Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jaślanie z patriotyczną wizytą w Krakowie

9

Niedługo minie kolejna rocznica akcji uwolnienia więźniów z niemieckiego więzienia w Jaśle, określonej kryptonimem „Pensjonat”. W związku z tym grupa jaślan odwiedziła w Krakowie jej jedynego żyjącego uczestnika płk. Stanisława Dąbrowę-Kostkę oraz Marię Magurę-Witkowską, siostrę zamordowanego później przez Niemców innego członka tego zespołu dywersyjnego – Stanisława Magury.

Wzorem roku ubiegłego Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Komenda Hufca ZHP w Jaśle – we współpracy z Urzędem Miasta Jasła – w związku z rocznicą pamiętnego wydarzenia początkiem sierpnia zorganizują II Jasielski Marsz Wolności. Ruszy on spod pomnika AK, z miejsca, w którym znajdowało się więzienie i rozegrała ta słynna akcja.

Jaślanie wraz z płk. Dąbrową - Kostką

Niestety, ze względu na podeszły wiek i kłopoty zdrowotne w przedsięwzięciu nie będą mogli uczestniczyć ludzie, którzy wyrażają duże uznanie organizatorom i uczestnikom tej nowej formuły upamiętniania jakże ważnego wydarzenia z lat II wojny światowej. Są nimi jedyny żyjący bezpośredni uczestnik akcji Stanisław Dąbrowa-Kostka oraz Maria Magura-Witkowska, siostra biorącego w niej udział harcerza Stanisława Magury, który w odwecie za uwolnienie więźniów wraz z bratem bliźniakiem Janem został stracony przez Niemców początkiem 1944 roku. Z tego też powodu do tych osób – od lat związanych z naszym miastem – udała się delegacja Hufca ZHP w Jaśle ze 139. DH „Lisy” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego na czele z jego prezesem oraz zastępcą komendanta Hufca ZHP hm. Wiesławem Hapem, głównym koordynatorem Marszu Wolności.

Płk Stanisław Dąbrowa-Kostka 

Jaślanie zostali bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców Krakowa, którzy nie kryli wzruszenia z powodu ich wizyty i pamięci o przeszłości, której oni sami i ich najbliżsi byli uczestnikami i naocznymi świadkami. Pułkownik Dąbrowa-Kostka podczas spotkania z grupą przybyłych z Jasła osób przypomniał genezę, przebieg i skutki akcji „Pensjonat”, opowiedział również o innych wątkach z dziejów swojej bogatej w wydarzenia wojennej i powojennej służby ojczyźnie, pokazał szereg cennych fotografii i dokumentów oraz klucz zabrany pamiętnej nocy z jasielskiego więzienia. W czasie pożegnania ze swoimi gośćmi druh „Dąbrowa” – Honorowy Obywatel Miasta Jasła – otrzymał wystosowany do niego przez burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego okolicznościowy list wraz z publikacjami książkowymi o tematyce jasielskiej. Z kolei w trakcie równie sympatycznej wizyty jaślan w domu państwa Magurów-Witkowskich siostra bohaterskich braci Stanisława i Jana również odniosła się do tamtych pamiętnych, okupacyjnych dni. Opowiedziała też o historiach z życia swojej rodziny, wspólnej służbie harcerskiej, ideałach i patriotyzmie. Wdzięczni goście zrewanżowali się kobiecie wręczając jej publikacje o Jaśle i dziejach lokalnego harcerstwa. Warto wspomnieć, iż część wspomnień i relacji nt. dawnych dziejów, które przedstawiły jaślanom odwiedzone przez nich osoby została nagrana i zostanie wyemitowana podczas rozpoczęcia tegorocznego Marszu Wolności pod jasielskim pomnikiem AK.

Maria i Tadeusz Magurowie-Witkowscy

W gronie rodziny Magurów-Witkowskich

Podczas pobytu w dawnej stolicy Polski młodzi mieszkańcy Jasła wraz z opiekunami – instruktorami ZHP i członkami SMJiRJ – zwiedzili Muzeum Armii Krajowej, Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Sukiennicach oraz Muzeum-Dom Jana Matejki. Uczestniczyli również w mszy świętej w kościele Mariackim.

Wrażeniami z patriotycznej wyprawy podzieliło się z nami dwoje przedstawicieli jasielskiego Hufca ZHP, przyboczni „Lisów”. Druhna Gabriela Czerwińska powiedziała: Wizyta u Stanisława Dąbrowy-Kostki była dla mnie wyjątkową lekcją historii. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez gospodarza, który ze szczegółami opowiedział nam o akcji „Pensjonat”. Wspaniale było usłyszeć o niej z ust samego jej uczestnika, który swoimi opowieściami sprawił, że poczuliśmy klimat i przeżycia towarzyszące akcji, tak, jakbyśmy sami brali  w  niej udział. Druh pułkownik jest człowiekiem obdarzonym niezwykłym poczuciem humoru, bardzo inteligentnym i godnym naśladowania. Wizyta u państwa Magurów-Witkowskich również dostarczyła mi wielu wzruszeń. Bardzo serdecznie przez nich przyjęci wysłuchaliśmy przemyśleń pani Marii na temat akcji „Pensjonat”, harcerstwa, jak i jej osobistych przeżyć. Szczególnie wzruszająca była opowieść o braciach bliźniakach, którzy – tak jak i ona – byli harcerzami, dlatego też ich rodzina stała się mi szczególnie bliska. Ta wizyta na długo pozostanie w mojej pamięci.

Druhna Gabriela Czerwińska

Nasza rozmówczyni twierdzi, iż zarówno Stanisław Dąbrowa-Kostka jak i bracia Magurowie są dla niej przykładem niezwykłej odwagi oraz ogromnego poświęcenia – tak względem innych ludzi, jak i ojczyzny. Dlatego też powinni stać się dla każdego wzorem do naśladowania.

Spotkanie z druhem pułkownikiem Dąbrową-Kostką było dla mnie czymś ważnym. Został zahartowany przez wydarzenia jakie przeżył i, mimo swojego zaawansowanego wieku, sprawia wrażenie zarówno silnego jak i niezwykle ciepłego i dowcipnego człowieka. Opowiedział nam o swoich przeżyciach z okresu okupacji i ciekawych, nieznanych dotąd szerzej faktach dotyczących akcji „Pensjonat”. Moim zdaniem osoby takie jak on i bracia Magurowie, a nie piosenkarze czy aktorzy, powinni być wzorami dla współczesnej młodzieży – powiedział nam z kolei druh Jakub Wróbel.

Druh Jakub Wróbel

Wyjazd jaślan do Krakowa – jak podkreślają jego organizatorzy – był możliwy dzięki życzliwości burmistrza Andrzeja Czerneckiego, wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Jaśle oraz pomocy organizacyjnej Mateusza Smyki, podinspektora Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych UM.

Informacje nt. programów tegorocznych uroczystych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i akcji „Pensjonat” oraz II Jasielskiego Marszu Wolności opublikujemy pod koniec lipca.

Jakub Hap
Fot.: W. Hap, Ł. Kotulak, D. Stasiowski

Napisany dnia: 18.07.2014, 10:49

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ Max Szyderko
dnia 24.07.2014, 13:06 · Zgłoś
A gdzie jest patriotyczne komando jasielskiego PiSjugend ? Czyżby ich "partyjotyzm" ograniczał się do fotek na grobach z hasełkiem "psi obowiązek "?
Piękna akcja druhu Wiesławie. Czuwaj!
Odpowiedz
-7
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 21.07.2014, 22:45 · Zgłoś
Oczywiście piękna sprawa, ale nie zauważacie jednego, że środki na takie "akcje" zabierane są od tych, którym wmawia się, że ich praca nie warta jest tego, aby zapracowali na podstawowe środki do życia tj: mieszkanie, "żarcie" i ubranie ...
Wasze akcje i "projekty unijne" są ważniejsze bo to gruba kasa i okradanie najgorzej sytuowanych...
Odpowiedz
0
@ :P
dnia 19.07.2014, 19:53 · Zgłoś
Czy można zwiedzić tą celę w jasielskiej Bursie gdzie znajduje się "CELA PAMIĘCI" ?
Odpowiedz
4
@ Max Szyderko
dnia 24.07.2014, 13:07 · Zgłoś
Jasne, że można, trzeba tylko ustalić to z panem Wiesławem Hapem.
Odpowiedz
8
@ pytaty
dnia 18.07.2014, 12:13 · Zgłoś
A ja sie pytam kiedy wreszcie ktoś zainteresuje sie historycznym budynkiem, (STARY SZPITA -BURSA) gdzie za czasów II wojny swiatowej byli meczeni i mordowani NAS BOHATEROWIE!!!
NO KIEDY I KTO !!!
Odpowiedz
10
@ muusth
dnia 18.07.2014, 19:16 · Zgłoś
W bursie jest ta sprawa że mieści się tam szpital psychiatryczny i my (jako harcerze) nie mamy tam wiele do powiedzenia. Został wyizolowany fragment z podziemi gdzie byli więzieni aresztowani. W tej chwili obiektem, fragmentem podziemi, czyli właśnie wyizolowaną celą zajmuje się właśnie 139 DH Lisy. Raz na jakiś czas przychodzimy tam sprzątać oraz pokazać nowym harcerzom wnętrze i opowiedzieć im historię tego miejsca.
Odpowiedz
4
@ szczery
dnia 19.07.2014, 10:46 · Zgłoś
powiedzmy sobie szczerze... w dzisiejszych czasach zeby cokolwiek zrobic trzeba zalatwiac w cholere niepotrzebnych papierkow i pozwolen na jakies remonty itd wiec sam fakt ze jakis kawalek tego miejsca jest jeszcze objety opieka to juz dobrze :)
Odpowiedz
24
@ Piękna sprawa
dnia 18.07.2014, 11:12 · Zgłoś
Robicie coś wspaniałego. Pokazujecie młodzieży prawdziwych bohaterów, nie idiotów celebrytów, którzy mają stać się wzorem dla młodych Polaków po to, by ich celem życiowym były okazje cenowe i konsumpcja. Prawdziwe harcerstwo jeszcze istnieje dzięki pasji druha Wieśka. Dzięki.
Odpowiedz
8
@ ula
dnia 19.07.2014, 14:24 · Zgłoś
Zabrać tam nauczycielki historii z gimnazjów może się czegoś nauczą, raczej w to nie wierzę.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657