Strona główna

Jak notować, żeby mieć z tego korzyści

3
Napisany dnia: 08.03.2018, 08:06 , Tagi: Brak

Dzisiejszy świat daje nam wiele możliwości zdobywania informacji. Nie zawsze jednak wiemy, jak w pełni wykorzystać ich potencjał. Problem sprawia nam zwłaszcza robienie notatek. Dotyczy to nie tylko uczniów i studentów, ale także ludzi aktywnych zawodowo. Skuteczne wykorzystywanie notesu może znacznie ułatwić codzienną pracę. Jak notować, by mieć z tego jak najwięcej korzyści?

Notes przydatny w każdej sytuacji

Robienie rzetelnych notatek może nam się przydać nie tylko podczas lekcji lub wykładu. Równie ważne może się okazać ich zastosowanie w pracy. Notowanie podczas spotkań z przełożonym lub klientem, szybkie zapisywanie nowych pomysłów, planowanie codziennych obowiązków. Od tego, czy będziemy to robić efektywnie, zależeć będą wyniki naszej pracy. Warto więc zaopatrzyć się w podręczny notes i opanować kilka metod, które ułatwią nam wykonywanie codziennych zadań.

Twórz mapy myśli

Sposób, który na pierwszy rzut oka może wydawać się banalny, jednak okazuje się niezwykle skuteczny. Mapa myśli powstaje na podstawie pewnego podstawowego pojęcia wchodzącego w zakres omawianego tematu. Na środku kartki zapisujemy kluczowe zagadnienie, a później, przy pomocy strzałek dodajemy skojarzenia lub ogólne definicje. Zamiast bezrefleksyjnego zapisywania całych stron, automatyczne przeprowadzamy selekcję. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu, która pozwala bardziej skoncentrować się na przekazie. Także odczytywanie tak zapisanych informacji jest o wiele łatwiejsze, ponieważ, wszystko czego potrzebujemy, znajdziemy w obrębie jednej strony notesu. By mapa stała się bardziej czytelna, można wykorzystywać kolory oraz rysunki.

Planuj kolejne zadania

Zapewne każdemu zdarza się bardzo łatwo rozproszyć w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Zamiast skoncentrować się na priorytetach, odkładamy je na bok, na rzecz mniej naglących spraw. W efekcie kolejka problemów nieustannie się powiększa. Często pod koniec dnia jesteśmy zmuszeni odrabiać zaległości, co wydłuża czas naszej pracy o kolejne kilka godzin. Odpowiednie wykorzystywanie notesu może pomóc w efektywnym wykonywaniu codziennych obowiązków. W tym wypadku z pomocą przychodzą listy zadań. Można je stosować odnośnie do wszystkiego, a trzymanie się ustalonego planu pomorze nam sprawnie przebrnąć przez dzień pełen zadań. Wystarczy na kartce papieru wypisać plan na nadchodzący dzień, uwzględniając przy tym rzeczy, które wymagają natychmiastowego wykonania. Jest to niewielka zmiana, która z pewnością usprawni funkcjonowanie w pracy.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Ja
dnia 08.03.2018, 10:45. Identyfikator użytkownika: 0LXGgpnA0nbQ
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Dziecinada. Nie dorośli do bycia radnymi”

  Mogliśmy się spodziewać burzliwej dyskusji, braku poparcia większości radnych dla udzielenia pomocy finansowej dla województwa podkarpackiego na budowę nowego odcinka drogi 992, czy odrzucenie inwestycji w Ożennej, ale nie tego, że większość radnych nie przyjdzie na obrady sesji nadzwyczajnej…

 • Czy wystarczy pieniędzy na przebudowę stadionu w Trzcinicy?

  Początkiem marca powiat ogłosił drugi przetarg na przeprowadzenie modernizacji stadionu sportowego wraz z rozbudową obiektów lekkoatletycznych przy Zespole Szkół w Trzcinicy. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione. Najniższa oferta przewyższała możliwości finansowe samorządu powiatu.

 • Szansa na staże dla osób młodych

   

  W Jaśle rozpoczyna się realizacja projektu „Aktywność edukacyjno – zawodowa – drogą do Twojego sukcesu” skierowanego do  osób młodych w wieku 18-29 lat.

 • Trzy złote medale zdobyte w kickboxingu w Niemczech!

  Zawodnicy Jasielskiego Klubu Sportów Walki prowadzonego przez trenera Jerzego Pilarza i jego asystenta Wojciecha Busia odnieśli duży sukces w Mistrzostwach Makroregionu Baden Niemcy w kickboxingu..

 • Budowa nowego odcinka drogi 992 pod znakiem zapytania

  To ostatni dzwonek dla władz powiatu jasielskiego i miasta Jasła, aby podjąć decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla województwa podkarpackiego na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 między rondem imienia Adama Lazarowicza, a rondem imienia księdza Kazimierza Wojciechowskiego.

 • Radni chcą pełnowymiarowego boiska treningowego

  W Jaśle brakuje pełnowymiarowego boiska treningowego do piłki nożnej. Dzięki poparciu radnych długo oczekiwane zadanie będzie możliwe do realizacji. Czy uda się jednak przystąpić do tego zadania? Wszystko zależeć będzie od tego, czy miasto uzyska dofinansowanie...

 • Wiosna bez Limitów w sieci TELGAM

   

  Nowa wiosenna promocja w sieci Telgam to jedynie 16,90 zł za komórkę miesięcznie i rozmowy bez limitów na telefony komórkowe, stacjonarne oraz nielimitowane SMS -y do wszystkich sieci.

 • Pustelnik z Dębowca skazany na 3 lata więzienia

  Dzisiaj w jasielskim sądzie zapadł wyrok w sprawie Wojciecha P. pustelnika z Dębowca oskarżonego przez prokuraturę o wykorzystanie seksualne 14-letniego chłopca. Proces w tej sprawie odbywał się za zamkniętymi drzwiami.

 • Działkowiec widział podejrzanego mężczyznę niedaleko domu Haliny G.

  W miniony piątek przed krośnieńskim sądem zeznawało kolejnych dziesięć osób w procesie Janusza G. oskarżonego o zabójstwo żony. Proces jest poszlakowy, gdyż nie ma ani ciała ani narzędzia zbrodni.

 • Salon Optyczny "Twój Optyk" zaprasza na wiosenne promocje

   

  Zapraszamy Państwa serdecznie do skorzystania z najnowszych promocji które aktualnie są dostępne w Salonie Optycznym "Twój Optyk"

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105