Strona główna

Jasło wśród liderów e-zwolnień

6
Napisany dnia: 31.07.2018, 11:00 , Tagi: Brak

Lekarze coraz bardziej przekonują się do wystawiania zwolnień elektronicznych (e-ZLA). Ich liczba wzrasta z tygodnia na tydzień. Oddział ZUS w Jaśle zajmuje pod tym względem wysoką pozycję w kraju.

pixabay.com

Obecnie e-ZLA to jedno z priorytetowych zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po zrealizowaniu dwóch ważnych projektów –obniżenie wieku emerytalnego oraz e-Składka.

Lekarze mogą wystawiać zwolnienia elektronicznie od początku 2016 r. Są one alternatywą dla klasycznych zielonych druków, ale od 1 grudnia br. zastąpią je całkowicie.

Ponad 50 procent

Chociaż od początku e-zwolnienia budzą spore kontrowersje w środowisku lekarskim, to coraz więcej lekarzy korzysta z tej formy wystawiania zwolnień. Potwierdzają to wyniki. O ile

w listopadzie 2017 roku e-ZLA stanowiły 3,09 proc. wszystkich wystawianych zwolnień, które wpływały do Oddziału w Jaśle, to w lutym 2018 roku było ich 14,32 proc., w marcu – 21,29 proc., w maju – 41,11 proc., a w lipcu aż 54,17 proc. To uplasowało jasielski oddział na wysokim, drugim miejscu w Polsce.

Z pewnością nie mały wpływ na ten wynik ma szeroka akcja informacyjna i szkoleniowa, którą prowadzi jasielski oddział. –Wszyscy lekarze upoważnieni do wystawiania zwolnień zostali przez nas przeszkoleni.Są oni coraz bardziej świadomi, że zwolnienia elektroniczne to bardzo dobre rozwiązanie– mówi Krystyna Domaradzka, Dyrektor Oddziału ZUS w Jaśle.

Szybciej i łatwiej

Spośród lekarzy, którzy przekazują zwolnienia do jasielskiego oddziału ZUS, już 37 proc. realizuje w 100 proc.elektronicznie. Są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania i zapewniają, że nie wróciliby do formy papierowej. Dlaczego? Dzięki dostępności danych o pacjencie

w elektronicznym systemie, wystawianie e-zwolnień jest szybsze i łatwiejsze niż wypisanie papierowego zaświadczenia. E-ZLA automatycznie trafia przy tym do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także do pracodawcy. Pacjenci natomiast nie muszą dostarczać zwolnienia pracodawcy.

Szkolenia trwają

Mimo, że wśród lekarzy jest coraz więcej zwolenników e-ZLA, to wciąż wielu z nich z rezerwą podchodzi do tego rozwiązania. Od czerwca br. pracownicy Oddziału ZUS w Jaśle nawiązują ponowne kontakty z lekarzami, którzy mimo wcześniej przeprowadzonych szkoleń, wciąż nie wystawiają e-ZLA. – Chociaż lekarze deklarują, że będą wystawiać zwolnienia elektronicznie, to wciąż około 15 procent nie korzysta z tego rozwiązania. Podczas spotkań i szkoleń w placówkach medycznych podkreślamy, że warto rozpocząć to jak najwcześniej i nie czekać na ostatni moment – podkreśla Krystyna Domaradzka.

Wojciech Dyląg

Regionalny Rzecznik w województwie podkarpackim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ gfg
dnia 31.07.2018, 11:54. Identyfikator użytkownika: XrqTukxVyQws
Ocena
komentarza:
-2
tak!!!

ci co maja papierowki sa krolami,a cena wzrosla za 7 dni papierowego o 100% :)
@ Kika
dnia 31.07.2018, 14:27. Identyfikator użytkownika: pgHAGrw1XdQU
Ocena
komentarza:
0
Bylam ostatnio w szpitalu i nie wystawili mi papierowego zwolnienia bo podobno nie maja juz drukow a nie kazdy pracodawca ma juz obowiazek posiadac przesylanie elektroniczne
@ Hmm
dnia 02.08.2018, 12:01. Identyfikator użytkownika: Aa0sRieFUqnj
Ocena
komentarza:
2
W szpitalu wystawiają zwolnienia?
@ derkacz
dnia 05.08.2018, 10:36. Identyfikator użytkownika: zU5RyuROybbD
Ocena
komentarza:
3
Owszem. Nie wiedziałeś?
@ KAROL
dnia 01.08.2018, 23:26. Identyfikator użytkownika: T00MoTQoVF4L
Ocena
komentarza:
2
Te dane doskonale pokazują syf w jakim żyć trzeba.Powietrze itp...
@ ss
dnia 03.08.2018, 07:48. Identyfikator użytkownika: mDyxn1nqDZAc
Ocena
komentarza:
2
ZUS to powinni ale zlikwidować.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym

  W Sądzie Okręgowym Krośnie zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym wobec Janusza Pachera pełniącego funkcję pełnomocnika Komitetu PiS w Skołyszynie. Został on zobowiązany do sprostowania nieprawdziwych informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej na temat Mariusza Sepioła. Janusz Pacher złożył zażalenie do sądu apelacyjnego.

 • W Trzcinicy otwarto zmodernizowany stadion lekkoatletyczny

   

  W piątek, w Trzcinicy dokonano uroczystego otwarcia zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 • Czas na dobrego gospodarza, nie polityka

   

  Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stanisławem Pawlusiem, kandydatem na wójta Gminy Skołyszyn. 

 • Zgodnie dla przyszłości Jasła – list Ryszarda Pabiana

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

 • „U mnie nie będzie politykierstwa”

   

  Decyzję o kandydowaniu motywuję przede wszystkim wewnętrznym sprzeciwem wobec aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. – mówił dziś Antoni Pikul podczas zorganizowanej w Jaśle przez Komitet Obywatelski konferencji prasowej. Były zastępca burmistrza Jasła, jest „jedynką” na liście komitetu w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105