Strona główna

Jaślanie wybierają się na pionierską wyprawę górską - 2000 kilometrów przez zimowe Karpaty

42
Napisany dnia: 11.10.2017, 10:15 , Tagi: Brak

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki zamierzają jako pionierzy pokonać pieszo całe Karpaty zimą. Drugie największe pasmo górskie w Europie, a zarazem najdziksze zakątki naszego kontynentu.

Para pokonała już to pasmo latem w 2015 roku. Tym razem zamierzają je przemierzyć w czasie kalendarzowej zimy.

Do tej pory, trasę tę pokonało kilkanaście wypraw, w tym tylko 3 kobiety, ale jeszcze nikt nie dokonał tego zimą!

Przez Karpaty nie ma jednego wyznaczonego szlaku, trzeba korzystać z sieci szlaków w poszczególnych państwach tak, aby połączyć je w jedną całość. Zdarza się jednak, że nie ma szlaku, bądź od lat nikt ich nie używał (głównie w Rumunii), wówczas pozostaje kompas, mapa i gps.

W czasie letniego przejścia nie oszczędziły ich losowe wypadki. W Rumunii podczas burzy Sławka zepchnął ze stoku potężny podmuch wiatru. Na szczęście skończyło się na poturbowaniu i zbitym kolanie. Jego stan był jednak na tyle poważny, że z trudem mógł chodzić. Na kilka dni zostali uwięzieni bez zasięgu, poza szlakiem, gdzie w małym namiocie czekali na poprawę stanu zdrowia Sławka.

Sławomir Sanocki

W Fogaraszach, najwyższym paśmie Rumunii zastali niekorzystne warunki. Po kwietniowych śnieżycach, największych jakie nawiedziły środkową Rumunię od lat, ilość śniegu była nadzwyczaj duża. Bez specjalistycznego sprzętu część szlaków w tych górach okazała się niemożliwa do przejścia.

Nie poddali się mimo tym przeciwnościom i dotarli do mety swojej wędrówki w Bratysławie.

Teraz para planuje podjąć wyzwanie jakim będzie przejście Karpat zimą - w limitowanym czasie 89 dni. Ponownie będą zmagać się z wyzwaniami, jakie czekają na nich na szlaku. Zimowe, huraganowe zawieje, mrozy, sięgające w górach nawet -35 stopni i metrowe zaspy śniegu to warunki atmosferyczne jakich doświadczą. Dodatkowo obarczeni ciężkimi plecakami, w których będą mieli niezbędny ekwipunek: żywność, śpiwory puchowe, namiot, odzież.

Weronika Łukaszewska

Aby przejść cały łańcuch Karpat trasą, która liczy 2000 kilometrów muszą pokonywać dziennie dystans ponad 20 kilometrów pieszo na rakietach śnieżnych. Czy uda im się przejść w zimie cały łańcuch Karpat jako pierwszym? Jeśli jesteście ciekawi, całą wyprawę będą opisywać na swoim blogu www.karpatyzima.ploraz relacjonować na bieżąco na swojej stronie facebookowej  www.facebook.com/Lukkarpatzima. Zapraszamy Was do śledzenia!

Patronat honorowy nad wyprawą objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Starosta Jasielski oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. 

Patronat medialny nad wyprawą objął portal informacyjny www.jaslo4u.pl

red.

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ kasia
dnia 11.10.2017, 10:30. Identyfikator użytkownika: 5bP2vPwiVNA6
Ocena
komentarza:
48
Miło na was popatrzeć, musicie być wspaniałymi ludźmi, że wam się takie pomysły w głowie rodzą.
@ gzyms
dnia 11.10.2017, 18:56. Identyfikator użytkownika: kjV1d00Vgngv
Ocena
komentarza:
8
To jest straszne jak ludzie idą w góry! Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia! Ja wchodziłem w zeszłym roku na Giewont, lipiec, skwar, wszyscy w krótkich spodenkach, japonki, klapki, małe dzieci - koszmar! Ja jedyny byłem przygotowany: dwa czekany, raki, profesjonalna odzież, specjalistyczny mocno spłaszczony namiot (żeby opierał się wiatrom), butle z tlenem - najgorsze były te ich drwiące spojrzenia ignorantów. A przecież to GÓRY i wszystko może się zmienić w sekundę! Wejście podzieliłem na 4 dni, co paręset metrów obóz, aklimatyzacja, oczywiście poręczówki na każdym etapie i ostatniego dnia atak na szczyt. Co dzień rano znajdowałem w przedsionku mojego namiotu puszki po Coli i opakowania po chipsach! Przeklęci amatorzy! W końcu zdobyłem szczyt, zużyte butle zostawiłem w pod krzyżem w strefie śmierci, gdzie -o zgrozo! - spotkałem babcię z dwójką wnucząt! Schodziłem kolejne 4 dni, ale przeżyłem tę próbę umiejętności i charakteru. Pod koniec sierpnia planuję wejść na Kopiec Kościuszki, w stylu alpejskim - ale jak zobaczę turystów z dziećmi i watą cukrową, to dzwonię na policję.
~Prawdziwy człowiek gór, alpinista, profesjonalsta
@ Brown Milk
dnia 11.10.2017, 19:46. Identyfikator użytkownika: IeYdR2N9HzDr
Ocena
komentarza:
-7
Świetna pasta tylko juz troche nudna i stara.Elo.
@ hbdfhdf
dnia 11.10.2017, 21:38. Identyfikator użytkownika: qMnsXMhWuQyy
Ocena
komentarza:
-2
chętnie się z Wami wybiorę kontakt grzegorzrjs@wp.pl
@ Misiek
dnia 12.10.2017, 07:02. Identyfikator użytkownika: yjHhUnuZFvM5
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Kopa
dnia 12.10.2017, 11:33. Identyfikator użytkownika: xDm0iVhWpK8W
Ocena
komentarza:
2
Fajny, żartobliwy komentarz ze skrajnym przerysowaniem sytuacji w każdą stronę. Zuch gzyms. Śmieciarzy w górach warto surowo karać, by to uczynić to jedyne wyjście to pełny monitoring szlaku np. na Giewont i system via ceprotater dla turystów z obowiązkową rejestracją wyjścia, rejestracją przejścia minimum trzech punktów kontrolnych i czwartego na szczycie oraz powrotu wraz z kontrolą bagażu, ewentualnie wariant odmienny to założenie elektronicznych kodów do każdego elementu wyposażenia i żywności zabieranych ze sobą i obowiązek odbicia po powrocie wszystkich elementów (w tym zużytych opakowań) potwierdzających tym samym brak śmiecenia na szlaku. Gzyms a czy wychodziłeś na Giewont jego ścianą północną?, oczywiście bez butli tlenowej (wszak to nie M.Blanc) ale jedynie czekany, raki, profesjonalna odzież i kask ale bez lin i oprzyrządowania alpinistycznego. To jedyna droga na której nie spotkasz klapek na nogach i tłumów w kolejce, niemniej masz szansę napotkać spadające z góry to i owo.
@ Buahhha
dnia 13.10.2017, 19:23. Identyfikator użytkownika: aLVatbEloTzs
Ocena
komentarza:
0
Na giewont 4 dni? Nie komentuje
@ ppppp
dnia 15.10.2017, 04:09. Identyfikator użytkownika: x7GYMXPPVCWK
Ocena
komentarza:
0
super...a na gore Liwocz to pewnie 2 dni Tobie zajmie ...hahaha ...Tylko do czego potrzebny Tobie był tlen ?bo tego nie rozumiem ?
@ E R o
dnia 16.10.2017, 16:06. Identyfikator użytkownika: q2enHvCnT95h
Ocena
komentarza:
1
Monitoring na szlakach? I co jeszcze? Nie po to ludzi ciągnie do natury,żeby ich tam nagrywano jak na Nat Geo Wild. Kultura to podstawa i świadomość tego co sie robi, pzdr
@ E R o
dnia 16.10.2017, 16:11. Identyfikator użytkownika: q2enHvCnT95h
Ocena
komentarza:
0
Niewolniku systemowy, normalny jesteś? I chipa może podskórnego,żeby przyłożyć do bramki? Wyłącz telewizor i idz do na leczenie (najlepiej na łono natury). Nie pozdrawiam
@ Maryjanna
dnia 11.10.2017, 10:39. Identyfikator użytkownika: 95cr4Hke3y1f
Ocena
komentarza:
9
[Komentarz nie na temat]
@ Przeciętny człowiek
dnia 11.10.2017, 11:21. Identyfikator użytkownika: DLyVJLFT2H4t
Ocena
komentarza:
31
Zawsze przy tego typu akcjach mam wrażenie, że jak żyje przeciętnie i nie robię czegoś co wyróżnia się medialnie to przegrywam życie i nie wykorzystuje go we właściwy sposób.
Wmawia nam się każdego dnia, że przeciętność czy nie absorbowanie sobą Świata to coś złego. Musisz uprawiać base jumping, jechać na rowerze z Jasła na Gibraltar, wyjść na jakąś górę, przebiec ultramaraton, adoptować żyrafę. Obiecuje się ludziom, że mogą być kim chcą i wychowuje pokolenie frustratów i zawiedzionych nadziei, że jednak nie zrobiłem kariery piosenkarza i Świat mody się na mnie nie poznał i gdzie są moje miliony i uwielbienie mas na, które przecież zasługuje bo jestem wyjątkowy. Każdy ma swoje skrzydła, na których lata. I stosownie do tych swoich skrzydeł, lata niżej lub wyżej. W większości jesteśmy przeciętni. I nie ma w tym nic złego. Słabe jest tylko to, jeśli dążymy do tej przeciętności. Jeśli zapadamy się w niej. Jeśli nie chcemy się rozwijać.
Przykre jest to, że są dziesiątki bohaterów dnia zwykłego, którzy po 10 lat opiekują się chorymi rodzicami i podcierają im tyłki albo opiekują się chorymi dziećmi i staja się bohaterami dopiero wtedy kiedy światła i obiektyw kamery zapewni im uwagę.
@ mistrz piłki kopanej
dnia 11.10.2017, 12:06. Identyfikator użytkownika: CbZAB8j4slgn
Ocena
komentarza:
-15
Im właśnie o to chodzi żeby się uzewnętrzniać przelewając całą energię w pustkę, a nie zagłębiać wewnątrz samego siebie w poszukiwaniu Boga. Jesteśmy jego dziećmi i nasze ciała mają gigantyczne możliwości tylko oni niechą abyśmy ich odkryli. I nie łudźcie się każdy z nas je ma.
@ Bhp
dnia 11.10.2017, 13:51. Identyfikator użytkownika: D4zDFRN79ccY
Ocena
komentarza:
-6
Jeśli spełnia się swoją pasję bądź też jakąkolwiek formę dobrych uczynków to należy robić bez fleszy bez rozgłosu. Nie upodobniac się między innymi do Roberta L.który sponsorowal zakup inwalidzkiego wózka dla chlopca a wszystkie media wyly z zachwytem.
@ zubiliusz źuk
dnia 11.10.2017, 16:24. Identyfikator użytkownika: JOLI170XR78f
Ocena
komentarza:
0
a w nastepnym roku monte ewerest hej
@ lujusz
dnia 11.10.2017, 11:29. Identyfikator użytkownika: t8weFNJkO1H5
Ocena
komentarza:
19
Powodzenia! Świetny pomysł!
@ ...
dnia 11.10.2017, 12:22. Identyfikator użytkownika: efCO4tgGw31U
Ocena
komentarza:
1
Jesli maja taka pasje to fajnie ale po co robic z nich bohaterow? ja mam swoje pasje ale zapewne przez ogol uwazane za malo ,,fascynujace'' nie trzeba ryzykowac zycia zeby sie dobrze bawic.
@ jenot
dnia 11.10.2017, 22:46. Identyfikator użytkownika: midWBpa7GxXr
Ocena
komentarza:
5
Kto robi z nich bohaterów?
@ Kopanka
dnia 11.10.2017, 12:23. Identyfikator użytkownika: CbZAB8j4slgn
Ocena
komentarza:
9
Łażenie po górkach to jest jeszcze nic w porównaniu do całych mas ludzkich siedzących przed pudełkiem HD i wpatujących się jak 22 kopaczo-biegaczy lata po zielonej łące usiłując wkopać szmacianką kulkę wypełnioną powietrzem do przeciwległego prostokąta załoniętego siatką. Popijają przy tym hormony żeńskie z puszek aluminiowych i nazywają to "aktywnym wypoczynkiem" i symbolem męskości.
@ Darko
dnia 11.10.2017, 12:34. Identyfikator użytkownika: eDLYDUBXdcWH
Ocena
komentarza:
13
Tak trzymać nie słuchajcie tych miernot które obrażają każdego kto coś w swoim życiu robi
@ Abnegat
dnia 11.10.2017, 12:40. Identyfikator użytkownika: 6QUbWSjy3Vb1
Ocena
komentarza:
0
Nie boją się wędrować w dzisiejszej sytuacji przez teren UPAdliny?
@ Ona
dnia 11.10.2017, 13:13. Identyfikator użytkownika: wdcVtj9ohsyt
Ocena
komentarza:
15
Super. Powodzenia :)))
@ E tam
dnia 11.10.2017, 15:46. Identyfikator użytkownika: 4coiSbxTj1dX
Ocena
komentarza:
1
e tam nie ma to jak palcem po mapie - no żartowałem.
@ Hm
dnia 11.10.2017, 16:07. Identyfikator użytkownika: 4coiSbxTj1dX
Ocena
komentarza:
4
Bardzo fajnie. Ale trzeba też zauważać ludzi, którzy harują jak woły we wszelakich zakładach, biurach bez wytchnienia. Czy Polska jest krajem gdzie docenia się ciężką pracę - NIE - czy to kiedykolwiek się zmieni - na najbliższe 100 lat się na to nie zanosi.
Nie chcę Polski gdzie na topie jest cwaniactwo, nieróbstwo, obiboctwo - kiedy zmienisz się moja Ojczyzno - chyba nigdy - co musi się stać aby w pracy najważniejsza była praca ???
@ fan
dnia 11.10.2017, 16:33. Identyfikator użytkownika: 1sYxGQZse5j9
Ocena
komentarza:
3
Ludzie musza się zmienić.
Dzisiaj swiat zyje tym ile posiadasz pieniędzy,jakie masz ciuchy i jakim jeżdzisz samochodem jesli to wszystko masz z najwyzszej pólki to ludzie cie podziwiaja? nie ja.
Zdradze ci sekret oddaj wszystko co cie trapi Bogu,oddaj mu całe swoje życie i niech ciie poprowadzi i uwierz w niego a zobaczysz ze to wszystko o czym napisałem wyzej ile masz pieniędzy itd... jest marnością a ty otrzymasz wszystko czego potrzebujesz zeby byc szczęśliwym.Uwierz w Boga a zobaczysz jak się zmieni twoje zycie jeśli jest w nim pustka.
@ Do Fan i Hm
dnia 11.10.2017, 19:25. Identyfikator użytkownika: 8xyou5k5EAQd
Ocena
komentarza:
4
Piękne wpisy-balsam dla duszy-dzięki i uznanie
@ nb
dnia 11.10.2017, 19:43. Identyfikator użytkownika: IlkpNz46fNh9
Ocena
komentarza:
7
O RANY ...nie wiecie co począć z takim info ???...Pasja,cel i wytrwałość ...to was mali hejterzy przerosło ???..."szczenka" opadla???...Gratuluję Pasjonatom i troche zazdroszczę ..odwagi
@ dynia
dnia 12.10.2017, 11:36. Identyfikator użytkownika: xDm0iVhWpK8W
Ocena
komentarza:
-6
Pytanie techniczne: Jak rozwiązali kwestię przekraczania granicy w górach? jakieś specjalne załatwione w ambasadzie zezwolenie? Jak to wygląda?
@ dragoness
dnia 12.10.2017, 15:50. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-8
Szczęśliwej podróży i powrotu.
@ Wyprawa
dnia 13.10.2017, 06:38. Identyfikator użytkownika: Y5tM9N9njb3O
Ocena
komentarza:
-2
Warto zapytać gwiazd,czy ryzykować życie.Jeśli jednak Będziecie na szczycie(bliżej Boga)poproście o poprawę tego Świata..
@ Poproście
dnia 13.10.2017, 08:07. Identyfikator użytkownika: PVBTl0bTHpWl
Ocena
komentarza:
4
Poproście o to by znikała obłuda, fałsz, zachłannictwo, zazdrość. Poproście aby ludzie w końcu zaczęli się nawzajem szanować. Precz z obłudą, fałszem i tyranią dnia codziennego.
@ Poproście
dnia 13.10.2017, 08:14. Identyfikator użytkownika: PVBTl0bTHpWl
Ocena
komentarza:
5
Poproście o to aby ludzie systematycznie uczęszczający do Kościoła nie postępowali każdego dnia tak gdyby Boga nie było - precz z tyranami dnia codziennego w domu i pracy.
@ dragoness
dnia 13.10.2017, 08:25. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-3
"Na szczycie" jest bliżej Boga? A ja myślałam, że zgodnie z nauczaniem Kościoła jest on wszechobecny?
@ Człowiek z lasu
dnia 13.10.2017, 14:22. Identyfikator użytkownika: vakq6nSlwahT
Ocena
komentarza:
2
Tak. Jest wszechobecny i nie tylko zgodnie z nauczaniem Kościoła. Posty napisane powyżej, są w stanie zrozumieć ludzie, którzy przekraczali pozorne granice swoich możliwości, np. biegnąc 400 m. Poniżej 50 sekund albo półmaraton poniżej 1h20, czy też wspinając się na jakąś górę w zimie. To tylko przykłady.
@ akacja
dnia 14.10.2017, 06:44. Identyfikator użytkownika: mkFrLM25qaTC
Ocena
komentarza:
2
Tak jak Bóg jest romantyczny, fundując komuś glejaka?
@ Człowiek z lasu
dnia 14.10.2017, 08:10. Identyfikator użytkownika: E8h0MqQiqbVd
Ocena
komentarza:
1
W teorię ewolucji pewnie wierzysz, a w naturalne przyczyny chorób już nie?
@ Wyprawa
dnia 14.10.2017, 08:30. Identyfikator użytkownika: DWuo2Bh36q1K
Ocena
komentarza:
0
Mamy wybór,mieć żal do Boga za to,czego nam brak,(np.ludzie niewidomi,bez rąk i nóg..)lub być wdzięcznym za to,co mamy(upragnione dziecko,miłość..)Bądźmy wdzięczni,nie ma życia bez cierpienia.
@ gekko
dnia 15.10.2017, 09:40. Identyfikator użytkownika: r3GtzULczbhZ
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Człowiek z lasu
dnia 15.10.2017, 09:49. Identyfikator użytkownika: zf19O2w9p4KN
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Wyprawa
dnia 15.10.2017, 15:57. Identyfikator użytkownika: uJuyUOWm88R2
Ocena
komentarza:
0
Usunięto moje wpisy,no cóż,lubię spontanicznie obserwować ludzi i tak myślę,młodzi Jaślanie idą w góry,wielka determinacja,podziwiam,ale patrząc na osoby kalekie,niewidome,zauważam wielką radość u nich,Oni nie chcą pomocy,ani współczucia..zaś zdrowi,piękni i bogaci zgorzkniali i źli na wszystko.Z Bogiem w sercu i miłością do ludzi i stworzenia,życie ma sens.
@ MARYŚKA
dnia 13.10.2017, 14:50. Identyfikator użytkownika: c9NAyPnM8Ozj
Ocena
komentarza:
4
superkowo !!! trzymajcie się !!! tak trzymać !!! życzę zdrowego powrotu !!!
@ Patronat honorowy
dnia 14.10.2017, 15:31. Identyfikator użytkownika: gw86qqPOP8g4
Ocena
komentarza:
1
Gratulacje,superowo,wspierać,tak trzymać."Dzięki"za usuwanie wpisów bez wulgaryzmów-ciekawe co się nie podobało.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • WSIiZ jednym z polskich liderów w międzynarodowym rankingu uczelni – U-Multirank

  Uzyskaliśmy najwyższe noty – bardzo dobry „A” lub dobry „B” – aż w 13 podkategoriach. Dla kandydatów na studia to kolejny w tym roku dowód na to, że powierzając nam swoje wykształcenie wybierają...

 • Wypadek w Krajowicach, cztery osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godz. 8.30 w Krajowicach, na drodze krajowej nr 73, doszło do czołowego zderzenia dostawczego busa z osobowym suzuki. W zdarzeniu ucierpiały cztery osoby. Policjanci pracują nad ustaleniem okoliczności wypadku...

 • Wypadek w Trzcinicy. Bez utrudnień na drodze krajowej nr 28

  Dzisiaj po godz. 12, dyżurny jasielskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Trzcinicy. Kierujący osobowym volkswagenem, jadąc DK 28 w kierunku Gorlic, stracił panowanie nad samochodem i zjechał do rowu. W zdarzeniu ranne zostały trzy osoby...

 • Mapa zagrożeń przynosi efekty

  Mieszkańcy powiatu jasielskiego częściej korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa niż w innych częściach na Podkarpaciu. Szybka jazda i niewłaściwe parkowanie to wykroczenia najczęściej przez nich zgłaszane...

 • Czy Jasło doczeka się KG2?

  Jaślanie coraz częściej pytają o budowę 1,4 km odcinka drogi wojewódzkiej łączącego dwie drogi krajowe. Choć wedle zapowiedzi samorządowców inwestycja miała być już zakończona na jesień br., tak do chwili obecnej nie ma mowy o żadnych pracach budowlanych...

 • Fotoradar skutecznie spowalnia kierowców

  W Kołaczycach przy drodze krajowej relacji Jasło-Pilzno, na jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie jasielskim pojawił się fotoradar. Urządzenie od początku sieje postrach. Z daleka widoczna żółta obudowa sprawia, że kierowcy chętniej ściągają nogę z gazu.

 • Sołtys Bieździadki oskarżony o kradzież drzewa

  Prokurator skierował akt oskarżenia do jasielskiego sądu wobec Jerzego M. sołtysa wsi Bieździadka. Mężczyzna od marca do maja br. według śledczych miał dokonywać kradzieży drzewa o wartości około 12 tys. zł. Co więcej policja z Brzostku prowadzi wobec niego postępowanie pod kątem kradzieży konia.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105