Strona główna

Jak dobrać źródło światła LED?

Napisany dnia: 14.11.2017, 07:30 , Tagi: Brak

Światło jest czynnikiem, który wymiernie wpływa na pracę naszego mózgu, nasze zdrowie oraz samopoczucie. Właściwy jego dobór ma, więc kluczowe znaczenie dla komfortu życia. Czym należy, zatem kierować się przy zakupie coraz popularniejszych LED-ów?

Nowoczesne źródła światła LED spełniają najnowsze wymogi efektywności energetycznej. Coraz częściej także potrafią sprostać wysokim wymaganiom użytkowników w zakresie estetyki. Najistotniejsze okazuje się jednak to, w jaki sposób światło LED wpływa na nasze życie. Pamiętajmy o tym, że światło jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pracę naszego mózgu, na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Właściwie dobrane światło zapobiega krótkowzroczności, pomaga w pracy i nauce. Kluczowy jest właściwy dobór stopnia jasności, rozproszenia oraz temperatury barwowej do każdego rodzaju oświetlenia i do potrzeb każdego odbiorcy.

Dlaczego lumeny a nie waty?

Źródła światła LED są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym mniej prądu. W klasycznej żarówce 100W zaledwie ok. 7% energii zostaje zamienione na światło, reszta generuje ciepło. Źródło światłą LED natomiast zamienia na światło prawie całą energię. Tylko około 2% zastaje „zmarnowane „ na ciepło.

Moc, jaką zobaczymy na opakowaniu źródła światłą LED, nic nam nie powie o ilości światła, jaką uzyskamy. Kluczowy w tym przypadku jest podany przez producenta strumień świetlny. Nie bójmy się zwrócić się o pomoc w wyborze obsługi sklepu czy też hurtowni elektrycznej. Zdajmy się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.

Pamiętajmy, że jeszcze dekadę temu ilość światła określaliśmy przez jej moc. Wiedzieliśmy, że na przykład w salonie potrzebujemy przysłowiowej „setki”. Gdzie indziej „sześćdziesiątki” lub „czterdziestki”. Idąc do sklepu, wiedzieliśmy, jakiej żarówki potrzebujemy. Dzisiaj, kiedy chcemy kupić źródło światła LED, które ma świecić jak nasza „setka” potrzebujemy porównania strumienia światła wyrażonego w lumenach między LED a tradycyjną żarówką. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Jeżeli klient potrzebuje pomocy w doborze źródła światła LED, zawsze jesteśmy do dyspozycji. – wyjaśnia Marcin Zoła z jasielskiego oddziału firmy Kaczmarek Electric.

Temperatura barwowa. O co w tym chodzi?

Mówiąc krótko, temperatura barwowa, wyrażana w kelwinach, określa barwę światła emitowaną przez jego źródło. Wyróżniamy trzy zakresy: barwę ciepłą, neutralną i zimną. Dobór temperatury barwowej światła zależy od miejsca wykorzystania źródła światła.

Przyzwyczailiśmy się do pomieszczeń oświetlanych światłem żarowym lub halogenowym. Takie oświetlenie miało zawsze ciepłą barwę, która zasadniczo zmienia odbiór kolorów. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do takiej barwy sztucznego oświetlenia. Źródła światła LED dają nam jednak możliwość zastosowania oświetlenia o różnej temperaturze barwy. Czym kierować się przy wyborze „żarówki” LED?

Każde źródło światła ma swoją temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach. Im niższa wartość, tym cieplejsze światło, a jego kolor podąża w stronę czerwieni. W pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym doradza się stosowanie oświetlenia o barwie ciepłej, które sprzyja relaksowi. W salonie, jadalni, przedpokoju, możemy użyć światła o barwie neutralnej lub ciepłej – w zależności od upodobań.

Zimne światło z kolei na działanie stymulujące. Dzięki większemu kontrastowi i wierności w oddawaniu barw, zaleca się jego wykorzystanie w miejscach pracy (biuro, gabinet) oraz tam, gdzie istotne znaczenie ma dobór barwy, np. nad lustrem, w garderobie, a także w salonach odzieżowych, meblowych itp.

Ważne są detale

Właściwy dobór strumienia świetlnego oraz temperatury barwowej jest kluczowy. Istotne są również inne kwestie, często związane z samą budową źródła światła LED. Zanim, więc udamy się do sklepu bądź hurtowni elektrycznej musimy wiedzieć, jaki rodzaj gwintu lub trzonka ma mieć „żarówka” LED. Warto zwrócić także uwagę na jego wymiary, które pozwolą sprawdzić, czy dane źródło zmieści się w określonym miejscu – czy pasuje do danej oprawy.

Dodatkowo, producenci, co może się dla nas okazać istotne określają żywotność źródła światła (minimalną, deklarowaną trwałość wyrażoną w godzinach), liczbę cykli włącz/wyłącz oraz zakres temperatur, który określa warunki, w jakich może być używane dane źródło światła.

Artykuł sponsorowany

 

 • Zalewa im działki, a powiat nic z tym nie robi

  Plac targowy i pobliskie posesje na osiedlu Kaczorowy są stale zalewane przez wody deszczowe. Mieszkańcy od kilku lat zabiegają o dokończenie budowy ofosowania w kierunku rzeki Wisłoki. Do chwili obecnej jednak bezskutecznie...

 • Zadbaj o swój wzrok! Bezpłatne badanie wzroku 30.11.2017

   

  Suchość i zaczerwienienie oczu, a także pogorszenie ostrości widzenia to objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekrany zapominamy o tym, że prawidłowe ich nawilżenie można utrzymać dzięki częstemu mruganiu – od 15 do 20 razy na minutę.

 • Burmistrz musi mieć „grubą skórę”. Wypowiedź radnej uznana za dopuszczalną.

  Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie naruszenia dóbr osobistych burmistrz Małgorzaty Salachy przez radną Magdalenę Stasiowską. Sąd oddalił w całości pozew włodarza gminy Kołaczyce, a jednocześnie odstąpił od obciążania jej kosztami postępowania sądowego, o które wnosiła pozwana.

 • Poznaj bogate portfolio żarówek Philips LED - Najlepsza cena w sklepie Leddo.pl w Jaśle

 • Kiedy powstanie most?

  Mieszkańcy Jasła coraz częściej pytają o zapowiadaną przez burmistrza inwestycję mostową, która ma połączyć ul. Szopena z ul. Gądki w Jaśle...

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rekord został pobity! Popłynęli dla Patryka.

   

  Tegoroczne Nocne Charytatywne Pływanie w Jaśle zapamiętane zostanie jako noc rekordów. Uczestnicy imprezy przepłynęli łącznie 434 kilometry i 125 metrów. Pływacy bili również rekordy indywidualne. Najważniejszy jest jednak cel morderczego wysiłku, którym była pomoc dla Patryka Jamuły.

 • Stanisław Zając został członkiem Zarządu Powiatu w Jaśle

  Dzisiaj na sesji nadzwyczajnej rady powiatu w Jaśle przyjęto rezygnację radnego Mateusza Lechwara z członkostwa w Zarządzie Powiatu. Starosta jasielski Adam Pawluś rekomendował na jego miejsce Stanisława Zająca, dotychczasowego wiceprzewodniczącego rady. Radni większością głosów poparli tę kandydaturę.

 • W Jaśle powstaje obelisk

  W centrum miasta rozpoczęły się prace związane z budową obelisku poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom podziemia antykomunistycznego. Obiekt został zaprojektowany przez światowej sławy Andrzeja Pityńskiego, autora rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

 • Jeśli jesteś mieszkańcem Jasła lub okolic, koniecznie przeczytaj!

   

  Medyczno Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle przygotowało na semestr zimowy (od stycznia 2018) ofertę edukacyjną przemyślaną tak, aby skutecznie sprostać oczekiwaniom rynku pracy. 

 • 22-latek zginął od ciosu nożem

  Do tragedii doszło w niedzielę w Bedburgu. Jak poinformowały media ogólnopolskie i regionalne 22-letni mieszkaniec Nowego Glinika został śmiertelnie ugodzony nożem w klatkę piersiową. Podejrzanym o zabójstwo jest 39-letni Polak. Obaj pochodzą z powiatu jasielskiego.

 • Proces przeciwko radnej z Kołaczyc zmierza ku końcowi

  Burmistrz Małgorzata Salacha wystąpiła przeciwko radnej na drogę sądową za naruszenie dóbr osobistych. Od Magdaleny Stasiowskiej żąda przeprosin i 12 tys. zł zadośćuczynienia. W minioną środę odbyła się ostatnia rozprawa w procesie z powództwa cywilnego.

 • Eyelinery, które pokocha każda kobieta – TOP 3

   

  Zgrabnie podkreślone oczy potrafią całkowicie odmienić damski wizerunek. Masz ochotę przejść błyskawiczną metamorfozę w zaledwie kilka minut? Te eyelinery zagwarantują Ci perfekcyjne wykończenie make-upu, a nie kosztują więcej niż 30 zł!

 • Jasło świętuje 11 listopada

   

  W całym kraju odbywają się dziś obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbyły się również w Jaśle. Zapoczątkowała je Msza św. w intencji Ojczyzny. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105