbijają się jak groch o ścianę.

 • Bezpłatne badanie wzroku 27 czerwca!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Uratowali niemowlę uwięzione w aucie

  Tuż przed godziną 11 na parkingu przy ul. Jana Pawła II w Jaśle policjanci podjęli natychmiastową interwencję w sprawie zatrzaśniętego w pojeździe kilkumiesięcznego dziecka. Funkcjonariusze bez chwili wahania widząc płaczące w rozgrzanym pojeździe niemowlę wybili szybę i wydostali je z samochodu.

 • Czy akty wandalizmu to ich sprawka?

  Po wielu miesiącach niepewności i skandalicznych zachowań, które niejednokrotnie miały miejsce w gminie Tarnowiec, policjanci ustalili trzy osoby, mające związek z chuligańskimi wybrykami, o których pisaliśmy na łamach naszego portalu.

 • Porozmawiajmy o Podkarpaciu!

   

  O niespełnionych obietnicach PiS, dopłatach dla rolnictwa i służbie zdrowia. O naszej przyszłości.

 • Jak radzić sobie z problemami?

  "Co druga osoba goniąca za sukcesem potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej. Po pomoc, taka osoba powinna się zgłosić wówczas, kiedy zauważy u siebie, że jego gorszy stan zdrowia psychicznego nie jest już chwilowy". O tym, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, mówi w rozmowie z portalem dr Marek Janiak. 

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105