Strona główna

Jak dobrać źródło światła LED?

Napisany dnia: 14.11.2017, 07:30 , Tagi: Brak

Światło jest czynnikiem, który wymiernie wpływa na pracę naszego mózgu, nasze zdrowie oraz samopoczucie. Właściwy jego dobór ma, więc kluczowe znaczenie dla komfortu życia. Czym należy, zatem kierować się przy zakupie coraz popularniejszych LED-ów?

Nowoczesne źródła światła LED spełniają najnowsze wymogi efektywności energetycznej. Coraz częściej także potrafią sprostać wysokim wymaganiom użytkowników w zakresie estetyki. Najistotniejsze okazuje się jednak to, w jaki sposób światło LED wpływa na nasze życie. Pamiętajmy o tym, że światło jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pracę naszego mózgu, na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Właściwie dobrane światło zapobiega krótkowzroczności, pomaga w pracy i nauce. Kluczowy jest właściwy dobór stopnia jasności, rozproszenia oraz temperatury barwowej do każdego rodzaju oświetlenia i do potrzeb każdego odbiorcy.

Dlaczego lumeny a nie waty?

Źródła światła LED są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym mniej prądu. W klasycznej żarówce 100W zaledwie ok. 7% energii zostaje zamienione na światło, reszta generuje ciepło. Źródło światłą LED natomiast zamienia na światło prawie całą energię. Tylko około 2% zastaje „zmarnowane „ na ciepło.

Moc, jaką zobaczymy na opakowaniu źródła światłą LED, nic nam nie powie o ilości światła, jaką uzyskamy. Kluczowy w tym przypadku jest podany przez producenta strumień świetlny. Nie bójmy się zwrócić się o pomoc w wyborze obsługi sklepu czy też hurtowni elektrycznej. Zdajmy się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.

Pamiętajmy, że jeszcze dekadę temu ilość światła określaliśmy przez jej moc. Wiedzieliśmy, że na przykład w salonie potrzebujemy przysłowiowej „setki”. Gdzie indziej „sześćdziesiątki” lub „czterdziestki”. Idąc do sklepu, wiedzieliśmy, jakiej żarówki potrzebujemy. Dzisiaj, kiedy chcemy kupić źródło światła LED, które ma świecić jak nasza „setka” potrzebujemy porównania strumienia światła wyrażonego w lumenach między LED a tradycyjną żarówką. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Jeżeli klient potrzebuje pomocy w doborze źródła światła LED, zawsze jesteśmy do dyspozycji. – wyjaśnia Marcin Zoła z jasielskiego oddziału firmy Kaczmarek Electric.

Temperatura barwowa. O co w tym chodzi?

Mówiąc krótko, temperatura barwowa, wyrażana w kelwinach, określa barwę światła emitowaną przez jego źródło. Wyróżniamy trzy zakresy: barwę ciepłą, neutralną i zimną. Dobór temperatury barwowej światła zależy od miejsca wykorzystania źródła światła.

Przyzwyczailiśmy się do pomieszczeń oświetlanych światłem żarowym lub halogenowym. Takie oświetlenie miało zawsze ciepłą barwę, która zasadniczo zmienia odbiór kolorów. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do takiej barwy sztucznego oświetlenia. Źródła światła LED dają nam jednak możliwość zastosowania oświetlenia o różnej temperaturze barwy. Czym kierować się przy wyborze „żarówki” LED?

Każde źródło światła ma swoją temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach. Im niższa wartość, tym cieplejsze światło, a jego kolor podąża w stronę czerwieni. W pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym doradza się stosowanie oświetlenia o barwie ciepłej, które sprzyja relaksowi. W salonie, jadalni, przedpokoju, możemy użyć światła o barwie neutralnej lub ciepłej – w zależności od upodobań.

Zimne światło z kolei na działanie stymulujące. Dzięki większemu kontrastowi i wierności w oddawaniu barw, zaleca się jego wykorzystanie w miejscach pracy (biuro, gabinet) oraz tam, gdzie istotne znaczenie ma dobór barwy, np. nad lustrem, w garderobie, a także w salonach odzieżowych, meblowych itp.

Ważne są detale

Właściwy dobór strumienia świetlnego oraz temperatury barwowej jest kluczowy. Istotne są również inne kwestie, często związane z samą budową źródła światła LED. Zanim, więc udamy się do sklepu bądź hurtowni elektrycznej musimy wiedzieć, jaki rodzaj gwintu lub trzonka ma mieć „żarówka” LED. Warto zwrócić także uwagę na jego wymiary, które pozwolą sprawdzić, czy dane źródło zmieści się w określonym miejscu – czy pasuje do danej oprawy.

Dodatkowo, producenci, co może się dla nas okazać istotne określają żywotność źródła światła (minimalną, deklarowaną trwałość wyrażoną w godzinach), liczbę cykli włącz/wyłącz oraz zakres temperatur, który określa warunki, w jakich może być używane dane źródło światła.

Artykuł sponsorowany

 

 • Wicestarosta jasielski aniołem stróżem

  Szpitale muszą dbać o sprzęt niezbędny do wykonywania diagnostyki na wysokim poziomie, jak również innych urządzeń przydatnych w poradniach. Do tego potrzebne są także dobre dusze, które pomogą w osiągnięciu celu...

 • Czy komendant Krzyżak odejdzie ze służby?

  Komendant jasielskiej policji zwrócił się do swojego przełożonego z prośbą o zwolnienie go ze służby w związku z nabyciem praw emerytalnych. Decyzję w tej sprawie podejmie szef Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Ma na to trzy miesiące.

 • Nowy sprzęt pozwoli dostrzec najmniejsze zmiany chorobowe!

  Od niedawna w Pracowni Endoskopii jasielskiego szpitala wykonywane są badania na nowym urządzeniu najnowszej generacji. To kolejny sprzęt zakupiony w ostatnich latach, dzięki któremu skuteczniej będzie można diagnozować pacjentów.

 • Czołowe zderzenie toyoty z chevroletem w Wolicy

   

  W Wolicy doszło dziś rano do groźnego wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Wśród poszkodowanych jest dziecko.

 • Czarni postawieni pod ścianą

  Władze Jasła przyznały dotację na realizację przedsięwzięć sportowych w bieżącym roku. Największe kontrowersje wzbudziła kwota 150 tys. zł dla Jasielskiego Klubu Sportowego Czarni 1910 Jasło. Okazuje się, że to za mało, aby mogli dokończyć sezon w rozgrywkach wiosennych. Zarząd Czarnych walczy o klub, a wspierają go w tym jego sympatycy, przedsiębiorcy i byli zawodnicy.

 •  

  Zapraszamy  na bezpłatne szkolenia komputerowe składające się z 5 bloków tematycznych, w których zawiera się m.in. obsługa komputera z MS Windows, Internet, email, MS Excel, MS Word, podstawowe programy graficzne, wyszukiwanie informacji, bezpieczeństwo i rozwiązywanie problemów z komputerem.

 • Inwestują w oczyszczalnię ścieków i kanalizują gminę

  W tym roku zakończy się budowa nowego sekwencyjnego reaktora biologicznego oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Nowym Żmigrodzie. W ramach tej inwestycji powstała nowa sieć kanalizacji z przyłączami w Mytarzy, Mytarce i Nowym Żmigrodzie...

 • Atrakcyjna nieruchomość w sercu Beskidu Niskiego

   

  Krempna - wyjątkowa miejscowość w Beskidzie Niskim, zachwycająca krajobrazami i nienaruszoną przyrodą. Siedziba Magurskiego Parku Narodowego, słynna także z z zalewu na rzece Wisłoka a także bezcennych zabytków i pamiątek przeszłości. W tej oto turystycznej miejscowości mamy do sprzedania atrakcyjną działkę o powierzchni około 1,6 hektara położoną w cichej i spokojnej okolicy.

 • Duże rodziny mogą więcej

   

  W ostatnich latach polityka prorodzinna państwa weszła w okres dojrzałości. Przede wszystkim na szczególną opiekę liczyć mogą rodziny, z co najmniej dwójką dzieci oraz wielodzietne. Jednym z programów, którego uruchomienie okazało się sukcesem jest Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Polacy jednak nie zawsze wiedzą jak i gdzie mogą z niej korzystać.

 • Nowoczesne wnętrza w niepowtarzalnym stylu

   

  Stylowe i nowoczesne wnętrza nie muszą być jedynie marzeniem. Zachwyć nowym trendem, coraz częściej wybieranym przez projektantów. Spraw, aby Twój dom nabrał wyjątkowego charakteru.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105