Strona główna

Jak notować, żeby mieć z tego korzyści

3
Napisany dnia: 08.03.2018, 08:06 , Tagi: Brak

Dzisiejszy świat daje nam wiele możliwości zdobywania informacji. Nie zawsze jednak wiemy, jak w pełni wykorzystać ich potencjał. Problem sprawia nam zwłaszcza robienie notatek. Dotyczy to nie tylko uczniów i studentów, ale także ludzi aktywnych zawodowo. Skuteczne wykorzystywanie notesu może znacznie ułatwić codzienną pracę. Jak notować, by mieć z tego jak najwięcej korzyści?

Notes przydatny w każdej sytuacji

Robienie rzetelnych notatek może nam się przydać nie tylko podczas lekcji lub wykładu. Równie ważne może się okazać ich zastosowanie w pracy. Notowanie podczas spotkań z przełożonym lub klientem, szybkie zapisywanie nowych pomysłów, planowanie codziennych obowiązków. Od tego, czy będziemy to robić efektywnie, zależeć będą wyniki naszej pracy. Warto więc zaopatrzyć się w podręczny notes i opanować kilka metod, które ułatwią nam wykonywanie codziennych zadań.

Twórz mapy myśli

Sposób, który na pierwszy rzut oka może wydawać się banalny, jednak okazuje się niezwykle skuteczny. Mapa myśli powstaje na podstawie pewnego podstawowego pojęcia wchodzącego w zakres omawianego tematu. Na środku kartki zapisujemy kluczowe zagadnienie, a później, przy pomocy strzałek dodajemy skojarzenia lub ogólne definicje. Zamiast bezrefleksyjnego zapisywania całych stron, automatyczne przeprowadzamy selekcję. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu, która pozwala bardziej skoncentrować się na przekazie. Także odczytywanie tak zapisanych informacji jest o wiele łatwiejsze, ponieważ, wszystko czego potrzebujemy, znajdziemy w obrębie jednej strony notesu. By mapa stała się bardziej czytelna, można wykorzystywać kolory oraz rysunki.

Planuj kolejne zadania

Zapewne każdemu zdarza się bardzo łatwo rozproszyć w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Zamiast skoncentrować się na priorytetach, odkładamy je na bok, na rzecz mniej naglących spraw. W efekcie kolejka problemów nieustannie się powiększa. Często pod koniec dnia jesteśmy zmuszeni odrabiać zaległości, co wydłuża czas naszej pracy o kolejne kilka godzin. Odpowiednie wykorzystywanie notesu może pomóc w efektywnym wykonywaniu codziennych obowiązków. W tym wypadku z pomocą przychodzą listy zadań. Można je stosować odnośnie do wszystkiego, a trzymanie się ustalonego planu pomorze nam sprawnie przebrnąć przez dzień pełen zadań. Wystarczy na kartce papieru wypisać plan na nadchodzący dzień, uwzględniając przy tym rzeczy, które wymagają natychmiastowego wykonania. Jest to niewielka zmiana, która z pewnością usprawni funkcjonowanie w pracy.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Ja
dnia 08.03.2018, 10:45. Identyfikator użytkownika: 0LXGgpnA0nbQ
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grudzień miesiącem promocji!

   

  W ofercie naszego salonu Visionoptyk mamy dla Państwa wiele ciekawych promocji. Zapraszamy także na bezpłatne badanie wzroku, które odbędzie się  18.12.2018 r.

 • KONKURS! Wygraj płytę z najpiękniejszymi kolędami

   

  Wraz z zespołem HIT Sanok przygotowaliśmy dla naszych Czytelników świąteczny konkurs, w którym do wygrania jest dziesięć płyt z najpopularniejszymi kolędami. Zasady konkursu są bardzo proste. Sprawdźcie sami.

 • Pracuj w Hucie Szkła w Jaśle – zdobywaj nowe kwalifikacje!

 • Z pomocą dla rodziny Labutów

  Państwo Alicja i Józef Labut z Bączala Dolnego, którym dwa dni temu doszczętnie spalił się dom potrzebują wsparcia i pomocy. Małżeństwo w podeszłym wieku nie marzy o niczym innym, jak o jego odbudowie.

 • Utrudnienia w ruchu na ulicy Czackiego w Jaśle

   

  Od 8 do 11 grudnia br. na ul. Czackiego odbędzie się wycinka drzew, spowodowana ich złym stanem biologicznym, zagrażającym bezpieczeństwu przechodniom i użytkownikom drogi. W związku z tym, w tych dniach nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu ul. Czackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Kołłątaja i 3-go Maja. AKTUALIZACJA

 • Stracili dom i dorobek całego życia

  W kilka chwil życie państwa Labutów z Bączala Dolnego zamieniło się w istny koszmar. Ogień strawił cały ich dom, w którym wychowały się ich dzieci. To właśnie w nim każdego roku cała rodzina spotykała się w święta. Po pożarze, który wybuchł wczoraj popołudniu pozostało tylko pogorzelisko.

 • Rada wybrała prezydium i składy komisji

  Radni Rady Miejskiej Jasła wybrali dzisiaj dwóch wiceprzewodniczących rady. Krzysztof Czeluśniak zgłosił Elżbietę Bernal. Bogusława Wójcik, Andrzeja Dybasia, Henryk Rak zaś Lecha Polaka. Wszyscy zgłoszeni wyrazili zgodę na kandydowanie. Głosowanie przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie: Mariola Mazur, Małgorzata Rymarz, Izabela Jankowska-Zawada, Jan Pierzchała (przewodniczący komisji).

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105