Strona główna

Jak dobrać źródło światła LED?

Napisany dnia: 14.11.2017, 07:30 , Tagi: Brak

Światło jest czynnikiem, który wymiernie wpływa na pracę naszego mózgu, nasze zdrowie oraz samopoczucie. Właściwy jego dobór ma, więc kluczowe znaczenie dla komfortu życia. Czym należy, zatem kierować się przy zakupie coraz popularniejszych LED-ów?

Nowoczesne źródła światła LED spełniają najnowsze wymogi efektywności energetycznej. Coraz częściej także potrafią sprostać wysokim wymaganiom użytkowników w zakresie estetyki. Najistotniejsze okazuje się jednak to, w jaki sposób światło LED wpływa na nasze życie. Pamiętajmy o tym, że światło jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pracę naszego mózgu, na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Właściwie dobrane światło zapobiega krótkowzroczności, pomaga w pracy i nauce. Kluczowy jest właściwy dobór stopnia jasności, rozproszenia oraz temperatury barwowej do każdego rodzaju oświetlenia i do potrzeb każdego odbiorcy.

Dlaczego lumeny a nie waty?

Źródła światła LED są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym mniej prądu. W klasycznej żarówce 100W zaledwie ok. 7% energii zostaje zamienione na światło, reszta generuje ciepło. Źródło światłą LED natomiast zamienia na światło prawie całą energię. Tylko około 2% zastaje „zmarnowane „ na ciepło.

Moc, jaką zobaczymy na opakowaniu źródła światłą LED, nic nam nie powie o ilości światła, jaką uzyskamy. Kluczowy w tym przypadku jest podany przez producenta strumień świetlny. Nie bójmy się zwrócić się o pomoc w wyborze obsługi sklepu czy też hurtowni elektrycznej. Zdajmy się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.

Pamiętajmy, że jeszcze dekadę temu ilość światła określaliśmy przez jej moc. Wiedzieliśmy, że na przykład w salonie potrzebujemy przysłowiowej „setki”. Gdzie indziej „sześćdziesiątki” lub „czterdziestki”. Idąc do sklepu, wiedzieliśmy, jakiej żarówki potrzebujemy. Dzisiaj, kiedy chcemy kupić źródło światła LED, które ma świecić jak nasza „setka” potrzebujemy porównania strumienia światła wyrażonego w lumenach między LED a tradycyjną żarówką. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Jeżeli klient potrzebuje pomocy w doborze źródła światła LED, zawsze jesteśmy do dyspozycji. – wyjaśnia Marcin Zoła z jasielskiego oddziału firmy Kaczmarek Electric.

Temperatura barwowa. O co w tym chodzi?

Mówiąc krótko, temperatura barwowa, wyrażana w kelwinach, określa barwę światła emitowaną przez jego źródło. Wyróżniamy trzy zakresy: barwę ciepłą, neutralną i zimną. Dobór temperatury barwowej światła zależy od miejsca wykorzystania źródła światła.

Przyzwyczailiśmy się do pomieszczeń oświetlanych światłem żarowym lub halogenowym. Takie oświetlenie miało zawsze ciepłą barwę, która zasadniczo zmienia odbiór kolorów. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do takiej barwy sztucznego oświetlenia. Źródła światła LED dają nam jednak możliwość zastosowania oświetlenia o różnej temperaturze barwy. Czym kierować się przy wyborze „żarówki” LED?

Każde źródło światła ma swoją temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach. Im niższa wartość, tym cieplejsze światło, a jego kolor podąża w stronę czerwieni. W pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym doradza się stosowanie oświetlenia o barwie ciepłej, które sprzyja relaksowi. W salonie, jadalni, przedpokoju, możemy użyć światła o barwie neutralnej lub ciepłej – w zależności od upodobań.

Zimne światło z kolei na działanie stymulujące. Dzięki większemu kontrastowi i wierności w oddawaniu barw, zaleca się jego wykorzystanie w miejscach pracy (biuro, gabinet) oraz tam, gdzie istotne znaczenie ma dobór barwy, np. nad lustrem, w garderobie, a także w salonach odzieżowych, meblowych itp.

Ważne są detale

Właściwy dobór strumienia świetlnego oraz temperatury barwowej jest kluczowy. Istotne są również inne kwestie, często związane z samą budową źródła światła LED. Zanim, więc udamy się do sklepu bądź hurtowni elektrycznej musimy wiedzieć, jaki rodzaj gwintu lub trzonka ma mieć „żarówka” LED. Warto zwrócić także uwagę na jego wymiary, które pozwolą sprawdzić, czy dane źródło zmieści się w określonym miejscu – czy pasuje do danej oprawy.

Dodatkowo, producenci, co może się dla nas okazać istotne określają żywotność źródła światła (minimalną, deklarowaną trwałość wyrażoną w godzinach), liczbę cykli włącz/wyłącz oraz zakres temperatur, który określa warunki, w jakich może być używane dane źródło światła.

Artykuł sponsorowany

 

 • Praca, doradztwo zawodowe, szkolenia i staże w Młodzieżowym Centrum Kariery w Jaśle

 • Walka o władze bez PiS?

  Wczoraj do godziny 24.00 komitety wyborcze miały czas na zgłaszanie list kandydatów na radnych. Choć protokół z posiedzenia miejskiej komisji nie trafił jeszcze do komisarza w Krośnie, to pojawiły się nieoficjalne informacje, że PiS nie uzyskał poparcia określonej liczby głosów wyborców.

 • Jasielski budżet obywatelski – zakończył się nabór wniosków

   

  33 projekty mieszkańców zostały zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Ich łączna wartość wynosi 2 mln 893 tys. zł. Wnioski, które spełnią wymagane kryteria, zostaną poddane głosowaniu. Te, które otrzymają największe poparcie i zmieszczą się w wyznaczonej kwocie 300 tys. zł, będą realizowane w przyszłym roku.

 • Darmowe uprawnienia UDT i SEP dla wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego

   

  Firma szkoleniowa INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projekcie „Twoje nowe kwalifikacje zawodowe”.

 • Konrad! Obudź się

   

  Wczoraj mogliśmy przekonać się, że powiedzenie, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie nie jest jedynie pustym sloganem. Dowiedli tego organizatorzy charytatywnego koncertu, który odbył się na przystanku „Kwiatowa”. Wszystko po to, aby pomóc Konradowi, przebywającemu w śpiączce.

 • Studia podyplomowe

 • Buziak i w drogę tylko przy „Czwórce”

  Pod koniec wakacji przy trzech jasielskich szkołach podstawowych miały powstać miejsca postojowe „kiss and ride”. Okazuje się jednak, że w tym roku strefa ta powstanie tylko przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle.

 • Ponowne kłopoty ze śmieciami

   

  Już w lipcu br. na Podkarpaciu pojawił się problem z odbiorem śmieci przez kilka wyznaczonych do tego celu zakładów, tzw. instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Z tego powodu w trudnej sytuacji znalazły się, nie tylko Jasło i inne miejscowości powiatu jasielskiego, ale także te z dalszych regionów Podkarpacia. Teraz sytuacja zaczyna się powtarzać. W najbliższych dniach w Jaśle i okolicznych gminach mogą wystąpić problemy z odbieraniem śmieci.

 • Laser Light sheer na stałe usunie niechciane owłosienie

   

  Laser diodowy Light Sheer Duet w Gabinecie Medycyny Estetycznej w Jaśle na stałe usuwa niechciane owłosienie.

 • Kierowcy uciekają przed muldami

  Kierowcy nie mają warunków do poruszania się po drodze powiatowej przy ul. Mickiewicza w Jaśle. Najgorsze jej odcinki są popękane i pofałdowane. Ten tragiczny stan drogi, szczególnie na zakręcie w kierunku Dąbrówki sprawia, że kierowcy uciekają na drugą stronę jezdni...

 • Gabinet Psychoterapeutyczny dr Marek Janiak

   

  Drugiego lipca w miejscowości Cieklin -Józefów otworzyłem dla Państwa gabinet psychoterapii. Wielkie jest moje zaskoczenie olbrzymią liczbą pacjentów.

 • Wracają pociągi do Krakowa

   

  Po wakacyjnej przerwie, wkrótce do rozkładu jazdy powrócą pociągi Jasło – Kraków – Jasło. Połączenie uruchomione w ubiegłym roku głównie z myślą o studentach biło rekordy popularności. W zbliżającym się roku akademickim może być podobnie, choć ze względu na prace modernizacyjnie zmianie ulegnie trasa przejazdu pociągu.

 • Bezpłatne badanie wzroku 11 i 25 września w VISION OPTYK!

   

  Rozpoczął się nowy rok szkolny. To dobry moment aby zbadać wzrok swojego dziecka i sprawdzić czy przypadkiem nie potrzebuje okularów.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105