Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jasło bliżej gwiazd

32
Już pod koniec przyszłego roku będziemy bliżej gwiazd. A to za sprawą obserwatorium astronomicznego, które powstanie przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Budowa kopuły jest możliwa dzięki projektowi „Karpackie niebo” realizowanemu wspólnie ze słowackim miastem. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych powiat dopłaci tylko 15% całej kwoty. Z jasielskiego obserwatorium będą mogli korzystać nie tylko uczniowie I LO, ale także okoliczna młodzież, mieszkańcy i turyści.

W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 – 2013, powiat jasielski będzie realizował projekt pn. „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko - słowackiego pogranicza”. Projekt realizowany będzie we współpracy z dziewięcioma partnerami, zarówno z Polski jak i Słowacji, gdzie partnerem wiodącym jest Vihorlatská hvezdáreň (Vihorlackie Obserwatorium Astronomiczne) w Humennem. W powiecie jasielskim projekt realizowany będzie przez I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle. Kilka dni temu uzyskał on pozytywną ocenę Komitetu Monitorującego i został zatwierdzony do umowy dofinansowania. Całkowity koszt projektu wynosi 1.246.521,40 euro, przy czym wysokość udziału w projekcie dla powiatu jasielskiego wynosi 89.200,00 euro, a dofinansowanie na poziomie 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, tj. dla powiatu jasielskiego 75.820,00 euro. Realizacja „Karpackiego nieba” będzie trwała 33 miesiące.

W ramach projektu sfinansowany zostanie zakup sprzętu do prowadzenia obserwacji i prezentacji, przeznaczony specjalnie dla turystów i uczniów, który przekazany zostanie I LO. W odpowiedni sprzęt zostaną wyposażone sale dydaktyczne oraz sala audiowizualna na poddaszu szkoły.


„Karpackie niebo” zakłada tworzenie i promocję nowych produktów turystycznych związanych z turystyką niszową. Jest nią turystyka związana z astronomią, obserwacją naturalnej przyrody, czy też turystyka związaną z dziedzictwem przemysłowym i naukowym regionu oraz tworzeniu infrastruktury turystyczno-astronomicznej wspierającej te produkty. – Realizacja projektu wpłynie na podniesienie poziomu konkurencyjności regionu poprzez rozwój lokalnej infrastruktury, wpłynie na poprawę jakości oferty turystycznej oraz zwiększy dostępność i jakość edukacji dla mieszkańców i turystów odwiedzających region. W ramach projektu odbędzie się cykl konferencji poświęconych tematyce astronomii, astronomii w turystyce, jak również zostaną pokazane możliwości rozwoju regionu poprzez turystykę astronomiczną. Projekt przyczyni się także do integracji regionu przygranicznego poprzez lepsze poznawanie się instytucji, poznawanie regionu, wspólne działania i uczenie się kultury organizacji pracy, języka i prawa kraju partnerskiego. Umożliwi współpracę bezpośrednią i korzystanie z istniejących zasobów infrastruktury po obu stronach granicy, jak również będzie rozwijał możliwości wykorzystania obiektów astronomicznych w sposób zdalny, poprzez Internet – wylicza zalety projektu Adam Kmiecik, starosta powiatu jasielskiego.


„Karpackie niebo” jest połączone z budową nowego dachu i dobudową kolejnej kondygnacji przy I LO. Plany uwzględniają jednocześnie budowę kopuły astronomicznej. - Jest to projekt edukacyjno-turystyczny, ale z nastawieniem na edukację. Będziemy zapraszać młodzież naszych szkół, ale ta kopuła będzie służyła także mieszkańcom i turystom, odwiedzającym nasze miasto – mówi Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. - W naszej szkole bardzo dużo maturzystów zdaje fizykę. Każdego roku jest to ponad 30 osób i w większości są to uczniowie z klas biologiczno-chemicznych, którzy wybierają się na medycynę – dodaje Z. Waszkiel.


Wybudowanie takiej bazy jak własne obserwatorium jest bardzo kosztowne. Stąd pomysł nawiązania współpracy ze Słowacją. Ten wspólny projekt pozwoli pozyskać środki na wyposażenie w profesjonalny sprzęt. - Dzisiaj obserwacje nieba są prowadzone przy pomocy daleko lepszego sprzętu, niż to było kiedyś. Są większe możliwości fotografowania i można dużo więcej zobaczyć, zwłaszcza tych zjawisk, które trwają niezwykle krótko. Dzięki sprzętowi najnowszej technologii jest możliwość prowadzenia obserwacji także i w dzień. Chcielibyśmy mieć również możliwość przekazania elektronicznie takiego obrazu do pracowni, gdzie młodzież mogłaby go obserwować i analizować – mówi Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w ILO w Jaśle.

Plany posiadania własnego obserwatorium były już od dawna - Marzyliśmy o tym od wielu lat. Były to największe marzenia emerytowanych już nauczycieli naszej szkoły. Należy tu wymienić Henryka Fiołka, który w końcu lat 60. dwukrotnie doprowadził uczniów naszej szkoły do centralnej olimpiady z astronomii. Zajęli oni drużynowo I miejsce. Jest to sukces z tych czasów, kiedy astronomia była jeszcze niezależnym przedmiotem w szkole średniej – wspomina R. Prajsnar.

Wiadomo już, że nasze obserwatorium będzie wyposażone w sprzęt z tzw. górnej półki. Mowa tu o kamerach ccd, aparatach fotograficznych, kilku typach teleskopów, które pozwolą na prowadzenie bardzo profesjonalnych obserwacji, a przede wszystkim komputery.

Projekt kopuły będzie gotowy w kwietniu br. Jego wykonawcą jest Wojciech Frączek, absolwent jasielskiego „ogólniaka”. - Zastanawiamy się nad mechanizmami sterowania. Ale nasz wybór będzie o wiele łatwiejszy, bo dysponujemy doświadczeniami innych. Kopuła będzie frajdą dla miłośników astronomii, młodzieży i mieszkańców. Sama astronomia wydaje się dla kogoś mało atrakcyjna, ale w momencie, kiedy się zaczyna wchodzić w kontakt ze sprzętem pomiarowym, to jest to zainteresowanie dla wielu osób: parających się fotografią, zbieraniem i przetwarzaniem różnych informacji elektronicznych – jest to dostęp do bardzo nowoczesnych technologii i materiałów – podkreśla Ryszard Prajsnar.


Katarzyna Pacwa-Wilk

Napisany dnia: 27.03.2009, 08:56

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Betelgeza
dnia 26.08.2010, 16:39 · Zgłoś
Ostatnio spotykam dziwne pomysły, liceum w Krośnie ma kopułę w środku miasta gdzie obserwacje nocne nie spełniają tego co powinny. Liceum w Lesku to samo, obecnie czytam o obserwatorium w liceum u Was, szkoda tych instrumentów na obserwacje miejskie, zobaczycie Słońce, planety, księżyce, kilka zaledwie mgławic i gromad, czy na takie obserwacje warto wydawać potężną kasę. Czy nie lepiej by było obserwatorium umieścić z dala od łuny miejskiej?
Odpowiedz
0
@ kenek
dnia 20.04.2009, 09:51 · Zgłoś
Brawa dla Rycha, mój wychowawca, trochę mieszał z tą fizyką ale na studiach miałem 5 i 4 więc chyba coś zrozumiałem od niego :p
Odpowiedz
0
@ Uczen Ryska Trzcinic
dnia 09.04.2009, 22:04 · Zgłoś
Rysiek gwiazda 1-szego LO :D
Odpowiedz
0
@ akuszer
dnia 30.03.2009, 21:20 · Zgłoś
Omega to bliźniacza siostra Kasi:p
Odpowiedz
0
@ niunia
dnia 29.03.2009, 21:43 · Zgłoś
niech ich drzwi ścisną co za logika internet miał być z unijnych pieniędzy a niema nic płacą ludziska jak za zboże a oni w gwiazdy będą patrzeć pieniądze przydadzą się np budowa parkingów ale darmowych :@:@
Odpowiedz
0
@ zaniepokojony
dnia 29.03.2009, 16:34 · Zgłoś
teksty omegi bardziej mi się podobały. Czy p. Kasia to nowa dziennikarka jaslo4u, czy teraz p. Kasia zajmie miejsce Omegi. Czy z "Omegą" "Koniec"
Odpowiedz
0
@ uczen rycha
dnia 29.03.2009, 11:52 · Zgłoś
Rysiek- pamiętaj żadna praca nie hańbi prócz społecznej
Odpowiedz
0
@ astronom
dnia 28.03.2009, 20:19 · Zgłoś
Kocham gwiazdy !!!
Odpowiedz
0
@ Wspaniale
dnia 28.03.2009, 09:10 · Zgłoś
rozwijac sie nalezy..i patrzec w przyszlosc!:D
Odpowiedz
0
@ amivisage
dnia 28.03.2009, 09:07 · Zgłoś
Czy w Jaśle też będzie zmiana czasu, czy tu zmrok dalej będzie zapadał o 18:00?
Odpowiedz
0
@ Miś
dnia 27.03.2009, 23:15 · Zgłoś
"To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo (..)" S. Bareja "Mis"
Odpowiedz
0
@ jo
dnia 27.03.2009, 22:35 · Zgłoś
ja bym na niebo raczej nie spoglądał bo można w dziurę najechać i zawieszenie urwać
Odpowiedz
0
@ stork
dnia 27.03.2009, 22:24 · Zgłoś
Prajsnar na burmistrza Jasła!!! ...a potem w kosmos :)
Odpowiedz
0
@ t
dnia 27.03.2009, 21:36 · Zgłoś
Może ci panowie zaczęli wreszcie uczyć, zamiast zajmować się głupotami. Jasielski LO to dno. I tylko prywatne lekcje ratują dzieci przed totalną klęską. A fizyk to totalna pomyłka i jeszcze leń!
Odpowiedz
0
@ UczeńŃica
dnia 27.03.2009, 20:32 · Zgłoś
IlO górą:D:D:D
Odpowiedz
0
@ uczeń
dnia 27.03.2009, 20:27 · Zgłoś
no to kiedy oblewamy skuces??:):D:p
Odpowiedz
0
@ jas
dnia 27.03.2009, 19:40 · Zgłoś
Karpackie piekło tak ale.....niebo a Heniu Fiołek to chyba LUNETY TO SZTUCERKOW sobie kupował a nie o kopule myslal astronom od zajecy i jeleni:D:D:D:D:D:D:D
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 27.03.2009, 19:34 · Zgłoś
no to kiedy ta kopula bedzie...mam dostep do teleskopu ..i chcialbym uczestniczyc w projekcie..
Odpowiedz
0
@ do obserwator
dnia 27.03.2009, 18:36 · Zgłoś
<lol2> jakim juliuszem im chodzilo że ze Słowacja hahah (wiesz co to czytanie ze zrozumieniem)
Odpowiedz
0
@ fan Ryśka
dnia 27.03.2009, 18:18 · Zgłoś
Zdjecia powinny byc w odwrotnej kolejnosci pomyslodawca musi byc na pierwszym miejscu
Gratki dla mistrza i za osiagniecie celu.
I LO THE BEST !!!
Odpowiedz
0
@ robin
dnia 27.03.2009, 18:00 · Zgłoś
Ten co ostatni winien być pierwszy!!!!
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 27.03.2009, 17:19 · Zgłoś
"Budowa kopuły jest możliwa dzięki projektowi rKarpackie niebor1; realizowanemu wspólnie ze słowackim. "- którym Słowackim , Juliuszem - ten już dawno nie żyje.
Odpowiedz
0
@ Uczeń
dnia 27.03.2009, 16:34 · Zgłoś
I LO THE BEST !!!!
LIKE ALWAYS!!!
Odpowiedz
0
@ mariusz
dnia 27.03.2009, 16:14 · Zgłoś
ej zrubcie gwiazdom miasta jasła piosenkarke anie karamon
Odpowiedz
0
@ uczeń
dnia 27.03.2009, 15:41 · Zgłoś
prof.Prajsnar jest najlepszy ;DD
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 27.03.2009, 15:00 · Zgłoś
Może dla Ciebie porąbany ale są ludzie którzy chcieli by coś takiego zobaczyć a nie mają możliwości i na pewno będzie cieszyło sie to zainteresowaniem a i tak 2/3 finansowane jest z pieniędzy unijnych moim zdaniem to dobry pomysł nie tylko jako źródło nauki i informacji ale również jako forma rozwoju miasta
Odpowiedz
0
@ Jaslanin
dnia 27.03.2009, 14:52 · Zgłoś
ooo moj wujek Rysiek :D
pzdr :]
Odpowiedz
0
@ jaś
dnia 27.03.2009, 14:19 · Zgłoś
Tak trzymaj profesorze ! pozdrawiam - Twój wychowanek.
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 27.03.2009, 13:35 · Zgłoś
a p. kmiecikowi to najlepiej zhackujcie zdjecie na cala strone portalu tak jak kiedys szanownej pani kurowskiej :P
Odpowiedz
0
@ gosc
dnia 27.03.2009, 11:50 · Zgłoś
no no rysiu jaka postawa
Odpowiedz
0
@ JAśLANKA
dnia 27.03.2009, 10:13 · Zgłoś
Może przez te teleskopy zobaczymy gdzieś jakies światełko nadziei dla mieszkańców na lepszą przyszłośc , a nie następny porąbany pomysł .
Odpowiedz
0
@ heheh
dnia 27.03.2009, 10:07 · Zgłoś
na ostatnim zdjęciu einstein :D:D:D
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657