Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jasło - centrum edukacji winiarskiej

2

Kolejne szkolenia weekendowe zorganizowane przez Podkarpacką Akademię Wina zyskały uznanie uczestników. Przyjechali do Jasła z różnych zakątków Polski i jak zapowiedzieli, chętnie przyjadą na następne szkolenia.

 

Miniony weekend w PAW upłynął pracowicie, z obydwu szkoleń skorzystało ponad 40 osób.

Sommelierskie potyczki

"Kurs sommelierski dla kadry HoReCa" adresowany było nie tylko do pracowników branży gastronomicznej i hotelarskiej pragnących rozwijać się zawodowo. Uczestnikami kursu byli także winiarze, właściciele gospodarstw enoturystycznych oraz miłośnicy wina. Zajęcia prowadziła Monika Bielka-Vescovi, dyplomowany sommelier z dyplomami International Sommelier Guild i WSET Advanced, wykładowca kursów londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust, dyrektor Szkoły Sommelierów oraz prezes Stowarzyszenia Kobiety i Wino w Krakowie.

Informacje teoretyczne przeplatane były zajęciami praktycznymi, uczestnicy pod czujnym okiem prowadzącej mieli okazje sami przećwiczyć np. prawidłowe otwieranie butelek i serwowanie wina. Podczas szkolenia omawiane były m.in. charakterystyki najbardziej znanych szczepów winorośli, ich najbardziej typowe cechy oraz miejsce ich występowania. Omawiano także techniki degustacji wg. Systematic Approach to Tasting, techniki łączenia wina z potrawami, podawanie różnych rodzajów win. Było także o poprawnym słownictwie stosowanym przy omawianiu wina, a także o wadach wina i o tym jak je rozpoznać.

Jak podkreśla prowadząca zainteresowanie tego typu kursami wzrosło w ostatnich latach co najmniej o 50%. - Ludzie sami chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, a z drugiej strony właściciele restauracji coraz wyraźnej doceniają rolę dobrze przygotowanego do serwowania wina personelu, przekładającą się wprost na zwiększenie zysków – mówi Monika Bielka-Vescovi.

Jednym z uczestników szkolenia był Artur Chrzanowski, od lat pracujący jako kelner w dobrej restauracji, łączący swój zawód z sommelierstwem. - Bardzo chętnie uczestniczę w tego typu szkoleniach, to bardzo pomocne w naszej pracy. Z dzisiejszego jestem bardzo zadowolony, prowadząca szkolenie, to chodząca kopalnia wiedzy na ten temat. To już mój czwarty kurs sommelierski, w jakim brałem udział na przestrzeni kilku lat i uważam, że poziom dzisiejszego szkolenia jest bardzo wysoki, nie mówiąc już o niezwykle atrakcyjnej cenie.

W szkoleniu uczestniczyła także przedstawicielka branży turystycznej, Małgorzata Hałkowska, właścicielka biura podróży Madart z Jasła.

- Świetne szkolenie, poprowadzone ze swadą, dynamiczne, z jednej strony ogromna dawka informacji merytorycznych, z drugiej fantastyczny warsztat. Jeśli chce się coś robić profesjonalnie, a ja mam nadzieję, że my taką właśnie ofertę przedstawiamy naszym klientom-enoturystom, to trzeba mieć wiedzę na ten temat. Enoturystyka otwiera się masowo na klientów już wyedukowanych. To nie są przypadkowi ludzie i nie może dojść do sytuacji, kiedy pilot wycieczki wie mniej od swoich klientów – podkreśla Hałkowska.

Z wiedzy zdobytej podczas szkolenia skorzystają także winiarze biorący w nim udział. Profesjonalne podawanie wina swoim gościom w winnicy jest bowiem jednym z ważnych aspektów budowania marki gospodarstwa enoturystycznego.

Jeśli degustacja, to tylko świadoma

Podczas „Kursu Degustacji Wina" uczestnicy uczyli się m.in. tego, jak przy degustacji "w ciemno" rozpoznać szczep, z jakiego zostało zrobione wino, z jakiego kraju i apelacji pochodzi, czy jest to młode czy dojrzałem już wino i czy powinno być jeszcze leżakowane w piwnicy, czy lepiej jest je szybko skonsumować. Prowadząca zadbała o to, by wiedza teoretyczna przekazywana była w oparciu o praktyczną stronę degustacji i oceny wina.

- Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są składowe wina, których nie umiemy rozróżnić. Często nie potrafimy rozróżnić poziomu tanin, kwasowości, ciężaru wina, mylimy podstawowe pojęcia, mylimy słodycz z intensywnością owocu. Nie mając tej podstawowej wiedzy, nie potrafimy poprawnie ocenić wina, mówić o nim ani połączyć je z potrawami. Powinniśmy się nauczyć rozbierać wino na czynniki pierwsze – podkreśla Bielka-Vescovi. - Zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy spotykamy się z różnymi sytuacjami, podczas których rozmawiamy o winie. Mówmy o nim, ale poprawnie, używajmy poprawnej terminologii i oceniajmy degustowane wina poprawnie.

Kupując wino świadomie, musimy wiedzieć jakich cech w winie szukamy. Nie będziemy mogli tego zrobić nie wiedząc, jak je poprawnie opisać by dobrać wino do okazji. A tę umiejętność zdobywa się właśnie na tego typu profesjonalnych szkoleniach.

- Warto było przyjechać na to szkolenie, było na bardzo wysokim poziomie, prowadziła je profesjonalistka, można się wiele nauczyć będąc nawet początkowo laikiem – mówi Beata Stodółka z Krosna. - Pierwszy raz byłam na tego typu szkoleniu i uważam, że dużo z niego wyniosłam. I już czekam na kolejne szkolenia proponowane przez Podkarpacką Akademię Wina.

Iwona Stolarz z Kolbuszowej przez kilkanaście lat pracowała, jako kelnerka, ale z winem nie miała zbyt dużo do czynienia. Jest pasjonatką wina, dużo na ten temat czyta, uczy się degustować. Na tego typu szkoleniu była jednak pierwszy raz.

- Kurs wyznaczył mi kierunek rozwoju w tej dziedzinie. Ucząc się tego sama, poruszam się chaotycznie, często nie wiem od czego zaczynać. Takie szkolenie jak dzisiejsze pozwoliło mi usystematyzować wiedzę, Uświadomiło, że są tematy, które pomijam ucząc się sama. Dowiedziałam się m.in. o pewnych aspektach, o których nie można zapominać na początku, bo wówczas cała nauka nie ma sensu. Jestem bardzo zadowolona ze szkolenia i mam nadzieję, że będą kolejne – podkreśla pani Iwona.

Na prośbę uczestników organizatorzy szkolenia zapowiedzieli, że w najbliższym czasie zorganizowane będą szkolenia wyższego stopnia rozszerzające przekazaną teraz wiedzę. Tymczasem PAW prowadzi nabór na roczny Praktyczny Kurs Winiarstwa. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: www.akademiawina.org

Partnerem organizacyjnym Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, prowadzonej przez Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis” jest Miasto Jasło, a partnerem medialnym portal Nasze Winnice.

Ewa Wawro

prezes Fundacji Galicja Vitis

Napisany dnia: 08.12.2014, 16:50

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Knur
dnia 11.12.2014, 19:24 · Zgłoś
Paw? Podkarpacka akademia win? Mogli znaleźć bardziej odpowiednią nazwę. Jasielskie wina i PAW. heheheh
Odpowiedz
1
@ Super
dnia 09.12.2014, 20:16 · Zgłoś
Zajęcia w naszym pałacyku w Medyku :)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657