Strona główna

Jak dobrać źródło światła LED?

Napisany dnia: 14.11.2017, 07:30 , Tagi: Brak

Światło jest czynnikiem, który wymiernie wpływa na pracę naszego mózgu, nasze zdrowie oraz samopoczucie. Właściwy jego dobór ma, więc kluczowe znaczenie dla komfortu życia. Czym należy, zatem kierować się przy zakupie coraz popularniejszych LED-ów?

Nowoczesne źródła światła LED spełniają najnowsze wymogi efektywności energetycznej. Coraz częściej także potrafią sprostać wysokim wymaganiom użytkowników w zakresie estetyki. Najistotniejsze okazuje się jednak to, w jaki sposób światło LED wpływa na nasze życie. Pamiętajmy o tym, że światło jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pracę naszego mózgu, na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Właściwie dobrane światło zapobiega krótkowzroczności, pomaga w pracy i nauce. Kluczowy jest właściwy dobór stopnia jasności, rozproszenia oraz temperatury barwowej do każdego rodzaju oświetlenia i do potrzeb każdego odbiorcy.

Dlaczego lumeny a nie waty?

Źródła światła LED są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym mniej prądu. W klasycznej żarówce 100W zaledwie ok. 7% energii zostaje zamienione na światło, reszta generuje ciepło. Źródło światłą LED natomiast zamienia na światło prawie całą energię. Tylko około 2% zastaje „zmarnowane „ na ciepło.

Moc, jaką zobaczymy na opakowaniu źródła światłą LED, nic nam nie powie o ilości światła, jaką uzyskamy. Kluczowy w tym przypadku jest podany przez producenta strumień świetlny. Nie bójmy się zwrócić się o pomoc w wyborze obsługi sklepu czy też hurtowni elektrycznej. Zdajmy się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.

Pamiętajmy, że jeszcze dekadę temu ilość światła określaliśmy przez jej moc. Wiedzieliśmy, że na przykład w salonie potrzebujemy przysłowiowej „setki”. Gdzie indziej „sześćdziesiątki” lub „czterdziestki”. Idąc do sklepu, wiedzieliśmy, jakiej żarówki potrzebujemy. Dzisiaj, kiedy chcemy kupić źródło światła LED, które ma świecić jak nasza „setka” potrzebujemy porównania strumienia światła wyrażonego w lumenach między LED a tradycyjną żarówką. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Jeżeli klient potrzebuje pomocy w doborze źródła światła LED, zawsze jesteśmy do dyspozycji. – wyjaśnia Marcin Zoła z jasielskiego oddziału firmy Kaczmarek Electric.

Temperatura barwowa. O co w tym chodzi?

Mówiąc krótko, temperatura barwowa, wyrażana w kelwinach, określa barwę światła emitowaną przez jego źródło. Wyróżniamy trzy zakresy: barwę ciepłą, neutralną i zimną. Dobór temperatury barwowej światła zależy od miejsca wykorzystania źródła światła.

Przyzwyczailiśmy się do pomieszczeń oświetlanych światłem żarowym lub halogenowym. Takie oświetlenie miało zawsze ciepłą barwę, która zasadniczo zmienia odbiór kolorów. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do takiej barwy sztucznego oświetlenia. Źródła światła LED dają nam jednak możliwość zastosowania oświetlenia o różnej temperaturze barwy. Czym kierować się przy wyborze „żarówki” LED?

Każde źródło światła ma swoją temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach. Im niższa wartość, tym cieplejsze światło, a jego kolor podąża w stronę czerwieni. W pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym doradza się stosowanie oświetlenia o barwie ciepłej, które sprzyja relaksowi. W salonie, jadalni, przedpokoju, możemy użyć światła o barwie neutralnej lub ciepłej – w zależności od upodobań.

Zimne światło z kolei na działanie stymulujące. Dzięki większemu kontrastowi i wierności w oddawaniu barw, zaleca się jego wykorzystanie w miejscach pracy (biuro, gabinet) oraz tam, gdzie istotne znaczenie ma dobór barwy, np. nad lustrem, w garderobie, a także w salonach odzieżowych, meblowych itp.

Ważne są detale

Właściwy dobór strumienia świetlnego oraz temperatury barwowej jest kluczowy. Istotne są również inne kwestie, często związane z samą budową źródła światła LED. Zanim, więc udamy się do sklepu bądź hurtowni elektrycznej musimy wiedzieć, jaki rodzaj gwintu lub trzonka ma mieć „żarówka” LED. Warto zwrócić także uwagę na jego wymiary, które pozwolą sprawdzić, czy dane źródło zmieści się w określonym miejscu – czy pasuje do danej oprawy.

Dodatkowo, producenci, co może się dla nas okazać istotne określają żywotność źródła światła (minimalną, deklarowaną trwałość wyrażoną w godzinach), liczbę cykli włącz/wyłącz oraz zakres temperatur, który określa warunki, w jakich może być używane dane źródło światła.

Artykuł sponsorowany

 

 • Pracuj w Hucie Szkła w Jaśle – zdobywaj nowe kwalifikacje!

 • Z pomocą dla rodziny Labutów

  Państwo Alicja i Józef Labut z Bączala Dolnego, którym dwa dni temu doszczętnie spalił się dom potrzebują wsparcia i pomocy. Małżeństwo w podeszłym wieku nie marzy o niczym innym, jak o jego odbudowie.

 • Utrudnienia w ruchu na ulicy Czackiego w Jaśle

   

  Od 8 do 11 grudnia br. na ul. Czackiego odbędzie się wycinka drzew, spowodowana ich złym stanem biologicznym, zagrażającym bezpieczeństwu przechodniom i użytkownikom drogi. W związku z tym, w tych dniach nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu ul. Czackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Kołłątaja i 3-go Maja. AKTUALIZACJA

 • Stracili dom i dorobek całego życia

  W kilka chwil życie państwa Labutów z Bączala Dolnego zamieniło się w istny koszmar. Ogień strawił cały ich dom, w którym wychowały się ich dzieci. To właśnie w nim każdego roku cała rodzina spotykała się w święta. Po pożarze, który wybuchł wczoraj popołudniu pozostało tylko pogorzelisko.

 • Rada wybrała prezydium i składy komisji

  Radni Rady Miejskiej Jasła wybrali dzisiaj dwóch wiceprzewodniczących rady. Krzysztof Czeluśniak zgłosił Elżbietę Bernal. Bogusława Wójcik, Andrzeja Dybasia, Henryk Rak zaś Lecha Polaka. Wszyscy zgłoszeni wyrazili zgodę na kandydowanie. Głosowanie przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie: Mariola Mazur, Małgorzata Rymarz, Izabela Jankowska-Zawada, Jan Pierzchała (przewodniczący komisji).

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105