Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jak się odwołać od kary za brak OC?

18

W związku z rosnącymi cenami polis OC, coraz więcej kierowców decyduje się na rezygnację z wykupu ubezpieczenia. Grozi to wysokimi karami i ryzykiem poniesienia kosztów rekompensaty dla osób poszkodowanych w wypadku, którego jesteś sprawcą. Jak można odwołać się jednak od kary za brak OC?

Polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego posiadacza samochodu osobowego, ciężarowego, motocyklu czy ciągnika rolniczego. Polisa, która ważna jest przez 12 miesięcy, gwarantuje ochronę osób poszkodowanych w wyniku wypadku, którego sprawcą jest właściciel ubezpieczonego pojazdu. Jeżeli sprawca wypadku nie posiada jednak ważnej polisy, wówczas odszkodowanie poszkodowanym wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który zwraca się później do sprawcy z żądaniem wypłaty pełnej kwoty odszkodowania. To jednak nie jedyne ryzyko braku posiadania ważnej polisy. Za brak OC grożą bowiem także wysokie kary nakładane przez UFG.

Odwołanie od kary za brak OC

Po otrzymaniu pisma od UFG sprawdź dokładnie, czy we wskazanym okresie na pewno miałeś ważne OC. W sytuacji, gdy jesteś pewien, że polisa była ważna, może to oznaczać, że to agencja ubezpieczeniowa nie wysłała do bazy UFG poprawnej informacji. Jeżeli posiadałeś zatem OC, wystarczy, że wyślesz do UFG odpowiednie dokumenty to potwierdzające. Może okazać się również, że we wskazanym okresie nie miałeś żadnego samochodu. Wówczas wystarczy, że prześlesz do UFG umowę kupna-sprzedaży. Jeśli okaże się jednak, że rzeczywiście nie posiadałeś ważnego OC, wówczas będziesz musiał zapłacić karę, której wysokość zależy od ustalanej na dany rok płacy minimalnej oraz od tego, jak długo pojazd nie miał obowiązkowej ochrony.

W 2016 roku za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodu osobowego trzeba było zapłacić:

– za brak polisy do 3 dni – 740 zł;
– za brak polisy do 14 dni – 1850 zł;
– za brak polisy powyżej 14 dni – 3700 zł.

W niektórych sytuacjach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zgodzić się na zmniejszenie kary lub jej rozłożenie na raty lub też całkowicie ją umorzyć. Możliwe jest to m.in. w takich sytuacjach jak trudna warunki życiowe czy materialne. Pamiętaj jednak, że musisz być w stanie udowodnić, iż nie jesteś w stanie zapłacić nałożonej kary. W takiej sytuacji musisz wypełnić odpowiedni wniosek znajdujący się na stronie UFG, dokładnie uzasadnić swoją trudną sytuację oraz ją udokumentować. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po rozpatrzeniu wniosku podejmie decyzję, czy się do niego przychylić, czy też go odrzucić.

Posiadanie ważnej polisy OC jest twoim obowiązkiem. Zamiast martwić się o konieczność zapłacenia grzywny za jej brak, warto sprawdzić ceny ubezpieczeń w porównywarce OC kalkulator-oc-ac.auto.pl i zainteresować się dodatkowym ubezpieczeniem AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Tylko wówczas będziesz mógł się czuć bezpieczny za kierownicą swojego pojazdu.

Napisany dnia: 30.11.2016, 12:07

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ ubezpieczenia garda365.pl
dnia 01.03.2019, 05:28 · Zgłoś
Rozmowa z UFG to twardy orzech do zgryzienia. Przy pisaniu odwołań trzeba uważać na każde słowo, a brak doświadczenia utrudnia przygotowanie dokumentów, które rozpatruje fundusz. W sytuacji przerwy w OC polecamy skontaktować się z nami przez formularze na stronie https://garda365.pl/ . Fachowym okiem przeanalizujemy sprawę i postaramy się pomóc.
Odpowiedz
3
@ krzysztofmi
dnia 08.08.2019, 20:21 · Zgłoś
Dziękuję za pomoc! Z tymi *** z ufg to nic nie idzie się dowiezdieć, tylko na stronę, na stronę. A tu po ludzku, chyba z pół godziny mi pani poświęciła, aż dziwne że nie biorą za to pieniędzy bo TYM ZŁODZIEJOM! ZAPŁACIĆ! dwumiesięczne pobory! By trzeba było.
Odpowiedz
0
@ ciekawski
dnia 14.08.2019, 10:35 · Zgłoś
To w końcu jak? pomogli? co zrobili? ci z garda
Odpowiedz
0
@ Gabi
dnia 19.01.2019, 12:30 · Zgłoś
Czy może ktoś mi pomoc napisać odwołanie?
Odpowiedz
2
@ ubezpieczenia garda365.pl
dnia 01.03.2019, 05:32 · Zgłoś
Proszę się z nami skontaktować przez formularz ze strony https://garda365.pl/
Może jeszcze nie jest za późno.
Odpowiedz
5
@ oij
dnia 20.02.2017, 23:36 · Zgłoś
Widzę że zajadli fani kar mylą posiadanie z poruszaniem. No cóż czekać jak "orły" polskie wpadną na pomysł karania za wacka posiadania na fundusz alimentacyjny, no bo jak masz to z pewnością używasz hahahaha. Polska to bardzo ciekawa kraja.
Odpowiedz
4
@ kasik
dnia 05.02.2017, 11:39 · Zgłoś
Niewjem jak napisac odwolanie pomuscie
Odpowiedz
2
@ XXTR
dnia 05.12.2016, 14:18 · Zgłoś
Ta porównywarka to wielka ściema uważaj na swoje dane...
Odpowiedz
-9
@ wojtq
dnia 04.12.2016, 21:11 · Zgłoś
I bardzo dobrze. Bynajmniej w tej kwestii prawo jest ok. Za brak OC powinno się łoić aż miło. Bo jak kogoś rąbniesz i mu kręgosłup przetrącisz to na bank nie będzie cię stać na dożywotnią rentę dla tej osoby jeśli ubezpieczenia miał nie będziesz. I mniejsza z twoją kieszenią i z nieprzyjemnościami jakie miał będziesz. Ale kłopoty jakie będzie miała osoba poszkodowana wymagająca kosztownych rehabilitacji, wózków inwalidzkich wind i adaptacji do niepełnosprawności tego się już nie liczy próbując uciekać od płacenia składek.
Jeśli nie stać kogoś na pojazd i utrzymanie, to niech go nie kupuje. Jest transport publiczny. Może jak więcej ludzi zacznie jeździć to spadną ceny biletów bo się będzie to bardziej opłacało.
A jeśli wk...wia cię to że nie stać cię na auto i jego utrzymanie to przestań psioczyć i przy kolejnych wyborach postaraj się mądrze wybrać, zmienić rząd który do takiego stanu doprowadził.
Dziękuję i czekam na hejt za bolącą prawdę w oczy.

P.S. Mieszkam w Wielkiej Brytanii i płacę miesięcznie 109 funtów ubezpieczenia.
Odpowiedz
10
@ Ubezpieczenie auta w garazu
dnia 09.01.2017, 18:28 · Zgłoś
Zgadzam sie z Toba jesli auto jest uzywane na drodze publicznej to tak.
Ale- gdy masz auto w garazu, u mechanika itp nie korzystasz z niego w srednim okresie a chcesz je miec.. to tez musisz placic ubezpieczenie. W tym wypadku jest to jawne zlodziejstwo. Obecna ustawa to smiec dojacy posiadaczy pojazdow.
Odpowiedz
5
@ oij
dnia 20.02.2017, 23:33 · Zgłoś
cyt." Mieszkam w Wielkiej Brytanii i płacę miesięcznie 109 funtów ubezpieczenia" a tam płacisz jak masz samochód czy jak masz zamiar korzystać z niego i fujaro nie ubezpieczasz samochodu a siebie głąbie kapuściany. Takich jak tych powinno się karać za tępotę umysłową i to ostro!!!
Odpowiedz
3
@ Lola
dnia 16.10.2017, 16:48 · Zgłoś
Nie jestem za tym, żeby polisy oc nie mieć ale...z tymi karami to przresada. Tak samo się traktuje migacza jak i człowieka w trudnej sytuacji czy nieumyślnego zapominalskiego. A co w przypadku kiedy auto jest zepsute i stoi w warsztacie ? Tez placic aż milo ? Tu nie JK tylko Made in Poland placi się za wszystko z gory czy trzeba czy nie i zarobki też nie są porównywalne, więc skoro Pan jest z obcym kraju i zarabia dużą kasę dzięki jego uprzejmości to nawet nie wypada postępować wbrew obowiązującym przepisom, a tam się płaci za dni użytkowania a nie czy stoi czy jeździ. Proszę, więc najpierw wziąć pod uwagę te fakty a dopiero się wypowiadać.
Odpowiedz
7
@ jasiek
dnia 11.11.2017, 06:41 · Zgłoś
A co jeśli wyjechałem za granicę auto gnije za stodołą ? w normalnym kraju (gdzie prawo szanuje obywatela nie płacisz OC jeśli nie jeżdzisz ,niestety to nie przejdzie póki politycy siedzą w spółkach bandyckich ubezpieczeniowych.
Odpowiedz
1
@ Toja
dnia 05.01.2018, 23:02 · Zgłoś
Bardzo dobrze napisales!!!Brawo!!!
Odpowiedz
-1
@ io
dnia 20.02.2018, 13:45 · Zgłoś
Kogo obchodzi ze mieszkasz w ul i używasz gary ja pracuje w Moskwie i tam nie musze placic ale to nikogo nie interes i gdzie mieszkam i co robię a co do wysp to tragezz
Odpowiedz
3
@ kiki
dnia 02.12.2016, 19:08 · Zgłoś
Nie wierzę w to że ktoś może świadomie nie płacić OC... Kara swoją drogą, nawet te 3700 zł, ale co jeśli taki "ktoś" bez OC wyrządzi komuś szkodę... nie mówiąc już o szkodzie osobowej, gdzie odszkodowanie może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy, i taką kasę trzeba wyłożyć z własnej kieszeni dla poszkodowanego... więc lepiej zapłacić kilkaset złotych i spać spokojnie.
Odpowiedz
7
@ xD
dnia 02.12.2016, 13:31 · Zgłoś
nie stać mnie na to ale kupie samochod a potem popłaczę że utrzymanie za drogie

taki jest wygląd wasz
Odpowiedz
2
@ Stary Glina
dnia 01.12.2016, 22:23 · Zgłoś
Tyle teorii. W praktyce UFG umarza karę w przypadku gdy dłużnik nie posiada niczego z czego można byłoby go złupić. Zaręczam, że żadne udowadnianie trudnej sytuacji nie pomoże gdy posiadasz choćby minimalne dochody.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657