Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jasielska winnica posadzona!

18

Pierwsza w Polsce miejska winnica ma już pierwsze nasadzenia, które wykonali słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina. Jak zgodnie podkreślali, takie praktyczne doświadczenia najlepiej pozwalają im uczyć się winiarstwa.

W ramach zajęć praktycznych słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina, prowadzonej przez Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, posadzili pierwsze 500 krzewów w jasielskiej winnicy. Powstaje ona na osiedlu Ulaszowice, na południowo-zachodnim stoku. Jeszcze tej wiosny zostanie obsadzone 25 arów, a w przyszłym roku docelowo 50 arów.

Winnica, która została założona na terenach przeznaczonych pod urządzenie zieleni miejskiej, ma być wyjątkowym i reprezentacyjnym elementem promocji miasta, potwierdzeniem przyjętej strategii wizerunkowej pod hasłem „Jasło w(inne) klimaty”. Koszty urządzenia terenu, ogrodzenia działki, zakupu sadzonek poniosło Miasto. – Posiadanie własnej, miejskiej winnicy to pomysł, który wpisuje się w naszą strategię wizerunkową. Winiarstwo jest jednym z elementów, którym powinniśmy się chwalić – mówił podczas sobotniego sadzenia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Współpraca Miasta z Fundacją ”Galica Vitis” przynosi wymierne efekty. - Oparta na winie strategia wizerunkowa miasta, do czegoś zobowiązuje. Uważam, że nie wystarczy już coroczne organizowanie Dni Wina, dlatego zaproponowaliśmy samorządowi utworzenie w Jaśle centrum edukacji winiarskiej. Pomysł powiódł się - oferta Podkarpackiej Akademii Wina cieszy się dużą popularnością - mówi Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji "Galicja Vitis".

Kolejnym krokiem naprzód jest założenie jasielskiej winnicy. Według R. Myśliwca Jasło musi się stać nie tylko przyjaznym i ciekawym miejscem dla mieszkańców, ale także pozytywnie kojarzyć się w Polsce, a nawet poza granicami kraju. - W pewnym zakresie to już się dzieje - nasze działania są z zainteresowaniem komentowane, zwłaszcza w wielkomiejskich społecznościach, na przykład Krakowa, Warszawy. Pomysł winiarski, a także inne innowacyjne działania promocyjne mogą pomóc Jasłu w rozwoju, a przecież o to chodzi.

Miejska winnica w Jaśle będzie pełniła rolę poletka dydaktyczno-doświadczalnego dla słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa, sztandarowej oferty PAW. Jednym z zadań akademii będzie opieka nad nią przez cały rok, a w kolejnych latach prawdopodobnie wyrób wina z winogron, które dojrzeją w jasielskiej winnicy. - Studium Praktycznego Winiarstwa to wyjątkowa w skali kraju oferta edukacji winiarskiej – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis”. - Bardzo duży nacisk kładziemy na praktykę, która jest najlepszą metodą nauczenia się zawodu. Teoria jest oczywiście także potrzebna, ale u nas i te zajęcia są prowadzone przez praktyków, najlepszych fachowców w swoich dziedzinach.

Pierwszą sadzonkę w powstającej winnicy posadził burmistrz Ryszard Pabian. Na tym jednak nie poprzestał, wspólnie ze słuchaczami PAW pracował przy sadzeniu winnicy.

Sadzenie winnicy odbywało się w minioną sobotę, w ramach pierwszego dnia szóstego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. W niedzielę odbyły się zajęcia teoretyczne. Na czym polega cięcie zielonych organów krzewów, regulacja plonu winogron oraz w jaki sposób wykonywać zabiegi poprawiające jakość owoców mówił Roman Myśliwiec. W drugiej części wykładów dr Janusz Mazurek podzielił się wiedzą na temat sprzętu stosowanego w ochronie winorośli.

Fundacja „Galicja Vitis”/UMJ

Napisany dnia: 26.04.2016, 09:08

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ on
dnia 29.04.2016, 18:09 · Zgłoś
Tylko zalurzcie kamery zeby sie nie okazalo ze po tygodniu gola ziemia zostala a po sadzonkach amfa fatima bylo i nima
Odpowiedz
0
@ Emeryt
dnia 28.04.2016, 18:53 · Zgłoś
Początki są zawsze trudne.
W Łącku na początku sadzenie drzew owocowych też było oporne.
Teraz Łącko i jego wyroby słyną na cały kraj.
Czytam, że obecnie za produktami z Pektowinu
tęskni też wielu wpisujących te powyższe komentarze.
Odpowiedz
13
@ Gość
dnia 27.04.2016, 07:09 · Zgłoś
Nie przypominam sobie aby burmistrz za swojej kadencji otwierał z takim rozmachem nowy zakład pracy ale sadzić krzaki i to na miejskich terenach to jest dopiero promocja. Promocja paru prywatnych winiarzy. Te tereny można było wykorzystać na budownictwo tj. bloki socjalne. Niech ludzie wypoczywają w atrakcyjnych i zdrowych miejscach. Teraz jeszcze oprócz zasiłków z MOPS dochodzi im 500+ to by się im żyło, że ho ho ho albo i jeszcze lepiej.
Odpowiedz
6
@ qaz
dnia 26.04.2016, 20:03 · Zgłoś
No, winnica już jest! To teraz tylko patrzeć jak się Jasło będzie rozwijać...
Odpowiedz
22
@ ZAWIEDZIONY
dnia 26.04.2016, 19:05 · Zgłoś
Krew mnie zalewa !!! .. głosowałem na tego faceta. Gdybym wiedział jak ma w głowie ... nigdy bym tego błędu więcej nie zrobił. Ten gość marnuje moje pieniądze... zamiast dymać po europie za inwestorami i kapitałem dla Jasła to bawi się w pseudo rolnika i marnuje czas.. ja pier...e, krew mnie zalewa. Jak chcecie napić się tego kwaśnego gniotu, syfu to kilometr niżej można kupić 0.75 l za 10 zł a i tak będzie o niebo lepsze niż to co wyhodujecie. MARNUJECIE PUBLICZNY MAJĄTEK bez zgody mieszkańców !!!... wyborcy to zapamiętają !!!
Odpowiedz
16
@ malkontent
dnia 26.04.2016, 22:16 · Zgłoś
Całkowicie się zgadzam, wino z jasielskiej winnicy nigdy nie będzie konkurencyjne cenowo i jakościowo dla win importowanych. Ciekaw jestem ile nas podatników będzie kosztować utrzymanie winnicy (zabiegi pielęgnacyjne, opryski, nawożenie).
Odpowiedz
12
@ ren
dnia 26.04.2016, 14:26 · Zgłoś
najlepsze wino wyjdzie z tych sadzonek z ronda
Odpowiedz
5
@ Czlowieka z lasu
dnia 26.04.2016, 15:10 · Zgłoś
Alwood nie nadaje sie n'a wino
Odpowiedz
8
@ Kris UK
dnia 26.04.2016, 14:18 · Zgłoś
Sadzić, palić, zalegalizować!
Odpowiedz
0
@ jojo
dnia 26.04.2016, 14:11 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-4
@ annakijak;-)
dnia 26.04.2016, 14:58 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-9
@ !!!!
dnia 26.04.2016, 12:13 · Zgłoś
- Bardzo dobry pomysł zagospodarowania gruntów rolnych a Jasło na tym zyska należy wykorzystać walory przyrodniczo- klimatyczne miasta
Odpowiedz
0
@ Szwagier
dnia 27.04.2016, 21:25 · Zgłoś
co zyska ?
na pektowinie też by zyskała jak by były miejsca pracy na Nowym Stylu też jak by zainwestowała a propo Baltic Wood Tam to Warchoł frajerem jest!
Odpowiedz
12
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 26.04.2016, 11:03 · Zgłoś
Mieszkańcy [szczególnie ci faktyczni, a nie iluzoryczni podatnicy żyjący z pracy i podatków innych] chcą wiedzieć na co łożą i co z tego będą mieć...Nikt z włodarzy nie kiwnął palcem kiedy likwidowano Pektowin i wiele miejsc pracy - teraz będą podnosić podatki na sponsoring grupki elyt ...urządzając "hucpę promującą lokalny przemysł"...
Odpowiedz
6
@ DZIEKAN
dnia 26.04.2016, 16:07 · Zgłoś
Unia w przyszłym roku ma podobno dawać zamiast jabłek po skrzynce winogrona na osobę
Odpowiedz
3
@ jeżynka:)
dnia 28.04.2016, 15:17 · Zgłoś
Jedno pytanie-jakie to wymierne korzysci miasto i mieszkańcy ma lub będzie miało z tej winnicy?
Odpowiedz
0
@ degustator
dnia 28.04.2016, 21:12 · Zgłoś
kiedy dni wina, bo bardzo polubiłem winno wcześniej wódke
Odpowiedz
2
@ zenben
dnia 29.04.2016, 16:38 · Zgłoś
o ja też lubie winno marki wino
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657