Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jakie podatki płacimy w Polsce?

5

Podatki są to obowiązkowe świadczenia pieniężne, które są pobierane przez Skarb Państwa. Płacić je musi każdy obywatel kraju. Dzięki nim państwo może finansować szpitale, szkoły lub budowy dróg.

Podatki obowiązujące w naszym kraju dzielimy na dwie grupy:

  • Podatki pośrednie - jest to pieniężna, bezwrotna danina publiczna. Tego rodzaju podatku nie płaci się w urzędzie tylko jest on dodany do ceny nabywanego przez nas dobra.
  • Podatki bezpośrednie - podatnik jest nimi bezpośrednio obciążony i stanowi to dla niego koszt. Odprowadzać je należy do specjalnie do tego przeznaczonego organu podatkowego.

Rodzaje bezpośrednich podatków w Polsce:

PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych)

Dochody, które nie sięgają powyżej 85 528 tysięcy złotych są opodatkowane 18% podatkiem. PIT przewiduje również różnego rodzaju ulgi. Dotychczas było tak, że każdy obywatel miał obowiązek złożyć swoje zeznanie podatkowe do 30 kwietnia. PIT 2018 działa już na innych zasadach. To Urząd Skarbowy ma za zadanie rozliczyć podatnika, a on musi tylko sprawdzić poprzez internet czy wszystko się zgadza.

CIT (podatek dochodowy od osób prawnych)

Prawie wszystkie firmy płacą 19% podatku od uzyskanego zysku brutto. W przypadku małych firm podatek tek wynosi 15%.

Podatek od darowizn i spadków

Ten rodzaj podatku jest trochę skomplikowany. Ogromne znaczenie ma tu kto od kogo dostaje spadek. Występują tu różne progi pieniężne. W tym podatku znajduje się też spora ilość wyłączeń. Obowiązują w tym przypadku trzy stawki podatkowe - 3%, 7% oraz 12%.

Podatek od czynności cywilnoprawnych 

Płaci się go w przypadku umowy pożyczki, umowy sprzedaży, umowy darowizny, ustanowienia hipoteki, umowy o dział spadku, umowy dożywocia, umowy spółki oraz ustanowienia odpłatnego użytkowania.

Podatek rolny

Podatkowi temu podlegają wszelkie użytki rolne lub grunty zadrzewione. Stawki za 1 ha przeliczeniowy gruntów wynoszą 189,65 zł.

Podatek leśny

Działa prawie na takiej samej zasadzie jak podatek rolny. Podstawową stawką za rok podatkowy jest równowartość pieniężna 0,22 m3 drewna z jednego hektara.

Podatek od nieruchomości

Stawki tego rodzaju podatku ustala gmina, która może udzielać ulg. Płaci się go od gruntów i budynków.

Podatek od środków transportu

Podlegają mu środki transportu o masie powyżej 3,5 t. Zarówno osoby fizyczne jak i prawne obowiązkowo muszą płacić ten podatek.

Podatek tonażowy

Stawka tego podatku wynosi 19%. Jest on nakładany na armatorów morskich statków handlowych.

Podatek od wydobywania kopalin

Tym rodzajem podatku obciążona jest każda osoba fizyczna i prawna, która zajmuje się wydobywaniem srebra lub miedzi.

Podatek zryczałtowany od wartości sprzedawanej produkcji

Stawka podatku to 1% podstawy opodatkowania. ten rodzaj opodatkowania dotyczy przedsiębiorców okrętowych.

Podatek od instytucji finansowych

Dotyczy on banków. Płacą go one za posiadane aktywów.

Podatek od sprzedaży detalicznej

Inaczej nazywany podatkiem od marketów. Płaci się go w przypadkach, gdy miesięczna nadwyżka przychodów wynosi powyżej 17 mln złotych.

Podatek od dochodów kapitałowych

Dotyczy między innymi akcji i obligacji. Pobierany jest od dochodów kapitałowych i wynosi 19%.

Rodzaje pośrednich podatków w Polsce:

  • VAT - jest on dodany do ceny nabywanego dobra
  • Podatek od gier - w zależności od gry hazardowej jego stawki mogą się różnić. Zaczynają się od 2,5% a dochodzić mogą nawet do 25%. Stawką 12% opodatkowane są zakłady bukmacherskie.
  • Podatek akcyzowy - nałożony jest on na papierosy, alkohol oraz paliwa.

Jak można zauważyć w Polsce obowiązuje wiele podatków, w urzędach skarbowych funkcjonuje również wiele druków i formularzy. Zwrócić należy uwagę, że Ministerstwo Finansów stara się ułatwić rozliczanie podatków obywatelom RP. M.in. niedawno wprowadzono system Twój e-PIT umożliwiający wypełnienie deklaracji PIT-37 i PIT-38 online, bez wychodzenia z domu.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 28.02.2019, 08:35

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Daniel
dnia 09.10.2019, 00:51 · Zgłoś
Konfederacja chce zlikwidować podatek dochodowy całkowicie oraz wprowadzić dobrowolny ZUS.
Odpowiedz
0
@ yuy
dnia 04.03.2019, 12:16 · Zgłoś
placimy podatki i placimy , a zwykly obywatel placi najwiecej i sobie nie odliczy np poadtku od zakupionych srodkow spozywczych , odziezy , lekarstw, paliwa , gazu , pradu. opalu , lodowki itp
Odpowiedz
4
@ Ania
dnia 28.02.2019, 08:59 · Zgłoś
W zeszłym roku doszedł jeszcze podatek drogowy doliczany do paliwa 0,08pln/litr netto (do tego podatku trzeba doliczyć vat)
Odpowiedz
-4
@ do@Ania
dnia 28.02.2019, 10:14 · Zgłoś
Jesienią są wybory parlamentarne.Dalej głosujmy na PiS, PO, PSL, a podatki będą wyższe. Ktoś zapyta to na kogo głosować ? Wiosna ! Proszę poczytać program.
Odpowiedz
0
@ Realista
dnia 19.11.2019, 13:38 · Zgłoś
Wiosna czyli socjalizm bez udawania .
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657