Strona główna

Kolektory słoneczne

108
Napisany dnia: 07.10.2011, 10:05 , Tagi: UM Jasło, Andrzej Czernecki

Mieszkańcy wszystkich gmin zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, w tym także mieszkańcy Jasła, do końca października mogą składać wnioski o umożliwienie uczestnictwa w projekcie „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” realizowanego ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Głównym celem projektu jest spełnienie norm jakości powietrza atmosferycznego poprzez redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wartość przedsięwzięcia to blisko 29 mln CHF, w tym spodziewana dotacja wynosi co najmniej 61 proc. kwoty brutto. Strona szwajcarska przyznała Związkowi pomoc finansową (830 tys. zł) na przygotowanie Kompletnej Propozycji Projektu, w tym studium wykonalności. Planowany termin wykonania niezbędnej dokumentacji to grudzień 2011 r., po jej akceptacji będzie podpisana umowa o dofinansowanie. Faza wykonawcza projektu jest przewidziana na lata 2012-2015.


- Z dużą satysfakcją chciałem poinformować, że po wielu miesiącach różnego rodzaju dyskusji i negocjacji zarząd ZGDW doprowadził do tego, że otrzymaliśmy dofinansowanie na przygotowanie kompletnej propozycji tego projektu. Naszym celem jest to, żeby dać szansę mieszkańcom, którzy są zainteresowani pozyskiwaniem czystej energii w swoich budynkach – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, a zarazem przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Burmistrz zaznaczył, że realizacja tego zamierzenia będzie miała podwójny wymiar: ekologiczny i ekonomiczny. - Z jednej strony mamy czystą energię, a to dla Jasła jest szczególnie potrzebne, gdy chcemy zmniejszać emisję zanieczyszczeń. Jesteśmy miastem, w którym stężenie pyłów PM 10 jest tak wysokie, że decyzją Sejmiku Województwa Podkarpackiego został uchwalony „Program ochrony powietrza dla strefy jasielskiej”. Z drugiej strony mieszkańcy biorący udział w projekcie będą mieli szansę, żeby przez około pięć miesięcy mieć ciepłą wodę za darmo – tłumaczył A. Czernecki.

Projekt obejmuje zakup i instalację kompletnego układu urządzeń do ogrzewania wody użytkowej z wykorzystaniem energii słonecznej, czyli tzw. „solarów”.

Przewidziane są trzy rodzaje instalacji układów solarnych na domach prywatnych, w zależności od liczby osób stale w nich zamieszkujących:
- instalacja typu A w budynkach mieszkalnych, które stale zamieszkuje nie więcej niż trzy osoby, szacunkowa wartość to 13 000 złotych brutto,
- instalacja typu B w budynkach mieszkalnych, które stale zamieszkuje 4 lub 5 osób, szacunkowa wartość wynosi 15 000 złotych brutto,
- instalacja typu C w budynkach mieszkalnych, które stale zamieszkuje więcej niż 5 osób, szacunkowa wartość to 17 000 złotych.
- Ostateczna wartość instalacji układu zostanie określona po przeprowadzeniu postępowania przetargowego.

Warunkiem uczestnictwa mieszkańca w projekcie jest w szczególności:
- lokalizacja budynku mieszkalnego na terenie Miasta Jasła/Gminy
- uregulowany stan prawny nieruchomości, na której położony jest budynek,
- brak nieuregulowanych, a wymagalnych zobowiązań, w szczególności zobowiązań podatkowych właściciela budynku wobec Miasta Jasła/Gminy
- dokonanie przez właściciela budynku wpłaty na rzecz Miasta Jasła/Gminy, po przyznaniu dofinansowania przez stronę szwajcarską,
- podpisanie przez właściciela budynku z miastem umowy regulującej prawa i obowiązki stron związane z realizacją projektu,
- dach budynku nie może być pokryty materiałem zawierającym azbest i ondulinę, chociaż właściciele takich budynków mogą wziąć udział w projekcie, pod warunkiem złożenia oświadczenia, że przed montażem instalacji solarnej na własny koszty wymienią pokrycie dachowe.

Po zebraniu i weryfikacji wniosków od osób zainteresowanych zostanie utworzona lista osób przystępujących do projektu w oparciu o zatwierdzone przez stronę szwajcarską kryteria.

Wniosek, taki sam dla mieszkańców wszystkich gmin należących do Związku, dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej urzędu www.jaslo.pl oraz w wersji papierowej w siedzibie urzędu pod adresem: Urząd Miasta w Jaśle, ul. Rynek 12, 38-200 Jasło, Informacja - parter. Wypełnione wnioski należy składać bezpośrednio w Urzędzie Miasta w Jaśle, w Kancelarii ogólnej (pokój nr 19 - parter). Informacji o projekcie udziela Iwona Domaradzka-Wietecha pracownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Jaśle (pokój nr 111, tel. 13 448 63 73).

Informacje gdzie należy składać wnioski dla poszczególnych mieszkańców gmin można znaleźć na stronie internetowej www.wisloka.pl/solary, jak również na stronach internetowych poszczególnych gmin.

<Wniosek do pobrania>

UM Jasła

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ DOM
dnia 07.10.2011, 10:08. Identyfikator użytkownika: 5567fc4d4659
Ocena
komentarza:
0
moze ktos wie jaka kwote doplaca i ile trzeba wylozyc
@ SzS
dnia 07.10.2011, 11:16. Identyfikator użytkownika: 1d224653202c
Ocena
komentarza:
2
wkład własny ok 40% dofinansowanie ok 60
@ DOM
dnia 07.10.2011, 11:37. Identyfikator użytkownika: 5567fc4d4659
Ocena
komentarza:
0
dzieki za info
@ 435gf
dnia 07.10.2011, 13:16. Identyfikator użytkownika: fd04d260a6be
Ocena
komentarza:
0
wplata własna 5 tyś reszte dofinansowuje unia z tego co słyszałam.Mogę się mylić więć z gry przepraszam
@ olo
dnia 13.10.2011, 21:42. Identyfikator użytkownika: 135b65cba5aa
Ocena
komentarza:
0
ok 3 000 wychodzi na czysto po oplaceniu podatku
@ OTTO
dnia 07.10.2011, 10:29. Identyfikator użytkownika: 484aa371aef9
Ocena
komentarza:
7
Dobrze,ze burmistrz dostał informację,że " stężenie pyłu PM" szkodzi środowisku i ludzkiemu zdrowiu... Zamiast czekania,żebrania o dotacje unijne powinien za poprzednich kadencji, a jak nie,to teraz zrobić wszystko by zatruwające powietrze firmy zostały zamknięte.Przymykanie oczu na problem,bo to czy owo -można nazwać po imieniu,można by pewnie przy udziale prawników postawić konkretne zarzuty o charakterze karnym... Póki co ludzie się duszą,masowo chorują na płuca,alergie są sprawą masową,a urzędniki chcą naciągnąć ludzi na solary,na grube inwestycje z własnego portfela,który zwykle bywa pusty.Bo roboty brak!!! No,ale efekt jest-pochwali się burmistrz przy wyborach co to on nie skołował,poklepią go za realizację unijnych nakazów i będzie byczo po imprezie otwarcia z fleszami...A może miasto niech nie podaje cen za solary,tylko sfinansuje za zabrane podatki każdemu owo cacko???Oczywiście,to będzie niemożliwe jak znam życie... A ludzie chorują i duszą się od smrodu tych , których rytualnie na koniec roku dekoruje się zasłużonymi dla kultury Jasła sponsorami...
@ seba
dnia 07.10.2011, 11:09. Identyfikator użytkownika: 05121ea43916
Ocena
komentarza:
0
tak tak pozamykaj największe zakłady w jaśle a potem narzekaj że roboty brak ekologia nie jest dla biednych
a pozatym wystarczy stosować technologie oczyszczania spalin technologia znana i stosowana a nie siać propagande o koniecznośći zamykania zakładów pracy.
@ OTTO
dnia 07.10.2011, 11:57. Identyfikator użytkownika: 484aa371aef9
Ocena
komentarza:
-6
Socjalizm już był... Skoro chciało się demokracji,kapitalizmu,to wypada przestać pieprzyć o stanowiskach pracy w śmierdzącym ,trującym powietrze przybytku.Jasło to jeden wielki śmierdzący odstojnik,i trzeba z tym skończyć,nawet gdyby kilku kuzynów poszło na zasiłek,a winni tego co trwa od lat poszli siedzieć! Ja nie chcę opuszczać miasta,chorować,dusić się w każdy weekend(bo wtedy hulaj dusza się dzieje),tylko dlatego,że ktoś ma do w poważaniu,odwlekając rzecz,bo ponownie ma zamiar zostać merem,i zamykając smrody mógłby stracił głosy.I tylko tyle...w sprawie,która i ciebie się tyczy człowieku...A jak kto chce i lubi się truć,niech pracuje przy usuwaniu azbestu,a nie np. w urzędzie!
@ nikt_specialny
dnia 07.10.2011, 21:39. Identyfikator użytkownika: 6c0d371384a3
Ocena
komentarza:
1
Tak się składa że chyba w tamtym roku było w UM spotkanie w sprawie czystości powietrza na którym firma robiąca badania tych zanieczyszczeń (w tym pyłu PM) stwierdziła że zdecydowana większość tych zanieczyszczeń generuje transport i gospodarstwa domowe a nie przemysł bo przemysł od dawna objęty jest tzw monitoringiem (są limity emisji zgodnie z normami środowiskowymi regularnie zaostrzanymi za przekroczenia są kary) i w związku z tym emisje z przemysłu były jeżeli dobrze pamiętam poniżej 10% wszystkich zanieczyszczeń . Więc ostrożnie z tym zamykaniem bo może sie okazać że zamknąć trzeba ale mieszkańców :)
@ seba
dnia 09.10.2011, 13:26. Identyfikator użytkownika: 620794b8db17
Ocena
komentarza:
0
zgadzam sie
@ SOLARJB
dnia 07.10.2011, 11:41. Identyfikator użytkownika: 774f6ea24d69
Ocena
komentarza:
15
Witam Wszystkich Szanownych Komentatorów tematu SOLARY !
Około 3 miesiące temu wypłyną w Jasle z UM temat pozyskiwania
energii słonecznej.W tych okolicznościach przez niemal tydzień czyniłem
usilne starania o spotkanie z Panem Burmistrzem w celu udostępnienia
mojej wiedzy i doświadczenia zawodowego w kwestji pozyskiwania i tworzenia
proekologicznych żródeł energii i światła dla dobra będącego w przygotowaniu
programu dla Społeczności Jasielskiej i okolic.
Do spotkania nie doszło nie z mojej przyczyny,a szkoda. Wyst.1 CDN napisał JB
@ Miki
dnia 07.10.2011, 15:32. Identyfikator użytkownika: d0d391c30840
Ocena
komentarza:
-11
I już znalazł się ktoś kto na tym chce zarobić doradztwo to teraz się nazywa haha i dobrze że nie doszło do spotkania a po kiego grzyba cie tam człowieku potrzeba
@ Ludwik
dnia 07.10.2011, 18:15. Identyfikator użytkownika: 645c4797bd98
Ocena
komentarza:
8
Pan burmistrz jak zwykle nie miał czasu dla mieszakańca, jak powiedział wyżej przez wiele miesięcy dyskutował! I sam wie najlepiej co trzeba zrobić, jest zapatrzony w siebie i słuchajacy co najwyżej dyzia. Jest nadzieja, że tak bedzie dalej...
@ SOLARJB
dnia 08.10.2011, 12:11. Identyfikator użytkownika: 743b34de54c4
Ocena
komentarza:
13
Witam wszystkich !
Do @Miki
Po pierwsze wstępne doradztwo miało byc całkowicie BEZPŁATNE !!!
Po drugie zajmuję się solarami zawodowo i co w tym dziwnego że jak każdy
przedsiębiorca spodziewam się z tego co zajmuje mi cały dzień jakiegoś zysku.
Po trzecie czy dobrze że do spotkania nie doszło ocenicie za jakiś czas a szczególnie
podczas realizacji.
Pozatym np. jak Ci sie coś dzieje ze zdrowiem to idziesz po pradę do lekarza
czy do kowala.
Jednak DZIĘKUJĘ za Twoją wypowiedz Pozdrawiam Słonecznie ! JB
@ solar
dnia 08.10.2011, 18:41. Identyfikator użytkownika: a5e7a27c7985
Ocena
komentarza:
12
masz racje popieram
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 07.10.2011, 12:02. Identyfikator użytkownika: 08b77a4b04f2
Ocena
komentarza:
7
Wszystko jest pięknie i ładnie - na papierku.
Kilka pytań:
- skąd rodzina { podana we wniosku, korzystająca z pomocy społecznej} o
dochodach ok. 500zł brutto/osobę ma znaleźć 39% podanej sumy projektu ???
- jeśli z kredytu, { może we frankach} to czy w ten sposób nie nabija się kieszeni bankierom, { mającym w tym udział i liczącym na niezłe zyski} jednocześnie pomniejszając dochód takiej rodziny i do jakiej kwoty: 100 zł/ osobę ???
- mając powyższe pytania na względzie - do kogo kieruje się tę propozycję, czy nie do tych , których stać na korzystanie z drogiego gazu, a pozostający przy węglu po przekalkulowaniu zrezygnują ???
- kto najuboższych chce wpędzić w pułapkę finansową { kredyty będą musieli spłacać, tylko z czego - a tak umyją się w zimnej wodzie }
@ dom
dnia 07.10.2011, 15:59. Identyfikator użytkownika: 3eed44e884cc
Ocena
komentarza:
7
zgadzam sie zupelnie za niesplacony kredyt bank wezmie dom
@ s
dnia 07.10.2011, 12:12. Identyfikator użytkownika: 2205b3f2623e
Ocena
komentarza:
6
ceny w sklepach są niższe, i bez dotacji niekiedy można sie wyrobić w 40 procentach (zależy od producenta), i unika sie kosztów dodatkowych, o których nikt nie mówi, bo dotacja jest w formie kredytu, który udziela wyznaczony bank, w którym trzeba założyć konto, itp,
@ eLka
dnia 07.10.2011, 13:02. Identyfikator użytkownika: 97da4d522525
Ocena
komentarza:
6
Bo to jest sciema , ktora ma dac zysk kilku urzednikom by stworzyli tony papieru . jestes madry licz na siebie
Te wszystkie kampanie na reklame projektu wiecej nas kosztowaly niz by te kase dali na sprzet , a tak zarobili producenci reklam w mediach i urzedasy maja co robic piszac wnioski podania
@ wik;
dnia 13.10.2011, 20:13. Identyfikator użytkownika: f57025a55953
Ocena
komentarza:
4
Masz rację. Dochodzą jeszcze koszta konserwacji i przegladu przez okres 5 lat o którym nikt nie mówi
@ andrew2111
dnia 16.10.2011, 16:10. Identyfikator użytkownika: 28aaabbeb582
Ocena
komentarza:
4
Dokładnie to samo zauważyłem gdy chodziła informacja o tym projekcie po mojej miejscowość z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje taka instalacja w kilku firmach oferujących takie zestawy solarne w internecie, i okazało się że średnio take zestawy są o ok 30%-40% tańsze, w związku z tym zastanawiam się czy na taki projekt był jakiś przetarg czy wzięto pierwszą lepszą firmę, a może na wybór tej firmy miały wpływ inne czynniki np "bezinteresowna" przychylność miejskich urzędników.
@ obywatel G
dnia 07.10.2011, 12:22. Identyfikator użytkownika: 0a53f2e9b122
Ocena
komentarza:
4
Może ktoś wie dlaczego drzewa wokól Gamratu maja pnie czerwone ?
@ buuuuudzik
dnia 07.10.2011, 13:05. Identyfikator użytkownika: 97da4d522525
Ocena
komentarza:
4
Bo Grad je sprał na kwasne czerwone jabłko i krwawia jak beda krwawic jaslanie po zwolnieniu za kilkanascie miesiecy . Na szczescie pan burmistrz pomoze zdobyc zatrudnienie w nowopowstałych firmach , plany sa olbrzymie , poczekajta jeszcze chwile a zobaczycie podkarpackie eldorado .
@ a
dnia 07.10.2011, 13:12. Identyfikator użytkownika: d629a0825dc0
Ocena
komentarza:
1
jakis szakal grasował :D albo wyjadacz
@ SOLARJB
dnia 07.10.2011, 13:31. Identyfikator użytkownika: 774f6ea24d69
Ocena
komentarza:
11
Witam ! W nawiązaniu do wcześniejszego wystąpienia nr1 wyjaśniam że od lat pracuję
nad pozyskiwaniem energii słonecznej,a od ponad 3 lat jestem właścicielem firmy solarnej
i dodatkowo prowadzę na terenie Jasła badawcze Laboratorium Innowacji w tym zakresie.
W otwarciu tej działalności uczestniczyła uwcześnie urzędująca Pani Burmistrz Kurowska,
wizytowali urzędnicy Starostwa ,był też Pan Marszałek Rzońca , no ale do rzeczy wspomniałem o tym wszystkim dla przybliżenia i Waszej orientacji kto będzie próbował
w dalszych wypowiedziach rozwiac Wasze wątpliwości poruszane w tym temacie.
Dla dobrego zrozumienia twierdzę że nie jestem jedyny i najlepszy ale że coś wiem.
W następnej wypowiedzi konkrety techniczne bo taki jest główny cel mojego wystąpienia.
Pozdrawiam Słonecznie . Wyst.2 cdn napisał JB
@ edek
dnia 07.10.2011, 14:46. Identyfikator użytkownika: c2990dc64d03
Ocena
komentarza:
6
napisz cos wiecej o badaniach jestem zainteresowany
@ MR
dnia 07.10.2011, 15:56. Identyfikator użytkownika: 36dd4d7c52c4
Ocena
komentarza:
8
Dzięki JB za to, że chce Ci się dzielić z nami swoją wiedzą w temacie instalacji solarnych. Myślę, że byłoby świetnie, gdyby udało się jednak spotkać w tym projekcie takim, jak Ty i urzędnicy Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Bo pewnie taniej i lepiej by to wyszło.
@ SOLARJB
dnia 28.10.2011, 01:22. Identyfikator użytkownika: 0e6478250b9d
Ocena
komentarza:
8
Do @ edek
Witaj !
Na wstępie Przepraszam za spóżnioną odpowiedz.
W wielu wypadkach dane podawane przez producenta znacznie odbiegają
od rzeczywistej sprawności kolektora.
Dlatego bardzo ważne dla mnie są badania eksploatacyjne instalacji Słonecznych.
Zleceniodawca który zasięgnie u mnie opini,a następnie zrealizuje zamówienie ma osiągnąc wszystkie spodziewane efekty i to jest najważniejsze.
Ja prowadzę badania eksploatacyjne w warunkach rzeczywistych w stanie ustalonym lub quasi-ustalonym.
Te ostatnie z kolei,ze względu na zmiany pogody i warunków
oświetlenia Słonecznego w trakcie pomiarów,wymagają precyzyjnych
heliostatów,a ponadto są długotrwałe i pracochłonne.
Moje badania dotyczą kolektorów Słonecznych próżniowych,
ogniw fotovoltaicznych oraz energii wiatrowej.
Ciekawostka:niedawno przeprowadziłem badania pozysku energii Słonecznej odbitej od tarczy księżyca będącego w pełni,zakończone pozytywnym efektem tego jeszcze nikt nie próbował badac.
Dziękuję za zainteresowanie.JB
@ xp
dnia 07.10.2011, 14:41. Identyfikator użytkownika: 949d484c620d
Ocena
komentarza:
1
witam. a powiedzcie jaka firma będzie instalowała te solary ?
@ felo
dnia 12.10.2011, 18:39. Identyfikator użytkownika: 085343ffe7f8
Ocena
komentarza:
0
Na pewno najlepsza i najprężniej rozwijająca się firma fair play czyli kolego po prostu ARGUS
@ SOLARJB
dnia 07.10.2011, 14:49. Identyfikator użytkownika: 774f6ea24d69
Ocena
komentarza:
12
Witam ponownie !
Zgodnie z wcześniejszą deklaracją szczegóły techniczne i nasze opinie;
1.kolektor słoneczny termiczy, wspaniałe urządzenie bardzo przydatne jednak tylko
takiego typu które uwzględnia nasz klimat,ma sprawnośc ok.90% itd.
Takiego raczej z różnych względów nie zaproponują Wam na dofinansowaniu a te właśnie
grzeją 12 miesięcy w roku i w pochmurne dni też.
2.kolektor fotovoltaiczny.wspaniałe urządzenie bardzo przydatne,wytwarzające energię
elektryczną (prąd stały) dostępna sprawnośc 16% w opracowaniach 30%
3.Pompa Ciepła,wspaniałe urządzenie przydatne przedewszystkim do ogrzewania domu
odzyskuje wtórną energię słoneczną,działa całą dobę,około 70% oszczędności en.elektr.
4.Rekuperator ,wspaniałe urządzenie przeznaczone do wentylacji i odzysku ciepła własnego
domowego ,sprawnośc 95% ,oszczędnośc na ogrzewaniu około 60%
z techniki to nie wszystko ale na dzisiaj tyle.
5.Dofinansowania;hm.hm.no nie mamy na ten temat korzystnego zdania w związku z tym
zalecamy daleko posuniętą ostrożnośc a z naszej strony brak komentarza.
Trudno tu więcej szczegółów napisac więc może solarjb@o2.pl ...wyst.3 cdn nap.JB
@ co kolwiek wiedzący
dnia 07.10.2011, 18:56. Identyfikator użytkownika: b5910674c053
Ocena
komentarza:
-11
Oj Solar JB. Czy nie pomyliłeś się z tą pompą ciepła ? O ile się oriętuję, to pompa ciepła pobiera ciepło z głębi ziemi. To z kąd tam słońce i to całą dobę. Wyjaśnij to nam.
@ SOLARJB
dnia 08.10.2011, 13:09. Identyfikator użytkownika: 743b34de54c4
Ocena
komentarza:
12
Witam Wszystkich !
Do @ co kolwiek wiedzący.
1.pompa ciepła typu wykorzystującego ciepło znajdujące się w otaczającym nas
powietrzu i otoczeniu a pochodzące ze słonecznego promieniowania.
2.pompa ciepła typu wykorzystującego ciepło słoneczne zakumulowane w wierzchnich
warstwach ziemi, technologia ogólnie dostępna.
3.pompa ciepła głębinowa wykorzystująca ciepło w głębokich pokładach ziemi
ciepło to też prawdopodobnie pochodzi od słonca ale to miało miejsce
miliony lat temu więc trudno to udowodniac, technologia nie dostępna dla
przeciętny odbiorców.
Proponuję Ci abyś zgłębił temat akumulacja,pojęcie ciepła,dział fizyka.
Dziękuję Ci za Twoją wypowiedz Pozdrawiam słonecznie JB
@ arek
dnia 01.01.2012, 14:29. Identyfikator użytkownika: b2a0abee1ee3
Ocena
komentarza:
0
jaki jest orientacyjny koszt takich pomp ciepła
@ on
dnia 07.10.2011, 15:13. Identyfikator użytkownika: b000cbb04ee8
Ocena
komentarza:
0
niech zgadne kto wygra przetarg!!!firma a z florjanskiej:)na 100%!!!
@ agutka
dnia 07.10.2011, 16:22. Identyfikator użytkownika: 645c4797bd98
Ocena
komentarza:
5
Pan burmistrz A.Czernecki a zarazem przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki informuje "z dużą satysfakcją", że "po wielu miesiącach różnego rodzaju dyskusji i negocjacji zarząd ZGDW doprowadził do tego, że otrzymaliśmy dofinansowanie na przygotowanie kompletnej propozycji tego projektu".
To teraz przynajmniej wiadomo co pan burmistrz robił przez ostatnie miesiące - prowadził różnego rodzaju dyskusje. DRAMAT!!! Niech pan wrezscie cos zrobi dla miasta i jego mieszkańców a nie tylko dyskutuje!
@ koko
dnia 08.10.2011, 18:45. Identyfikator użytkownika: a5e7a27c7985
Ocena
komentarza:
2
wlasnie zrobil
@ guga
dnia 09.10.2011, 13:14. Identyfikator użytkownika: cdbc9219b2a7
Ocena
komentarza:
2
Problem w tym, że jak bedzie najpierw kilka miesiecy gadał aż wreszczie coś urodzi, to łatow policzyc, że w całej kadencji, jeśli dotrwa - zrobi niewiele, czyt. NIC!!!
@ bolo
dnia 07.10.2011, 21:45. Identyfikator użytkownika: 0f3b4f4ff641
Ocena
komentarza:
0
od dotacji trzeba zaplacic podatek
@ kow
dnia 08.10.2011, 00:54. Identyfikator użytkownika: a916e1b11df8
Ocena
komentarza:
0
..i wszystko jasne.. A chciwe banki, przez które kilka razy przepłyną te same nie małe przecież pieniądze, wiadomo czyje są. Zakładam bank. Też będę drenował ludzkie kieszenie :P
@ www
dnia 09.10.2011, 17:21. Identyfikator użytkownika: ed76ae95f883
Ocena
komentarza:
0
ta dotacja nie bedzie z banku
@ KKK
dnia 08.10.2011, 13:52. Identyfikator użytkownika: 255561288a1e
Ocena
komentarza:
1
Nie zapomnijcie o podatku od dofinansowania.
@ SOLARJ
dnia 09.10.2011, 12:03. Identyfikator użytkownika: c388e15dc32d
Ocena
komentarza:
12
Witam SZANOWNYCH Komentatotów tematu SOLARY !!!
Cały czas przeglądam poruszane w komentarzach tematy i doceniam wszzystkie
Wasze wypowiedzi i wątpiwości jak również aprobaty i w dalszym ciągu podtrzymuję
deklarację odpowiedzi na wszystkie WASZE pytania i wątpliwości , jednak proszę
o wzajemny szacunek mimo anonimowości do dzisiaj naszych wypowiedzi.
SOKRATES umierając powiedział "Dopiero teraz wiem, że nic nie wiem"
Wystąpienie nr.4 cdn napisał Józef BUGAŁA SOLARJB
Autoryzoryzacja; UB
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 09.10.2011, 13:18. Identyfikator użytkownika: ab32c7a8ceff
Ocena
komentarza:
2
Mam poważne obawy co do wykorzystania {marnotrawstwa} przyznanej pomocy finansowej (830 tys. zł) na przygotowanie Kompletnej Propozycji Projektu, w tym studium wykonalności. jestem pewny, że zaspokoiłoby to 100 % pokrycie kosztów , dla 50% przewidywanego zainteresowania tym projektem { inaczej mówiąc większe byłyby z tego korzyści dla środowiska i miejscowego biznesu, bez zbędnych wykresów, konsultacji ,których nie było i "eksperckiego" szacowania kosztów}
@ SOLARJB
dnia 11.10.2011, 00:22. Identyfikator użytkownika: f58a88740f15
Ocena
komentarza:
8
Witam szanownch komentatorów!!!
Temat jest trudny i nowoczesny ale myślę że razem damy mu radę
odwagi ,zadajcie trudne pytania na wszystkie odpowiem w miarę
moich skromnych możliwości.
Józef BUGAŁA
@ sq9
dnia 12.10.2011, 19:52. Identyfikator użytkownika: 26705a6c951f
Ocena
komentarza:
-11
Koszt solara ze zbiornikiem 200-250 litr to około 6-7 tys zł brutto ( z tego jeszcze można zwrot podaku vat dostać około 15 %) + koszt założenia około 1-1,5 tys zł = 7-8 tys zł. Jeszcze jedno solar potrzebuje przez te 5-6 mcy prad do obiegu cieczy i sterowania koszt roczny prądu to około 300-350 zł. Teraz druga wersja podgrzerwacz wody ciepłej to koszt około 1 tys zł ( jeszcze zwrot około 15 % vatu od ceny) obecie 3 osoby kąpią się codziennie + kuchenka + opłata przesyłowa gazu itpp = koszt gazu za 2 mce około 120-130 zł .
Moim zdaniem solar to niewypał na tej szerokości geograficznej przy obecnych cenach - chodzi o ekonomiczne podejscie do tematu.
@ SOLARJB
dnia 13.10.2011, 05:57. Identyfikator użytkownika: a20ef188f07b
Ocena
komentarza:
8
Witam Wszystkich !!!
Do @sq9
Mam problem jak potraktowac Twoją wypowiedż na razie utrzymuję ją w kategorji
żartu , kawału JB
@ przeor
dnia 13.10.2011, 06:56. Identyfikator użytkownika: 506a4be5e61b
Ocena
komentarza:
2
no właśnie podobnież rozmyślam co kolega/koleżanka. Nawet mimo dotacji to jakieś 5tys podzielic to na te 130zł to ok 38 faktur czyli ok 76miesiecy. Dzieląc je nawet na 12 to wychodzi ok 6 lat. Czy w tym czasie podzespoły solarne nie ulegną uszkodzeniu/wymianie itp? No i ten wzrost prądu to tez ok 2-3 faktur za gaz. Ale jeśli się mylę to czekam na jakieś konkrety. Pozdrawiam!
@ x
dnia 13.10.2011, 15:58. Identyfikator użytkownika: 1f5f5b70a18e
Ocena
komentarza:
0
tak się składa że ogrzewam wodę bojlerem gazowym, trzy osoby w domu, ale jakoś nawet w lecie kiedy korzysta się z chłodniejszej wody bo jest gorąco nie udaje mi się zmieścić w 130zł za 2 m-ce za gaz, płace 250-300zł za 2 m-ce.
@ przeor
dnia 13.10.2011, 17:26. Identyfikator użytkownika: b217a9057433
Ocena
komentarza:
0
tak sie składa że mam piec kondesacyjny który podgrzewa mi zasobnik na ciepłą wodę 150 litrów i wychodze przy 3 osobach właśnie te ok 130zł za sezon niegrzewczy no chyba że nocują goście to coś tam wiecej sie nazbiera!
@ SOLARJB
dnia 14.10.2011, 14:00. Identyfikator użytkownika: a20ef188f07b
Ocena
komentarza:
11
Witam!
DO @przeor
Podłącz sobie zasilanie wodne tego zasobnika kaskadowo ze zbiornikiem
solarnym to będziesz płacił na rachunkach za gaz tylko abonament JB
@ przeor
dnia 14.10.2011, 15:57. Identyfikator użytkownika: b2e0f82e389c
Ocena
komentarza:
3
witam! pomysł bardzo dobry SOLARJB i ogólnie same solary to super sprawa-tylko kiedy zwróci sie koszt jego realizacji (instalacja +chcąc nie chcąc jakiś remont)? pozdrawiam!
@ SOLARJB
dnia 15.10.2011, 11:13. Identyfikator użytkownika: 9a77886d144a
Ocena
komentarza:
12
Witam !
Do @ przeor
Sprawę zwrotu wymyśliło lobby naftowe i go rozpowszechnia.
Czy rozważałeś kiedyś czas zwrotu Twojego wspomnianego
pieca kondensacyjnego i jeszcze ile gazu przetrawi chociaż
jest oszczędny poprostu nigdy.
SOLAR jednak od pierwszego dnia dokonuje zwrotu w przeciętnych
warunkach domowych trwa to 3 do 5 lat a np.w restauracji 1 rok.JB
@ przeor
dnia 16.10.2011, 11:33. Identyfikator użytkownika: b5c46996d60c
Ocena
komentarza:
0
witam! Dzieki za odpowiedź :). Ja to widzę tak-kupując ten piec (koszt 4tys Dedietrich) już zdecydowałem o oszczędności-(mogłem wziąść tańszy z otwarta komorą spalania)-ponieważ moje rachunki za gaz są niższe w porównaniu choćby do kolegi "x" (kilka postów wyżej). Dlatego interesuje mnie zwrot kosztów za solary! Nie przekonuje mnie jak to niektórzy mówią "ciepła woda prawie za darmo" za 6-7 tys. W tej cenie to i tak pewnie cały zestaw raczej z dolnej półki. Wydaje mi się że w zamieszkałym już domu, gdzie system jego ogrzewania jest rozsadny solary to dodatkowy troche zbędny wydatek na dzień dzisiejszy(cena!). Pozdrawiam!
@ mir
dnia 13.10.2011, 07:03. Identyfikator użytkownika: 27b824874645
Ocena
komentarza:
1
masz racje solary są za drogie nigdy ta inwestycja sie nie wróci, na bijaja ludzi w butelke
oczywiscie jest to bardzo ekologiczne,gdyby kosztowało 2,3 tyś to tak
a trzeba wyłozyć 15 tyś wrócą 5 tys od którego zapłacisz podatek pozatym weżniesz kredyt bo za gotówke nie dadzą zwrotu bank ma na tym jakieś 1 tys.wiem bo jestem dekarzem i jeżdziłem na szkolenia gdzie namawiali zeby ludziom wciskać te solary,jeszcze jadna sprawa solar ma jakies 15 lat żywotności max,jezeli budujesz nowy dom nie instaluj solarów na etapie dachu gdy bedziesz sie wprowadzał minie jakieś 4 lata a solar się starzeje, zamontowanie solara to jak okno dach niema problemów można przygotoqaćinstalacje a solar na samym końcu. pozdrawiam
@ Mieszkaniec
dnia 13.10.2011, 09:18. Identyfikator użytkownika: a0bdb70e5d82
Ocena
komentarza:
4
Właśnie koszt solarów dla 4-5 osobowej rodziny to około 9 tys z montażem, oni podają szacunkowe ceny około 15 tys. więc jeżeli odliczając 60 % trzeba dopłacić 6 tys. doliczając podatek od dotacji około 1,6 tys. to pozostaje ponad tysiąc, żadna różnica i jeszcze niewiadomo jakie będą wymagania, szkoda zawodu. Jak ktoś chce mieć solary to lepiej zamówic u najbliższego instalatora i wyjdzie to samo (przynajmniej nie musimy czekać roku lub dwóch)
@ SOLARJB
dnia 13.10.2011, 10:44. Identyfikator użytkownika: a20ef188f07b
Ocena
komentarza:
9
Witam Wszystkich Słonecznie!
Do @Mieszkaniec
Nareszcie pojawiło się coś rozsądnego w Twojej wypowiedzi jestem zaskoczony
ale w miłym znaczeniu
W najbliższym czasie postaram się coś dodac od siebie.JB
@ anty
dnia 13.10.2011, 11:17. Identyfikator użytkownika: abc3f17e8e2f
Ocena
komentarza:
-12
znów Was Józiu w pole wywiódł.
popieram Mieszkaniec.
@ SOLARJB
dnia 13.10.2011, 14:01. Identyfikator użytkownika: a20ef188f07b
Ocena
komentarza:
9
WITAM !
Do @ anty
Ponieważ treśc jest nie podpisana w związku z tym z mojej strony
brak rzeczowej odpowiedzi.
Nie zniechęcajcie mnie !
JB
@ SOLARJB
dnia 13.10.2011, 13:52. Identyfikator użytkownika: a20ef188f07b
Ocena
komentarza:
8
Witam wszystkich!
Na jutro przygotuję kolejne wystąpienie w miarę konkretne i merytoryczne
przy wsparciu firmy polsko-niemieckiej SOLAR-TECH,firmy polskiej PROJPREMEKO,
firmy polskiej TERMICA ,jestem partnerem handlowym w/w
Na dziśiaj jednak tyle ponieważ jestem w trakcie zamykania kampani wyborczej.
Pozdrawiam JB
@ mir
dnia 13.10.2011, 19:20. Identyfikator użytkownika: d23a66b0adfd
Ocena
komentarza:
-7
jedna prosta zasada jak obliczyć czy kolektory się opłacają,wez rachunki za opał z całego roku policz ile kosztowała cię ciepła woda ,zobaczycie kiedy wróci się te 10 tyś, dopiero potem jest zysk,weż pod uwagę ze solar może dać max 30% twoich rachunków
@ CIEKAWY
dnia 13.10.2011, 20:03. Identyfikator użytkownika: 7c592b1a0495
Ocena
komentarza:
1
Do SOLARJB
Sama instalacja to nie wszystko.
Jakie są koszty przeglądów, jaka częstotliwość i ile lat.
Z tego co się orientuje to chyba gwarancja obejmuje parę lat korzystając z dopłat.
Macie wiedzę na ten temat bo już istnieje program z dopłatą.
Proszę o informacje.
@ SOLARJB
dnia 14.10.2011, 12:48. Identyfikator użytkownika: a20ef188f07b
Ocena
komentarza:
11
Witam Wszystkich!
Do @ CIEKAWY
W Naszym działaniu nie występuje coś takiego jak jakiś obowiązkowy przegłąd.
Natomiast jeszcze w fazie przygotowawczej wprowadzamy inwestora w taki
poziom wiedzy aby mógł podjąc świadome decyzje co do rodzaju,wielkości
instalacji jak również jej prawidłowej eksploatacji po uruchomieniu. JB
@ SOLARJB
dnia 14.10.2011, 13:24. Identyfikator użytkownika: a20ef188f07b
Ocena
komentarza:
13
Witam!
Z całych domowych kosztów rocznych za energię pod różnymi postaciami
to średnio można przyjąc około;
75% -ogrzewanie domu
15% -ciepła woda
10% -sprzęt AGD,RTV,oświetlenie itp.
Przy okazji informuję że koszt energii elektrycznej
obsługującej naszą instalację solarną to około 30złotych/rok.
Na koniec ciekawostka są już dostępne kolektory z własnym żródłem
zasilania do obsługi sterownika i pompy.JB
@ agent 009
dnia 16.10.2011, 22:00. Identyfikator użytkownika: b4c8ece7a92c
Ocena
komentarza:
2
Do SOLARJB. Witam.Bardzo szeroko pisze Pan na temat kolektorów słonecznych,ale jeszcze nie podał Pan kosztów założenia istalacji solarnej składającej się np.z 2 lub trzech kolektorów plus zasobnik ciepłęj wody o pojemności 300 l. , bo było by porównanie cen do tych z dotacją.Proszę także podać jaka jest wartość kompletu zasilania z własnego zródła-myślę,że jest to bateria słoneczna,akumulator i przetwornica prądu stałego na zmienny.Proszę podać jaka jest moc baterii słonecznej oraz pojemność akumulatora. Z góry dziękuję za informację.
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 15:36. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
7
Witam !
do @ agent 009
W pierwszym czytaniu Twojej wypowiedzi dostrzegłem pewne niezrozumienie
ale ze względu na to że skierowałeś swoje wątpliwości bezpośrednio do
mnie i chociaż dzisiaj wiem że Ci się rozjaśniło to odpowiadam aby dopełnic
wcześniejsze moje deklaracje odpowiedzi na wszystkie pytania.
1. kolektor słoneczny termiczny prościej cieplny to jest to oczym cały czas
piszemy i rozważamy
2.kolektor fotovoltaiczny tak nie mylę się błędnie w/g mnie nazywany
fotowoltaicznym no ale nie jesteśmy literatami więc to jest zupełnie
co innego ,komfortowego,bardzo drogiego,o niewielkiej sprawności
jednak wytwarzający energię w postaci prądu elektrycznego (a na tym znam
się najlepiej jestem elektronikiem) łatwego w przesyle do odbiorcy.
Obecny premier ROSJI PUTIN powiedział pewnego czasu że wstrzyma
sprzedaż gazu zamieni go w energię elektryczną i wtedy wszyscy to
kupią ze względu na łatwy przesył no no ale ma doradców podziwiam .
Tylko nasz szanowny Pan burmistrz nie potrzebuje żadnych doradców.
W naszym kochanym Jasle znam Gościa który pracował na fermie
solarnej w USA którą codziennie oblatywał helikopterem właściciel dokonując
w ten sposób kontroli pracujących ludzi przy konserwacji ogniw.
Technologia dostępna również u mnie np.za 100zł kupisz zestaw
o mocy 1,8Wata i dla przykładu będziesz ładował telefon komórkowy itp.
Ciekawostka;ja dzisiaj piszę do Was na laptopie zasilanym również
ze słońca.Ale się rozpisałem .kończę Pozdrawiam Słonecznie JB
@ agent 009
dnia 23.10.2011, 18:27. Identyfikator użytkownika: 680cc622e6bc
Ocena
komentarza:
1
Witam Panie Józefie. Myślę,że moje pytania nie są zbyt skomplikowane dlatego proszę o odpowiedz.Przypuszczam,że jako elektronik wie Pan o co pytam.
@ SOLARJB
dnia 23.10.2011, 21:47. Identyfikator użytkownika: 0889ab65958c
Ocena
komentarza:
9
Witam Pana !
Do @agant 009
Właśnie analizowałem precyzyjnie Pańskie pytanie i moją odpowiedz
w celu czy może byc Pan napewo usatysfakcjonowany moimi wyjaśnieniami
i doszedłem do wniosku że Panu chodziło o zupełnie coś innego
a mianowicie o kolektor słoneczny z własnym zasilaniem w energię elektryczną
potrzebną do obsługi automatyki .
Jest to nowośc ale już dostępna każdy kolektor rurowy zespolony jest
z ogniwem fotovoltaicznym o mocy około 15 W typu polikrystalicznego
automatyka jest na prąd stały, pompa również z magnesami neodymowymi
energia elektryczna potrzebna do obsługi instalacji pojawia się równolegle
z energią cieplną i taki to samograj.
Przedstawiłem to w jak najprostszy sposób aby był zrozumiany
przez jak najszersze grono internałtów.
Pozatym prosiłem Was o 3 dniowy odpoczynek pytania możecie
zadawac ale odpowiem na nie po upływie tego terminu.
Na to odpowiedziałem ponieważ wystąpiło małe niezrozumienie.
Zapraszam do odpowiedzi na moje pytanie zadane w końcowej
fazie postów no szkoda że nie są numerowane bo wskazał bym
jego nr. Pozdrawiam Słonecznie JB
@ argothiel argothiel
dnia 23.10.2011, 22:31. Identyfikator użytkownika: 3061d4e59468
Ocena
komentarza:
0
można kliknąć na znak "@" przed pseudonimem w komentarzu, wtedy po kliknięciu zostanie on podświetlony na zielono np.

http://www.jaslo4u.pl/kolektory-sloneczne-newsy-jaslo-11600#k288364

albo użyć opcji "cytuj [+]" i wstaw cytaty.
@ agent 009
dnia 23.10.2011, 22:31. Identyfikator użytkownika: 680cc622e6bc
Ocena
komentarza:
2
Dziękuję za informację ale zabrakło mi w Pana odpowiedzi wartości takiego zestawu i jak ma się to do ceny podobnego zestawu ale przy użyciu przetwornicy np.sinusoidalnej i zwykłej pompy do co. na prąd zmienny 230V.A tak na koniec,skoro pisał Pan w dniu 14.10,2011 r,że koszt energii elektrycznej zużytej do instalacji solarnej,to kwota około 30 zł na rok,więc pytam:po ilu latach wyjdę na zero produkując prąd przy użyciu ogniwa fotovoltaicznego oraz jaka jest żywotność takich ogniw?Z odpowiedzią proszę się nie spieszyć,jestem cierpliwy.
@ SOLARJB
dnia 25.10.2011, 12:23. Identyfikator użytkownika: 9e41e02920cf
Ocena
komentarza:
9
Witam !
Do @ agent 009
Tobie poprostu chyba chodzi o rezerwowe żródło zasilania
układów sterowania , potwierdz czy tak ?
Pozatym wyczuwam w Twoich wypowiedziach jakiś ton arogancji
ale może się mylę jeżeli tak to przepraszam.
Po zajęciu stanowiska przez Ciebie co do pytania zawartego
w pierwszym zdaniu wieczorem przygotuję szerszą wypowiedz.
Pozatym DZIĘKUJĘ CI za kontynuację tematu.JB
@ agent 009
dnia 25.10.2011, 16:30. Identyfikator użytkownika: ab3262267472
Ocena
komentarza:
2
Witam.Szanowny Panie Józefie,mam wrażenie,że nie jest Pan zainteresowany udzieleniem pełnych informacji na zadawane pytania . Proszę dokładnie przeczytać moje poprzednie posty i mam nadzieję,że wszystko Pan zrozumie.Staram się pisać prostym,nie literackim językiem.Jeśli proszę o podanie ceny konkretnego zestawu,to proszę go podać a nie pisać o Putinie, gościu z Jasła,który pracował na fermie solarnej w USA czy też Burmistrzu Miasta Jasła.W ten właśnie sposób sprytnie ucieka Pan od meritum sprawy.W moich wypowiedziach nie ma w stosunku do Pana tonu arogancji,jedynie jestem zaskoczony brakiem konstruktywnej informacji,do której na wstępie Pan się zobowiązał.Pozdrawiam.
@ SOLARJB
dnia 25.10.2011, 21:00. Identyfikator użytkownika: 1f033994f287
Ocena
komentarza:
9
Witam !
@agent 009
Brak zrozumienia wynika z braku precyzji w pytaniach zadawanych przez
Ciebie a mianowicie np.jakiej mocy ta przetwornica z pełnym sinusem,
jakiego producenta ,jakiej pojemności akumulator i jakiego typu kwasowy
czy żelowy , bo to będzie miało wpływ na czas podtrzymania działania
instalacji solarnej w czasie zaniku sieci energetycznej .
Traktuję to jako zasilanie awaryjne nigdy bym nie zaproponował tego
jako zasilanie główne i jest to dodatkowe wyposażenie a jak ważne
każdy przekonuje się jak znajdzie się w sytuacji braku zasilania szczegółnie
w słoneczny dzień.
Pomimo różnych zabezpieczeń w obiegu solarnym mogą powstac różne
straty i brak ciełej wody i wtedy może zwrócic się taki zestaw jednorazowo.
Można taki zestaw zastąpic UPS np.na 2godz. na 6godz lub na 12godzin.
każdy kolejny w wyższej cenie.
Może te pytania i niezrozumienie dotyczy kolektorów najnowszych,
dodatkowo zespolonych z ogniwem fotovoltaicznym którego energia ele.
obsługuje własne potrzeby w sterowaniu i przepompowywaniu
i tu nie potrzeba ani przetwornicy ani akumulatora to jast całkiem
coś inngo.
Niewiem czy tak szczegółowe wywody w tym miejscu a już o cenach
to napewno NIE.
W bezpośrednim spotkaniu a organizujemy takie za niewielką
odpłatnością to napewno jak najbardziej.
Poza tym wypowiadam się w taki sposób abym mógł byc zrozumiały
przez jak największą ilośc internałtów.
Szczegóły zapraszam; www.solar-tech.pl oraz solarjb@o2.pl tel.693 51 08 15
DZIĘKUJĘ...JB
@ agent 009
dnia 26.10.2011, 16:22. Identyfikator użytkownika: e0b7ffb7e0f7
Ocena
komentarza:
10
Dziękuję za informację.
@ SOLARJB
dnia 02.11.2011, 09:42. Identyfikator użytkownika: bdc154274987
Ocena
komentarza:
4
Witam !
Do @ agent 009
Dodatkowe wyjaśnienia bardziej szczegółowe.
Nurtują mnie w dalszym ciągu Twoje wątpliwości,dociekliwośc i chęc zdobycia
informacji na temat kosztów pozyskiwania energii Słnecznej.
A więc wracając do Twojej wypowiedzi z dnia 16.10.2011 godz.22.00
doszedłem do wniosku że Ty rozważasz możliwośc zbudowania 2 niezależnych
rodzajów,typów instalacji solarnych.
Jedna to instalacja termiczna ,druga to instalacja elektryczna omówimy
pierwszą ,a następnie drugą:
1.Te 2 lub 3 kolektory to płaskie starego typu czy może nowoczesne nadające
się do naszych warunków klimatycznych próżniowe z Heat pipe, zasobnik
zwykły z blach stalowej czy może z blachy KO polskiej firmy TERMICA
żywotnością kilkakrotnie przekraczający te pierwsze ale trochę droższy,
sterownik z falownikiem dobierającym w danej chwili moc elektryczną pompy
w zależności od potrzeb:różnica temperatur,nasłonecznienie itd.otrzywiście
trochę droższy,pozostałe podzespoły sprawdzonych dobrych firm czy może
jakiś chiński sz..s i wtedy można coś powiedziec o cenie zestawu ale to
w bezpośrednim kontakcie napewno nie na tym forum.
Można również zadowolic się standardowym zestawem który zobaczysz
na stronie www.solar-tech.pl
2.Instalacja dokonująca konwersji promieniowania Słonecznego w prąd elektryczny
w funkcji długości fali dla czystego krzemu o przerwie energetycznej 1eV,
dla którego długośc graniczna fali wynosi 1,1 mikrom .
A więc ja proponował bym jeżeli już to zbudowac instalację nie tylko
na potrzeby obsługi prądowej instalacji wyżej omawianej termicznej
ale większą do zaspokojenia pozostałych potrzeb domowych w całości
lub częściowego codziennego, świadomie wyliczonego i akceptowanego.
Ja proponował bym panele fotovoltaiczne w technologii polikrystalicznej
firmy Kejcera(Japan) 25lat gwarancji sprawnośc konwersji 16% pozostały
osprzęt również z górnej półki ze względu na długą żywotnośc ogniw .
Czas zwrotu owiele dłuższy w prównaniu z instalacją termiczną ze względu
na małą sprawnośc głównego żródła energii.
Ogólnie warto jak kogoś na to stac i się trochę na tym zna bo obsługa
i użytkowanie jest trochę skompikowane.
Myślę że o to chodziło w Twojej niezbyt precyzyjnej wypowiedzi.
Można również zadowolic się standardowym zestawem wybranej przez Ciebie
mocy elektrycznej ze strony www.solar-tech.pl
Dziękuję za konwersację POZDRAWIAM SŁONECZNIE. JB
@ SOLARJB
dnia 15.10.2011, 11:39. Identyfikator użytkownika: 9a77886d144a
Ocena
komentarza:
9
Próżniowe kolektory słoneczne !
Ekologiczne,bezobsługowe,nowoczesne,estetyczne solidne i trwałe.
W dobie stale rosnących cen nośników energii(gaz,węgiel,olej opałowy,energia
elektryczna) niezbędne staje się sięgnięcie do odnawialnych żródeł.
Największym żródłem nieograniczonej,darmowej i czystej energii jest SŁOŃCE.
Dziękuję za Uwagę .mat.solar-tech napisał JB
@ jagna005
dnia 15.10.2011, 15:59. Identyfikator użytkownika: 8e2311f90345
Ocena
komentarza:
4
Co do tych pieniędzy to niebyla bym do tego tak przekonana w tym roku założyłam kolektory słoneczne u siebie na dachu i owszem całość kosztowała mnie 12,000 tys. i dotacja miała wynosić 4,500 zł tylo te to wszzystko miało być zrobione przez bank i wyszło ,że dostaliśmy dotacjii 500 zł...
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 16:56. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
9
Witam !
Do @ jagna005
A wdaliście na formalności związane z dotacją
przynajmniej 2500zł no tak minimum.
Autentycznie współczuję i proponuję przeczytac
punkt 5 w jednej z moich wcześniejszych wypowiedzi.
Proszę się jednak nie martwic SŁOŃCE to Pani wynagrodzi.JB
@ Juzuś
dnia 16.10.2011, 03:03. Identyfikator użytkownika: eeb76775ca9a
Ocena
komentarza:
-10
Prawda jest taka że cokolwiek by tu nie pisał JB w swojej prymitywnej autoreklamie zwrot solarów dla 3-4 osobowej rodziny nie dokona się nigdy w naszych warunkach klimatycznych. To jest luksus. Pamiętajmy że solary dają ciepło w miesiącach w których najmniej nam go potrzeba. Pozdrawiam logicznie.
@ andrew2111
dnia 16.10.2011, 16:02. Identyfikator użytkownika: 28aaabbeb582
Ocena
komentarza:
-2
Zgadzam się że się nie opłacają w naszych warunkach klimatycznych, choćby nawet wziąć pod uwagę kolektory próżniowe które grzeją trochę nawet zimą to i tak ze względu na ich wciąż dużą awaryjność(podziałają do pierwszego lepszego gradu) i cenę wciąż się nie opłacają.
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 08:26. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
7
WITAM !
Do @Juzuś
Ja nie potrzebuję prymitywnej autoreklamy ja mam misję!!!
Natomiast w Twojej wspaniałej wypowiedzi w końcowym
zdaniu masz rację pozatym sam CZŁWIEKU wyrosłeś z energii
słonecznej bo zastanów się nad tym czy zimą rośnie zboże itd.
Jeżeli w którymkolwiek komentarzu zle mnie zrozumiałeś
lub czymkolwiek Cię uraziłem proste słowo PRZEPRASZAM.
Logika wielkie słowo SŁOŃCE jeszcze większe JB
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 16:39. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
9
Witaj!
Do @Juzuś
Zapomniałem dodac słońce daje ciepło w ludzkim odczuciu
ale w technologii jest to energia którą w lecie można zamienic
w chłdnictwo pomieszczen,absorbcja jeszcze stosowana u niektórych
użytkowników lodówek amoniakalnych
Ale oto zapytaj Chłodników bo ja się natym znam pobieżnie .
Reasumując mając energię możemy wszysto ,mając technologię i wiedzę możemy
jeszcze więcej.Pozdrawiam Słonecznie JB
@ SOLARJB
dnia 23.10.2011, 23:32. Identyfikator użytkownika: 0889ab65958c
Ocena
komentarza:
9
Witam !
do @andrew2111
Z Twją pierwszą częscią wypowiedzi pozwolę sobie niezgodzic się całkowicie.
Następnie awaryjnośc rur próżniowych jest znikoma zresztą dajemy 10 lat gwarancji.
Grad- ja proponuję wszystkim kąt pochylenia kolektora 55 -60 stopni
to jest dach góralski ja mam 53 stopnie na kolektorze badawczym.
Ten kąt zapewnia najlepszy pozysk energii w okresie póżnej jesieni
zimy i wszesnej wiosny kiedy potrzebujemy najwięcej darmowej energii.
W tym ustawieniu następuje lekki spadek pozysku latem no ale i tak
latem energii jest w nadmiarze i nie musimy martwic się sposobami jej
zagospodarowania lub upuszczania gorącej darmowej wody do kanalizacji.
Martwi mnie jednak coś innego nikt jeszcze do tej pory nie napisał
prostego słowa DZIĘKUJĘ to podważa moją chęc do moich dalszych
wypowiedzi. No ale jeszcze zobaczymy.
Pozdrawiwm Wszystkich Słonecznie JB
@ SOLARJB
dnia 23.10.2011, 23:44. Identyfikator użytkownika: 0889ab65958c
Ocena
komentarza:
9
PS.no i właśnie ten kąt zapewnia bezpieczeństwo kolektora
przed gradem teoretycznie najlepszy byłby 90 stopni JB
@ SOLARJB
dnia 24.10.2011, 00:28. Identyfikator użytkownika: 0889ab65958c
Ocena
komentarza:
10
PS.muszę przyznac z pochylonym czołem że co do słwa DZIEKUJĘ
częściowo się pmyliłem poddałem szczegółowj analizie wszystkie komentarze
i znalazłem to co mnie najbardziej interesowało a mianowicie;
@MR napisał Dzięki JB
@przeor napisał Dzięki za odpowiedz
@ agent 009 napisał Dziękuję post 2 Z góry dziękuję
Więc nie jest tak żle DZIĘKUJĘ za wsparcie którego każdy z nas
żyjących w układzie Słonecznym potrzebuje.JB
@ andrew2111
dnia 16.10.2011, 15:32. Identyfikator użytkownika: 28aaabbeb582
Ocena
komentarza:
6
Dlaczego dofinansowuje się tylko kolektory, moim zdaniem są inne bardziej skuteczne od kolektorów słonecznych źródła energii odnawialnej które można wykorzystać w naszym klimacie, choćby nawet pompy ciepła czy małe przydomowe elektrownie wiatrowe (możemy mieć z niej i prąd i ciepłą wodę wystarczy podpiąć pod grzałkę), powinny być równo dofinansowywane wszystkie źródła energii odnawialnej tak aby każdy mógł dobrać odpowiednie źródło do swoich potrzeb. A tak z ciekawości chciałbym wiedzieć dlaczego te solary w tej ofercie są takie drogie jeżeli to ma być usługa zbiorowa to powinny być o połowę tańsze, proszę porównać te ceny z cenami firm choćby w internecie wszystkie firmy oferują tańsze zestawy.
@ agent 009
dnia 16.10.2011, 22:09. Identyfikator użytkownika: b4c8ece7a92c
Ocena
komentarza:
6
Zgadzam się w pełni z Panem i w pełni popieram.Jeśli chodzi o małe elektrownie wiatrowe,to nasze państwo ma takie podejście do tego zagadnienia,że jest to dla niego konkurencja i w chwili uruchomienia takiego urządzenia nie otrzyma Pan dotacji a wręcz będzie trzeba go zlikwidować.Z jednej strony dołożą podatek a z drugiej ,obowiązek sprzedaży energii elektrycznej dla np.Zakładu Energetycznego po takiej cenie,że nie opłaci się inwestycja i eksploatacja elektrowni wiatrowej,przy zerowym wykorzystaniu tej energii dla własnych potrzeb.A solary z tą właśnie dotacją i w tej cenie,to wg.mnie wielka porażka,bo taniej można kupić w specjalistycznych firmach.
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 09:06. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
7
Witam!
Do @andrew2111
No masz rację ale tu omawiamy przejmowanie bezpośredniej energii
słonecznej w termice rur próżniowych z gorącą rurką solar-techu celowo
piszę nazwę po polsku ma sprawmośc dochodzącą do90% czyli z przyjętego
do obliczeń promieniowania 1000w/1m2 (średnia roczna)przechwyci
900W tj.0,9kW z 1m2 powierzchni kolektora próżniowego z płaskiego
no tak z połowe mniej NO ale jest o połowę tańszy no i jeszcze do tego
grzeje tylko w lecie.
Wiatraki mamy badamy powiem tyle ;przechwytywanie wtórnej energii
słonecznej kapryśnej i przynoszącej wiele problemów eksploatacyjnych.
Żeby nie zanudzac pomału kończę podoba mi się Twoje podejście
do tematu jedno z wielu które mnie zainteresowało.
Pozdrawiam Ciebie Słonecznie JB
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 09:26. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
6
PS.Zapomniałem o pompach ciepła typu szwedzkiego, mamy w Jaśle firmę na poziomie
Europejskim a może nawet światowym z 30 letnim doświadczeniem co ja potwierdzam
właściciel śledzi nasze komentarze w tym temacie zadajcie pytania na forum
on Wam coś może wyjaśnic.
Jednak uprzedzam że Tmek nie znosi złośliwości ,poprostu ceni sobie wzajemny
szacunek.JB
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 09:41. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
3
No i masz babo placek !
To przetwarzanie danych zawsze jakiegoś psikusa wystruga
Otrzywiście Pan TOMEK przepraszam Panie doc.
JB
@ SPLARJB
dnia 19.10.2011, 12:08. Identyfikator użytkownika: e171512c47b9
Ocena
komentarza:
5
Witam !
Ponieważ jest dużo pytań o szczegóły co jest trudno przedstawic w komentarzu
zapraszam do odwiedzenia strony www.solar-tech.pl
Pozdrawiam Słonecznie JB
@ SOLARJB
dnia 21.10.2011, 11:42. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
7
Witam !
Martwi mnie brak komentarzy.
W dniu dzisiejszym są imieniny URSZULI mojej Żony więc darujcie
resztę dnia dzisiejszego poświęcę tej osobie która również jest
SŁOŃCEM mojego życia i naszych wnuczków.
Ciekawostka;ostatnio nawet biłem się o jej dobre imię z kimś bliskim.JB
@ ciekawy
dnia 24.10.2011, 23:52. Identyfikator użytkownika: 3618031454ac
Ocena
komentarza:
-3
a z kim się tak biłeś,chyba z Antkiem?
@ SOLARJB
dnia 25.10.2011, 06:59. Identyfikator użytkownika: 9e41e02920cf
Ocena
komentarza:
6
Witam !
Do @ ciekawy
Ciekawośc to pierwszy stopien co prowadzi do piekła.
No ale jak tak chcesz koniecznie wiedziec to Ci powiem
z bliskim kolegą ANDRZEJEM.JB
@ SOLARJB
dnia 29.10.2011, 23:19. Identyfikator użytkownika: fc24bcf2d8d7
Ocena
komentarza:
3
Do @ ciekawy
WITAM !
Otrzywiście walka miała charakter głębokiego konfliktu
słownego na temat urody mojej Żony na tle porównawczym
innej znanej nam obu osoby.
Przepraszam za odejście od tematu głównego SOLARY... JB
@ SOLARJB
dnia 22.10.2011, 16:08. Identyfikator użytkownika: e93b8f876735
Ocena
komentarza:
5
Witam !!!
Może inaczej dla uspokojenia i uatrakcyjnienia naszych komentarzy
ja zadam pytanie jeżeli mogę ???
1. Jakiego rodzaju energii używa ktoś palący drewnem w kominku ???
Odpowiedzi oceni solar-tech ,projprzemeko,termica ,solarjb .
Wygrany otrzyma z moich rąk zestaw solarny o mocy 1,8 Wata
o wartości materjalnej zerowej bo niechciał bym aby temu towarzyszyły
nasze Szanowne Służby Celne.
Miejsce wręczenia narazie pioponuję bez uzgodnienia biuro portalu jaslo4u
awaryjnie laboratorium innowacji solarjb termin uzgodnimy wspólnie.
Odezwę się za trzy dni.Pozdrawiam Słonecznie JB
@ SOLARJB
dnia 25.10.2011, 22:06. Identyfikator użytkownika: 1f033994f287
Ocena
komentarza:
4
@ Do Wszystkich Szanownych Komentatorów !!!
Ja z powodu różnych pilnych zobowiązań a w związku z tym chwilowym
brakiem czasu powstrzymuję się od dalszych komentarzy(chwilowo).
Jednocześnie w związku z tym że przez trzy kolejne dni nie wpłynęła
żadna odpowiedz na zadane powyżej pytanie zawieszam tą propozycję zabawy
i uatrakcyjnienia naszych konwersacji (chwilowo).
W tej chwili już tak się namieszało komentarzy głównych z komentarzami do
komentarzy że tylko po datach przy niemałym wysiłku można się zorientowac
co gdzie, kiedy i jak.
Jeżeli uda mi się przesunąc temat z archiwum na temat tygodnia powracam do
Waszej dyspozycji na Wasze wyrażne życzenie.
Od nowej daty nowy start czyli cd. już bardziej szczegółowy bo już coś u podstaw
zostało wspólnie przedyskutowane.
Wy kontynujcie temat obiecuję będę czytał uważnie !
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ I WASZE OPINIE Józef BUGAŁA
@ SOLARJB
dnia 02.11.2011, 20:28. Identyfikator użytkownika: 889aa44bd9a6
Ocena
komentarza:
5
Witajcie !!!
C.d. nowa data,nowy Start !
Słońce na codzień towarzyszy nam w naturalny sposób.
Energia Słoneczna może byc również pozyskiwana i przetwarzana w inne formy
energii (cieplną ,elektryczną , mechaniczną) w specjalnie do tego celu
skonstruowanych urządzeniach lub instalacjach solarnych.
Są to tak zwane aktywne systemy wykorzystania energii Słonecznej.
Systemy te,w zalezności od temperatury czynników oraz od roli,jaką odgrywają
w transwerze energii dzielą się na:
-niskotemperaturowe (kolektory i stawy słoneczne)
-wysokotemperaturowe (farmy i elektrownie Słoneczne)
-wspomagające (magazyny energii,pompy ciepła,diody cieplne i inne)
Jednak najpopularniejszym i najtańszym urządzeniem do aktywnego przetwarzania
energii Słonecznej jest kolektor słoneczny próżniowy termiczny (cieplny)
i tylko o nim będę pisał w dalszych moich wypowiedziach dla zachowania
przejrzystości i kierunku tematu.
Jeżeli Wam to odpowiada przystępuję do załatwienia przesunięcia tematu
z archiwum na temat tygodnia do czołówki z nowymi zdjęciami kolektorów.
Proszę o wypowiedzi. JB
Akceptacja UB MM
@ Ktoś!!!
dnia 05.11.2011, 05:22. Identyfikator użytkownika: eea364399458
Ocena
komentarza:
2
Dawaj to na pierwszą strone.
Będziemy komętowac.
@ SOLARJB
dnia 06.11.2011, 08:30. Identyfikator użytkownika: 1305e610ebf8
Ocena
komentarza:
3
Witam!
Dobrze postaram się to załatwic w najbliższym czasie.
Narazie nie mogę bo mam własne kłopoty domowe.
No tak bywa wśród istot żyjących w układzie Słonecznym. JB
@ No ten co się chce coś dwiedziec???
dnia 06.11.2011, 21:17. Identyfikator użytkownika: b3286da3e8e4
Ocena
komentarza:
3
SOLARJB !
Daj to na temat tygodnia .
Spoodziewaj się trudnych pytań.MM
@ SOLARJB
dnia 31.12.2011, 17:57. Identyfikator użytkownika: d70297791b45
Ocena
komentarza:
0
Witam wszystkich Szanownych internautów!!!
Nareszcie po wielkich staraniach udało mi się wysunąc ten
temat na czołówkę tygodnia.
A więc nowa data ,nowy start,nowe wątpliwości więc pytajcie???
Przy okazji WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO w NOWYM ROKU 2012
i nie zaprzeczalnie pozdrawiam moją ŻONECZKĘ ULECZKĘ!!!
WAS również POZDRAWIAM SŁONECZNIE .
Napisał 31 12 2011r Józef BUGAŁA
@ zoom
dnia 02.01.2012, 16:47. Identyfikator użytkownika: 254442451a67
Ocena
komentarza:
-2
No proszę Pan burmistrz będzie dbał o ekologię , a spalarnia śmieci w Gamracie ? Czy to jest ekologiczne ?!!!
@ Sympatyk
dnia 03.01.2012, 07:33. Identyfikator użytkownika: 29b3e7c04677
Ocena
komentarza:
1
Ma być sortownia śmieci a nie spalarnia a to jest różnica. Jak widzę czarny PR byłej pani burmistrz robi swoje w wąskich umysłach ludu grajdołka! A solary to tez fajny projekt i wszyscy na tym w Jaśle zarobimy, ale lepiej się bać nowości i wszystko krytykować:(.
@ szumak
dnia 05.01.2012, 20:50. Identyfikator użytkownika: 6fffee2116db
Ocena
komentarza:
-6
SOLARJB co to za firma co przystanki odnawia
@ SOLARJB
dnia 05.01.2012, 22:38. Identyfikator użytkownika: 06aa59c312db
Ocena
komentarza:
3
Do @ szumak!
SOLARJB to Firma zajmująca się naukowym i praktycznym pozyskiwaniem
BOSKIEJ energii z plazmowej gwiazdy zwanej na tym padole ziemskim
przez takich jak Ty i trochę lub o wiele mądrzejszych "SŁOŃCEM".
Posiadamy wiele patentów i innowacji w tej dziedzinie wykraczających
poza wyobrażnię zwykłych zjadaczy codziennego chleba,który również
powstaje głównie w wyniku oddziaływania energii Słonecznej .
Natomiast jeżeli chodzi o przystanek to moja inicjtywa i działalnośc
SPOŁECZNA którą sobie bardzo cenię ponimo wysokich kosztów
rewitalizacji,ogromu własnego czasu poświęconego tej inicjatywie,
potężnego wkładu własnej pracy bezpośrednio zaangażowanej w to przedsięwzięcie,
udziału moich przyjaciół np.jednego z wielu Andrzeja MADEJCZYKA właściciela
słynnego Zajazdu Pod GOLESZEM,no i na koniec skromnego udział mojego
Słoneczka żony URSZULI.
Drugi etap na wiosnę będzie polegał na wyposażeniu tego obiektu
we własne zasilanie w energię elektryczną ze słońca napędzającą
oświetlenie LED-owe przystanku oraz nagłośnienie akustyczne
w postaci programu radiowego -radia Rzeszów całą dobę.
Z tego przystanku korzysta wielu okolicznych mieszkańców,
ja z wiadomych względów również,dodam że Pani poseł MM z konieczności
bo mieszka naprzeciw Przystanku Słonecznego!
Ty internałto,specjalisto od złośliwych komentarzy przestań
"[...]" (od pieprzu ) smuty (użyłem slangu młodzieżowego)
i napisz co zrobiłeś ostatnio pożytecznego.
Niemniej jednak dziękuję za udział i POZDRAWIAM SŁONECZNIE!!!
Józef BUGAŁA
PS.Ostatnio zastaniecie mnie w D.H.ZGODA od 9 do 17 ZAPRASZAM ! JB
@ jaślanin
dnia 10.01.2012, 21:27. Identyfikator użytkownika: 2535fb74430c
Ocena
komentarza:
2
Znam te sztuczki i chwyciki więc informuję , że ja nie dam się nabić w butelkę.
Trzeba Panie Burmistrzu jasno mieszkańcom podać jakie ponoszone koszty ich czekają za zainstalowanie, za okresowe kontrole, konserwację i naprawę oraz póżniej po okresie gwarancji.
@ Maggi
dnia 07.10.2012, 17:36. Identyfikator użytkownika: 1WwMIaZEOrRf
Ocena
komentarza:
0
Jeśli nie chcecie być robieni w tak zwaną butelkę i conieco sie dowiedziec o dofinansowaniu do bateri słonecznych, kolektorów słonecznych itd to polecam sobie przedzwonic do solartime w Rzeszowie, dobra firma, mialam z nimi do czynienia. http://so [...] na tej stronie bedzie telefon, czasem warto poczytac i poopytac w swoim wojewodztwie ale w innych regionach
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ośrodek w Ożennej wrócił jak bumerang

  Przez ostatnich kilka sesji Rady Powiatu w Jaśle próbowano podjąć uchwałę w sprawie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Jak pamiętamy, większość radnych była temu przeciwna, a brak poparcia okazywała w sposób ostentacyjny. Jednak wczoraj radni przyjęli to zadanie do budżetu powiatu. Co zadecydowało o tym, że niektórzy zmienili zdanie?

 • Mężczyzna zmarł, a w bloku unosił się fetor

  W minioną sobotę w jednym z mieszkań w bloku na osiedlu Szajnochy w Jaśle znaleziono ciało 67-letniego mężczyzny w stanie głębokiego rozkładu. Nieprzyjemna woń, która utrzymywała się wewnątrz bloku zaniepokoiła pozostałych lokatorów. O swoich podejrzeniach powiadomili jasielską policję.

 • Radni rozczarowani nieobecnością przedstawicieli Kronospanu

  Na poniedziałkową sesję Rady Miejskiej Jasła zaproszeni zostali przedstawiciele firmy Kronospan. Radni chcieli porozmawiać z inwestorem na temat fabryki budowanej na terenie miasta. Ten jednak nie przyszedł..

 • Wandale rozrabiają i grają na nosie jasielskiej policji

  W gminie Tarnowiec nie milkną echa po kolejnych wybrykach wandali, którzy po raz kolejny dokonali zniszczeń znaków drogowych. Mieszkańcy są pełni obaw, gdyż liczyli na to, że policjanci rozwiążą problem. Sprawcy licznych aktów wandalizmu wciąż są nieuchwytni i robią co chcą.

 • Nabory na kursy zawodowe oraz gwarancja stażu i zatrudnienia

   

  GOTOWI DO PRACY – program wsparcia dlaosób bezrobotnych. Kto może wziąć udział w szkoleniach: uczestnikami projektu będą osoby bezrobotne mające w dniu przystąpienia do projektu powyżej 29 lat, zamieszkujące zgodnie z definicją K.C na obszarze powiatu strzyżowskiego i jasielskiego.

 • W rozmowach z gminą tkwią w martwym punkcie!

  Kiedy przychodzą roztopy oraz intensywne opady deszczu droga gminna w przysiółku Dąbrowy w Trzcinicy jest grząska, a przejazd przez nią staje się prawdziwą męką...

 • Wyraź swoją opinię na temat planowanego Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości w Jaśle

 • Tragedia w Szebniach

   

  W Szebniach doszło dziś do tragicznego w skutkach wypadku. Pod kołami samochodu ciężarowego zginął mężczyzna.

 • Naprawa i serwisowanie układów klimatyzacji w samochodach osobowych

   

  Firma AB Motors proponuje usługi z zakresu naprawy i serwisowania układów klimatyzacji.

 • Mieszkańcy nie mają wstydu! Wysypują odpady na „dziko”

  Na prywatnej działce w Warzycach przy drodze wojewódzkiej w kierunku Rzeszowa powstało niemałe wysypisko śmieci. Ktoś najwyraźniej postanowił zrobić sobie remont domu. Nie chciał płacić za odbiór odpadów to postanowił materiały budowlane podrzucić komuś innemu. Jeśli jednak w przyszłości zostanie złapany na gorącym uczynku może za to słono zapłacić.

 • Czym jest prezbiopia?

   

  O prezbiopii możemy mówić, kiedy różne sytuacje życia codziennego stają się coraz bardziej uciążliwe ze względu na niewyraźne widzenie.

   

 • Nauka sztuki prezentacji w Słowenii

   

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Święcanach uczestniczący w projekcie „Youth to Business Enterprise” (Młodzi w przedsięwzięciu biznesowym) wzięli udział w przedostatniej już mobilności w ramach projektu. Tym razem uczyli się sztuki prezentacji, zarówno tej graficznej, jak i tego jak należy zachować się podczas prowadzenia pokazu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105