Strona główna

Kiedy można mówić o przedawnieniu długu? Co się z nim wiąże?

1
Napisany dnia: 17.05.2018, 11:40 , Tagi: Brak

Zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś posiada tyle niespłaconych rat i bieżących opłat, że zaczyna się gubić w tym, jakie kwoty są do zapłaty i komu właściwie musi oddać pieniądze. Aby wyjść z kłopotów finansowych, trzeba siąść ze wszystkimi dokumentami i dogłębnie je przeanalizować. Potem należy przyjrzeć się swojemu budżetowi i zweryfikować, które zobowiązania są najpilniejsze, po czym systematycznie i stopniowo je spłacać. W trakcie zagłębiania się w te informacje, zwraca się też uwagę na to jakiego typu są zadłużenia i w jakich instytucjach. Dlaczego? Ponieważ mogły ulec przedawnieniu.

Czasem zdarza się, że wierzyciele nie odzywają się przez dłuższy okres czasu, a dłużnik zdążył już zapomnieć o tym, że zaciągnął dane zobowiązanie, a bywa, że ktoś specjalnie czeka jak najdłużej, byle doczekać dnia, kiedy dług będzie mógł być uznany za przedawniony. A to dlatego, że krąży opinia, że przedawnionego długu nie ma, co niezupełnie jest prawdą.

Co się dzieje z długami po ich przedawnieniu?

W zależności od tego, o jakie zobowiązanie będzie chodziło, prawo określa inny termin, w którym dług z zadłużenia wymagalnego przechodzi w zobowiązanie naturalne. Dla przykładu przy pożyczkach jest to 6 miesięcy, przy debecie 2 lata, przy podatkach do 5 lat, a dla ZUS 10 lat. Przez tak duże rozbieżności, każde zobowiązanie powinno być porównane z tym, co znajduje się w kodeksie cywilnym. Druga rzecz, do przedawnienia nie dochodzi samoistnie, z urzędu. To dłużnik musi w sądzie zgłosić, że jego długi zostały przedawnione. Dzięki temu zyskuje pewność, że nie odwiedzi go komornik. Ponieważ są osoby, które celowo czekają na to, aż minie termin wymagalności ich długu, powinny wiedzieć, że przedawnienie nie oznacza, że dług znika. Co prawda wierzyciel nie może odzyskać pieniędzy poprzez sądy i komorników, ale wciąż ma pewne możliwości.

Spłata długów po ich przedawnieniu

Chociaż w momencie, kiedy długi przechodzą w zobowiązanie naturalne, dłużnik nie ma obowiązku spłaty, może spodziewać się pewnych konsekwencji braku współpracy. Wierzyciel najpewniej będzie próbował załatwić sprawę polubownie, ale jeśli dłużnik się nie zgodzi, może wysłać mu wezwanie do zapłaty a następnie wprowadzić jego dane do BIG. W ten sposób w przyszłości dłużnik nie będzie mógł starać się o kredyty bankowe, czy zakupy na raty. Aby wyczyścić swoją historię trzeba uregulować wszystko, co zostało do niej wprowadzone.

Bardzo często wierzyciele kierują się do firm windykacyjnych, które w świetle przepisów prawnych mogą pomóc klientowi w odzyskiwaniu także przeterminowanych długów. Pomimo tego, że dłużnik mający postanowienie o przedawnieniu, nie ma obowiązku spłaty, bardzo łatwo może wznowić cały proces. Wystarczy, że negocjuje z firmą windykacyjną, wymienia telefony, pisma lub wpłacił jakąś kwotę, nawet niewielką, by całe zadłużenie mogło być odzyskiwane. Chociaż przedawnienie nie obliguje do spłaty zaległych zobowiązań, aby czuć spokój lepiej stopniowo regulować zobowiązania i poprawiać swoją zdolność kredytową.

Źródło: https://pozyczkolog.pl/pl/czym-jest-zobowiazanie-naturalne

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ cos portal nie w temacie
dnia 21.05.2018, 23:27. Identyfikator użytkownika: hgL8CuSr1DrW
Ocena
komentarza:
0
Generalnie dla większości długów termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe (np. roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej) - 3 lata. Są jednak przepisy szczególne, które wyznaczają inne terminy przedawnienia zobowiązań. Wszystko zależy od tego, komu jesteśmy winni pieniądze. W poniższej tabeli możesz sprawdzić, kiedy przedawnią się twoje długi. Trzeba jednak pamiętać, że nic w tej sprawie nie dzieje się automatycznie.
Rodzaj zadłużenia Po jakim czasie dług ulega przedawnieniu
debet na koncie 2 lata. Dotyczy wszelkich roszczeń wynikających z umowy rachunku bankowego (z wyjątkiem roszczeń o zwrot wkładów oszczędnościowych). Termin przedawnienia biegnie od daty określonej w umowie, w której należało spłacić debet, data zawarcia umowy nie ma znaczenia
zobowiązania z umowy kredytu czy pożyczki 3 lata, licząc od dnia, w którym miałeś obowiązek spłacić kredyt czy pożyczkę
zadłużenie na karcie kredytowej 3 lata
usługi telekomunikacyjne 2 lata
zobowiązania podatkowe – 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku – w przypadku zobowiązań powstających z mocy prawa (np. podatki dochodowe, VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych)
– 3 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy – w przypadku zobowiązań powstających na skutek doręczenia ci decyzji ustalającej wysokość podatku przez urząd skarbowy (np. podatek od nieruchomości)
roszczenia z umowy ubezpieczeniowej 3 lata
długi spadkowe wierzyciel ma prawo żądać od spadkobierców zapłaty wszelkich należności, nawet jeśli nie wiedzieli oni o zaciągniętych przez spadkodawcę kredytach czy pożyczkach. Spadkobiercy odpowiadają za jego długi (wraz z odsetkami; wyjątek – gdy odrzucili spadek). Jeżeli jednak wierzyciel nie podejmuje żadnych kroków wobec dłużnika w celu wyegzekwowania długu, to roszczenie może się przedawnić (np. gdy od umowy zawarcia kredytu przez spadkodawcę upłynęło 10 lat, a bank nie podjął przeciwko niemu żadnych kroków, żeby wyegzekwować dług (w szczególności na drodze sądowej)
roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub innej instytucji powołanej do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczenie sądu polubownego, a także stwierdzone ugodą zawarta przed sądem lub sądem polubownym albo przed mediatorem i zatwierdzone przez sąd 10 lat
mandaty za jazdę bez biletu 2 lata
należności wobec ZUS z tytułu składek 10 lat
roszczenia o świadczenia alimentacyjne 3 lata
roszczenia z umowy sprzedaży 2 lata
zadłużenie z tytułu czynszu 3 lata
roszczenia z umowy o pracę 3 lata od dnia, w którym pracodawca powinien ci zapłacić
roszczenia z umowy o dzieło 2 lata od dnia oddania dzieła


Żeby skorzystać z dobrodziejstwa przedawnienia, sam musisz zgłosić w sądzie tak zwany zarzut przedawnienia. Jak to zrobić? Czytaj TUTAJ:
>>> PRZEDAWNIENIE DŁUGÓW - wszystko, co musisz wiedzieć!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Pomnik Chrystusa Króla coraz bliżej

  Skwer z pomnikiem powstanie na użyczonej przez miasto działce przy ul. na Kotlinę. Inwestorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Budowy Pomnika Chrystusa Króla.

 • Pierogi rządzą w Tarnowcu

   

  W tym roku, odbył się dziesiąty, jubileuszowy Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” w Tarnowcu. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla gości ponad 100 tys. pierogów, które w ciągu kilku godzin rozeszły się niczym przysłowiowe ciepłe bułeczki.

 • Nie chcą masztu sieci Play. Boją się promieniowania

  Mieszkańcy przysiółka Barzykówka w Trzcinicy są zaniepokojeni planowaną inwestycją sieci Play. W pobliskim sąsiedztwie ich domów ma zostać postawiony maszt sieci komórkowej o wysokości 50 metrów...

 • Pierwszy dzwonek tuż tuż…

   

  Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już czas, aby zaopatrzyć się w zeszyty, tornistry oraz inne artykuły szkolne. Wybór nie jest łatwy. Warto jednak postawić na dobrą jakość w atrakcyjnej cenie, które zapewnia nowa hurtownia papiernicza Duo Creative Papier, Wojciecha Warywody.

 • Tylko obiecują, a my dalej jeździmy po dziurach

   

  Mieszkańcy przysiółka Podłazie w Żółkowie mają dość obietnic bez pokrycia. Jak twierdzą, od dziesięciu lat czekają na remont trzykilometrowego odcinka drogi. I choć inwestycja miała już być w trakcie realizacji, wciąż wszystko tkwi w martwym punkcie. Wójt gminy uspokaja i zapewnia, że jeszcze w tym roku nowy asfalt zostanie położony w tym newralgicznym miejscu, na który z niecierpliwością czekają mieszkańcy.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105