Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„Jako w niebie tak i w Komańczy” w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Jaśle

26 lutego br. uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Tym razem poznali fakty, dotyczące internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, i obejrzeli fabularyzowany dokument Bogdana Miszczaka i Macieja Wójcika „Jako w niebie tak i w Komańczy”.

Tytuł filmu nawiązuje do słów, którymi bohater często modlił się podczas pobytu w Bieszczadach. Filmowa wersja wydarzeń z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku została zrealizowana przez Telewizję Obiektyw  w Krośnie w ramach cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”.

Większość zdjęć zrealizowano w podkarpackiej Komańczy, gdzie kardynał Wyszyński był internowany przez władze komunistyczne w latach 1955 – 1956. Bieszczadzkie lasy stanowiły piękne tło spacerów, modlitw i rozważań  Prymasa Tysiąclecia, który podczas pobytu w klasztorze nazaretanek napisał wiele ważnych publikacji. Tu powstały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i Wielka Nowenna Tysiąclecia,  teksty absolutnie wyjątkowe, jedne z najważniejszych dzieł w historii polskiego Kościoła, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

Producent filmu, Bogdan Miszczak, który był obecny podczas projekcji w auli Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, opowiedział młodzieży o kulisach pracy nad obrazem ora wyjaśnił, skąd autorzy czerpali inspiracje do jego nakręcenia. Jak twierdzi:„Film  jest adresowany do ogółu społeczeństwa,  starszym,  żeby przypomnieć kim był Stefan Kardynał Wyszyński , młodszym, by dowiedzieli się, że 60 lat temu  w czasach komunizmu internowany był wielki patriota.”

Kardynał Stefan Wyszyński (ur. w 1901 r.) przez 32 lata - od 1948 roku - stał na czele kościoła katolickiego w Polsce. W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Gdy rząd zdecydował się na jawną ingerencję w wewnętrzne życie Kościoła i w zasady obsadzania stanowisk kościelnych, prymas wypowiedział swoje słynne "non possumus" (nie możemy). W 1953 r. prymas Wyszyński został uwięziony i do 1955 r. przebywał najpierw w Rywałdzie, potem w Stoczku Warmińskim, Prudniku, a gdy jego stan zdrowia znacznie się pogorszył, został przewieziony do Komańczy.

Realizatorzy filmu skupili się na ukazaniu właśnie tego szczególnego okresu z życia kardynała, chcąc oddać klimat i warunki, w jakich powstały słynne Śluby Jasnogórskie, odczytane później w Częstochowie.

Pan Bogdan Miszczak opowiedział również młodzieży o szczegółach współpracy ze znanymi polskimi aktorami. Jako producent i współreżyser filmu zwrócił uwagę na kreację Marka Kality, który świetnie wcielił się w postać  kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Jego ojca zagrał wybitny aktor filmowy i teatralny, Jerzy Trela. Przyjął on propozycję udziału w tym projekcie z wielką radością, gdyż, jak twierdzi, niezwykle istotne jest przypominanie widzom historii ludzi szlachetnych. 

W produkcji możemy zobaczyćtakże Aleksandrę Popławską,  znaną z filmów „Wataha” czy „Kobiety mafii” oraz Mateusza Mikosia, Macieja Owczarka i Dagny Ciporę – aktorów sceny rzeszowskiej. Co ciekawe, obok znanych artystów wystąpili też amatorzy – mieszkańcy naszego regionu, a nawet proboszcz parafii w Komańczy oraz ucząca w SLO STO, pani Krystyna Zielińska-Niemiec.

Spotkanie z Bogdanem Miszczakiem i jego filmem cieszyło się z ogromnym zainteresowaniem naszej młodzieży, dla której nietuzinkowa postać kardynała Wyszyńskiego była dotychczas mało znana. Fabularyzowany dokument o niezwykłym Prymasie Tysiąclecia, nakręcony w 60. rocznicę końca jego internowania w Komańczy, pozwolił nam przybliżyć sobie dorobek tego wyjątkowego człowieka, będącego nie tylko ważnym dostojnikiem Kościoła, ale przede wszystkim autorytetem moralnym i duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

SLO STO w Jaśle

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 27.02.2018, 18:00

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657