Strona główna

Jasło wśród liderów e-zwolnień

6
Napisany dnia: 31.07.2018, 11:00 , Tagi: Brak

Lekarze coraz bardziej przekonują się do wystawiania zwolnień elektronicznych (e-ZLA). Ich liczba wzrasta z tygodnia na tydzień. Oddział ZUS w Jaśle zajmuje pod tym względem wysoką pozycję w kraju.

pixabay.com

Obecnie e-ZLA to jedno z priorytetowych zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po zrealizowaniu dwóch ważnych projektów –obniżenie wieku emerytalnego oraz e-Składka.

Lekarze mogą wystawiać zwolnienia elektronicznie od początku 2016 r. Są one alternatywą dla klasycznych zielonych druków, ale od 1 grudnia br. zastąpią je całkowicie.

Ponad 50 procent

Chociaż od początku e-zwolnienia budzą spore kontrowersje w środowisku lekarskim, to coraz więcej lekarzy korzysta z tej formy wystawiania zwolnień. Potwierdzają to wyniki. O ile

w listopadzie 2017 roku e-ZLA stanowiły 3,09 proc. wszystkich wystawianych zwolnień, które wpływały do Oddziału w Jaśle, to w lutym 2018 roku było ich 14,32 proc., w marcu – 21,29 proc., w maju – 41,11 proc., a w lipcu aż 54,17 proc. To uplasowało jasielski oddział na wysokim, drugim miejscu w Polsce.

Z pewnością nie mały wpływ na ten wynik ma szeroka akcja informacyjna i szkoleniowa, którą prowadzi jasielski oddział. –Wszyscy lekarze upoważnieni do wystawiania zwolnień zostali przez nas przeszkoleni.Są oni coraz bardziej świadomi, że zwolnienia elektroniczne to bardzo dobre rozwiązanie– mówi Krystyna Domaradzka, Dyrektor Oddziału ZUS w Jaśle.

Szybciej i łatwiej

Spośród lekarzy, którzy przekazują zwolnienia do jasielskiego oddziału ZUS, już 37 proc. realizuje w 100 proc.elektronicznie. Są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania i zapewniają, że nie wróciliby do formy papierowej. Dlaczego? Dzięki dostępności danych o pacjencie

w elektronicznym systemie, wystawianie e-zwolnień jest szybsze i łatwiejsze niż wypisanie papierowego zaświadczenia. E-ZLA automatycznie trafia przy tym do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także do pracodawcy. Pacjenci natomiast nie muszą dostarczać zwolnienia pracodawcy.

Szkolenia trwają

Mimo, że wśród lekarzy jest coraz więcej zwolenników e-ZLA, to wciąż wielu z nich z rezerwą podchodzi do tego rozwiązania. Od czerwca br. pracownicy Oddziału ZUS w Jaśle nawiązują ponowne kontakty z lekarzami, którzy mimo wcześniej przeprowadzonych szkoleń, wciąż nie wystawiają e-ZLA. – Chociaż lekarze deklarują, że będą wystawiać zwolnienia elektronicznie, to wciąż około 15 procent nie korzysta z tego rozwiązania. Podczas spotkań i szkoleń w placówkach medycznych podkreślamy, że warto rozpocząć to jak najwcześniej i nie czekać na ostatni moment – podkreśla Krystyna Domaradzka.

Wojciech Dyląg

Regionalny Rzecznik w województwie podkarpackim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ gfg
dnia 31.07.2018, 11:54. Identyfikator użytkownika: XrqTukxVyQws
Ocena
komentarza:
-2
tak!!!

ci co maja papierowki sa krolami,a cena wzrosla za 7 dni papierowego o 100% :)
@ Kika
dnia 31.07.2018, 14:27. Identyfikator użytkownika: pgHAGrw1XdQU
Ocena
komentarza:
0
Bylam ostatnio w szpitalu i nie wystawili mi papierowego zwolnienia bo podobno nie maja juz drukow a nie kazdy pracodawca ma juz obowiazek posiadac przesylanie elektroniczne
@ Hmm
dnia 02.08.2018, 12:01. Identyfikator użytkownika: Aa0sRieFUqnj
Ocena
komentarza:
2
W szpitalu wystawiają zwolnienia?
@ derkacz
dnia 05.08.2018, 10:36. Identyfikator użytkownika: zU5RyuROybbD
Ocena
komentarza:
3
Owszem. Nie wiedziałeś?
@ KAROL
dnia 01.08.2018, 23:26. Identyfikator użytkownika: T00MoTQoVF4L
Ocena
komentarza:
2
Te dane doskonale pokazują syf w jakim żyć trzeba.Powietrze itp...
@ ss
dnia 03.08.2018, 07:48. Identyfikator użytkownika: mDyxn1nqDZAc
Ocena
komentarza:
2
ZUS to powinni ale zlikwidować.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Święto plonów w powiecie jasielskim

   

  Wczoraj, w Kołaczycach na miejscowym stadionie sportowym odbyły się dożynki powiatowe. W ramach obchodów święta wszystkich rolników, ukoronowano ich całoroczną, ciężką pracę na roli. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe. Wieczorem zaś, na scenie wystąpili, Mateusz Mijal oraz Czadoman.

 • Wspominamy wielką wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Towarzyszyło im odsłonięcie tablicy upamiętniającej jaślan, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1922. Tradycyjnie, w Parku Miejskim złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  

 • 300 tysięcy złotych do wykorzystania – złóż projekt w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego

 • Stadion z infrastrukturą lekkoatletyczną

  Miasto ubiega się o dofinansowanie na budowę bieżni przy ulicy Sportowej w Jaśle na osiedlu Rafineria. Inwestycja opiewa na blisko pół miliona złotych. W listopadzie rozstrzygnie się, czy władze miasta przystąpią do realizacji zadania.

 • Przedszkole za darmo!

   

  Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na DNI OTWARTE przedszkola "Chatka Puchatka” (oddział przy ul. Towarowej 29 w Jaśle) 18 sierpnia 2018 r.  (sobota)  w godzinach 09.00 - 13.00 oraz 21 sierpnia 2018 r.  (wtorek)  w godzinach 15.00 - 19.00.

 • Czarni rozpoczynają walkę o IV ligę

   

  W najbliższą sobotę drużyna Czarnych powalczy na własnym stadionie o pierwsze punkty w sezonie 2018/2019. Zespół dowodzony przez Ryszarda Skubę, ma już za sobą intensywny okres przygotowawczy. Efekty zaangażowania i pracy zawodników na treningach wkrótce zweryfikuje beniaminek z Ustrzyk Dolnych.

 • Zbierają pieniądze na pomnik żołnierzy niezłomnych

  Przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle trwa budowa pomnika poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom antykomunistycznego podziemia. Obecnie odbywa się zbiórka społeczna na jego wykonanie.

 • Trwa rekrutacja do pracy w nowym przedsiębiorstwie społecznym branży edukacyjnej

 • Syn i brat Janusza G. odmówili składania wyjaśnień

  Trwa proces w głośnej sprawie przeciwko Januszowi G. oskarżonemu o zabójstwo swojej byłej żony Haliny, pielęgniarki z Jasła. W miniony piątek sąd przesłuchał kolejnych świadków. W sądzie stawili się syn Janusza G. - Bartłomiej i jego brat Andrzej. Obaj skorzystali z odmowy do składania zeznań.

 • Wezbrane wody w rzece Ropie nie spędzą już więcej snu z powiek mieszkańcom

   

  Mieszkańcy Pustej Woli, Siedlisk Sławęcińskich, Przysiek i Trzcinicy, mogą czuć się bezpieczniej. Dzięki budowie lewego obwałowania rzeki Ropy, przy intensywnych opadach deszczu i w obliczu wzbierających wód na rzece Ropie będą spać spokojniej. Wczoraj odbyło się uroczyste oddanie zadania inwestycyjnego, którego wartość wyniosła blisko 8,4 mln zł.

 • Darmowe szkolenia zawodowe z zapewnieniem 6-cio miesięcznego stażu

   

  Zapraszamy osoby, które ukończyły 30 rok życia,  należące do różnych grup, niezależnie od wykształcenia, bezrobotne, zarejestrowane lub nie w Urzędzie Pracy, również osoby po 50 roku życia, opłacających KRUS do 2h , niepełnosprawnych, kobiety i mężczyzn , wszystkich chętnych do aktywizacji zawodowej.

 • Weekendowe granie w Nowym Żmigrodzie

   

  W niedzielę, na stadionie sportowym w Nowym Żmigrodzie odbyły się Dni Ziemi Żmigrodzkiej. Na scenie wystąpili Zbóje, Matusz Mijal oraz gwiazda wieczoru, zespół Weekend.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Mamy do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105